Rapor Parası Ne Zaman Yatar 2020

0

Rapor parası ne zaman yatar ? Evet bu soru geçici iş göremezlik raporu alan herkesin cevabını merak ettiği başlıca soruların başında gelmekte. Hastalık, iş kazası, analıktan v.s.  sonucu istirahat raporu aldığınızda işveren maaşınızı ödemez ve ödemeleriniz SGK tarafından yapılır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödemesi diğer adı ile rapor parası ödemesini ne zaman, nereden ve nasıl sorgulayacağınız, rapor paranızı nereden alabileceğiniz konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Rapor paranızın ne kadar olduğunu merak ediyorsanız yazımıza geçmeden önce hesaplama için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama

Sorgulama işlemini e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Tabi bu işlemi yapabilmek için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. SGK işgöremezlik  ödemesi sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-4a/4b işgöremezlik ödemesi görme menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Sorgulama yapmak ve sorgulamanın hangi menüden yapıldığını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-rapor-parasi-sorgulama-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tc ile rapor parası sorgulama

Rapor parası sorgulaması sadece e devlet sistemi üzerinden yapılmakta. Şifresiz olarak tc ile rapor parası sorgulaması yapılabilen online bir platform bulunmamaktadır. Sorgulama işlemini e devlet haricinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak ya da PTT’den telefon ile ve ya birebir giderek öğrenebilirsiniz. PTT’den sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-sorgulama-rapor-parasi-nezaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası nezaman yatar 2020

Ödeme yapılabilmesi için raporunuzun bitmiş olması ve işvereniniz tarafından rapor için SGK’ya elektronik ortamda çalışmadığınıza dair bildirimin yapılması gerekiyor. Uzun süreli raporlarda işveren rapor bitmeden de biten kısım kadar çalışmazlık bildirimi yapabilir.

İşverenin elektronik ortamda çalışmazlık bildirimi yapmasının ardından raporunuzda başka da bir eksik yoksa bildirim tarihinden sonra yaklaşık 15 gün içerisinde ödemenizi PTT ya da SGK sisteminde tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz.

Rapor parası nereye yatar 2020

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde daha önce bir banka hesabı tanımlaması yapmadıysanız ödemeniz PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen geçici iş göremezlik ödemesini ise gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekir. İki ay içerisinde almaz iseniz ödemeniz SGK emanet hesaplarına düşer. Emanete düşen parayı ise aşağıdaki banka hesaplarından birisini tanımlayarak geri alabilirsiniz. Emanete alınan rapor paranızı nasıl alabileceğiniz, başvuruyu nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-emanetten-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası hangi bankaya yatar 2020

PTT ile uğraşmamak, ödemenizi banka hesabınızdan çekmek ve emanete alınan paralarınızı geri almak için hesap tanımlaması yapmanız gerekiyor. Aşağıda SGK rapor parasının gönderilebildiği bankalar belirtilmiştir. Rapor parası alabileceğiniz bankalar şu şekildedir;

 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Deniz Bank,
 • Fiba Banka,
 • Halk Bankası,
 • Şeker Bank,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Ziraat Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası.

Banka hesabınızı dilekçe ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak ya da e devlet sisteminde SGK Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden kolayca yapabilirsiniz.

Rapor parası atm’den alınır mı ?

Yukarıda belirtilen bankalardan birisinde hesabınız varsa ve bu hesabı tanımlarsanız atmden SGK tarafından yapılan tüm ödemeleri çekebilirsiniz. Ancak tanımlı banka hesabınız yoksa PTT’de yalnızca gişeden kimliğiniz ile başvuru yaparak alabilirsiniz. ATM’den çekme şansınız yok maalesef.

Rapor parası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.