SGK Emzirme Ödeneği Ne Kadar, Şartları Neler 2022

0

Emzirme ödeneği sigortalı ya da bağkurlu erkek ya da kadına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen bir yardımdır. Emzirme yardımı hesaplamasında esas alınacak tutar her sene başında Sosyal Güvenlik Kurumu  tarafından belirlenir ve tüm yıl aynı tutarlardan ödenmeye devam edilir.

01 Ocak 2022 tarihleri ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında ise zamlı olarak ödenecek. Yazımızın devamında emzirme ücreti ne kadar güncel tutarlarını bulabilir ayrıca süt parası hangi bankadan alınır, süt parası nasıl sorgulanır, emzirme ödeneği kaç ay verilir gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

SGK emzirme ödeneği nedir ?

Emzirme ödeneği diğer adı ile SGK süt parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı/bağkurlu anne ya da babaya bir defaya mahsus yapılan ödemedir. Yeni doğan emzirme parası şartları ve konu hakkında detaylar yazımızın devamındadır.

2022 emzirme ödeneği şartları nelerdir ?

Emzirme parası sigortalı ya da bağkurlu kadın/erkeğe ödenir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları sgk emzirme parası alamazlar. Eğer kadın sigortalı/bağkurlu ise sgk emzirme ödeneği kadına değilse erkeğe ödenir. Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız işten ayrılmış olsanız bile ödeme alabilirsiniz.Süt parası alabilmek için aşağıdaki emzirme yardımı Sgk şartlarını sağlamanız gerekiyor.

 • Bebeğin doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün olması.
 • Bağkur/ssk süt parası alabilmek için gerekli prim gün sayısında herkes tarafından bilinmeyen istisnai bir durum da söz konusu. Buna göre bebeğiniz işten ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğarsa ve bebeğin doğduğu tarihten önceki son 15 ay içerisinde en az 120 gün sigorta/bağkur varsa yine ödenekten yararlanabilirsiniz.
 • 4b bağkur kapsamında emzirme yardımı alabilmeniz için yukarıda aranan prim gün şartının yanında hem bağkur kapsamında hem de genel sağlık sigortası kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekli.
 • Emzirme yardımı nasıl alınır, başvuru için neler gerekir ve daha fazla ayrıntı için hemen  emzirme yardımı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Süt parası kime verilir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödeme ssk ve ya bağkur kapsamındaki anne ya da babaya ödenir. Eğer anne sigortalı ya da bağkurlu ise anneye, anne sigortasız ise baba sigortalı ya da bağkurlu ise babaya ödenir.

4c emzirme ödeneği alabilir mi ?

Emekli sandığı çalışanları yeni adıyla 4c kapsamında sigortalı sayılırlar. Devlette kadrolu olarak yani sigortası emekli sandığı kapsamında ödenen memurlar emzirme yardımı alamaz. Ancak Kamuda sözleşmeli olarak çalışan ve 4a yani ssk sigorta koluna tabi olanlar emzirme yardımından yararlanabilirler.

2022 süt parası başvurusu nasıl yapılır ?

Emzirme ödeneği başvuru şartı yok. Ancak hastane tarafından sisteme emzirme ödeneği raporu girişinin yapılmış olması gerekli. Eğer hastane bu raporu eksiksiz girdiyse ve çocuğun nüfus kaydı da yapılmışsa SGK ödemeyi yapar. Ancak çocuğu nüfusa kaydettikten sonra teyit amaçlı olarak SGK’ya uğramanızı öneririm. Zira emzirme raporundaki bir eksiklik ya da raporun hastane tarafından hiç girilmemiş olması halinde ödemeniz yapılamayabilir.

Emzirme ödeneği başvurusu e-devletten yapılır mı ?

SGK emzirme yardımı için yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru şartı aranmamakta. Doğumun olduğu hastane tarafından sisteme emzirme raporunun eksiksiz girilmesi ve yeni doğan kaydının yapılması ödeme için yeterli olmaktadır. Bunlar eksiksiz tamamlandığında Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeyi yapar.

Bebek süt parası kaç ay alınır 2022 ?

Bazı okurlarımız tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emzirme parasının her ay ödendiği bilinmektedir. Ancak bu doğru değildir. Bu yardım bir kerelik ödenmekte ve bir çocuk için birden fazla ay ödenmemektedir.

Emzirme ödeneği ne zaman yatar ?

Hastane tarafından doğum olduktan sonra emzirme raporunun sisteme girilmesi ve çocuğun nüfus kayıt işlemlerinin de tamamlanmasının ardından eğer eksiklik olmazsa ve şartlar da sağlanıyorsa en geç 15 gün içerisinde ödeme yatar.

Süt parası sorgulama 2022

Süt parası sorgulama işlemini online olarak kolayca yapabilirsiniz. Emzirme yardımı sorgulaması online olarak sadece e devlet sisteminden yapılmaktadır.

 • Sgk süt parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden kolayca sorgulayabilirsiniz.
 • Süt ödeneği sorgulama ekranına buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒SGK emzirme ödeneği sorgulama.

Süt parası hangi tarihlerde alınır ?

Peki emzirme parası ne zaman yatar ? SGK tarafından ödeme gönderildikten sonra en geç iki ay içerisinde PTT’den almanız gerekiyor. Yoksa ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu’na geri dönecektir. Ortalama ödenme süresi ise emzirme raporunun kaydedilmesi ve nüfus kaydının ardından 15 gündür. Kayıt işlemleri eksiksiz tamamlandıysa yani emzirme raporu SGK’ya eksiksiz gönderildi ise ve çocuğun nüfus kaydı da yapıldıysa ödemeler yapılır. Yine de teyidi açısından SGK ile görüşmekte fayda vardır.

Emzirme parası hangi bankaya yatıyor ?

Eğer SGK şahıs ödemeleri sistemine tanımlı banka hesabınız yoksa ödeme PTT’ye gönderilir. Yok ben PTT ile uğraşamam SGK tüm ödemelerim banka hesabıma gelsin derseniz bu da mümkün. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayarak SGK emzirme parası ve diğer tüm ödemelerinizin bu hesaba gelmesini sağlayabilirsiniz.

Süt parası ne kadar 2022

Emzirme ödeneği hesaplamasına göre 01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihleri arası ödenecek SGK 2022 süt parası tutarı bir defaya mahsus olmak üzere 315,00 TL’dir.  Bu yardım ssk ve bağkur kapsamındakilere ödenmektedir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarına bu yardımın ödenmesi söz konusu değildir. Memurlar süt yardımı yerine bir defalık ödenen doğum yardımından yararlanabilmektedirler.

Doğumdan ya da hamilelikten kaynaklı olarak anneye ya da çocuğun babasına ödenen yardımlar emzirme yardımı ile sınırlı değil. Ödenen tüm yardımları tek başlıkta topladık. Bilgi edinmek için hemen  doğum yardımı ödeneği ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıllara göre emzirme ödeneği tutarları

Emzirme ödeneğini geriye yönelik 5 yıllık süre için alabilirsiniz. Buna göre son 5 yıla ait emzirme ödeneği tutarları aşağıdaki gibidir;

 • 2021: 230,00 TL,
 • 2020: 202,00 TL,
 • 2019: 180,00 TL,
 • 2018: 149,00 TL,
 • 2017:133,00 TL,
 • 2016: 122,00 TL,
 • 2015: 112,00 TL.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.