Sürekli Engelli Raporu Yenilenir mi 2024? & Şartlar Değişti

Sürekli engelli raporu yenilenir mi? Engellilerin bir kısmına verilen raporlar süreli olarak verilirken bir kısmı için verilen raporlar da süresiz olarak verilmektedir. Bu durum raporu veren Sağlık Kurulu heyeti tarafından hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Tedavi sonucu engel oranı düzelebilecek ya da tamamen iyileşebilecek olanlara engelli raporu süreli olarak verilirken, tedavi ile iyileşmesi mümkün olmayanlara ise süresiz olarak verilir. Bu yazımızda sürekli özürlü raporu nedir, süresiz engelli raporu yenilenir mi, nasıl alınır ve sürekli özürlü raporu yenileme süreleri konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Engelli raporu sürekli ne demek ?

Sürekli ya da diğer adı ile süresiz olarak düzenlenen engel raporları tedavisi mümkün olmayan hastalıklar ve engel durumu için verilen raporlardır. Bu raporlar engelli kişi kendisi başvurmadığı sürece ömür boyu geçerlidir. Engel oranının yükselmesi ve ya başka hastalıklar eklenmesi halinde hastanın talebi halinde yeniden rapor düzenlenir ve engel oranı güncellenir.

Sürekli engelli raporu hangi hastalıklara verilir ?

Peki süresiz engelli raporu hangi hastalıklara verilir ? Bu rapor tedavi ile düzelemeyen, doğuştan gelen rahatsızlıklar için verilen raporlardır. Burada tüm bu hastalıkları saymak imkansızdır. Ama birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Doğuştan gözleri görmeyen ve tedavi ile düzelemeyecek olanlara,
 • Bir kolu, bir bacağı olmayanlara,
 • Zihinsel engelliler,

Gibi tedavi olması halinde bile iyileşemeyecek hastalıklar için verilir.

Sürekli özürlü raporu kaç yıl geçerli ?

Eğer özürlü raporunda sürekli ibaresi varsa bu raporun yenilenmesi gerekmez ve bu raporlar ömür boyu geçerlidir. Süreli olarak verilenlerde ise raporun veriliş tarihinden itibaren kaç yıl ve ne kadar süre ile geçerli olacağı raporun üzerinde yazar. Kontrole tabi tutulacak olan süreli raporlarda kişinin raporun bitim tarihinden 3 ay önce başvurarak yeniden rapor çıkartması gerekir.

Sürekli engelli raporu nasıl alınır ?

Aslında daha önce özürlü Heyet raporu nasıl alınır başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak nasıl rapor çıkarabileceğiniz, süresiz ve süreli engelli raporu yenileme başvurusunda da izlenecek yol ve tüm detayları anlatmıştık. Kısaca yine değinmek gerekirse;

 • Öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesi ve ya üniversite hastanesi rapor merkezini arayarak ya da birebir giderek randevu almanız gerekmektedir.
 • Randevu tarihinde sizden rapor için alınacak ücret, vesikalık fotoğrafla ile hastanede bulunmanız istenir.
 • Randevu verilen gün rahatsızlığınızın bağlı olduğu tüm bölümlere muayene olduktan, tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra genelde aynı gün heyete girilir.
 • Heyete girdikten sonra işlem sonuçlanır ve özürlü raporu düzenlenir.
 • Bu süreçten sonra yine hastanenin size verdiği bir tarihte elden raporu alabilir ya da hastanenin posta ile size göndermesini talep edebilirsiniz.

Özürlü sağlık kurulu raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Islak imza ile imzalanmış raporlar harici yeni düzenlenmiş ve elektronik imzalı raporlar e-devletten sorgulanabilmekte. Engelli raporu sorgulamasını buradan e-devlet şifreniz ile yapabilirsiniz ⇒ özürlü raporu sorgulama.

Engelli raporu ne zaman sürekli olur ?

Bu tamamen hastalık durumuna bağlı. Eğer tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra Sağlık Kurulu hastalığınızın tedavi ile iyileşebileceği kanaatine varırsa raporu yine süreli olarak düzenler. Ancak yapılan kontroller, tahliller ve tetkikler neticesinde tedavi ile iyileşemeyeceği kanaati getirilirse rapor sürekliye çevrilir.

Sürekli engelli raporu yenileme gerekir mi ?

Sürekli diğer adı ile süresiz olarak verilen özürlü raporlarını yenilemeniz gerekmez. Ancak daha önce verilen rapordaki engel oranının yetersiz olduğunu ve daha fazla verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız yeniden yukarıda belirtilen yolu takip ederek süresiz engelli raporu yenileme başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sürekli raporlarda siz yenileme başvurusu yapmadığınız sürece bu raporlar ömür boyu geçerlidir.

Sürekli engelli raporu iptal olur mu 2024?

Süresiz engelli raporu iptal edilir mi sorusunu okurlarım sıklıkla sormakta. Sürekli engelli raporları iptal edilmez. Bu raporlarda bitiş süresi olmadığından ve kontrol tarihi belirtilmediğinden raporun aslı ya da aslı gibidir suretini tüm maaş, yardım ve diğer başvurularınız için süresiz olarak kullanabilirsiniz.

Sürekli engelli raporu düşürülmesi mümkün müdür ?

Her ne kadar sürekli raporlar ömür boyu geçerli olsa da bazı yardımlar ve ödenekler için engel oranı yeterli olmayabilmekte. Bu yüzden engelli kişiler ve ya yakınları bir umut başvuru yaparak özür oranının yükseltilmesi ve bu sayede yardımlardan/ödeneklerden yararlanmak isterler. Bazı durumlarda rapor oranı heyet tarafından düşürülebilmekte. Heyetlerde farklı doktorlar yer aldığından önceki heyetin varmış olduğu bir kanaatin aksin yeni heyet farklı bir kanaat getirebilir ve engel oranınızı düşürebilir.

Sürekli engelli raporu ile emeklilik şartları nelerdir ?

Engellilerin sahip olduğu en önemli haklardan birisi de yaşa takılmadan erken emekliliktir. Bu kapsamda ilk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı, bağkurlu başlamış ya da memuriyete atanmış kişilerden;

 • Engel oranı en az %60 ve ya üzerinde olanlar 3960 günü ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %50-59 arasında raporu olanlar en az 4320 gün ve 16 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %40-49 arasında raporu olanlar ise 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları halinde emekli olabilirler.

01 Mayıs 2008 tarihinden önce sigorta, bağkur ya da memuriyet başlangıcı varsa şartlarınızı engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret ederek emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

Uyku apnesi engelli raporu sürekli mi ?

Uyku apnesi rahatsızlığı tedavisi mümkün olan hastalıklardan birisidir ve bu rapor sahibi kişilere genelde özürlü raporları süreli olarak verilir ve bu kişiler kontrole tabi tutulur. Kontrol sonucu rahatsızlık devam ediyorsa rapor süresi uzatılır ve ya sürekliye de çevrilebilir.

Üst üste engelli raporu alınabilir mi ?

Engelli raporu aldıktan sonra eğer çıkan oran yetersiz gelirse bu orana itiraz edebilirsiniz. Genelde ilk alınan heyet raporundan sonra 1 yıl geçmeden yeniden rapor başvurusu alınmamakta.

Engelli raporu nasıl iptal edilir ?

Özellikle sürekli engelli raporu iptal edilir mi sorusu bize sıklıkla sorulmaktadır. Yukarıda engelli raporu nasıl yenilenir ve engelli raporu kaç yıl geçerli alt başlıklarında da anlattığımız üzere sürekli engelli raporlarının yenileme başvurusunun nasıl yapıldığı konusunda bilgi vermiştir. Engelli raporları artık elektronik ortama kaydedilmekte ve elektronik imza ile imzalanmaktadır. Yeni engelli raporu alınana kadar mevcut raporlar geçerli olmaktadır ve bu raporların iptali söz konusu olmamaktadır.

Engelli rapor oranı düşerse ne olur ?

Peki  Engelli raporu iptal edilirse ne olur ? Kanunen engelli sayılabilmek için temel şartlardan birisi de en az %40 üzeri oranın olmasıdır. Eğer yeni rapor tespiti sonucunda;

 • Oran %40 altına düşerse kanunen engelli sayılmazsınız. Bu durumda buna bağlı olarak ödenen tüm sosyal yardımlar iptal edilir.
 • Emekli iseniz oranın düşmesi durumunda aylık güncellenir ya da şartlar bozulursa tamamen kesilebilir.
 • Engelli hakları başlıklı yazımızda engel raporuna bağlı olarak sahip olduğunuz kanuni haklara göz atabilirsiniz.

Eski engelli raporu geçerli mi ?

Eğer elinizde sürekli ibaresi olan bir engelli raporunuz varsa bu rapor geçerlidir. Kamu kurumlarına ya da başka bir yere başvuruda sürekli ibaresi olan engelli raporu kullanılabilir. Ancak süreli ve bir diğer ismi ile kontrollü raporlarda eğer rapor süresi dolduysa bu rapor geçerli olarak kabul edilmeyebilir.

Engelli raporu yenileme için gerekli evraklar

Süresiz engelli raporu tekrar başvuru için gerekli evraklar şunlardır;

 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • Eski engelli raporu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Rapor ücreti.
Engelli raporunun süresi var mı?

Tedavi ile düzelebilecek hastalıklarda engelli raporu süreli olarak verilir. Tedavi ile düzelmeyecekse süresiz olarak verilir.

Engelli raporu hangi durumlarda yenilenir?

Eğer engelli raporu süreli olarak verildiyse yenilenmesi gerekmektedir.

Süresiz engelli raporu kaç yıl geçerli?

Süresiz engel raporlarında yenileme tarihi belirtilmediğinden yeniden hastaneye başvurmadığınız sürece sürekli engelli raporu geçerlilik süresi yoktur ve ömür boyu geçerlidir.

Sürekli engelli raporu düşer mi?

Engelli yönetmeliği sürekli güncellendiğinden oranlar değişebilmektedir. Dolayısıyla yeni rapor başvurusu yapıldığında engelli raporu oranı düşebilmektedir.

4.5/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sürekli Engelli Raporu Yenilenir mi 2024? & Şartlar Değişti” üzerine 220 yorum
 1. Raporum süresiz fakat hastane açıklama kısmını yazarken yazıda hata yapmış. Bu açıklama kısmındaki yaptığı hata hastane tarafından yeniden düzenlenebilir mi?

  Yanıtla
   • Merhaba ben rektumca tedavisi görüyorum sonrasında rahim ameliyatı oldum engel raporu için müracaat ettim %66 oran verdiler 6 ay sonra oranı yükseltmek için tekrar başvursam bu aldığım oran düşermi yeni başladığım tedavinin puanını ekletmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim bilgi verirseniz sevinirim 😊

    Yanıtla
 2. Bipolardan süresiz engelli raporum var yüzde 40 iyileştiğim zaman yüzde 0 olabilir mi sağlam raporu alabilir miyim.

  Yanıtla
 3. Merhaba
  Ocak 2020 de yüzde 60 sürekli engelli raporum ile Ağustos 2020de hemşirelik görevimden emekli oldum,
  Bu ay maaşımın yatırlmadığını görünce sgk ile görüştüm, bana söylenen Raporumun tekrar yenilenmesi gerektiği, Ankara ile görüşmem mümkün olmadı, böyle bir şey sizce mümkün mü cevabınız için teşekkür ederim 🙏

  Yanıtla
 4. Sayın hocam Ömer bey, 19.07.2013 yılında almış olduğum sağlık bakanlığı onaylı sürekli %62 engelli raporum var. 2020 yılında engelli emekli de oldum. Engelli indiriminden faydalanarak araba almak istiyorum fakat raporumun aslını bulamıyorum, “Aslı Gibidir” noter onaylısı var fakat bunu kabul etmezler sanırım. Tekrar heyete girersem de oranımın düşürüleceği söyleyeniyor, en doğrusu size danışmak diye düşündüm, bana bir yol gösterirseniz size minnettar olurum,

  teşekkürler, iyi çalışmalar

  Yanıtla
 5. Merhaba, Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Bilgi rica ettiğim konuya gelince;
  Atnalı böbrek teşhisim var. 1 adet açık böbrek ameliyatı oldum. 2 kez idrar yollarından girilerek kırma işlemi yapıldı. Ekipriz raporlarım mevcut. Son yapılan görüntülemede yine taş gözüküyor. Ayrıca hiper tansiyon teşhisim var. Kuruldan sürelimi yoksa süresizmi rapor verirler.

  Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  Yanıtla
 6. Hocam merhaba. Hafif zeka geriliği raporum var süresiz. Ekpss den memur olarak atandım fakat kurum bi kaç evrak istedi bunların arasında çalışabilir engelli raporu da var. Bunun için muayene gerekiyor Doktor’un engel raporunda ki oranı%40’ın altına düşürme ihtimali varmıdır? Eğer düşürürse engel raporu iptal olacağından atama da iptal olcak

  Yanıtla
 7. merhabalar vasisi olduğum kardeşimin engelli rapor oranı (süreli) %90 dan (süresiz) %87 olarak değiştirildi durum böyle olunca engelli araç alımından faydalamıyoruz ne yapmamız gerekiyor

  Yanıtla
 8. 2020 te kolon ca 4.evre ameliyat oldum 13 kür aldım.kolondan alınan ile karaciğerden alınan uyumsuz çıktı.23.11.22 te rapor için başvurdum.%40 rapor verdiler rapor gecerlilik süresinde suresiz yaziyor fakat radyasyon onkoloji yerinde de “09/2020 TANILI OPERE KOLON CA T3 N2 M1 KARACİĞER METASTEKTOMİLİ EVRE 4
  KEMOTERAPİ ALMIŞ. SON TETKİKLERDE NÜKS YOK METASTAZ YOK . HASTALIKSIZ
  TAKIPTE %40 1 YIL SONRA RAPORUN YENİLENMESİ UYGUNDUR” yazıyor bu ne demek rapor sanırım süreli.cwvaplarsanız sevinirim.

  Yanıtla
 9. Merhaba Ömer bey
  Benim 2001 yılında aldığım %40 sürekli rapor var
  Ben geçen yıl aynı hastaneye Ötv indirimi için baş vurdum sadece ama heyet mevcut engelli raporumuda yenilemiş ve oranım%36 ya düşmüş 20 yıldır vergi indiriminden yararlanıyor ve 5 yıldır emekliyim engelden
  E devlette %36 lık 3 yıl geçerli rapor gözüküyor açıklamanın altındada özel tertibatlı araç kullana bilir yazısı var.
  Bu durumda benim eski raporum iptalmi oluyor ve haklarım var ne olacak nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Engelli vergi indirimi ile alakalı değilse bir sorun olacağını sanmıyorum. Emekli maaşınızı etkilememesi lazım diye biliyorum.

   Yanıtla
   • Merhaba Ömer Bey benim canım sıkıldıydı bu durumdan her kime sorsam eski raporunuz iptal olur deniliyordu ve ben 6 ay önce eski rapor aldığım hastaneye mevzuyu anlattım dedilerki yeniden sağlık kuruluna baş vurulması gerekir düzelmesi için denildi ve 2001 yılında almış olduğum sürekli olan raporum iptal olmuştur düşüncesiyle yeniden sağlık kuruluna girdim bu sefer sadece rapor yenileme seçtim ötv katmadım yeterki raporum düzelsin diye ama malesef rapor sonucu bu seferde %20
    6 ay oldu ve venim emekli maşım devam ediyor kesilmedi engelli kartımda geçerli nereyi arasam kime sorsam çok derin bilgi alamadım ve boş verdim şu an e devletimde güncel%20 engrl gözüküyor.e nabızda sürekli adında %40 gözüküyor ben ne yapmalıyım ne etmeliyim tam neticede doğru bilgiyi alamıyorum
    Sizden ricam beni bu konuda aydınlatmanızdır çok mutlu olurum aydınlatırsanız…saygılarımla

    Yanıtla
 10. 2003 sgk başlangıcım var 2004 yılında aldığım %40 devamlı raporum var, 2006 yılında 657/4b/4c kapsamında çalıştım ardından

  2010 da kamu bankasında banka sandığına bağlı olarak çalışıyorum. En son çalıştığım yerde hizmet birleştirme yaptım son çalıştığım yerde 10 yılı doldurdum, sağlık problemlerim arttı toplamda 16 yıl 9 ayı geçti, şimdi engelli raporuma istinaden emeklilik için süremin dolduğunu öğrendim ama vergi indirimi almam gerekiyor mu?

  Vergi indirimi almam neden gerekiyorsa bile vergi dairesi raporumu kabul etmiyor böyle bir hakları var mı?

  Yanıtla
 11. Merhaba, kızımın 14.11.2011 tarihli yüzde sıfır özür oranlı, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı sürekli özürlü sağlık kurulu raporu var. Eğitimine destek olsun diye RAM yönlendirmesiyle çıkartmıştık, kimse bizi hayatı boyunca sürekli olacağı konusunda uyarmadı, bu sene ehliyet almak istediğinde karşımıza çıkınca öğrendik. Psikiyatriden randevu alıp gittiğinde doktor bu rapor kaldırılamaz demiş. Raporu iptal ettirmemiz mümkün müdür acaba?

  Yanıtla
 12. Merhabalar
  Raporumu 1. hastane %15 verdi itaraz ettim,
  2. Hastane %40 verdi, sonuclar celiskili diye bunun uzerine sağlık il müdürlüğü beni bolge hakem hastanesine sevk etti ve hakem hastane %43 surekli rapor verdi 2016 da.
  2020 yilinda surucu olur raporu aldim yeni yonetmegi gore.
  Bu gunlerde 2020 ekpss puanim ile atandim ve evraklarimi gonderdim.
  Kurumum raporumda “calustirilamayacagi iş alanlari ” dildurulmus 2019 yönetmenliğine uygun yeni bir rapor cikarmami istiyor.
  Gerek hastsnece gerekse il saglik mud. yenilemem gerektigi konusunda hem fikir.
  Fakat yeni rapor cikardigimda oranin dusuk veya yuksek cikagi ihtimali uzerinde kesinlik vermedi.
  Yeni cikarilacak rapor tamamen yeniden bir değerlendirme seklinde olacak. Sayet %40 altinda bir oran verirlerse tum haklarımi kaybetme riski yasayacagim.

  – Hakem hastane kararli surekli ibareli bir raporun yenilenmesi mecburu mi?
  – yenilemeye kalksam ayni hastanede eski rapora paralel karar verebilirler mi
  – bunun yerine bir durum bildirr raporu sunsam, çalışamayacağı is kisimlarinin dolu olduğu olur mu
  – herseyden once raporu yenileyeceksin yoksa atsmazsin dayatmasi konusunda haklilar mi.
  Madem hakem heyet kesin ve süreklibir rapor niye yeniletiyorum, veya calistiramaz alanlari bos olsn bir raporla osym nasil kayit yapar sınava girmeme musade eder. Hep bi çelişki.
  Yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Normalde sürekli rapor ismi üzerinde süreklidir ve yenilenmesi talep edilemez. Ama Kurum neden istiyor anlamadım.
   2- Aynı oran verilir mi bilemem. Oranlar güncellendi.
   3-Durum bildirir raporla ilgili kısmı Kuruma sormanız gerek.
   4-Yenileme hakkında bir bilgim yok maalesef.

   Yanıtla
 13. Merhaba benim babam 2 sene önce kalp pili takıldı ve 1 sene malulen emekli oldu bu sene de felç geçirdi heyete girdi %99 oranı çıktı bize kağıt grlmiş su hastaneden yeniden rapor alın diye biz onu gormedik baska bir hastaneden rapor aldık ne yapmamız gerekiyor

  Yanıtla
 14. Ömer bey iyi günler diliyorum, benim bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim. 2017 yılında aldığım %49 raporum 2 yıl kontrollüydü, 2 yıl vergi indiriminden yararlandım, 2 yılın sonunda raporumu yeniledim bu kez raporumu %51 süresiz olarak heyetten çıktı yani şu anda süresiz raporum var tekrar vergi indiriminden yararlanmak istiyorum ama Gelir idaresi raporun yenilenmesini istiyor, hastane ise bu raporun süresiz olduğunu sağlık durumunda değişiklik olmadığı sürece tekrar heyete giremeyeceğimi söylüyor ortada kaldım , bu raporu yenilemeden tekrar vergi indirimi için nasıl başvurabilirim.. Teşekkür ederim iyi günler

  Yanıtla
 15. Merhaba kardeşimin süresiz %100 engelli (göz) raporu var. Hiçbir sosyal güvencesi yok. Hiç çalışamadı. 2022 engelli maaşı ve yeşil kartı var. Raporlu kullandığı ilaçları var. Bu çerçevede sgk dan karşılanmakta idi.
  Kentsel dönüşüme giren ikamet yerini değiştirdi. iki sokak ötesinde ama ilçe değişti. Nufüs müdürlüğünden gerekli değişiklik yapıldı. Yeni ilçenin SYDV na müracaat edildi. Raporun dijital ortamda yenilenmesi istendi. Sevk aldık yeni rapor işlemlerine başladık. Heyet için gün verildi. Ancak bu işlemler esnasında maaş kesildi. Müstehaklık durumum kapatılmış. Raporlu ilaçlarımı da alamıyorum. . %100 sürekli engellisin maaş yok ilaç yok, engeliden dolayı günlük yaşamında başkasının bakımına muhtaçsın .
  Eski engelli raporu geçerli mi ?
  Eğer elinizde sürekli ibaresi olan bir engelli raporunuz varsa bu rapor geçerlidir. Kamu kurumlarına ya da başka bir yere başvuruda sürekli ibaresi olan engelli raporu kullanılabilir, denilmesine rağmen direkt herşeyi iptal edip sıfırlamak. Neden bunlar yaşatılıyor. Nerde kaldı engelli hakları????????????

  Yanıtla
 16. Merhaba kardeşimin süresiz %100 engelli (göz) raporu var. Hiçbir sosyal güvencesi yok. Hiç çalışamadı. 2022 engelli maaşı ve yeşil kartı var. Raporlu kullandığı ilaçları var. Bu çerçevede sgk dan karşılanmakta idi.
  Kentsel dönüşüme giren ikamet yerini değiştirdi. iki sokak ötesinde ama ilçe değişti. Nufüs müdürlüğünden gerekli değişiklik yapıldı. Yeni ilçenin SYDV na müracaat edildi. Raporun dijital ortamda yenilenmesi istendi. Sevk aldık yeni rapor işlemlerine başladık. Heyet için gün verildi. Ancak bu işlemler esnasında maaş kesildi. Müstehaklık durumum kapatılmış. Raporlu ilaçlarımı da alamıyorum. . %100 sürekli engellisin maaş yok ilaç yok, engeliden dolayı günlük yaşamında başkasının bakımına muhtaçsın .Neden bunlar yaşatılıyor. Nerde kaldı engelli hakları

  Yanıtla
  • Merhaba. Maalesef öyle oluyor. Yeni rapor çıkana kadar maaş kesiliyor ve dolayısıyla müstehaklık da kapanıyor. Rapor süreci sonuçlanana kadar beklemekten başka yapılacak bir şey yok.

   Yanıtla
  • Merhabalar efendim babama 2012 yılında yüzde doksan altı süresiz raporu verdiler yıllardır diyaliz hastası ve yürümesinde de problem var bakim evine yatırmak için heyete girmemiz gerekiyordu yine yüzde doksan dört rapor oranı ama kısmi bagimli vermişler sgk maaşı ödüyor Yani ilerde sorun olur mu yeni kanuna göre

   Yanıtla
 17. Merhabalar ben tıp 1 şeker hastasıyım %35 süresiz raporum var şuan gözümdede bi sıkıntı var bu %35lik oranın üstünemi ekleniyor gözdeki sıkıntı oranı yani ben sinir sistemi testi ve göz muanesine gidip o oranlar %35 in üstünemi eklenicek

  Yanıtla
   • Hayırlı akşamlar ağabeyim benim yüzde yetmiş engelli raporum var sürekliliği var 2013 yılında %40 rapor aldım 6 aylık süresi olan bir rapor du ben İzmir’de oturuyordum Samsun’a nakil aldım yeniden aylık için başvuru yaptım%40 raporu bahane edip aylığımı yeşil kartına ve maaşını iptal ettiler bu sene içinde bunu nasıl düzenlerim

    Yanıtla
 18. Merhaba.benim 2016 tarihli engelli raporum var ve bu rapora istinaden araç aldım.ancak bilindiği üzere 2020 yılında rapor formatları da değişti.ben o dönem h sınıfı ehliyetimi de b ye çevirip yeni tip ehliyet sahibi de olmuştum.eğer ehliyetiniz engelli ehliyeti ve engel kodlarına sahipseniz raporunuzu yenilemeye ihtiyaç yok dendi amcak maliye sürekli ibaresi bulunan raporumu yenilememi istedi eski rapor ve yeni tip ehliyetim ile ötv muafiyetli araç alabilirmiyim.maliyenin böyle bir hakkı varmı

  Yanıtla
 19. Merhaba ben 29/05/2003 ise girişim var 11/01/2022 halen calismaktayim pirimim.ful 100/42 sürekli raporum var vergiden muaftım bu ay bitti tekrar basvurdugumda vergi dairesi sürekli raporuma rağmen işyerine yazdığı yazıda tekrar rapor almamı istemis bu durumda ne yapmam gerekir emekli olabilirmiyim yoksa yine vergiden muaf olmak için rapor alıp devammi edeceğim Ne zaman emekli olabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle güncel vergi indirim oranının tespiti için yeni rapor almanız gerekiyor. Yeni vergi indirim oranınız belirlendiğinde bize yazın tekrar hesaplama yapalım.

   Yanıtla
 20. Merhaba kolay gelsin 2013’den önce bir takım psikolojik tedaviler gördüm babamdan dolayı 2013 de hasekiden eğitim için almış olduğum süresiz %25 hafif düzeyde engelli sağlık kurulu raporumu iptal ettirebilirmiyim şuan 20 yaşındayım askere gidicem bana ilerde sıkıntı çıkaracak bu rapor iş anlamında itiraz hakkım varmı ve sistemden sildirmek istiyorum her türlü hakkımı kullanmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz

  Yanıtla
 21. 2018 de sağlık kurulundan aldığım yüzde elli sürekli raporum var sosyal yardımlaşma vakfı tarafından maaşım kesildi raporumun yenilenmesi istendi sebep ise sahte rapor lar varmış benim en az 3 ay kaybım olacak ne yapmalıyım

  Yanıtla
 22. Merhaba yüzde 31 sürekli raporum var eylül 2021 ayında aldım bu rapordan sonra farklı bir tarihte başka hastalığımdan dolayı özür oranımı artırma talebinde bulunmak istiyorum doğal olarak yüzde 31 sürekli raporuyla birçok haktan istifade edemiyorum bu rapor oranımı artırmak için müracaatımı en erken hangi sürede yapmam gerekir sizden bu konuda yardımcı olmanızı talep ediyorum.

  Yanıtla
 23. Merhaba yüzde 31 sürekli raporum var farklı bir tarihte başka hastalığımdan dolayı özür oranımı artırma talebinde bulunmak istiyorum doğal olarak yüzde 31 sürekli raporuyla birçok haktan istifade edemiyorum bu rapor oranımı artırmak için müracaatımı en erken hangi sürede yapmam gerekir sizden bu konuda yardımcı olmanızı talep ediyorum

  Yanıtla
 24. Merhaba
  Benim astım orta derece %40
  hiper tansiyon %10
  bel fıtığı %7
  kulak burun boğaz uyku apnesi hafif % 5 sağ kulakta hafif duyma kaybı var %4 yanlış yapılan ameliyat burun eğriliği %2
  sağ omuzda yırtık %1
  Bu hastalıklardan dolayı sürelimi rapor verilir.?

  Yanıtla
  • Merhaba Ozan BEY. Bu raporları düzenleyen, hastalığın derecesine göre oran belirleyen, süreli ya da süresiz olmasına karar verenler Uzman Hekimler. Bunu bizim bilebilmemiz mümkün değil.

   Yanıtla
 25. Merhaba %70 orta derece zeka geriliği olan, ağır özürlü ibaresi olan ve sürekli olan engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanılabilir mi

  Yanıtla
 26. 8 AY ÖNCE YAPILMIŞ 2 YIL SÜRELİ ENGELLİ RAPORUMUZ VAR TEKRAR BAVURU YAPMAK İSTİYORUZ. 2 YIL BEKLEMEMİZ GEREKİYOR MU_?

  Yanıtla
 27. Merhaba annemin 2011 yılında aldıgımız yüzde 92 süresiz engelli raporu var arac almak istedigim icin raporun tarihinin güncellenmesi gerektigini söylediler hastaneyr sordugumda tekrar heyete girmesi gerekiyor diye dönüs yaptılar konuyla ilgili bilginiz var mı hayayı boyunca gecerli raporun tarihini nasıl güncelleyebiliriz.

  Yanıtla
  • E nabızdan gözüküyor sa girmesine gerek yok birdaha kurula bir bilgisayardan e nabız girin ordan pdf olarak bayi e verin kabul etmek zorunda aynı olay benim başıma geldi süreli olarak yeniledir 2 yıl sonra birdaha kurula girmek zorundayım mtv den muaf olmaya devam etmek için

   Yanıtla
 28. Merhaba. Meme kanseriyim. 1 yıllık %80 raporum var.vergi indiriminden emekli oldum..rapor bitiş tarihine yakın, rapor yenileme olucak dediler. Raporlu ilacım var 5 yıllık. Hormon tedavisindeyik.Kanser hastalarının %40 tan başlıyor heyet rapor degerlendirilmesi diyolar. Doğrumu. Yani oranım düşerse emekli hakkım iptalmi olacak.teşekkürler

  Yanıtla
  • E nabızdan gözüküyor sa girmesine gerek yok birdaha kurula bir bilgisayardan e nabız girin ordan pdf olarak bayi e verin kabul etmek zorunda aynı olay benim başıma geldi süreli olarak yeniledir 2 yıl sonra birdaha kurula girmek zorundayım mtv den muaf olmaya devam etmek için

   Yanıtla
 29. merhaba 2006 aldıgım yüzde 60 sürekli engelli raporum hastane arşivinde çikmadı ne yapmam lazım sag kol omuzdan yok fotokobiyi kabul etmediler

  Yanıtla
 30. Merhabalar ben skolyoz hastasiyimyuzde 59surekli raporum var vergi indiriminden de yararlandım engelli raporu aldıktan sonra bi kac hastalıklarım daha cikti ostoroopoz bide midede reflu hastaligim tekrardan hastaneye başvuru yapsam ilk aldığım rapor sıkıntı olurmu yani gecerziz olurmu

  Yanıtla
  • E nabızdan gözüküyor sa girmesine gerek yok birdaha kurula bir bilgisayardan e nabız girin ordan pdf olarak bayi e verin kabul etmek zorunda aynı olay benim başıma geldi süreli olarak yeniledir 2 yıl sonra birdaha kurula girmek zorundayım mtv den muaf olmaya devam etmek için

   Yanıtla
 31. Süresiz engelli raporum var. Fakat birkaç yıl sonra kalça kırığı nedeniyle protez takıldı ve bir bacağım kısaldı. ÖTV muafiyetinden yararlanmak istiyorum. Eski raporumu yenilenmeli miyim?

  Yanıtla
 32. Merhaba benim yeni aldığım rapor %91 ve süresiz ankara vergi dairesinden gelen raporda %91 ve süresiz ben iş değişikliği yaparsam yada emekli olup başka firmaya girersem vergi indirimi yazısı şu anda çalıştığım firmaya ait yeni gireceğim firmaya ait olması için yeniden vergi dairesine müracaat edip ankaraya mı göndercekler evrağımı acaba ? Teşekkürler kolay gelsin

  Yanıtla
 33. Merhaba babamın 2015 yılında almış olduğu yüzde 93 ağır engelli raporu süresiz olarak verilmişti bakım hizmeti için biz bununla araç aldık 2016 da.fakat babam malulen emekliliği süreli olarak yapılmıştı ve tekrar emekli maaşı için SGK hastaneye sevk etti ve heyete malulen emeklilik için SGK sevki ile girdik 2019 yılinda şuan araç alicaz maliye 2019 da rapor alınmış diye görüyor.ancak 2019 da SGK isteği üzerine malulen emeklilik için SGK sevki ile gittik ama şuan eski raporu saymıyor engelli raporu ile malulen emeklilik raporu farklı işlemlerr değil midir acaba ya yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
 34. mrb hocam benım yüzde 70 agir engeli raporum var 7yıllik ama 3 aydir sitemde yüzde 8 oranında görünüyormuş bundan dolayı iptal ettiler ne yapmak gerek arti aldigim maşi geri istiyorlar bilgili kurumkari aradim cevap alamdım rapor aldigin hastaneye git arşiv den cıkardiyorlar günceleme olması gerekir tekrar heyete girecekmiyim bana yardımci olun

  Yanıtla
 35. Iyi calismalar omer bey.bipolar hastasiyim yuzde kirk heyet raporu aldim suresiz yaziyor… alt bolumdede bagimsiz yaziyor.vergi indirimine basvurdum .ankara merkez saglik kuruluna gonderildi. O bagimsiz ibaresi olumsuz bi etki yaparmi..2.inci sorum ben bipolar engelli olarak vergi indiriminden faydalansam ötv indirimli arac alabilirmiyim.tesekkurler

  Yanıtla
   • merhaaba kızımda trokostnmı var yuzde 90 engellı raporu verıldı 2 yıl sure ıle raporu vardıler bu ıkı yıl ıcnde trokostnmsı cıkarsa rapor ıptlmı edılır orngın aldgımz maas kesılır mı yada cıksa bıle bız o 2 yıl ıcerısnde araca alabılır mıyız teskr ederm

    Yanıtla
    • Merhaba. 2 yıl süreli rapor verildi ise süre bitiminden önce kontrol muayenesi yapılır. Kontrol muayenesi sonucunda eğer rapor oranında bir düşme olursa maaş ve diğer hususlar tekrar değerlendirilir

     Yanıtla
 36. 2002 yılında almış olduğum ortopedik sürekli engelli raporum vergi indirim belgesi olmadığı için erken emeklilik ve ötv indirimi gibi konularda geçerli olmuyor bunun için tekrar rapor almam gerekiyormuş. Tekrar rapor almadan vergi indirim belgesini almam mümkün olur mu acaba

  Yanıtla
 37. ömer bey merhaba ben %42 ortepedi engelli süresiz ibaresi bulunan rapor aldım ama açıklamada ekpss için yazmışlar ben onlara extra olarak vergi indirimi de dedim açıklamada yazmamışlar açıklamada yazmasada olurmu yoksa tekrar rapormu çıkarmalıyım

  Yanıtla
 38. Merhaba ben pes ekinovarus hastayım süresiz %18 engel vermişler ama çok az verdiklerini düşünüyorum engel derecemin yükseldiğini beyan ederek ‘Başka Bir Hastaneden’ raporu güncelletme şansım var mı yoksa yine aynı hastaneye mi gitmem gerekiyor

  Yanıtla
 39. slm benim oğlumun %98 raporu var sürekli raporlu ama engelli arabası almak istedik. yeni rapor çıkarmanız lazım diyor barkotlu bununla ilgili bilgi alabilirmiyim

  Yanıtla
Yorum yapın