SGK Özel Hastane Ücretleri 2024 & Tüm Hastaneler

SGK özel hastane ücretleri özel hastanede muayene olacaklar ya da diğer tahlil, tetkik ve ameliyat işlemlerini yapacakların en çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda özel hastanelerin muayene ücretleri hakkında ayrıntılı bir rehber hazırlamak istedik. Yazımızın devamında 2024 yılı için özel hastane fark ücretlerinin ne kadar olduğu konusunda bilgi bulabilir ayrıca özel hastanelerde acilde ücret alınıyor mu , ameliyat ve diğer giderler karşılanıyor mu gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

SGK özel hastane masraflarını karşılar mı ?

Sigortalı özel hastane muayene ücretleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanabilmektedir. Muayene, tahlil ve tetkikler ile özel hastane yatak ücretinin karşılanabilmesi için;

 • Özel hastanenin Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalamış olması,
 • Başvuran kişinin aktif güvencesinin olması yani SGK provizyon yani müstehaklık alabiliyor olması ( SGK sağlıktan yararlanma sorgulama sayfasından aktif provizyonunuz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.) gerekmektedir.
 • 5510 sayılı Kanun’un 60/C kapsamında olan yeşil kartlılar, mülteciler ve yine aynı madde kapsamında olan sigortalıların özel hastane giderleri SGK tarafından karşılanmaz.
 • Özel hastaneler SGK tarafından karşılanan bedelin %200’üne kadar ilave ücret alabilir. Örneğin bel fıtığı ameliyatının SGK 1500 TL’sini karşılıyorsa hastane maksimum 3000 TL’ye kadar ilave ücret alabilir.

Sgk özel hastane ameliyat masraflarını karşılar mı ?

Sigorta özel hastane masraflarını karşılar mı konusunda sık sorulan bir diğer soru ameliyat ile ilgili olmaktadır.

 • Eğer ameliyat olacağınız hastane SGK ile sözleşmeli bir hastane ise,
 • Aktif provizyonunuz varsa karşılar.
 • Eğer hastane anlaşmalı değilse ya da anlaşmalı olsa bile sizin aktif güvenceniz yoksa ya da yeşil kartlıysanız ameliyat giderleri karşılanmaz.

Özel hastane acilleri ücretli mi ?

Acil sağlık hizmetleri kapsamında değerlendirilen hizmetlerden ilave ücret alınamaz. Acil servise başvurudan sonra doktor tarafınca gerçekleştirilen değerlendirme ile acil durum kabul edilen bireylere verilen acil sağlık hizmetlerinden hiçbir durumda ücret talep edilemez. Acil durum tanımlaması ise ilk yirmi dört saatlik zaman zarfında tıbbi olarak müdahale gerektiren ve  hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün yitirilme riskinin olabileceği hallerdir. Bu sebeple sunulan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti kapsamında değerlendirilir.  Yapılacak değerlendirme neticesinde acil durum sayılmayanlardan ilave ücret talep edilebilmektedir.

Sgk anlaşmalı özel hastaneler fark ücreti hesaplama 2024

Peki 2024 yılında özel muayene ücreti ne kadar ? Bu sorunun net cevabını verebilmek imkansız. Çünkü her bir işlem için sözleşmeye göre belirlenen tutar hastaneden hastaneye farklılık gösterebilmektedir. Örneğin bir hastanede yatak ücreti 2000 TL iken bir diğerinde 5000 TL olmaktadır. Örneğin özel hastanede emekliye katarakt ameliyatı birisinde 3000 TL olabilirken bir diğerinde daha yüksek olabilmektedir.  2024 yılı için güncel sigortalı ve sigortasız özel/devlet hastaneleri SGK hastane ücretlerine hastane muayene ücretleri sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bu kapsamda özel hastanede sigortalı muayene ücreti ve diğer ücretleri hesaplamanın en doğru yolu SGK sayfasından hesaplama yapmaktır.

 • Hesaplama yapmak için öncelikle buradan SGK muayene ücreti hesaplama sayfasına girin.
 • Burada özel hastanenin faaliyette olduğu ili seçiniz.
 • Sonrasında yapılacak işlemi seçiniz.
 • Alt kısımda özel hastane kısmı ya da diğer seçeneklerden birisini seçerek SGK’nın karşılayabildiği tutar ve hastanenin alabileceği maksimum ilave ücretleri hesaplayabilirsiniz.

Sgk anjiyo ücreti ne kadar ?

2024 yılında önceden olduğu gibi sigortalı olanlara devlet hastanelerinde anjiyo işlemleri ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Özel hastane anjiyo ücretleri bazı hastaneler tarafından hiç alınmazken bazı hastanelerde ise farklı farklı tutarlar alınabilmektedir. Özel hastanede ne kadar SGK fark ücreti alınacağı ile ilgili anjiyo olacağınız hastanenin muhasebe biriminden bilgi almanızı öneririz.

Kadın doğum özel muayene ücretleri ne kadar ?

Emekli sandığı, SSK ve bağkur özel hastanelerde muayene ücreti kadın doğum bölümü için de sık araştırılan konuların başında gelir. Tekrar belirtmek gerekirse muayene ücretleri SGK sözleşmesine bağlı olarak hastaneden hastaneye farklılık gösterir. 2024 yılı için 400-450 TL civarında başlayan muayene ücretleri 1000-1500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özel hastaneye ödenen parayı geri alabilir miyim ?

Peki SGK özel hastane ameliyat ücretleri ve diğer işlemler için yapılan ödemeler geri alınabilir mi ? Evet bazı durumlarda bu mümkün. Bilindiği üzere özel hastaneler ve diğer sağlık hizmeti sunucuları SGK ile sözleşmelerinde belirtilen ücretin %200’üne kadar ilave ücret alabilmektedirler. Eğer sözleşmede belirtilen fark  ücretinin %200’ünden fazla ücret tahsil edildiyse %200 üzerindeki tutarın iadesini alabilirsiniz.

 • Örneğin SGK ile A Özel hastanesi arasındaki anlaşmaya göre SGK sezeryan için 1500 TL karşılayacaktır. Hastane de bunun %200’üne kadar yani 3000 TL’ye kadar ilave ücret alabilecektir. Bu hastane sizden 5000 TL alırsa 2000 TL’nin iadesi için SGK’ya başvurabilirsiniz.
 • Bunun için yapmanız gereken elinizdeki fatura ve bir dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmak.
 • Talebiniz üzerine SGK hastane ile yazışır ve sizden ne kadar fark alındığına dair belgeleri hastaneden ister.
 • Hastaneden gelecek cevap üzerine eğer hastane tarafından fazla ücret alındıysa SGK bunun iadesi için hastaneye tekrar yazar. Hastanenin aradaki farkı size ulaşarak iade etmesi gerekir.

Özel hastane yatak ücretleri 2024

Yatarak tedavilerde SGK özel hastane fark ücreti konusunda sabit bir tutar yok ve tutarlar değişebilmektedir. Bu nedenle yatarak tedavilerde özel hastane katkı payı tutarlarını yatıştan önce ilgili hastaneye sormanızda yarar olacaktır.

Emekli özel hastane muayene ücreti ne kadar ?

Özel hastane emekli muayene ücreti diğer sigortalılardan farklı değildir. Aktif sosyal güvencesi olan herkes için özel hastane muayene ücretleri aynı tutarlarda alınmaktadır. Emeklilerde tek fark SGK katılım payının ilave olarak emekli maaşından kesilmesi. 2024 yılı için özel hastanedeki her bir muayene ücreti için emekli aylığından ortalama 20 TL gibi bir rakam kesilebilmektedir. Onun dışında ise ortalama muayene ücretleri 800-900 TL arasında değişmektedir.

Emeklilere ücretsiz göz muayenesi 2024

Emekliye ücretsiz göz muayenesi hizmeti sunan birçok özel hastane vardır. Özel hastane giriş ücreti ve muayene ücreti talep etmeden ücretsiz göz muayenesi yapan hastaneleri burada paylaşamıyoruz.

65 yaş üstü özel hastane ücretleri

65 yaş üstü özel hastane ücretleri bazı istisnai durumlar haricinde çok da farklı değildir. Ancak bazı özel hastaneler 65 yaş üzeri vatandaşlara ücretsiz göz testi, işitme testi, kanser testi gibi hizmetler sunabilmektedir.

Sigortasız özel hastane muayene ücretleri

Eğer aktif sosyal güvenceniz yoksa özel hastanelerde yüklü miktarda muayene ücretleri ödeyebilirsiniz. Sigortalı muayene ücretleri 2024’te ortalama 900-1000 TL iken sigortasız muayene ücretleri ise 1000-1500 TL aralığında değişmektedir.

Özel hastanelerde SGK neleri karşılıyor?

Aktif sosyal güvenceniz varsa muayene ücretleri, tahlil ve tetkik ücretleri, operasyonlarda operasyon ücretleri gibi birçok kalemi karşılamaktadır. Diyetisyen, cildiye gibi keyfi yapılacak işlemlerde SGK masrafları karşılamamaktadır.

Özel hastanelerde kimlerden ücret alınmaz?

Bazı tedavi hizmetlerinden ücret alınmaz. Acil durumlarda, yoğun bakım hizmetlerinde, yanık tedavisi hizmetlerinde, trafik kazaları gibi durumlarda acil haller sona erene kadar hastaneler ücret alamaz.

Özel hastanelerde SGK farkı ne kadar?

Özel hastaneler %200’e kadar fark ücreti alabilir. SGK muayene bedeli 2024 için 20 TL olarak tahsil edilmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Özel Hastane Ücretleri 2024 & Tüm Hastaneler” üzerine 2 yorum
 1. iyi günler,benim bir sorum olacak çocuk nefroloji bölümü takipli hasta olarak gittiğimiz esk.şehir hastanesinden ,doktorumuzun tavsiyesi ile özel bir hastanede radyoloji uzmanına usg çektirdik,rapora 720tl ücret ödedim(19-07-2023) ayrıntılı fatura mevcut kaşeli,onaylı acaba sgk kurumu bana belli bir bedel geri ödeme yaparmı ya da kısmi karşılama olabilir mi? özel bir şirkette ssk lı çalışmaktayım,cevaplarsanız mutlu olurum,esenlikler dilerim.mustafa aksu

  Yanıtla
Yorum yapın