Ölüm Aylığı Hesaplama Programı

31

Ölüm aylığı hesaplama programı aracılığı ile ne kadar ölüm aylığı alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz. Vefat eden sigortalı, bağkurludan ya da emekli birisinden hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde ölüm maaşı bağlanabilmektedir.

Dul eşe, çocuklara ve vefat edenin anne ya da babasına ölüm aylığı bağlanma oranları ise farklılık göstermektedir. Yazımızda ölüm aylığı nedir, SGK ölüm aylığı hesaplaması nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ölüm aylığı şartları nasıldır ?

Vefat eden kişi emekli ise ayrıca ölüm aylığı şartları aranmaz. Ancak sigortalı, bağkurlu ya da başka bir kapsamda çalışırken vefat ettiyse sgk ölüm aylığı bağlanabilmesi için prim gün şartı ile sigortalılık süresi şartlarının sağlanması gerekmektedir. SSK, bağkur ölüm aylığı için gereken gün sayısı ve sigortalılık zamanı bilgisi aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir. Buna göre;

 • 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında vefat edenler için SSK kapsamında ölüm aylığı bağlanabilmesi için her türlü borçlanma hariç en az 900 gün olması, Bağkur ve emekli sandığı kapsamında ise en az 1800 gün olması gerekmektedir.
 • 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat durumunda da SSK’da en az 900 gün ve bağkur ile emekli sandığı kapsamında ise en az 1800 gün olması şartı ile aylık bağlanabilmektedir.
 • Ayrıntılı şartlar, ölüm aylığı başvurusunda izlenecek yol ve tüm detaylar için hemen ölüm aylığı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm halinde emeklilik kaç gün gerekiyor ?

4a SSK kapsamında iken vefat eden sigortalının hak sahiplerine olum ayligi bağlanabilmesi için her türlü borçlanma hariç en az 900 gün gerekmektedir. Eğer vefat tarihinden önceki sigortalı çalışma 900 günden az ise bu durumda prim gününün 1800’e tamamlanması halinde ölüm ayligi bağlanabilir. Prim gün şartı haricinde ayrıca 5 yıllık sigortalılık süresi şartının da sağlanması gerekli.

Bağkur ve emekli sandığında ise durum biraz daha farklıdır. Bağkurlu ya da memur birisi vefat ettiğinde kalan hak sahiplerine maaş bağlanabilmesi için 1800 gün gereklidir. Ayrıca vadesi geçmiş bağkur prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Ölüm aylığı için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuru için SGK aylık talep formu, maaşa başvuran kişiye ait kimlik fotopokisi, boşanan kız çocukları için eşinden ayrı yaşadığına dair taahhütname, varsa vefat edene ait ölüm belgesi. Ölüm aylığı başvuru formunu nasıl dolduracağınız ve gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bilgi için hemen ölüm aylığı tahsis talep formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer ?

Ölüm aylığı tablosuna göre;

 • Dul eşe tek başına maaş alıyorsa %75,
 • çocukları ile beraber alıyorsa ve ya sigortalı çalışıyorsa ya da kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan emekli maaşı alıyorsa %50 olarak bağlanır.
 • Yetim çocuklara maaş bağlama oranı %25’tir. Ancak çocuk tek başına emekli maaşından faydalanıyorsa bağlama oranı %50 olur.
 • Bunun için SGK’ya aylığın arttırılması için talepte bulunulması gerekmektedir.
 • Anne ya da babaya maaş bağlama oranı ise %25’tir.

Bağkur ölüm aylığı ne kadar ?

4b yani bağkur kapsamında emekli iken ya da prim öderken emekli olanların hak sahiplerine aylık bağlama oranları yukarıdaki gibi olacaktır. Yani sadece eşe bağlanacaksa maaşın %75’i, çocuklar da varsa eşe %50 ve çocuklara da %25 hisse ile maaş bağlanmış olacaktır.

Ölüm aylığı nasıl hesaplanır ?

Yukarıdaki hesaplamadan da anlaşılacağı üzere;

 • Dul eş tek başına maaş alacaksa vefat eden kişinin maaşının %75’ini alacaktır.
 • Çocuklarla beraber alacaksa bu durumda %50, %25 şeklinde olacaktır.
 • Eğer vefat eden kişi emekli değilse ve ilk defa emekli olunacaksa bu oranları esas alarak ilk defa emekli olacaklar için bağlanacak ortalama maaş tutarlarına  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Dul/yetim aylığı hesaplama programı açıldı mı ?

Yukarıda ölüm maaşı hesaplama kısmında ölüm aylığının kime ne kadar bağlanacağı ve ölüm aylığı oranları  hakkında bilgi verilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplama yapabilmek için geliştirilen bir ölüm aylığı hesaplama robotu şu an için bulunmamakta. Sadece ssk kapsamında olanlar için online olarak emekli maaşı hesaplama programı açılmış durumda buradan da ölüm aylığı miktarı hesaplaması yapılamamakta.

Ölüm aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk ölüm aylığı sorgulamanı e devlet sisteminden yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresine giriş sağladıktan sonra;

 • Bağkur ölüm aylığı sorgulaması için SGK-4b Aylık Bilgisi menüsünden,
 • Ssk e devlet ölüm aylığı sorgulamasını SGK-4A Aylık bilgisi menüsünden,
 • memur ölüm maaşı sorgulamasını ise SGK-4C Aylık Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

Ölen kişinin emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Ölen kişi adına maaş sorgulamasını yalnızca o kişinin e devlet şifresi ile e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E devlet yoksa ya da bloke olduysa online olarak sorgulama durumunuz maalesef yok. Bu durumda sorgulamayı bağlı olduğunuz SGK’dan yapmanız gerekli.

Ölüm aylığı geriye dönük ödeme yapılıyor mu ?

Ölüm tarihinden sonra ölüm aylığı başvurusunu 5 yıl içerisinde yaptığınızda maaş ölüm tarihini takip eden ay başından itibaren ödenir. Yani ölüm aylığı başvurusunu geç yapsanız da toplu olarak ödeme yapılır.

Emekli ölüm aylığı ne kadar sürede bağlanır ?

Ortalama olarak 2-3 ay arasında bağlanır. Tabi bu durum başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ancak dediğimiz gibi ortalama 2-3 ay içinde bağlanır.

Ölüm halinde emekli maaşı ne zaman kesilir ?

Nüfusa ölüm tarihi işlenir işlenmez maaş SGK sisteminde otomatik olarak kesilir. Vefat eden kişinin ölüm tarihinden önce ya da öldüğü güne kadar bankaya yatan maaşları çekilebilir. Ancak ölümden sonra yatan aylıklar çekilemez.

Ölüm aylığı hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

31 Yorum
 1. Emel

  Merhaba annem ssk dan babam emekli sandığı emeklisi ve ikiside vefat etti. Tek maaş alacak benim ablam evli. Bu durumda bana yüzde kaç bağlanır 2 maaş

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisinden de oranın %50 olması gerekiyor diye biliyorum Emel HANIM. Ama emin değilim.

 2. Cem Karaca

  Halam ve babaannem dedemin emekli maasini aliyorlardi. Ikisi de hicbir iste calismadilar. Babaannem vefat etti. Halamin maasi artar mi artmasi icin ne yapmali

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet artar. Dilekçe yazması gerekiyor. Aylık hisse oranı yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkar.

 3. Serdar

  Merhaba, ben 2004 4b sigorta girisliyim ve 40 yaşındayım. 4700 gün sigortam var. Evliyim ve iki çocuğum var.Allah gecinden versin ölürsem eşim ve çocuklarım ne kadar maaş alır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Serdar BEY. Şu an için en düşük aylık 1500 TL. Eşinizin hisse oranı %50, çocuklarınızın hisse oranı ise %25 olur.

 4. Ayşe

  Merhaba. Benim840 günümvar. 1 tane de çocuğumvar. Eşim yok. BenoldugumdeCocugumamaaşbaglanabilmesiiçin ne yapmalıyım. Ayrıca Cocuguma na kadar maaşb ağlanacak.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında ise en az 900 gün olması gerekiyor. 900 güne tamamlayın prim gününüzü. Şu anda en düşük emekli aylığı 1500 TL. Çocuk tek başına maaş alırsa en düşük 750 TL alır.

 5. Tutku

  Merhaba ..birşey sormak istiyorum..babam 2012de vefat etti ben 2015 temmuzda almaya başladım yetim maaşını ..peki geriye dönük alabilirmiyim suan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır başvuru tarihinden itibaren bağlanır. Geriye dönük alamazsınız.

 6. Melek

  Merhaba, Kasım 2020 eşimi kaybettim. Kendisini sağ iken 2600 TL emekli maaşı alıyordu. İlk evliliğinden 22 yaşında kızı var, evli değil,
  sigortalı çalışmıyor. SGK ya başvurduğumda ölüm aylığı 50% olarak alırsanız dendi. Ama bana 1. ölüm aylığı 584 TL olarak geldi. Ben şuanda sigortalı olarak çalışıyorum. 584 TL – bu 50% değil, sadece 22.5%, neden o kadar az alıyorum, resmi çalıştığım için mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır maaş hisseniz %50 olur. O gelen para acaba cenaze yardımı mı ? Maaş olmayabilir.

 7. Pınar

  Merhaba babamı kaybettik annem ve ben emekli maaşı için başvuru yaptik. Annem kendisi emekli sigortadan ben çalışmıyorum ve evlendim ayrıldım bi oğlum var paylarımız ne kadar olur. Babamın emekli maaşı 5bin TL alıyordu düşen paylar ne kadar olur…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz yüzde 50 siz yüzde 25 olarak alırsınız.

 8. Nurten

  Merhaba babamı kaybettik babam 2000 yılı öncesinde emekli olmuştu ve 2020 de vefat etti yetim aylığı bana nekadar bağlanır maaşın hak sahibi sadece benim bazı yerlerde alt sınır aylığın %80 inden az olamaz diyor bazı yerlerde %50 oranında alırsınız diyor hangisi doğru?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %50 alırsınız tek başına siz alacaksanız.

 9. Nur

  Merhabalar. Annem bağkurdan emekli olan babasından tek yetim maaşı alan kişi olarak %50 lik pay alıyordu. Fakat yakın zamanda teyzemin kocasıda öldü. Teyzemde dedemden yetim maaşı alırsa annem ve teyzemin pay oranı ne olur. (Bazı kaynaklarda %40+%40 olduğunu bazı kaynaklar ise % 25 pay alacaklarını yazıyor. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Nur HANIM. %25 olur o zaman kişi başı hisse oranları.

 10. Ayse

  Iyi gunler babam subat 16 2020 vefat etti hisse oranim 4/8 intibak baglanma oranim 64.80 Babamin toplam gunu 7301 bana baglanan aylik 1864 tl kime dediysem bana dediler sana eksik veriyorlar birde bana toplu para vermediler benim ayligimda bir sorun varmi acaba yoksa dogrmu baglanma

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorun var eksik ya da eksik değil demek dosyayı görmeden imkansız. Eksik olduğunu düşünüyorsanız bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurun.

 11. ÖZLEM

  Merhaba
  Kızımın babası Haziran ayında vefat etti. Bağkur la gidip görüştüğümde 25.000,00-TL. borç olduğunu ve kapanmadan maaş bağlanamayacağını öğrendim. 4200 kadar da günü olduğunu söylediler.
  Yeni çıkan yasaya göre borçlar yapılandırılıyor . Ben bu borcu yapılandırırsam kızım babasının maaşını alabilir mi? Yoksa borç tamamen bittikten sonra mı maaş bağlanır. Ayrıca 4200 gün maaşına bir artı sağlar mı ? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcu tamamen bitirmeden aylık bağlanmaz. Gün sayısı çok etkili değil. Önemli olan prime esas kazanç ortalaması.

 12. Melek

  14 yıldır öğretmen olan kardeşim vefat etti eşine ne kadar maaş bağlanır çocuğu yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başınız sağolsun. Yüzde 75 hisse ile alır. Unvanı, kademe derecesi neydi?

 13. Fatmanur

  Ben bundan 45 gün önce eşimi kaybettim 7 yaşında bir kız çocuğum var. 4b bağkura bağlıydı. 1800 günü var. Alacağımız ölüm aylığı ne kadar olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En düşük maaş tutarı 1500 lira oldu. Size bunun %50’si yani 750 TL bağlanır. Kızınıza da 375 TL bağlanır. Başınız sağolsun..

 14. Gökmen aksoy

  İyi akşamlar benim kardeşim 2019 ağustos ayında vefat etti hastalıktan dolayı 2800 günü var ve bekardı. Biz annem için ölüm aylığı müracaatında bulunduk tam 7 ay oldu ve halen cevap gelmedi evraklarımız komisyonda imiş bu komisyon evrakları neden alır ve neye karar verir yani amacı nedir bu konuda bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin gelir durumunun Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Bu süreç de biraz uzun sürmekte. Bu yüzden komisyonda bekliyor olabilir.

   1. Gökmen aksoy

    Komisyon neyi belirler neye karar.verir onu öğrenmek istiyorum

    1. Ömer Meriç

     Komisyonun neye karar vereceğini nasıl bilelim ki ? Annenizin gelir durumuna bakılacak. Eğer geliri kanunen belirlenen gelirin altında ise aylık almasına karar verilecek. Değilse alamayacağına dair kararını bildirir.

 15. Abdulkadir

  Merhaba Hocam
  %60 Engelli olmamla kaynaklı Yetim Aylığı almaktaydım. Ayrıca Sözleşmeli memur olarak 24.09.1990 ‘ da T.C Emekli Sandığına tabii PTT Başmüdürlüğü’nde çalışmaya başladım.
  25.08.2010 tarihinde rahatsızlığımdan dolayı emekli oldum. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığının 11.02.2015 tarih ve 2651 sayılı yazıları ile, Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığınca yapılan inceleme sonucunda, 3310078842 tahsis numarası ile aylık almakta olduğum, Emekli olmam nedeniyle 25.08.2010 tarih itibariyle aylıkları kesilmiş olduğu ve tarafıma 25.08.2010 tarih ve 24.02.2015 süresince 40.552,93 TL yersiz ödemenin yapıldığı tespit edilmiştir. Her ay Emekli Maaşından 4/1 oranında 11.04.2015-11.05.2016 tarihler arasında toplam 5.190.40 TL kesinti yapılmıştır.
  11.05.2016 tarihi ile maaş kesintisi durdurulup, 22.02.2018 tarihinde tekrar tahakkuk edilip İlamsız Takiplerde Ödeme Emri gönderildi ve İcra yoluyla tahsil edilmesi istendi. Buna karşı itiraz hakkımı kullanarak 07.03.2018 tarihinde Mardin İcra Müdürlüğü’ne İtiraz Dilekçesi gönderdim. İtirazıma karşı tarafıma herhangi bir tebligat ve yazı iletilmedi.
  18.05.2018 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan 7143 sayılı kanuna göre hesaplanan borç tutarını 31.08.2018 tarihinde toplam 41.729.91 TL ödeme yaptım ayrıca İcra ve Mahkeme Masrafları için de 21.12.2018 tarihin de toplam 6.737.68 TL ödeme yaptım.
  Yukarıda belirttiğim durumlardan dolayı Sosyal sigorta kurumundan emekli olan babam vefatından dolayı almakta olduğu emekli maaşı %80 ortopedik daimi engelli olduğumdan dolayı yetim maaşını tarafıma ödenir mi hangi yönetmenliğe göre teşekkürler

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.