Emanete Alınan Rapor Parası Nasıl Alınır ?

30

Emanete alınan rapor parası nedir, nasıl alınır ? Konu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bankaya gönderilen rapor parası ödemelerinizi belirlenen süre içerisinde almanız gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili banka arasında imzalanan anlaşmalar gereği belirlenen sürede geçici iş göremezlik parası almadığınızda ödemeniz ilgili banka tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına gönderilir. Bu yazımızda emzirme parası, doğum parası, rapor parası emanete alındı ne demek, ptt emanete alındı ne anlama gelir,sgk emanete alınan para sorgulaması nasıl yapılır v.s. konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor parası ne kadar süre içinde alınmalı ?

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemeleri PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderilen geçici iş göremezlik istirahat parası ödemenizi PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor.

Eğer siz daha önce SGK Şahıs ödemeleri sisteminde banka hesabınızı tanımladıysanız ve ödemeleriniz PTT yerine tanımlı banka hesabınıza gönderiliyorsa sizin için bir süre yok ve çekmeseniz bile ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilmez. Bu durum sadece banka hesabı tanımlamamış ve ödemeleri PTT’ye gönderilenler için geçerlidir.

Sgk emanetteki para nedir ?

Peki iş göremezlik ödeneği emanete alındı ne demek ? SGK tarafından iş göremezlik ödemeniz yapıldıktan ve PTT’ye gönderildikten sonra en geç 2 ay içerisinde ödemeyi almanız gerekiyor. PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde alınmayan rapor parası ödemeleri SGK’ya iade edilir ve SGK emanet hesaplarında bekler. İşte bu yüzden bu ödemeler emanete alınan rapor parası olarak adlandırılır. Emanete alınan rapor parasının ne olduğu konusunda daha fazla datay için  rapor parası emanete alındı ne demek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ptt emanete alındı ne demek ?

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere iş göremezlik ödemeleri tanımlı banka hesabı bulunmayanlar adına PTT’ye yollanır. PTT’ye yollanmış olan ödemelerin ise en geç 2 ay içerisinde çekilmesi gereklidir. 2 aylık zaman zarfında ödeme PTT’den alınmadığında PTT emanetine düşer. İşte Ptt emanete alınan para süresinde alınmadığı için emanete alınan paradır.

PTT emanete alınan para nasıl alınır ?

Yazımızın devamında Sgk emanete alınan para nasıl alınır konusunda ayrıntılı bilgi sunulmuştur. Geri almak için iki seçenek vardır. Birincisi dilekçe ile başvurmak diğeri ise banka hesabı tanımlamak. Her iki yöntem konusunda detaylar yazımızın devamında  verilmiştir.

Sgk emanete alınan para sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemini e-devletten T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile gerçekleştirebilirsiniz.  E devlet emanete alınan para sorgulamasını;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden ya da ,
 • Buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ SGK emanetteki rapor parası sorgulama.
 • Sorgulama sonucu iş göremezlik ödemesi emanete alındı diyorsa bu durumda aşağıda belirtilen şekilde hesap tanımlayarak ya da dilekçe ile başvurarak iade alabilirsiniz.

Unutulan rapor parası nasıl alınır ?

Ptt de emanete alınan parayı almak için iki yöntem var. Bunlardan birisi e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamak diğeri ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurarak ödemenin yeniden PTT’ye gönderilmesini sağlamak ya da banka tanımlanmasını sağlamak. Aşağıda hesap tanımlamasını nasıl yapabileceğiniz anlatılmıştır. Eğer hesap tanımlama yapamazsanız dilekçe ile SGK’ya da başvuru yapabilirsiniz.

SGK emanete alınan paranın iadesi için hesap tanımlaması nasıl yapılır ?

Bunun için e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamanız gerekiyor. E devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden hesabınızı kolayca tanımlayabilirsiniz. Rapor parası için hesap tanımlaması yapabileceğiniz bankalar: Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bank, Akbank, Burgan Bank, Fiba Banka, Şeker Bank, TEB, Garanti, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıf Katılım Bankası, PTT Bank.

Yukarıda sayılanların haricinde bir banka hesabı tanımlamasını şimdilik yapamazsınız. E devlet sisteminden tanımlama işlemini yaptıktan sonra emanete alınan ödemeniz ortalama 1 hafta içerisinde ilgili banka hesabına aktarılmış olacaktır. Bu tanımlama işlemini iptal etmediğiniz sürece de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız tüm şahıs ödemeleri, rapor paralarınız  v.s. bu hesaba gönderilecektir.

Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği

E devlet yerine Sgk emanete alınan para için dilekçe ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yaparak emanete alınan rapor paranızın iadesini talep edebilirsiniz. Dilerseniz dilekçede yeniden PTT’ye gönderilmesini talep edebilir ya da banka hesabınızı ibraz ederek hesabınıza gönderilmesini talep edebilirsiniz. Emanete alınan rapor paranın iadesininin PTT’ye yapılmasını istiyorsanız;

 • …….Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzun ………………………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …../…/…. tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı elimde olmayan sebepten dolayı alamadığımdan emanete alınan paranın yeniden PTT’ye gönderilmesi hususunu arz ederim. 

Eğer banka hesabı tanımlatmak istiyorsanız şu şekilde yazmalısınız dilekçeyi;

 • …..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzun ………………………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …../…/…. tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı elimde olmayan sebepten dolayı alamadığımdan emanete alınan paranın ekte bilgilerini verdiğim banka hesabıma gönderilmesi hususunu arz ederim. Bu dilekçenin ekine banka hesap bilgilerinizi ekleyin.

Emanete alınan rapor parası nereden alınır ?

Eğer hesap tanımlaması yaparsanız ödemeniz tanımlamış olduğunuz banka hesabına aktarılır ve 1 hafta içerisinde ATM’den ya da banka gişesinden ödemenizi alabilirsiniz. Hesapsız talepte bulunduysanız ödeme yeniden PTT’ye aktarılır. Bu durumda kimliğinizle birlikte PTT’den alabilirsiniz.

SGK emanet paraları zaman aşımı süresi kaç yıldır ?

Zaman aşımı süresi 5 yıldır. Ödemenin ilk PTT’ye aktarılış tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde emanete alınan sgk geçici iş göremezlik ödemenizi alabilirsiniz.

Rapor parası hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


30 Yorum
 1. Eftal Özkanlı

  22.12.2020 ile 24.12.2020 tarihleri arasında raporluydum. E devletten az önce gördüm ödeme emanete alınmış ve PTT ye gönderilme tarihi boş bırakılmış. Rapor parası PTT ye ulaşmadan nasıl emanete alınır ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemeniz PTT’ye gönderilmiştir. İki ay içerisinde almadığınız için geri dönmüştür bence. Hesap tanımlayın ödemeniz banka hesabınıza aktarılır.

 2. Ceren

  Merhabalar e devlet üzerinden emzirme ödeneğiniz mali hizmetler de emanete alınmış olarak gözüküyor. Emanetteki parayı alabilir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Banka hesabınızı tanımlamanız halinde emanet hesabındaki paranız 3 iş günü içerisinde hesabınıza geçer.

 3. Barış

  Merhaba,benimde emanette olan rapor parası var şimdi banka tanımlaması yaptım başka bi işlem yapmam gerekiyor mu. Geçen sene 170″le konuştuğumda sgk il müdürlüğüne gidip dilekçeyle alabilmem gerektiği söylenmişti.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Banka hesap tanımlaması yaptıysanız tanımlama işleminden 3 iş günü sonra para hesaba geçer.

 4. Mine

  Merhaba Ömer Bey. Evet emanete alınan rapor parasından biri PTT ye diğeri Ziraat Bankasına yatırılmış. Banka hesabımı tanımlayınca PTT de olan hesabıma aktarıldı. Ziraat Bankasında olan henüz aktarılmadı.

  1. Ömer Meriç

   Ziraat Bankası’na yatış tarihi tam olarak ne zaman ? 5 senelik zaman aşımı süresi var. Eğer bu süre dolduysa zaman aşımından dolayı bu ödemeyi alamazsınız.

   1. Mine

    4 yıl oldu

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda geçmesi gerek hesaba. Geçmezse bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçin.

     1. Mine

      Teşekkür ederim bilgiler için

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. İyi günler.

 5. Mine

  Emanete alınan rapor parasından PTT ye yatırılan, tanımladığım hesabıma ulaştı. Fakat Ziraat Bankasına yatırılan henüz yok.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mine hanım. Anlayamadım tam olarak ? Ziraat bankasına yatan ödeme de mi emanette görünüyor ?

 6. Turgut

  covid19 dan dolayı kısa çalışma ödeneği ilk 2 ay PTT ye yattı sonrakiler hesabıma (Ben hesap tanıtmadım) PTT deki ödemeler zamanında alınmadığı için İşkur emanete devredilmiş. Bu parayı nasıl alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım tanımlı hesaba aktartabiliyorsunuz. Alo 170 hattını arayarak sormanızda yarar var.

 7. Sultan

  İşsizlik maaşı iki ay aldım sonra alamadım gidemedim 3 yılla yakın olacak acaba nasıl alabilirm

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşsizlik maaşı mı rapor parası mı alamadınız ?

 8. Sevcan

  Merhaba emanete alınan rapor paramı almak için hesap tanımladım ama hangi banka olduğu farkeder mi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anlaşmalı bankalardan birisi olması önemli. Farketmez hangisi olduğu.

 9. Talip

  Benim aşağı yukarı 850 TL iş görmezlik ödeneği olduğunu öğrendim fakat beş seneyi geçmiş haberim yok bunu almamın imkanı yokmu acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5 yıllık zaman aşımı süresi var. Eğer geçtiyse maalesef alma hakkınız yok.

 10. DURMUŞALİ

  E devlette rapor parası görünüyor fakat emanete alındı yazmıyor bilgi yok yazıyor banka hesabı tanımlaması yaptım fakat bir haftadır para yatmadı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. PTT’ye yatmış olabilir mi acaba ?

 11. Büşra

  Merhabalar, ayı sorun ben de de var emanete alınan KÇÖ paramın hesabıma yatması için E-Devlet üzerinden banka bilgisi tanımlaması yaptım ama sanırım gidip dilekçe vermem de gerkiyormuş.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşkur ödemesi ise bilmiyorum. Rapor parası ödemesi ise hesap tanımlaması yapıldığında ödeme en geç 3 iş günü içerisinde banka hesabına aktarılır.

 12. Emrah

  Merhabalar
  Emanete alınan parayı hesaba aktarılması için hesap tanımladim
  15 gün oldu hâlâ yatmadı ne yapmam gerekiyor
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3 iş günü içerisinde yatması gerekirdi. Bir hata var onda. SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

 13. özge

  Merhaba,
  Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler.
  Rapor param emanete alınmıştı, şuan banka hesabı tanımladım başka bir şey yapmam gerekir mi?
  Emanete alınan parayı e devlet üzerinden işgörmezlik sayfasında göremiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Hesap tanımlaması yapmış olmanız yeterli. Hesabı tanımladıysanız 3 iş günü içerisinde ödeme hesabınıza geçer.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.