Emekli Çalışan Asgari Ücret, İşverene Maliyeti 2022

37

Emekli çalışan asgari ücret normal çalışanlarınkine göre farklı hesap edilmektedir. Emekli olduktan sonra bir işyerinde çalışmaya devam edenler Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar olarak nitelendirilmektedir. Emekli çalışan asgari ücret hesaplaması normal çalışanınkine göre farklı yapılmaktadır.

2022 yılı asgari ücretin belli olmasının ardından emekli asgari ücret 2022 tutarları ile emekli çalışanın işverene maliyeti 2022 hesaplaması da netleşiyor. Yazımızda emekli çalışanın sigorta primi ne kadar, emekli çalıştıran işveren ne kadar prim öder, emekli işçinin işverene maliyeti ve emekli çalıştırma maliyeti hesaplama nasıl yapılır konusu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Emekli çalışan brütten nete hesaplaması nasıl yapılır ?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi olarak sigortalı çalışmaya devam edenlerin brütten nete maaş hesaplaması yapılırken %7,5 oranında SGK işçi primi kesildikten sonra net maaş hesaplanır.

Emekli çalışan brütten nete 2022

2022 emekli asgari ücret hesaplaması ve emekli brütten nete hesabı 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında aşağıdaki gibi olacaktır.  Normal çalışanlar için brütten nete 2022 maaş hesaplaması ve agi dahil ödenecek net asgari ücret tutarları için brütten nete prim hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Brüt asgari ücret ₺5.004,00
SGK Payı ( %7,5) ₺375,30
Gelir Vergisi Kesintisi ( %15) ₺56,30
Toplam Kesintiler ₺4.572,41

Emekli çalışanın işverene maliyeti hesaplaması nasıl yapılır ?

Hesaplama brüt ücret üzerine %24,5 SGK hissesi eklendikten sonra yapılır. Asgari ücretli çalışan için örnek hesaplama aşağıdaki gibidir. Emeklinin işverene maliyetinde esas alınan sgdp prim oranları tablosu işveren ve işçi payı esas alınarak ayrı ayrı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Emekli personel maliyet hesaplama 2022

Emekli sgk maliyeti hesaplanırken brüt asgari ücret üzerinden %24,5 sgk işveren hissesi eklenerek emekli çalışanın işverene maliyeti toplamı hesaplanır. Buna göre emekli maliyet hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

Brüt ücret ₺5.004,00
SGK işveren payı %24,5 ₺1.225,98
İşverene toplam maliyeti ₺6.229,98

Emekli çalışan ssk primi ne kadar 2022

Emekli çalışan için işveren herhangi bir sigorta prim teşvikinden yararlanamaz. İşveren SGDP’ye tabi çalışan bir emekli için brüt maaşı üzerinden %32 oranında sigorta primi öder. Buna göre işverenin asgari ücret üzerinden 01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında SGDP’ye tabi çalışan emekli için ödeyeceği aylık prim tutarı sgdp hesaplamasına göre emekli çalışan sigorta primi aylık 1601,28 TL olacaktır. Emekli çalışanlar harici diğer sigortalıların aylık primleri, teşvik ve indirimler ile birlikte ödeyeceğiniz aylık sigorta primi konusundaki tüm detaylar için hemen asgari ücret sigorta primi ne kadar  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışan emekli maaşından kesinti 2022

Emekli olduktan sonra SGDP kapsamında sigortalı çalışmaya devam eden emeklinin maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz. Ayrıca daha önce kendi adına işyeri açan ya da şirket kuran emeklilerin maaşından yapılan SGDP kesintisi de 2016 yılında kaldırılmıştı. Kısaca sigortalı çalışan ya da işyeri açan emeklinin maaşından SGK herhangi bir kesinti yapmaz.

Sgdp ne kadar 2022

Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi çalışanlar için emekli işveren payı, brütten nete emekli maaşı hesaplaması, normal çalışan sgdp işçi payı ne kadardır konularında yukarıda ayrıntılı olarak bilgi verilmiştir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

37 Yorum
 1. Emir

  Ömer bey, 3. Derece engelli emekli çalışanım. İşyerim asgari ücret uyguluyor. Ancak nette gördüğüm hesaplamaların aksine bana 4.254 tl ücret ödüyor. Bunun yasal bir dayanağı var mı. Eğer uygulama usulsüzse tazminat alıp ayrılabilir miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli indirimi geçerliliğini yitirdi. Çünkü asgari ücrete kadar olan kısımdan artık gelir vergisi kesintisi yapılmıyor. Böyle olunca da engelli indirimi söz konusu olmuyor. Eğer anlaşmanız asgari ücretse 4254 TL doğru.

   1. Emir

    Ömer Bey, normal değil EMEKLİ çalışanım. Yine de 4.254,00 TL rakamı doğru mu? Aslında onu sormak istemiştim. Hesaplama yapılan sitelerde 4.628,70 TL çıkıyor. Böyle usulsüz olmuyor mu? Tazminatsız tek taraflı fesih hakkım var mı. Hızlı dönüşünüz ve ilgiliniz için ayrıca teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Pardon Emir BEY. Evet emekli çalışansanız dediğiniz tutarda yatırılması gerekiyor. Usulsüz tabi ki. Eksik maaş ödeniyor size.

     1. Emir

      Ömer Bey çok teşekkür ederim, diğer sorum için de destek rica ediyorum. İş kanununa göre tazminatımı alarak işten ayrılabilir miyim? Yani tazminat almak şartıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkım var mı?

     2. Ömer Meriç

      Ücretin eksik ödenmesi tek başına tazminat sebebi değil. İşveren bundan dolayı tazminat ödemeyebilir. Arabulucu ve ya sonrasında mahkemede nasıl bir karar verilir onu bilemem.

 2. mehmet

  ömer bey şu emekli çalışan asgari ücret hesaplamanıza gelir vergisi kesintisi 56,30 tl yi düşüp yazın çalışanlar sizin sayfanıza bakıp tartışıyor yanlış bilgi vermeyin lütfen

  1. Ömer Meriç

   Gerekli düzeltme yapıldı Mehmet BEY. Uyarınız için teşekkür ederim.

 3. fuat ülker

  merhaba
  27.07.2002 sgk girişim var 20.03.1977 doğumluyum 1997/1998 yılları arası 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı değiştirmez. SSK kapsamında 7000 gün 60 yaşı ya da 4500 gün 60 yaş ve 25 günlük sigortalılık süresi şartlarını sağladığınızda emekli olursunuz.

 4. Abdullah ünsay

  Emekli bir çalışan asgari ücretin üzerinde maaş aldığında netten brut e hesaplamayi nasıl yapmamız gerekiyor bilgi verirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu hesaplayan uygulamalar var. Oradan hesaplayabilirsiniz.

 5. Aysen

  4/a dan ,çalıştığım ozel şirketten emekli olduğumda aynı iş yeride devam edebilirmiyim.
  Emekli maaşım da düşme olur mu.
  Çocuk yok,asgari ücret alıyorum şu anda. Tekrar çalıştığımda alacağım maaş ne olur teşekkür ederim şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet emekli olarak devam edebilirsiniz. Emekli maaşınız düşmez ya da maaşınızdan bir kesinti olmaz. Güncel emekli çalışan maaşı yazımızda mevcut.

 6. Ayhan

  İlgi, alaka ve tatminkar Cevaplarınız için Çok çok teşekkür ederim..

  Yeni sorularım olacak..
  Umarım rahatsız etmiş olmam..
  Görüşmek üzere

  1. Ömer Meriç

   Her zaman buradayız Ayhan BEY. Ne zaman isterseniz sorabilirsiniz. Saygılar.

 7. Ayhan

  Genel normal bir durumda üç aşağı beş yukarı

  941.₺ mi-? (Google diyo)

  500.₺ mi-? ( siz diyorsunuz/teşvik şartları…)

  1. Ömer Meriç

   Emekli için asgari ücret üzerinden aylık olarak ödenecek sigorta primi 2020 yılı için 30 gün üzerinden 941 TL. Yine asgari ücret esas alınarak ödemeniz gereken net maaş en düşük 2500 TL. Yani toplam maliyeti en düşük 3500 TL civarında olacaktır.
   Normal çalışan ise eğer 4447/10. madde teşvik şartlarını sağlıyorsa 2020 yılı için 2324 TL en düşük asgari ücret artı 500 TL sigorta primi ile 2800 TL gibi bir maliyet doğuracaktır. Tabi bu ev hizmetleri kapsamında olacaksa net maaş 2500 TL ödenmelidir. Yani normal çalışan maliyeti de 3000 TL civarında olacaktır.

 8. Ayhan

  ÖMER Bey hemen cevap için yine minnettarım ANCAK öz olarak sorduğum PARASAL FARK kaç (..?..) Lira

  Tekrar teşekkürler

 9. Ayhan

  Öncelikle tüm samimiyetimle bu hizmeti veren herkese teşekkür ederim.

  KONU = İşverenin kapısına gelmiş 2 temizlik işçisi var; BİRİNCİ ADAY Devlet Memurluğundan Emekli ve 46 yaşında, İKİNCİ ADAY ise genç yaşta ve emekli falan değil

  SORU-1) = İşveren tercih yaparken sadece aylık maaş maliyetine göre 2 temizlik işçisinden hangisini tercih eder, Yani 2 aday arasındaki işveren maliyet farklı kaç (…???..)TL.

  SORU-2) = Emekli olan aradaki farkı eşitleme adına ne yapabilir-??? Fiyat farkını ödemek istese bir sakınca olur mu-???

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Ayhan BEY rica ederiz :). Zevk bizim için.
   Hem normal çalışan hem de emekli çalışan için aslında sayfamızda detaylı maaş maliyet hesaplaması ve sigorta prim hesaplaması mevcut. Bana sorarsanız ben genç olanı ve emekli olmayanı seçerim. Eğer sigorta prim teşvik şartlarını sağlıyorsa daha düşük maliyetli olacaktır. Bence sayfamızdan maliyetlere göz atarak bunun kararını kendiniz vermelisiniz.

 10. Yiğit

  Marhaba ekmekli çalışan biriyim tek çocuk agi ile ne kadar maaş alma gerek şu an 2647 lira aliyorum doğru mu acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Yiğit BEY. Evet size ödenen maaş doğru.

 11. Alev

  1Kasım 2019 da emekli oldum çalışmaya aynı iş yerinde devam ediyorum
  Gaziemir serbest bölgede çalışmaktayım nekadar maaş almalıyım teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücretle çalışıyorsanız almanız gereken net maaş yazımızda mevcut. Eğer asgari üzerinde ise brütten nete hesaplama yapılması gerekir.

 12. EROL

  Emekli çalışanım AGİ ışverence bize ödenmiyor.ne yapmalıyım….bordro istiyorum vermiyorlar…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari geçim indirimini size ödemek zorunda. Ödemiyorsa işvereni bağlı olduğu vergi dairesine şikayet etmeniz gerekiyor.

 13. hüseyin

  Merhabalar şubat itibariyle emekli oldum ve çalışmaya devam ediyorum çocuk yok ne kadar alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Agi dahil 2250 TL ödenmesi gerekiyor.

 14. Murat

  Emekli çalışan 2çoçuklu ve 2.derece özürlüyüm ne kadar almalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 2170 civarı almanız gerekir net olarak.

  2. hasan şişman

   4/a emekli çalışanım eş çalışmıyor 2 çoçuk agi le net maaş ne alırım asgari üçret

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 2280 TL net maaş ödenmesi gerekiyor.

 15. HALDUN ERGAN

  İyi günler;

  SGDP ödenen emekli çalışannın sigorta primi e bildirgede diğer çalışanlarla birliktemi verilecek.Prim oranı 32 olarak nasıl bildirilecek

  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tahakkuku ayrı çıkar. Aynı APHB’de verilmediği için ayrıca tahakkuk fişi çıkartılması gerekir.

 16. RAMAZAN ELDEK

  DAMGA VERGİSİ HESABINDA BİR YANLIŞK MI VAR ?
  DAMGA VERGİSİ ORANI 0.759 OLURSA KESİNTİ TUTARI 19.41-TL OLMASI GEREK MİYOR MU?
  ORANLARDA DEĞİŞİKLİK VARSA BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDERİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gerekli düzeltme yapıldı hocam. Uyarı için teşekkürler.