GSS Borçları Silinecek mi 2022

56

GSS borçları silinecek mi ? Genel sağlık sigortası kapsamında prim borcu olanların bu aralar en çok sordukları soruların başında geliyor. Genel Sağlık Sigortası sosyal güvenceniz yoksa otomatik olarak kapsama alındığınız zorunlu bir sigorta kolu.

Malumunuz bu sigorta uygulaması ilk defa 01 Ocak 2012 tarihi itibariyle başladı. Bu tarihten sonra güvencenizin olmadığı herhangi bir zaman diliminde çok büyük bir ihtimalle siz de bu kapsama alınmışsınızdır. Tabi GSS kapsamında milyonlarca kişinin borcu var ve bu borçlarının silinip silinemeyeceği konusunda merak içerisindeler. Bu yazımızda genel sağlık sigortası borcu nasıl silinir, gss prim borcu yapılandırma kapsamında nasıl taksitlendirilir konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

GSS prim borcu nedir ?

GSS yani genel sağlık sigortası herhangi bir sigorta kolunda ya da bakmakla yükümlü olarak aktif sosyal güvencesi olmayanların dahil edildiği sigorta türüdür.  Yazımıza geçmeden evvel dilerseniz aylık güncel genel sağlık sigortası prim tutarlarına  gss primi ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

GSS prim borcu ödenmezse ne olur ?

Genel sağlık sigortasından yararlanabilmeniz için geçmiş prim borçlarınızın iki aydan fazla olmaması gerekiyor. Eğer borcunuz iki aydan fazla ise hem siz hem de bakmakla yükümlü kişiler varsa sağlıktan yararlanamazsınız. Ayrıca gss borcunuz varken başka isteğe bağlı bir sigorta kolu ya da bağkura geçmeniz durumunda GSS borcunu ödemeden sağlıktan yararlanamazsınız. GSS borçları için şu an icra takibi yapılmamakta.

GSS prim borcu sorgulama 2022

Genel Sağlık Sigortası prim borcu sorgulamasını E devlet sisteminden yapabilirsiniz. GSS prim borcu sorgulamasını yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu sorgulama menüsünden hem GSS tescil durumunuzu kontrol edebilir hem de prim borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • Sorgulama menüsüne buradan girebilirsiniz >>> gss prim borcu sorgulama.
 • Henüz genel sağlık sigortanız yok mu ? GSS kapsamına mı geçmek istiyorsunuz ? O zaman başvuruda izlemeniz gereken yol için hemen genel sağlık sigortası başvurusu sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

GSS borcu nasıl silinir 2022 ?

Genel sağlık sigortası borçları aşağıdaki durumlardan birisi mevcutsa silinebilir. Aksi durumda yapılandırma çıkmasını beklemeniz gerekiyor. Geçmiş GSS prim borçlarının silinebileceği durumlar;

 • Erkekler için askerlik süreleri ile çakışan GSS tescili varsa askerlik dönemindeki GSS iptal edilir. Eğer böyle bir şey varsa askerlik durum belgesi ve dilekçe ile SGK’ya başvuru yapınız.
 • Yurtdışında bulunulan sürede çıkarılan GSS borcu varsa bu borç silinir. Bunu sildirmek için SGK’ya emniyet giriş çıkış listesi, nüfus adres bilgileri formu ve dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Sigortalı çalışma, bağkurlu olma ya da başka bir kapsamda prim ödenmiş zamanlara denk gelen GSS tescillerinin iptal edilmesi ve bu dönemlerdeki prim borçlarının tamamen silinmesi gerekiyor. Bunun için dilekçenizde çalışma ya da prim ödenen dönemleri ayrıntılı belirterek bu dönemlere ait borçların silinmesi için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Lise, üniversite, yüksek lisans öğrenim süreleri boyunca anne ya da babanız üzerinden aktif güvenceniz olmasına rağmen GSS borcu çıkarıldıysa öğrenim belgesi ve dilekçe ile başvuru yaparak bu borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir. Kısaca güvencenizin olduğu ya da yurtdışında olduğunuz bir dönemle çakışan GSS borçlarınız varsa bunları sildirebilirsiniz. Aksi durumda gss borç yapılandırma affının çıkmasını beklemeniz gerekiyor.

GSS prim borcu ödemesi nasıl yapılır ?

GSS yani genel sağlık sigortası prim borçlarınızı T.C. numaranız üzerinden herhangi bir bankadan ya da PTT şubesinden SGK Ödemeleri-GSS Prim menüsünden ödeyebilirsiniz.

GSS yapılandırması nasıl olacak, başvuru gerekiyor mu ?

Şu anda aktif bir GSS yapılandırma/silme yasası yok. Çıkması olası yeni SGK affı ile;

 • Daha önce hiç gelir testi başvurusu olmayanlar ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınan kişiler kanunda belirlenen tarihinden itibaren başlamak üzere en geç  belirlenen tarihine kadar gelir testine başvurmaları durumunda güncel gelir testi üzerinden geriye dönük tescil açılacak. Örneğin önceden 60g kapsamında tescil ve borcunuz var. Kanun yayımlandığında gelir testine başvurur ve gelir testi başvuru sonucunuz da yeşil kart çıkarsa tüm borcunuz silinir. Ben prim borcumu ödeyemiyorum. Sağlıktan ücretsiz yararlanmak istiyorum diyorsanız yeşil kart başvurusu yapmak için hemen  yeşil kart nasıl çıkar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Kanunda yer alacakbir diğer düzenleme ise belli dönem ve öncesinde eğer ödeme vadesi geçmiş genel sağlık sigortası prim borçlarınız varsa bu borçlarınızın gecikme zammı ve faizleri silinecek. Bu borçlar için kanunen belirlenen tarihe kadar süre verilecek. Sadece anaparayı bu süreye kadar ödemeniz durumunda faiz ve ya zam alınmayacak ve dilediğiniz taksitlerde ödeme yapabileceksiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

56 Yorum
 1. Umut

  Merhaba benim yaşım 23 önlisans mezunuyum yaklaşık 2 senedir işsizim. Eve tebligat gelmesi sonucunda 812 tl Gss borcum olduğunu öğrendim. 3 günlük bir işe girdim çıktım orada sigortamı başlatmıştır ve o günden bugüne kadar GSS borcu yazıyor bana. 25 yaşın altındakiler babanın sigortasından yararlanımıyor mu? Bu borcu ödememek için ne yapmam lazım. Babamdan harçlık almaya bile utanıyorum böyle bir durum çıktı şimdi ne yapmam gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Üniversite mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreli ve 25 yaşı geçmeyecek şekilde babanızdan yararlanırsınız. Bağlı olduğunuz SGK ile bir görüşün. Bakılsın bu duruma.

 2. kaan

  Hocam öncelikle merhaba 2017 senesinin ocak ayından başlayıp 2020 yılının ocak ayına kadar olan süreçlerde bana gss borcu çıkmış
  1 sorum benim bu dönemde çalışıp primim ödenmesine rağmen ödenmiş aya bile borç çıkmış
  2 sorum bu gss borcunun tamamını sildirebilir miyim bu borç durumundan hiç haberim yoktu gelir testi felan yaptırmadım o zaman ki maddi durumum hiç de iyi değildi gerçi şimdiki durumumda ödemeye pek müsait değil hane halkı 6 kişi ve asgari ücretli çalışanım yani kişi başına düşen meblağ asgari ücretin 3/1 oranında değil.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Eğer borç çıkan dönemlerde çalışma varsa çıkmaması gerekiyor. SSK ile çakışan GSS süreleri iptal edilmeli.
   2-Eğer o dönem ssk varsa SGK’ya gidin ve iptal ettirin. Yok boşluk varsa ve o tarihlerde herhangi bir sigorta yoksa bu durumda GSS zorunlu. Gelir testine başvurursunuz. Gelir testi sonucu net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenirse borcunuz silinebilir.

 3. Metin

  isteğe bağlı sigorta yaptırdım,55 gün var gss borcu var niçin silinmiyor,provizyon verilmiyor hem gss hem isteğe bağlı sigorta ödeyerek devlet ne yapmaya çalışıyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur prim borcu GSS kapsamında sağlıktan yararlanmaya engel. Eğer bağkur isteğe bağlı ise onun borcunu dilekçe ile sildirebilirsiniz.

 4. abdulsamet

  Merhaba 2018 den beri devlet 107.33 tlden aylık devlet genel sağlık sigortası yapmış bana sistem otomatik heralde ödesenizde ödemesenizde bu aylık miktar birikiyor 2bin küsür borcum var ve yapılandırma tarihide geçmiş sgk gittiğimde de bu borcu öderseniz her ay 107 ve toplam borcu öderseniz genel sağlıkdan yararlanabilirsiniz dediler aklımda kalan şu soru var ben genel sağlık borcunu ödeyemiyorum devlet hastahanesine gittiğimdede sağlık sigortanız yok deniliyor ve muane olabiliyorum ilaçlarıda kendi fiyatından alıyorum sigortam varmı yok mu anlayamıyorum sigortam yoksa bu muane olduğum borçlandığım paralar nerde birikiyor ameliyat olma riskimde var olsam karşıma 10000tl gibi ameliyat para isterlermi çıkarmı hocam yaş 26 anlayamıyorum muane oluyorum ama ilaç paralı neden sürekli sigortanız yok deniliyo ve gss 2000 küsür borcunuz var e varsa benim sigortam yokmu yoksa niye borcum var şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. GSS 01.01.2012 tarihinden itibaren güvencesi olmayan tüm Türk vatandaşları için zorunlu. Herhangi bir başvuru yapmadan SGK tarafından otomatik ve zorunlu olarak kapsama dahil ediliyorsunuz. İlaç alamasanız da, hastaneye gidemeseniz de ne yazık ki bu zorunlu. Sağlıktan yararlanabilmeniz, ilaç alabilmeniz için 2 aydan fazla prim borcunuzun olmaması gerekmekte.

 5. Fırat

  Merhabalar ben universite öğrencisi olduğum halde SGK prim borcum çıkmakta ailemde sadece üvey annem çalışmakta babam da onun sigortasından faydalaniyor fakat benim herhangi bir sigortam yok sadece SGK prim borcum var bunun için ne yapmam gerekiyor GSS prim borcumu nasıl sildirebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızın güvencesi olmadığından eğer siz GSS kapsamında olmak zorundasınız. Herhangi bir geliriniz yoksa GSS gelir testi başvurusu yapın. Eğer gelir testi sonucu c/1 yani yeşil kart çıkarsa sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca geçmiş borçlarızın da silinme ihtimali olabilir.

  2. Serap

   İyi günler ben seneye emeklilik için başvuru yapacak olan bir öğretmenim 2018 de ailevi sorunlardan istifa etmek zorunda kaldım bu zamana kadar hiç çalışmadım emeklilik bekleyenlere zaten yasak sorum şu GSS borcunu ödemezsem bu benim emeklilik başvuruma bir engel teşkil eder mi yani bu öğretmenleri de kapsıyor mu kafam karıştı şimdiden teşekkürler.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. GSS borcu varken aylık bağlanmaz. Ödemek zorundasınız.

 6. Yasemin

  Ben 2012 gelir testi yaptırdım hizmetten yararlanmak için her ay para ödemek zorundaydım 250 TL yatırdım sadece daha sonra ödeyemedim sonra 2017 gelir testi yaptırdım yeşil kartlı oldum ben şimdi bu geçmiş borcu sildirebilirmiyim ne yapmam gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Yasemin HANIM.
   Eğer gelir testi başvurunuzdan önce size GSS borcunuz tebliğ edilmediyse tescil tarihinden itibaren yeşil kart yapılması ve borcun silinmesi gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK’dan bilgi alabilirsiniz.

 7. Nese

  Hocam ben yeni evlendigim zamanlar yine borcum vardi gelir testine gnderip kalan parayi odemistik simdi tekrar gelir testine basvurabilirmiyim

 8. Nese

  Hocam ben esimden bosandim benim gss borcum cikmis hic bir gelirimde yok odeyemem esimle baristik tekrar nikah yapicaz borcu yapilandirsam silinirmi yeni bi nikah halinde

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Boşanmış olduğunuz süreler için eğer aktif sosyal güvence yoksa bu sürelere ait borçlar silinemez maalesef. Öncesinde de borç varsa boşandığınız sürelerdeki borçlarla birlikte toplam borcunuzu yapılandırma hakkından yararlanabilirsiniz.

 9. Mehmet

  Hocam teşekkürler. E devlete girip sorduğunuz bilgileri verip cvp almak isterim. Telefonum ……….. Whatsaptan bana yazabilirseniz sizi ararım öyle cevaplamak isterim. Teekkürler

  1. Ömer Meriç

   Maalesef telefonla hizmet veremiyoruz Mehmet bey.

 10. Mehmet

  Daha evvel son gelir testinden evvel sgk ya silinmesi için gittik silinemez dediler. Sonra gelir testi yapıldı ve borçlamma durdu. Şimdi tekrar sgk yamı bizzat başvuracak

  1. Ömer Meriç

   Şimdi sistemde tebliğ edildiğine ilişkin bir tarih varsa dedikleri doğru silinmez. Ama yoksa silinir. Buraya dikkat edilmesi gerek.

 11. Mehmet

  Hocam kendisine gelen birşey yok. İlk evliliğinde diğer kişi çalışmıyor fakat gelir testi yaptırmış sanırım. Kadın haliyle benimki çalışıyor. İşten çıktığı tüm dönemlerede borcu eşime yazılıyor. Bu şekilde. Siz bana tebliğ gelirse nasıl olur gelmediyse nasıl olur gibi yol gösterseniz

  1. Ömer Meriç

   Şimdi eğer o dönem GSS ile ilgili tebligat yapılmadıysa bu durumda son gelir testi sonucu olan yeşil karta istinaden geriye dönük olarak tescil kaydının yeşil karttan güncellenmesi gerekmektedir. Yeşil kart gelir testi sonucu öncesi çıkartılan borç geçersiz olacaktır.

   1. Can

    GSS yeni yıl 2022 için yapılandırma çıkması için insanlar nereye baş vurmalı ? Onca insan var. hiçmi bu konuya değinilmiyor veya üzerinde durulmuyor ?
    Durduk yere taksimetre işler gibi her ay borçlanıyor insan !

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Şu anda yeni bir çalışma yok. Ancak sesinizi duyurabilmek için Twitter gibi kanallardan gündem oluşturmaya çalışabilirsiniz.

 12. Mehmet

  Hocam mrb yardımınızı rica ediyorum. Eşimle evlenmeden evvel kendisinin haberi olmadan yani gelir testi yapmadan resen gss prim borçlusu yapmışlar. Anne yada babasından dolayı sgk dan faydalanmıyor. 2012-2018 yılları arası ssk lı çalışmaları harici gss den borçlandırılmış. Biz evlenmeden önce 2018 yılında eşimin e devletine girip borcu görünce kendisine gss testi yaptırmasını söyledim. Sonuç 60/1(c-1) yani devlet karşılayacak şekilde çıktı. 2019 yılında biz evlendik. Ben kendimde gss ödüyorum ve evlilik tarihi itibari ile benim ödediğim gss den faydalanmakta kendisi. Şimdi bu yeni çıkan yasal düzenleme ile 31.03.2021 tarihine kadar gelir testi yaptırın eski borçlar silinsin diyor. Önceki yaptırdığı testte yeşilkartlı idi. Şu anda borçların sadece faizleri silinmiş. Yeniden test yapılırsa prim ödemesi gerekir bi durum çıkabilir benden dolayı. Bu eski borçları nasıl sildirebiliriz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mehmet BEY. Önceki gelir testi başvurusundan önce eşinize GSS Re’sen tescil edildiğine dair bir tebligat gelmiş miydi ?

 13. Fethi

  Hocam adıma ev ve taşıt kayıtlı. Yeşil karta basvurmama engel midir bu durum? İşsizim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru için engel değil. Ama gelir testi sonucunu etkiler. Ne çıkar bilemeyiz.

 14. Şehriban taşcı

  Erkek Kardeşim vefat etti 700 gün sigorta görünüyor .son hesaplamada 103 Bin TL ödenirse eşi ve çocukları emekli maaşı alabileceği söylendi .buna göre af gelirse bu miktar kaç paraya düşer

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım bağkurdan bahsediyorsunuz. Tam olarak şu kadar çıkar demek zor. Ama çok büyük oranda düşer.

 15. Fethi

  Hocam daha SGK taragindan bildirim yapilmamissa’dan kasıt nedir tam olarak anlamadım. Eşime sorduğumda herhangi bir başvuru için kendisi başvuru yapmamış.

  1. Ömer Meriç

   Gss tescili otomatik açılsa bile sgk tebliğ gönderir açıldığına dair. Eğer bu yoksa yani eşinize gelmediyse yapmanız gereken kanun resmi gazetede yayınlandığında eşiniz gelir testi başvurusu yapsın. Bu durumda yeşil kart çıkarsa tescil tarihinden itibaren yeşil kart açılır ve tüm borç silinir.

 16. Fethi

  Hocam merhaba, eşimin ben evlenmeden once ve evlendikten sonra devam eden GSS borcu mevcut. Suan baktığım da 3500TL. Ben bagkurlu olduğum dönemde eşimin GSS aktif durumdaymis. Şimdi ben işyeri terk verdim. İkimizde calismiyoruz. Eşimin adına çıkan bu borcu nasıl sildirebilirz? Öncesinde mal beyanında bulunmadı hem o hem de ben. Sildirmek için eşimin mi mal beyanında bulunmadı gerekir benim mi fark eden bir durum olur mu? Anlamam istedigim bu yasa ile faizler silinecek belirttilen tarihe kadarda mal beyanında bulunursak ana parada silinecek mi? Şimdiden teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi başvurusu yapar ve gelir testi başvuru sonucu yeşil kart çıkarsa tescil tarihinden itibaren yeşil kart açılır ve biriken borç silinir. Gelir testi başvurusunu eşinizin yapması gerekiyor. Tabi daha önce sgk tarafından bildirim yapılmamış olması gerekiyor.

 17. ibrahim

  Selam, gelir testi yaptırmadan önce 700 TL gss borcum vardı yeşil kart çıktı borç halen duruyor hatta 710 tl olmuş sildirmek için sgk’ya mı gitmek gerekli? (Gelir testi mi 27.08.20)’de yaptırdım.

  Not olarak belirteyim ilk gelir testi ben reşit olmadan önce 2012’de babam yaptırdı gss’ye geçmiştik o ara.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemde kayıtlarınıza bakılarak işlem yapılması gerekir. Silinir ya da silinmez demek yanlış olur.

 18. Barış Uludağ

  6736 ile yapılandırma yapmıştım 2017 şubat gibi toplu bir ödeme yaptım, bu zamana kadar her şey yolundaydı şuan 1000 lira borç görünüyor. Memurun söylediğine göre affedildiği söylenen borçlar aslında beklemeye alınmış, şimdi beklemeye alınan borçlar çıkmaya başlamış. Yatırmayın bir süre bekleyin dedi ne yapmalıyız anlamadım.Hayır borç görünse 2 yıldır öderdik 250 lira faiz bindirmişler bide saçmalığın daniskası.. Seçim bitti ya para lazım tabi devlete…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Borçlar silinmedi aslında. Faizler silinerek ertelendi. Siz gss prim diye baktığınızda 2019/şubat ayı sonuna kadar karşınıza çıkmazdı. Ancak yapılandırma şubat 2019 sonu itibariyle bittiğinden şimdi çıkıyor karşınıza. Yapılacak bir şey yok.

 19. sadık

  uzun zaman once gss başvuru yaptıp fakat odemeler hiç yapamadımdurum iyi olmadığından dolayı 1 12012 den buyana odeme yapamıyorum 2018 e geldik fakat odeme durum yok ve borç yazıları çıkıyor bu af kanuna göre hepsi silinebilir mi? yıllar boyunca bu miktarda artmaya devam ediyor kuruma gittiğim de hepsini odemeniz gerek demişti en son şimdi bu durum da af kanuna uygulama yapılabiliyormu 3500ytl olmuş yok ki ödeyim ekonomi ye göre zaten zor geçiniyorum bu bana agır geliyor ne yapmak gereklidir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018/Nisan öncesi borçların gecikme zammı ve faizi silindi ve borçlar yeniden yapılandırıldı. Bu borçları 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemeniz gerekiyor. Onun haricinde yapılacak bir şey yok maalesef.

 20. kadriye

  merhaba ben ailemle yaşıyorum şu anda bir gelirim yok ancak daha önce gelir testi yaptırdığımızda annem abim ve babamın geliri vardı. şimdi ise abim evlendi annemde işten çıktı sadece babamın emekli aylığı var. Tekrar gelir testi yaptırmam halinde benim borçlarımda silinir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha önce gelir testi başvurunuz bulunduğundan şu an gelir sonucunuz yeşil kart çıksa bile borçların tamamının silinmesi mümkün olmaz.

 21. Bayram

  Hocam 25 yas altinin borcu silinecek diyorlar bir bilginiz varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ben öyle bir düzenleme duymadım hocam.

 22. Bayram

  Hocam merhaba sizce bu borc silinirmi. Bu borcu odeyip ileride af cikinca pisman olmak istemiyorum.saygılar

 23. sadi çalışkan

  Gealiri olsa zaten sosyal güvencesi olmaz mı? SYDV ailede geliri olanların tüm gelirini alı +1 başvuru sahibini alıp geliri bölüyor, diğer aile fertlerini (geliri olmayanları) dahil etmiyor. Böyle yapınca 25 yaşından büyük üniversite öğrencisi işsiz kişi zengin sayılıyor. Bu uygulama doğru mu?

  1. Ömer Meriç

   Maalesef çok yanlış bir sistem. Biz de bunun düzeltilmesi için çabalıyoruz.

 24. Fırat Ekinci

  Hocam merhaba, 06.12.2017 tarihinde çalışmış olduğum işimden askerlik görevim nedeniyle ayrıldım ve 3 gün önce terhis oldum gelirim yok işsizim şuanda. GSS borcum sistemde 6.000 tl’ye dayanmış durumda bu borcu tamamen sildirebilir miyim şansım nedir.? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha önce hiç gelir testi başvurunuz yoksa şimdi gelir testine başvurduğunuzda eğer sonuç yeşil kart çıkarsa tamamı silinir. Bunun haricinde maalesef tamamını sildirme hakkınız bulunmuyor.

   1. Fırat Ekinci

    Hocam bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izlemeliyim bilgilendirebilir misiniz.?

    1. Ömer Meriç

     Öncelikle size tavsiyem daha önce gelir testi başvurunuz yoksa başvuru yapmanız. Yeşil Kart çıkarsa borcun tamamı silinir. Çıkmazsa sonraki süreci değerlendiririz beraber.

 25. Şerif

  Hocam gss borcunu aralik 2018 kadar pesin odedigimizde indirim oluyor mu ? Tessekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 2018/04 dönemi ve öncesindeki prim borcunuzun sadece anaparasını ödüyorsunuz hocam.

 26. murat dündar

  gelir testine nasıl baş vurabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekiyor.