Part Time Asgari Ücret Hesaplama 2022

11

Part time asgari ücret hesaplama konusu kısmi süreli çalışanlar ve işverenler açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir. Part time yani kısmi süreli çalışanlar için günlük maaş hesaplaması ay içerisindeki çalışma saatleri esas alınarak yapılmaktadır. Bu yazımızda Part time işçi maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı, kısmi çalışma halinde 2022’de ödenecek asgari ücret ve maaş nasıl hesaplanır konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Part time maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Part time iş maaşları hesaplanırken ay içerisindeki toplam çalışma süresine bakılır. Daha önce tam zamanlı çalışma ve kısmi süreli çalışma nedir başlıklı yazımızda da ayrıntılı anlattığımız üzere haftalık 30 saatten az çalışmalar part time, üzerindeki çalışmalar ise tam zamanlı çalışma olarak adlandırılır.  Haftalık 30 saatin altında çalışan kısmi süreli sigortalılara maaşları saat hesabı üzerinden ödenir. Buna göre;

 • Aylık part time iş ücretleri  aylık toplam çalışma saati esas alınarak hesap alınır.
 • Ay içerisindeki toplam çalışma saati 7,5 ile bölünür.
 • Bulunan sonuç günlük net maaşı ile çarpılarak ödenecek aylık part time ücretleri hesaplanır.
 • Aşağıda asgari ücret üzerinden part time ücret hesaplama başlıklı yazımızda somut tutarlar üzerinden hesaplamanın nasıl yapıldığı ayrıntılı anlatılacaktır.

Part time saat ücreti hesaplaması nasıl yapılır ?

Çalışan her bir saate ödenecek net tutarı bulmak için;

 • Sözleşme ile belirlenmiş olunan aylık net maaşı 30’a bölün.
 • Bulduğunuz tutar her bir gün yani 7,5 saatlik çalışma karşılığı ödenecek tutardır.
 • Bunu da 7,5’a bölerek saatlik net maaşı bulabilirsiniz.

2022’de asgari ücretli part time ne kadar maaş alır ?

2022 yılında part time çalışma ücretleri sözleşme ile asgari ücretle belirlenenler için normalde tam çalışma karşılığında ödenecek net asgari ücret 4253 TL olacaktır. Brütten nete maaş hesaplama başlıklı yazımızdan tam zamanlı çalışanlar için net asgari ücret ve brütten nete maaş hesaplama örneklerine göz atabilirsiniz.

Part time asgari ücret 2022

 • 2022 yılında part time bir çalışana her 7,5 saatlik çalışma ödenecek net günlük ödeme tutarı 141,76 TL’dir.
 • Bu durumda ayda parttime olarak maksimum 120 saat ( 16 gün ) çalışan bir part time sigortalıya ödenecek net asgari ücret 16*141,76=2.268,00 TL olacaktır .
 • Sizin de maaş asgari ücrete göre hesaplanıyorsa aylık toplam her bir 7,5 saatlik çalışmayı 141,76 ile çarparak net kısmi süreli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Part time saatlik ücret 2022

Yukarıdaki hesaplama formülüne göre 2022 yılında maaşı asgari ücret üzerinden hesaplanan bir part time çalışanın saatlik ücreti yaklaşık olarak 18,90 TL olacaktır.

Kısmi süreli çalışma sigorta primi hesaplaması nasıl yapılır ?

Kısmi süreli çalışmada ay içerisindeki her bir 7,5 saatlik çalışma için 1 gün karşılığı sigorta prim gün sayısı bildirim yapılır. Örneğin ayda 75 saat çalışan bir kısmi süreli çalışan için SGK prim gün sayısı 10 gün olarak bildirilir. Ödenecek sigorta primi, aylık prim desteği ve teşvikler ise diğer sigortalı teşvikleri ile aynıdır. Asgari ücret sigorta primi ne kadar başlıklı yazımızdan aylık teşvikli ve teşviksiz güncel sigorta primlerine göz atabilir ve part time sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz.

Part time saatleri nasıldır ?

Part time çalışma haftalık 30 saati geçemez. Bu saatleri geçmemek kaydı ile mesai saatlerini işyeri amiri ya da yetkilisi belirler. Şu saatler arasında çalışırlar demek mümkün değildir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

11 Yorum
 1. Hüseyin

  Merhaba ben bir iş yerinde günlük 8 saat haftada 4 gün olarak çalışıyorum. Aydan aya çalışma günüm değişiyor. Şubat ayında 16 gün çalışırken mart ayında 19 gün çalışıyorum. ve part time çalışanın haftada 1 gün izin hakkı olduğu için toplam izinli ve çalışma sürem şubat ayında tam 20 iken mart ayında veya diğer aylarda 22-23 arasında oluyor. Ama ücretim fix olarak 16 gün, günde 7.5 saat + 4 gün izin üzerinden yatıyor. Burada bir hak ihlali var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu bilgiler ile vardır ya da yoktur diyemem. İşyeri muhasebecinize net hesaplama yaptırın ya da uzman bir muhasebeciden destek alın.

 2. Feridun Güden

  İyi günler bir avm revir inde part time çalışıyorum yalnız 7.5 saat degil günlüğü 12 saat ayda 15 gün çalışıyorum ayda 180 saat yapar. Ama yazıdan anladığım kadarıyla 7.5 saat ustü günlük, mesai ucreti olması lazım degilmi bana 142 TL yatacak gunlüğü öyle denildi. Bu sosyal hak ihlali degilmidir ne yapmam lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Günlük olarak ödenen ücret 142 TL olacak 7,5 saat için. Üzeri çalışma varsa ve eksik ödeniyorsa evet hak ihlali var.

 3. ali

  Asgari ücret 4253 lira bunu 180 e böldüğümüzde 23.62 gibi bir saatlik net rakam çıkıyor. Bir part time çalışan ayda 120 saat çalıştığına göre 120 x 23.62 = 2835 değil mi? Saatlik net 18.90 ı nasıl buldunuz. Açıklarsanız sevinirim. Sağolun.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net asgari ücret üzerinden hesapladım o tutarı. Günlük net asgari ücret 7,5 saat üzerinden 141,00 TL civarı yapıyor. 141/7,5=18,90 yani bir asgari ücretlinin yaklaşık net saatlik ücreti.

   1. ali

    Teşekkür ederim. Size zahmet olmazsa benim hesabımda yanlış olan ne acaba. Niye saatlik ücret 23.62 değil. Tekrar çok teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Verdiğim cevapta ve yazıda ayrıntılı var Ali BEY.

 4. Emre

  Yukarıda verdiğiniz ayda 150 saat (20 gün) için part-time net asgari ücret hesabında, aylık 150 saat ile part time için gereken haftalık 30 saat altında çalışma kriterini nasıl karşılandığını açıklayabilir misiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emre BEY. Veriler hatalı yazılmış. Gerekli düzeltme yapıldı. Uyarı için teşekkürler.

   1. Emre

    Rica ederim. Bir alt satırdaki saatlik ücretteki hata da düzelmiş. Teşekkürler.