Bağkur Maaşları Ayın Kaçında Yatıyor?

Bağkur maaşları ayın kaçında yatıyor ? İlk defa bağkurdan emekli olacak ya da mevcut emeklilerin sık sordukları soruların başında bu soru geliyor.  Eğer bağkur kapsamında emekli iseniz ya da yeni emekli olacaksanız ve maaşınızı hangi gün alacağınızı  bilmiyorsanız cevabı bu yazıda.

Maaşın ödeneceği tarih 4b yani bağkur sicil numarasının son rakamına göre belirleniyor. Bu yazımızda Bağkur emekli maaş günleri, dul ve yetim bağkur maaşları ne zaman yatar sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Emekli maaşı ayın kaçında yatar ?

SSK emeklilerinin maaşları emekli tahsis numarasının son rakamına göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen tarihlerde ödenir. SSK emekli maaşlarının ödendiği tarih hakkında bilgi için  ssk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Memur emeklisi yani emekli sandığı kapsamındaki emeklilerin maaşları her ayın başında ödenir.

Bağkur emekli maaşları ise bağkur sicil numarasının son rakamına göre ödenir. Aşağıda sicil numarası son rakamına göre ödeme tarihleri verilmiştir. Peki bağkur emekli sicil numaramı nereden öğreneceğim ? Cevabı aşağıda.

Bağkur emekli maaşı ayın kaçında yatıyor ?

Gelelim emekli maaşları ayın kaçında yatıyor sorusunun cevabına. Bağkur maaşlarının ödeneceği tarih bağkur numaranızın son rakamına göre belirleniyor. Buna göre 4b bağkur tahsis numarasına göre maaş günleri aşağıdaki gibi olacaktır;

 • 9,7 ve ya 5 ise her ayın 25’inde,
 • 3 ve ya 1 ise her ayın 26’sında,
 • 8,6 ve ya 4 ise her ayın 27’sinde,
 • 2 ve ya 0 ise her ayın 28’inde emekli maaşınızı alabilirsiniz.

Bağkur dul maaşı ayın kaçında yatıyor ?

Dul maaşı ayın kaçında alınır sorusu da bu konuda en çok sorulan sorulardan birisi. 4b bağkur kapsamında dul ve ya yetim maaşı alıyorsanız emekli maaşınızın ödeneceği tarih vefat eden kişinin bağkur numarasının son rakamına göre belirlenir. Vefat eden kişinin bağkur son rakamına göre aylık alacağınız tarihe yukarıda bağkur emekli maaşı ne zaman yatar başlığı altından erişebilirsiniz.

Yetim aylığı ayın kaçında yatar ?

Eğer bağkur kapsamında yetim maaşı alıyorsanız vefat eden kişinin bağkur sicil numarasının son rakamına göre yukarıda belirtilen tarihlerde, ssk kapsamında yetim maaşı alıyorsanız vefat eden kişinin ssk tahsis numarasının son rakamına göre ödeme yapılır.

Ziraat bankası emekli maaş günleri

Maaş ödeme tarihleri bankadan bankaya farklılık göstermez. SGK tarafından belirlenen günlerde maaşların ödenmesi zorunludur. Ziraat Bankasından maaş alıyorsanız yukarıda belirtilen hükümler ve tarihler doğrultusunda maaşınız hesabınıza ödenecektir.

Bağkur malulen emekli maaşı ayın kaçında yatar ?

Malulen emekli maaşınızın bağlanmış olduğu kapsama göre emekli maaşlarının ödeneceği tarihler farklılık gösterir. Bağkur kapsamında iseniz bağkur maaş ödeme günleri numaranıza göre yukarıdaki gibi olacaktır. Memur iseniz ayın başında, ssk kapsamında iseniz son rakama göre emekli maaş günleri için yukarıda bağlantısı verilen yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur emekli tahsis numarası sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur emeklilik tahsis numarası en son ödeme yaptığınız bağkura ilişkin numaradır. Tarım bağkurlular için bu numara 7 ile başlar. Esnaf bağkurlularda ise 0 ile başlar. Bağkur tahsis numaranızı en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden kimliğiniz ile ya da E devlet sisteminden öğrenebilirsiniz. E devlet sisteminden bağkur emeklilik numarası sorgulaması yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

Emekli maaşı yatıp yatmadığını sorgulama nasıl yapılır ?

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Tescil kaydı menüsünden sorgulama yaparak bağkur numaranızı öğrenebilirsiniz.Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz ⇒ bağkur numarası sorgulama.

Bağkur maaş sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da ne kadar olduğunu E devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Aylık Bilgisi menüsünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.
 • 4b bağkur emekli maaşı sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >> bağkur emekli maaşı sorgulama. 

Ziraat bankası emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Emekli maaşınızın bankaya gönderilip gönderilmediğini E-devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası şubelerinden, ATM’lerden banka kartı ile ya da mobil ve ya internet bankacılık kanalları üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

İlk emekli maaşı nereye yatıyor ?

SGK tahsis talep formunda eğer maaş alınacak banka bilgisi kısmına herhangi bir banka belirttiyseniz maaşınız ilk maaştan itibaren bu formda belirtmiş olduğunuz bankaya gönderilir. Emeklilik talep dilekçesinde eğer banka bilgisi belirtmediyseniz bu durumda ilk maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir. Dilerseniz daha sonra emekli maaşınızı başka bankaya kolayca taşıyabilirsiniz.

Eğer çiftçi bağkur emeklisi iseniz güncel maaşlara  çiftçi bağkur emekli maaşı ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz. Bağkur maaşları ayın kaçında yatıyor isimli videmuzdan da ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Maaşım hangi gün yatıyor?

Emekli maaşları emekli tahsis numarası son rakamına göre ödenir. Bağkur sicil numarası son rakamına göre emekli maaşları her ayın 25-28’i arasında ödenmektedir.

SSK Bağ-Kur emekli maaşı ne zaman yatıyor?

Emekli sicil numarasının son rakamına göre bağkur maaşları her ayın 25-28’i arasında ödenirken ssk emekli maaşları ise her ayın 17-25’i arasında yatırılmaktadır.

Bağ-Kur emekli maaşı pazar günü yatar mı?

Emekli maaşlarının ödeme günü ne ise o gün gece yarısından itibaren maaşlar banka hesabına aktarılmaktadır. Pazar gününe denk gelen tarihlerde de maaşlar hesaba aktarılmaktadır.

Emekli maaşı saat kaçta yatıyor?

Emekli maaşları maaş ödenme tarihinde gece yarısından itibaren hesaplara yatırılmaktadır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Maaşları Ayın Kaçında Yatıyor?” üzerine 5 yorum
 1. Babam 2002 yılında bağkur emeklisi iken vefat etti.ben 2011 yılında boşanıp aynı yıl yetim maaşı için başvurdum.bana % 25 oranında maaş bağlandı
  Ben tek hak sahibiyim ve annemle babam arasında nikah yoktu hiçbirzaman olmadı.benim % 50 maaş almam gerekmiyor mu tek hak sahibi olarak ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet normalde en az yüzde 50 almanız gerekiyor. Bunun için vakit kaybetmeden Sgk ya başvurun bir dilekçe ile.

   Yanıtla
Yorum yapın