Emzirme Ödeneği 2024 & Ne Kadar, Şartları Neler ?

Emzirme ödeneği sigortalı ya da bağkurlu erkek ya da kadına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen bir yardımdır. Emzirme yardımı hesaplamasında esas alınacak tutar her sene başında Sosyal Güvenlik Kurumu  tarafından belirlenir ve tüm yıl aynı tutarlardan ödenmeye devam edilir.

01 Ocak 2024 tarihleri ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasında ise emzirme yardımı ödemesi zamlı olarak yapılacak Yazımızın devamında emzirme ücreti ne kadar güncel tutarlarını bulabilir ayrıca süt parası hangi bankadan alınır, süt parası nasıl sorgulanır, emzirme ödeneği kaç ay verilir gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

SGK emzirme ödeneği nedir ?

Emzirme ödeneği diğer adı ile SGK süt parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı/bağkurlu anne ya da babaya bir defaya mahsus yapılan ödemedir. Yeni doğan emzirme parası şartları ve konu hakkında detaylar yazımızın devamındadır.

SGK emzirme raporu nedir ?

Emzirme raporu hastane rapor merkezi tarafından girişi yapılan ve anne ile yeni doğan çocuk T.C. numaraları ile bilgilerinin yer aldığı ve elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilen rapordur. Bu rapor doğumun gerçekleştiği hastane tarafından girilmediğinde SGK tarafından ödeme yapılamaz. Eğer rapor girilmediyse hastaneyi telefonla arayarak emzirme raporunu girdirmelisiniz.

Emzirme ödeneği şartları nelerdir ?

Emzirme parası sigortalı ya da bağkurlu kadın/erkeğe ödenir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları sgk emzirme parası alamazlar. Eğer kadın sigortalı/bağkurlu ise sgk emzirme ödeneği kadına değilse erkeğe ödenir. Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız işten ayrılmış olsanız bile ödeme alabilirsiniz.Süt parası alabilmek için aşağıdaki emzirme yardımı Sgk şartlarını sağlamanız gerekiyor.

  • Bebeğin doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün olması.
  • Bağkur/ssk süt parası alabilmek için gerekli prim gün sayısında herkes tarafından bilinmeyen istisnai bir durum da söz konusu. Buna göre bebeğiniz işten ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğarsa ve bebeğin doğduğu tarihten önceki son 15 ay içerisinde en az 120 gün sigorta/bağkur varsa yine ödenekten yararlanabilirsiniz.
  • 4b bağkur kapsamında emzirme yardımı alabilmeniz için yukarıda aranan prim gün şartının yanında hem bağkur kapsamında hem de genel sağlık sigortası kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekli.

Emzirme ödeneği/ Süt parası kime verilir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödeme ssk ve ya bağkur kapsamındaki anne ya da babaya ödenir. Eğer anne sigortalı ya da bağkurlu ise anneye, anne sigortasız ise baba sigortalı ya da bağkurlu ise babaya ödenir.

4c emzirme ödeneği alabilir mi ?

Emekli sandığı çalışanları yeni adıyla 4c kapsamında sigortalı sayılırlar. Devlette kadrolu olarak yani sigortası emekli sandığı kapsamında ödenen memurlar emzirme yardımı alamaz. Ancak Kamuda sözleşmeli olarak çalışan ve 4a yani ssk sigorta koluna tabi olanlar emzirme yardımından yararlanabilirler. Her ne kadar emekli sandığı emzirme ödeneği alamasa da bir defaya mahsus ödenen doğum yardımından yararlanabilmektedir.

SGK emzirme ödeneği başvurusu nasıl yapılır ?

Emzirme ödeneği başvuru şartı yok. Ancak hastane tarafından sisteme emzirme ödeneği raporu girişinin yapılmış olması gerekli. Eğer hastane bu raporu eksiksiz girdiyse ve çocuğun nüfus kaydı da yapılmışsa SGK ödemeyi yapar. Ancak çocuğu nüfusa kaydettikten sonra teyit amaçlı olarak SGK’ya uğramanızı öneririm. Zira emzirme raporundaki bir eksiklik ya da raporun hastane tarafından hiç girilmemiş olması halinde ödemeniz yapılamayabilir.

Emzirme ödeneği başvurusu e-devlet

SGK emzirme yardımı için yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru şartı aranmamakta. Doğumun olduğu hastane tarafından sisteme emzirme raporunun eksiksiz girilmesi ve yeni doğan kaydının yapılması ödeme için yeterli olmaktadır. Bunlar eksiksiz tamamlandığında Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeyi yapar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı emzirme ödeneği başvurusu

Emzirme ödeneği SGK tarafından ödenir. Başvuru şartı yoktur. Emzirme raporu ve nüfus kaydı yapıldıktan sonra SGK başvuru şartı aramadan ödeme yapar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anneye doğum yardımı öder. Onun için anne kimliği ile Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurmak yeterli olacaktır.

Bebek süt parası kaç ay alınır 2024 ?

Bazı okurlarımız tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emzirme parasının her ay ödendiği düşünülmektedir. Ancak emzirme ödeneği süresi konusundaki bu bilgi yanlıştır. Ancak bu doğru değildir. Bu yardım bir kerelik ödenmekte ve bir çocuk için birden fazla ay ödenmemektedir.

Emzirme ödeneği ne zaman yatar?

Hastane tarafından doğum olduktan sonra emzirme raporunun sisteme girilmesi ve çocuğun nüfus kayıt işlemlerinin de tamamlanmasının ardından eğer eksiklik olmazsa ve şartlar da sağlanıyorsa en geç 15 gün içerisinde ödeme yatar.

Emzirme ödeneği sorgulama 2024

Süt parası sorgulama işlemini online olarak kolayca yapabilirsiniz. Emzirme yardımı sorgulaması online olarak sadece e devlet sisteminden yapılmaktadır.

  • Sgk süt parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden kolayca sorgulayabilirsiniz.
  • Süt ödeneği sorgulama ekranına buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒SGK emzirme ödeneği sorgulama.
  • E-devletten yukarıdaki emzirme parası sorgulama ekranından yapacağınız E-devlet emzirme ödeneği sorgulama sonucunda ne zaman ve ne kadar ödeme alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Süt parası hangi tarihlerde alınır ?

Peki emzirme parası ne zaman yatar ? SGK tarafından ödeme gönderildikten sonra en geç iki ay içerisinde PTT’den almanız gerekiyor. Yoksa ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu’na geri dönecektir. Ortalama ödenme süresi ise emzirme raporunun kaydedilmesi ve nüfus kaydının ardından 15 gündür. Kayıt işlemleri eksiksiz tamamlandıysa yani emzirme raporu SGK’ya eksiksiz gönderildi ise ve çocuğun nüfus kaydı da yapıldıysa ödemeler yapılır. Yine de teyidi açısından SGK ile görüşmekte fayda vardır.

Emzirme parası hangi bankaya yatıyor ?

Eğer SGK şahıs ödemeleri sistemine tanımlı banka hesabınız yoksa ödeme PTT’ye gönderilir. Yok ben PTT ile uğraşamam SGK tüm ödemelerim banka hesabıma gelsin derseniz bu da mümkün. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayarak SGK emzirme parası ve diğer tüm ödemelerinizin bu hesaba gelmesini sağlayabilirsiniz.

Süt parası ne kadar 2024

Peki SGK emzirme parası ne kadar oldu ? Emzirme ödeneği hesaplamasına göre 01 Ocak 2024 tarihi ile 31 Aralık 2024 tarihleri arası ödenecek SGK 2024 süt parası tutarı bir defaya mahsus olmak üzere 870,00 TL’dir.  Bu yardım ssk ve bağkur kapsamındakilere ödenmektedir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarına bu yardımın ödenmesi söz konusu değildir. Memurlar süt yardımı yerine bir defalık ödenen doğum yardımından yararlanabilmektedirler.

2024 SGK Emzirme Ödeneği
tek sefere mahsus
870,00 TL

Doğumdan ya da hamilelikten kaynaklı olarak anneye ya da çocuğun babasına ödenen yardımlar emzirme yardımı ile sınırlı değil. Ödenen tüm yardımları tek başlıkta topladık. Bilgi edinmek için hemen  doğum yardımı ödeneği ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıllara göre emzirme ödeneği tutarları

Emzirme ödeneğini geriye yönelik 5 yıllık süre için alabilirsiniz. Buna göre son 5 yıla ait emzirme ödeneği tutarları aşağıdaki gibidir;

2023520,00 TL
2022316,00 TL
2021230,00 TL
2019180,00 TL
2018149,00 TL
2017 133,00 TL

Emzirme ödeneği kaç ay verilir?

Emzirme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tek seferlik ödenir. Her ay ödenmez.

Süt parası ve emzirme ödeneği nasıl alınır?

Emzirme ödeneği SGK tarafından ödenir. Doğum olduktan sonra emzirme raporunun sisteme kaydı ve çocuğun Nüfus kaydı ödeme için yeterlidir.

Emzirme yardımı ödemesi ne zaman yatar?

Emzirme yardımı çocuk doğduktan, emzirme raporu ve nüfus kaydı yapıldıktan sonra ortalama 10-15 gün içerisinde yatar.

Emzirme ödeneğini kim verir?

Emzirme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir.

Babaya süt parası yatar mı?

SGK emzirme yardımı babaya ödenir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum yardımı ise anne adına ödenir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın