Sgk İşyeri Tescil Evrakları 2022

12

SGK işyeri tescil evraklarının neler olduğunu sizler için tek başlıkta topladık. Eğer yanınızda çalışacak sigortalı işçiniz varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyanızın olması gerekiyor. SGK sigorta dosyası açma işlemini E sgk işyeri tescil uygulaması aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Eğer tescil başvurusunu henüz yapmadıysanız öncelikle sgk dosyası açma başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek hemen başvuru yapabilirsiniz.

E sgk işyeri tescil uygulamasından başvuru yaptıktan sonra sgk işyeri açılış evraklarını en geç 7 gün içerisinde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile göndermeniz gerekiyor. E sgk tescil başvurusu ekranından başvuru yapıp işyeri tescil evraklarını göndermezseniz SGK’nın işyerinizi denetime alacağını belirtmek isteriz. Sgk işyeri tescil istenen evraklar aşağıdaki gibidir. Sigorta açılışı için gerekli olan bu belgeleri süresi içerisinde göndermenizi öneririz.

SGK işyeri tescil süresi nedir ?

Kanunen işyeri tescil başvurusunun en geç sigortalının çalışmaya başladığı gün saat 23.59’a kadar elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. İşçi çalıştırılan güne kadar e-sgk işyeri tescil uygulaması üzerinden tescil için başvuru yapılmaz ise daha sonra geç bildirimden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanır.

SGK işyeri tescil iptali nasıl yapılır ?

Tescil başvurusu yaptıktan sonra iptal işlemini online olarak yapamıyorsunuz. En geç işçi çalışmaya başlanan tarihe kadar aslında e sgk tescil uygulaması üzerinden iptal işlemi yapılabilmekte. Ancak bu tarihi geçirdiyseniz gerekçeli iptal dilekçesi ile işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe verilmesi gerekmektedir.

SGK işyeri bildirgesi geç verme cezası 2022

Malumunuz sgk işyeri dosya açma işlemi için son başvuru tarihi işçi çalıştırmaya başladığınız tarihtir. Sgk dosya açilişi başvurusunu en geç işçi çalıştırmaya başladığınız tarihe kadar elektronik ortamda yapmamanız halinde;

 • İşyeriniz deftere tabi değilse: 5.004,00 TL,
 • İşletme defterine tabi ise: 10.008,00 TL
 • Bilançoya tabi iseniz ya da Kamu idaresi iseniz: 15.012,00 TL idari para cezası uygulanır.

Sgk işyeri açılışının geç yapılmasından dolayı uygulanan İPC’yi 15 gün içerisinde ödemeniz halinde %25 oranında indirim uygulanır. Ayrıca sgk dosya açma işlemini verilmesi gereken kanuni süreden itibaren 30 gün içerisinde kendiniz vermeniz ve 15 gün içinde ödemeniz halinde ise yukarıda belirlenen tutarların 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. 

Sgk dosya açılışı için gerekli evraklar 2022

Sgk açılış evrakları yapılacak işin niteliğine ve işverene göre farklılık göstermekte. Bu yüzden sgk dosya açılışı için gerekli evrakları ayrı başlıklar altında vermek daha sağlıklı olacaktır.

Sürekli işyerleri için sgk işyeri tescil evrakları 2022

Devamlı nitelikteki işyerleri için gerçek kişilerden istenen sgk tescil evrakları aşağıdaki gibidir;

 • İşyeri bildirgesi ( E SGK tescil uygulamasından alıp imzalamanız gerekiyor)
 • İşveren kimlik fotokopisi,
 • İşveren imza beyannamesi ( eğer tescil evraklarını elden SGK’ya verecekseniz istenmez.) Posta ya da kargo v.s. yolu ile gönderecekseniz istenir.
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Kanuni vekil varsa vekaletname ve kanuni vekile ait kimlik fotokopisi.

Devamlı nitelikteki tüzel kişilikler yani şirketler, adi ortaklıklar, koeparatifler v.s için yukarıdaki sgk dosya açma evraklarına ilave olarak istenen sgk işyeri tescil belgeleri ise şunlardır;

 • Şirket/tüzel kişi ortaklarına ait kimlik fotokopileri,
 • Ticaret sicil gazetesi örneği,
 • Şirket imza sürküleri ve yetkili kişilere ait belgeler.
 • Şirket vergi levhası

Geçici işler için sgk tescil evrakları

İhaleli iş ya da bina inşaatı için sigorta dosyası açma evrakları aşağıdaki gibidir. Gerçek kişilerin ihale/inşaat geçici SGK sigorta dosyası açma evrakları şunlardır;

 • İşyeri bildirgesi ( e sgk tescil uygulaması onay kısmında aldığınız)
 • İşveren kimlik fotokopisi,
 • Vergi levhası ( işveren vergiye tabi değilse istenmez),
 • İhaleli işlerde ihaleye ilişkin sözleşme,
 • Bina inşaatlarında bina inşaatı ruhsatı,
 • Kanuni vekil varsa vekaletname ve vekilin kimlik fotokopisi.
 • İmza sürküsü. Eğer işveren olarak kendiniz SGK’ya ssk dosyası açma evraklarını teslim edecekseniz imza sürküsü istenmez.

Tüzel kişiliklerin ihale/inşaat sigorta dosyası açılışı için gerekli evraklar yukarıdakilere ilave olarak şu şekildedir; Tüzel kişilik geçici işyeri tescili için yukarıdaki belgelere ilave olarak;

 • Tüzel kişi yetkililerine ait kimlik fotokopileri ve imza sürküleri,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
 • Şirket vergi levhası.

Eğer bina inşaatınız için SGK dosyası açacaksanız başvuruyu nasıl yapabileceğinizi öğrenmek ve İnşaat sgk işyeri tescil gerekli evraklar için hemen sgk inşaat dosyası açma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E bildirge kullanıcısı için de başvurular artık E SGK sistemi üzerinden yapılmakta. Kullanıcı tanımlama ve e bildirge şifresi görüntüleme, e sigorta sözleşme onayı işlemleri ve daha fazlası için e sgk şifresi nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk taşeron dosyası açma 2022

Alt taşeron diğer adı ile aracı tescilleri de artık E-SGK tescil uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Alt taşeron dosyası açmak için aşağıdaki aşamaları takip etmeniz gerekmektedir;

 • Öncelikle E-SGK tescil uygulamasına buradan e-devlet şifreniz ile giriş yapınız ⇒ SGK işyeri tescil uygulamasına giriş.
 • T.C. ve e-devlet şifrenizi yazdıktan sonra UYGULAMAYA GİT diyerek devam edin.
 • Uygulama ana sayfasına giriş yaptıktan sonra ise “DEĞİŞİKLİK İŞLEMLERİ” ve “YENİ DEĞİŞİKLİK” kısmını seçin.
 • Burada alt taşeron olarak tescil edilecek olan ana dosyanın SGK sicil numarasını 23 haneli olarak ( 11234121212345671231212) şeklinde giriniz.
 • Buradan sonraki süreç normal tescil gibi olacaktır.
 • Alt taşeron SGK tescil aşamasında e-bildirge kullanıcısı tanımlanamamaktadır.
 • Buradan tescil işlemini tamamladıktan sonra referans numarasını not alın.
 • Yukarıda belirtilen sgk dosya açılış evraklarına ilave olarak taşeronluk sözleşmesi ve e bildirge şifre başvuru formları ile sözleşmesini de ekleyin. E bildirge şifre başvuru formu ve sözleşmelerini buradan indirebilirsiniz ⇒ e bildirge şifre başvuru formu ve sözleşmeleri indir.
 • Alt taşeron işyeri tescil için gerekli evrakları ile başvuru yaptıktan sonra SGK tarafından alt taşeron sgk dosya açılışı onaylanır.
 • Sgk alt taşeron işyeri tescili onaylandıktan sonra e bildirge kullacısı olarak bildirilen kişinin e-devlet şifresi ile SGK şifresini e-devletten alarak işe giriş ve bildirge gönderme sürecini başlatabilirsiniz.

İhaleli işlerde sgk dosya açma nasıl yapılır ?

Geçici ihaleli işlerde dosya açma süreci şu şekilde olmalıdır;

 • En geç ihaleli işin başlama tarihi yani işçi çalışma tarihine kadar SGK tescil uygulaması üzerinden tescil girişi yapılmalıdır.
 • Daha sonra en geç 7 gün içerisinde sgk dosya açma gerekli evrakları ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile gönderilmelidir.
 • İhaleli işlerde Sgk dosyası açmak için gerekli evraklar yukarıda verilmiştir.
 • Sgk açılışı için gerekli evrakları ile başvurudan sonra SGK tescili onaylar ve bu süreçten sonra artık giriş yapılarak bildirim sağlanır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

12 Yorum
 1. elif

  Merhaba,
  İhaleli işyeri için sgk dosyası açarken, tescil ekranında İhale bölümünü mü seçmemiz gerekiyor? Yoksa normal geçiçi işyeri gibi mi açmalıyız? Bir de ihaleli işler %5’lik sk indiriminden yararlanamıyor diye bir duyum aldım doğruluğu var mıdır? Bir fabrikanın güvenlik işini yapmaya başlayacağız. Bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geçici iş seçeceksiniz. İhale seçeneği varsa onu da seçmeniz gerekiyor. Tam olarak sizin ekrana hakim değilim. Evet ihaleli işlerde herhangi bir teşvikten yararlanamazsınız. 5 puanlık indirim de dahil.

 2. abdullah yeni

  şube ticeret sicilde tescil oldu sgk şube açılışı için yapmamız gereken işlemler nelerdir.
  ayrıca şifre alacak mıyız. hazırlanması gereken evraklar nelerdir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dosyanız tescilli ise sadece şifre evrakları ve bir dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız yeterli olacaktır. Kanun kapsamına alınış tarihi farklı olacaksa dilekçede bunu da belirtin.

 3. Cevdet

  Merhaba,

  Kolay işverenlik kapsamında, Sgk işyeri tescil başvurusunu e devlet üzerinden yaptıktan sonra sgk’ya evrak götürmemize gerek var mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet gerekli evraklar ile 1 hafta içerisinde tescil onayı için başvurmanız gerekiyor.

 4. ezgi

  Merhaba Sgk alt taşeron dosya açılışı yapacağız biz taşeron firmayız referans numarası için ana firma mı giriş yapacak yoksa bizmi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz yapacaksınız. Ana firma işyeri sicil numarası lazım olacak ama size. Bu varsa bu sicil numarası ile sistemden giriş yaparak gerekli evraklarla başvurunuzu yapabilirsiniz.

 5. SEMA HAN

  MERHABA SGK İŞYERİ TESCİL DOSYA AÇILIŞINDA TÜZEL KİŞİLİĞİ OLUŞTURAN İŞVERENLERİN HEPSİNİN KİMLİK FOTOKOPİLERİNİN SGK YA VERİLMESİ HAAKINDA RESMİ BİR GENELGE VEYA YAZI VARMIDIR ÇOK TEŞEKKÜRLER.(DAHA ÖNCEDE YAZDIM AMA CEVAP ALAMADIM CEVAP VEREBİLİRSENİR ÇOK SEVİNİRİM)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren uygulamaları yönetmeliği var SGK’nın. Zaten tescil için gerekli evraklar da bu yönetmeliğe göre belirlenir. Ama orada zorunlu olarak istenir diye bir ibare olduğunu hatırlamıyorum ben. Siz de bir göz atın dilerseniz.

 6. Umut

  Merhaba, e tescil sırasında şirket ortaklarını,yönetici bilgilerini ve e bildirge kullanıcısını soruyor. Ortak ve bildirge kısmını anladım ama yönetici bilgisine ne yazmak gerekiyor. Biz de yönetim kurulunda 3 kişi var bunları yazarsam bildirge için üçüne de sözleşme gidecek bir kişiyi yazmam yeterli olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yönetim kurulunda yer alan tüm ortakları yönetici olarak girmeniz gerek. Mecburen sözleşme herkes tarafından onaylanacak.