Rapor Parası Bankaya Gönderildi Ne Demek ?


E devlet sistemi üzerindenPTT rapor parası sorgulaması yaptığınızda rapor parası bankaya gönderildi sonucunu görüyorsanız ne anlama geldiği ve rapor parası bankaya gönderildi yazıyor ise ödemenizi ne kadar süre içerisinde ve nereden alabileceğiniz konusunda bu yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor parası hangi bankadan alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu istirahat paraları eğer Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı hesabınız yoksa PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderilen geçici iş göremezlik ödemenizi PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor.

Dilerseniz ssk rapor paranız için banka hesabı tanımlaması yaparak ödemenizi PTT yerine banka hesabınızdan çekebilir dilerseniz ATM’den de alabilirsiniz. SGK rapor parası hesap tanımlama işlemini e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden yapabilirsiniz. Geçici iş göremezlik ödemesi için tanımlama yapabileceğiniz bankalar Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank,Burgan Bank, Fiba Banka, Şeker Bank, TEB, Garanti, Yapı ve Kredi Bankası.

E devlet rapor parası bankaya gönderildi ne demek ?

E devlet sisteminden sorgulama yaptığınızda iş göremezlik ödemesi bankaya gönderildi şeklinde görüyorsanız rapor ödemenizin tamamlandığı ve bankaya gönderildiği dolayısıyla da ödemenizi bankadan ya da PTT’den alabileceğiniz anlamına gelir. Eğer rapor parası bankaya gönderildi diyorsa garanti olması açısından bir sonraki gün kimliğiniz ile PTT’ye giderek ya da tanımlı banka hesabınızdan paranızı çekebilirsiniz.

İş göremezlik ödeneği bankaya gönderildi yazıyor ama param PTT’de görünmüyor ?

Sorgulama sonucu iş göremezlik bankaya gönderildi yazıyor fakat PTT’ye gittiniz ödemeniz yok. Burada iki ihtimal söz konusu olabilir. Eğer bankaya gönderilen aynı gün gittiyseniz bazen ödemeler PTT’ye geç düştüğünden aynı gün alamayabiliyorsunuz. İkinci bir ihtimal ise daha önce SGK sistemine tanımlanmış banka hesabınız olması. Eğer tanımlı banka hesabı varsa ödemeniz bankaya gönderilmiş olabilir. Hesabınızda da yoksa vakit kaybetmeden SGK’ya uğramanızı öneririm.

Rapor parası hesaplaması nasıl yapılır, rapor param eksik yattı!

Çoğu çalışanın şikayette bulunduğu husus rapor param eksik yattı hususudur. Hesaplama brüt kazancınız üzerinden yapılır net maaş üzerinden değil. Dolayısıyla net maaş gibi hesap yapmamanız gerekir. Örneğin 2019 yılında net asgari ücret 30 tam gün çalışan bir işçi için agi dahil 2020,00 TL iken bu kişi rapor aldığında 30 günlük istirahat raporu için alabileceği toplam ödeme tutarı 1591,00 TL olacaktır.

1 günlük geçici iş göremezlik ödemesi tutarı rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınızın son 3 aylık toplam gün sayısına bölünmesi ile bulunan sonucun 2/3’üdür. Yatarak tedavide ise 1/2’sidir. Ayrıca hastalık raporlarında 2 gün ve 1 günlük raporlara ödeme alamazsınız. 10 günlük rapor aldığınızda 8 günlük ödeme yapılır.

Dilerseniz aşağıdaki iş göremezlik hesaplama programı aracılığı ile alabileceğiniz ödeme tutarını kolayca hesap edebilirsiniz.

İş göremezlik raporu bankaya gönderildi ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Yorumlar kapalı.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.