Sgk İşyeri Tescil Evrakları 2020

2

SGK işyeri tescil evraklarının neler olduğunu sizler için tek başlıkta topladık. Eğer yanınızda çalışacak sigortalı işçiniz varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyanızın olması gerekiyor. SGK sigorta dosyası açma işlemini E sgk işyeri tescil uygulaması aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Eğer tescil başvurusunu henüz yapmadıysanız öncelikle https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-tescil-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret ederek hemen başvuru yapabilirsiniz.

E sgk işyeri tescil uygulamasından başvuru yaptıktan sonra sgk işyeri açılış evraklarını en geç 7 gün içerisinde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile göndermeniz gerekiyor. E sgk tescil başvurusu ekranından başvuru yapıp işyeri tescil evraklarını göndermezseniz SGK’nın işyerinizi denetime alacağını belirtmek isteriz. Sgk işyeri tescil istenen evraklar aşağıdaki gibidir. Sigorta açılışı için gerekli olan bu belgeleri süresi içerisinde göndermenizi öneririz.

SGK işyeri tescil süresi

Kanunen işyeri tescil başvurusunun en geç sigortalının çalışmaya başladığı gün saat 23.59’a kadar elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. İşçi çalıştırılan güne kadar e-sgk işyeri tescil uygulaması üzerinden tescil için başvuru yapılmaz ise daha sonra geç bildirimden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanır.

SGK işyeri tescil iptali

Tescil başvurusu yaptıktan sonra iptal işlemini online olarak yapamıyorsunuz. En geç işçi çalışmaya başlanan tarihe kadar aslında e sgk tescil uygulaması üzerinden iptal işlemi yapılabilmekte. Ancak bu tarihi geçirdiyseniz gerekçeli iptal dilekçesi ile işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe verilmesi gerekmektedir.

SGK işyeri bildirgesi geç verme cezası 2020

Malumunuz sgk işyeri dosya açma işlemi için son başvuru tarihi işçi çalıştırmaya başladığınız tarihtir. Sgk dosya açilişi başvurusunu en geç işçi çalıştırmaya başladığınız tarihe kadar elektronik ortamda yapmamanız halinde;

 • İşyeriniz deftere tabi değilse: 2.943,00 TL,
 • İşletme defterine tabi ise: 5.886,00 TL
 • Bilançoya tabi iseniz ya da Kamu idaresi iseniz: 8829,00 TL idari para cezası uygulanır.

Sgk işyeri açılışının geç yapılmasından dolayı uygulanan İPC’yi 15 gün içerisinde ödemeniz halinde %25 oranında indirim uygulanır. Ayrıca sgk dosya açma işlemini verilmesi gereken kanuni süreden itibaren 30 gün içerisinde kendiniz vermeniz ve 15 gün içinde ödemeniz halinde ise yukarıda belirlenen tutarların 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. 

2020 yılı için SGK tarafından uygulanan tüm ceza tutarlarını tek başlıkta topladık. Tutarlar hakkında bilgi edinmek için https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezalari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk dosya açılışı için gerekli evraklar 2020

Sgk açiliş evraklari yapılacak işin niteliğine ve işverene göre farklılık göstermekte. Bu yüzden sgk dosya açılışı için gerekli evrakları ayrı başlıklar altında vermek daha sağlıklı olacaktır.

Sürekli işyerleri için sgk işyeri tescil evrakları 2020

Devamlı nitelikteki işyerleri için gerçek kişilerden istenen sgk tescil evrakları aşağıdaki gibidir;

 • İşyeri bildirgesi ( E SGK tescil uygulamasından alıp imzalamanız gerekiyor)
 • İşveren kimlik fotokopisi,
 • İşveren imza beyannamesi ( eğer tescil evraklarını elden SGK’ya verecekseniz istenmez.) Posta ya da kargo v.s. yolu ile gönderecekseniz istenir.
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Kanuni vekil varsa vekaletname ve kanuni vekile ait kimlik fotokopisi.

Devamlı nitelikteki tüzel kişilikler yani şirketler, adi ortaklıklar, koeparatifler v.s için yukarıdaki sgk dosya açma evraklarına ilave olarak istenen sgk işyeri tescil belgeleri ise şunlardır;

 • Şirket/tüzel kişi ortaklarına ait kimlik fotokopileri,
 • Ticaret sicil gazetesi örneği,
 • Şirket imza sürküleri ve yetkili kişilere ait belgeler.
 • Şirket vergi levhası

Geçici işler için sgk tescil evrakları

İhaleli iş ya da bina inşaatı için sigorta dosyası açma evrakları aşağıdaki gibidir.

Gerçek kişilerin ihale/inşaat geçici SGK sigorta dosyası açma evrakları şunlardır;

 • İşyeri bildirgesi ( e sgk tescil uygulaması onay kısmında aldığınız)
 • İşveren kimlik fotokopisi,
 • Vergi levhası ( işveren vergiye tabi değilse istenmez),
 • İhaleli işlerde ihaleye ilişkin sözleşme,
 • Bina inşaatlarında bina inşaatı ruhsatı,
 • Kanuni vekil varsa vekaletname ve vekilin kimlik fotokopisi.
 • İmza sürküsü. Eğer işveren olarak kendiniz SGK’ya ssk dosyası açma evraklarını teslim edecekseniz imza sürküsü istenmez.

Tüzel kişiliklerin ihale/inşaat sigorta dosyası açılışı için gerekli evraklar yukarıdakilere ilave olarak şu şekildedir;

Tüzel kişilik geçici işyeri tescili için yukarıdaki belgelere ilave olarak;

 • Tüzel kişi yetkililerine ait kimlik fotokopileri ve imza sürküleri,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
 • Şirket vergi levhası.

Eğer bina inşaatınız için SGK dosyası açacaksanız başvuruyu nasıl yapabileceğinizi öğrenmek ve gerekli belgeleri indirmek için hemen https://sgkbilgisi.com/ozel-insaat-sgk-dosya-acma-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E bildirge kullanıcısı için de başvurular artık E SGK sistemi üzerinden yapılmakta. Kullanıcı tanımlama ve e bildirge şifresi görüntüleme, e sigorta sözleşme onayı işlemleri ve daha fazlası için https://sgkbilgisi.com/sgk-sifresi-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK işyeri tescil hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Umut

  Merhaba, e tescil sırasında şirket ortaklarını,yönetici bilgilerini ve e bildirge kullanıcısını soruyor. Ortak ve bildirge kısmını anladım ama yönetici bilgisine ne yazmak gerekiyor. Biz de yönetim kurulunda 3 kişi var bunları yazarsam bildirge için üçüne de sözleşme gidecek bir kişiyi yazmam yeterli olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yönetim kurulunda yer alan tüm ortakları yönetici olarak girmeniz gerek. Mecburen sözleşme herkes tarafından onaylanacak.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.