Emanete Alınan Rapor Parası Nasıl Alınır ?

4

Emanete alınan rapor parası nedir, nasıl alınır ? Konu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bankaya gönderilen rapor parası ödemelerinizi belirlenen süre içerisinde almanız gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili banka arasında imzalanan anlaşmalar gereği belirlenen sürede geçici iş göremezlik parası almadığınızda ödemeniz ilgili banka tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına gönderilir. Bu yazımızda emzirme parası, doğum parası, rapor parası emanete alındı ne demek, ptt emanete alındı ne anlama gelir,sgk emanete alınan para sorgulaması nasıl yapılır v.s. konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor parası ne kadar süre içinde alınmalı ?

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemeleri PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderilen geçici iş göremezlik istirahat parası ödemenizi PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor.

Eğer siz daha önce SGK Şahıs ödemeleri sisteminde banka hesabınızı tanımladıysanız ve ödemeleriniz PTT yerine tanımlı banka hesabınıza gönderiliyorsa sizin için bir süre yok ve çekmeseniz bile ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilmez. Bu durum sadece banka hesabı tanımlamamış ve ödemeleri PTT’ye gönderilenler için geçerlidir.

Rapor parası emanete alındı ne demek ?

SGK tarafından iş göremezlik ödemeniz yapıldıktan ve PTT’ye gönderildikten sonra en geç 2 ay içerisinde ödemeyi almanız gerekiyor. PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde alınmayan rapor parası ödemeleri SGK’ya iade edilir ve SGK emanet hesaplarında bekler. İşte bu yüzden bu ödemeler emanete alınan rapor parası olarak adlandırılır.

İş göremezlik ödeneği emanete alındı ne demek ?

Rapor parasının diğer adı iş göremezlik ödemesidir. SGK tarafından PTT’ye gönderilen ve PTT ödenme tarihinden itibaren iki ay içerisinde alınmayan paralar SGK emanet hesabına döner. Bu ödemeler emanete alınan iş göremezlik ödemesi olarak adlandırılır.

Emanete alınan rapor parasının ne olduğu konusunda daha fazla datay için https://sgkbilgisi.com/sgk-rapor-parasi-emanete-alindi-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk emanete alınan para sorgulama

Emanete alınan rapor parası sorgulaması yapmal için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-sorgulama-rapor-parasi-nezaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası emanete alındı nasıl alabilirim ?

Ptt de emanete alınan parayı almak için iki yöntem var. Bunlardan birisi e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamak diğeri ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurarak ödemenin yeniden PTT’ye gönderilmesini sağlamak ya da banka tanımlanmasını sağlamak. Aşağıda hesap tanımlamasını nasıl yapabileceğiniz anlatılmıştır. Eğer hesap tanımlama yapamazsanız dilekçe ile SGK’ya da başvuru yapabilirsiniz.

Emanete alınan paranın iadesi için hesap tanımlama

Bunun için e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamanız gerekiyor. E devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden hesabınızı kolayca tanımlayabilirsiniz. Rapor parası için hesap tanımlaması yapabileceğiniz bankalar: Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bank, Akbank, Burgan Bank, Fiba Banka, Şeker Bank, TEB, Garanti, Yapı ve Kredi Bankası.

Yukarıda sayılanların haricinde bir banka hesabı tanımlamasını şimdilik yapamazsınız. E devlet sisteminden tanımlama işlemini yaptıktan sonra emanete alınan ödemeniz ortalama 1 hafta içerisinde ilgili banka hesabına aktarılmış olacaktır. Bu tanımlama işlemini iptal etmediğiniz sürece de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız tüm şahıs ödemeleri, rapor paralarınız  v.s. bu hesaba gönderilecektir.

Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği

E devlet yerine dilekçe ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yaparak emanete alınan rapor paranızın iadesini talep edebilirsiniz. Dilerseniz dilekçede yeniden PTT’ye gönderilmesini talep edebilir ya da banka hesabınızı ibraz ederek hesabınıza gönderilmesini talep edebilirsiniz. Bu durumda PTT’ye gönderilmesini istiyorsanız dilekçeniz şu şekilde olsun;

…….Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun ………………………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …../…/…. tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı elimde olmayan sebepten dolayı alamadığımdan emanete alınan paranın yeniden PTT’ye gönderilmesi hususunu arz ederim. 

Eğer banka hesabı tanımlatmak istiyorsanız şu şekilde yazmalısınız dilekçeyi;

…..Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun ………………………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …../…/…. tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı elimde olmayan sebepten dolayı alamadığımdan emanete alınan paranın ekte bilgilerini verdiğim banka hesabıma gönderilmesi hususunu arz ederim. 

Bu dilekçenin ekine banka hesap bilgilerinizi ekleyin.

Emanete alınan rapor parası nereden alınır ?

Eğer hesap tanımlaması yaparsanız ödemeniz tanımlamış olduğunuz banka hesabına aktarılır ve 1 hafta içerisinde ATM’den ya da banka gişesinden ödemenizi alabilirsiniz. Hesapsız talepte bulunduysanız ödeme yeniden PTT’ye aktarılır. Bu durumda kimliğinizle birlikte PTT’den alabilirsiniz.

SGK emanet paraları zaman aşımı süresi

Zaman aşımı süresi 5 yıldır. Ödemenin ilk PTT’ye aktarılış tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde emanete alınan sgk geçici iş göremezlik ödemenizi alabilirsiniz.

Rapor parası hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

4 Yorum
 1. Emrah

  Merhabalar
  Emanete alınan parayı hesaba aktarılması için hesap tanımladim
  15 gün oldu hâlâ yatmadı ne yapmam gerekiyor
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3 iş günü içerisinde yatması gerekirdi. Bir hata var onda. SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

 2. özge

  Merhaba,
  Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler.
  Rapor param emanete alınmıştı, şuan banka hesabı tanımladım başka bir şey yapmam gerekir mi?
  Emanete alınan parayı e devlet üzerinden işgörmezlik sayfasında göremiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Hesap tanımlaması yapmış olmanız yeterli. Hesabı tanımladıysanız 3 iş günü içerisinde ödeme hesabınıza geçer.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.