Part Time Asgari Ücret Hesaplama 2021

0

Part time asgari ücret hesaplama konusu kısmi süreli çalışanlar ve işverenler açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir. Part time yani kısmi süreli çalışanlar için günlük maaş hesaplaması ay içerisindeki çalışma saatleri esas alınarak yapılmaktadır. Bu yazımızda Part time işçi maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı, kısmi çalışma halinde 2021’de ödenecek asgari ücret ve maaş nasıl hesaplanır konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Part time maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Part time iş maaşları hesaplanırken ay içerisindeki toplam çalışma süresine bakılır. Daha önce tam zamanlı çalışma ve kısmi süreli çalışma nedir başlıklı yazımızda da ayrıntılı anlattığımız üzere haftalık 30 saatten az çalışmalar part time, üzerindeki çalışmalar ise tam zamanlı çalışma olarak adlandırılır.  Haftalık 30 saatin altında çalışan kısmi süreli sigortalılara maaşları saat hesabı üzerinden ödenir. Buna göre;

  • Aylık part time iş ücretleri  aylık toplam çalışma saati esas alınarak hesap alınır.
  • Ay içerisindeki toplam çalışma saati 7,5 ile bölünür.
  • Bulunan sonuç günlük net maaşı ile çarpılarak ödenecek aylık part time ücretleri hesaplanır.
  • Aşağıda asgari ücret üzerinden part time ücret hesaplama başlıklı yazımızda somut tutarlar üzerinden hesaplamanın nasıl yapıldığı ayrıntılı anlatılacaktır.

Part time saat ücreti hesaplaması nasıl yapılır ?

Çalışan her bir saate ödenecek net tutarı bulmak için;

  • Sözleşme ile belirlenmiş olunan aylık net maaşı 30’a bölün.
  • Bulduğunuz tutar her bir gün yani 7,5 saatlik çalışma karşılığı ödenecek tutardır.
  • Bunu da 7,5’a bölerek saatlik net maaşı bulabilirsiniz.

2021’de asgari ücretli part time ne kadar maaş alır ?

2021 yılında part time çalışma ücretleri sözleşme ile asgari ücretle belirlenenler için normalde tam çalışma karşılığında ödenecek net asgari ücret 2825 TL’dir. Brütten nete maaş hesaplama başlıklı yazımızdan tam zamanlı çalışanlar için net asgari ücret ve brütten nete maaş hesaplama örneklerine göz atabilirsiniz.

Part time asgari ücret 2021

  • 2021 yılında part time bir çalışana her 7,5 saatlik çalışma ödenecek net günlük ödeme tutarı 94,19 TL’dir.
  • Bu durumda ayda 150 saat ( 20 gün) çalışan bir part time sigortalıya ödenecek net asgari ücret 20*94,19=1883,80 TL olacaktır .
  • Sizin de maaş asgari ücrete göre hesaplanıyorsa aylık toplam her bir 7,5 saatlik çalışmayı 94,19 ile çarparak net kısmi süreli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Part time saatlik ücret 2021

Yukarıdaki hesaplama formülüne göre 2021 yılında maaşı asgari ücret üzerinden hesaplanan bir part time çalışanın saatlik ücreti yaklaşık olarak 12,55 TL olacaktır.

Kısmi süreli çalışma sigorta primi hesaplaması nasıl yapılır ?

Kısmi süreli çalışmada ay içerisindeki her bir 7,5 saatlik çalışma için 1 gün karşılığı sigorta prim gün sayısı bildirim yapılır. Örneğin ayda 75 saat çalışan bir kısmi süreli çalışan için SGK prim gün sayısı 10 gün olarak bildirilir. Ödenecek sigorta primi, aylık prim desteği ve teşvikler ise diğer sigortalı teşvikleri ile aynıdır. Asgari ücret sigorta primi ne kadar başlıklı yazımızdan aylık teşvikli ve teşviksiz güncel sigorta primlerine göz atabilir ve part time sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz.

Part time saatleri nasıldır ?

Part time çalışma haftalık 30 saati geçemez. Bu saatleri geçmemek kaydı ile mesai saatlerini işyeri amiri ya da yetkilisi belirler. Şu saatler arasında çalışırlar demek mümkün değildir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.