Ölüm Aylığı Hesaplama Programı

9

Ölüm aylığı hesaplama programı aracılığı ile ne kadar ölüm aylığı alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz. Vefat eden sigortalı, bağkurludan ya da emekli birisinden hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde ölüm maaşı bağlanabilmektedir.

Dul eşe, çocuklara ve vefat edenin anne ya da babasına ölüm aylığı bağlanma oranları ise farklılık göstermektedir. Yazımızda ölüm aylığı nedir, ölüm aylığı hesaplaması nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ölüm aylığı şartları

Vefat eden kişi emekli ise ayrıca ölüm aylığı şartları aranmaz. Ancak sigortalı, bağkurlu ya da başka bir kapsamda çalışırken vefat ettiyse sgk ölüm aylığı bağlanabilmesi için prim gün şartı ile sigortalılık süresi şartlarının sağlanması gerekmektedir. SSK, bağkur ölüm aylığı için gereken gün sayısı ve sigortalılık zamanı bilgisi aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

Ayrıntılı şartlar, ölüm aylığı başvurusunda izlenecek yol ve tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/olum-ayligi-ne-kadar-olum-ayligi-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm halinde emeklilik kaç gün

4a SSK kapsamında iken vefat eden sigortalının hak sahiplerine olum ayligi bağlanabilmesi için her türlü borçlanma hariç en az 900 gün gerekmektedir. Eğer vefat tarihinden önceki sigortalı çalışma 900 günden az ise bu durumda prim gününün 1800’e tamamlanması halinde ölüm ayligi bağlanabilir. Prim gün şartı haricinde ayrıca 5 yıllık sigortalılık süresi şartının da sağlanması gerekli.

Bağkur ve emekli sandığında ise durum biraz daha farklıdır. Bağkurlu ya da memur birisi vefat ettiğinde kalan hak sahiplerine maaş bağlanabilmesi için 1800 gün gereklidir. Ayrıca vadesi geçmiş bağkur prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Ölüm aylığı için gerekli evraklar

Başvuru için SGK aylık talep formu, maaşa başvuran kişiye ait kimlik fotopokisi, boşanan kız çocukları için eşinden ayrı yaşadığına dair taahhütname, varsa vefat edene ait ölüm belgesi. Ölüm aylığı başvuru formunu nasıl dolduracağınız ve gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/olum-ayligi-tahsis-talep-formu-nasil-doldurulur-ornek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer ?

Ölüm aylığı tablosuna göre dul eşe tek başına maaş alıyorsa %75, çocukları ile beraber alıyorsa ve ya sigortalı çalışıyorsa ya da kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan emekli maaşı alıyorsa %50 olarak bağlanır.

Yetim çocuklara maaş bağlama oranı %25’tir. Ancak çocuk tek başına emekli maaşından faydalanıyorsa bağlama oranı %50 olur. Bunun için SGK’ya aylığın arttırılması için talepte bulunulması gerekmektedir.

Anne ya da babaya maaş bağlama oranı ise %25’tir.

Ölüm aylığı hesaplama

Yukarıdaki hesaplamadan da anlaşılacağı üzere dul eş tek başına maaş alacaksa vefat eden kişinin maaşının %75’ini alacaktır. Çocuklarla beraber alacaksa bu durumda %50, %25 şeklinde olacaktır. Eğer vefat eden kişi emekli değilse ve ilk defa emekli olunacaksa bu oranları esas alarak ilk defa emekli olacaklar için bağlanacak ortalama maaş tutarlarına https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ölüm aylığı sorgulama

Sgk ölüm aylığı sorgulamanı e devlet sisteminden yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresine giriş sağladıktan sonra bağkur ölüm aylığı sorgulaması için SGK-4b Aylık Bilgisi menüsünden, ssk e devlet ölüm aylığı sorgulamasını SGK-4A Aylık bilgisi menüsünden, memur ölüm maaşı sorgulamasını ise SGK-4C Aylık Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

Ölüm aylığı geriye dönük ödeme

Ölüm tarihinden sonra ölüm aylığı başvurusunu 5 yıl içerisinde yaptığınızda maaş ölüm tarihini takip eden ay başından itibaren ödenir. Yani ölüm aylığı başvurusunu geç yapsanız da toplu olarak ödeme yapılır.

Emekli ölüm aylığı ne kadar sürede bağlanır ?

Ortalama olarak 2-3 ay arasında bağlanır. Tabi bu durum başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ancak dediğimiz gibi ortalama 2-3 ay içinde bağlanır.

Ölen kişinin emekli maaşı sorgulama

Ölen kişi adına maaş sorgulamasını yalnızca o kişinin e devlet şifresi ile e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E devlet yoksa ya da bloke olduysa online olarak sorgulama durumunuz maalesef yok. Bu durumda sorgulamayı bağlı olduğunuz SGK’dan yapmanız gerekli.

Ölüm halinde emekli maaşı ne zaman kesilir ?

Nüfusa ölüm tarihi işlenir işlenmez maaş SGK sisteminde otomatik olarak kesilir. Vefat eden kişinin ölüm tarihinden önce ya da öldüğü güne kadar bankaya yatan maaşları çekilebilir. Ancak ölümden sonra yatan aylıklar çekilemez.

Ölüm aylığı hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

9 Yorum
 1. Melek

  14 yıldır öğretmen olan kardeşim vefat etti eşine ne kadar maaş bağlanır çocuğu yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başınız sağolsun. Yüzde 75 hisse ile alır. Unvanı, kademe derecesi neydi?

 2. Fatmanur

  Ben bundan 45 gün önce eşimi kaybettim 7 yaşında bir kız çocuğum var. 4b bağkura bağlıydı. 1800 günü var. Alacağımız ölüm aylığı ne kadar olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En düşük maaş tutarı 1500 lira oldu. Size bunun %50’si yani 750 TL bağlanır. Kızınıza da 375 TL bağlanır. Başınız sağolsun..

 3. Gökmen aksoy

  İyi akşamlar benim kardeşim 2019 ağustos ayında vefat etti hastalıktan dolayı 2800 günü var ve bekardı. Biz annem için ölüm aylığı müracaatında bulunduk tam 7 ay oldu ve halen cevap gelmedi evraklarımız komisyonda imiş bu komisyon evrakları neden alır ve neye karar verir yani amacı nedir bu konuda bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin gelir durumunun Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Bu süreç de biraz uzun sürmekte. Bu yüzden komisyonda bekliyor olabilir.

   1. Gökmen aksoy

    Komisyon neyi belirler neye karar.verir onu öğrenmek istiyorum

    1. Ömer Meriç

     Komisyonun neye karar vereceğini nasıl bilelim ki ? Annenizin gelir durumuna bakılacak. Eğer geliri kanunen belirlenen gelirin altında ise aylık almasına karar verilecek. Değilse alamayacağına dair kararını bildirir.

 4. Abdulkadir

  Merhaba Hocam
  %60 Engelli olmamla kaynaklı Yetim Aylığı almaktaydım. Ayrıca Sözleşmeli memur olarak 24.09.1990 ‘ da T.C Emekli Sandığına tabii PTT Başmüdürlüğü’nde çalışmaya başladım.
  25.08.2010 tarihinde rahatsızlığımdan dolayı emekli oldum. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığının 11.02.2015 tarih ve 2651 sayılı yazıları ile, Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığınca yapılan inceleme sonucunda, 3310078842 tahsis numarası ile aylık almakta olduğum, Emekli olmam nedeniyle 25.08.2010 tarih itibariyle aylıkları kesilmiş olduğu ve tarafıma 25.08.2010 tarih ve 24.02.2015 süresince 40.552,93 TL yersiz ödemenin yapıldığı tespit edilmiştir. Her ay Emekli Maaşından 4/1 oranında 11.04.2015-11.05.2016 tarihler arasında toplam 5.190.40 TL kesinti yapılmıştır.
  11.05.2016 tarihi ile maaş kesintisi durdurulup, 22.02.2018 tarihinde tekrar tahakkuk edilip İlamsız Takiplerde Ödeme Emri gönderildi ve İcra yoluyla tahsil edilmesi istendi. Buna karşı itiraz hakkımı kullanarak 07.03.2018 tarihinde Mardin İcra Müdürlüğü’ne İtiraz Dilekçesi gönderdim. İtirazıma karşı tarafıma herhangi bir tebligat ve yazı iletilmedi.
  18.05.2018 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan 7143 sayılı kanuna göre hesaplanan borç tutarını 31.08.2018 tarihinde toplam 41.729.91 TL ödeme yaptım ayrıca İcra ve Mahkeme Masrafları için de 21.12.2018 tarihin de toplam 6.737.68 TL ödeme yaptım.
  Yukarıda belirttiğim durumlardan dolayı Sosyal sigorta kurumundan emekli olan babam vefatından dolayı almakta olduğu emekli maaşı %80 ortopedik daimi engelli olduğumdan dolayı yetim maaşını tarafıma ödenir mi hangi yönetmenliğe göre teşekkürler

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.