Analık İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Yatar ?

0

Analık iş göremezlik ödeneği ne zaman yatar ? Bu soru sigortalı çalışan ya da kendi adına bağkur ödeyen ve doğum raporu alan kadınların ortak sorusu. Analık ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 4a eski adı ile SSK ve 4b eski adı ile bağkurlulara ödenen geçici iş göremezlik ödemesi türüdür.

Analık ödeneği hakkında sayfamıza yoğun olarak sorular gelince daha detaylı bir yazı yazma gereği duyduk. Bu yazımızda analık iş göremezlik şartları,  iş göremezlik ödeneği ne zaman yatar, analık parası sorgulama ve ne kadar olduğu konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Analık iş göremezlik ödeneği şartları

Analik is goremezlik odenegi alabilmeniz için;

 • Doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta ya da bağkurunuzun olması,
 • Hamileliğin 32. haftasında doğum öncesi rapor almanız ya da doktor raporu ile 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almanız,
 • Analık izni süresi boyunca aktif çalışan olmanız ya da bağkura aktif olarak prim ödüyor olmanız gerekiyor.

Önemli: Eğer 4b bağkur kapsamında doğum iş göremezlik ödeneği alacaksanız son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borcu ile genel sağlık sigortası prim borcunuzun da olmaması gerekiyor.

Analık ödemesi diğer adı ile SGK doğum rapor parası ödemesi hakkında daha detaylı bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/analik-parasi-analik-is-goremezlik-odenegi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş göremezlik ödemesi ne zaman yatar ?

Genel olarak tüm işgöremezlik ödemelerinde ödeme süresi aynıdır ve işveren onay tarihinden itibaren başlar. Ödeme süresi işveren onay tarihinden sonra ortalama 10-15 gün sürer. Analık yani SGK doğum rapor parası dışındaki iş göremezlik ödemelerinin yatış süresi için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-ne-zaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Analık ödemesinde yatış süresi diğer ödemelere göre farklıdır. Analık ödemesinin yatış tarihi hakkında bilgiyi ise aşağıda bulabilirsiniz.

Doğum rapor parası ne zaman yatar ?

SGK analik parasi ile ilgili en çok sorulan soru “analık parası ne zaman yatar” sorusudur. Aslında bu sorunun cevabı gayet basit. Ödeme yapılabilmesi için öncelikle doğumun gerçekleşmiş olması ve doğum sonrası iş göremezlik raporunun hastane tarafından sisteme girilmiş olması ve tabi en önemlisi de işvereniniz tarafından çalışmazlık girişinin yapılmış olması gerekiyor. Çalışmazlık girişinin ne olduğu, nasıl yapıldığı, bağkurluların bu bildirimi e devlet üzerinden nasıl yapabileceği hakkında ayrıntıları https://sgkbilgisi.com/sgk-calismadigina-dair-bildirim-islemleri/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Doğum gerçekleştikten sonra sizin yapmanız gereken öncelikle vakit kaybetmeden hastaneye doğum sonrası raporu girdirmeniz. Doğum sonrası rapor hastane tarafından girildikten sonra işvereninize SGK’ya elektronik ortamda çalışmazlık girişi yapmasını söyleyin. Eğer bağkurlu iseniz bildirimi çalışmadığına dair bildirim formu ile SGK’ya kendiniz yapmalısınız.

Doğum parası kaç günde yatar ?

Çalışmadığına dair bildirim işleminin ardından eğer gerekli şartları sağlıyorsanız ve raporunuzda eksik ya da hatalı bir yer yoksa bildirim tarihinden itibaren SGK en geç 15 gün içerisinde ödemenizi PTT’ye gönderecektir.

Analık ödemesi parça parça yapılır mı ?

Doğum öncesi rapor doğum olmadan ödenemiyor. Dolayısıyla doğum öncesi ödeme tek seferde yapılabilmekte. Ancak doğum sonrası raporlar için çalışmazlık bildirimi kısmi olarak yapılırsa SGK da raporun tamamı bitmeden parça parça ödeme yapabilir.

Analık iş göremezlik ödeneği sorgulama

İş göremezlik ödeneği sorgulaması e devlet sisteminden kolayca yapılabilmektedir. E devlet sisteminde SGK-4a/4b İş Göremezlik Ödemesi sorgulama seçeneğini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Analık parası nereye yatıyor ?

Eğer SGK Şahıs ödemeleri sisteminde aşağıdaki bankalardan birisine ait tanımlı hesabınız yoksa ödeme tutarı PTT’ye gönderilir. Hesabınız tanımlı ise değiştirmediğiniz sürece SGK’dan alacağınız tüm ödemeler tanımlı banka hesabınıza gelir.

Analık parası emanete alındı ne demek 

Analık iş göremezlik raporu sorgulama sonucunda eğer ödeme emanete alındı uyarısını görüyorsanız paranız SGK’ya geri dönmüş demektir. SGK ödeme yaptıktan sonra ödemenizi PTT’den en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. 2 ay içerisinde almadığınız takdirde ödeme SGK emanet hesaplarına alınıyor. Bu ödemeyi geri almak için iki seçenek var. Dilerseniz e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı tanımlama menüsünden anlaşmalı bankalardan birisindeki hesabınızı tanımlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise ödemenin yeniden PTT’ye gönderilmesi için SGK’ya dilekçe ile başvurmak. Her iki durumda da tanımlama ya da başvuru tarihinden itibaren ödeme en geç 3 iş günü içerisinde PTT’ye ya da tanımlı banka hesabınıza aktarılmaktadır.

Analık ödemesi için hesap tanımlayabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bank,
 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Fiba Banka,
 • Şeker Bank,
 • Teb,
 • Garanti Bankası.

Emanete alınan paranızın iadesi için başvuru yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-emanetten-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Analık iş göremezlik ödeneği ne kadar ?

Günlük ödeme tutarı doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınızın toplamının son 3 aylık gün sayısına bölünmesi ile bulunan tutarın 2/3’üdür.  Son 3 aylık brüt kazancınızı ve gün sayınızı yorum bölümünden yazın ödeme tutarınızı hesaplayalım.  Dilerseniz hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret ederek program aracılığı ile hesaplama yapabilir ve ya günlük ödeme tutarlarını öğrenebilirsiniz.

İş göremezlik ödeneği ne zaman alınır, rapor parası nereye yatıyor v.s. gibi konularda bilgi vermeye çalıştık. Konu hakkında kafanıza takılan herşeyi Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.