Sürekli Engelli Raporu Yenilenir mi ?

22

Sürekli engelli raporu yenilenir mi ? Engellilerin bir kısmına verilen raporlar süreli olarak verilirken bir kısmı için verilen raporlar da süresiz olarak verilmektedir. Bu durum raporu veren Sağlık Kurulu heyeti tarafından hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Tedavi sonucu engel oranı düzelebilecek ya da tamamen iyileşebilecek olanlara engelli raporu süreli olarak verilirken, tedavi ile iyileşmesi mümkün olmayanlara ise süresiz olarak verilir. Bu yazımızda sürekli özürlü raporu nedir, nasıl alınır ve sürekli özürlü raporu yenileme süreleri konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Engelli raporu sürekli ne demek ?

Sürekli ya da diğer adı ile süresiz olarak düzenlenen engel raporları tedavisi mümkün olmayan hastalıklar ve engel durumu için verilen raporlardır. Bu raporlar engelli kişi kendisi başvurmadığı sürece ömür boyu geçerlidir. Engel oranının yükselmesi ve ya başka hastalıklar eklenmesi halinde hastanın talebi halinde yeniden rapor düzenlenir ve engel oranı güncellenir.

Sürekli engelli raporu hangi hastalıklara verilir ?

Bu rapor tedavi ile düzelemeyen, doğuştan gelen rahatsızlıklar için verilen raporlardır. Burada tüm bu hastalıkları saymak imkansızdır. Ama birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Doğuştan gözleri görmeyen ve tedavi ile düzelemeyecek olanlara,
 • Bir kolu, bir bacağı olmayanlara,
 • Zihinsel engelliler,

Gibi tedavi olması halinde bile iyileşemeyecek hastalıklar için verilir.

Sürekli özürlü raporu kaç yıl geçerli ?

Eğer özürlü raporunda sürekli ibaresi varsa bu raporun yenilenmesi gerekmez ve bu raporlar ömür boyu geçerlidir. Süreli olarak verilenlerde ise raporun veriliş tarihinden itibaren kaç yıl ve ne kadar süre ile geçerli olacağı raporun üzerinde yazar. Kontrole tabi tutulacak olan süreli raporlarda kişinin raporun bitim tarihinden 3 ay önce başvurarak yeniden rapor çıkartması gerekir.

Sürekli engelli raporu nasıl alınır ?

Aslında daha önce özürlü Heyer raporu nasıl alınır başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak nasıl rapor çıkarabileceğiniz, başvuruda izlenecek yol ve tüm detayları anlatmıştık. Kısaca yine değinmek gerekirse;

 • Öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesi ve ya üniversite hastanesi rapor merkezini arayarak ya da birebir giderek randevu almanız gerekmektedir.
 • Randevu tarihinde sizden rapor için alınacak ücret, vesikalık fotoğrafla ile hastanede bulunmanız istenir.
 • Randevu verilen gün rahatsızlığınızın bağlı olduğu tüm bölümlere muayene olduktan, tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra genelde aynı gün heyete girilir.
 • Heyete girdikten sonra işlem sonuçlanır ve özürlü raporu düzenlenir.
 • Bu süreçten sonra yine hastanenin size verdiği bir tarihte elden raporu alabilir ya da hastanenin posta ile size göndermesini talep edebilirsiniz.

Özürlü sağlık kurulu raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Islak imza ile imzalanmış raporlar harici yeni düzenlenmiş ve elektronik imzalı raporlar e-devletten sorgulanabilmekte.Engelli raporu sorgulamasını buradan e-devlet şifreniz ile yapabilirsiniz ⇒ özürlü raporu sorgulama.

Engelli raporu ne zaman sürekli olur ?

Bu tamamen hastalık durumuna bağlı. Eğer tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra Sağlık Kurulu hastalığınızın tedavi ile iyileşebileceği kanaatine varırsa raporu yine süreli olarak düzenler. Ancak yapılan kontroller, tahliller ve tetkikler neticesinde tedavi ile iyileşemeyeceği kanaati getirilirse rapor sürekliye çevrilir.

Sürekli engelli raporu yenileme gerekir mi ?

Sürekli diğer adı ile süresiz olarak verilen özürlü raporlarını yenilemeniz gerekmez. Ancak daha önce verilen rapordaki engel oranının yetersiz olduğunu ve daha fazla verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız yeniden yukarıda belirtilen yolu takip ederek rapor başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sürekli raporlarda siz yenileme başvurusu yapmadığınız sürece bu raporlar ömür boyu geçerlidir.

Sürekli engelli raporu iptal olur mu ?

Sürekli engelli raporları iptal edilmez. Bu raporlarda bitiş süresi olmadığından ve kontrol tarihi belirtilmediğinden raporun aslı ya da aslı gibidir suretini tüm maaş, yardım ve diğer başvurularınız için süresiz olarak kullanabilirsiniz.

Sürekli engelli raporu düşürülmesi mümkün müdür ?

Her ne kadar sürekli raporlar ömür boyu geçerli olsa da bazı yardımlar ve ödenekler için engel oranı yeterli olmayabilmekte. Bu yüzden engelli kişiler ve ya yakınları bir umut başvuru yaparak özür oranının yükseltilmesi ve bu sayede yardımlardan/ödeneklerden yararlanmak isterler. Bazı durumlarda rapor oranı heyet tarafından düşürülebilmekte. Heyetlerde farklı doktorlar yer aldığından önceki heyetin varmış olduğu bir kanaatin aksin yeni heyet farklı bir kanaat getirebilir ve engel oranınızı düşürebilir.

Sürekli engelli raporu ile emeklilik şartları nelerdir ?

Engellilerin sahip olduğu en önemli haklardan birisi de yaşa takılmadan erken emekliliktir. Bu kapsamda ilk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı, bağkurlu başlamış ya da memuriyete atanmış kişilerden;

 • Engel oranı en az %60 ve ya üzerinde olanlar 3960 günü ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %50-59 arasında raporu olanlar en az 4320 gün ve 16 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %40-49 arasında raporu olanlar ise 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları halinde emekli olabilirler.

01 Mayıs 2008 tarihinden önce sigorta, bağkur ya da memuriyet başlangıcı varsa şartlarınızı engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret ederek emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

Uyku apnesi engelli raporu sürekli mi ?

Uyku apnesi rahatsızlığı tedavisi mümkün olan hastalıklardan birisidir ve bu rapor sahibi kişilere genelde özürlü raporları süreli olarak verilir ve bu kişiler kontrole tabi tutulur. Kontrol sonucu rahatsızlık devam ediyorsa rapor süresi uzatılır ve ya sürekliye de çevrilebilir.

Üst üste engelli raporu alınabilir mi ?

Engelli raporu aldıktan sonra eğer çıkan oran yetersiz gelirse bu orana itiraz edebilirsiniz. Genelde ilk alınan heyet raporundan sonra 1 yıl geçmeden yeniden rapor başvurusu alınmamakta.

Sürekli engelli raporu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

22 Yorum
 1. Coşkun

  hayırlı geceler benim bir sorum olacak benim %58 engelli raporum var 2016 yılında inşaattan düştüm vücudumda çok sayıda kırık oldu sol kalçamda platinler var sag kalcamda normal kirik sol kolum parçalandı ve iki kere greft kondu kolumdada platin var vergi indirimine başvurdum 1 sene sonra haber geldi ve benim rapor sürekli hakem hastaneden aldım ortapedi %40ve pskiyatri %30 verdi ortapedi doktoru sol kolunda ve kalcada kırık var yazmış rapora pskiyatride tranva sonrası işlevselliği kismen düzelen yazmış ve gelir idaresi engellilikle ilgili bir karara varamadik diye benden bir kaç test istemişler sivasa gittim orda bana tekrar heyete gireceksin diyorlar heyete girersem bu raporum iptal olurmu bir yol gosterin be niye heyete gireceğim ben şimdiden teşekkür ediyorum iyi geceler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bu işin kararını uzmanlar verir. Bizim yorum yapmamız anlamsız olacaktır bu yüzden.

 2. Filiz

  Merhaba 2009 zu başında sigortalı ise başladım 2009 da bi kaç ay sonra engelli raporu aldım bedensel %48 daimi rapor ben 18 yılı ve prim tamamladığında ssk dan emekli olabilirmiyim yada ssk beni tekrar rapor aldırır mi raporum düşer mi diye tedirginim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor sürekli ise ve engelli vergi indirimi devam ediyorsa yeniden rapor istenmez. Engelli vergi indirimi yoksa sgk yeniden sevk eder.

 3. Ayşe

  Merhaba benim %70 engelli sürekli raporum var ancak engelli maaşı için basvurdugumda raporumu kabul etmediler.2010 yılının üstünde olması gerekiyormus.Yeni rapor da çıkarmak istemiyorum. Sizce ne yapmalym?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Böyle bir şart olduğunu bilmiyordum açıkçası. Eğer öyle ise bu durumda yeni rapor çıkartmaktan başka bir çare görünmüyor.

 4. nergıs yurutemre

  slm bır konuda bılgı almak ıstıyorum sol bobreyım alındı heyet raporumu bugun aldım yuzde10 raporum cıktı sızce bu dogrumudur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun kararını verenler bu işin uzmanları. Doğru ya da yanlış demek bize düşmez maalesef.

 5. Hasan Dağ

  Merhaba, %50 sürekli engelli raporum mevcut. Askerden muaf olmak için başvuruda bulunacağım, burada muaf olamaz gibi bir karar çıkarsa bu engelli raporumu etkiler mi yoksa alınan karar sadece askeriye için alacağım rapor ile sınırlı mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alınacak karar mevcut raporunuzu etkilemez. Askerlikle ilgili o rapor.

 6. Rıza

  %80 engelli raporum var raporum sürekli babamdan malul çocuk olarak maaş alıyorum ömür boyu alırmıyım (yetim)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet rapor sürekli ise ömür boyu alırsınız. Sigortalı çalışmama ya da evlenmeme şartı ile tabi.

 7. Yusuf Bahri ceylan

  Slm hayırlı günler %65 sürekli engelli raporum var 15.02.1994ten beri memur olarak çalışmaktayım 2.derece engelli vergi indiriminden faydalanıyorum emekli olmak için müracaat edebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şartları sağlıyor görünüyorsunuz. Kurumunuza talepte bulunarak öncelikle emekli olup olamayacağınız konusunda bilgi alabilirsiniz. Onay gelirse emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

 8. Faruk

  Sürekli raporu olan bir engelli kişi kazanmış olduğu hakları farklı bir amaç için ikinci bir rapor aldığında oran İlk raporundan daha düşük olursa kazanmış olduğu hakları kaybedermi

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Eğer yüzde 40 altına düşerse evet kaybedebilir. Ama yüzde 40 üzeri olursa yeni orana göre yeniden değerlendirme yapılır.

 9. Turgay bey

  Merhaba. alzheimer hastasi babam. Heyet Dr u orta evre diye görüş belirtmiş fakat ileri devre şuan.tum semptomlar ileri devre belirtisi şeklinde.raporu yenileme yada düzeltme şansımız var mı . sonuçta alzheimer hastalığı günden güne ilerleyen bı rahatsızlık

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden rapor için başvuru yapabilirsiniz. Eğer hastalık ilerlediyse oran da yükselir.

 10. Müjdat Efe

  İyi akşamlar benim %43 raporum var raporumda sürekli ibaresi var ve engelim ortopedik ben ötv muaf araç almak istiyorum raporda ötv den muaf olması için tekrar rapor almam söylendi benim tek korkum eski raporum oranı düşer mi bana bilgi verirseniz severim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Düşeceğini sanmıyorum ama tabi ki hastalıkta iyileşme varsa düşebilir. Bunun kararını heyet veriyor. Birşey demek yanlış olur.

 11. erkan kayhan

  Merhaba
  Annem diyaliz hastasıydı ve yüzde 91 sürekli rapor verildi annemin üzerine bir araç aldık ve 5 yıl doldu yeni araç alma hakkı var fakat 2 yıl önce böbrek nakli oldu ama biz raporu yenilemedik hala 91 sürekli raporu var bu raporla tekrar ötv muafiyetli araç alabilir miyiz?
  nakil olması sorun teşkil edermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alabilirsiniz diye biliyorum. Yine de ilgili kuruma ya da birime danışmanızı öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.