SGK Kontrol Muayene Sürelerini Uzattı

0

SGK kontrol muayene sürelerini uzattı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu da tedbirleri almaya devam ediyor. Buna göre SGK’dan malullük aylığı, sürekli iş göremezlik geliri ve ya ölüm aylığı alan malul çocuklardan kontrole tabi olanlar için kontrol muayene süresi 3 ay uzatıldı. Uzatılan tarihler ve konu hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında verilecektir.

SGK kontrol muayenesi nedir ?

Kalıcı hastalığı olmayan ve tedavi sonucu düzelebileceği/iyileşebileceği kanaati getirilen kişilere Sağlık Kurulu tarafından heyet raporuna kontrol tarihi belirtilir. Bunlar için verilen raporlar sürelidir ve belirtilen sürede kontrol muayenesinin yapılması gerekmektedir. Kontrol muayenesi sonucunda iş gücü kayıp oranı düşenlerin yeni duruma göre aylık/gelirleri tamamen kesilir ya da yeni oran üzerinden yeniden hesaplanır.

  • Kontrol muayenesi sonucunda yeni belirlenen orana göre takip eden dönem başında aylık tamamen kesilir, azaltılır ya da arttırılır.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gönderilen kontrol muayenesi yazısının tebliğinden sonraki ödeme dönemi başına kadar geçerli bir mazereti olmadığı halde kontrol muayenesi için başvuru yapmayanların aylıkları/gelirleri kesilir.
  • Ancak SGK tarafından tebliğ alındıktan sonra 3 ay içerisinde kontrol muayenesi yapılırsa aylık/gelir kesildiği tarihten itibaren yeniden bağlanır.
  • 3 aylık süreden sonra kontrol muayenesi yaptıranların aylık ve gelirleri ise kesilmiş olacağından yeni aylık/gelir rapor tarihini takip eden ay başından bağlanacaktır.
  • 3 aylık sürenin hesabında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalıya gönderilen yazıda yer alan Sağlık Kurulu  ya da Yüksek Sağlık Kurulu kararında yer alan tarih esas alınmaktadır.

Kontrol muayene süreleri uzatıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre Covid-19 tedbirleri kapsamında kontrole tabi tutulacak sigortalılar için kontrol süreleri 3 ay uzatıldı.

  • Bahsi geçen sigortalı ve hak sahiplerinin kontrol tarihleri Sağlık Bakanlığının 07/06/2020 tarihli yazısında sevk işlemlerine başlanacağı açıklanan tarihten 3 ay sonraki 8/9/2020 tarih kabul edilmesi ve bu süreç içerisinde emekli ile  hak sahibi durumundaki kişilerin aylıklarının ödenmesine devam edilmesi;
  • Sağlık kurulu raporu bu tarihe kadar olmayanlar ile raporu gelmesine rağmen malullük veya sürekli iş göremezlik durumu ortadan kalkmış olanlardan; kontrol zamanı 1/2/2020 tarihi dahil sonra olup bu tarihleri 30/6/2020 tarihine ertelenmiş olanların kontrol muayene tarihinin 30/6/2020 tarihi olarak dikkate alınması,
  • Kontrol zamanı 1/7/2020 tarihi dahil sonrası olup bu tarihi 8/9/2020 tarihine ertelenenlerin kontrol muayene tarihinin ise 8/9/2020 tarihi olarak dikkate alınması gerekmektedir.

Kontrol muayenesi hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.