Sgk İşyeri Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

0

SGK işyeri tescil başvurusu tüm işverenler için yani alt taşeronlar da dahil elektronik ortamda yapılmaktadır.  İşyeri tescil başvurusunun en geç işçi çalıştırmaya başlanan tarihe kadar elektronik ortamda yapılması ve sonrasında gerekli evraklar ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir.

Eğer yanınızda çalışacak işçiniz varsa, bina inşaatı yapacaksanız ya da ihaleli bir iş için sigortalı çalıştırmanız gerekiyorsa sigorta bildirimi için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na işyeri tescili için başvuru yapmanız gerekiyor. Sgk işyeri açılış işlemlerinin nasıl yapılacağı, sgk işyeri açılışında istenen belgeler ve konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İşyeri tescil için son başvuru tarihi nedir?

Sgk işyeri sicil no için başvuruyu en geç yanınızda işçi çalışmaya başlayan tarihe kadar yapmanız gerekiyor. Diyelim ki sigortalı çalıştırmaya 15 Mart 2018 tarihinde başlayacaksınız. Bu durumda en geç 15 Mart 2018 tarihi saat 23.59’a kadar sgk işyeri bildirgesi formu işyeri tescili için başvuruyu yapmanız gerekir. Sgk işyeri bildirgesi verme süresinde tescil başvurunuzu yapmadığınız takdirde geç bildirimden dolayı SGK size idari para cezası uygulayabilir.

Sgk işyeri açılışı için başvuru nasıl yapılır?

Sgk işyeri açılış evraklarını işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyor. Sgk işyeri bildirgesini internetten e sgk işyeri tescil uygulamasından vermeniz gerekiyor. 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren  bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne artık elden ya da posta yolu ile kağıt ortamında işyeri bildirgesini veremiyorsunuz. Tabi e sgk işyeri tescil uygulamasından yapılan başvurular için de sgk işyeri açılışında istenen evraklar ile en geç 7 gün içerisinde SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.

SGK işyeri tescil için gerekli belgeler nelerdir?

İşyeri tescil için başvurunuzu sgk online tescil uygulamasından yaptıktan sonra  aşağıdaki belgeleri SGK’ya ibraz etmek zorundasınız. İşyeri tescil başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

  • Ssk tescil uygulamasından başvuru yaptığınız için ayrıca sgk işyeri tescil formunu doldurmanıza gerek yok. Tescilin en son aşamasında yani onayladığınızda sistemden aldığınız çıktı zaten bildirge yerine geçmekte. İşveren tarafından bu belgenin imzalanması yeterli olacaktır.
  • İşverene ait kimlik fotokopisi,
  • İşverene ait imza beyannamesi. Başvuru şahsen SGK’ya yapılacaksa buna gerek yok. Posta ile gönderilecekse imza sürküsünün eklenmesi gerekir.
  • Eğer vergiye tabi bir iş ise vergi levhası fotokopisi.

Yukarıdaki belgeler devamlı işyerleri ve gerçek kişiler için yeterlidir. Eğer tüzel kişilik yani şirket, ortaklık v.s. için başvuru yapılacaksa bu durumda yukarıdakilere ilave olarak;

  • Ortaklara ait kimlik fotokopileri,
  • Şirketin ticaret sicil gazetesi fotokopileri,
  • Şirket yetkililerine ait imza sürküleri v.s. de gerekir.

Eğer ihaleli bir iş ise ihaleli işe ait ihale sözleşmesi ve ya bina inşaatı ise bina inşaatına ait ruhsat eklemeniz gerekir.

İnternetten e-sgk tescil başvurusu

SGK online işyeri tescil başvurusu için lütfen aşağıdaki adımları takip edin;

1- Öncelikle e sgk tescil uygulamasına gidin. Uygulamaya buradan erişebilirsiniz: ⇒ sgk tescil uygulaması

Uygulama adresi ilk sayfada aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacak.

2-İşveren T.C. kimlik numarasını, Nüfusa kayıtlı olduğu ili, doğum yılı ve güvenlik kodu kısımlarını doldurduktan sonra Giriş butonuna basın. Ben burada basit anlamda bir bina inşaatı için işyeri tescil başvurusunun nasıl yapıldığını anlatacağım. Giriş yaptıktan sonra yine aşağıdaki gibi bir ekran gelecek karşınıza.

3-İşveren durumuna uygun olan menülerden birisi ile giriş yapın. Ben gerçek kişi için bina inşaatı sgk tescil başvurusu yapacağımdan Gerçek Kişi İşyeri Bildirgesi Düzenle menüsünden giriş yapıyorum.

Bu ekranda işyerinin bağlı bulunduğu İl, ilçe ve SGM bilgilerini girin.

Sigortalı çalıştırmaya başlanacak tarih kısmına işyerinde sigortalının ilk defa çalışmaya başladığı tarihi girin. Bu kısım önemli. En geç çalışmaya başlayacağı tarihe kadar başvuru yapabileceğinizi unutmayın.

Yapılan işin niteliği kısmına bir kaç kelime ile yapılacak işi yazın. Örneğin Nakliye, Muhasebe İşi, Temizlik İşleri v.s. Ben inşaat tescili yapacağımdan bina inşaatı yazıyorum.

Niteliği itibariyle en çok 30 iş günü süren bir iştir

Eğer yapacağınız iş 30 günden az sürecekse evet 30 günden fazla sürecekse hayır deyin.

İşyeri mahiyeti kısmında iş devamlı mı geçici mi işaretlemeniz gerekir. Eğer ihaleli bir iş ise ya da bina inşaatı ise Geçici, değilse Devamlı seçmeniz gerekir. Ben inşaat tescili yaptığımdan geçici seçiyorum.

Çalışmaya başlanacak sigortalı sayısı kısmına en az 1 yazmanız gerekir. İlk girişte kaç işçinin başlangıcı yapılacaksa onu yazın. 5 yazıp sonra alırsanız sıkıntı olur. Ancak 1 yazıp 5 alsanız bile sıkıntı olmaz.

Defter tipi vergi dairesinde işverenin tabi olduğu defter tipidir. Mesela benim yaptığım iş vergiye tabi olmadığından deftere tabi değil seçiyorum. Ancak şirketlerin defter tipi hep Bilançodur. Diğer vergiye tabi işletmelerin ise tabi olduğu defter tipini bilmiyorsanız vergi dairesinden öğrenebilirsiniz.

Meslek teşekkülü ve ticaret sicil Vakıf Dernek No kısımlarını biliyorsanız doldurun. Bilmiyorsanız boş bırakarak ileri butonuna tıklayın.

4-İleri dedikten sonra işyerinin adres bilgilerinin istendiği menü karşınıza gelecektir.

Bu ekranda işyerinin adres bilgilerini girmeniz gerekir. Eğer merkez adresi varsa Evet diyerek merkez adresi bilgilerini girin. Yoksa hayır deyin. Merkez adresinden kasıt ise şudur. Örneğin İş Bankasının merkez adresi Ankara diyelim ve Kocaalide şube açacak. Bu durumda yukarıdaki adres ilk satırında Kocaeli’deki şube adresini, merkez adres kısmına da İş Bankası’nın merkez adres bilgilerinin girilmesi gerekir.

5-Adres satırını da geçtikten sonra sırada Nace Bilgileri kısmı var. Nace kodu her yıl işkolları için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen 6 haneli bir sayıdır. GİB sayfasından güncel nace kodlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca vergi levhanızda 6 haneli nace kodunuz yazar. Vergi levhasındaki 6 haneli nace kodunuzu aşağıdaki ekranda benim inşaatı için girmiş olduğum 412002 kodunu girdiğim gibi girin ve ekle deyin. Tek tek sorgulamanıza gerek yok.

6-Bu kısmı da doldurup ileri dedikten sonra sıra geldi işveren bilgileri ekranına. İşveren T.C. numarasını yazarak sorgula kısmına basın, telefon numarasını girerek ekle deyin ve ileri butonuna basın.

7-İleri dedikten sonra artık geldik onay ekranına. Bu ekranda tüm bilgilerinizi kontrol ettikten sonra Sağ alt taraftaki kaydet butonuna basın. Ardından başvurunuza ilişkin çıktıyı alın. İşveren tarafından ekran çıktısı imzalansın. Yukarıda da belirttiğim üzere bu işyeri bildirgesi yerine geçer. Ayrıca işyeri bildirgesi doldurmanıza gerek yok.

SGK e işyeri tescil uygulamasından başvuru yaptıktan sonra gerekli belgeleri en geç 7 gün içerisinde bağlı bulunduğunuz SGK’ya elden ya da posta yolu ile göndermeniz gerekir. Bu ekrandan en geç sigortalı çalıştırmaya başladığınız tarihe kadar yaptığınız başvuru belgeleri sonradan verseniz bile kabul edilir. Herhangi bir cezai işlem uygulanmaz.

Tabi tescil işlemi bununla bitmiyor. Bildirim için bir de size e bildirge şifresi gerekiyor. Bu şifreyi alabilmek için tescil evrakları ile birlikte e bildirge şifresi başvuru formlarını ve sözleşmelerini de göndermeniz gerekiyor.

SGK e bildirge şifresi başvurusu nasıl yapılır ?

E bildirge şifresi için de başvurular artık elektronik ortamda yapılmaktadır. E-SGK tescil uygulamasının son aşamasında e-sigorta kullanıcının T.C. kimlik numarası ile tanımlanması gerekmektedir. Bu tanımlamanın ardından SGK tarafından işyeri tescil başvurusu onaylandıktan sonra tanımlanan e-sigorta kullanıcısına şifre oluşabilmesi için işyeri yetkilisi ya da yetkilileri tarafından e bildirge sözleşme onayı verilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra artık kullanıcı olarak tanımlanan kişinin e devlet şifresi ile giriş sağlanarak e sgk şifresi görüntülenebilecektir.

İlk tescilde e sigorta kullanıcısı e sgk tescil kanalı ile tanımlanabiliyor. Ancak sonradan kullanıcı değişikliği yapılacaksa yine eskiden olduğu gibi formlarla SGK’ya başvuru yapmak gerekiyor.  Şifre için gerekli belgeler şunlardır;

  • SGK e bildirge başvuru formu ve sözleşme (İndir) 
  • E bildirge şifresi artık elden verilmediğinden teslim formu doldurmanıza gerek yok. Formda yetki verilecek kişi bilgilerinin girilmesi gerekir. Yine yetki verilecek kişi tarafından sözleşme birinci ve ikinci nüshasının imzalanması gerekiyor
  • Şifre evraklarının ekine yetki verilecek kişinin kimlik fotokopisini ve imza sürküsünü ekleyin.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.