4a SSK Emekli Maaşları Ne Zaman Ödenir?

2

4a SSK kapsamında emekli misiniz ya da yeni emekli mi oldunuz ? Maaşınızı tam olarak hangi tarihte alabileceğinizi bilmiyor musunuz. İşte SSK emekli maaşlarının hangi tarihlerde ödeneceği sorusu bu yazımızda. Ayrıca tahsis numarası nedir ve nasıl sorgulanır konusunda da yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur emekli maaşlarının hangi tarihte ödendiği konusunda bilgi için >>> bağkur emekli maaşı alma tarihleri

Ssk emekli maaşı ne zaman yatıyor ?

Ssk emekli maaşının ödeneceği tarih tahsis numaranızın son rakamına göre belirleniyor. Tabi ssk emekli maaşı ayın kaçında yatıyor sorusunun cevabına geçmeden önce öncelikle tahsis numarasının ne olduğu ve nasıl sorgulayabileceğiniz hususuna değinelim.

Tahsis numarası:

Tahsis numarası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilere verilen bir numaradır. Emeklilerin bir nevi sicil numarası da diyebiliriz. Tahsis numarası sorgulamasını e devlet sisteminden yapabileceğiniz gibi size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek T.C. numaranız ile de öğrenebilirsiniz. E devlet sisteminden tahsis no sorgulaması için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Hizmetleri-4A Aylık bilgisi menüsünü takip ederek hem emekli maaşı sorgulaması yapabilir hem de emeklilik tahsis numaranızı öğrenebilirsiniz.

SSK emekli maaşı sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >>> ssk emekli maaşı

Tahsis numaranızı öğrendiyseniz ya da zaten biliyorsanız emekli maaşınızı hangi tarihte alabileceğinizi de kolayca öğrenebilirsiniz. Buna göre tahsis numaranızın  son rakamı;

 •  9 ise her ayın 17’sinde,
 • 7 ise her ayın 18’inde,
 • 5 ise her ayın 19’unda,
 • 3 ise her ayın 20’sinde,
 • 1 ise her ayın 21’inde,
 • 8 ise her ayın 22’sinde,
 • 6 ise her ayın 23’ünde,
 • 4 ise her ayın 24’ünde,
 • 2 ise her ayın 25’inde,
 • 0 ise her ayın 26’sında emekli maaşınızı alabilirsiniz.

SSK dul ve ya yetim maaşları hangi tarihte ödenir ?

SSK kapsamında dul ve ya yetim aylığı alıyorsanız sizin tahsis numaranız da vefat eden kişinin tahsis numarası olacağından o kişinin tahsis numarasının son rakamına göre yukarıda belirtilen tarihlerde emekli maaşınızı alabilirsiniz. Eğer ssk dul emekli aylığı ya da yetim maaşı ilk defa bağlanacaksa verilen tahsis numarasına göre yukarıda belirtilen tarihlerde emekli maaşınızı alabilirsiniz. Tahsis numaranızı yukarıda belirttiğim şekilde sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

İş kazası / meslek hastalığı sürekli iş göremezlik maaşları hangi tarihlerde ödenir ?

Eğer ssk kapsamında iş kazası ya da meslek hastalığından dolayı sürekli iş göremezlik geliri alıyorsanız gelirin tarafınıza ödeneceği tarih yine ssk tahsis numaranızın son rakamına göre belirlenecektir. Tabloya göre ne zaman alabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

4a SSK emekli aylık sorgulaması nasıl yapılır ?

Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu ve hangi tarihte alabileceğinizi yine e devlet sisteminden öğrenebilirsiniz. SSK emekli maaşı sorgulaması için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Hizmetleri-4A Aylık bilgisi menüsünden maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

SSK emekli maaşı ne zaman bağlanır ?

Emekli maaşı ne zaman bağlanır başlıklı yazımızda da ayrıntılı olarak anlattığım üzere ilk emekli maaşının bağlanma tarihi ortalama 2-3 ay sürmektedir. Başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre değişmekle birlikte 1 ayda maaş bağlayan SGK merkezleri de var ama 5 ayda bağlayan da. Bunun için belli ve standart bir süre yok yani.

SSK ilk emekli maaşı hangi bankaya ödeniyor ?

Eğer emeklilik talep formunda maaş alınacak banka kısmına herhanbi bir banka ve ya şube bilgisi yazdıysanız ilk emekli maaşından itibaren maaşınız belirttiğiniz bankaya gönderilir. Ancak emeklilik tahsis talep formunda herhangi bir banka belirtmediyseniz maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir. Daha sonra dilerseniz emekli maaşınızı istediğiniz bir bankaya kolayca taşıyabilirsiniz.

SSK emekli maaşı banka ve adres değişikliği nasıl yapılır ?

Emekli maaşınızı e devlet sistemi üzerinden istediğiniz bankaya ya da aynı bankanın başka şubesine kolayca taşıyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çok basit.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Hizmetleri-4a Banka ve Adres değişikliği menülerini takip ederek emekli maaşınızı istediğiniz bankaya kolayca taşıyabilirsiniz.

SSK emekli banka promosyonu nasıl alınır?

İlk emekli maaşınızı aldıktan sonra maaş alacağınız bankayı değiştirmediğiniz ve taahhütname verdiğiniz sürece banka size promosyon ödemenizi yapar. Şu an için ödenen banka promosyon tutarları aşağıdaki gibidir;

 • 1000 TL altında emekli maaşınız varsa 300 TL,
 • 1000-2000 TL arasında emekli maaşınız varsa 375,00 TL,
 • 2000 TL üzerinde emekli maaşınız varsa 450 TL promosyon alabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen tutarlar bir defaya mahsus olmak üzere peşin olarak hesabınıza ödenir ve 3 yıllık tutarlardır. Promosyon aldıktan sonra 3 yıl boyunca maaş aldığınız bankayı değiştiremezsiniz.

SSK emeklisi ile ssk dul ve yetim maaşı alanlara bayram ikramiyesi ne kadar?

Emeklilere ve dul ya da yetim maaşı alanlara 2018 Ramazan Bayramından itibaren geçerli olmak üzere ramazan ve kurban bayramlarından önce bayram ikramiyesi ödenecek. Emeklilere ödenecek emekli bayram ikramiyesi tutarı 1000 TL olacak. Dul maaşı alanlar ve yetim maaşı alanlar maaş hisseleri oranında yararlanabilecek. Örneğin tek başına dul maaşı alan dul eş 750 TL ikramiye alacak. Eğer çocuk da varsa maaş alan bu durumda eş 500 TL, çocuklar da 250 TL bayram ikramiyesi alabilecek.

SSK emekli maaşı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
 1. KEMAL SAYIN

  E-DEVLET TE BU AYIN 23 DE ILK MAASIMI ALACAGIM GORUNUYOR FAKAT TUTAR VE BANKA BILGILERINI GOREMIYORUM, NASIL GOREBILIRIM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tutar ve ödenecek banka bilgisi genelde ilk maaşı aldıktan sonra e devlet sisteminde görünür. Siz en yakın Sgk ya uğrayarak bu bilgileri öğrenebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.