Sürekli Engelli Raporu Yenilenir mi 2022 ?

189

Sürekli engelli raporu yenilenir mi ? Engellilerin bir kısmına verilen raporlar süreli olarak verilirken bir kısmı için verilen raporlar da süresiz olarak verilmektedir. Bu durum raporu veren Sağlık Kurulu heyeti tarafından hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Tedavi sonucu engel oranı düzelebilecek ya da tamamen iyileşebilecek olanlara engelli raporu süreli olarak verilirken, tedavi ile iyileşmesi mümkün olmayanlara ise süresiz olarak verilir. Bu yazımızda sürekli özürlü raporu nedir, süresiz engelli raporu yenilenir mi, nasıl alınır ve sürekli özürlü raporu yenileme süreleri konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Engelli raporu sürekli ne demek ?

Sürekli ya da diğer adı ile süresiz olarak düzenlenen engel raporları tedavisi mümkün olmayan hastalıklar ve engel durumu için verilen raporlardır. Bu raporlar engelli kişi kendisi başvurmadığı sürece ömür boyu geçerlidir. Engel oranının yükselmesi ve ya başka hastalıklar eklenmesi halinde hastanın talebi halinde yeniden rapor düzenlenir ve engel oranı güncellenir.

Sürekli engelli raporu hangi hastalıklara verilir ?

Peki süresiz engelli raporu hangi hastalıklara verilir ? Bu rapor tedavi ile düzelemeyen, doğuştan gelen rahatsızlıklar için verilen raporlardır. Burada tüm bu hastalıkları saymak imkansızdır. Ama birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Doğuştan gözleri görmeyen ve tedavi ile düzelemeyecek olanlara,
 • Bir kolu, bir bacağı olmayanlara,
 • Zihinsel engelliler,

Gibi tedavi olması halinde bile iyileşemeyecek hastalıklar için verilir.

Sürekli özürlü raporu kaç yıl geçerli ?

Eğer özürlü raporunda sürekli ibaresi varsa bu raporun yenilenmesi gerekmez ve bu raporlar ömür boyu geçerlidir. Süreli olarak verilenlerde ise raporun veriliş tarihinden itibaren kaç yıl ve ne kadar süre ile geçerli olacağı raporun üzerinde yazar. Kontrole tabi tutulacak olan süreli raporlarda kişinin raporun bitim tarihinden 3 ay önce başvurarak yeniden rapor çıkartması gerekir.

Sürekli engelli raporu nasıl alınır ?

Aslında daha önce özürlü Heyet raporu nasıl alınır başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak nasıl rapor çıkarabileceğiniz, süresiz ve süreli engelli raporu yenileme başvurusunda da izlenecek yol ve tüm detayları anlatmıştık. Kısaca yine değinmek gerekirse;

 • Öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesi ve ya üniversite hastanesi rapor merkezini arayarak ya da birebir giderek randevu almanız gerekmektedir.
 • Randevu tarihinde sizden rapor için alınacak ücret, vesikalık fotoğrafla ile hastanede bulunmanız istenir.
 • Randevu verilen gün rahatsızlığınızın bağlı olduğu tüm bölümlere muayene olduktan, tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra genelde aynı gün heyete girilir.
 • Heyete girdikten sonra işlem sonuçlanır ve özürlü raporu düzenlenir.
 • Bu süreçten sonra yine hastanenin size verdiği bir tarihte elden raporu alabilir ya da hastanenin posta ile size göndermesini talep edebilirsiniz.

Özürlü sağlık kurulu raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Islak imza ile imzalanmış raporlar harici yeni düzenlenmiş ve elektronik imzalı raporlar e-devletten sorgulanabilmekte. Engelli raporu sorgulamasını buradan e-devlet şifreniz ile yapabilirsiniz ⇒ özürlü raporu sorgulama.

Engelli raporu ne zaman sürekli olur ?

Bu tamamen hastalık durumuna bağlı. Eğer tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra Sağlık Kurulu hastalığınızın tedavi ile iyileşebileceği kanaatine varırsa raporu yine süreli olarak düzenler. Ancak yapılan kontroller, tahliller ve tetkikler neticesinde tedavi ile iyileşemeyeceği kanaati getirilirse rapor sürekliye çevrilir.

Sürekli engelli raporu yenileme gerekir mi ?

Sürekli diğer adı ile süresiz olarak verilen özürlü raporlarını yenilemeniz gerekmez. Ancak daha önce verilen rapordaki engel oranının yetersiz olduğunu ve daha fazla verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız yeniden yukarıda belirtilen yolu takip ederek süresiz engelli raporu yenileme başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sürekli raporlarda siz yenileme başvurusu yapmadığınız sürece bu raporlar ömür boyu geçerlidir.

Sürekli engelli raporu iptal olur mu 2022?

Sürekli engelli raporları iptal edilmez. Bu raporlarda bitiş süresi olmadığından ve kontrol tarihi belirtilmediğinden raporun aslı ya da aslı gibidir suretini tüm maaş, yardım ve diğer başvurularınız için süresiz olarak kullanabilirsiniz.

Sürekli engelli raporu düşürülmesi mümkün müdür ?

Her ne kadar sürekli raporlar ömür boyu geçerli olsa da bazı yardımlar ve ödenekler için engel oranı yeterli olmayabilmekte. Bu yüzden engelli kişiler ve ya yakınları bir umut başvuru yaparak özür oranının yükseltilmesi ve bu sayede yardımlardan/ödeneklerden yararlanmak isterler. Bazı durumlarda rapor oranı heyet tarafından düşürülebilmekte. Heyetlerde farklı doktorlar yer aldığından önceki heyetin varmış olduğu bir kanaatin aksin yeni heyet farklı bir kanaat getirebilir ve engel oranınızı düşürebilir.

Sürekli engelli raporu ile emeklilik şartları nelerdir ?

Engellilerin sahip olduğu en önemli haklardan birisi de yaşa takılmadan erken emekliliktir. Bu kapsamda ilk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı, bağkurlu başlamış ya da memuriyete atanmış kişilerden;

 • Engel oranı en az %60 ve ya üzerinde olanlar 3960 günü ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %50-59 arasında raporu olanlar en az 4320 gün ve 16 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamaları,
 • En az %40-49 arasında raporu olanlar ise 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları halinde emekli olabilirler.

01 Mayıs 2008 tarihinden önce sigorta, bağkur ya da memuriyet başlangıcı varsa şartlarınızı engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret ederek emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

Uyku apnesi engelli raporu sürekli mi ?

Uyku apnesi rahatsızlığı tedavisi mümkün olan hastalıklardan birisidir ve bu rapor sahibi kişilere genelde özürlü raporları süreli olarak verilir ve bu kişiler kontrole tabi tutulur. Kontrol sonucu rahatsızlık devam ediyorsa rapor süresi uzatılır ve ya sürekliye de çevrilebilir.

Üst üste engelli raporu alınabilir mi ?

Engelli raporu aldıktan sonra eğer çıkan oran yetersiz gelirse bu orana itiraz edebilirsiniz. Genelde ilk alınan heyet raporundan sonra 1 yıl geçmeden yeniden rapor başvurusu alınmamakta.

Engelli raporu nasıl iptal edilir ?

Özellikle sürekli engelli raporu iptal edilir mi sorusu bize sıklıkla sorulmaktadır. Yukarıda engelli raporu nasıl yenilenir ve engelli raporu kaç yıl geçerli alt başlıklarında da anlattığımız üzere sürekli engelli raporlarının yenileme başvurusunun nasıl yapıldığı konusunda bilgi vermiştir. Engelli raporları artık elektronik ortama kaydedilmekte ve elektronik imza ile imzalanmaktadır. Yeni engelli raporu alınana kadar mevcut raporlar geçerli olmaktadır ve bu raporların iptali söz konusu olmamaktadır.

Engelli rapor oranı düşerse ne olur ?

Peki  Engelli raporu iptal edilirse ne olur ? Kanunen engelli sayılabilmek için temel şartlardan birisi de en az %40 üzeri oranın olmasıdır. Eğer yeni rapor tespiti sonucunda;

 • Oran %40 altına düşerse kanunen engelli sayılmazsınız. Bu durumda buna bağlı olarak ödenen tüm sosyal yardımlar iptal edilir.
 • Emekli iseniz oranın düşmesi durumunda aylık güncellenir ya da şartlar bozulursa tamamen kesilebilir.
 • Engelli hakları başlıklı yazımızda engel raporuna bağlı olarak sahip olduğunuz kanuni haklara göz atabilirsiniz.

Eski engelli raporu geçerli mi ?

Eğer elinizde sürekli ibaresi olan bir engelli raporunuz varsa bu rapor geçerlidir. Kamu kurumlarına ya da başka bir yere başvuruda sürekli ibaresi olan engelli raporu kullanılabilir. Ancak süreli ve bir diğer ismi ile kontrollü raporlarda eğer rapor süresi dolduysa bu rapor geçerli olarak kabul edilmeyebilir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

189 Yorum
 1. Ahmet YILDIZ

  2003 sgk başlangıcım var 2004 yılında aldığım %40 devamlı raporum var, 2006 yılında 657/4b/4c kapsamında çalıştım ardından

  2010 da kamu bankasında banka sandığına bağlı olarak çalışıyorum. En son çalıştığım yerde hizmet birleştirme yaptım son çalıştığım yerde 10 yılı doldurdum, sağlık problemlerim arttı toplamda 16 yıl 9 ayı geçti, şimdi engelli raporuma istinaden emeklilik için süremin dolduğunu öğrendim ama vergi indirimi almam gerekiyor mu?

  Vergi indirimi almam neden gerekiyorsa bile vergi dairesi raporumu kabul etmiyor böyle bir hakları var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet engelli indirimi almanız gerekiyor sizin de bildiğim kadarı ile. Vergi dairesi kabul etmeyebilir güncel rapor isteyebilir.

 2. Zerrin Bilgin

  Merhaba, kızımın 14.11.2011 tarihli yüzde sıfır özür oranlı, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı sürekli özürlü sağlık kurulu raporu var. Eğitimine destek olsun diye RAM yönlendirmesiyle çıkartmıştık, kimse bizi hayatı boyunca sürekli olacağı konusunda uyarmadı, bu sene ehliyet almak istediğinde karşımıza çıkınca öğrendik. Psikiyatriden randevu alıp gittiğinde doktor bu rapor kaldırılamaz demiş. Raporu iptal ettirmemiz mümkün müdür acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef raporu iptal ettiremezsiniz.

 3. Zeynep

  Merhabalar
  Raporumu 1. hastane %15 verdi itaraz ettim,
  2. Hastane %40 verdi, sonuclar celiskili diye bunun uzerine sağlık il müdürlüğü beni bolge hakem hastanesine sevk etti ve hakem hastane %43 surekli rapor verdi 2016 da.
  2020 yilinda surucu olur raporu aldim yeni yonetmegi gore.
  Bu gunlerde 2020 ekpss puanim ile atandim ve evraklarimi gonderdim.
  Kurumum raporumda “calustirilamayacagi iş alanlari ” dildurulmus 2019 yönetmenliğine uygun yeni bir rapor cikarmami istiyor.
  Gerek hastsnece gerekse il saglik mud. yenilemem gerektigi konusunda hem fikir.
  Fakat yeni rapor cikardigimda oranin dusuk veya yuksek cikagi ihtimali uzerinde kesinlik vermedi.
  Yeni cikarilacak rapor tamamen yeniden bir değerlendirme seklinde olacak. Sayet %40 altinda bir oran verirlerse tum haklarımi kaybetme riski yasayacagim.

  – Hakem hastane kararli surekli ibareli bir raporun yenilenmesi mecburu mi?
  – yenilemeye kalksam ayni hastanede eski rapora paralel karar verebilirler mi
  – bunun yerine bir durum bildirr raporu sunsam, çalışamayacağı is kisimlarinin dolu olduğu olur mu
  – herseyden once raporu yenileyeceksin yoksa atsmazsin dayatmasi konusunda haklilar mi.
  Madem hakem heyet kesin ve süreklibir rapor niye yeniletiyorum, veya calistiramaz alanlari bos olsn bir raporla osym nasil kayit yapar sınava girmeme musade eder. Hep bi çelişki.
  Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Normalde sürekli rapor ismi üzerinde süreklidir ve yenilenmesi talep edilemez. Ama Kurum neden istiyor anlamadım.
   2- Aynı oran verilir mi bilemem. Oranlar güncellendi.
   3-Durum bildirir raporla ilgili kısmı Kuruma sormanız gerek.
   4-Yenileme hakkında bir bilgim yok maalesef.

 4. Merve

  Merhaba benim babam 2 sene önce kalp pili takıldı ve 1 sene malulen emekli oldu bu sene de felç geçirdi heyete girdi %99 oranı çıktı bize kağıt grlmiş su hastaneden yeniden rapor alın diye biz onu gormedik baska bir hastaneden rapor aldık ne yapmamız gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’nın sevk ettiği hastaneye gitmeniz gerekiyordu. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşün bir an önce. Yoksa maaşı kesilebilir.

 5. Derviş

  Ömer bey iyi günler diliyorum, benim bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim. 2017 yılında aldığım %49 raporum 2 yıl kontrollüydü, 2 yıl vergi indiriminden yararlandım, 2 yılın sonunda raporumu yeniledim bu kez raporumu %51 süresiz olarak heyetten çıktı yani şu anda süresiz raporum var tekrar vergi indiriminden yararlanmak istiyorum ama Gelir idaresi raporun yenilenmesini istiyor, hastane ise bu raporun süresiz olduğunu sağlık durumunda değişiklik olmadığı sürece tekrar heyete giremeyeceğimi söylüyor ortada kaldım , bu raporu yenilemeden tekrar vergi indirimi için nasıl başvurabilirim.. Teşekkür ederim iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hastane doğru söylemiş. Ancak vergi dairesi illa ki onu kabul etmiyorsa farklı bir hastaneye sevkinizi yaptırıp yeni rapor çıkartın.

 6. sibel kazakçı

  Merhaba kardeşimin süresiz %100 engelli (göz) raporu var. Hiçbir sosyal güvencesi yok. Hiç çalışamadı. 2022 engelli maaşı ve yeşil kartı var. Raporlu kullandığı ilaçları var. Bu çerçevede sgk dan karşılanmakta idi.
  Kentsel dönüşüme giren ikamet yerini değiştirdi. iki sokak ötesinde ama ilçe değişti. Nufüs müdürlüğünden gerekli değişiklik yapıldı. Yeni ilçenin SYDV na müracaat edildi. Raporun dijital ortamda yenilenmesi istendi. Sevk aldık yeni rapor işlemlerine başladık. Heyet için gün verildi. Ancak bu işlemler esnasında maaş kesildi. Müstehaklık durumum kapatılmış. Raporlu ilaçlarımı da alamıyorum. . %100 sürekli engellisin maaş yok ilaç yok, engeliden dolayı günlük yaşamında başkasının bakımına muhtaçsın .
  Eski engelli raporu geçerli mi ?
  Eğer elinizde sürekli ibaresi olan bir engelli raporunuz varsa bu rapor geçerlidir. Kamu kurumlarına ya da başka bir yere başvuruda sürekli ibaresi olan engelli raporu kullanılabilir, denilmesine rağmen direkt herşeyi iptal edip sıfırlamak. Neden bunlar yaşatılıyor. Nerde kaldı engelli hakları😔😔😢

 7. sibel kazakçı

  Merhaba kardeşimin süresiz %100 engelli (göz) raporu var. Hiçbir sosyal güvencesi yok. Hiç çalışamadı. 2022 engelli maaşı ve yeşil kartı var. Raporlu kullandığı ilaçları var. Bu çerçevede sgk dan karşılanmakta idi.
  Kentsel dönüşüme giren ikamet yerini değiştirdi. iki sokak ötesinde ama ilçe değişti. Nufüs müdürlüğünden gerekli değişiklik yapıldı. Yeni ilçenin SYDV na müracaat edildi. Raporun dijital ortamda yenilenmesi istendi. Sevk aldık yeni rapor işlemlerine başladık. Heyet için gün verildi. Ancak bu işlemler esnasında maaş kesildi. Müstehaklık durumum kapatılmış. Raporlu ilaçlarımı da alamıyorum. . %100 sürekli engellisin maaş yok ilaç yok, engeliden dolayı günlük yaşamında başkasının bakımına muhtaçsın .Neden bunlar yaşatılıyor. Nerde kaldı engelli hakları

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef öyle oluyor. Yeni rapor çıkana kadar maaş kesiliyor ve dolayısıyla müstehaklık da kapanıyor. Rapor süreci sonuçlanana kadar beklemekten başka yapılacak bir şey yok.

 8. Emrah

  Merhabalar ben tıp 1 şeker hastasıyım %35 süresiz raporum var şuan gözümdede bi sıkıntı var bu %35lik oranın üstünemi ekleniyor gözdeki sıkıntı oranı yani ben sinir sistemi testi ve göz muanesine gidip o oranlar %35 in üstünemi eklenicek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece gözden alınmaz. Tekrar genel olarak değerlendirme yapılır.

   1. Mehmet

    Hayırlı akşamlar ağabeyim benim yüzde yetmiş engelli raporum var sürekliliği var 2013 yılında %40 rapor aldım 6 aylık süresi olan bir rapor du ben İzmir’de oturuyordum Samsun’a nakil aldım yeniden aylık için başvuru yaptım%40 raporu bahane edip aylığımı yeşil kartına ve maaşını iptal ettiler bu sene içinde bunu nasıl düzenlerim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. %40 raporu bahane edip derken anlayamadım. Zaten %40 ve üzeri rapor gerekiyor. Neyi bahane ediyorlar ?

 9. Ünal

  Merhaba.benim 2016 tarihli engelli raporum var ve bu rapora istinaden araç aldım.ancak bilindiği üzere 2020 yılında rapor formatları da değişti.ben o dönem h sınıfı ehliyetimi de b ye çevirip yeni tip ehliyet sahibi de olmuştum.eğer ehliyetiniz engelli ehliyeti ve engel kodlarına sahipseniz raporunuzu yenilemeye ihtiyaç yok dendi amcak maliye sürekli ibaresi bulunan raporumu yenilememi istedi eski rapor ve yeni tip ehliyetim ile ötv muafiyetli araç alabilirmiyim.maliyenin böyle bir hakkı varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim.

 10. Zafer

  Merhaba ben 29/05/2003 ise girişim var 11/01/2022 halen calismaktayim pirimim.ful 100/42 sürekli raporum var vergiden muaftım bu ay bitti tekrar basvurdugumda vergi dairesi sürekli raporuma rağmen işyerine yazdığı yazıda tekrar rapor almamı istemis bu durumda ne yapmam gerekir emekli olabilirmiyim yoksa yine vergiden muaf olmak için rapor alıp devammi edeceğim Ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle güncel vergi indirim oranının tespiti için yeni rapor almanız gerekiyor. Yeni vergi indirim oranınız belirlendiğinde bize yazın tekrar hesaplama yapalım.

 11. Samed

  Merhaba kolay gelsin 2013’den önce bir takım psikolojik tedaviler gördüm babamdan dolayı 2013 de hasekiden eğitim için almış olduğum süresiz %25 hafif düzeyde engelli sağlık kurulu raporumu iptal ettirebilirmiyim şuan 20 yaşındayım askere gidicem bana ilerde sıkıntı çıkaracak bu rapor iş anlamında itiraz hakkım varmı ve sistemden sildirmek istiyorum her türlü hakkımı kullanmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz

  1. Samed

   Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kategorisinde şuan hiçbirşeyim yok sadece eğitimimde yardımcı olması için çıkarttırmıştım o zamanlar.

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. Eski rapor silinmez ancak yeni rapor çıkarabilirsiniz. Eğer rahatsızlık yoksa zaten engel oranı belirlenmez.

 12. turgut

  2018 de sağlık kurulundan aldığım yüzde elli sürekli raporum var sosyal yardımlaşma vakfı tarafından maaşım kesildi raporumun yenilenmesi istendi sebep ise sahte rapor lar varmış benim en az 3 ay kaybım olacak ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni rapor almaktan başka yapılacak bir şey yok.

 13. erkan

  Merhaba yüzde 31 sürekli raporum var eylül 2021 ayında aldım bu rapordan sonra farklı bir tarihte başka hastalığımdan dolayı özür oranımı artırma talebinde bulunmak istiyorum doğal olarak yüzde 31 sürekli raporuyla birçok haktan istifade edemiyorum bu rapor oranımı artırmak için müracaatımı en erken hangi sürede yapmam gerekir sizden bu konuda yardımcı olmanızı talep ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir süresi yok diye biliyorum. Hastalıkta artış varsa istediğiniz herhangi bir zaman başvurabilir ve raporu yenileyebilirsiniz.

 14. erkan

  Merhaba yüzde 31 sürekli raporum var farklı bir tarihte başka hastalığımdan dolayı özür oranımı artırma talebinde bulunmak istiyorum doğal olarak yüzde 31 sürekli raporuyla birçok haktan istifade edemiyorum bu rapor oranımı artırmak için müracaatımı en erken hangi sürede yapmam gerekir sizden bu konuda yardımcı olmanızı talep ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En erken hangi sürede derken anlayamadım ? İstediğiniz zaman başvurabilirsiniz.

 15. Ozan YILMAZ

  Merhaba
  Benim astım orta derece %40
  hiper tansiyon %10
  bel fıtığı %7
  kulak burun boğaz uyku apnesi hafif % 5 sağ kulakta hafif duyma kaybı var %4 yanlış yapılan ameliyat burun eğriliği %2
  sağ omuzda yırtık %1
  Bu hastalıklardan dolayı sürelimi rapor verilir.?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ozan BEY. Bu raporları düzenleyen, hastalığın derecesine göre oran belirleyen, süreli ya da süresiz olmasına karar verenler Uzman Hekimler. Bunu bizim bilebilmemiz mümkün değil.

 16. Mevlüt tamer kaban

  Yüzde 84 sürekli engelli raporum var otv indirimli arac alabirmiyim teşekkür ederim saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. ÖTV indirimi hakkında bilgim yok maalesef. Uzmanlık alanım değil

 17. Ayşe

  Merhaba %70 orta derece zeka geriliği olan, ağır özürlü ibaresi olan ve sürekli olan engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanılabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ayşe Hanım. Uzmanlık alanım değil net bilmiyorum ama yararlanır diye biliyorum.

  2. Bekir

   Yuzde 90 ve üzeri olmasi lazim

 18. ŞEYDA

  8 AY ÖNCE YAPILMIŞ 2 YIL SÜRELİ ENGELLİ RAPORUMUZ VAR TEKRAR BAVURU YAPMAK İSTİYORUZ. 2 YIL BEKLEMEMİZ GEREKİYOR MU_?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Beklemeden yeni rapor için başvuru yapabilirsiniz.

 19. Ygmr

  Merhaba annemin 2011 yılında aldıgımız yüzde 92 süresiz engelli raporu var arac almak istedigim icin raporun tarihinin güncellenmesi gerektigini söylediler hastaneyr sordugumda tekrar heyete girmesi gerekiyor diye dönüs yaptılar konuyla ilgili bilginiz var mı hayayı boyunca gecerli raporun tarihini nasıl güncelleyebiliriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Araba için beden güncel tarihli rapor istiyorlar onu anlamadım. Süresiz verilmiş bir rapor sonuçta. Bilemiyorum.

  2. Yahya

   E nabızdan gözüküyor sa girmesine gerek yok birdaha kurula bir bilgisayardan e nabız girin ordan pdf olarak bayi e verin kabul etmek zorunda aynı olay benim başıma geldi süreli olarak yeniledir 2 yıl sonra birdaha kurula girmek zorundayım mtv den muaf olmaya devam etmek için

 20. Gülay

  Merhaba. Meme kanseriyim. 1 yıllık %80 raporum var.vergi indiriminden emekli oldum..rapor bitiş tarihine yakın, rapor yenileme olucak dediler. Raporlu ilacım var 5 yıllık. Hormon tedavisindeyik.Kanser hastalarının %40 tan başlıyor heyet rapor degerlendirilmesi diyolar. Doğrumu. Yani oranım düşerse emekli hakkım iptalmi olacak.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Oran düşerse yeniden değerlendirilebilir tabi ki durum. Ama oran düşer maaş kesilir ya da kesilmez diyemem maalesef.

  2. Yahya

   E nabızdan gözüküyor sa girmesine gerek yok birdaha kurula bir bilgisayardan e nabız girin ordan pdf olarak bayi e verin kabul etmek zorunda aynı olay benim başıma geldi süreli olarak yeniledir 2 yıl sonra birdaha kurula girmek zorundayım mtv den muaf olmaya devam etmek için

 21. Gül

  %96 süreli engelli raporu evlik için rapor oranı düşüre bilirmiyiz .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni rapor için başvuru yapmanız gerekiyor. Düşüp düşmeyeceğini bilemem maalesef.

 22. ilhan gül

  merhaba 2006 aldıgım yüzde 60 sürekli engelli raporum hastane arşivinde çikmadı ne yapmam lazım sag kol omuzdan yok fotokobiyi kabul etmediler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bilemiyorum. O zaman yenisi için başvurmanız lazım.

   1. Lütfiye K

    Merhaba ,
    Ben de sürekli ibareli raporum olmasına rağmen aynı durumu yaşıyorum. Hastaneden aldığım cevap Bakanlıktan aldığımız talimat ile 2009 yılı öncesi raporların iptal edildiği oldu. Bu bilgi doğru mudur, böyle bir talimat var mı?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim maalesef.

 23. Mustafa

  Merhabalar ben skolyoz hastasiyimyuzde 59surekli raporum var vergi indiriminden de yararlandım engelli raporu aldıktan sonra bi kac hastalıklarım daha cikti ostoroopoz bide midede reflu hastaligim tekrardan hastaneye başvuru yapsam ilk aldığım rapor sıkıntı olurmu yani gecerziz olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet rapor yenilendikten sonra ilk rapor iptal olur. Son aldığınız rapor geçerli olur.

  2. Yahya

   E nabızdan gözüküyor sa girmesine gerek yok birdaha kurula bir bilgisayardan e nabız girin ordan pdf olarak bayi e verin kabul etmek zorunda aynı olay benim başıma geldi süreli olarak yeniledir 2 yıl sonra birdaha kurula girmek zorundayım mtv den muaf olmaya devam etmek için

 24. İclal Evcilmen

  Süresiz engelli raporum var. Fakat birkaç yıl sonra kalça kırığı nedeniyle protez takıldı ve bir bacağım kısaldı. ÖTV muafiyetinden yararlanmak istiyorum. Eski raporumu yenilenmeli miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim.

 25. Tolgahan

  Merhaba benim yeni aldığım rapor %91 ve süresiz ankara vergi dairesinden gelen raporda %91 ve süresiz ben iş değişikliği yaparsam yada emekli olup başka firmaya girersem vergi indirimi yazısı şu anda çalıştığım firmaya ait yeni gireceğim firmaya ait olması için yeniden vergi dairesine müracaat edip ankaraya mı göndercekler evrağımı acaba ? Teşekkürler kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam bilmiyorum ama yeniden gönderilmiyor diye biliyorum.

 26. Ferhatt

  Merhaba babamın 2015 yılında almış olduğu yüzde 93 ağır engelli raporu süresiz olarak verilmişti bakım hizmeti için biz bununla araç aldık 2016 da.fakat babam malulen emekliliği süreli olarak yapılmıştı ve tekrar emekli maaşı için SGK hastaneye sevk etti ve heyete malulen emeklilik için SGK sevki ile girdik 2019 yılinda şuan araç alicaz maliye 2019 da rapor alınmış diye görüyor.ancak 2019 da SGK isteği üzerine malulen emeklilik için SGK sevki ile gittik ama şuan eski raporu saymıyor engelli raporu ile malulen emeklilik raporu farklı işlemlerr değil midir acaba ya yardımcı olur musunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ferhat BEY. Net bilgi sahibi değilim konu hakkında.

 27. yücel arslan

  mrb hocam cevap bekliyorum teşekürler

 28. yücel arslan

  mrb hocam benım yüzde 70 agir engeli raporum var 7yıllik ama 3 aydir sitemde yüzde 8 oranında görünüyormuş bundan dolayı iptal ettiler ne yapmak gerek arti aldigim maşi geri istiyorlar bilgili kurumkari aradim cevap alamdım rapor aldigin hastaneye git arşiv den cıkardiyorlar günceleme olması gerekir tekrar heyete girecekmiyim bana yardımci olun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunun çözümü hakkında rapor aldığınız hastane rapor merkezi ile görüşmeniz gerekiyor. Bilemiyorum nasıl çözülür.

 29. Murat

  Iyi calismalar omer bey.bipolar hastasiyim yuzde kirk heyet raporu aldim suresiz yaziyor… alt bolumdede bagimsiz yaziyor.vergi indirimine basvurdum .ankara merkez saglik kuruluna gonderildi. O bagimsiz ibaresi olumsuz bi etki yaparmi..2.inci sorum ben bipolar engelli olarak vergi indiriminden faydalansam ötv indirimli arac alabilirmiyim.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O ibarenin olumsuz olacağını sanmıyorum. ÖTV indirimli araç için vergi dairesi ile görüşün

   1. ali

    merhaaba kızımda trokostnmı var yuzde 90 engellı raporu verıldı 2 yıl sure ıle raporu vardıler bu ıkı yıl ıcnde trokostnmsı cıkarsa rapor ıptlmı edılır orngın aldgımz maas kesılır mı yada cıksa bıle bız o 2 yıl ıcerısnde araca alabılır mıyız teskr ederm

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 2 yıl süreli rapor verildi ise süre bitiminden önce kontrol muayenesi yapılır. Kontrol muayenesi sonucunda eğer rapor oranında bir düşme olursa maaş ve diğer hususlar tekrar değerlendirilir

 30. İSMAİL

  2002 yılında almış olduğum ortopedik sürekli engelli raporum vergi indirim belgesi olmadığı için erken emeklilik ve ötv indirimi gibi konularda geçerli olmuyor bunun için tekrar rapor almam gerekiyormuş. Tekrar rapor almadan vergi indirim belgesini almam mümkün olur mu acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İsmail Bey. Bu konuda net bilgi sahibi değilim.

 31. Yusuf Zunluoğlu

  ömer bey merhaba ben %42 ortepedi engelli süresiz ibaresi bulunan rapor aldım ama açıklamada ekpss için yazmışlar ben onlara extra olarak vergi indirimi de dedim açıklamada yazmamışlar açıklamada yazmasada olurmu yoksa tekrar rapormu çıkarmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi derken nerede kullanacaksınız tam olarak ?

 32. Melike

  Merhaba ben pes ekinovarus hastayım süresiz %18 engel vermişler ama çok az verdiklerini düşünüyorum engel derecemin yükseldiğini beyan ederek ‘Başka Bir Hastaneden’ raporu güncelletme şansım var mı yoksa yine aynı hastaneye mi gitmem gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Beyanda bulunarak tam teşekküllü başka bir hastanede heyete girebilirsiniz.

 33. cuma uyanık

  slm benim oğlumun %98 raporu var sürekli raporlu ama engelli arabası almak istedik. yeni rapor çıkarmanız lazım diyor barkotlu bununla ilgili bilgi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi konuda bilgi istiyorsunuz tam olarak ?

 34. Esranurr

  Ömer Bey merhaba benim de bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok mutlu olurum. Benim % 46 oranında miyotoni +epilepsi rahatsızlığım var ancak epilepsi yok gibi herhangi bir nöbet hali vs bir şeyim yok bir ilaç da kullanmıyorum. Sağlık ocağına ehliyet için rapor almaya gittiğim de beni nörolojiye sevk etti ben de bugün gittim ve benden bir kaç test istedi ve tekrar heyete gireceğimi söyledi. Ben şimdi tekrar heyete girersem engelli sağlık raporuma bir etkisi olur mu yani oranın da düşme veya iptali söz konusu olur mu? Yoksa sadece sürücü ola bilir diye bakmak için mi heyete sokacaklar. Birde ben eğer hiç devlet hastanesine gidip o testleri yaptırtmasam özelden sağlık raporu alirsam sağlıklı diye b ehliyet alirsam engelli aylığım kesilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ehliyet için verilecek olan heyet raporu diğer engelli raporu durumunuzu etkilemez diye biliyorum. Ancak emin değilim. Özelden almanız, B ehliyeti almanız engeli aylığınızı etkilemez.

 35. Süleyman

  Ömer hocam ben de tam olarak bilmiyorum ama emeklilik işlemlerim oldu Mayıs 1’den itibaren aylık bağlanacak mış fakat raporu yenilemek için Sosyal Güvenlik Kurumu istememiş Vergi Dairesi raporu yenileme istemiş vergi indiriminden emekli olduğumuz için herhalde Ben de bilemiyorum teşekkür ederim

 36. İRFAN BİLGİN

  Merhaba;
  2013 yılında %60 (ortapedik) sürekli raporum var.Raporumun arkasında ÖTV indirmi yazıyor fakat tertibatlı araç kullanabilir ibaresi olmadığından raporumu taşıt bayiği yeniletmemi istediler. Bende devlet hastanesine gittim bana raporunuz süresiz ve hastalığınız artış veya azalış olmadan tekrar heyete alamayız dediler. Farklı bir hastalığımıda bulunmamakta , Raporumu yeniletmek için nasıl bir yol izlemeliyim.
  Not: %60 oranlı rapr (%50 ortapedik , %20 şeker) den kaynaklı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hastalığınızın arttığını beyan ederek ancak yeni bir rapor için başvuru yapabilirsiniz. Hastaneye bu gerekçe ile başvurun.

 37. Ozan

  Merhaba bir konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi 2008 de süresiz raporumuz var. Tüm işlemler tamam raporun niyetli onayını bayiye verdik ama karekodlu rapor yani e devlete işlenmesini istiyor şart mı bu acaba böyle alınamaz mi bu raporu nasıl işlete biliriz e devlete tekrar heyete mi girmek lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eski raporların karekodlu olarak e devlet üzerinden alınması mümkün değil.

 38. Ayse

  Merhabalar 2017 yilinda surekli /89 olarak alinan annemin engelli raporunu otv indirimli arac almak icin yeniletiyoruz eski raporda agir uyku apnesi tanisi varken simdi kuruldaki doktor yenilenmesini istiyor. Bu na gerek varmi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doktor öyle karar verdi ise benim bir yorum yapmam anlamsız olacaktır.

 39. Esra

  Merhaba benim sürekli raporum var dı adres değişikliği yaptım maaşım kesildi 2006″ yılı rapor sosyal yardımlaşmaya gittim tekrar bağlamak için rapor yenilemeniz gerekiyor dediler yenilemem gerekiyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öyle demişlerse gerekiyordur. Dosya durumunu bilebilmek imkansız.

 40. kkkkk

  2019 yıkımdan sonra alınan raporların arkasında bundan önce alınan tüm raporlar geçersizdir diye yazıyormuş ben 2008yılında lösemi den dolayı 6 ay ara ile ayni hastaneden 2 adet sürekli engelli raporu aldım Tabiki bunların oranları farklı
  buna göre şimdi benim son aldığım rapor mu geçerli ilk aldığım raporun hükmü kalmadımı 2008 yılında daha bu hüküm geçerlimiydi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.son alınan rapor geçerli diye biliyorum. Ancak net bilgi sahibi değilim.

 41. Emre

  Merhabalar hocam 72 sürekli engelliligim var ve kronik ama agir engelli kısmına değerlendirilmedi yazıyor buna napabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.İtiraz hakkınız var. ama ağır engelli raporunu her hastalık için vermiyorlar.

 42. MUMAYİN

  Hocam yüzde 86 rapor olumlu sonuçlandı ama rapordan yararlanacağım süre 1 yıl. yazıyor. bir yıl sonra tekrarmı rapor alıcam teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet süreli olarak verildiyse 1 yıl sonra tekrar almanız gerekiyor.

 43. Cihan

  Merhaba hocam ben 2019 yılında %33 engelli raporu aldım sürekli olarak ortopedi verdi 2021 de tekrar başvurdum fakat heeseyim aynı olmasına rağmen raporumu %19 düşürdüler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Oranlar güncel tebliğ esas alınarak belirlenmekte. İtiraz edebilirsiniz.

 44. Yahya

  Merhaba hayırlı Ramazanlar18 yaşından küçük kardeşimin %90 süsresiz raporu vardı kardeşim epilepsi hastasıdır. Araç alacaktık bayi yeniletmemizi istedi çözger raporu istedi ve yenilettik ama yenisinde süresi iki yıl yazıyor tekrar süresiz yaptırabilirmiyiz ne yapalım?

 45. Süleyman

  Maliyeden aldığım bugünkü evrakları sigortaya verdim %40 engelli raporum var 35 uyku apnesi 7 puan da bel fıtığı emekli olabilirim fakat raporu 6 ay sonra yenilemem lazımmış raporda sürekli yazıyor teşekkür ediyorum

  1. Süleyman

   Yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum

  2. Ömer Meriç

   Merhaba.sürekli ise neden 6 ay sonrasına kontrol veriliyor anlamadım.

 46. Nilay

  Merhaba %42 engelli raporum var üzerinde süreklidir ibaresi bulunmaktadır. Ancak rapor alış tarihi Nisan 2001 vergi dairesi vergiden muaf başvurumu onaylamıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim. Ayrıca destek ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Nilay HANIM, Neden onaylamıyor ? Gerekçe nedir acaba ?

   1. Nilay

    Raporumu yeni tarihli yeniletmem gerektiğini söylediler Hatta şu an bulunduğum şirkette 12 yıldır çalışıyorum ve sizin yazınızı okuyana kadar da onaylatamam diye biliyordum.

    1. Ömer Meriç

     Sürekli engelli raporlar süresiz olarak geçerlidir. Ancak Vergi dairesi geçerli bir gerekçeye dayanarak söylemiştir muhtemelen. Yeniden sevk isteyin olmazsa hastaneye sevk etsin sizi vergi dairesi.

     1. Nilay

      Benim bir gözüm protez oranları çok düşürdüler. Tekrar rapor alamam ve bir önceki geçersiz sayılır diye açıkçası bu zamana kadar cesaret edemedim yeni bir rapor için.
      Ancak şansımı tekrar vergi dairesinde bir denemek istiyorum. Umarım sizin yazınız vesile olmuş olur. Desteğiniz için tekrar teşekkürler. İyi Çalışmalar…

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim Nilay HANIM. İyice araştırın ona göre hareket edin. Saygılar.

 47. Hatice

  Merhabalar; %90 zihinsel engelli raporu olan abim var. Rapor sürekli geçerliyken raporu yenilemek için gittiğimizde %70e düşürdüler. . Doktor hiç bir test etmeden sadece ismini vs sordu engellilik
  durumunu %70e düşürdü . abimde kaydadeğer gelişme yok ama 50 yaşında oldugu için az çok bişeyler öğreniyor ismini, kapıyı vs.
  İsmini bilmesi onun engellilik durumunu bu derece düşürebilir mi? İtiraz hakkımız var mı? Varsa kaç gün içinde itiraz edebiliriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hatice HANIM. Neden böyle bir şey yaptı yorum yapmak zor. Yeniden heyete girebilir engellilik raporu için başka bir hastanede.

 48. Adem

  Meb ben adem .gozden 2005 yılında almış olduğum % 95 raporum var.surekli ibaresi var.2015 te arac aldım.simdi 5 yıl doldu.tekrar arac almak istiyom ama bu rapor olmaz diyorlar.maliyede sorun çıkıyor.ne yapmam gerekiyor.simdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden sorun çıkarıyorlar, gerekçeleri nedir ?

 49. Şeref

  Merhaba benim babam raporu süresiz %95 engelli ÖTV indirimi şıkkı işaretli değil bunun için nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim maalesef

 50. Nuriye

  Merhaba. Yiğenimin %44 oranında süresiz engelli rapiru vardı 2018 yılında alınmış. Engeĺli ehliyeti aldıktan sonra araç alabilmesi için 2019 da yayınlanan yönetmeliğe uygun hale getirmek için yenileme amaçlı hastaneye başvurduk. Sağlık kurulu engel oranını %10 olarak açıkladı hata olduğunu düşünüyoruz ne yapmalıyız. Teşekkür ederiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İtiraz edebilir ve ya yeni rapor için başvuru yapabilirsiniz.

 51. Miray

  Merhaba bizim sürekli engelli raporumuz varken %68 oranında ağır engelli olarak bizden 2022 sayılı engelli aylığı için tekrar rapor almamızı istediler bunu aldik bu sefer %64 iki yıl geçerli bor rapor verdiler önceki raporumuz geçerliliğini kaybetti mi acaba ya da her kurum bu şekilde rapor isteyebilir mi bizim tekrar rapor almamız gerekiyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla önceki rapor geçerliliğini kaybediyor yeni rapor alınınca.

 52. Basri Çelik

  merhaba 2003 aldığım yüzde 40 ortopedi raporum var ve süresiz engelli maaşı almak için kaymakamlığı başvurdum senin raporun eski diye kabul etmediler saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süresiz ise eskisi ya da yenisi olmaz diye biliyorum.

 53. Atakan

  Merhabalar
  Karaciğer nakli oldum, 3 ay önce, malulen emeklilik için başvurdum SSK’ya, sağlık kurulunada girdim, geçen SSK müdürlüğünden aradılar malulen emekliliğiniz onaylandı dedi, kontrol muayenesiz sürekli emeklisiniz dedi.
  Benim elimde hiç rapor yok vermediler, ama ben engelli kartında çıkarmak istiyorum, araştırmalarım sonucu ayrıca engelli sağlık kurulu raporu çıkarmam mı gerekiyor ?
  Bu engelli sağlık kurulu raporu malulen emekliliğime zararı olurmu, malulen emeklilikte sürekli oldum.
  Engelli raporu bana süreli verirse, malulen emekliliğe etkiler mi ?? Kafamda sorular işin içinden çıkamadım yardımcı olur musunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli raporu ayrı bir şey. Malulen emeklilik ayrı. Engelli raporu malulen emekliliğinize engel olmaz diye düşünüyorum. Yine de SGK ile görüşün derim.

   1. Atakan

    Bilginiz için teşekkür ederim.
    Ayrıca henüz daha malulen maaş almadım, 1 ay sonra alacağım hayırlısı ile inşallah.
    13 yıl 4040 işgünüm var.
    İşyerinde SSK yatan miktar, e-devlette ortalama son üç senenin 4500tl gibi yatıyordu.
    Malulen emeklilik maaşı min 1500 TL gibi biliyorum ama benimki asgariden yüksek .
    Malulen maaşım sizce ortalama ne gibi olur benim ?

    1. Ömer Meriç

     Tahmin etmek zor Atakan Bey maalesef.

 54. Ahmet

  Merhaba benim ortopedik %30 engelim var sürekli raporum ötv muhafiyetli araç almak istiyorum ama raporumun yenilenip özel tertibatlı yazılması gerekiyormus hastaneye başvurduğumda rapor yenilenmesinin durduğunu söylüyorlar boyle bisey varmı ne yapmam gerekli?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Pandemiden dolayı olabilir. Bilemiyorum hastanelerden yapılması gerek bu işlemin.

 55. Mehmet

  Merhaba Ömer bey ötv indiriminden faydalanıp araba alındığı zaman belli bir limiti geçerse engelli maaşı kesiliyormuş. Peki hanedeki gelir durumu hesaplanırken aynı zamanda giderler de hesaplanıyor mu? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi giderler de hesaplanır. Ama hesaplama için değişik kriterler var. Örneğin gelip buzdolabınızın içine bakarlar. Bazı durumda adamın dolabının için iyi şeyler ile doluysa maaşı kestiklerini gördüm. Biraz saçma ama gerçek maalesef.

   1. Mehmet

    Teşekkürler ömer bey

 56. Mahmut

  Merhaba 2003 vergi indirimi yüz 40 sürekli rapor aldım 01/09/2014 emekli oldum 2020 yılı mart ayında ssk evrak geldi yüzde 40 raporun incelemesi için hastaneye sevk heyet yüzde 15 sürekli rapor verdi maaşım kesildi nasıl bir yol izlemem lazım saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor oranına itiraz edebilirsiniz. Başka yapılacak bir şey yok.

 57. Ayse

  Merhaba babamın engel oranı %88 raporu süresiz raporu aldığımızda bakıma muhtaç değildi şimdi ise muhtaç durumda ona bakabilmek için çalışamıyorum evde bakım ücreti almak istiyorum fakat raporundaki ağır engelli kısmına ozaman hayır yazıldığından basvuramiyorum Babam yatalak hastaneye götürmem pek mümkün değil bu durumda ben rapora itiraz mi etmeliyim nasıl bir yol izlemeliyim yardımınızı rica ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ayşe Hanım. Geçmiş olsun. Raporun bir şekilde yenilenmesi ve ağır engelli ibaresinin yer alması gerekiyor. Yoksa bakıcı maaşı bağlanmaz. Ama bunu nasıl yapabilirsiniz bilmiyorum inanın. Bir tam teşekküllü hastane rapor merkezi ile görüşün isterseniz.

 58. Ayşe

  Merhaba. Engelli raporumda sürekli olup olmadığı kısmını doldurmadan vermiş kurum ve ben bunu fark etmedim. Şimdi engelli memurluğu kazandım ve sorun çıktı. Burada süre belirtilmediği için kabul edemeyiz diyorlar. Hastane 3 hafta öncesinden yeni rapor veremeyiz diyor. O zamana benim evrak teslim sürem geçmiş oluyor. Ne yapacağım bilemiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Üzüldüm adınıza. Hastaneden yazı alamazmısınız. En azından diğer evrakları teslim edin ve raporu düzelteceğinizi belirtin atandığınız Kuruma. Eğer evrakları elden almazlarsa eksik var derlerse iadeli taahhütlü olarak postaya verin ve gönderin. Evrakların içerisine bir de dilekçe ekleyin. Raporda eksik ibare olduğunu ve hastaneden rapor için randevu aldığınızı da belirtin. En azından sonra elinizde süresinde başvurduğuza dair evraklar olacaktır.

   1. Muhammet Kazım

    Merhaba ben küçükken süresiz engelli raporu alınmış o zaman aileme uyarıda bulunulmamış ama şimdi tekrar muayene olup sağlıklı olduğumu nasıl kanıtlarım?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tam bilmiyorum ama yeniden heyete girmeniz gerek sanırım.

 59. ismail savkat

  Merhaba 2002 yılında aldığım sürekli engelli raporum var vergi indirimi yok almak istedim zaman tekrar rapor isteniyor heyete girersem %40 ortopedik engelli raporum oranı düşeceğini söylediler. Vergi indirimini almam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi için vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Onlar gerekirse sizi tekrar hastaneye sevk edecek.

 60. umut söylemiş

  Merhaba 2007 tarihinde sürekli enGelli raporumuzuzun aslı Gibidir elimizde ama aldıGımız hastahane 2011 den önceki evrak arşivini imha ettiğini söylüyor bu durumda ne yapmaliyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne ile ilgili ne yapmanız gerekiyor anlamadım?

 61. Eyup

  Merhaba bizim %90 oranında sürekli geçerliliği olan bir raporumuz var 5 yıl önce alınmış. Ötv muafiyetinden yararlanıp araç almak istiyoruz ama kafamıza takılan şöyle bir durum var geçen yıl böbrek nakli gerçekleşti yeni bir rapor almadık ya da başvurmadık rapor için, şimdi biz bu elimizde bulunan rapor ile araç alabilir miyiz eğer alabilirsek sonrasında herhangi bir problemle karşılaşır mıyız? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 90 sürekli engelli raporu varsa yenilenmesine gerek yok diye biliyorum. Bununla alabilirsiniz.

 62. Emre

  Merhaba benim surekli yuzde 40 raporum var. Emekli olduktan sonra diyelimki yonetmelik degisti ve benim hastaligimin engel orani yuzde 20 olarak belirlendi. Emekliligim iptal olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kontrol muayenesine tabi tutulursanız buna göre ve güncel yönetmeliğe göre yeniden belirlenir. Eğer oran düşerse evet maaş kesilebilir.

  2. Gurbet

   Merhaba annem kronik şeker hastası 2019 yılında anneme %36 lik bı oran verilmisti ve suresizdi bu süre zarfında annemin şeker hastalığına bağlı rahatsızlıkları ilerledi ve değerler iki katına çıktı biz tekrar başvurduk ve anneme %24 verildi süresiz olarak bu nasıl birşey anlamadım tüm değerleri iki katına çıkmışken nasıl oranı düşürürler şimdi tekrardan itiraz hakkımız var mı ne yapmalıyız bize yol gösterir misiniz bı hata var ortada haksızlık sapasaglam insanlar engelli raporu alıyor sırf haklardan yararlanmak için ama asıl engelli olanlara verilmiyor

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. İtiraz değil de farklı bir hastanede yeniden heyet raporuna başvurabilirsiniz.

 63. feyzi incioglu

  slm benim yuzde 30 isitme raporum var baska hastalıgım cıktı bel fıtıgı ve daralma ve boyun fıtıgı var bunları eklenırmı yoksa yenı rapor almak lazım kurulda soylesem eklermi yenı hastalıgımı benim raporum suresız yardımcı olursanız sevinir hemen cevap yazarsanız sevinırım tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunları ekleyip yeniden heyete girmeniz gerekiyor.

   1. Muhammed uzun

    Merhaba benim yuzde ellibir otopedik suresiz raporum var evlendigim icin soy ismim degisti raporda eski soy isimi mi guncelletebilirmiyim
    Resmi evrak olarak kulanicam

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bunu raporu aldığınız hastane ile görüşün. Nasıl oluyor bilmiyorum açıkçası.

 64. Alper yaman

  Merhaba ben yüzde 85 sürekli engelliyim fakat kendi cabamla ailem ve tedavilerlee durumumda iyleşme oldu tekrar raporu cikarmam yenilemem gerekiyo mu veya böyle mi devam edicek raporum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sürekli rapor ise yenilemeniz gerekmez. Ancak yeniden heyet raporu almanız ya da başvurmanız halinde rapor güncellenebilir.

 65. Recep

  Sa benim raporum 82 surekli raporumu dusurmek istiyorum kurum beni zorunlu emekli etmek istiyo r yeni sini alirsam diger rapor iptal. Olurmu yoksa benmi iptal. Ettircem bilgi verirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yenisi alınınca eskisi iptal olur diye biliyorum ancak emin değilim. İlgili Kurumdan bilgi alabilirsiniz.

 66. Turgut

  Merhabalar engelli raporu yenilenmesi hakkında bir sorum olacak benim raporum %45 sürekli ibaresi işaretli fakat 2008 öncesine ait vergi indiriminden faydalanmak için maliyeye gittiğimde yenileyin diyor aile sosyal politikalar bakanlığı na gittiğimde yeni kimlik kartımı veriyor. Benim raporum neye göre geçerli anlayamadım. Açıkcası yeniletmeyede korkuyorum oranlar çok düşürüldü. Eski ve sürekli olan raporlar yenilenmelimidir. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer sürekli raporsa Maliye neden yenilemenizi istiyor bunu anlamadım. Sürekli raporların yenilenmesi gerekmez.

 67. H.Çağdaş

  Hocam kardeşim %88 Kısmı bağımlı ibaresi,süresiz rapor verilmiş.Bir ay içinde itiraz etmesem.Bu rapor kalıcımı kalıyor.Yoksa Daha sonra ne zaman başvurabilirim.Şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Raporun değiştirilmesi ve yeniden heyet raporu için belli bir süre yok diye biliyorum. Emin değilim ama istediğiniz zaman bunu yapabiliyorsunuz diye biliyorum. Yine de hastaneye bir sormanızı öneririm.

 68. Ahmet

  Merhabalar benim %50 zihinsel raporum var sürekli diye ben ilkokula giderken yaramazlığımdan dolayı verilmişler. Ama ben sapa sağlam aklı zekası yerinde olan fiziki anlamda sağlıklı olan bir bireyim bunu bana bir hattayla verildiğini düşünüyorum benim sağlığım yerinde ben bu raporu kaldırmak istiyorum hayallerime engel oluyor napmam lazım teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam bilmiyorum ancak yeniden heyete girmeniz gerek sanırım. Yeni rapor eskiyi bozabilir ancak yine de ilgili Kurumlardan net bilgi almanız yararınıza olacaktır.

 69. Cengiz bal

  Merhaba ben 2018 ağustosta %43 iki yıllık engelli raporu aldım ve vergi indirim için başvurdum gelen indirimim süresiz sgk ya başvurup Nisan 2020 de emekli oldum emekliliği de yaşlılık aylığı olarak geçiyor şuan emekli ve sgdp ile çalışıyorum sorum şu sgk beni tekrar kontrole çağırır mı yoksa vergi indiminin süresiz olması emekliliğimi daimi kılar mı saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süresiz olduğundan kontrole çağrılmazsınız.

 70. mesut

  merhaba bnm % 45 engelli raporum var engelli maaşı için başvuracam tekrardan rapor isterlermi rapor süresiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İstenmemesi gerekiyor süresiz ise.

 71. Mehmet

  Merhaba benim abimin yüzde yüz ve sürekli raporu var fakat daha sonra gidip yüzde 85 oranında yeni bir rapor alıyor. Bu durumda birinci raporu geçerli olur mu? Çünkü deniliyorki sürekli raporlar sürekli geçerlidir. Şöyle bir durum var bizim hastamızın raporu zaten yüzde yüz. Yani yeni bir rapora gerek yok. Çünkü hastanın durumu daha kötüye gittiğinde sürekli rapor yenilenir. Bunda öyle bir durum da yok. Aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Madem yüzde yüz neden yeni rapor alındı onu anlamadım ? Kesin bir şey diyemem. Önceki rapor iptal olmuş olabilir.

 72. Gül Aslan

  Merhaba babamın 2017 yılında onkoloji Hastanesi’nin vermiş olduğu süresiz yüzde 90 engelli raporu var. 2020 yılı başında kız kardesim tarafindan evde bakım için ilçe devlet hastanesine tekrar bir başvuru yapıldı ve ilçenin düzenlediği rapor yüzde 88 ve süreli (1 yıl).
  _Süresiz verilen rapor üzerine süreli rapor nasıl veriliyor. Bu usulsüz değil midir?
  – İkinci raporun süresinin bitmesi ile süresiz olan rapor geçerli mi olur yoksa tekrardan rapor mu çıkarmamız gerekiyor?
  Acil cevap verirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu Kurulun takdiri. Yapacak bir şey yok.

 73. Coşkun

  hayırlı geceler benim bir sorum olacak benim %58 engelli raporum var 2016 yılında inşaattan düştüm vücudumda çok sayıda kırık oldu sol kalçamda platinler var sag kalcamda normal kirik sol kolum parçalandı ve iki kere greft kondu kolumdada platin var vergi indirimine başvurdum 1 sene sonra haber geldi ve benim rapor sürekli hakem hastaneden aldım ortapedi %40ve pskiyatri %30 verdi ortapedi doktoru sol kolunda ve kalcada kırık var yazmış rapora pskiyatride tranva sonrası işlevselliği kismen düzelen yazmış ve gelir idaresi engellilikle ilgili bir karara varamadik diye benden bir kaç test istemişler sivasa gittim orda bana tekrar heyete gireceksin diyorlar heyete girersem bu raporum iptal olurmu bir yol gosterin be niye heyete gireceğim ben şimdiden teşekkür ediyorum iyi geceler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bu işin kararını uzmanlar verir. Bizim yorum yapmamız anlamsız olacaktır bu yüzden.

 74. Filiz

  Merhaba 2009 zu başında sigortalı ise başladım 2009 da bi kaç ay sonra engelli raporu aldım bedensel %48 daimi rapor ben 18 yılı ve prim tamamladığında ssk dan emekli olabilirmiyim yada ssk beni tekrar rapor aldırır mi raporum düşer mi diye tedirginim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor sürekli ise ve engelli vergi indirimi devam ediyorsa yeniden rapor istenmez. Engelli vergi indirimi yoksa sgk yeniden sevk eder.

 75. Ayşe

  Merhaba benim %70 engelli sürekli raporum var ancak engelli maaşı için basvurdugumda raporumu kabul etmediler.2010 yılının üstünde olması gerekiyormus.Yeni rapor da çıkarmak istemiyorum. Sizce ne yapmalym?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Böyle bir şart olduğunu bilmiyordum açıkçası. Eğer öyle ise bu durumda yeni rapor çıkartmaktan başka bir çare görünmüyor.

 76. nergıs yurutemre

  slm bır konuda bılgı almak ıstıyorum sol bobreyım alındı heyet raporumu bugun aldım yuzde10 raporum cıktı sızce bu dogrumudur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun kararını verenler bu işin uzmanları. Doğru ya da yanlış demek bize düşmez maalesef.

 77. Hasan Dağ

  Merhaba, %50 sürekli engelli raporum mevcut. Askerden muaf olmak için başvuruda bulunacağım, burada muaf olamaz gibi bir karar çıkarsa bu engelli raporumu etkiler mi yoksa alınan karar sadece askeriye için alacağım rapor ile sınırlı mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alınacak karar mevcut raporunuzu etkilemez. Askerlikle ilgili o rapor.

 78. Rıza

  %80 engelli raporum var raporum sürekli babamdan malul çocuk olarak maaş alıyorum ömür boyu alırmıyım (yetim)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet rapor sürekli ise ömür boyu alırsınız. Sigortalı çalışmama ya da evlenmeme şartı ile tabi.

 79. Yusuf Bahri ceylan

  Slm hayırlı günler %65 sürekli engelli raporum var 15.02.1994ten beri memur olarak çalışmaktayım 2.derece engelli vergi indiriminden faydalanıyorum emekli olmak için müracaat edebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şartları sağlıyor görünüyorsunuz. Kurumunuza talepte bulunarak öncelikle emekli olup olamayacağınız konusunda bilgi alabilirsiniz. Onay gelirse emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

 80. Faruk

  Sürekli raporu olan bir engelli kişi kazanmış olduğu hakları farklı bir amaç için ikinci bir rapor aldığında oran İlk raporundan daha düşük olursa kazanmış olduğu hakları kaybedermi

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Eğer yüzde 40 altına düşerse evet kaybedebilir. Ama yüzde 40 üzeri olursa yeni orana göre yeniden değerlendirme yapılır.

 81. Turgay bey

  Merhaba. alzheimer hastasi babam. Heyet Dr u orta evre diye görüş belirtmiş fakat ileri devre şuan.tum semptomlar ileri devre belirtisi şeklinde.raporu yenileme yada düzeltme şansımız var mı . sonuçta alzheimer hastalığı günden güne ilerleyen bı rahatsızlık

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden rapor için başvuru yapabilirsiniz. Eğer hastalık ilerlediyse oran da yükselir.

 82. Müjdat Efe

  İyi akşamlar benim %43 raporum var raporumda sürekli ibaresi var ve engelim ortopedik ben ötv muaf araç almak istiyorum raporda ötv den muaf olması için tekrar rapor almam söylendi benim tek korkum eski raporum oranı düşer mi bana bilgi verirseniz severim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Düşeceğini sanmıyorum ama tabi ki hastalıkta iyileşme varsa düşebilir. Bunun kararını heyet veriyor. Birşey demek yanlış olur.

  2. Özlem

   Merhaba %51 süreli(3 yıl) kronik hastalık, bağımsız engelli raporum var , 3 yı sonra raporu yenilediğimde yeni rapor oranı yine %51 olursa süresiz yaparlar mı sizce.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Rapor oranının aynı çıkması ile alakalı değil bu durum. Tedavi ile düzelebilecek bir rahatsızlık ise kontrol verilir. Değilse sürekli raporu verilir.

 83. erkan kayhan

  Merhaba
  Annem diyaliz hastasıydı ve yüzde 91 sürekli rapor verildi annemin üzerine bir araç aldık ve 5 yıl doldu yeni araç alma hakkı var fakat 2 yıl önce böbrek nakli oldu ama biz raporu yenilemedik hala 91 sürekli raporu var bu raporla tekrar ötv muafiyetli araç alabilir miyiz?
  nakil olması sorun teşkil edermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alabilirsiniz diye biliyorum. Yine de ilgili kuruma ya da birime danışmanızı öneririm.