İşyeri Tescil Uygulaması

0

İşyeri tescil uygulaması üzerinden tescil girişi ve başvuru işlemleri konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. SGK işyeri tescil başvurusu tüm işverenler için yani alt taşeronlar da dahil elektronik ortamda yapılmaktadır.  İşyeri tescil başvurusunun en geç işçi çalıştırmaya başlanan tarihe kadar elektronik ortamda yapılması ve sonrasında gerekli evraklar ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir.

Eğer yanınızda çalışacak işçiniz varsa, bina inşaatı yapacaksanız ya da ihaleli bir iş için sigortalı çalıştırmanız gerekiyorsa sigorta bildirimi için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na işyeri tescili için başvuru yapmanız gerekiyor. Sgk işyeri açılış işlemlerinin nasıl yapılacağı, sgk işyeri açılışında istenen belgeler ve konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sgk işyeri tescil süresi

Sgk işyeri sicil no için başvuruyu en geç yanınızda işçi çalışmaya başlayan tarihe kadar yapmanız gerekiyor. Diyelim ki sigortalı çalıştırmaya 15 Ekim 2020 tarihinde başlayacaksınız. Bu durumda en geç 15 Ekim 2020 tarihi saat 23.59’a kadar sgk işyeri bildirgesi formu işyeri tescili için başvuruyu yapmanız gerekir. Sgk işyeri bildirgesi verme süresinde tescil başvurunuzu yapmadığınız takdirde geç bildirimden dolayı SGK size idari para cezası uygulayabilir.

Sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır ?

01 Haziran 2018 tarihinden itibaren hem ana işyeri hem de alt taşeron dosyası için tescil başvurularının e sgk tescil ekranı üzerinden yapılması kanuni zorunluluk haline getirilmiştir. Artık e sgk tescil sisteminden başvuru yapmadan işyeri bildirgesi ve gerekli evrakların Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi mümkün değil. SGK tescil uygulaması üzerinden giriş sağlanmadan başvuru yapılması halinde SGK tarafından idari para cezası uygulanacaktır.

İşyeri tescil e-devlet

Tescilin ilk aşaması e sgk tescil ekranı üzerinden tescil işlemi başvurusu yapmaktır. Tescil uygulamasına eskiden e devlet şifresi olmadan giriş sağlanabilirken yapılan son düzenleme ile giriş uygulaması ve giriş şekli değiştirilmiştir. Sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapılabilmektedir. E devlet şifresi olmadan giriş yapılamamaktadır. İşyeri tescil uygulamasına e-devlet kullanıcı adı ve şifreniz ile https://uyg.sgk.gov.tr/stw/eDevletGiris sayfasından giriş yapabilirsiniz.

Eskiden tescil başvurusu yapmak için e-devlet zorunluluğu bulunmamaktaydı. Ancak son yapılan düzenleme ile birlikte e-devlet şifresi olmadan kişiler tescil başvurusu yapamayacak. Tabi bu şu anlama gelmiyor. Yani e-devlet şifresi sizin olacak tabi de başkası adına başvuru yapabileceksiniz. Sadece eski sistemde tescil başvurusu yapan kişi belli değildi. Son düzenleme ile kimin tescil başvurusu yapabildiği tespit edilmiş olacak.

İşyeri tescil başvuru

SGK online işyeri tescil başvurusu için lütfen aşağıdaki adımları takip edin;

1- Öncelikle e sgk tescil uygulamasına gidin. Yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıdan ana ekrana giriş sağlayabilirsiniz.

Uygulama adresi ilk sayfada aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacak.

2-İşveren T.C. kimlik numarasını, Nüfusa kayıtlı olduğu ili, doğum yılı ve güvenlik kodu kısımlarını doldurduktan sonra Giriş butonuna basın. Ben burada basit anlamda bir bina inşaatı için işyeri tescil başvurusunun nasıl yapıldığını anlatacağım. Giriş yaptıktan sonra yine aşağıdaki gibi bir ekran gelecek karşınıza.

3-İşveren durumuna uygun olan menülerden birisi ile giriş yapın. Ben gerçek kişi için bina inşaatı sgk tescil başvurusu yapacağımdan Gerçek Kişi İşyeri Bildirgesi Düzenle menüsünden giriş yapıyorum.

Bu ekranda işyerinin bağlı bulunduğu İl, ilçe ve SGM bilgilerini girin.

Sigortalı çalıştırmaya başlanacak tarih kısmına işyerinde sigortalının ilk defa çalışmaya başladığı tarihi girin. Bu kısım önemli. En geç çalışmaya başlayacağı tarihe kadar başvuru yapabileceğinizi unutmayın.

Yapılan işin niteliği kısmına bir kaç kelime ile yapılacak işi yazın. Örneğin Nakliye, Muhasebe İşi, Temizlik İşleri v.s. Ben inşaat tescili yapacağımdan bina inşaatı yazıyorum.

Niteliği itibariyle en çok 30 iş günü süren bir iştir

Eğer yapacağınız iş 30 günden az sürecekse evet 30 günden fazla sürecekse hayır deyin.

İşyeri mahiyeti kısmında iş devamlı mı geçici mi işaretlemeniz gerekir. Eğer ihaleli bir iş ise ya da bina inşaatı ise Geçici, değilse Devamlı seçmeniz gerekir. Ben inşaat tescili yaptığımdan geçici seçiyorum.

Çalışmaya başlanacak sigortalı sayısı kısmına en az 1 yazmanız gerekir. İlk girişte kaç işçinin başlangıcı yapılacaksa onu yazın. 5 yazıp sonra alırsanız sıkıntı olur. Ancak 1 yazıp 5 alsanız bile sıkıntı olmaz.

Defter tipi vergi dairesinde işverenin tabi olduğu defter tipidir. Mesela benim yaptığım iş vergiye tabi olmadığından deftere tabi değil seçiyorum. Ancak şirketlerin defter tipi hep Bilançodur. Diğer vergiye tabi işletmelerin ise tabi olduğu defter tipini bilmiyorsanız vergi dairesinden öğrenebilirsiniz.

Meslek teşekkülü ve ticaret sicil Vakıf Dernek No kısımlarını biliyorsanız doldurun. Bilmiyorsanız boş bırakarak ileri butonuna tıklayın.

4-İleri dedikten sonra işyerinin adres bilgilerinin istendiği menü karşınıza gelecektir.

Bu ekranda işyerinin adres bilgilerini girmeniz gerekir. Eğer merkez adresi varsa Evet diyerek merkez adresi bilgilerini girin. Yoksa hayır deyin. Merkez adresinden kasıt ise şudur. Örneğin İş Bankasının merkez adresi Ankara diyelim ve Kocaalide şube açacak. Bu durumda yukarıdaki adres ilk satırında Kocaeli’deki şube adresini, merkez adres kısmına da İş Bankası’nın merkez adres bilgilerinin girilmesi gerekir.

5-Adres satırını da geçtikten sonra sırada Nace Bilgileri kısmı var. Nace kodu her yıl işkolları için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen 6 haneli bir sayıdır. GİB sayfasından güncel nace kodlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca vergi levhanızda 6 haneli nace kodunuz yazar. Vergi levhasındaki 6 haneli nace kodunuzu aşağıdaki ekranda benim inşaatı için girmiş olduğum 412002 kodunu girdiğim gibi girin ve ekle deyin. Tek tek sorgulamanıza gerek yok.

6-Bu kısmı da doldurup ileri dedikten sonra sıra geldi işveren bilgileri ekranına. İşveren T.C. numarasını yazarak sorgula kısmına basın, telefon numarasını girerek ekle deyin ve ileri butonuna basın.

7-E-Bildirge Kullanıcı kısmından şifre vermek istediğiniz e bildirge kullanıcısına ilişkin bilgileri girin ve kaydedin. Artık ilk tesciller için şifre başvurusu bu ekrandan yapılıyor. Şifrenin oluşabilmesi için ise SGK tarafından onayın tamamlandıktan sonra işveren ve yetkili kişiler tarafından onaylanması gerekiyor. Onaydan sonra şifre oluşacaktır. Şifre onaylama ve görüntüleme işlemleri hakkında detaylı bilgi için https://sgkbilgisi.com/sgk-sifre-onaylama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

İşyeri bildirgesi düzenleme

Yukarıdaki tüm aşamaları tamamladıktan sonra sonra artık geldik onay ekranına. Bu ekranda tüm bilgilerinizi kontrol ettikten sonra Sağ alt taraftaki kaydet butonuna basın. Ardından başvurunuza ilişkin çıktıyı alın. İşveren tarafından ekran çıktısı imzalansın. Yukarıda da belirttiğim üzere bu işyeri bildirgesi yerine geçer. Ayrıca işyeri bildirgesi doldurmanıza gerek yok.

Sgk işyeri tescil 7 günlük süre

SGK e işyeri tescil uygulamasından başvuru yaptıktan sonra gerekli belgeleri en geç 7 gün içerisinde bağlı bulunduğunuz SGK’ya elden ya da posta yolu ile göndermeniz gerekir. Bu ekrandan en geç sigortalı çalıştırmaya başladığınız tarihe kadar yaptığınız başvuru belgeleri sonradan verseniz bile kabul edilir. Herhangi bir cezai işlem uygulanmaz.

SGK işyeri tescil evrakları

İşyeri bildirgesini başvurunun sonunda çıktı olarak aldıktan sonra ekine eklemeniz gereken tüm belgeler için https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-tescil-evraklari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk alt taşeron işyeri tescil 2020

Alt taşeron SGK tescilinin internet ortamında yapılabilmesi için öncelikle ana dosya tescil işleminin tamamlanması ve SGK tarafından onaylanarak tescil edildiğine dair belgenin alınması gerekiyor. Ana dosyaya işyeri tescil numarası alındıktan sonra giriş için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz.

Taşeron işyeri bildirgesi internet ortamında nasıl verilir ?

  • SGK tescil uygulaması ana sayfasına gelin.
  • İşveren T.C. numarası ve doğum tarihini yazdıktan sonra ana ekrana giriş sağlanır.
  • Ana ekranda yukarıda yer alan “Değişiklik İşlemleri” ve “Yeni Değişiklik” seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda işyeri sicil numarasını 11234121212345671231212 olacak şekilde 23 haneli ve arada boşluk olmayacak şekilde girin.
  • Sonra Değişiklik Tarihi-Aracı Girişi-Aracı ( Alt Taşeron) Bilgileri girilir.
  • Son aşamada Kaydet denilerek işlem tamamlanır.

Böylece aracı için tescil başvuru işlemi online tamamlanmış olur. Gerekli evraklar ve sistemden almış olduğunuz bildirge ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yaparak onayı tamamlayabilirsiniz.

Tescil başvurusu yaparken doldurulma konusunda zorluk yaşanan bazı kısımlar ve anlamları aşağıdaki gibidir.

Alt taşeron referans numarası alma

Tescil işlemini yukarıda belirtildiği gibi tamamladığınızda sistem size tescil sonunda bir referans numarası verir. Tescil aşaması sonunda direk referans numarasını da içeren ekran çıktısını almanız gerekmektedir.

Dernek sgk dosya açılışı

Dernekler için tescil işlemlerinde yukarıdakilerden farklı bir durum söz konusu değildir. Aynı yolu takip ederek tescil işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Meslek teşekkülü

İşverenin kayıtlı olduğu mesleki kuruluştur. Örneğin şoför ise şoförler odası, şirket ise ticaret odası, berber ise esnaf odası gibi. Eğer kayıtlı olunan herhangi bir mesleki teşekkül yoksa bu kısma “Yok” yazabilirsiniz. Mesleki teşekkül hakkında ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/meslek-tesekkulu-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yapılan işin niteliği

Tescil aşamasında bu kısma işyerinde ne iş yapılacaksa kısaca yazın. Örneğin özel bina inşaatı, karayolu ile yük taşıma, öğrenci taşıma, temizlik işleri gibi. Bu size kalmış. Ama yapılacak işi nace koduna da uygun olarak birkaç kelime ile özetlemeniz gerekiyor.

Kolay işverenlik

Bu sistem apartman yönetimi ve konut kapıcılığı kapsamında sigortalı çalıştıranlar için geliştirilen bir uygulama. Uygulamada her ay bildirge verme zorunluluğu yok. Bir kere beyanın ardından sistem her ay tahakkuk ve hizmeti otomatik olarak bildirmekte. Kolay işverenlik hakkında daha fazla bilgi, başvuru ve beyan işlemlerinin nasıl yapıldığı ve tüm ayrıntılar için hemen https://sgkbilgisi.com/konut-kapicilari-kolay-isverenlik-kapsamina-nasil-alinacak/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk şube açılışı

Açılan her bir şube için ayrı SGK dosyası tescil edilmesi ve şube çalışanlarının da bu dosya üzerinden bildirimlerinin yapılması gerekmektedir. Şube açılışı için tescil işlemleri ve takip edilmesi gereken yol da tıpkı yukarıdaki gibi olacaktır.

İşyeri tescil güncelleme

Tescil güncelleme işlemlerini de yine tescil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. E-SGK tescil uygulamasına giriş yaptıktan sonra TESCİLLERİM alt menüsünde SGK tarafından onaylanmış tescillerin güncellemesini ONAYLANMIŞ kısmından, henüz onaylanmamış olanları ise ONAYLANMAMIŞ kısmından güncelleyebilirsiniz.

İşyeri tescil evrakları kaç gün içinde verilir ?

E-sgk tescil uygulaması üzerinden başvuru işlemini tamamladıktan sonra en geç 7 gün içerisinde tescil evraklarını elden ya da posta yolu ile işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekmektedir.

SGK işyeri tescili ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.