Sgk Rapor Parası Emanete Alındı Ne Demek ?

0

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hastalık, iş kazası, analık, emzirme parası v.s. gibi durumlardan dolayı tarafınıza ödenen rapor parası/işgöremezlik ödemesini PTT’ye gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. Sgk rapor parası almak için PTT’ye gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde ödemenizi almadığınızda ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına geri alınır. E devlet sistemi üzerinden rapor parası sorgulaması yaptığınızda işgöremezlik parası emanete alındı şeklinde bir sonuç ile karşılaşıyorsanız sizin de ödemeniz SGK emanet hesabına alınmış demektir. Emanete alınan rapor paralarınızı ödenme tarihinden itibaren üzerinden 5 yıl geçmediyse yani zaman aşımına uğradıysa geri alabilirsiniz. Bu yazımızda emanete alınan işgöremezlik parası geri nasıl alınır,  emanetteki rapor parası için nereye başvurulur konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK emanete alınan işgöremezlik ödemesi nasıl alınır ?

Emanete alınan sgk rapor parasini geri almak oldukça kolay. Bunun için iki yöntem mevcut.  Eğer aşağıda belirtilen bankalardan birisinde aktif hesabınız varsa ve e devlet şifreniz de varsa hesabınızı e devlet sisteminden tanımlayarak emanete alınan ödemenizin banka hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise SGK’ya dilekçe ile başvuru yaparak ödemenin yeniden PTT’ye gönderilmesini sağlamak.

Emanete alınan sgk rapor ödemeleri için banka hesabı tanımlama

SGK şahıs ödeme sisteminde tanımlayabileceğiniz bankalar şunlardır;

Akbank, Burganbank, Fibabank, Halk Bankası, Şeker Bank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, TEB, Garanti.

Emanete alınan rapor parasi için e devlet sisteminden hesap tanımlama menüsü ise SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama aracılığı ile kolayca tanımlama yapabilirsiniz. Dilerseniz buradan direk sisteme giriş sağlayabilirsiniz:  SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama girişi 

Hesabınızı tanımladıktan sonra emanete alınan iş göremezlik rapor parası ödemeniz tanımlama tarihinden en geç 3. iş günü sonra hesabıza gönderilecektir.

Emanete alınan iş göremezlik parası SGK’dan almak için dilekçe örneği

Emanet hesabına alınan sigorta rapor parası almak için diğer bir yöntem ise dilekçe ile SGK’ya başvurmaktır. Aşağıdaki gibi İki satır dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

……. Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzdan tarafıma yapılan ……….. TL tutarındaki ödemeyi elimde olmayan sebeplerle alamadığımdan ödeme tekrar emanet hesaplarına alınmıştır. Ödememin yeniden PTT’ye gönderilmesini arz ederim. 

Dilekçeye istinaden SGK tanımlama yaptıktan sonra ödemeniz en geç 3 iş günü sonra PTT’ye yeniden aktarılmış olacaktır.

Rapor parası almak için kaç gün sigortalı olmak gerekli ?

Hastalık raporlarında rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün, analık geçici iş göremezlik ödemelerinde doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün gerekiyor. İş kazalarında gün şartı yok. SGK emzirme parasında ise anne ya da babanın çocuğun doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 120 gün sigortalı/bağkurlu olma şartı aranır. Ayrıntılı bilgi için sgk rapor parası alma şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Rapor parası nereye yatıyor ?

Eğer yukarıda belirtilen bankalardan birisinde hesabınız varsa ve hesabınız SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı ise ödemeniz banka hesabınıza gönderilir. Eğer tanımlı hesap yoksa ödeme PTT’ye gönderilir.

Bağkurlu rapor parası alabilir mi ?

Sadece iş kazası durumunda ve hastanede yatarak tedavi gördüğü süre için geçici iş göremezlik parası ödenir. Diğer hallerde ödenmez.

Rapor parası kaç günde alınır ?

Raporunuz bittikten ve işvereniniz tarafından SGK’ya çalışmadığınıza dair bildirim yapıldıktan sonra ortalama 15 gün içerisinde alabilirsiniz.

Rapor parası alma tarihleri?

Bunun için belirlenmiş bir tarih yok. PTT’ye gönderilen ödemeyi gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içinde almalısınız.

SGK rapor parası ödemeleri ile ilgili tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.