SGK İşçi Payı Nedir, Oranı, Nasıl Hesaplanır?

SGK işçi payı diğer adları ile çalışan payı ya da sigortalı hissesi, çalışanın brüt maaşından yapılan ve bir nevi çalışan hesabından kesilen pay olarak tanımlanabilir. Bu brüt maaş üzerinden yapılan yasal bir kesintidir ve brüt maaş üzerinden yapılan bu kesintiler Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm, Genel Sağlık Sigortası ve işsizlik primi kalemlerini kapsamaktadır. Alt başlıklarda SGK işçi payı hesaplama tablolarından brütten ne kadar ve neden kesildiğini daha net anlayabilirsiniz. İçeriğin devamında SGK işçi payı yüzde kaç ve neden kesilir gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

SGK işçi payı oranı

SGK işçi payı oranları tablosu 01.01.2008 tarihi ve sonrasında güncel olarak aşağıdaki gibidir.

4/1-a Kapsamında Hizmet Akdine Tabi çalışanlar için tablo
Sigorta koluSGK işçi payı %SGK işveren Payı %Toplam %
Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm91120
Kısa vadeli sigorta kolları ( İş Kazası ve Meslek hastalığı)22
Genel Sağlık Sigortası57,512,5
İşsizlik primi123
Toplam1522,537,50
SGK Prim Oranları tablosu

Emekli çalışan SGK işçi payı oranı

Yukarıdaki tablo emekli olmayan normal çalışanlar için prim oranları tablosudur. Sosyal Güvenlik Destekleme primi kapsamında çalışan emekliler için emekli SGK işçi payı oranları tablosu da şu şekilde olacaktır;

İşveren payıÇalışan payıToplam
%22,5+2%7,5%32

Asgari ücret SGK işçi payı

Asgari ücretli çalışanın brüt maaşından toplamda %9 işçi payı, %5 GSS primi ve %1 işsizlik primi olmak üzere %15 oranında kesinti yapılır. Bir alt başlıkta asgari ücretli sgk işçi payı ne kadar konusunda ayrıntılı olarak bilgi verdik.

SGK işçi payı nasıl hesaplanır?

SGK işçi payı kesintisi nedir bunu anladığımıza göre gelin kısaca nasıl hesaplandığına brüt asgari ücret üzerinden bakalım. 2024 için belirlenen brüt asgari ücret üzerinden SGK işçi payının nasıl düşüldüğüne kısaca göz atalım.

  • 2024 için brüt asgari ücret 20.000,17 TL olarak belirlendi. Ancak net 17.002,00 TL ödeniyor. Peki merak ettiğiniz mi aradaki tutar nereye gidiyor. İşte aradaki tutar SGK işçi payı düşüldükten sonra ödenen tutar.
  • Bu brütten %9 oranında Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm işçi payı, yine %5 oranında işçi GSS payı ve %1 oranında işsizlik primi olmak üzere toplamda %15 oranında kesinti yapılarak net maaş bulunuyor.
  • Brütten nete maaş hesaplama sayfamızı ziyaret ederek oradaki örnekleri inceleyip daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK işçi payı neden kesilir?

SGK işçi payı ne demek kısmında da belirttiğim gibi işçi payı 3 kalemde kesilmektedir.

  • Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm için kesilen %9 oranındaki prim emeklilik primidir ve çalışanın emekli olması adına devlete ödenen katkı payı olarak tanımlayabiliriz.
  • %5 oranında kesilen Genel Sağlık Sigortası primi çalışanın ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için devlete ödenen katkı payıdır.
  • %1 oranındaki işsizlik primi ise işsizlik fonu için kesilen primdir.
SGK işçi payını kim öder?

İşçinin brüt maaşından kesilir ve işveren tarafından SGK hesaplarına ödenir.

SGK işveren payı yüzde kaç?

Toplamda işsizlik primi dahil %22,5’tir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın