Sürekli Engelli Raporu Yenilenir mi ?

8

Sürekli engelli raporu yenilenir mi ? Engellilerin bir kısmına verilen raporlar süreli olarak verilirken bir kısmı için verilen raporlar da süresiz olarak verilmektedir. Bu durum raporu veren Sağlık Kurulu heyeti tarafından hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Tedavi sonucu engel oranı düzelebilecek ya da tamamen iyileşebilecek olanlara engelli raporu süreli olarak verilirken, tedavi ile iyileşmesi mümkün olmayanlara ise süresiz olarak verilir. Bu yazımızda sürekli özürlü raporu nedir, nasıl alınır ve sürekli özürlü raporu yenileme süreleri konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Engelli raporu sürekli ne demek ?

Sürekli ya da diğer adı ile süresiz olarak düzenlenen engel raporları tedavisi mümkün olmayan hastalıklar ve engel durumu için verilen raporlardır. Bu raporlar engelli kişi kendisi başvurmadığı sürece ömür boyu geçerlidir. Engel oranının yükselmesi ve ya başka hastalıklar eklenmesi halinde hastanın talebi halinde yeniden rapor düzenlenir ve engel oranı güncellenir.

Sürekli engelli raporu hangi hastalıklara verilir ?

Bu rapor tedavi ile düzelemeyen, doğuştan gelen rahatsızlıklar için verilen raporlardır. Burada tüm bu hastalıkları saymak imkansızdır. Ama birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Doğuştan gözleri görmeyen ve tedavi ile düzelemeyecek olanlara,
 • Bir kolu, bir bacağı olmayanlara,
 • Zihinsel engelliler,

Gibi tedavi olması halinde bile iyileşemeyecek hastalıklar için verilir.

Sürekli özürlü raporu kaç yıl geçerli ?

Eğer özürlü raporunda sürekli ibaresi varsa bu raporun yenilenmesi gerekmez ve bu raporlar ömür boyu geçerlidir. Süreli olarak verilenlerde ise raporun veriliş tarihinden itibaren kaç yıl ve ne kadar süre ile geçerli olacağı raporun üzerinde yazar. Kontrole tabi tutulacak olan süreli raporlarda kişinin raporun bitim tarihinden 3 ay önce başvurarak yeniden rapor çıkartması gerekir.

Sürekli engelli raporu nasıl alınır ?

Aslında daha önce özürlü Heyer raporu nasıl alınır başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak nasıl rapor çıkarabileceğiniz, başvuruda izlenecek yol ve tüm detayları anlatmıştık. Kısaca yine değinmek gerekirse;

 • Öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesi ve ya üniversite hastanesi rapor merkezini arayarak ya da birebir giderek randevu almanız gerekmektedir.
 • Randevu tarihinde sizden rapor için alınacak ücret, vesikalık fotoğrafla ile hastanede bulunmanız istenir.
 • Randevu verilen gün rahatsızlığınızın bağlı olduğu tüm bölümlere muayene olduktan, tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra genelde aynı gün heyete girilir.
 • Heyete girdikten sonra işlem sonuçlanır ve özürlü raporu düzenlenir.
 • Bu süreçten sonra yine hastanenin size verdiği bir tarihte elden raporu alabilir ya da hastanenin posta ile size göndermesini talep edebilirsiniz.

Özürlü sağlık kurulu raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Islak imza ile imzalanmış raporlar harici yeni düzenlenmiş ve elektronik imzalı raporlar e-devletten sorgulanabilmekte.Engelli raporu sorgulamasını buradan e-devlet şifreniz ile yapabilirsiniz ⇒ özürlü raporu sorgulama.

Engelli raporu ne zaman sürekli olur ?

Bu tamamen hastalık durumuna bağlı. Eğer tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra Sağlık Kurulu hastalığınızın tedavi ile iyileşebileceği kanaatine varırsa raporu yine süreli olarak düzenler. Ancak yapılan kontroller, tahliller ve tetkikler neticesinde tedavi ile iyileşemeyeceği kanaati getirilirse rapor sürekliye çevrilir.

Sürekli engelli raporu yenileme gerekir mi ?

Sürekli diğer adı ile süresiz olarak verilen özürlü raporlarını yenilemeniz gerekmez. Ancak daha önce verilen rapordaki engel oranının yetersiz olduğunu ve daha fazla verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız yeniden yukarıda belirtilen yolu takip ederek rapor başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sürekli raporlarda siz yenileme başvurusu yapmadığınız sürece bu raporlar ömür boyu geçerlidir.

Sürekli engelli raporu iptal olur mu ?

Sürekli engelli raporları iptal edilmez. Bu raporlarda bitiş süresi olmadığından ve kontrol tarihi belirtilmediğinden raporun aslı ya da aslı gibidir suretini tüm maaş, yardım ve diğer başvurularınız için süresiz olarak kullanabilirsiniz.

Sürekli engelli raporu düşürülmesi mümkün müdür ?

Her ne kadar sürekli raporlar ömür boyu geçerli olsa da bazı yardımlar ve ödenekler için engel oranı yeterli olmayabilmekte. Bu yüzden engelli kişiler ve ya yakınları bir umut başvuru yaparak özür oranının yükseltilmesi ve bu sayede yardımlardan/ödeneklerden yararlanmak isterler. Bazı durumlarda rapor oranı heyet tarafından düşürülebilmekte. Heyetlerde farklı doktorlar yer aldığından önceki heyetin varmış olduğu bir kanaatin aksin yeni heyet farklı bir kanaat getirebilir ve engel oranınızı düşürebilir.

Sürekli engelli raporu ile emeklilik şartları nelerdir ?

Engellilerin sahip olduğu en önemli haklardan birisi de yaşa takılmadan erken emekliliktir. Bu kapsamda ilk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı, bağkurlu başlamış ya da memuriyete atanmış kişilerden;

 • Engel oranı en az %60 ve ya üzerinde olanlar 3960 günü ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %50-59 arasında raporu olanlar en az 4320 gün ve 16 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %40-49 arasında raporu olanlar ise 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları halinde emekli olabilirler.

01 Mayıs 2008 tarihinden önce sigorta, bağkur ya da memuriyet başlangıcı varsa şartlarınızı engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret ederek emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

Uyku apnesi engelli raporu sürekli mi ?

Uyku apnesi rahatsızlığı tedavisi mümkün olan hastalıklardan birisidir ve bu rapor sahibi kişilere genelde özürlü raporları süreli olarak verilir ve bu kişiler kontrole tabi tutulur. Kontrol sonucu rahatsızlık devam ediyorsa rapor süresi uzatılır ve ya sürekliye de çevrilebilir.

Üst üste engelli raporu alınabilir mi ?

Engelli raporu aldıktan sonra eğer çıkan oran yetersiz gelirse bu orana itiraz edebilirsiniz. Genelde ilk alınan heyet raporundan sonra 1 yıl geçmeden yeniden rapor başvurusu alınmamakta.

Sürekli engelli raporu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

8 Yorum
 1. erkan kayhan

  Merhaba
  Annem diyaliz hastasıydı ve yüzde 91 sürekli rapor verildi annemin üzerine bir araç aldık ve 5 yıl doldu yeni araç alma hakkı var fakat 2 yıl önce böbrek nakli oldu ama biz raporu yenilemedik hala 91 sürekli raporu var bu raporla tekrar ötv muafiyetli araç alabilir miyiz?
  nakil olması sorun teşkil edermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alabilirsiniz diye biliyorum. Yine de ilgili kuruma ya da birime danışmanızı öneririm.

 2. Müjdat Efe

  İyi akşamlar benim %43 raporum var raporumda sürekli ibaresi var ve engelim ortopedik ben ötv muaf araç almak istiyorum raporda ötv den muaf olması için tekrar rapor almam söylendi benim tek korkum eski raporum oranı düşer mi bana bilgi verirseniz severim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Düşeceğini sanmıyorum ama tabi ki hastalıkta iyileşme varsa düşebilir. Bunun kararını heyet veriyor. Birşey demek yanlış olur.

 3. Turgay bey

  Merhaba. alzheimer hastasi babam. Heyet Dr u orta evre diye görüş belirtmiş fakat ileri devre şuan.tum semptomlar ileri devre belirtisi şeklinde.raporu yenileme yada düzeltme şansımız var mı . sonuçta alzheimer hastalığı günden güne ilerleyen bı rahatsızlık

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden rapor için başvuru yapabilirsiniz. Eğer hastalık ilerlediyse oran da yükselir.

 4. Faruk

  Sürekli raporu olan bir engelli kişi kazanmış olduğu hakları farklı bir amaç için ikinci bir rapor aldığında oran İlk raporundan daha düşük olursa kazanmış olduğu hakları kaybedermi

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Eğer yüzde 40 altına düşerse evet kaybedebilir. Ama yüzde 40 üzeri olursa yeni orana göre yeniden değerlendirme yapılır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.