Rapor Parası Emanete Alındı Ne Demek ?

0

Rapor parası emanete alındı ne demek ? Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hastalık, iş kazası, analık, emzirme parası v.s. gibi durumlardan dolayı tarafınıza ödenen rapor parası/işgöremezlik ödemesini PTT’ye gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. Sgk rapor parası almak için PTT’ye gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde ödemenizi almadığınızda ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına geri alınır.

E devlet sistemi üzerinden rapor parası sorgulaması yaptığınızda işgöremezlik parası emanete alındı şeklinde bir sonuç ile karşılaşıyorsanız sizin de ödemeniz SGK emanet hesabına alınmış demektir. Emanete alınan rapor paralarınızı ödenme tarihinden itibaren üzerinden 5 yıl geçmediyse yani zaman aşımına uğradıysa geri alabilirsiniz. Bu yazımızda ptt emanete alındı ne demek, emanete alınan iş göremezlik parası geri nasıl alınır,  emanetteki rapor parası için nereye başvurulur konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emanete alınan rapor parası nedir ?

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde daha önce banka hesabınızı tanımlamadıysanız ödemeleriniz PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen ödemeleri gönderilme tarihinden sonra en geç 2 aylık zaman içerisinde çekmediğinizde ödeme SGK’ya geri döner. İşte dönen bu para SGK emanetine alınan para olarak tanımlanır.

İş göremezlik ödeneği emanete alındı ne demek ?

Rapor parasının bir diğer adı geçici iş göremezlik ödemesidir. Dolayısıyla rapor parası emanete alındı ile işgöremezlik ödemesi emanete alındı terimleri aynı anlama gelmektedir. Emanete alınan paranın ne olduğuna yukarıda değindik. Emanete alınan paranızı nasıl alabileceğinizi ise yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Emzirme parası emanete alındı ne demek ?

Peki emzirme iş göremezlik emanete alındı ne demek ? Sigortalı ya da bağkurlu anne ya da babaya gerekli şartların sağlanması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak kaydı ile emzirme parası ödenmektedir. SGK banka sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa emzirme ödemesini PTT’ye gönderir. 3

PTT’ye gönderilen emzirme yardımını en geç 2 ay içerisinde almazsanız ödeme SGK emanet hesaplarına geri döner. Bu durumda sorgulama yapıldığında para emanet hesaplarında görülür. Emanete alınan emzirme parasını e-devletten hesap tanımlaması yaparak ya da dilekçe ile SGK’ya başvurarak geri alabilirsiniz. Nasıl yapacağınız hakkında detaylar yazımızın devamında verilmiştir.

Analık parası emanete alındı ne demek ?

Yukarıda iş göremezlik ödemesi emanete alındı ne demek kısmında anlattığımız hususlar analık rapor parası için de geçerlidir. Bildiğiniz gibi Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı ya da bağkurlu anneye doğum öncesi ve sonrası için analık iş göremezlik ödemesi yapar. Yapılan ödemeyi tanımlı banka hesabı yoksa PTT’ye gönderir. PTT’ye gönderilen ödemeyi iki ay içerisinde almadığınızda e-devlette emanete alındı olarak görülür. Emanete alınan analık paranızı aşağıda belirtildiği gibi e-devletten hesap tanımlaması yaparak ya da dilekçe ile SGK’ya başvurarak geri alabilirsiniz.

Sgk emanete alınan para sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemini e devlet sistemi aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

 • Sorgulama işlemini e devlette SGK-4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme menüsünden ya da  e devlet emanete alınan para sorgulama  bağlantısı aracılığı ile yapabilirsiniz.
 • Sorgulama sonucunda eğer rapor parası emanete alındı yazıyorsa geri almak için yazımızın devamında belirtilen yolu takip edebilirsiniz.Şayet sorgulama sonucu;
 • Rapor parası bilgi yok diyorsa ödeme ile ilgili henüz bir işlem yapılmamış anlamına gelir.
 • Rapor parası merkeze gönderildi yazıyorsa ödeme onaylanmak üzere SGK Merkezi’ne gönderilmiştir ve en geç 1 hafta içerisinde yatacak anlamına gelir.
 • Eğer bankaya gönderildi yazıyorsa ödemeniz PTT ya da tanımlı banka hesabınıza aktarılmış anlamına gelir.

Emanete alınan iş göremezlik parası nasıl alınır ?

Emanete alınan sgk rapor parasini geri almak oldukça kolay. Bunun için iki yöntem mevcut.  Eğer aşağıda belirtilen bankalardan birisinde aktif hesabınız varsa ve e devlet şifreniz de varsa hesabınızı e devlet sisteminden tanımlayarak emanete alınan ödemenizin banka hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise SGK’ya dilekçe ile başvuru yaparak ödemenin yeniden PTT’ye gönderilmesini sağlamak.

E devlete banka hesabı tanımlaması nasıl yapılır ?

SGK şahıs ödeme sisteminde tanımlayabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Akbank, Burganbank, Deniz Bank, Fibabank, Halk Bankası, Şeker Bank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, TEB, Garanti, Yapı ve Kredi Bankası, PTT, QNB Finans Bank, Türkiye İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası,
 • Emanete alınan rapor parasi için e devlet sisteminden hesap tanımlama menüsü ise SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama aracılığı ile kolayca tanımlama yapabilirsiniz. 
 • Dilerseniz buradan direk e devlet banka hesabı tanımlama sistemine giriş sağlayabilirsiniz:  SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama girişi. 
 • Hesabınızı tanımladıktan sonra emanete alınan iş göremezlik rapor parası ödemeniz tanımlama tarihinden en geç 3. iş günü sonra hesabınıza gönderilecektir.

Emanete alınan iş göremezlik ödemesi dilekçe örneği

Emanet hesabına alınan sigorta rapor parası almak için diğer bir yöntem ise dilekçe ile SGK’ya başvurmaktır. Aşağıdaki gibi İki satır dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

 • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzdan tarafıma yapılan ……….. TL tutarındaki ödemeyi elimde olmayan sebeplerle alamadığımdan ödeme tekrar emanet hesaplarına alınmıştır. Ödememin yeniden PTT’ye gönderilmesini arz ederim. 

Emanete alınan rapor paraları ne zaman yatar ?

Dilekçeye istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu’na tanımlama yaptıktan sonra ödemeniz en geç 3 iş günü sonra PTT’ye yeniden aktarılmış olacaktır.

Geçici iş göremezlik, rapor parası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.