Rapor Parası Emanete Alındı Ne Demek ?

0

Rapor parası emanete alındı ne demek ? Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hastalık, iş kazası, analık, emzirme parası v.s. gibi durumlardan dolayı tarafınıza ödenen rapor parası/işgöremezlik ödemesini PTT’ye gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. Sgk rapor parası almak için PTT’ye gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde ödemenizi almadığınızda ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına geri alınır.

E devlet sistemi üzerinden rapor parası sorgulaması yaptığınızda işgöremezlik parası emanete alındı şeklinde bir sonuç ile karşılaşıyorsanız sizin de ödemeniz SGK emanet hesabına alınmış demektir. Emanete alınan rapor paralarınızı ödenme tarihinden itibaren üzerinden 5 yıl geçmediyse yani zaman aşımına uğradıysa geri alabilirsiniz. Bu yazımızda emanete alınan işgöremezlik parası geri nasıl alınır,  emanetteki rapor parası için nereye başvurulur konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emanete alınan rapor parası nedir ?

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde daha önce banka hesabınızı tanımlamadıysanız ödemeleriniz PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen ödemeleri gönderilme tarihinden sonra en geç 2 aylık zaman içerisinde çekmediğinizde ödeme SGK’ya geri döner. İşte dönen bu para SGK emanetine alınan para olarak tanımlanır.

İş göremezlik ödeneği emanete alındı ne demek ?

Rapor parasının bir diğer adı geçici iş göremezlik ödemesidir. Dolayısıyla rapor parası emanete alındı ile işgöremezlik ödemesi emanete alındı terimleri aynı anlama gelmektedir. Emanete alınan paranın ne olduğuna yukarıda değindik. Emanete alınan paranızı nasıl alabileceğinizi ise yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Sgk emanete alınan para sorgulama

Sorgulama işlemini e devlet sistemi aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini e devlette SGK-4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme menüsünden ya da https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme bağlantısı aracılığı ile yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda eğer rapor parası emanete alındı yazıyorsa geri almak için yazımızın devamında belirtilen yolu takip edebilirsiniz.

Şayet sorgulama sonucu;

Emanete alınan rapor parası nasıl alınır ?

Emanete alınan sgk rapor parasini geri almak oldukça kolay. Bunun için iki yöntem mevcut.  Eğer aşağıda belirtilen bankalardan birisinde aktif hesabınız varsa ve e devlet şifreniz de varsa hesabınızı e devlet sisteminden tanımlayarak emanete alınan ödemenizin banka hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise SGK’ya dilekçe ile başvuru yaparak ödemenin yeniden PTT’ye gönderilmesini sağlamak.

SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama

SGK şahıs ödeme sisteminde tanımlayabileceğiniz bankalar şunlardır;

Akbank, Burganbank, Deniz Bank, Fibabank, Halk Bankası, Şeker Bank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, TEB, Garanti, Yapı ve Kredi Bankası.

Emanete alınan rapor parasi için e devlet sisteminden hesap tanımlama menüsü ise SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama aracılığı ile kolayca tanımlama yapabilirsiniz. Dilerseniz buradan direk sisteme giriş sağlayabilirsiniz:  SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama girişi. 

Hesabınızı tanımladıktan sonra emanete alınan iş göremezlik rapor parası ödemeniz tanımlama tarihinden en geç 3. iş günü sonra hesabıza gönderilecektir.

Emanete alınan iş göremezlik ödemesi dilekçe örneği

Emanet hesabına alınan sigorta rapor parası almak için diğer bir yöntem ise dilekçe ile SGK’ya başvurmaktır. Aşağıdaki gibi İki satır dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

……. Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzdan tarafıma yapılan ……….. TL tutarındaki ödemeyi elimde olmayan sebeplerle alamadığımdan ödeme tekrar emanet hesaplarına alınmıştır. Ödememin yeniden PTT’ye gönderilmesini arz ederim. 

Emanete alınan rapor paraları ne zaman yatar ?

Dilekçeye istinaden SGK tanımlama yaptıktan sonra ödemeniz en geç 3 iş günü sonra PTT’ye yeniden aktarılmış olacaktır.

Emanete alınan rapor paranızı geri balma başvurusu yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-emanetten-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor paranızı hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Geçici iş göremezlik, rapor parası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.