Emzirme Ödeneği 2020

0

Emzirme ödeneği sigortalı ya da bağkurlu erkek ya da kadına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen bir yardımdır. Bu yardımın tutarı her sene başında SGK tarafından belirlenir ve tüm yıl aynı tutarlardan ödenmeye devam edilir.

01 Ocak 2020 tarihleri ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ise zamlı olarak ödenecek. Peki 2020 süt parası ne kadar oldu, emzirme ödeneği 2020 yılında ne kadar ödenecek ? İşte detaylar;

2020 emzirme ödeneği şartları

Emzirme parası sigortalı ya da bağkurlu kadın/erkeğe ödenir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları sgk emzirme parası alamazlar. Eğer kadın sigortalı/bağkurlu ise emzirme yardimi kadına değilse erkeğe ödenir. Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız işten aryrılmış olsanız bile ödeme alabilirsiniz.

Süt parası alabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

  • Bebeğin doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün olması.
  • Bağkur/ssk sut parasi alabilmek için gerekli prim gün sayısında herkes tarafından bilinmeyen istisnai bir durum da söz konusu. Buna göre bebeğiniz işten ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğarsa ve bebeğin doğduğu tarihten önceki son 15 ay içerisinde en az 120 gün sigorta/bağkur varsa yine ödenekten yararlanabilirsiniz.
  • 4b bağkur kapsamında emzirme yardımı alabilmeniz için yukarıda aranan prim gün şartının yanında hem bağkur kapsamında hem de genel sağlık sigortası kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekli.

Emzirme yardımı nasıl alınır, başvuru için neler gerekir ve daha fazla ayrıntı için hemen https://sgkbilgisi.com/emzirme-yardimi-hakkinda-her-sey/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 süt parası başvurusu

Ödeme için aslında başvuru şartı yok. Ancak hastane tarafından sisteme emzirme raporu girişinin yapılmış olması gerekli. Eğer hastane bu raporu eksiksiz girdiyse ve çocuğun nüfus kaydı da yapılmışsa SGK ödemeyi yapar. Ancak çocuğu nüfusa kaydettikten sonra teyit amaçlı olarak SGK’ya uğramanızı öneririm. Zira emzirme raporundaki bir eksiklik ya da raporun hastane tarafından hiç girilmemiş olması halinde ödemeniz yapılamayabilir.

Süt parası kaç ay alınır 2020 ?

Bazı okurlarımız tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emzirme parasının her ay ödendiği bilinmektedir. Ancak bu doğru değildir. Bu yardım bir kerelik ödenmekte ve bir çocuk için birden fazla ay ödenmemektedir.

Süt parası sorgulama 2020

Süt parası sorgulama işlemini online olarak kolayca yapabilirsiniz. Emzirme yardımı sorgulaması online olarak sadece e devlet sisteminden yapılmaktadır. Sgk süt parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden kolayca sorgulayabilirsiniz.

Süt parası hangi tarihlerde alınır ?

SGK tarafından ödeme gönderildikten sonra en geç iki ay içerisinde PTT’den almanız gerekiyor. Yoksa ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu’na geri dönecektir. Ortalama ödenme süresi ise emzirme raporunun kaydedilmesi ve nüfus kaydının ardından 15 gündür. Kayıt işlemleri eksiksiz tamamlandıysa yani emzirme raporu SGK’ya eksiksiz gönderildi ise ve çocuğun nüfus kaydı da yapıldıysa ödemeler yapılır. Yine de teyidi açısından SGK ile görüşmekte fayda vardır.

Emzirme parası hangi bankaya yatıyor ?

Eğer SGK şahıs ödemeleri sistemine tanımlı banka hesabınız yoksa ödeme PTT’ye gönderilir. Yok ben PTT ile uğraşamam SGK tüm ödemelerim banka hesabıma gelsin derseniz bu da mümkün. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayarak SGK emzirme parası ve diğer tüm ödemelerinizin bu hesaba gelmesini sağlayabilirsiniz.

Süt parası ne kadar 2020

01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arası ödenecek SGK 2020 süt parası tutarı bir defaya mahsus olmak üzere 202,00 TL dir.  Bu yardım ssk ve bağkur kapsamındakilere ödenmektedir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarına bu yardımın ödenmesi söz konusu değildir. Memurlar süt yardımı yerine bir defalık ödenen doğum yardımından yararlanabilmektedirler.

Doğumdan ya da hamilelikten kaynaklı olarak anneye ya da çocuğun babasına ödenen yardımlar emzirme yardımı ile sınırlı değil. Ödenen tüm yardımları tek başlıkta topladık. Bilgi edinmek için hemen https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıllara göre emzirme ödeneği tutarları

Emzirme ödeneğini geriye yönelik 5 yıllık süre için alabilirsiniz. Buna göre son 5 yıla ait emzirme ödeneği tutarları aşağıdaki gibidir;

  • 2019: 180,00 TL,
  • 2018: 149,00 TL,
  • 2017:133,00 TL,
  • 2016: 122,00 TL,
  • 2015: 112,00 TL.

SGK emzirme yardımı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.