Malulen Emeklilik Başvurusu Sonucu Ne Zaman Sonuçlanır ?

16

Malulen emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır ? Malulen emeklilik ilk defa sigortalı ya da bağkurlu olduktan sonra işgücü kaybı yaşanması durumunda kişinin yaş beklemeden erken emekli olmasını sağlayan emeklilik türlerinden birisidir. Eğer çalışmaya başladığınız, bağkurlu olduğunuz tarihten itibaren çalışma gücünüzdeki kayıp oranı arttıysa artık çalışamayacak durumda rahatsız iseniz yaş beklemeden malulen emeklilik hakkından yararlanarak emekli olabilirsiniz.

Malülen emeklilik nedir, malulen emeklilik şartları nelerdir, malulen emekli çalışabilir mi v.s. gibi malulen emeklilik konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik nasıl olunur ?

Malul emekli olma hakkından yararlanabilmeniz için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Hastalığınızın ilk defa çalışmaya başladığınız ya da bağkurlu olduğunuz tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekiyor.Eğer doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa ya da ilk defa çalışmaya başladığınız ya da bağkurlu olduğunuz tarihten önce var olan bir rahatsızlığınız varsa ve bu hastalıktan dolayı başvuru yapmayı düşünüyorsanız malulen emekli olamayacağınızı belirtmek isterim.Rahatsızlığınız doğuştan ya da işe başlamadan önce varsa bu durumda engelli emeklilik kapsamında şartlarınızın değerlendirilmesi gerekir. Yazımızın devamında engelli emekli olma şartları konusunda da bilgi verilecektir.
 • İlk defa çalışmaya başladığınız ya da bağkur primi ödemeye başladığınız tarihten itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olmanız gerekir. Sigortalılık süresi ilk defa sigorta ya da bağkur giriş tarihinden itibaren çalışarak ya da boşta geçen sürenin tamamı olarak tanımlanabilir. Eğer malul emekliliğe başvuracak kişi bakıma muhtaç derecede ağır engelli ise bu kişiler için 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz.En az %60 üzeri sağlık kurulu raporu gerekiyor

Malulen emeklilik başvurusu sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu sizi sağlık kuruluna sevk eder. Eğer sağlık kurulu kararı ile çalışma gücünüzü en az %60 ve üzerinde kaybettiğiniz tespit edilirse ve yukarıdaki şartları da sağlıyorsanız emekli olabilirsiniz. Eğer %60 altında çıkarsa bu durumda yazımızın devamında vereceğim engelli emeklilik tablosunda yer alan orana göre emeklilik şartlarınız değerlendirilebilir.

Hemen https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret ederek emekli olmanız halinde alabileceğiniz emekli maaşı güncel tutarlarına göz atabilirsiniz.

Memurların malülen emeklilik şartları

İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra göreve başlayan memurlar için 4/c malulen emeklilik koşulları yukarıdaki gibidir. Ancak İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden önce göreve başlayan memurların malulen emeklilik hesaplaması 5434 Sayılı Kanuna göre yapılır. Bu kanuna göre görevini yerine getiremeyecek derecede rahatsız olduğu tespit edilen memurlar 10 yıllık hizmet süresini tamamlamışsa emekli olabilmekte. Eğer rahatsızlık tedavisi imkansız bir hastalıktan kaynaklı ise 5 yıllık hizmet süresi ile de emekli olunabiliyor.Emekli sandığından emekli olacağınız tarihi öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/memurlarin-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bipolar bozukluk malulen emeklilik şartları

Bipolar bozukluk hastalarına genelde verilen en düşük rapor oranı %40’tır. Eğer bipolar haricinde başka bir hastalık mevcut değilse sadece bu hastalık ile malulen emekli olunamaz. Ancak %40 rapor ile de erken emekli olma hakkı bulunuyor. Bu hak ise engelli vergi indirimi kapsamında veriliyor. Hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret ederek ilk işe giriş tarihinize göre %40 rapor ile ne zaman emekli olabileceğinizi tablodan bakarak öğrenebilirsiniz.

Malulen emeklilik için nereye başvurulur ?

Sigortalı çalışanlar ve bağkurlular son prim ödemelerinin yapıldığı SGK’ya yani bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne, memurlar ise kendi kurumlarına başvuru yapabilir.

Malulen emeklilik dezavantajları

En büyük avantajı yaş beklemeden emekli olmanızı sağlaması. Ancak bana göre dezavantajları daha fazla. Örneğin malulen emekli olduğunuzda sigortalı olarak çalışmaya devam edemezsiniz. Zirai ya da ticari faaliyette bulunamazsınız. Eğer bunlar olursa maaşınız kesilir.

Malulen emeklilik ne zaman sonuçlanır ?

Süreç sizin hastaneye sevk işleminiz ile başlar. Sevk tarihinde hastaneye başvurduktan sonra hakkınızdaki tüm tahlil ve tetkiklerin yapılmasının ardından son durum raporu bağlı olduğunuz SGK’ya gönderilir. SGK tarafından da dosya hazırlanarak sağlık kuruluna gönderilir. Sağlık Kurulu tarafından dosya ve son durum raporu incelenerek karar verilip tekrar bağlı olunan SGK’ya gönderilir.

Eğer yüzde 60 üzeri rapor geldiyse emekli maaşı bağlanmak üzere dosya emeklilik servisine gönderilir. %60 altında geldiyse bu durumda sigortalıya yazı gönderilir ve yazı alındıktan sonra en geç 1 ay içerisinde itiraz edilebilir. Tüm bu süreç takdir edersiniz ki biraz uzun sürer. Ortalama 2-3 ayı ve hatta SGK’nın yoğunluğuna göre 3-4 ayı bulur.

Malulen emeklilik heyet raporu sonucu

Eğer yeni başvuru yaptıysanız ve başvurunuzun ne durumda olduğunu merak ediyorsanız bunu online olarak malulen emeklilik başvuru takipi yapabileceğiniz bir uygulama şu an için bulunmuyor. Malulen emeklilik ile ilgili talebinizin ne durumda olduğunu, malulen emeklilik başvuru sonucu öğrenme işlemini bağlı bulunduğunuz SGK’dan öğrenebilirsiniz ancak. Ayrıca sağlık kurulu raporu sorgulamasını da online yapamazsınız.

Eğer malulen emekli iseniz ve emekli maaşı sorgulaması yapacaksanız bunu e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelin. Ardından;

 • 4a SSK malulen emekli maaşı sorgulamasını 4A Aylık Bilgisi,
 • 4b Bağkur malulen emekli maaşı sorgulamasını 4B Aylık Bilgisi,
 • 4C Emekli sandığı malulen emekli maaşı sorgulamasını 4C aylık bilgisi menülerinden yapabilirsiniz.

Malulen emeklilik hesaplama

Hemen https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari-tablosu/ sayfamızı ziyaret ederek tablo aracılığı ile ayrıntılı emeklilik şartlarınıza göz atabilirsiniz.

Yüksek sağlık kurulu rapor sorgulama

Sigortalıların malulen emeklilik başvurularına red gelmesi ya da düşük oran gelmesi halinde çıkan sonuca itiraz hakları bulunmaktadır. İtiraz sonucu dosya incelenmek üzere SGK tarafından Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderilir ve kesin karar burada verilir. Kurul raporlarının online olarak sorgulanabilmesi mümkün bulunmamaktadır. Ancak aşağıda bağlantısı verilen evrak takip sistemi üzerinden evrak hareketlerini izleyebilirsiniz.

Malulen emekli çalışabilir mi ?

Malulen emekli olanlar maaş bağlandıktan sonra çalışamaz. Çalışmaya başladıklarında, zirai ya da ticari bir faaliyette bulunduklarında emekli maaşları derhal kesilir.

Malulen emeklilik hastalık yüzdeleri

Yüzdeler ve malulen emeklilik hastalıkları listesi sürekli güncellenmektedir. https://sgkbilgisi.com/hangi-hastaliklarda-malulen-emekli-olunur/ sayfamızı ziyaret ederek güncel listeye göz atabilirsiniz.

Malülen emeklilik başvuru sonucu sorgulama

Malulen emeklilik başvuru evrağınızın ne durumda olduğunu ve son hareketlerini SGK evrak takip sisteminden izleyebilirsiniz. Hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-evrak-takibi-sgk-varide-no-ile-evrak-takip/ sayfamızdan evrak sorgulaması yaparak son durumu ve hareketleri öğrenebilirsiniz.

Malulen emeklilik ile engelli emekliliği arasında nasıl farklar var ?

Malulen emeklilikte kişi ilk defa SGK tescil tarihinden sonra iş gücü kaybı yaşarsa emeklilik hakkından yararlanabilmekte iken engelli emeklilikte bu yoktur. En az %40 ve üzeri engeli olanlar erken emeklilik hakkı elde edebilmekte. Ayrıca malulen emekli emekli olduktan sonra zirai ya da ticari bir faaliyette bulunamaz iken engelli emeklilerde böyle bir sınırlama yoktur. Engelli emeklilik tablosu ve emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşı ile ayrıntılı şartlar için https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik kontrol muayenesi

Tedavi ile iyileşebilmesi mümkün olan hastalara emekli maaşı sürekli olarak bağlanmaz ve bu kişiler kontrole tabi tutulurlar. Kontrole gidecekleri tarih ve yapılması gerekenler ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 3 ay önce yazı ile kişiye bildirilir. Bu yazı alındıktan sonra kişinin tekrar son durum raporu için hastaneye başvurması gerekir. Son durum raporu hastane tarafından SGK’ya gönderilir ve güncel duruma göre işlem yapılır. Eğer kontrol sonucu hastalık oranı %60 altında olursa maaş kesilir. Üzerinde olursa maaş ödenmeye devam edilir.

Maluliyet maaşı hesaplama

Aşağıdaki yorum kısmından hizmet, kazanç ve sağlık kurulu rapor oranı gibi gerekli bilgileri yazmanız durumunda emekli olmanız durumunda ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabiliriz.

Malulen emeklilik ile ilgili tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

16 Yorum
 1. Kazım

  Merhaba hocam bilgileriniz için teşekkürler. Bugün emeklilik işleriyle uğraşan bi avukatla görüştüm babam 1964 doğumlu 1996 da mahsül satmışlığı var kesinti olmuş diye 2006 da siğorta başladı 3000 günü var dedim ziraat odası kayıt tarihini sordu 1999 dedim 1999 dan alabiriz dedi ve 3600 güne daha ihtiyacımız var dedi askerliğide alırız dedi ve 2020 nin ilk ayları emekli olabilir dedi sizce fazla değilmi 56 yaşında olacak 2020 de

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 3600 günden ise 56 yaşında emekli olamaz hocam.60 yaşı tamamlaması gerekir. Babanızın engel raporu var mıydı ve varsa yüzde kaçtı.

   1. Kazım

    Yok hocam kusura bakmayın ben anlatamadım galiba sgk dan prim gün sayısı 3000 günü var zaten ayrı yetten bağkurdanda 3600 gün almak gerekiyormuş toplamda 6600 gün olacakmış yani bana söylenen bu bende size diyorum ki 1996da bağkur kesintisinden neden almıyorlar da 1999 ziraat odası baydından başlayarak alıyorlar 1996da ki kesintiden alsalar daha erken emekli olamazmı teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Bir kere 1999 dan alsa bile 56 yaşından emekli olamaz. 1996 da kesinti varsa başlar o tarihten avukat yanlış bilgi vermiş siZe.1996 kesinti tarihini takip eden ay başından başlar 31 Aralık 1996 tarihinde durdurulur.eğer 1997 ve 1998 yıllarında kesinti varsa aynı işlem bu yıllar için de yapılır. Yoksa 1999 yılında kesinti tarihini takip eden ay başından başlar ve ssk çalışmasının olduğu tarihe kadar devam ettirilir.

 2. volkan

  Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak size…
  Eylül 17 sinde emekliliğe hak kazanıyorum ancak şu an calıstıgım ısyerım ssk prımlerını bır sonrakı ayın 15-20 arası yatırıyor… ben emeklilige ne zaman basvuruda bulunabılırım sgk ya? eylül 17 sinde yanı emeklılıgı hak ettıgım tarıhtemı yoksa prımlerımın tam yattıgı tarıh olan bır sonrakı aydamı? bu konuda yardımcı olursanız cok sevınırım…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İşvereniniz 20 Eylül 2018 tarihi itibariyle çıkışınızı versin. Siz de o tarih itibariyle emekliliğe başvurun. Beklemeniz gerekmez. Bu durumda emekli maaşınız 01 Ekim 2018 tarihi itibariyle bağlanmış olur.

 3. Volkan

  Cok tesekkur ederim hocam cok saolun

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim hocam. İyi günler dilerim.

 4. ahmet

  selam arkadaşlar;
  sizlere bi sorum olacak.benim 2004 ssk girişim var dializ hastasıyım ama hastalanmadan önce sigorta başlangıcım yok hastalandıktan sonra sigortam başladı.toplmada 4291 günüm var malülen emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer en az %60 ve üzeri rapor varsa 2019 yılı itibariyle emekli olursunuz. Toplam işgöremezlik rapor oranınız yüzde kaç acaba ?

 5. Osman

  Slm
  Siz değerli yönetici şimdiden teşekkürler.
  O değerli fikir ve görüşlerinizi almak istiyorum.
  1981 doğumluyum.ssk giriş 01.05.2000 şuan halen çalışmaktayım.
  2007 yılında vergi indirimi için başvurdum rapor %52 çıktı ve halen vergi indiriminden yararlanmsktayim.
  Emeklilik için 4080 SSK pirimi ve 18 yıllık SSK süresini doldurdum 4950 SSK pirimim var şuanda ve çalışmaya devam ediyorums
  Son 4 yıldır asgari ücretin %50 fazlası maaş almaktayim şuan burut maaşım 3200 TL.ssk busekilde ödeniyor
  emekli olmayı düşünüyorum artık.
  Bu . Dururumda
  Ortalama Nekadar emekli maaşı bağlanır?
  Emeklilik dilekçesini yılbaşından önce mi vermeliyim yoksa yeni yılin başında mi?
  Birde ilk olarak nasıl başlıyorum emeklilik işlemlerine.ayrildigim iş yerinde tekrar çalışmaya devam edeceğim bu süreç nasıl işliyor.
  Tekrar teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Primler asgari ücretin üzerinde ödendiği için ortalama maaş hesabı yapmam imkansız. Yılbaşından önce ya da sonra vermeniz maaşı çok Değiştirmez. Bana kalırsa hemen verin derim. Başvuru sürecine gelince. İşyeriniz emeklilik kodu ile çıkışınızı verecek. Emekliliğe başvurunuzu yapacaksınız. Bu süreçte işveren sizi 02-Sosyal Güvenlik Destek primine tabi çalışanlar kapsamında bildirecek.

 6. Osman

  Hocam SSK primlerinin tamaminin asgari ücretten yattığını var sayarsak alacağım emekli maaşı ne olur.
  Birde 2007 de almış olduğum %52 vergi indirimi raporu hiç yenilemeden iş yeri değişikliklerinde aynen devam etti vergi indirimim.surekli olduğu için.
  Bu durumda emeklilik için tekrar rapor isteniyormu.?
  Teşekürler.

  1. Ömer Meriç

   Eğer sürekli ise yeniden rapor istenmez. Asgariden ödenmiş olduğunu varsayarsak ortalama 1000 tl bağlanıyor.

 7. Kurtulus

  Iyi gunler alejik astim hastaligim var is gunum suan 5150 gun ssk girisim 1997 hastaligim gun gectikce ilerliyo 6 aydir omalizumab ignesi vuruluyorum buna rahmen her hafta antibiyotik kullanmak zorunda kaliyorum enfeksiyondan dolayi benim akcigerdeki bronsektaziler gecirdigim havaleden dolayi olmus bu yuzden surekli hastayim bu sartlarda malulen emekli olma ihtimalim varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Malulen emeklilik için prim günü ve sigortalılık süresi şartını sağlıyorsunuz. Gerisine sağlık kurulu karar verir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.