SGK Tahsis Numarası Nedir, Nerede Yazar, E-Devlet Sorgulama

SGK tahsis numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık yani emekli maaşı bağlanan kişilere verilen numaradır. Tahsis numarasının verilmiş olması ve aylık başlangıç tarihinin e-devlet sisteminde görünür olması emekli maaşınızın bağlandığı ve gelecek ilk ödeme döneminde emekli aylığınız ve birikmiş tutarları alabileceğinizi gösterir. Bu yazımızda tahsis numarasının tam olarak ne olduğu, nereden ve nasıl sorgulandığı hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Emekli tahsis numarası nedir?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi emekli tahsis numarası emekli olan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen numaradır. Emekli işlemleri bu numara üzerinden takip edilir. Daha ayrıntılı bilgi için SGK emekli tahsis no nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-Devlet tahsis no sorgulama

Sorgulama işlemleri e-devlette emekli maaşı sorgulama menüsünden yapılmaktadır. Bu sorgulama sonucu hem tahsis numaranızı hem de aylık başlangıç tarihi, emekli maaşınızın ne kadar olacağı, kesinti tutarları gibi tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Tahsis numarası ve emekli maaş bilgisi sorgulama işlemlerini aşağıda paylaştığım menüler üzerinden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

 • 4A emekli tahsis no sorgulama ve maaş bilgisi sorgulaması için: 4/A Aylık Bilgisi,
 • Bağ-kur yani 4b emekli tahsis ve maaş bilgisi sorgulaması için: 4/b Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı yani 4/c aylık ve tahsis numarası sorgulaması için 4/c aylık bilgisi menüsüne giriş yapabilirsiniz.
 • Aşağıda 4/b emeklisi için yapmış olduğum örnek bir sorgulamayı görebilirsiniz. Aylık parametreleri ve anlamları aşağıda verilmiştir.
  • Aylık türü: Hangi kapsamda aylık aldığınızı gösterir. Yaşlılık aylığı normal emeklilik anlamına gelir.
  • Aylık talep tarihi: İlk defa emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihtir.
  • Aylık başlangıç tarihi: Emekli maaşı başlama tarihidir. Aylık talep tarihini takip eden ay başıdır.
  • Ödeme tarihi: Tahsis numarası son rakamına göre emekli maaşı ödenme tarihidir. Memur maaşları her ayın 1-5’i arasında ödenir. SSK ve bağkur maaşları ise tahsis rakamı son tarihine göre her ayın 18-26’sı arasında ödenir. Bağkur emekli maaşları hangi tarihte ödenir sayfamızdan tahsis numaranıza göre maaşınızı hangi tarihte alacağınızı, ssk emekli maaşları hangi gün ödenir başlıklı içeriğimizden ise ssk emekli maaşınızı hangi tarihte alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  • Brüt aylık tutarı taban aylık tutarıdır.
  • Ek ödeme tutarı: Emekli maaşına ilave olarak yapılan ek ödemedir.
  • Toplam tutar: Bu bölümde ek ödeme dahil toplam emekli maaşınızı görebilirsiniz.

T.C. ile emekli tahsis no öğrenme

Online tahsis numarası sorgulaması e-devlet üzerinden şifreli olarak yapılabilmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ya da telefonla arayarak ve ya Alo-170 hattını arayarak tahsis numaranızı öğrenebilirsiniz.

Tahsis numarası nerede yazar?

E-devlet sorgulaması yaptığınızda karşınıza yukarıda örneğini paylaştığım sayfa gelecektir. Sayfanın hemen üst kısmında ” …….Sicil No için 4B Emekli Aylık Bilgileriniz Gösterilmektedir” açıklaması yer almaktadır. Sicil no aynı zamanda tahsis numaranızdır.

Emekli tahsis numarası kaç haneli?

Kapsama göre tahsis numarasındaki rakam sayısı farklılık gösterir.

 • Bağkurlu için tahsis numarası bağkur numarası ile aynıdır ve 10 hanelidir.
 • Emekli sandığı için tahsis numarası emekli sandığı sicil numarasıdır ve 9 hanelidir.
 • SSK için sicil numarasından farklı bir tahsis numarası verilir. 10 haneden oluşur.

4a emekli tahsis numarası kaç haneli?

Emekli tahsis no kaç haneli konulu üst başlıkta da belirttiğim gibi 4a yani SSK kapsamındakiler için emekli tahsis numarası 10 haneden oluşmaktadır. SGK tahsis no sorgulama işlemini E-devlette SGK-4a Aylık Bilgisi ekranından yapabilirsiniz.

SGK tahsis No ile banka tahsis no farklı

Emekli tahsis numarası sabittir. Bankada farklı SGK’da farklı olmaz. Sizin gördüğünüz farklı bir numara olabilir.

3.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Tahsis Numarası Nedir, Nerede Yazar, E-Devlet Sorgulama” üzerine 5 yorum
 1. Kademeli emeklilik yaş şartı dahil hizmet prim fazlası var iken 7 aydır tahsis no verilmedi Yaşı genç eyt olanlar tekrar işe girecekler erken emekli oldular Hakkaniyetsiz sosyal adaletsiz emeklilik

  Yanıtla
 2. Kamudan yada özelden emekli olmak durumunda, bağlanan emekli maaşı oranı fark eder mi? Ben kamudan emekli oldum ama sistemde özel yazıyor. Ve yine emeklilik maaşında eş ve çocukların da hesaba katılıp katılmadığını nasıl anlarım

  Yanıtla
 3. Merhaba Ömer bey, başarılı girişim..
  En son iş yerim Burdur ,emeklilik işlemleri belgelerini oraya gönderdim. Yurtdışı borçlanma ödemesini Antalya da yaptım. Burdur Antalya dan belgeler talep etti. Bugün itibarı ile DYS Evrak takip e ”TALEP DEVİR EDİLDİ” kaydı girilmiş. Ne alama gelmektedir bu durum , Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.

  Yanıtla
Yorum yapın