GSS Borçları Silinecek mi 2024 & Af Geldi mi?

GSS borçları silinecek mi Genel sağlık sigortası kapsamında prim borcu olanların bu aralar en çok sordukları soruların başında geliyor. Genel Sağlık Sigortası sosyal güvenceniz yoksa otomatik olarak kapsama alındığınız zorunlu bir sigorta kolu.

Genel Sağlık Sigortası uygulaması ilk defa 01 Ocak 2012 tarihi itibariyle başladı. Bu tarihten sonra güvencenizin olmadığı herhangi bir zaman diliminde çok büyük bir ihtimalle siz de bu kapsama alınmışsınızdır. Tabi GSS kapsamında milyonlarca kişinin borcu var ve bu borçlarının silinip silinemeyeceği konusunda merak içerisindeler. Bu yazımızda genel sağlık sigortası borcu nasıl silinir, GSS prim borcu yapılandırma kapsamında nasıl taksitlendirilir konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

GSS prim borcu nedir?

GSS yani genel sağlık sigortası herhangi bir sigorta kolunda ya da bakmakla yükümlü olarak aktif sosyal güvencesi olmayanların dahil edildiği sigorta türüdür.  Yazımıza geçmeden evvel dilerseniz aylık güncel genel sağlık sigortası prim tutarlarına  GSS primi ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

GSS prim borcu ödenmezse ne olur?

GSS borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabı ile devam edeyim. Genel sağlık sigortasından yararlanabilmeniz için geçmiş prim borçlarınızın iki aydan fazla olmaması gerekiyor. Eğer borcunuz iki aydan fazla ise hem siz hem de bakmakla yükümlü kişiler varsa sağlıktan yararlanamazsınız. Ayrıca gss borcunuz varken başka isteğe bağlı bir sigorta kolu ya da bağkura geçmeniz durumunda GSS borcunu ödemeden sağlıktan yararlanamazsınız. GSS borçları için şu an icra takibi yapılmamakta.

GSS prim borcu sorgulama 2024

Genel Sağlık Sigortası prim borcu sorgulamasını E devlet sisteminden yapabilirsiniz. GSS prim borcu sorgulamasını yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu sorgulama menüsünden hem GSS tescil durumunuzu kontrol edebilir hem de prim borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • Sorgulama menüsüne buradan girebilirsiniz >>> gss prim borcu sorgulama.
 • Henüz genel sağlık sigortanız yok mu ? GSS kapsamına mı geçmek istiyorsunuz ? O zaman başvuruda izlemeniz gereken yol için hemen genel sağlık sigortası başvurusu sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

GSS borcu nasıl silinir 2024?

Torba yasa ile 31.12.2023 tarihi ve öncesi borçlar devlet tarafından otomatik olarak silindi. 01 Ocak 2014 ve sonrası borçlar için kanunla şu an silinme ya da af düzenlemesi yok. Bu borçları aşağıdaki durumlardan birisi mevcutsa dilekçe ile SGK’ya başvurarak sildirebilirsiniz.

GSS borcu sildirme, aşağıdaki durumlardan birisi mevcutsa tamamen silinebilir. tamamen sildirme durumu yoksa yeniden yapılandırma kapsamında prim borcunuzun gecikme zammı ve faizini sildirebilirsiniz. Geçmiş GSS prim borçlarının silinebileceği durumlar;

 • Erkekler için askerlik süreleri ile çakışan GSS tescili varsa askerlik dönemindeki GSS iptal edilir. Eğer böyle bir şey varsa askerlik durum belgesi ve dilekçe ile SGK’ya başvuru yapınız.
 • Yurtdışında bulunulan sürede çıkarılan GSS borcu varsa bu borç silinir. Bunu sildirmek için SGK’ya emniyet giriş çıkış listesi, nüfus adres bilgileri formu ve dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Sigortalı çalışma, bağkurlu olma ya da başka bir kapsamda prim ödenmiş zamanlara denk gelen GSS tescillerinin iptal edilmesi ve bu dönemlerdeki prim borçlarının tamamen silinmesi gerekiyor. Bunun için dilekçenizde çalışma ya da prim ödenen dönemleri ayrıntılı belirterek bu dönemlere ait borçların silinmesi için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Lise, üniversite, yüksek lisans öğrenim süreleri boyunca anne ya da babanız üzerinden aktif güvenceniz olmasına rağmen GSS borcu çıkarıldıysa öğrenim belgesi ve dilekçe ile başvuru yaparak bu borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir. Kısaca güvencenizin olduğu ya da yurtdışında olduğunuz bir dönemle çakışan GSS borçlarınız varsa bunları sildirebilirsiniz. Aksi durumda gss borç yapılandırma affının çıkmasını beklemeniz gerekiyor.

GSS prim borcu ödemesi nasıl yapılır ?

GSS yani genel sağlık sigortası prim borçlarınızı T.C. numaranız üzerinden herhangi bir bankadan ya da PTT şubesinden SGK Ödemeleri-GSS Prim menüsünden ödeyebilirsiniz.

GSS prim borçları ne zaman silinir?

Eğer GSS olunan dönemde ssk, bağkur gibi zorunlu sigorta varsa ya da bu dönemde bakmakla yükümlü olunan olarak anne, baba ya da eş üzerinden yararlanıyorsanız ve ya yurtdışında ya da askerde iseniz dilekçe ile tescili tamamen iptal ettirebilirsiniz. Bunların haricindeki durumlarda yapılandırmada sadece gecikme zammı ve faizleri silinmektedir.

GSS prim borcunu ödemeyenler ne olacak?

GSS borçları ödenmediğinde faiz ve zam işler. Borç 2 aydan fazla ödenmediğinde sağlık hizmeti durdurulur.

3/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“GSS Borçları Silinecek mi 2024 & Af Geldi mi?” üzerine 60 yorum
 1. merhaba hocam…eşimden boşanığım gss borcum var.babamın üzerine geçicem sigortalı olarak.gss borç ödemek zorundamıyım..

  Yanıtla
 2. merhabalar benım toplam borcum 4800 kusurat vazgeçilen tutar 1200 kusurat diyor 3800 tl borç gözüküyor 2022 nisan dahil. şimdi bu cıkacak yasa ile benim borcum hepsi silinmiyor sanırım 800 tl 2022 borcum var geri kalan 3000 tl direk silinecek mi bide yasa ne zaman yasalaşacak

  Yanıtla
 3. Merhaba benim yaşım 23 önlisans mezunuyum yaklaşık 2 senedir işsizim. Eve tebligat gelmesi sonucunda 812 tl Gss borcum olduğunu öğrendim. 3 günlük bir işe girdim çıktım orada sigortamı başlatmıştır ve o günden bugüne kadar GSS borcu yazıyor bana. 25 yaşın altındakiler babanın sigortasından yararlanımıyor mu? Bu borcu ödememek için ne yapmam lazım. Babamdan harçlık almaya bile utanıyorum böyle bir durum çıktı şimdi ne yapmam gerekiyor?

  Yanıtla
  • Merhaba. Üniversite mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreli ve 25 yaşı geçmeyecek şekilde babanızdan yararlanırsınız. Bağlı olduğunuz SGK ile bir görüşün. Bakılsın bu duruma.

   Yanıtla
 4. Hocam öncelikle merhaba 2017 senesinin ocak ayından başlayıp 2020 yılının ocak ayına kadar olan süreçlerde bana gss borcu çıkmış
  1 sorum benim bu dönemde çalışıp primim ödenmesine rağmen ödenmiş aya bile borç çıkmış
  2 sorum bu gss borcunun tamamını sildirebilir miyim bu borç durumundan hiç haberim yoktu gelir testi felan yaptırmadım o zaman ki maddi durumum hiç de iyi değildi gerçi şimdiki durumumda ödemeye pek müsait değil hane halkı 6 kişi ve asgari ücretli çalışanım yani kişi başına düşen meblağ asgari ücretin 3/1 oranında değil.

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1- Eğer borç çıkan dönemlerde çalışma varsa çıkmaması gerekiyor. SSK ile çakışan GSS süreleri iptal edilmeli.
   2-Eğer o dönem ssk varsa SGK’ya gidin ve iptal ettirin. Yok boşluk varsa ve o tarihlerde herhangi bir sigorta yoksa bu durumda GSS zorunlu. Gelir testine başvurursunuz. Gelir testi sonucu net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenirse borcunuz silinebilir.

   Yanıtla
 5. isteğe bağlı sigorta yaptırdım,55 gün var gss borcu var niçin silinmiyor,provizyon verilmiyor hem gss hem isteğe bağlı sigorta ödeyerek devlet ne yapmaya çalışıyor.

  Yanıtla
 6. Merhaba 2018 den beri devlet 107.33 tlden aylık devlet genel sağlık sigortası yapmış bana sistem otomatik heralde ödesenizde ödemesenizde bu aylık miktar birikiyor 2bin küsür borcum var ve yapılandırma tarihide geçmiş sgk gittiğimde de bu borcu öderseniz her ay 107 ve toplam borcu öderseniz genel sağlıkdan yararlanabilirsiniz dediler aklımda kalan şu soru var ben genel sağlık borcunu ödeyemiyorum devlet hastahanesine gittiğimdede sağlık sigortanız yok deniliyor ve muane olabiliyorum ilaçlarıda kendi fiyatından alıyorum sigortam varmı yok mu anlayamıyorum sigortam yoksa bu muane olduğum borçlandığım paralar nerde birikiyor ameliyat olma riskimde var olsam karşıma 10000tl gibi ameliyat para isterlermi çıkarmı hocam yaş 26 anlayamıyorum muane oluyorum ama ilaç paralı neden sürekli sigortanız yok deniliyo ve gss 2000 küsür borcunuz var e varsa benim sigortam yokmu yoksa niye borcum var şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. GSS 01.01.2012 tarihinden itibaren güvencesi olmayan tüm Türk vatandaşları için zorunlu. Herhangi bir başvuru yapmadan SGK tarafından otomatik ve zorunlu olarak kapsama dahil ediliyorsunuz. İlaç alamasanız da, hastaneye gidemeseniz de ne yazık ki bu zorunlu. Sağlıktan yararlanabilmeniz, ilaç alabilmeniz için 2 aydan fazla prim borcunuzun olmaması gerekmekte.

   Yanıtla
 7. Merhabalar ben universite öğrencisi olduğum halde SGK prim borcum çıkmakta ailemde sadece üvey annem çalışmakta babam da onun sigortasından faydalaniyor fakat benim herhangi bir sigortam yok sadece SGK prim borcum var bunun için ne yapmam gerekiyor GSS prim borcumu nasıl sildirebilirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Babanızın güvencesi olmadığından eğer siz GSS kapsamında olmak zorundasınız. Herhangi bir geliriniz yoksa GSS gelir testi başvurusu yapın. Eğer gelir testi sonucu c/1 yani yeşil kart çıkarsa sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca geçmiş borçlarızın da silinme ihtimali olabilir.

   Yanıtla
  • İyi günler ben seneye emeklilik için başvuru yapacak olan bir öğretmenim 2018 de ailevi sorunlardan istifa etmek zorunda kaldım bu zamana kadar hiç çalışmadım emeklilik bekleyenlere zaten yasak sorum şu GSS borcunu ödemezsem bu benim emeklilik başvuruma bir engel teşkil eder mi yani bu öğretmenleri de kapsıyor mu kafam karıştı şimdiden teşekkürler.

   Yanıtla
 8. Ben 2012 gelir testi yaptırdım hizmetten yararlanmak için her ay para ödemek zorundaydım 250 TL yatırdım sadece daha sonra ödeyemedim sonra 2017 gelir testi yaptırdım yeşil kartlı oldum ben şimdi bu geçmiş borcu sildirebilirmiyim ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
  • Merhaba Yasemin HANIM.
   Eğer gelir testi başvurunuzdan önce size GSS borcunuz tebliğ edilmediyse tescil tarihinden itibaren yeşil kart yapılması ve borcun silinmesi gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK’dan bilgi alabilirsiniz.

   Yanıtla
 9. Hocam ben yeni evlendigim zamanlar yine borcum vardi gelir testine gnderip kalan parayi odemistik simdi tekrar gelir testine basvurabilirmiyim

  Yanıtla
 10. Hocam ben esimden bosandim benim gss borcum cikmis hic bir gelirimde yok odeyemem esimle baristik tekrar nikah yapicaz borcu yapilandirsam silinirmi yeni bi nikah halinde

  Yanıtla
  • Merhaba. Boşanmış olduğunuz süreler için eğer aktif sosyal güvence yoksa bu sürelere ait borçlar silinemez maalesef. Öncesinde de borç varsa boşandığınız sürelerdeki borçlarla birlikte toplam borcunuzu yapılandırma hakkından yararlanabilirsiniz.

   Yanıtla
 11. Hocam teşekkürler. E devlete girip sorduğunuz bilgileri verip cvp almak isterim. Telefonum ……….. Whatsaptan bana yazabilirseniz sizi ararım öyle cevaplamak isterim. Teekkürler

  Yanıtla
 12. Daha evvel son gelir testinden evvel sgk ya silinmesi için gittik silinemez dediler. Sonra gelir testi yapıldı ve borçlamma durdu. Şimdi tekrar sgk yamı bizzat başvuracak

  Yanıtla
 13. Hocam kendisine gelen birşey yok. İlk evliliğinde diğer kişi çalışmıyor fakat gelir testi yaptırmış sanırım. Kadın haliyle benimki çalışıyor. İşten çıktığı tüm dönemlerede borcu eşime yazılıyor. Bu şekilde. Siz bana tebliğ gelirse nasıl olur gelmediyse nasıl olur gibi yol gösterseniz

  Yanıtla
  • Şimdi eğer o dönem GSS ile ilgili tebligat yapılmadıysa bu durumda son gelir testi sonucu olan yeşil karta istinaden geriye dönük olarak tescil kaydının yeşil karttan güncellenmesi gerekmektedir. Yeşil kart gelir testi sonucu öncesi çıkartılan borç geçersiz olacaktır.

   Yanıtla
   • GSS yeni yıl 2022 için yapılandırma çıkması için insanlar nereye baş vurmalı ? Onca insan var. hiçmi bu konuya değinilmiyor veya üzerinde durulmuyor ?
    Durduk yere taksimetre işler gibi her ay borçlanıyor insan !

    Yanıtla
 14. Hocam mrb yardımınızı rica ediyorum. Eşimle evlenmeden evvel kendisinin haberi olmadan yani gelir testi yapmadan resen gss prim borçlusu yapmışlar. Anne yada babasından dolayı sgk dan faydalanmıyor. 2012-2018 yılları arası ssk lı çalışmaları harici gss den borçlandırılmış. Biz evlenmeden önce 2018 yılında eşimin e devletine girip borcu görünce kendisine gss testi yaptırmasını söyledim. Sonuç 60/1(c-1) yani devlet karşılayacak şekilde çıktı. 2019 yılında biz evlendik. Ben kendimde gss ödüyorum ve evlilik tarihi itibari ile benim ödediğim gss den faydalanmakta kendisi. Şimdi bu yeni çıkan yasal düzenleme ile 31.03.2021 tarihine kadar gelir testi yaptırın eski borçlar silinsin diyor. Önceki yaptırdığı testte yeşilkartlı idi. Şu anda borçların sadece faizleri silinmiş. Yeniden test yapılırsa prim ödemesi gerekir bi durum çıkabilir benden dolayı. Bu eski borçları nasıl sildirebiliriz. Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 15. Erkek Kardeşim vefat etti 700 gün sigorta görünüyor .son hesaplamada 103 Bin TL ödenirse eşi ve çocukları emekli maaşı alabileceği söylendi .buna göre af gelirse bu miktar kaç paraya düşer

  Yanıtla
 16. Hocam daha SGK taragindan bildirim yapilmamissa’dan kasıt nedir tam olarak anlamadım. Eşime sorduğumda herhangi bir başvuru için kendisi başvuru yapmamış.

  Yanıtla
  • Gss tescili otomatik açılsa bile sgk tebliğ gönderir açıldığına dair. Eğer bu yoksa yani eşinize gelmediyse yapmanız gereken kanun resmi gazetede yayınlandığında eşiniz gelir testi başvurusu yapsın. Bu durumda yeşil kart çıkarsa tescil tarihinden itibaren yeşil kart açılır ve tüm borç silinir.

   Yanıtla
 17. Hocam merhaba, eşimin ben evlenmeden once ve evlendikten sonra devam eden GSS borcu mevcut. Suan baktığım da 3500TL. Ben bagkurlu olduğum dönemde eşimin GSS aktif durumdaymis. Şimdi ben işyeri terk verdim. İkimizde calismiyoruz. Eşimin adına çıkan bu borcu nasıl sildirebilirz? Öncesinde mal beyanında bulunmadı hem o hem de ben. Sildirmek için eşimin mi mal beyanında bulunmadı gerekir benim mi fark eden bir durum olur mu? Anlamam istedigim bu yasa ile faizler silinecek belirttilen tarihe kadarda mal beyanında bulunursak ana parada silinecek mi? Şimdiden teşekkür ederim..

  Yanıtla
  • Merhaba. 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi başvurusu yapar ve gelir testi başvuru sonucu yeşil kart çıkarsa tescil tarihinden itibaren yeşil kart açılır ve biriken borç silinir. Gelir testi başvurusunu eşinizin yapması gerekiyor. Tabi daha önce sgk tarafından bildirim yapılmamış olması gerekiyor.

   Yanıtla
 18. Selam, gelir testi yaptırmadan önce 700 TL gss borcum vardı yeşil kart çıktı borç halen duruyor hatta 710 tl olmuş sildirmek için sgk’ya mı gitmek gerekli? (Gelir testi mi 27.08.20)’de yaptırdım.

  Not olarak belirteyim ilk gelir testi ben reşit olmadan önce 2012’de babam yaptırdı gss’ye geçmiştik o ara.

  Yanıtla
 19. 6736 ile yapılandırma yapmıştım 2017 şubat gibi toplu bir ödeme yaptım, bu zamana kadar her şey yolundaydı şuan 1000 lira borç görünüyor. Memurun söylediğine göre affedildiği söylenen borçlar aslında beklemeye alınmış, şimdi beklemeye alınan borçlar çıkmaya başlamış. Yatırmayın bir süre bekleyin dedi ne yapmalıyız anlamadım.Hayır borç görünse 2 yıldır öderdik 250 lira faiz bindirmişler bide saçmalığın daniskası.. Seçim bitti ya para lazım tabi devlete…

  Yanıtla
  • Merhaba hocam. Borçlar silinmedi aslında. Faizler silinerek ertelendi. Siz gss prim diye baktığınızda 2019/şubat ayı sonuna kadar karşınıza çıkmazdı. Ancak yapılandırma şubat 2019 sonu itibariyle bittiğinden şimdi çıkıyor karşınıza. Yapılacak bir şey yok.

   Yanıtla
 20. uzun zaman once gss başvuru yaptıp fakat odemeler hiç yapamadımdurum iyi olmadığından dolayı 1 12012 den buyana odeme yapamıyorum 2018 e geldik fakat odeme durum yok ve borç yazıları çıkıyor bu af kanuna göre hepsi silinebilir mi? yıllar boyunca bu miktarda artmaya devam ediyor kuruma gittiğim de hepsini odemeniz gerek demişti en son şimdi bu durum da af kanuna uygulama yapılabiliyormu 3500ytl olmuş yok ki ödeyim ekonomi ye göre zaten zor geçiniyorum bu bana agır geliyor ne yapmak gereklidir?

  Yanıtla
  • Merhaba. 2018/Nisan öncesi borçların gecikme zammı ve faizi silindi ve borçlar yeniden yapılandırıldı. Bu borçları 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemeniz gerekiyor. Onun haricinde yapılacak bir şey yok maalesef.

   Yanıtla
 21. merhaba ben ailemle yaşıyorum şu anda bir gelirim yok ancak daha önce gelir testi yaptırdığımızda annem abim ve babamın geliri vardı. şimdi ise abim evlendi annemde işten çıktı sadece babamın emekli aylığı var. Tekrar gelir testi yaptırmam halinde benim borçlarımda silinir mi

  Yanıtla
  • Merhaba. Daha önce gelir testi başvurunuz bulunduğundan şu an gelir sonucunuz yeşil kart çıksa bile borçların tamamının silinmesi mümkün olmaz.

   Yanıtla
 22. Gealiri olsa zaten sosyal güvencesi olmaz mı? SYDV ailede geliri olanların tüm gelirini alı +1 başvuru sahibini alıp geliri bölüyor, diğer aile fertlerini (geliri olmayanları) dahil etmiyor. Böyle yapınca 25 yaşından büyük üniversite öğrencisi işsiz kişi zengin sayılıyor. Bu uygulama doğru mu?

  Yanıtla
 23. Hocam merhaba, 06.12.2017 tarihinde çalışmış olduğum işimden askerlik görevim nedeniyle ayrıldım ve 3 gün önce terhis oldum gelirim yok işsizim şuanda. GSS borcum sistemde 6.000 tl’ye dayanmış durumda bu borcu tamamen sildirebilir miyim şansım nedir.? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Daha önce hiç gelir testi başvurunuz yoksa şimdi gelir testine başvurduğunuzda eğer sonuç yeşil kart çıkarsa tamamı silinir. Bunun haricinde maalesef tamamını sildirme hakkınız bulunmuyor.

   Yanıtla
    • Öncelikle size tavsiyem daha önce gelir testi başvurunuz yoksa başvuru yapmanız. Yeşil Kart çıkarsa borcun tamamı silinir. Çıkmazsa sonraki süreci değerlendiririz beraber.

     Yanıtla
Yorum yapın