GSS Borçları Silinecek mi 2020

21

GSS borçları silinecek mi ? Genel sağlık sigortası kapsamında prim borcu olanların bu aralar en çok sordukları soruların başında geliyor. Genel Sağlık Sigortası sosyal güvenceniz yoksa otomatik olarak kapsama alındığınız zorunlu bir sigorta kolu.

Malumunuz bu sigorta uygulaması ilk defa 01 Ocak 2012 tarihi itibariyle başladı. Bu tarihten sonra güvencenizin olmadığı herhangi bir zaman diliminde çok büyük bir ihtimalle siz de bu kapsama alınmışsınızdır. Tabi GSS kapsamında milyonlarca kişinin borcu var ve bu borçlarının silinip silinemeyeceği konusunda merak içerisindeler. Bu yazımızda genel sağlık sigortası borcu nasıl silinir, gss prim borcu yapılandırma kapsamında nasıl taksitlendirilir konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

GSS prim borcu nedir ?

GSS yani genel sağlık sigortası herhangi bir sigorta kolunda ya da bakmakla yükümlü olarak aktif sosyal güvencesi olmayanların dahil edildiği sigorta türüdür.  Yazımıza geçmeden evvel dilerseniz aylık güncel genel sağlık sigortası prim tutarlarına  gss primi ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

GSS prim borcu ödenmezse ne olur ?

Genel sağlık sigortasından yararlanabilmeniz için geçmiş prim borçlarınızın iki aydan fazla olmaması gerekiyor. Eğer borcunuz iki aydan fazla ise hem siz hem de bakmakla yükümlü kişiler varsa sağlıktan yararlanamazsınız. Ayrıca gss borcunuz varken başka isteğe bağlı bir sigorta kolu ya da bağkura geçmeniz durumunda GSS borcunu ödemeden sağlıktan yararlanamazsınız. GSS borçları için şu an icra takibi yapılmamakta.

GSS prim borcu sorgulama 2020

Genel Sağlık Sigortası prim borcu sorgulamasını E devlet sisteminden yapabilirsiniz. GSS prim borcu sorgulamasını yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu sorgulama menüsünden hem GSS tescil durumunuzu kontrol edebilir hem de prim borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • Sorgulama menüsüne buradan girebilirsiniz >>> gss prim borcu sorgulama

Henüz genel sağlık sigortanız yok mu ? GSS kapsamına mı geçmek istiyorsunuz ? O zaman başvuruda izlemeniz gereken yol için hemen genel sağlık sigortası başvurusu sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

GSS yapılandırma 2020

Bildiğiniz üzere  Genel Sağlık Sigortası sisteminde 7143 Sayılı Kanunla kapsamlı bir değişiklik yapılmıştı. Yapılan bu değişikliklere uzun uzun değinmeyeceğim. Sadece prim borcu ile ilgili olan kısımdan bahsedeceğim zira şu an için sadece bu kısmı bizi ilgilendiriyor zaten.

7143 Sayılı yeni torba kanunla getirilen genel sağlık sigortası yapılandırması kapsamında 2018/Nisan ayı öncesindeki tüm genel sağlık sigortası prim borçlarınızın gecikme zammı ve faizleri silinmiş ve sadece anapara üzerinden ödeme yapmanız sağlanmış ve  son ödeme tarihi  sona ermişti.

7143 GSS yapılandırması kapsamındaki prim borçlarını ödemeyen sigortalılar GSS borç sorgulaması yaptığında genel sağlık sigortası borcu affı bozulduğundan sistemde borçlarınız faizli olarak gördüler ve doğal olarak yeni bir gss borç affı beklentisi içerisine girdiler. Peki yeni gss borcu affı yasası gelecek mi ?

Gss borcu taksitlendirme 2020

Gss prim borcu taksitlendirme hakkı maalesef her zaman için bulunmamakta.  Eğer prim borcunuz varsa bu borcun tamamını kapatmadan sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız. Gss taksitlendirme işlemleri yalnızca gss borcu yapılandırma zamanlarında olabilmektedir.

GSS borcu nasıl silinir 2020 ?

Genel sağlık sigortası borçları aşağıdaki durumlardan birisi mevcutsa silinebilir. Aksi durumda yapılandırma çıkmasını beklemeniz gerekiyor. Geçmiş GSS prim borçlarının silinebileceği durumlar;

 • Erkekler için askerlik süreleri ile çakışan GSS tescili varsa askerlik dönemindeki GSS iptal edilir. Eğer böyle bir şey varsa askerlik durum belgesi ve dilekçe ile SGK’ya başvuru yapınız.
 • Yurtdışında bulunulan sürede çıkarılan GSS borcu varsa bu borç silinir. Bunu sildirmek için SGK’ya emniyet giriş çıkış listesi, nüfus adres bilgileri formu ve dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Sigortalı çalışma, bağkurlu olma ya da başka bir kapsamda prim ödenmiş zamanlara denk gelen GSS tescillerinin iptal edilmesi ve bu dönemlerdeki prim borçlarının tamamen silinmesi gerekiyor. Bunun için dilekçenizde çalışma ya da prim ödenen dönemleri ayrıntılı belirterek bu dönemlere ait borçların silinmesi için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Lise, üniversite,yüksek lisans öğrenim süreleri boyunca anne ya da babanız üzerinden aktif güvenceniz olmasına rağmen GSS borcu çıkarıldıysa öğrenim belgesi ve dilekçe ile başvuru yaparak bu borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir. Kısaca güvencenizin olduğu ya da yurtdışında olduğunuz bir dönemle çakışan GSS borçlarınız varsa bunları sildirebilirsiniz. Aksi durumda gss borç yapılandırma affının çıkmasını beklemeniz gerekiyor.

Gss borçları silinecek mi ?

Şu an için GSS prim borçlarının yeniden yapılandırılması, tamamen silinmesi ya da taksitlendirilmesi gibi bir gss prim borcu affı düzenlemesi maalesef gündemde yer almıyor. 2020 GSS affı son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ben prim borcumu ödeyemiyorum. Sağlıktan ücretsiz yararlanmak istiyorum diyorsanız yeşil kart başvurusu yapmak için hemen  yeşil kart nasıl çıkar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

GSS prim borcu ödemesi nasıl yapılır ?

GSS yani genel sağlık sigortası prim borçlarınızı T.C. numaranız üzerinden herhangi bir bankadan ya da PTT şubesinden SGK Ödemeleri-GSS Prim menüsünden ödeyebilirsiniz.

GSS Yapılandırma konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

21 Yorum
 1. ibrahim

  Selam, gelir testi yaptırmadan önce 700 TL gss borcum vardı yeşil kart çıktı borç halen duruyor hatta 710 tl olmuş sildirmek için sgk’ya mı gitmek gerekli? (Gelir testi mi 27.08.20)’de yaptırdım.

  Not olarak belirteyim ilk gelir testi ben reşit olmadan önce 2012’de babam yaptırdı gss’ye geçmiştik o ara.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemde kayıtlarınıza bakılarak işlem yapılması gerekir. Silinir ya da silinmez demek yanlış olur.

 2. Barış Uludağ

  6736 ile yapılandırma yapmıştım 2017 şubat gibi toplu bir ödeme yaptım, bu zamana kadar her şey yolundaydı şuan 1000 lira borç görünüyor. Memurun söylediğine göre affedildiği söylenen borçlar aslında beklemeye alınmış, şimdi beklemeye alınan borçlar çıkmaya başlamış. Yatırmayın bir süre bekleyin dedi ne yapmalıyız anlamadım.Hayır borç görünse 2 yıldır öderdik 250 lira faiz bindirmişler bide saçmalığın daniskası.. Seçim bitti ya para lazım tabi devlete…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Borçlar silinmedi aslında. Faizler silinerek ertelendi. Siz gss prim diye baktığınızda 2019/şubat ayı sonuna kadar karşınıza çıkmazdı. Ancak yapılandırma şubat 2019 sonu itibariyle bittiğinden şimdi çıkıyor karşınıza. Yapılacak bir şey yok.

 3. sadık

  uzun zaman once gss başvuru yaptıp fakat odemeler hiç yapamadımdurum iyi olmadığından dolayı 1 12012 den buyana odeme yapamıyorum 2018 e geldik fakat odeme durum yok ve borç yazıları çıkıyor bu af kanuna göre hepsi silinebilir mi? yıllar boyunca bu miktarda artmaya devam ediyor kuruma gittiğim de hepsini odemeniz gerek demişti en son şimdi bu durum da af kanuna uygulama yapılabiliyormu 3500ytl olmuş yok ki ödeyim ekonomi ye göre zaten zor geçiniyorum bu bana agır geliyor ne yapmak gereklidir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018/Nisan öncesi borçların gecikme zammı ve faizi silindi ve borçlar yeniden yapılandırıldı. Bu borçları 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemeniz gerekiyor. Onun haricinde yapılacak bir şey yok maalesef.

 4. kadriye

  merhaba ben ailemle yaşıyorum şu anda bir gelirim yok ancak daha önce gelir testi yaptırdığımızda annem abim ve babamın geliri vardı. şimdi ise abim evlendi annemde işten çıktı sadece babamın emekli aylığı var. Tekrar gelir testi yaptırmam halinde benim borçlarımda silinir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha önce gelir testi başvurunuz bulunduğundan şu an gelir sonucunuz yeşil kart çıksa bile borçların tamamının silinmesi mümkün olmaz.

 5. Bayram

  Hocam 25 yas altinin borcu silinecek diyorlar bir bilginiz varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ben öyle bir düzenleme duymadım hocam.

 6. Bayram

  Hocam merhaba sizce bu borc silinirmi. Bu borcu odeyip ileride af cikinca pisman olmak istemiyorum.saygılar

 7. sadi çalışkan

  Gealiri olsa zaten sosyal güvencesi olmaz mı? SYDV ailede geliri olanların tüm gelirini alı +1 başvuru sahibini alıp geliri bölüyor, diğer aile fertlerini (geliri olmayanları) dahil etmiyor. Böyle yapınca 25 yaşından büyük üniversite öğrencisi işsiz kişi zengin sayılıyor. Bu uygulama doğru mu?

  1. Ömer Meriç

   Maalesef çok yanlış bir sistem. Biz de bunun düzeltilmesi için çabalıyoruz.

 8. Fırat Ekinci

  Hocam merhaba, 06.12.2017 tarihinde çalışmış olduğum işimden askerlik görevim nedeniyle ayrıldım ve 3 gün önce terhis oldum gelirim yok işsizim şuanda. GSS borcum sistemde 6.000 tl’ye dayanmış durumda bu borcu tamamen sildirebilir miyim şansım nedir.? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha önce hiç gelir testi başvurunuz yoksa şimdi gelir testine başvurduğunuzda eğer sonuç yeşil kart çıkarsa tamamı silinir. Bunun haricinde maalesef tamamını sildirme hakkınız bulunmuyor.

   1. Fırat Ekinci

    Hocam bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izlemeliyim bilgilendirebilir misiniz.?

    1. Ömer Meriç

     Öncelikle size tavsiyem daha önce gelir testi başvurunuz yoksa başvuru yapmanız. Yeşil Kart çıkarsa borcun tamamı silinir. Çıkmazsa sonraki süreci değerlendiririz beraber.

 9. Şerif

  Hocam gss borcunu aralik 2018 kadar pesin odedigimizde indirim oluyor mu ? Tessekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 2018/04 dönemi ve öncesindeki prim borcunuzun sadece anaparasını ödüyorsunuz hocam.

 10. murat dündar

  gelir testine nasıl baş vurabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.