Part Time Asgari Ücret Hesaplama 2024

Part time asgari ücret hesaplama konusu kısmi süreli çalışanlar ve işverenler açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir. Part time yani kısmi süreli çalışanlar için günlük maaş hesaplaması ay içerisindeki çalışma saatleri esas alınarak yapılmaktadır. Bu yazımızda Part time işçi maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı, kısmi çalışma halinde 2024’te ödenecek asgari ücret ve maaş nasıl hesaplanır konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. 

Part time maaş hesaplaması nasıl yapılır?

Part time iş maaşları hesaplanırken ay içerisindeki toplam çalışma süresine bakılır. Daha önce tam zamanlı çalışma ve kısmi süreli çalışma nedir başlıklı yazımızda da ayrıntılı anlattığımız üzere haftalık 30 saatten az çalışmalar part time, üzerindeki çalışmalar ise tam zamanlı çalışma olarak adlandırılır.  Haftalık 30 saatin altında çalışan kısmi süreli sigortalılara maaşları saat hesabı üzerinden ödenir. Buna göre;

 • Aylık part time iş ücretleri  aylık toplam çalışma saati esas alınarak hesap alınır.
 • Ay içerisindeki toplam çalışma saati 7,5 ile bölünür.
 • Bulunan sonuç günlük net maaşı ile çarpılarak ödenecek aylık part time ücretleri hesaplanır.
 • Aşağıda asgari ücret üzerinden part time ücret hesaplama başlıklı yazımızda somut tutarlar üzerinden hesaplamanın nasıl yapıldığı ayrıntılı anlatılacaktır.

Part time saat ücreti hesaplaması nasıl yapılır ?

Çalışan her bir saate ödenecek net tutarı bulmak için;

 • Sözleşme ile belirlenmiş olunan aylık net maaşı 30’a bölün.
 • Bulduğunuz tutar her bir gün yani 7,5 saatlik çalışma karşılığı ödenecek tutardır.
 • Bunu da 7,5’a bölerek saatlik net maaşı bulabilirsiniz.

2024’te asgari ücretli part time ne kadar maaş alır?

2024 yılında part time çalışma ücretleri sözleşme ile asgari ücretle belirlenenler için normalde tam çalışma karşılığında ödenecek net asgari ücret;

 • 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında 17.002,13 TL,
 • Brütten nete maaş hesaplama başlıklı yazımızdan tam zamanlı çalışanlar için net asgari ücret ve brütten nete maaş hesaplama örneklerine göz atabilirsiniz.

Part time asgari ücret 2024

01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında;

 • Part time bir çalışana her 7,5 saatlik çalışma ödenecek net günlük ödeme tutarı 566,73 TL’dir.
 • Bu durumda ayda parttime olarak maksimum 120 saat ( 16 gün ) çalışan bir part time sigortalıya ödenecek net asgari ücret 16*566,73=9.067,00 TL olacaktır .
 • Sizin de maaş asgari ücrete göre hesaplanıyorsa aylık toplam her bir 7,5 saatlik çalışmayı 566,73 ile çarparak net kısmi süreli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Part time saatlik ücret 2024

Yukarıdaki hesaplama formülüne göre;

 • 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında maaşı asgari ücret üzerinden hesaplanan bir part time çalışanın saatlik ücreti yaklaşık olarak 75,56 TL olacaktır.

FLO part time maaş 2024

Flo Türkiye’nin en büyük Kurumsal işletmelerinden birisidir. Flo’da part time çalışma ücreti de bu nedenle araştırılan konuların başında gelmektedir. Flo Part time maaşları 2024 yılında yukarıda belirtilen tutarlar kadar olacaktır. 

Mavi part time maaş 2024

Mavi mağazalarında kısmi süreli olarak çalışanların part time maaş hesaplama programına göre 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında asgari ücret üzerinden saat ücreti yaklaşık olarak 75,56 TL olacaktır.

Kısmi süreli çalışma sigorta primi hesaplaması nasıl yapılır ?

Kısmi süreli çalışmada ay içerisindeki her bir 7,5 saatlik çalışma için 1 gün karşılığı sigorta prim gün sayısı bildirim yapılır. Örneğin ayda 75 saat çalışan bir kısmi süreli çalışan için SGK prim gün sayısı 10 gün olarak bildirilir. Ödenecek sigorta primi, aylık prim desteği ve teşvikler ise diğer sigortalı teşvikleri ile aynıdır. Asgari ücret sigorta primi ne kadar başlıklı yazımızdan aylık teşvikli ve teşviksiz güncel sigorta primlerine göz atabilir ve part time sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz.

Part time sigorta ücreti 2024

Kısmi süreli çalışan sigortalılar için primler de çalıştıkları gün esas alınarak ve brüt ücretleri üzerinden hesaplanır. Eğer hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapılıyorsa hesaplama da brüt asgari ücret tutarları esas alınarak gerçekleştirilmektedir. Bir üst başlıkta sigorta primlerinin yer aldığı sayfamızın bağlantısı verilmiştir. İlgili sayfayı ziyaret ederek güncel sigorta primlerine göz atabilirsiniz. 

Haftada 30 saat çalışma maaşı

Haftada 30 saat çalışma maaşı yukarıdaki güncel asgari ücret hesaplamasına göre 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren net aylık 9.067,00 TL’den az olamaz. 2024’te part time çalışan ve haftalık çalışma süresi 30 saate kadar olan çalışanlar için ödenecek net maaş tutarı bu maaşın altında ödenemez. 

Part time saatleri nasıldır?

Part time çalışma haftalık 30 saati geçemez. Part time çalışma saatlerini geçmemek kaydı ile mesai saatlerini işyeri amiri ya da yetkilisi belirler. Şu saatler arasında çalışırlar demek mümkün değildir.

Part time maaş nasıl hesaplanır?

Part time günlük ücret hesaplaması yapılırken ay içerisinde çalıştığı saat esas alınır. Toplam çalışma saati ile saat başına düşen ücreti çarpılır ve aylık olarak ödenecek part time çalışan maaşı hesaplanır.

Part time günde kaç saat çalışır?

4857 Sayılı İş Kanunu’na göre işçilerin günlük 11 saatten fazla çalıştırılması yasaktır. Bir çalışmanın da part time olarak nitelendirilebilmesi için haftalık çalışma saatinin 30 saati geçmemesi gerekir. Bu durumda günde 11 saatten ve haftalık da 30 saatten fazla olmayacak şekilde part time çalışan saatlerinin ayarlanması gerekmektedir.

Part time 1 ayda kaç saat çalışır?

Tüm süre çalıştırılırlarsa haftalık olarak maksimum 30 saat çalıştırılmış olurlar. Aylık da ortalama 120 saat çalışmış olurlar.

Part time personel en az kaç saat çalışır?

Kanunen belirlenmiş bir taban limit yoktur. İşveren ve işçi arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Günde 11 saat üzeri olmaması kaydı ile istenilen/uzlaşılan süre kadar çalıştırılabilir.

4.3/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Part Time Asgari Ücret Hesaplama 2024” üzerine 26 yorum
 1. Merhaba 4saat üzerinden haftata 20 saat ayda 12 gün çalışan parttaym çalışan kişi nekadar alır teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Net asgari ücrete göre saatlik ücret 75,00 TL. Toplam çalışma saatini bu tutarla çarparak alınabilecek maaş konusunda hesaplama yapabilirsiniz kendiniz.

   Yanıtla
 2. Merhaba geri ödemesiz kyk bursu alıyorum,sigortalı bir işte mağazalarda yani çalışırsam bursum kesilir mi?Asgari ücretin 1.5 katını geçmezse problem teşkil etmiyor dediler ama aldığım primlerle geçer mi diye endişeleniyorum?

  Yanıtla
 3. haftalık 30 saat ten 2 personel çalıştırmak ile ek mesaisiyle bir kişiyi haftada 60 saat çalıştırmak arasında maddi bir fark var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. İkisinin hesaplamasını ayrı ayrı yapıp karşılaştırabilirsiniz. Bordro hesaplama uygulamalarından yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 4. Merhaba, aylik 120 saat çalışma yapan bir personelin maas bordrosuna girilmesi gereken gün sayisi 16 midir yoksa haftalik 1 gün izin ile birlikte 20 mi ? Cevaplarsaniz cok mutlu olurum.

  Yanıtla
 5. Merhaba ben bir iş yerinde günlük 8 saat haftada 4 gün olarak çalışıyorum. Aydan aya çalışma günüm değişiyor. Şubat ayında 16 gün çalışırken mart ayında 19 gün çalışıyorum. ve part time çalışanın haftada 1 gün izin hakkı olduğu için toplam izinli ve çalışma sürem şubat ayında tam 20 iken mart ayında veya diğer aylarda 22-23 arasında oluyor. Ama ücretim fix olarak 16 gün, günde 7.5 saat + 4 gün izin üzerinden yatıyor. Burada bir hak ihlali var mıdır?

  Yanıtla
 6. İyi günler bir avm revir inde part time çalışıyorum yalnız 7.5 saat degil günlüğü 12 saat ayda 15 gün çalışıyorum ayda 180 saat yapar. Ama yazıdan anladığım kadarıyla 7.5 saat ustü günlük, mesai ucreti olması lazım degilmi bana 142 TL yatacak gunlüğü öyle denildi. Bu sosyal hak ihlali degilmidir ne yapmam lazım

  Yanıtla
 7. Asgari ücret 4253 lira bunu 180 e böldüğümüzde 23.62 gibi bir saatlik net rakam çıkıyor. Bir part time çalışan ayda 120 saat çalıştığına göre 120 x 23.62 = 2835 değil mi? Saatlik net 18.90 ı nasıl buldunuz. Açıklarsanız sevinirim. Sağolun.

  Yanıtla
 8. Yukarıda verdiğiniz ayda 150 saat (20 gün) için part-time net asgari ücret hesabında, aylık 150 saat ile part time için gereken haftalık 30 saat altında çalışma kriterini nasıl karşılandığını açıklayabilir misiniz?

  Yanıtla
Yorum yapın