Defacto Maaşları 2024 Çalışma Saatleri ve Şartları

Defacto maaşları konulu bu yazımızda bugün Türkiye’nin en büyük giyim markalarından birisi olan Defacto’da çalışmak isteyenler için tam bir rehber hazırlamak istedim. Yazımızın devamında Defacto satış danışmanı maaşları ve diğer personellerin ortalama maaşları hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca iş başvurusunu nasıl yapabileceğiniz, çalışma saatleri ve konu hakkındaki diğer soruların cevaplarına da erişebilirsiniz.

Defacto iş başvurusu nasıl yapılır?

Defacto iş başvurusu online olarak kariyer.net sitesi üzerinden yapılmaktadır. Mağazanın kariyer.net sitesindeki Defacto iş başvuru formu sayfası ve güncel Defacto iş ilanları için buradaki sayfaya giriş yapabilirsiniz ⇒ Defacto başvurusu. Başvurunuz üzerine Defacto insan kaynakları başvurunuzu değerlendirecek ve uygun görmesi durumunda tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

Defacto çalışma şartları

Defacto çalışma şartları genel olarak şu şekildedir;

 • Tercihen en az lise mezunu olmak,
 • Daha önce satış alanında deneyimli olmak,
 • Esnek ve yoğun çalışma temposuna uyabilmek,
 • İletişim ve satış becerisinin yüksek olması,
 • Adli sicil kaydının olmaması,
 • İşini yapabilecek derecede herhangi bir engelinin olmaması,
 • 18 yaşın tamamlanmış olması,
 • Erkekler için askerlikle ilişiği olmaması.

Defacto’da çalışmak için genel olarak aranan şartlar yukarıda sıralanmıştır. Şirket bazı kadrolar için ilave şartlar isteyebilmektedir. Örneğin şoför için ehliyet gibi.

Defacto çalışma saatleri

Defacto eleman çalışma saatleri genellikle 09.00-22.00 saatleri arasında olmaktadır. İş Kanunu kapsamında sigortalıların günlük çalışma süreleri 7,5 saatten fazla olamamaktadır. Defacto full time çalışma saatleri de bu hususlar göz önünde bulundurularak genellikle iki vardiya olacak şekilde düzenlenmektedir.  Çalışma saatleri full time çalışma sisteminde genel olarak aşağıdaki gibi düzenlenmektedir;

 • 09.00-16.30,
 • 14.30-22.00

Defacto part time çalışma saatleri

Defacto çalışma saatleri part time çalışanlar için farklı uygulanmaktadır. Bildiğiniz gibi bir çalışmanın kısmi süreli diğer adı ile part time çalışma olarak sayılabilmesi için haftalık çalışma süresinin 30 saatin altında olması gerekmektedir. Bu nedenle Defacto kısmi süreli çalışanları genellikle günlük 5 saat çalışacak şekilde çalıştırmaktadır.

Defacto part time saatleri ve vardiyaları amir tarafından belirlenmekte ve 09.00-22.00 saatleri arasında ve özellikle yoğun saatlere denk gelecek şekilde belirlenmektedir. Defacto part time iş başvurusu onaylananlara çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir.

Defacto part time kaç gün

Parttime çalışmada haftalık çalışma süresi 30 saati geçemez. Bu hesaba göre günde 7,5 saat çalıştırılırsa haftada 4 gün çalıştırılmış olur. Günde 5 saat çalıştırılırsa haftanın 6 günü çalıştırılmış olur. 30 saatlik süresi amir haftanın 6 gününe dağıtılacak şekilde belirleyebilir. 

Defacto personel maaşları

Defacto maaşları satış danışmanları için genellikle asgari ücretin %10-15 üzerinde ödenmektedir. Ayrıca yemek kartı da verilmektedir. 2024 için verilen yemek kartında yaklaşık 2000-2500 TL yemek parası olmaktadır. Ödenen net maaşlar ise 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama 17.500-18.000 TL aralığında değişmektedir. Tabi müdürler için maaş tutarları farklıdır.

 Ortalama
Defacto satış danışmanı maaşı17.500-18.000 TL
Defacto alan müdürü maaşları20.000-22.000 TL
Defacto part time maaş9.100-9.500 TL

Defacto part time maaş

Defacto part time maaş tutarları haftalık 30 saate kadar çalışanlar için net 9.100 TL’dir. Yemek parası ile birlikte ortalama Defacto part time ücretleri 10.000-11.000 TL aralığına kadar yükselebilmektedir.

Defacto çalışan yorumları

Defacto çalışan yorumları ilgili işyerinde çalışmak isteyenler için önemlidir. Eğer Defacto’da çalışıyorsanız ya da daha önce çalıştıysanız maaşlar, çalışma şartları hakkındaki görüşleriniz bu nedenle çok değerli olacaktır. Ayrıca Defacto hakkında daha önce yapılan yorumları aşağıdaki yorum kısmından görebilirsiniz.

Defacto maaşları hangi banka?

Maaşların ödeneceği banka dönem dönem değişebiliyor. Promosyon ve çeşitli anlaşmalar maaş ödeme bankasının değişmesine neden olabiliyor. Şu an maaşlar Ziraat Bankası aracılığı ile ödeniyor. 

Defacto prim sistemi

Defacto’da maaşa ilave olarak prim sistemi de uygulanmaktadır. Çalışanlara net maaş, yemek parasına ilave olarak satışlardan belli oranda prim de ödenmektedir. 2024 için satış danışmanlarının aylık ortalama prim tutarları 2.000-2.500 TL aralığında olduğu bilinmektedir. 

Defacto maaşları ayın kaçında yatıyor?

Maaşların ödenebilmesi için ilgili ayın tamamlanması ve maaş hesaplaması ile prim ve diğer hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Bu da ortalama 7-10 gün arasında sürdüğünden maaşlar genellikle her ayın 10’unda hesaplara aktarılmaktadır.

Defacto yemek kartı ne kadar?

Defacto personellerine net maaşa ilave olarak yemek kartı da vermektedir. Defacto’nun 2024’te personele verdiği yemek parası ortalama 2.000-2.500 TL arasındadır. 

Hangi mağaza ne kadar maaş veriyor merak ediyorsanız aşağıdaki yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz;

Defacto yol parası veriyor mu?

Defacto yol parası vermiyor. Sadece yemek parası veriyor. Yemek parasını da kart olarak veriyor ve geçerli restoran ve kafelerde kullanabiliyorsunuz.

Defacto kaç saat çalışıyor?

Defacto çalışanları ortalama haftalık 45 saat çalışıyor. Mesai saatleri günde 8 saat olacak şekilde belirleniyor.

3.9/5 - (33 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Defacto Maaşları 2024 Çalışma Saatleri ve Şartları” üzerine 3 yorum
 1. Merhabalar Defacto personeliyim ekstra olarak günlük yemeklerimiz multinet üzerinden +200Tl yatmaktadır.

  Yanıtla
 2. bu nasıl bir iştir ya böyle maaş mı olur, part time diye eşek gibi çalıştırıyorlar ama maaşa gelince..

  Yanıtla
Yorum yapın