Ölüm Aylığı Hesaplama Programı

0

Vefat eden sigortalı, bağkurludan ya da emekli birisinden hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde ölüm maaşı bağlanabilmektedir. Dul eşe, çocuklara ve vefat edenin anne ya da babasına ölüm aylığı bağlanma oranları ise farklılık göstermektedir. Yazımızda ölüm aylığı nedir, ölüm aylığı hesaplaması nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca ölüm aylığı hesaplama programı konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

Ölüm aylığı bağlanma şartları nelerdir ?

Vefat eden kişi emekli ise ayrıca ölüm aylığı şartları aranmaz. Ancak sigortalı, bağkurlu ya da başka bir kapsamda çalışırken vefat ettiyse sgk ölüm aylığı bağlanabilmesi için prim gün şartı ile sigortalılık süresi şartlarının sağlanması gerekmektedir. SSK, bağkur ölüm aylığı için gereken gün sayısı ve sigortalılık zamanı bilgisi aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

Ölüm halinde emeklilik kaç gün gerekir ?

4a SSK kapsamında iken vefat eden sigortalının hak sahiplerine olum ayligi bağlanabilmesi için her türlü borçlanma hariç en az 900 gün gerekmektedir. Eğer vefat tarihinden önceki sigortalı çalışma 900 günden az ise bu durumda prim gününün 1800’e tamamlanması halinde ölüm ayligi bağlanabilir. Prim gün şartı haricinde ayrıca 5 yıllık sigortalılık süresi şartının da sağlanması gerekli.

Bağkur ve emekli sandığında ise durum biraz daha farklıdır. Bağkurlu ya da memur birisi vefat ettiğinde kalan hak sahiplerine maaş bağlanabilmesi için 1800 gün gereklidir. Ayrıca vadesi geçmiş bağkur prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Sgk ölüm aylığı bağlanması için gerekli belgeler nelerdir ?

Başvuru için SGK aylık talep formu, maaşa başvuran kişiye ait kimlik fotopokisi, boşanan kız çocukları için eşinden ayrı yaşadığına dair taahhütname, varsa vefat edene ait ölüm belgesi. Ölüm aylığı başvuru formunu nasıl dolduracağınız ve gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bilgi için ölüm aylığı tahsis talep formu nasıl doldurulur başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer ?

Ölüm aylığı tablosuna göre dul eşe tek başına maaş alıyorsa %75, çocukları ile beraber alıyorsa ve ya sigortalı çalışıyorsa ya da kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan emekli maaşı alıyorsa %50 olarak bağlanır.

Yetim çocuklara maaş bağlama oranı %25’tir. Ancak çocuk tek başına emekli maaşından faydalanıyorsa bağlama oranı %50 olur. Bunun için SGK’ya aylığın arttırılması için talepte bulunulması gerekmektedir.

Anne ya da babaya maaş bağlama oranı ise %25’tir.

Ölüm aylığı hesaplama tablosu

Ölüm aylığı miktarını online olarak hesaplayabileceğiniz bir uygulama maalesef bulunmuyor. Ancak ölüm aylığı hesaplama başlıklı yazımızdan ortalama maaş tutarlarına göz atabilirsiniz.

Ölüm aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk ölüm aylığı sorgulamanı e devlet sisteminden yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresine giriş sağladıktan sonra bağkur ölüm aylığı sorgulaması için SGK-4b Aylık Bilgisi menüsünden, ssk e devlet ölüm aylığı sorgulamasını SGK-4A Aylık bilgisi menüsünden, memur ölüm maaşı sorgulamasını ise SGK-4C Aylık Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

Ölüm aylığı geriye dönük ödeme nasıl olur ?

Ölüm tarihinden sonra ölüm aylığı başvurusunu 5 yıl içerisinde yaptığınızda maaş ölüm tarihini takip eden ay başından itibaren ödenir. Yani ölüm aylığı başvurusunu geç yapsanız da toplu olarak ödeme yapılır.

Emekli ölüm aylığı ne kadar sürede bağlanır ?

Ortalama olarak 2-3 ay arasında bağlanır. Tabi bu durum başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ancak dediğimiz gibi ortalama 2-3 ay içinde bağlanır.

Ölen kişinin emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Ölen kişi adına maaş sorgulamasını yalnızca o kişinin e devlet şifresi ile e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E devlet yoksa ya da bloke olduysa online olarak sorgulama durumunuz maalesef yok. Bu durumda sorgulamayı bağlı olduğunuz SGK’dan yapmanız gerekli.

Ölüm halinde emekli maaşı ne zaman kesilir ?

Nüfusa ölüm tarihi işlenir işlenmez maaş SGK sisteminde otomatik olarak kesilir. Vefat eden kişinin ölüm tarihinden önce ya da öldüğü güne kadar bankaya yatan maaşları çekilebilir. Ancak ölümden sonra yatan aylıklar çekilemez.

Ölüm aylığı hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.