Rapor Parası Bankaya Gönderildi Ne Demek, Ne Zaman Yatar ?

Rapor parası bankaya gönderildi ne demek ? E devlet sistemi üzerinden PTT rapor parası sorgulaması yaptığınızda rapor parası bankaya gönderildi sonucunu görüyorsanız ne anlama geldiği ve rapor parası bankaya gönderildi yazıyor ise ödemenizi ne kadar süre içerisinde ve nereden alabileceğiniz konusunda bu yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz. İş göremezlik ödeneği bankaya gönderildi yazan ödemelerin ne kadar süre sonra ve hangi bankadan alınabileceği ile konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Rapor parası bankaya gönderilmeyi bekliyor ne demek ?

Sgk rapor parası bankaya gönderildi ne demek sorusunun cevabına geçmeden önce ödeme sisteminde rapor parası bankaya gönderilmeyi bekliyor ifadesinin ne anlama geldiğini kısaca açıklayayım. Eğer sorgulama yaptığınızda bankaya gönderilmeyi bekliyor uyarısı çıkıyorsa ödemenin bankaya gönderilmek üzere hazır olduğu anlamına gelir. Herhangi bir eksik olmadığı anlaşılır. Bu uyarıdan en geç birkaç gün sonra ödemeniz banka hesabınıza ya da PTT’ye aktarılmış olacaktır.

Aynı uyarıyı “şahıs ödemeleri bankaya gönderilmeyi bekliyor” şeklinde de alabilirsiniz. Bu uyarı da şahıs ödemesi ile ilgili işlemin tamamlandığı ve ödemenin bankaya ya da PTT’ye gönderilmek üzere hazır olduğu anlamına gelir.

İş göremezlik ödemesi bankaya gönderildi ne demek ?

E devlet sisteminden sorgulama yaptığınızda iş göremezlik ödemesi bankaya gönderildi şeklinde görüyorsanız rapor ödemenizin tamamlandığı ve bankaya gönderildiği dolayısıyla da ödemenizi bankadan ya da PTT’den alabileceğiniz anlamına gelir. Eğer rapor parası bankaya gönderildi diyorsa garanti olması açısından bir sonraki gün kimliğiniz ile PTT’ye giderek ya da tanımlı banka hesabınızdan paranızı çekebilirsiniz.

Rapor parası bankaya gönderildi ne zaman yatar ?

Peki rapor parası bankaya gönderildi yazıyor ne zaman yatar ? Eğer e-devletten sorgulama yaptığınızda ödeme durumu bankaya gönderildi olarak görünüyorsa ödemeniz büyük bir ihtimalle hesabınıza ya da PTT’ye aktarılmış olmaktadır. Rapor ücreti bankaya gönderildiği gün sorgulama yaptıysanız en geç 1-2 iş günü içerisinde ödemeniz tanımlı banka hesabınıza ya da PTT’ye gönderilmiş olacaktır.

Rapor parası bankaya gönderildi ama yatmadı ?

Peki bankaya gönderilen rapor parası ne zaman yatar ? Sorgulama sonucu iş göremezlik bankaya gönderildi yazıyor fakat PTT’ye gittiniz ödemeniz yok. Burada iki ihtimal söz konusu olabilir. Eğer bankaya gönderilen aynı gün gittiyseniz bazen ödemeler PTT’ye geç düştüğünden aynı gün alamayabiliyorsunuz. İkinci bir ihtimal ise daha önce SGK sistemine tanımlanmış banka hesabınız olması. Eğer tanımlı banka hesabı varsa ödemeniz bankaya gönderilmiş olabilir. Hesabınızda da yoksa vakit kaybetmeden SGK’ya uğramanızı öneririm.

Ödeme sistemine gönderilebilir ne demek ?

Sorgulama sonucunda e devlet rapor parası bankaya gönderildi açıklaması ile birlikte SİSTEME GÖNDERİLEBİLİR açıklaması da görülebilir. Bu durumda eğer banka hesabı tanımlarsanız ödemenizin tanımlanacak hesaba aktarılabileceği anlamına gelir. Yani ödeme henüz PTT ya da tanımlı banka hesabınıza gönderilmemiş anlamına gelir bu.

Rapor parası ödendi ne demek ?

Ödemeniz banka hesabınıza aktarıldıysa sistemde ödendi olarak görünür. Eğer ödemeyi almadığınızı düşünüyorsanız hesap hareketlerine bakmanızı öneririm. Ödemeniz PTT’ye aktarıldıysa ve PTT’den ödemenizi aldıysanız yine sistemde rapor parası ödendi olarak görüntülenir.

Rapor parası ne kadar ödeniyor ?

Çoğu çalışanın şikayette bulunduğu husus rapor param eksik yattı hususudur. Hesaplama brüt kazancınız üzerinden yapılır net maaş üzerinden değil. Dolayısıyla net maaş gibi hesap yapmamanız gerekir.

1 günlük geçici iş göremezlik ödemesi tutarı rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınızın son 3 aylık toplam gün sayısına bölünmesi ile bulunan sonucun 2/3’üdür. Yatarak tedavide ise 1/2’sidir. Ayrıca hastalık raporlarında 2 gün ve 1 günlük raporlara ödeme alamazsınız. 10 günlük rapor aldığınızda 8 günlük ödeme yapılır. Alabileceğiniz rapor parası ödemesini hesaplamak için hemen rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası hangi bankaya yatar ?

Sosyal Güvenlik Kurumu istirahat paraları eğer Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı hesabınız yoksa PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderilen geçici iş göremezlik ödemenizi PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. SGK şahıs ödemeleri sisteminde eğer banka hesabınızı tanımlarsanız ödemeniz tanımladığınız banka hesabınıza aktarılır.  Aşağıda hesap tanımlamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi verilmiştir.

Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlaması nasıl yapılır ?

Dilerseniz ssk rapor paranız için banka hesabı tanımlaması yaparak ödemenizi PTT yerine banka hesabınızdan çekebilir dilerseniz ATM’den de alabilirsiniz. Tanımlamadan sonra SGK’dan alacağınız rapor parası ve diğer tüm ödemeler bu hesabınıza geçer.

SGK rapor parası hesap tanımlama işlemini e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden yapabilirsiniz.  İş göremezlik ödeneği bankaya gönderilmesini istiyorsanız  tanımlama yapabileceğiniz bankalar;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Burgan Bank,
 • Fiba Banka,
 • Şeker Bank,
 • TEB,
 • Garanti,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • PTT,
 • Vakıf Katılım Bankası.
 • Akbank,
 • Albaraka Türk,
 • Deniz Bank,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • PTT Bank,
 • Qnb Finans Bank,
 • Ziraat Katılım Bankası.
 • Hemen T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle iş göremezlik ödeneği bankaya gönderme  sayfasına giriş yaparak hesap tanımlaması/güncellemesi yapabilirsiniz.
 • Adım adım nasıl rapor parasını bankaya aktarma ve tanımlamayı yapacağınız hakkında bilgi için  e devlet banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası banka hesabıma yatmadı ne yapmalıyım ?

Daha önce e-devletten banka hesabı tanımlamış olmanıza rağmen rapor ödemeniz hesap yerine PTT’ye aktarıldı ise büyük ihtimalle SGK sisteminde yaşanan bir aksaklıktan kaynaklanmıştır. Bu durumda e-devlette hesap tanımlama sistemindeki hesabınızı kaldırarak yeniden hesap tanımlaması yapmanızı öneririm.

Bankaya gönderilen rapor parası nasıl alınır ?

Eğer e-devlette sorgulama sonucunda Sgk bankaya gönderildi yazıyorsa ödemeniz tanımlı banka hesabınıza aktarılır. Atm’den ya da banka şubenizden çekebilir, dilerseniz online bankacılık kanalları aracılığı ile de işlem yapabilirsiniz. Ödemeniz PTT’ye aktarıldıysa bu durumda kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine giderek ödemenizi almanız gerekmektedir.

Rapor parası bankaya gönderilme tarihi nedir ?

Ödeme süreci raporun bitmesi ve işveren tarafından çalışmazlık girişinin yapılması ile birlikte başlar. İşveren tarafından bildirim yapıldıktan sonra SGK ortalama en geç 10 gün içerisinde ödemeyi bankaya gönderir. Ödeme bankaya gönderildi yazdıktan sonra da birkaç gün içerisinde alabilirsiniz.

Ptt bankası merkezi ödemeden ödemenizi çekebilirsiniz ne demek ?

SGK tarafından yapılan iş göremezlik ve diğer tüm şahıs ödemeleri eğer SGK banka hesabı sisteminde tanımlı hesabınız yoksa PTT aracılığı ile ödenmektedir. Daha önce hesap tanımlaması yapmadıysanız SGK ödemesi sorguladığınızda “ptt bankası merkezi ödemeden ödemenizi çekebilirsiniz” uyarısını görüyorsanız ödemenizi Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile alabilirsiniz.

SGK rapor ödeme çıkmadı ne demek?

Bu henüz ödemenin yapılmadığı anlamına gelir. Birkaç nedenden kaynaklı olabilir. Raporunuz sisteme girilmemiş, girilmiş olsa bile işveren tarafından onaylanmamış, işveren tarafından onaylanmış olmasına rağmen henüz SGK tarafından işlem yapılmamış olabilir. Yani birçok nedenle ödemeniz yapılamamış olabilir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.