Malulen Emeklilik Başvurusu Sonucu Ne Zaman Sonuçlanır? & Hızlandır

Malulen emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır? Malulen emeklilik ilk defa sigortalı ya da Bağ-Kur’lu olduktan sonra işgücü kaybı yaşanması durumunda kişinin yaş beklemeden erken emekli olmasını sağlayan emeklilik türlerinden birisidir. Eğer çalışmaya başladığınız, Bağ-Kur’lu olduğunuz tarihten itibaren çalışma gücünüzdeki kayıp oranı arttıysa artık çalışamayacak durumda rahatsız iseniz yaş beklemeden malulen emeklilik hakkından yararlanarak emekli olabilirsiniz. Eğer malulen emeklilik başvurusu yaptıysanız ne zaman sonuçlanabileceği hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Malulen emeklilik ne zaman sonuçlanır?

Malulen emeklilik sonucu ne zaman gelir sorusunun cevabı asıl konumuz. Aslında malulen emeklilik kaç günde sonuçlanır sorusunun cevabı her SGK için aynı değildir. Süreç sizin hastaneye sevk işleminiz ile başlar. Sevk tarihinde hastaneye başvurduktan sonra hakkınızdaki tüm tahlil ve tetkiklerin yapılmasının ardından son durum raporu bağlı olduğunuz SGK’ya gönderilir. SGK tarafından da dosya hazırlanarak sağlık kuruluna gönderilir. Sağlık Kurulu tarafından dosya ve son durum raporu incelenerek karar verilip tekrar bağlı olunan SGK’ya gönderilir.

Eğer yüzde 60 üzeri rapor geldiyse emekli maaşı bağlanmak üzere dosya emeklilik servisine gönderilir. %60 altında geldiyse bu durumda sigortalıya yazı gönderilir ve yazı alındıktan sonra en geç 1 ay içerisinde itiraz edilebilir. Tüm bu süreç takdir edersiniz ki biraz uzun sürer. Ortalama 2-3 ayı ve hatta SGK’nın yoğunluğuna göre 3-4 ayı bulur.

Yüksek sağlık kurulu kaç günde sonuçlanır?

Maluliyet ve hastaneye sevk talep başvurusu ne zaman sonuçlanır kısmında belirttiğim gibi süreç ortalama 2-3 ayı bulabilmektedir. Malulen emeklilik sonucu ret gelirse size ret yazısı geldikten sonra itiraz edebiliyorsunuz. İtirazdan sonra Yüksek Sağlık Kurulu’nda sonuçlanma süresi de ortalama 1 ay civarında olmaktadır. Yoğunluğa ve Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göre bu süre değişebilmektedir.

Engelli emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Engelli emeklilik ne zaman sonuçlanır? Eğer mevcut engel raporu ya da vergi indirim yazısı ile emekliliğe başvurduysanız genellikle en geç 1-1,5 ay içerisinde emekli maaşı bağlanmakta. Ancak elinizde mevcut sağlık kurulu raporu ya da vergi indiriminden yararlandığınıza dair bir yazı yoksa bu durumda ortalama süreç yukarıda da malulen emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır kısmında da ayrıntılı anlatıldığı gibi 2-3 ay sürer.

Malulen emeklilik sonucu nasıl öğrenilir ?

Malulen emeklilik başvuru sonucu çeşitli kanallardan sorgulama yapılarak öğrenilebilir. 

 • Bağlı olduğunuz SGK’ya birebir sorarak ya da telefonla arayarak,
 • Alo 170 hattını arayarak,
 • E-devletten emekli maaşı sorgulaması yaparak,
 • SGK evrak takip sisteminden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.
 • Tüm bunları nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi aşağıda verilmiştir.

Malulen emeklilik heyet raporu sonucunu nasıl öğrenebilirim?

Eğer yeni başvuru yaptıysanız ve başvurunuzun ne durumda olduğunu merak ediyorsanız bunu online olarak malulen emeklilik başvuru takibi yapabileceğiniz bir uygulama şu an için bulunmuyor. Malulen emeklilik ile ilgili talebinizin ne durumda olduğunu, malulen emeklilik başvuru sonucu öğrenme işlemini bağlı bulunduğunuz SGK’dan öğrenebilirsiniz ancak. Ayrıca sağlık kurulu raporu sorgulamasını da online yapamazsınız.

Eğer malulen emekli iseniz ve emekli maaşı sorgulaması yapacaksanız bunu e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelin. Ardından;

 • 4a SSK malulen emekli maaşı sorgulamasını 4A Aylık Bilgisi,
 • 4b Bağkur malulen emekli maaşı sorgulamasını 4B Aylık Bilgisi,
 • 4C Emekli sandığı malulen emekli maaşı sorgulamasını 4C aylık bilgisi menülerinden yapabilirsiniz.

Malülen emeklilik başvuru sonucu sorgulaması nasıl yapılır ?

Malulen emeklilik başvuru evrağınızın ne durumda olduğunu, malulen emeklilik rapor sonucunu ve son hareketlerini SGK evrak takip sisteminden izleyebilirsiniz.  SGK malulen evrak takip sistemi dışında online olarak maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı konusunda sorgulamayı yukarıda belirtilen e-devlet menülerinden yapabilirsiniz.

Yüksek sağlık kurulu rapor sorgulaması nasıl yapılabilir?

Sigortalıların malulen emeklilik başvurularına ret gelmesi ya da düşük oran gelmesi halinde çıkan sonuca itiraz hakları bulunmaktadır. İtiraz sonucu dosya incelenmek üzere SGK tarafından Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderilir ve kesin karar burada verilir. Kurul raporlarının online olarak sorgulanabilmesi mümkün bulunmamaktadır. Ancak aşağıda bağlantısı verilen evrak takip sistemi üzerinden evrak hareketlerini izleyebilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurusu red geldi ne yapmalıyım?

Malulen emeklilik başvurunuz ret geldiyse dilerseniz itiraz edebilirsiniz. İtiraz üzerinde dosya Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderilir ve son bir kez daha incelenir. Sonrasında kesin karar size bildirilir. Hala itiraz etmek isterseniz sonrasında dava açabilirsiniz.

Malulen emeklilik onaylandığını nasıl anlarız?

Size yazılı olarak bildirilir.

5/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Malulen Emeklilik Başvurusu Sonucu Ne Zaman Sonuçlanır? & Hızlandır” üzerine 48 yorum
 1. APARTMANIMIZ KAPICISI EYT DEN EMEKLİ OLDU TEKRAR İŞE GİRİŞYAPARAK ÇALIŞTIRIYORUZ .ŞU ANDA TEMMUZ MAAŞINI YAPMAK İSTİYORUZ NET MAAŞI NE KADAR (sosyal güvenlik pirimine tabi) ÖDEME YAPACAĞIZ. Selamlar… zekiye ÖZKAN Apartman Yöneticisi

  Yanıtla
 2. İyileşmesi mümkün olmayan bir kas hastalığım var. Malülen emeklilik olduktan sonra iyileştme göstermeyeceği için 2 yılda bir doktor kontrolüne gitmem gerekli midir. Ekstra olarak malülen başvurusu 15 gün gibi bir sürede sonuçlanması mümkün müdür. 17 Ağustos 2023 te malülen emeklilik şartları uygun hale geleceğim. Çalıştığım iş yerinden tazminat alıp çıkmayı düşünüyorum ama emeklidir kağıdı olmadan hak edişimi alma gibir bir durumum yok. Kaç günde sonuçlanır sizce. Saygılarımla. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Sonuçlanma süresi değişebiliyor. Ortalama 1 ay sürmekte. Kontrollü ya da kontrolsüz verileceği uzman doktorların karar verebileceği bir durum onu bilemeyiz biz.

   Yanıtla
 3. Merhaba bağkurluyum işyerim var 48 oranla engelli raporum ile ssk ya emeklilik başvurusu yaptım Bağ-Kur’dan çıkış yapmadım henüz bekliyorum yanıt gelmedi başvurumu 01/03/2023 de yaptım yanlış yaptığım bişey mi var acaba gün şartımda falan sorun yok

  Yanıtla
 4. Mrb, iyi calismalar diliyorum.
  Oglumun ilk sigorta girisi 2006aralik(1 ay). Ardindan 2014 temmuz ile 2016 ekim tarihleri arasinda bagkur kapsaminda sigortalilik kaydi var. 2015 eylulde bagkurluyken multyple skleroz teshisi aldi. 2016 yilinin basinda aldigi %46 engelli raporuyle EKPSS ye girdi. Bu sinav sonucu ile 20.10.2016 tarihinde devlet memuru olarak ise basladi. Yaklasik 1,5 yil ise devam edip asaleti onaylandiktan sonra hastalik ilerledi; buna bagli olarak kanunun ongordugu sure olan 18+18 ay rapor kulandi. Araya bir de 14 ay pandemi izni girdi. Ardindan kurumu resen emeklilik islemleri baslatti. Hastaneden rapor istedi. %96 rapor ve diger evraklarla sgk ya basvurdu. Sgk hastaligin memuriyete baslamadan once var oldugunu one surerek maluliyeti kabul etmedi. “5510 sayili yasada ise baslamadan once hastalik olup olmamasi degil %60 veya daha fazla engelin bulunmamasi yonunde hukum iermektedir; ayrica söz konusu hastalik bagkur kapsaminda sigortaliyken ortaya cikmistir” gerekceleriyle itiraz etmis bulunuyoruz.
  Yuksek saglik kurulunun karari ne olur? Ne kadar surede sonuclanir? Maluliyet karari verirse ne kadar maas alir?
  (2014 temuzdan bu gune kadar ilk 2,5 yili bagkur olmak uzere sigortalidir)
  TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
  • Hastalık memur olmadan önce de var olduğundan SGK 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3960 gün şartını arayabilir. Yine de Yüksek Sağlık Kurulu kararını beklemek gerekir.

   Yanıtla
 5. Merhabalar ben malükkük için heyete girdim varisten doktor rapora bunu yazmış tahmini 100 de kaç rapor verirler KALP VE DAMAR CERRAHISI
  HER İKİALT EKSTREMITEDE STAZ ÜLSER MEVCUT. DVT BAĞLIDÖNÜS BOZUKLUĞU. 10.01.2022 TARİHLİ
  ALT EKSTREMİTE VENÖZ SİSTEM RDUS RAPORUNDA; HER İKİVSM İZLENMEMİŞTİR (OPERE ) HER İKİ
  CFA,FA VE PA’DA LÜMEN İÇERİSİNDE EKOJEN FİBROZ SEPTA İMAJLARI İZLENMEKTE OLUP (SEKEL DVT
  BULGULARI ?), VALSALVA MANEVRASI İLE BU VENLERİN HEPSİNDE 5-6 SN SÜREN TERS YÖNLÜ REFLÜ
  AKIMLAR İZLENMEKTEDİR (DERİN VENÖZ YETMEZLİK ) . HER İKİKRURİS SEVİYESİNDE SAĞDA 2.4 MM,
  SOLDA 2.5 MM’YE ULAŞAN GENİŞLEMİŞ PERFORAN VENLERLE BAĞLANTILARIDA BULUNAN CİLT ALTI
  VARİKÖZ VENLER İZLENMİŞTİR

  Yanıtla
 6. MEB’de öğretmenim. Bu hafta %47 iş gücü kaybı raporu aldım. Eylül 2000 tarihinde öğretmenliğe başladım. Emeklilik için başvurmam halinde maaş kaybına uğrar mıyım? Ve ikramiye alabiliyor muyuz? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

  Yanıtla
 7. Merhabalar vergi inditimi malulen emeklilige bascurdum beni saglik kuruluna yolladilar saglik kurulundan %52 rapor aldim onuda %44 de indirdiler suresiz olarak. 10 mart 2021 de defterdarlik evraklarimi Ankaraya yollamis ama 3 ay bitti 4 cu aya geldik ama halen evraklarim gelmedi kac gune gelir ve nezaman emekli olabilitim.

  Yanıtla
 8. Merhaba Sgk maluliyet işlemlerim başladı ve raporum onaylandı , Sosyal Güvenlik Kurumundan yetkili işyerinizden çıkış işlemlerini yapın ve kuruma gelin dedi, şimdi soru şudur , bu işlemi yasal olarak ötelemek mümkünmüdür ? Bir kaç ay bekletebilirmiyim . Bilgi verirseniz çok sevinirim Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Emin olmamakla birlikte evet erteleme hakkınız var diye biliyorum. Çıkışınız olduktan sonra başvurabilirsiniz. Ancak yine de kesin bilgi ve teyidi için SGK ile görüşseniz iyi olur.

   Yanıtla
 9. İyi günler 3480 günüm var 15 yıl hizmet sürem var ne yüzde 60 oranında malüllüğüm var malulen emekli maaşı ne kadar alırım 4 C li olarak şalıştım ve 2020 Aralık ayında ayrıldım tahmini nekadara maaş alırım

  Yanıtla
 10. İyi günler 3480 günüm var 15 yıl hizmet sürem var ne yüzde 60 oranında malüllüğüm var malulen emekli maaşı ne kadar alırım

  Yanıtla
 11. iyigünler efendim ben 100de 80 engelli raporum var böbrek kanseriyim 14 aralık 2020 de ssk ya bavurdum emeklilik için 6070 gün ssk var girişim 1991 49 yaşındayım ne zaman sonuçlanır dilekçem bide tahmini ne kadar maaş alırım teşekkür ederim

  Yanıtla
 12. Merhaba;

  1970 dogumlu ve 01.04.1988 yilinda ilk defa sigortali olarak ise basladim. Maalesef butun is yerleri kayitli sigorta yappmamasindan dolayi toplam olarak 2100 prim gunum var. Bugun itibari ile ssk malulen emeklilik dilekcemi kayit altina aldi. Ne kadar surede olumlu yada olumsuz cevap alirim ve malulen emekliligim kabul edilirse nekadar maas baglanir?

  Zaman ayirdiginiz icin cok tesekkurler.:-)

  Yanıtla
 13. Merhabalar ben ocak 2020 de malulen emeklilik için başvuruda bulundum bana 15 gün içerisinde bilgi geleceğini söylediler ama sonuç alamadım sgk kurumum ankarada ve ben şuan istanbulda yaşıyorum olumlu veya olumsuz nasıl bilgi alabilirim sonuçlanması 8 ay sürer mi

  Yanıtla
   • İyi günler halen yardımcı oluyor musunuz bilmiyorum 3 yıl geçmiş. Şansımı denemek istedim. Malulen emekli olmak için 2 ay önce başvuruda bulundum ama az önce bipoların malulen emekli olamadığını okudum ve çok üzüldüm. Bu konu hakkında bilginiz var mıdır acaba teşekkür ederim

    Yanıtla
    • Merhaba. Bipolar bozukluk için %40 civarı engel oranı verilmektedir. Sadece bu hastalık varsa olmanız zor. Ama başka hastalıklarla birleşirse olabilirsiniz.

     Yanıtla
 14. Iyi gunler alejik astim hastaligim var is gunum suan 5150 gun ssk girisim 1997 hastaligim gun gectikce ilerliyo 6 aydir omalizumab ignesi vuruluyorum buna rahmen her hafta antibiyotik kullanmak zorunda kaliyorum enfeksiyondan dolayi benim akcigerdeki bronsektaziler gecirdigim havaleden dolayi olmus bu yuzden surekli hastayim bu sartlarda malulen emekli olma ihtimalim varmi

  Yanıtla
  • Merhaba hocam. Malulen emeklilik için prim günü ve sigortalılık süresi şartını sağlıyorsunuz. Gerisine sağlık kurulu karar verir.

   Yanıtla
  • Merhaba Aralık 19 2022 de sağlık kurulu raporu aldim. 8 tane doktordan hepsi ayrı ayrı oran vermiş. Mide kanseriyim kendi doktorum %80 vermiş engellilik oranını bugün 05.02.2023 halen sonucum belli olmadı ne zaman belli olacak. Ara karar verildi 09.01.2023 te epikriz ve patoloji raporum istendi

   Yanıtla
 15. Hocam SSK primlerinin tamaminin asgari ücretten yattığını var sayarsak alacağım emekli maaşı ne olur.
  Birde 2007 de almış olduğum %52 vergi indirimi raporu hiç yenilemeden iş yeri değişikliklerinde aynen devam etti vergi indirimim.surekli olduğu için.
  Bu durumda emeklilik için tekrar rapor isteniyormu.?
  Teşekürler.

  Yanıtla
  • Eğer sürekli ise yeniden rapor istenmez. Asgariden ödenmiş olduğunu varsayarsak ortalama 1000 tl bağlanıyor.

   Yanıtla
 16. Slm
  Siz değerli yönetici şimdiden teşekkürler.
  O değerli fikir ve görüşlerinizi almak istiyorum.
  1981 doğumluyum.ssk giriş 01.05.2000 şuan halen çalışmaktayım.
  2007 yılında vergi indirimi için başvurdum rapor %52 çıktı ve halen vergi indiriminden yararlanmsktayim.
  Emeklilik için 4080 SSK pirimi ve 18 yıllık SSK süresini doldurdum 4950 SSK pirimim var şuanda ve çalışmaya devam ediyorums
  Son 4 yıldır asgari ücretin %50 fazlası maaş almaktayim şuan burut maaşım 3200 TL.ssk busekilde ödeniyor
  emekli olmayı düşünüyorum artık.
  Bu . Dururumda
  Ortalama Nekadar emekli maaşı bağlanır?
  Emeklilik dilekçesini yılbaşından önce mi vermeliyim yoksa yeni yılin başında mi?
  Birde ilk olarak nasıl başlıyorum emeklilik işlemlerine.ayrildigim iş yerinde tekrar çalışmaya devam edeceğim bu süreç nasıl işliyor.
  Tekrar teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba hocam. Primler asgari ücretin üzerinde ödendiği için ortalama maaş hesabı yapmam imkansız. Yılbaşından önce ya da sonra vermeniz maaşı çok Değiştirmez. Bana kalırsa hemen verin derim. Başvuru sürecine gelince. İşyeriniz emeklilik kodu ile çıkışınızı verecek. Emekliliğe başvurunuzu yapacaksınız. Bu süreçte işveren sizi 02-Sosyal Güvenlik Destek primine tabi çalışanlar kapsamında bildirecek.

   Yanıtla
 17. selam arkadaşlar;
  sizlere bi sorum olacak.benim 2004 ssk girişim var dializ hastasıyım ama hastalanmadan önce sigorta başlangıcım yok hastalandıktan sonra sigortam başladı.toplmada 4291 günüm var malülen emekli olabilirmiyim

  Yanıtla
  • Merhaba hocam. Eğer en az %60 ve üzeri rapor varsa 2019 yılı itibariyle emekli olursunuz. Toplam işgöremezlik rapor oranınız yüzde kaç acaba ?

   Yanıtla
 18. Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak size…
  Eylül 17 sinde emekliliğe hak kazanıyorum ancak şu an calıstıgım ısyerım ssk prımlerını bır sonrakı ayın 15-20 arası yatırıyor… ben emeklilige ne zaman basvuruda bulunabılırım sgk ya? eylül 17 sinde yanı emeklılıgı hak ettıgım tarıhtemı yoksa prımlerımın tam yattıgı tarıh olan bır sonrakı aydamı? bu konuda yardımcı olursanız cok sevınırım…

  Yanıtla
  • Merhaba hocam. İşvereniniz 20 Eylül 2018 tarihi itibariyle çıkışınızı versin. Siz de o tarih itibariyle emekliliğe başvurun. Beklemeniz gerekmez. Bu durumda emekli maaşınız 01 Ekim 2018 tarihi itibariyle bağlanmış olur.

   Yanıtla
 19. Merhaba hocam bilgileriniz için teşekkürler. Bugün emeklilik işleriyle uğraşan bi avukatla görüştüm babam 1964 doğumlu 1996 da mahsül satmışlığı var kesinti olmuş diye 2006 da siğorta başladı 3000 günü var dedim ziraat odası kayıt tarihini sordu 1999 dedim 1999 dan alabiriz dedi ve 3600 güne daha ihtiyacımız var dedi askerliğide alırız dedi ve 2020 nin ilk ayları emekli olabilir dedi sizce fazla değilmi 56 yaşında olacak 2020 de

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer 3600 günden ise 56 yaşında emekli olamaz hocam.60 yaşı tamamlaması gerekir. Babanızın engel raporu var mıydı ve varsa yüzde kaçtı.

   Yanıtla
   • Yok hocam kusura bakmayın ben anlatamadım galiba sgk dan prim gün sayısı 3000 günü var zaten ayrı yetten bağkurdanda 3600 gün almak gerekiyormuş toplamda 6600 gün olacakmış yani bana söylenen bu bende size diyorum ki 1996da bağkur kesintisinden neden almıyorlar da 1999 ziraat odası baydından başlayarak alıyorlar 1996da ki kesintiden alsalar daha erken emekli olamazmı teşekkürler

    Yanıtla
    • Bir kere 1999 dan alsa bile 56 yaşından emekli olamaz. 1996 da kesinti varsa başlar o tarihten avukat yanlış bilgi vermiş siZe.1996 kesinti tarihini takip eden ay başından başlar 31 Aralık 1996 tarihinde durdurulur.eğer 1997 ve 1998 yıllarında kesinti varsa aynı işlem bu yıllar için de yapılır. Yoksa 1999 yılında kesinti tarihini takip eden ay başından başlar ve ssk çalışmasının olduğu tarihe kadar devam ettirilir.

     Yanıtla
Yorum yapın