2019 Malulen Emeklilik Şartları

16

Eğer çalışmaya başladığınız, bağkurlu olduğunuz tarihten itibaren çalışma gücünüzdeki kayıp oranı arttıysa artık çalışamayacak durumda rahatsız iseniz yaş beklemeden malulen emeklilik hakkından yararlanarak emekli olabilirsiniz.Malülen emeklilik nedir, malulen emeklilik şartları nelerdir, malulen emekli çalışabilir mi v.s. gibi 2019 malulen emeklilik konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Malulen emeklilik şartları 2019 nelerdir?

Malul emekli olma hakkından yararlanabilmeniz için gerekli şartlar şunlardır. Malulen emeklilik bagkur ve ssk için şartlar şu şekildedir;

Hastalığınızın ilk defa çalışmaya başladığınız ya da bağkurlu olduğunuz tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekiyor.

Eğer doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa ya da ilk defa çalışmaya başladığınız ya da bağkurlu olduğunuz tarihten önce var olan bir rahatsızlığınız varsa ve bu hastalıktan dolayı başvuru yapmayı düşünüyorsanız malulen emekli olamayacağınızı belirtmek isterim.Rahatsızlığınız doğuştan ya da işe başlamadan önce varsa bu durumda engelli emeklilik kapsamında şartlarınızın değerlendirilmesi gerekir. Yazımızın devamında engelli emekli olma şartları konusunda da bilgi verilecektir.

İlk defa çalışmaya başladığınız ya da bağkur primi ödemeye başladığınız tarihten itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olmanız gerekir. 

Sigortalılık süresi ilk defa sigorta ya da bağkur giriş tarihinden itibaren çalışarak ya da boşta geçen sürenin tamamı olarak tanımlanabilir. Eğer malul emekliliğe başvuracak kişi bakıma muhtaç derecede ağır engelli ise bu kişiler için 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz.

En az %60 üzeri sağlık kurulu raporu gerekiyor

Malulen emeklilik başvurusu sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu sizi sağlık kuruluna sevk eder. Eğer sağlık kurulu kararı ile çalışma gücünüzü en az %60 ve üzerinde kaybettiğiniz tespit edilirse ve yukarıdaki şartları da sağlıyorsanız emekli olabilirsiniz. Eğer %60 altında çıkarsa bu durumda yazımızın devamında vereceğim engelli emeklilik tablosunda yer alan orana göre emeklilik şartlarınız değerlendirilebilir.

4/c malulen emeklilik şartları, malulen emeklilik şartları memurlarda nasıl oluyor?

İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra göreve başlayan memurlar için 4/c malulen emeklilik koşulları yukarıdaki gibidir. Ancak İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden önce göreve başlayan memurların malulen emeklilik hesaplaması 5434 Sayılı Kanuna göre yapılır. Bu kanuna göre görevini yerine getiremeyecek derecede rahatsız olduğu tespit edilen memurlar 10 yıllık hizmet süresini tamamlamışsa emekli olabilmekte. Eğer rahatsızlık tedavisi imkansız bir hastalıktan kaynaklı ise 5 yıllık hizmet süresi ile de emekli olunabiliyor. Detaylı bilgiyi memurların emeklilik şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2019 malülen emeklilik sorgulaması nasıl yapılır, malulen emeklilik dosya takip nasıl yapılır ?

Eğer yeni başvuru yaptıysanız ve başvurunuzun ne durumda olduğunu merak ediyorsanız bunu online olarak malulen emeklilik başvuru takipi yapabileceğiniz bir uygulama şu an için bulunmuyor. Malulen emeklilik ile ilgili talebinizin ne durumda olduğunu, malulen emeklilik başvuru sonucu öğrenme işlemini bağlı bulunduğunuz SGK’dan öğrenebilirsiniz ancak.

Eğer malulen emekli iseniz ve emekli maaşı sorgulaması yapacaksanız bunu e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelin. Ardından;

 • 4a SSK malulen emekli maaşı sorgulamasını 4A Aylık Bilgisi,
 • 4b Bağkur malulen emekli maaşı sorgulamasını 4B Aylık Bilgisi,
 • 4C Emekli sandığı malulen emekli maaşı sorgulamasını 4C aylık bilgisi menülerinden yapabilirsiniz.

2019 malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır, başvuruda istenen belgeler nelerdir?

Başvuru yapacağınız yer  son çalışma durumunuza göre farklılık gösterir.

 • Son çalışmanız 4a ssk ise işyerinizin bağlı bulunduğu SGK’ya,
 • Son çalışma 4b bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya,
 • Son çalışma 4c emekli sandığı ise kendi kurumunuza başvuru yapmanız gerekir.

SSK ve bağkur malulen emeklilik başvurusu için istenen malulen emeklilik belgeleri ve malulen emeklilik başvuru dilekçesi aşağıdaki gibidir;

 • Malülen emeklilik başvuru formu. Başvuru için malülen emeklilik forumunu buradan indirebilirsiniz ⇒ malulen emeklilik talep dilekçesi indir
 • Erkek çalışanlar için askerlik terhis belgesi ya da ilişiği olmadığına dair belge,
 • SSK kapsamında iseniz işe giriş sağlık raporu yoksa olmadığına dair beyan. Rapor işyerinde personel özlük dosyanızda olur. Oradan bir nüshasını alabilirsiniz.
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Eğer daha önce bir sağlık kurulu raporu aldıysanız raporun aslı ya da aslı gibidir yapılmış örneğini ekleyin.

Malulen emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır ?

İş yoğunluğuna göre farklılık gösterse de ortalama olarak 1,5-2 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

2019 malulen emeklilik hastalıkları hangileridir ?

Hangi hastalıkların malulen emeklilik kapsamında olduğu yönetmelik ile belirleniyor. Hangi hastalıklarda malulen emekli olunur başlıklı yazımızdan malulen emekli edilecek 21 hastalık listesi ve diğer hastalıklar konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Malulen emeklilik maaşı hesaplaması nasıl yapılır, malulen emeklilik aylığı ne kadar olur? 

Malulen emeklilik maaşları normal emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşına çok yakın bir tutar olacağını belirtmek isterim. Hesaplama biraz teknik bir boyut olduğundan uzun uzun anlatıp kafanızı karıştırmak istemem. Ama dediğim gibi normal emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşına yakın bir maaş alırsınız. Malulen emeklilik aylıkları ne kadar konusundaki sorularınızı hizmet bilgilerinizi ve sigorta/bağkur başlangıç tarihinizi yazımızın sonundaki soru sor bölümünden bize göndererek sorabilirsiniz. Ne kadar malul maaşı alabileceğinizi hesaplayabilirim. 

Malülen emeklilik aşamaları

Kısaca şöyle sıralayabiliriz aşamaları,

 • Öncelikle başvuru hakkı için yukarıda belirttiğim şartları sağlamanız gerekir.
 • Ardından yukarıda vermiş olduğum başvuru formu ve gerekli belgeler ile ilgili SGK’ya başvurunuzu yapıyorsunuz.
 • Başvurunuz üzerine SGK adresinize hastaneye sevk yazısı gönderiyor.
 • Bu yazı ile birlikte yazıda belirtilen hastaneye başvuru yapacaksınız.
 • Hastane size heyet için randevu verecek ve belirtilen tarihte heyete gireceksiniz.
 • Ardından hastane sağlık kurulu tarafından düzenlenen rapor hastane tarafından SGK’ya gönderilir.
 • SGK’da heyet toplanır ve raporlarınızı inceler. Eğer işgücü kaybınızın en az %60 ve üzerinde olduğuna kadar verirse dosyanızı emeklilik servisine gönderir ve maaşınız bağlanır. %60 altında olursa size bunu yazılı olarak bildirir.
 • Bunun üzerine siz dilerseniz yazılı olarak itiraz edebiliyorsunuz.

Malulen emeklilik avantajları ve malulen emeklilik dezavantajları nelerdir?

En büyük avantajı yaş beklemeden emekli olmanızı sağlaması. Ancak bana göre dezavantajları daha fazla. Örneğin malulen emekli olduğunuzda sigortalı olarak çalışmaya devam edemezsiniz. Zirai ya da ticari faaliyette bulunamazsınız. Eğer bunlar olursa maaşınız kesilir.

Malulen emeklilik ara kararları ne anlama gelir ?

Bazı hastalıklarda Kurul tarafından geçici karar verilir ve geçici aylık bağlanır. Ancak raporda kontrol tarihi vardır ve bu tarihte yeniden kontrole gelmeniz istenir. İşte verilen bu karar ara karar olarak tanımlanır.

Malulen emeklilik askerlik borçlanması ile nasıl olur ?

Eğer malulen emeklilik başvurusu için prim gün sayınız eksik ise ya da sigortalılık süresine takılıyorsanız askerlik borçlanması ile eksiği tamamlama hakkınız var.

Malulen emekli olamadım, vergi indirimi ile engelli emeklilik hakkından yararlanabilir miyim ?

Engelli vergi indiriminden emeklilik ile malulen emeklilik birbirinden farklıdır. Yukarıda da ayrıntılı olarak anlattığım üzere eğer hastalıklarınız ilk defa çalışmaya başladığınız tarihten sonra ise malulen emekli olabilirsiniz. Ancak doğuştan ya da işe girişten önce var olan bir hastalık var ise malulen emeklilik cizelgesi aşağıdaki gibi olur;

 • %60 ve üzeri rapor ile 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3960 günü tamamlayarak emekli olabilirsiniz.
 • Eğer %50-59 arasında raporunuz varsa 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 günle emekli olursunuz.
 • Eğer %40-49 arasında rapor varsa bu durumda 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 günle emekli olursunuz.

İlk defa 01.05.2008 tarihinden önce işe girenler için sigorta başlangıç tarihlerine göre engelli emeklilik şartları aşağıdaki gibidir. Engelli malulen emeklilik cetveli;

engelli- emeklilik- tablosu- 2018
engelli- emeklilik- tablosu

Malulen emeklilik konusundaki tüm sorularınızı yazımızın sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
16 Yorum
 1. Kazım

  Merhaba hocam bilgileriniz için teşekkürler. Bugün emeklilik işleriyle uğraşan bi avukatla görüştüm babam 1964 doğumlu 1996 da mahsül satmışlığı var kesinti olmuş diye 2006 da siğorta başladı 3000 günü var dedim ziraat odası kayıt tarihini sordu 1999 dedim 1999 dan alabiriz dedi ve 3600 güne daha ihtiyacımız var dedi askerliğide alırız dedi ve 2020 nin ilk ayları emekli olabilir dedi sizce fazla değilmi 56 yaşında olacak 2020 de

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 3600 günden ise 56 yaşında emekli olamaz hocam.60 yaşı tamamlaması gerekir. Babanızın engel raporu var mıydı ve varsa yüzde kaçtı.

   1. Kazım

    Yok hocam kusura bakmayın ben anlatamadım galiba sgk dan prim gün sayısı 3000 günü var zaten ayrı yetten bağkurdanda 3600 gün almak gerekiyormuş toplamda 6600 gün olacakmış yani bana söylenen bu bende size diyorum ki 1996da bağkur kesintisinden neden almıyorlar da 1999 ziraat odası baydından başlayarak alıyorlar 1996da ki kesintiden alsalar daha erken emekli olamazmı teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Bir kere 1999 dan alsa bile 56 yaşından emekli olamaz. 1996 da kesinti varsa başlar o tarihten avukat yanlış bilgi vermiş siZe.1996 kesinti tarihini takip eden ay başından başlar 31 Aralık 1996 tarihinde durdurulur.eğer 1997 ve 1998 yıllarında kesinti varsa aynı işlem bu yıllar için de yapılır. Yoksa 1999 yılında kesinti tarihini takip eden ay başından başlar ve ssk çalışmasının olduğu tarihe kadar devam ettirilir.

 2. volkan

  Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak size…
  Eylül 17 sinde emekliliğe hak kazanıyorum ancak şu an calıstıgım ısyerım ssk prımlerını bır sonrakı ayın 15-20 arası yatırıyor… ben emeklilige ne zaman basvuruda bulunabılırım sgk ya? eylül 17 sinde yanı emeklılıgı hak ettıgım tarıhtemı yoksa prımlerımın tam yattıgı tarıh olan bır sonrakı aydamı? bu konuda yardımcı olursanız cok sevınırım…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İşvereniniz 20 Eylül 2018 tarihi itibariyle çıkışınızı versin. Siz de o tarih itibariyle emekliliğe başvurun. Beklemeniz gerekmez. Bu durumda emekli maaşınız 01 Ekim 2018 tarihi itibariyle bağlanmış olur.

 3. Volkan

  Cok tesekkur ederim hocam cok saolun

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim hocam. İyi günler dilerim.

 4. ahmet

  selam arkadaşlar;
  sizlere bi sorum olacak.benim 2004 ssk girişim var dializ hastasıyım ama hastalanmadan önce sigorta başlangıcım yok hastalandıktan sonra sigortam başladı.toplmada 4291 günüm var malülen emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer en az %60 ve üzeri rapor varsa 2019 yılı itibariyle emekli olursunuz. Toplam işgöremezlik rapor oranınız yüzde kaç acaba ?

 5. Osman

  Slm
  Siz değerli yönetici şimdiden teşekkürler.
  O değerli fikir ve görüşlerinizi almak istiyorum.
  1981 doğumluyum.ssk giriş 01.05.2000 şuan halen çalışmaktayım.
  2007 yılında vergi indirimi için başvurdum rapor %52 çıktı ve halen vergi indiriminden yararlanmsktayim.
  Emeklilik için 4080 SSK pirimi ve 18 yıllık SSK süresini doldurdum 4950 SSK pirimim var şuanda ve çalışmaya devam ediyorums
  Son 4 yıldır asgari ücretin %50 fazlası maaş almaktayim şuan burut maaşım 3200 TL.ssk busekilde ödeniyor
  emekli olmayı düşünüyorum artık.
  Bu . Dururumda
  Ortalama Nekadar emekli maaşı bağlanır?
  Emeklilik dilekçesini yılbaşından önce mi vermeliyim yoksa yeni yılin başında mi?
  Birde ilk olarak nasıl başlıyorum emeklilik işlemlerine.ayrildigim iş yerinde tekrar çalışmaya devam edeceğim bu süreç nasıl işliyor.
  Tekrar teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Primler asgari ücretin üzerinde ödendiği için ortalama maaş hesabı yapmam imkansız. Yılbaşından önce ya da sonra vermeniz maaşı çok Değiştirmez. Bana kalırsa hemen verin derim. Başvuru sürecine gelince. İşyeriniz emeklilik kodu ile çıkışınızı verecek. Emekliliğe başvurunuzu yapacaksınız. Bu süreçte işveren sizi 02-Sosyal Güvenlik Destek primine tabi çalışanlar kapsamında bildirecek.

 6. Osman

  Hocam SSK primlerinin tamaminin asgari ücretten yattığını var sayarsak alacağım emekli maaşı ne olur.
  Birde 2007 de almış olduğum %52 vergi indirimi raporu hiç yenilemeden iş yeri değişikliklerinde aynen devam etti vergi indirimim.surekli olduğu için.
  Bu durumda emeklilik için tekrar rapor isteniyormu.?
  Teşekürler.

  1. Ömer Meriç

   Eğer sürekli ise yeniden rapor istenmez. Asgariden ödenmiş olduğunu varsayarsak ortalama 1000 tl bağlanıyor.

 7. Kurtulus

  Iyi gunler alejik astim hastaligim var is gunum suan 5150 gun ssk girisim 1997 hastaligim gun gectikce ilerliyo 6 aydir omalizumab ignesi vuruluyorum buna rahmen her hafta antibiyotik kullanmak zorunda kaliyorum enfeksiyondan dolayi benim akcigerdeki bronsektaziler gecirdigim havaleden dolayi olmus bu yuzden surekli hastayim bu sartlarda malulen emekli olma ihtimalim varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Malulen emeklilik için prim günü ve sigortalılık süresi şartını sağlıyorsunuz. Gerisine sağlık kurulu karar verir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.