Ölüm Aylığı Hesaplama Programı, Aylık Bağlama Oranları Tablosu

Ölüm aylığı hesaplama programı aracılığı ile ne kadar ölüm aylığı alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz. Vefat eden sigortalı, bağkurludan ya da emekli birisinden hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde ölüm maaşı bağlanabilmektedir.

Dul eşe, çocuklara ve vefat edenin anne ya da babasına ölüm aylığı bağlanma oranları ise farklılık göstermektedir. Yazımızda ölüm aylığı nedir, SGK ölüm aylığı hesaplaması nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ölüm aylığı şartları nasıldır ?

Vefat eden kişi emekli ise ayrıca ölüm aylığı şartları aranmaz. Ancak sigortalı, bağkurlu ya da başka bir kapsamda çalışırken vefat ettiyse sgk ölüm aylığı bağlanabilmesi için prim gün şartı ile sigortalılık süresi şartlarının sağlanması gerekmektedir. SSK, bağkur ölüm aylığı için gereken gün sayısı ve sigortalılık zamanı bilgisi aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir. Buna göre;

 • 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında vefat edenler için SSK kapsamında ölüm aylığı bağlanabilmesi için her türlü borçlanma hariç en az 900 gün olması, Bağkur ve emekli sandığı kapsamında ise en az 1800 gün olması gerekmektedir.
 • 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat durumunda da SSK’da en az 900 gün ve bağkur ile emekli sandığı kapsamında ise en az 1800 gün olması şartı ile aylık bağlanabilmektedir.
 • Ayrıntılı şartlar, ölüm aylığı başvurusunda izlenecek yol ve tüm detaylar için hemen ölüm aylığı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm halinde emeklilik kaç gün gerekiyor ?

4a SSK kapsamında iken vefat eden sigortalının hak sahiplerine olum ayligi bağlanabilmesi için her türlü borçlanma hariç en az 900 gün gerekmektedir. Eğer vefat tarihinden önceki sigortalı çalışma 900 günden az ise bu durumda prim gününün 1800’e tamamlanması halinde ölüm ayligi bağlanabilir. Prim gün şartı haricinde ayrıca 5 yıllık sigortalılık süresi şartının da sağlanması gerekli.

Bağkur ve emekli sandığında ise durum biraz daha farklıdır. Bağkurlu ya da memur birisi vefat ettiğinde kalan hak sahiplerine maaş bağlanabilmesi için 1800 gün gereklidir. Ayrıca vadesi geçmiş bağkur prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Ölüm aylığı için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuru için SGK aylık talep formu, maaşa başvuran kişiye ait kimlik fotopokisi, boşanan kız çocukları için eşinden ayrı yaşadığına dair taahhütname, varsa vefat edene ait ölüm belgesi. Ölüm aylığı başvuru formunu nasıl dolduracağınız ve gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bilgi için hemen ölüm aylığı tahsis talep formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer ?

Ölüm aylığı tablosuna göre;

 • Dul eşe tek başına maaş alıyorsa %75,
 • çocukları ile beraber alıyorsa ve ya sigortalı çalışıyorsa ya da kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan emekli maaşı alıyorsa %50 olarak bağlanır.
 • Yetim çocuklara maaş bağlama oranı %25’tir. Ancak çocuk tek başına emekli maaşından faydalanıyorsa bağlama oranı %50 olur.
 • Bunun için SGK’ya aylığın arttırılması için talepte bulunulması gerekmektedir.
 • Anne ya da babaya maaş bağlama oranı ise %25’tir.

Bağkur ölüm aylığı ne kadar ?

4b yani bağkur kapsamında emekli iken ya da prim öderken emekli olanların hak sahiplerine aylık bağlama oranları yukarıdaki gibi olacaktır. Yani sadece eşe bağlanacaksa maaşın %75’i, çocuklar da varsa eşe %50 ve çocuklara da %25 hisse ile maaş bağlanmış olacaktır.

Ölüm aylığı nasıl hesaplanır ?

Yukarıdaki dul ve yetim aylığı hesaplamasından da anlaşılacağı üzere;

 • Dul eş tek başına maaş alacaksa vefat eden kişinin maaşının %75’ini alacaktır.
 • Çocuklarla beraber alacaksa bu durumda %50, %25 şeklinde olacaktır.
 • Eğer vefat eden kişi emekli değilse ve ilk defa emekli olunacaksa bu oranları esas alarak ilk defa emekli olacaklar için bağlanacak ortalama maaş tutarlarına  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yetim aylığı hisse oranı 4/8 ne demek ?

Anneden/babadan kalan maaş hesaplama formülüne göre tek başına aylık alan çocukların maaş hisse oranları %50’den az olamamaktadır. Eğer sizin maaş hisse oranınız 4/8 yazıyorsa hisseniz 1/2’dir yani total maaşın %50’sidir.

900 günden emeklilik maaşı ne kadar ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi SSK kapsamında ölüm aylığı bağlanma şartı her türlü borçlanma hariç en az 900 günü olanlara yetim ve dul maaşı bağlanmaktadır. Dul yetim maaşı hesaplama formülü yukarıda belirtilmiştir. Ödenecek emekli maaşı ise en düşük emekli maaşından az olamayacaktır. Yukarıda güncel emekli maaşları hakkında yazımızın bağlantısı verilmiştir.

Dul/yetim aylığı hesaplama programı açıldı mı ?

Yukarıda ölüm maaşı hesaplama kısmında ölüm aylığının kime ne kadar bağlanacağı ve ölüm aylığı oranları  hakkında bilgi verilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplama yapabilmek için geliştirilen bir ölüm aylığı hesaplama robotu şu an için bulunmamakta. Sadece ssk kapsamında olanlar için online olarak emekli maaşı hesaplama programı açılmış durumda buradan da ölüm aylığı miktarı hesaplaması yapılamamakta.

Ölüm aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk ölüm aylığı sorgulamanı e devlet sisteminden yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresine giriş sağladıktan sonra;

 • Bağkur ölüm aylığı sorgulaması için SGK-4b Aylık Bilgisi menüsünden,
 • Ssk e devlet ölüm aylığı sorgulamasını SGK-4A Aylık bilgisi menüsünden,
 • memur ölüm maaşı sorgulamasını ise SGK-4C Aylık Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

Ölen kişinin emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Ölen kişi adına maaş sorgulamasını yalnızca o kişinin e devlet şifresi ile e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E devlet yoksa ya da bloke olduysa online olarak sorgulama durumunuz maalesef yok. Bu durumda sorgulamayı bağlı olduğunuz SGK’dan yapmanız gerekli.

Ölüm aylığı geriye dönük ödeme yapılıyor mu ?

Ölüm tarihinden sonra ölüm aylığı başvurusunu 5 yıl içerisinde yaptığınızda maaş ölüm tarihini takip eden ay başından itibaren ödenir. Yani ölüm aylığı başvurusunu geç yapsanız da toplu olarak ödeme yapılır.

Emekli ölüm aylığı ne kadar sürede bağlanır ?

Ortalama olarak 2-3 ay arasında bağlanır. Tabi bu durum başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ancak dediğimiz gibi ortalama 2-3 ay içinde bağlanır.

Ölüm halinde emekli maaşı ne zaman kesilir ?

Nüfusa ölüm tarihi işlenir işlenmez maaş SGK sisteminde otomatik olarak kesilir. Vefat eden kişinin ölüm tarihinden önce ya da öldüğü güne kadar bankaya yatan maaşları çekilebilir. Ancak ölümden sonra yatan aylıklar çekilemez.

Aylık bağlanma oranları tablosu

Aylık bağlama oranı hizmetin geçtiği yıllara göre farklılık göstermektedir. İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında geçen hizmetler için aylık bağlama oranı her yıl için %2’dir. Bu tarih öncesinde ise aylık bağlama oranların hizmetlerin geçtiği dönemler ve sigorta koluna göre farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz.

Memur aylık bağlanma oranları tablosu da 01.05.2008 tarihi öncesi ve sonrası için yukarıdakine benzer bir biçimde şekillenmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ölüm Aylığı Hesaplama Programı, Aylık Bağlama Oranları Tablosu” üzerine 136 yorum
 1. merhaba, teyzemin eşi vefat etti ve kendisine maaş bağlandı fakat kızı da bu maaşa ortak olduğu için eline 3500 kadar bir para geçiyor. teyzemin babası bağkurdan emekli, eşinin maaşını alırken bağkurlu babasının da maaşını alabilir mi acaba? teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Merhabalar Ömer bey bir sorum olacak cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
  Babam 2001 yılı şubat ayında vefat etti 2008 yılından itibaren bu güne kadar annem babamın maaşını alıyor 2008 yakında anneme geriye dönük toplu ödeme yapılmıştı 2023 yılı itibarıyla annem babamın maaşından feragat edip kendi babasının maaşına başvuracak bende kendi babamın maaşını almak için başvuracağım ben ilk defa başvuracağım ve annemde bırakmış olacağından tek hak sahibi olacağım geriye dönük toplu ödeme alma hakkım oluyormu .
  Birde annen de kendi babasına ilk başvuran ve tek hak sayibi dedemin vefatı 1 yıl oldu annemde geriye dönük toplu ödeme alabilirmi

  Yanıtla
 3. Merhaba. Rahmetli babamın sigortasından ve maaşından yararlanmak için 15 mart ölüm aylığına e-devlet üzerinden başvuruda bulundum. 22 mart evrak dosyaya kaldırıldı. Nisan ayında spas sağlık provizyon sisteminden sigortanın bağlandığını gördüm. 4/a ölüm aylığı alan(çocuk) yazıyor ama 4a emeklilik kaydı bilgilerine tıkladığımda kaydınız bulunmamaktır yazıyor. 4a emeklilik ile ilgili hiçbir şeyde kayıt gözükmüyor, sadece sağlık sigortası gözüküyor. Bir de “Emekli günlük ödeme” yazısına tıklayınca 1129 TL günlük ödeme yatırılmış ama üstüne 1800 TL civarı borç çıkarılmış, borç çıktığı için 1129 TL geri alınmış. Üstüne ana borç olarak 745 TL kaldı. Onu da kendim ödedim. Ne borcu olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, sadece kişi borcu yazıyor ve ödeme durumunda/ödeme detayında sadece “Ödemenin tamamı kesintiye uğradığı için ödemeye gönderilmedi” yazıyor. Kesinti bilgilerine tıkladığım zaman da(borcu ödedikten sonra) “Toplam oluşan ilk borç : 1875.01 .
  Kalan Borç: Anapara: 0.0 Faiz: 0.0 Para cezası 0.0 Tebligat 0.0 . Bugün itibari ile tahsilatta oluşacak faiz: 0.0
  Gelir/aylık almayan hak sahibine sonradan gelir/aylık bağlanması” yazıyor. 170i de arıyorum, sgkda arıyorum kimse bilmiyor. Sağlık sigortasının gözüküp emekli kaydı bulunamamıştır denilmesi normal mi?

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli kaydı e-devlete hemen düşmeyebiliyor. Bir süre sonra düşer. Borç ise aylık geriye dönük bağlandı ise diğer hak sahiplerine sizin hisseden ödenen fazla ödeme olabilir.

   Yanıtla
   • Merhaba. Cevabınız için teşekkür ederim. Annem dışında bir hak sahibi yok. Canımı sıkan konu şu “Ödemenin tamamı kesintiye uğradığı için ödemeye gönderilmedi” yazması ve “ilk borç” yazması. Acaba başka bir şey mi var? Sigorta gözüküyor ama emekli kaydı, emekli ödeme bilgisine tıklayınca “kaydınız yoktur” diyor. Acaba komple hakkım mı elimden alındı bilmiyorum. Ne 170den ne sgkdan tam anlamıyla cevap alamıyorum. Tekrar başvuruda bulundum edevlet üzerinden, bir sorun oluşur mu acaba?

    Yanıtla
     • Teşekkür ederim umarım dediğiniz gibi olur, almam gereken ilaçlar var, bu yüzden endişeliyim. Cevaplarınız için teşekkür ederim, allah razı olsun

     • Evet sigortam aktif ama eğer 4a emekli kaydı bulunamamaktır, ödeme bilgisi bulunamamaktır yazması ve günlük ödeme sekmesinde ödeme tamamen kesintiye uğradığı için ödemeye yollanamadı yazısı beni tedirgin ettiği için sigorta da düşer mi diye tedirgin oldum, tahsis numarası bile verilmedi henüz çünkü

 4. İyi günler, vefat etmiş babamın 890 gününü müstahsil makbuzunda bağkur kesintisiyle 3000 tl civarı borçlanarak 900 prim gününe tamamlandı, 6/8 hisse oranına sahip annem ne kadar maaş alır? Başvuru 5 ay sonra yapıldı geriye dönük ödeme yaparlar mı? Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Anneniz tek başına aylık alacaksa aylık bağlama oranı %75 olur. Borç ödendikten sonra talep tarihini takip eden ay başından bağlanır. Geriye dönük aylık bağlanmaz.

   Yanıtla
 5. Ömer bey merhaba.babam 30 Haziran 2006 yılında vefat etti .ben 8 yıl önce esimden bosandım.2018 yılında babamın bağkur dosyasını ihya etmek suretiyle çıkan borcu ödeyip,yetim maası bağlattım.bu maaşı benden başka kimse almıyor ama hissem yüzde 25.yuzde ell olması gerekmiyor mu.tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkurda durum değişebiliyor. SGK’ya bir dilekçe verin isterseniz. Tek başınıza aylık aldığınızı, hisse oranınızın %50 olması gerektiğini belirtin dilekçede.

   Yanıtla
   • Dilekceyi bağlı olduğum sssk müdürlüğüne mi,yoksa direk Ankara’ya mı göndereyim.Bir de eğer bir yanlışlık varsa geriye dönük ödeme yapılır mı.tesekkür ederim

    Yanıtla
 6. Öncelikle hayırlı günler diliyorum; Bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.Babamı 2020 yılında kaybettim. Annem SGK 4A emeklisi. Babamın ölümünden sonra babamdan dolayı ölüm aylığı da almaya başladı. Ben de eşimden ayrı olduğum halde yetim aylığı için başvuru yapmadım. Babam hayattayken emekli olduğu için onun sigortasından faydalanıyordum. Ölümünden sonra da aynı şekilde devam eder diye düşündün. Ancak bu yıl bana genel sağlık sigortası yüklü miktarda borç çıkardı. Üstelik boşanma tarihim olan 2014 yılından itibaren. Bu açıdan yetim aylığına başvuru yaptım. Başvuru esnasında anneniz zaten emekli olduğu için babanızdan dolayı %50 ölüm aylığı alır. Sizin yetim aylığı oranınız ise %25 dediler. Yani annemin aldığı ölüm aylığından herhangi bir tutar kesilmeyeceğini söylediler. Sonrasında bana 21 Bin TL toplu bir para ve 1446 TL aylık yetim aylığı bağlandı. O ay annemin kendi emekli maşasından 1273 TL ve babamdan aldığı ölüm aylığından 1744 TL kesinti yapıldı. Aynı şekilde kesinti sonraki ayda devam etti. Annemin mağdur olmaması için aldığım toplu paYra ile yapılan kesintiyi SGK’ ya ödedim. Sizden şu konuda bilgi almak istiyorum;- Annemin kendi maaşı ve babamdan aldığı ölüm aylığından neden kesinti yapılmıştır?- Kesintileri SGK’ ya ödediğimi ifade etmiştim. Sonrasında bu ay annem maaşını tam aldı. Babamdan aldığı maaş aynı öncesindeki gibi devam eder mi? Ben yetim aylığı aldığım için onun aldığı miktar azalır mı?Konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Umarım olayı düzgün bir şekilde ifade etmişimdir. Sizin gözlemlediğiniz herhangi bir yanlışlık varsa hukuki olarak dava açıp takip etmem gerekir mi?Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Gülhan HANIM. Yetim aylıkları talep halinde geriye dönük 5 yıl için bağlanır. Babanız 2020 yılında vefat ettiği için vefat tarihini takip eden ay başından bağlanır. Sonradan başvursanız bile bu şekilde olur. Tabi annenize %75 maaş bağlandığı için siz başvurduğunuzda geriye dönük olarak annenizin hissesi %50’ye düşürülür. Bu durumda ölüm tarihinden itibaren size bağlanan %25’lik hisse annenize borç oluşturulur. Size toplu ödenecek para annenize geriye dönük ödenecek paradan düşülür. Kalanı borç oluşturulur ve maaştan kesilir. Size de tam olarak bu yapılmış. Özetle anneniz tek başına maaş alırsa hisse oranı %75, birlikte alırsanız anneniz %50 siz %25.

   Yanıtla
 7. Merhabalar emekli babam temmuz ayında vefat etti. Son emekli maaşı 7000₺ Kadar. Okula gidem iki küçük çocuk var emekli maaşından kesinti ne kadar olur

  Yanıtla
   • Merhaba ben eşimden dul aylığı alıyorum sgk lıydı eşim 2018 yılında vefat etti, babamda ssk lı idi ama 1985 yılında vefat etti iki maaşı almam mümkünmü babam alınamaz kararı çıkmadan çok önce vefat etti yargıtayın ölümlerden biri kanun çıkmadan önce olduğu için emsal kararları var okuyorum alınabilir diye nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim şimdiden.

    Yanıtla
    • Merhaba. Ölüm tarihlerine, sizin daha önce aylık alıp almadığınıza ve birçok duruma göre farklılık gösterir bu sorunun cevabı. SGK’ya bir dilekçe ile başvurarak bilgi talebinde bulunabilir, her iki maaşı alıp alamayacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

     Yanıtla
 8. Merhaba. Yetim aylığı alan kişinin annesi öldüğünden oran artımı hakkı varmış.Peki bu oran artımı için ne yapılmalıdır? Ankara ya dilekçe gönderilmeli deniliyor, bu kadar basit bir için mi?ayrıca örnek dilekçeye nerden ulaşılabilir?

  Yanıtla
 9. Merhaba

  Benim eşim 4 sene evvel vefat etti, bağkurluydu, sonradan öğrendim ki dul maaşı erkekler de alabiliyormuş, aylık bana ve 1 çocuğuma bağlandı

  o sıralar çalışıyordum, ama sonrasında annem de vefat edince çocuğuma bakmak için zarureten işten ayrıldım ve 2 senedir çalışıyorum, gün doldu emeklilik için yaş haddinin dolmasını bekliyorum

  Kısa bilgilendirme sonrası ilk sorum şu:

  Ben ssk girişliyim, 2 senedir çalışmıyorum, bana düşen pay 50% den 75% e çıkar mı?

  Diğer sorum ise:

  Ben evlenirsem çocuğuma düşen pay 25% ten yüzde kaça çıkar?

  Teşekkürrler

  Yanıtla
  • Merhaba. Siz çocukla beraber alıyorsanız zaten eşten aldığınız maaşın hisse oranı %50. SSK’dan kendi adınıza emekli olduğunuzda da bu oran değişmez. Eğer evlenirseniz eşten aldığınız aylık kesilir. Çocuğunuzun hisse oranı %50’ye çıkar. Bunun için SGK’ya dilekçe vermeniz gerekir.

   Yanıtla
 10. Merhabalar babam vefat etti annem maş alıyor şuan 1312 tl alıyor birde 18 yaşından küçük kardeşim var oda 650 tl alıyor şuan yeni zamlarla beraber ne kadar alacaklar cevaplarsanız sevinirim

  Yanıtla
 11. Merhaba Tekrardan Ömer Bey kınaya geldim artık itiraz ettik 5 ay olacak aralık ayında bu kadar karar vermek zormu itiraz ediyorsun yüksek sağlıga 5 ay sürüyor bence inadına geciktiriyorlar madem ret vereceksiniz bunu maksiyum 60 güne kadar sınırla toplam süre iki seneyi aşkın sonuç yok sizce ne olur bu bilgilerden bence ret gelecek tabi bu işin peşini bırakmıyacam mahkemeye verecem kararı başka alternatifi yok cevap verirseniz sevinirim..

  29/07/2021 İSMAİL AK HK. ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SIHHIYE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Gelen Evrak Kayıtl30/07/2021 3:58 PM

  12/08/2021 İSMAİL AK ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Giden Evrak Kayıtlı 12/08/2021 2:34 PM YÜKSEK SAĞLIK

  12/08/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 12/08/2021 2:36 PM YÜKSEK SAĞLK

  12/08/2021 İSMAİL AKBABA EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MALULİYET VE SAĞLIK KURULLARI DAİRE BAŞKANLIĞI Gelen Evrak Kayıtlı 12/08/2021 4:59 PM

  12/08/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SOSYAL SİGORTA YÜKSEK SAĞLIK KURULU ŞUBE MÜDÜRLĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 13/08/2021 9:51 AM

  29/07/2021 İSMAİL AKB HK. ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 27/08/2021 9:51 AM İŞLEME ALINDI

  01/07/2021 İsmail AK ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-12.EMEKLİLİK SERVİSİ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 01/10/2021 11:27 AM İŞLEME ALINDI

  08/10/2021 İSMAİL AK ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Giden Evrak Kayıtlı 08/10/2021 4:54 PM KURULA İTİRAZ YAZISI

  08/10/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 08/10/2021 5:08 PM KURULA İTİRAZ YAZISI

  08/10/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MALULİYET VE SAĞLIK KURULLARI DAİRE BAŞKANLIĞI Gelen Evrak Kayıtlı 11/10/2021 9:36 AM

  08/10/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SOSYAL SİGORTA YÜKSEK SAĞLIK KURULU ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 11/10/2021 9:39 AM

  12/08/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK SAĞLIK KURULU ÖZET SERVİSİ – 1 Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 12/10/2021 12:07 PM

  12/10/2021 Sehven Gelen Evrakın İadesi EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK SAĞLIK KURULU ÖZET SERVİSİ – 1 Giden Evrak Kayıtlı 12/10/2021 4:06 PM Sehven Gelen Evrakın İadesi

  12/10/2021 Sehven Gelen Evrakın İadesi ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SIHHIYE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Gelen Evrak Kayıtlı 12/10/2021 4:31 PM Sehven Gelen Evrakın İadesi

  25/10/2021 Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:21111111) EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK SAĞLIK KURULU ÖZET SERVİSİ – 1 Giden Evrak Kayıtlı 26/10/2021 4:16 PM
  Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:2111111)

  08/10/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK SAĞLIK KURULU ÖZET SERVİSİ – 1 Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 27/10/2021 10:01 AM YÜKSEK SAĞLIK KURULU
  25/10/2021 Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:2111111) ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SIHHIYE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Gelen Evrak Kayıtlı 28/10/2021 9:51 AM

  Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:2111111)
  25/10/2021 Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:21111111) ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 19/11/2021 12:15 PM

  İSMAİL AK (MALUL) RAPOR RED İTİRAZ DİLEKÇESİNE İSTİNADEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI VE ARA KARAR YAZIŞMA EVRAKLARI YÜKSEK SAĞ.KURULUNA GÖNDERİLDİ.

  23/11/2021 Maluliyet Tespiti Hk. ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Giden Evrak Kayıtlı 23/11/2021 3:38 PM İSMAİL AK (MALUL) RAPOR RED İTİRAZ DİLEKÇESİNE İSTİNADEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI VE ARA KARAR YAZIŞMA EVRAKLARI YÜKSEK SAĞ.KURULUNA GÖNDERİLDİ.

  23/11/2021 Maluliyet Tespiti Hk. GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 23/11/2021 4:43 PM

  İSMAİL AK (MALUL) RAPOR RED İTİRAZ DİLEKÇESİNE İSTİNADEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI VE ARA KARAR YAZIŞMA EVRAKLARI YÜKSEK SAĞ.KURULUNA GÖNDERİLDİ.

  23/11/2021 Maluliyet Tespiti Hk. GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETİM HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI Gelen Evrak Kayıtlı 24/11/2021 8:29 AM

  23/11/2021 Maluliyet Tespiti Hk. GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONEL VE İDARİ İŞLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 24/11/2021 11:31 AM EHGM YAZI YAZILDI

  12/10/2021 Sehven Gelen Evrakın İadesi ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 25/11/2021 3:00 PM 23.11.2021 TARİHİNDE SAĞLIK KURULU RAPORLARI VE DOSYA MUHTEVİYATI SAĞ.YÜKSEK KURULUNA GÖNDERİLDİ.

  Yanıtla
   • merhaba ömer bey bır sey sormak ıstıyorum yardımcı olursanız memnun olurum ben bosanma aşamasındayım eşim benı 4 yıl oldu terk ettı annem babamdan 5 sen önce bosandı.kız kardesım bagkurlu erkek kardesım evlı babamı kaybedeli 3 sene oldu annem bosndıgı ıcın kız kardesımde bagkurlu oldugu ıcın babamdan maas alamadı ben bosandıgım zaman babamın vefat tarıhınden ıtıbaren bugune kadar olan maaslarını alabılırmıyız yanı gerıye dönuk sanırım cunku 3 yıldır kımse almadı bende halen evlı oldugum ıcın çekışmelı bosanıyorum adam orta da yok yardımcı olursanız memnun olurum tşkler

    Yanıtla
 12. merhaba az önce attıgım yorum karışık gitmiş tekrar yazıyorum
  annem ve babam emekli sandıgından emekli ben babamdan yetim aylıgı alıyorum anneannemede ben bakıyorum hiç bir geliri yok annemin maaşını alması için anneannem için başvuru yaptım başka ortakda yok sadece anneannem alıcak benim sorum şu annemin maaşı 3200 dü anneannem ne kadar alır teşekkürler

  Yanıtla
 13. merhaba ömer bey beim annam ve babam emekli sandığından emekli ben babamdan yetim maaşı alıyorum, cevabıben bakıyorum onada annemin maaşı için başvuru yaptım hiçbir geliri yok annem 3200 tl alıyordu başka maaşına ortak yok anneannem sizce ne kadar maaş alır cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 14. kusura bakmayın Ömer Bey çok sorular soruyorum fakat siz bilge insanı olduğunuz için sorma gereği duyuyorum cimere şikayet ettim ilgilenmemiş bile direk sevk etmiş sgk şikayetle ilgili cevap vermiş sgk cevap bu…
  Yapılan incelemede; 29.07.2021 tarih ve 28447376 sayılı itiraz dilekçenize istinaden dosya muhteviyatınızın gönderildiği Yüksek Sağlık Kurulunca (YSK), 25.10.2021 tarih ve 33879620 sayılı yazı ile dosyanızın iade edildiği görüldüğünden başvurunuz ilgisi nedeniyle merkezimiz emeklilik servisi-7 ‘ye elektronik ortamda iletilmiştir. yazıyor SGK gidiyorum bilgi için cevap gelmedi diyor hala pek umutlanmayın ordanda itiraz gelecek diyor boşuna zaman kaybetiyorsunuz diyor

  Yanıtla
 15. Hocam merhaba babam SSK emeklisi Eylül 1de vefaat etti tek kız alıcam maaş bağlandı 4/8 yazıyor başka bir kadınla nikahı vardı sanırım kadın emekli o almazsa benim oranım ne olmalı teşekkürler

  Yanıtla
 16. Merhaba Değerli Ömer Bey Kardesim bu malul çoçuk yetim ayligina baglanmak neden zülüm 710 gün oldu hala sonuç yok..
  heyete girersin kalp damar bölümündeki muane eden doktor masasindan kalkip adam akilli muane etmez kafasina göre ise yaramayan hastalik kodu yazar..
  Ğögüs hastaliklari bölümüne gidersin orda da ayni durum masadan kalkip insan gibi muane edersin agizdan kulaktan duyma bilgilerle rapor düzenlemek nedir insan hakkina resmen gasp ediyorlar..
  demen o ki yüksek saglik kurumuna itiraz ettik sonuç olarak 60 günde sonuçlanir dediler 83 gün oldu sonuç yok ve heyetdeki muane eden doktorları yüksek sağlıga itiraz ederken bulunmadım sadece birde siz raporumu gözden gecirin dedim eger ret gelirse mahkemeye taşıyacam konuyu ve mahkeme huzurunda heyetdeki 2 tane doktorun muane edişini anlatacam keske yüksek sağlığa itiraz ederken bu doktorlarında zulumsuzlugunu dilekce kağıta dile getirseydim bu konu hakkında ne yapmam lazım büyük itimalle ret kararı gelecek öyle hissetiyotum ilk heyete girdik ara karar verdiler tekrardan sevk ettiler en son aldıgımız tek bölümden engel oranımız yüzde 50 yardimci olursaniz çok sevinirim.. konuyu mahkemeye tasiyacam çünkü keyifli çalismalar yasamsal hayatiniz düslediginiz gibi olsun..

  Yanıtla
  • Merhabalar. İyisiniz umarım :). Bununla alakalı yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Beklemekten başka bir çareniz yok. Ret gelirse ret yazısı ile birlikte mahkeme başvurabilirsiniz.

   Yanıtla
 17. Merhaba. Ölen kişinin eşi, 3 evli kızı, 2 çalışan bekar kızı, 1 19 yaşında erkek oğlu var. Kimler hangi oranda hak sahibi olur yanıtlayabilirseniz sevinirim

  Yanıtla
 18. Ömer Bey neden malul yetim aylığına başvurunca bütün hastalıklar toplanmıyorda içlerinden en yüksek hangisi ise onu işlem yapıp ret veriyorlar örneğin..
  Kalp damardan.20
  Akciğerden.15
  Fizikten.20
  Ruh akıl sağlıgından.50
  Sgk toplamayıp en yükseği 50 olan rapor oranından hastanın yaşı 63 yüzde 10 ekleyip iş göremezlik oranını yüzde 55 verip baglamıyor çok saçma bir uygulama oysaki engellik oranında bütün hastalıkların toplamı ile sonuç veriyorlar

  Yanıtla
 19. üstad çok karıştı üst üste mesajlarım öncelikle özür dilerim şimdi toparlayıp anlatayım eşim mayıs 2021 tarihinde vefat etti kendisinin evlenene kadar ssk kapsamında 1980li ve 90lı yıllara ait 1500 günü vardı ancak 2005 ve 2012 yılları arasında belki dönemlerde basit usul mükellefiyeti olan bir işyeri oldu daha sonra kibrisa giderek 6 yıla yakın sigortalı çalıştı biz emeklilik için geçen yıl uğraştık ve araştırma yaptık bağkur yurtdışı ve çocuk boşanmasıyla emekli olabilr mi diye ancak bu araştırmalarda bağkurunun hiç olmadığı o dönemlere ait borçalanma yapamayacağımızı öğrendik ve vazgeçtik şu anda eşim vefat etti ve benimde herhangi bir sosyal güvencem bulunmamakta eşimin ssk günlerinden dolayı ölüm aylığı başvurusunda bulundum sizce ssk hizmetlerinden maaş bağlanır mi bu durumda sskdan sonra yapmış olduğu basit usul işyeri buna bir engel teşkil eder mi teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Üstadım aylık bağlanmış görünüyor ancak tutar yazmadığı için ne kadar olduğunu anlamadım ben yazan bilgiler bunlar
   Ad
   OSMAN
   Aylık Başlangıç Tarihi
   01.06.2021
   Dönem
   TEMMUZ/2021
   Durum Kodu
   2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı
   70.00
   2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı
   60.00
   2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
   0.00
   İntibak Aylık Bağlama Oranı
   0.00
   2000 öncesi Gün
   1014
   2000 – 2008/10 arası Gün
   618
   2008/10 sonrası Gün
   0
   Toplam Gün
   1632
   Göstergesi
   9475
   Hisse Oranı
   6/8
   Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör
   Özel
   Banka

   Banka Şube

   Aylık Tutarı

   Birikmiş Aylık Tutarı
   0
   Ek Ödeme Tutarı

   Kesinti Tutarı

   5510 Ek 19 Miktarı

   Üstadım birde ölüm aylığında 7200 günden emekli ediliyor diye bir şey okudum gerçekliği var mı yani benim eşim 7200 günden emekli edilecek ve bana %75i mi bağlanacak birde bu gösterge olan 9475 tabandan aylık mi oluyor

   Yanıtla
    • Üstadım aslında sormak istediğim şimdi benim eşim burada yazan prim gün sayısından mi emekli emekli edilecek yoksa 7200 günden emekli mi edilecek bunu anlamak istiyorum

     Yanıtla
     • Eşinizin 7200 gün ile alakası yok Osman Bey. O ilk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında başlayanlar için geçerli. Ayrıntılara çok takılmayın bence.

     • O zaman burdaki toplam 1632 gün üzerinden emekli edilecek cüzzi bir emekli maaşı bağlanır o halde ek ödeme ile tamamlanır 1500e pek anlamadığım için üstadım ondan soruyorum

 20. İyi günler benim eşim vefat etti 80li yıllardan 1400 günü vardı ancak hangi yıllardan tam hatırlamıyorum başvurdum ancak sgk inceleyeceğiz daha bağlanıp bağlanmayacağı belki değil dedi şartları nedir bağlanma işleminin 5yıl ve 900 gün şartı var galiba sgk kafamı karıştırdı eşimin sigorta prim günü göz önüne alındığında maaş bağlanır mi yoksa bağlanmaz mi

  Yanıtla
   • Dediğim gibi 1400 güne yakın bir günü var ssk da bağkur kaydı vardı ancak hiç ödeme yapılmamıştı bir engel teşkil eder mi maaş bağlanması için en son ssklı mı olması gerekiyordu

    Yanıtla
    • Ssksından sonra bir işyeri açmıştı ancak emeklilik için sgk ile görüştüğümüzde bağkur prim ödemesi yok denilmişti bize o yüzden birleştirme yapıp emekli olamamıştı

     Yanıtla
     • Şöyle 1980li yıllardan sigortası vardı evlendikten sonra çalışmadı toplam ssk günü 1400 gün ancak daha sonra işyeri açtık ancak bağkur kaydı yaptırmadı sonra kıbrısta 5 yıla yakın sigortalı çalıştı ssk bağkur ve yurtdışı birleştirmesi yaparak emekli olmak için geçen yıl araştırma yaptığımızda bapkur kaydının ol olmadığı hiç ödeme yapılmadığı bize söylendi yurtdışı çalışması saymazsak türkiyede sadece ssk ödenmiş primleri var ancak daha sonra basit usulde vergi mükellefiyeti oldu bu durumda ssk günlerinden mi maaş bağlanır

     • Yani SSK kapsamında ölüm aylığı için aslında 900 gün yetiyor ama ben anlamadım neden bağkura ihtiyaç var. Bu yüzden sonucu bekleyin diyorum.

     • Çünkü bağkurdan tarafımıza borç bildirimi felan hiç yapılmadı bağkur alakalı bir borcu yoktu borçlanmak istediğimizde kaydı olmadığı söylendi

    • Merhaba ben eşimden 7 senedir ayriyim.Annem babamdan esnaf bagkurundan dul maaşı alıyor. Bende yetim aylığına başvuru yapsam annemin maaşından kesilir mı,çünkü benim alma mi bu yüzden istemiyorlar. Geriye dönük ödeme olur mu .annemin maaşı su an 1750 tl tahminen kesinti olursa ne kadar olur tesekkurler

     Yanıtla
     • Merhaba. Annenizden başka şu an maaş alan kimse yoksa annenizin hisse oranı %75. Siz maaşa başvurduğunuzda annenizin hisse oranı %50’ye düşer. Yani anneniz yaklaşık 1170 TL alır siz de 585 TL. Geriye dönük ödeme yapılmaz.

 21. Emekli olmadan vefat durumundaki ölüm aylığında vefat eden kişinin kaç gün sigorta primi olduğu önemli mi yoksa hangi dönemlerde sigorta primlerinin olduğu mu önemli annemden bana bağlanacak ama ne kadar alacağımı bir türlü anlamadım üstad, tam meblağ değil öğrenmek istediğim mesela 57 yalında vefat eden 2000 yılı öncesi 1500 günü olan kişi ile 2008 yılı sonrası 5000 günü olan kişiden hangisi fazla maaş alır bunu anlayamadım

  Yanıtla
 22. Hocam merhaba

  annem ve babam ikisi de SSK’dan emekliydi 2008 sonrası vefat ettiler. Şimdi ben başvurduğum da tek maaş mı alacağım ve oranı ne olacak acaba? Bazıları %25 demiş bazıları %50. Internette acayip bir bilgi kirliliği var. Bir ablam var ama yurtdışında sadece ben faydalanacağım cevaplarsanız çok sevinirim.

  Yanıtla
 23. merhaba hocam birşey sorcam bilginiz vardır babam 2019 kasım ayının 6da rahmetli oldu bende kasım ayın 7de yetim aylıgına baş vurdum erkek oldugum icin beni hastaneye sevk ettiler malul sayıldıgımı gösteren rapor istediler muane oldum fakat benim birde hiç evlenmemiş kız kardeşim sag görünüyor bebekken ölmüş kütükten düşürmemişler simdi yetim aylıgında odamı faydalanacak daha yetim aylıgına baglanmadım ara karar v verdiler tekrardan hastaneye sevk ettiler bir sene bekledım muane olmak ıcın baktım muane olacak gıbı dedıl ssk gıttım benı sevk ettiniz hacettepe hastanesıne fakat pandemıden dolayı kapalı muane ıcın bır sene boyunca gıtmeme ragmen muaneye kabul etmıyoruz deyıp en son 2021 ocak ayında muaneye kabule basladılar gınede dunluk 4 kısı ıle sınır getırmısler bundan dolayı sevkımı dıskapı hastanesıne aldırdım ertesı gun muane oldum mart ayında rapor gıttı hala cevap gelmedı sımdı sayet yetım aylıgına hak kazanırsam hesaplamada sağ görünen rahmetli kız kardeşimde hesaplamaya dahil edilecek

  Yanıtla
  • Merhaba. Hayır kız kardeşiniz dahil edilmez. Başvuru olmadan aylık bağlanmıyor zaten. Kardeşinizin nüfustan düşürülmesi için de isterseniz Nüfus Müdürlüğü’ne başvurun.

   Yanıtla
   • canım hocam öğrenmek istediğim şey simdi yetim aylıgı yüzde 25 mi baglanacak veya yüzde 50 mi annem öldü geriye bi ben birde sağ görünen rahmetli kız kardeşim var yardımınız için çok teşekkür ederim herşey gönlünüzde olsun huzurlu ömürler sağlıcakla kalın..

    Yanıtla
     • siz ne kadar harika bir insansınız hiç bir menfaat beklemeden hiç görmezden gelmeyip kendi ruhanı yörüngende bir nezbe olsun insanlara katkı sağlıyorsunuz o güzel yüreğinize sonsuz teşekkür ederim yaşamsal hayatınız düşlediğiniz gibi olsun ahiret diyarına intikal edeceğiniz vakitde güzelliklerle karşilasın kainatın muhteşem sahibi olan el semi celle celaluh sevgilerimle ..

 24. Merhabalar,

  Eşimin Ablası kendisi emekli maaşı almaktadır. (1968 doğumlu). Bekar olup, emekli maaşı devam etmektedir.
  Anne Babası 2000 öncesi emekli öğretmenlerdi. Bu yıl içerisinde ikisinide kaybetti.
  SGK’ya başvuru yaptığı zaman kendi emekli maaşına ilave olarak vefat eden ebebeynlerinden hangisi yüksek maaş alıyorsa onun yarısı kadar ilave maaş alabilceği belirtilmiş. Teyit edebilirseniz çok sevinirim Tşkler, iyi çalışmalar.

  Yanıtla
 25. Merhaba lütfen yardımcı olurmusunuz? Ben hem annemden hem babamdan ölüm aylığı denilen yetin maaşı alıyorum..yaptığım araştırmalar sonucu Yüksek maaşın tamamı düşük maaşın yarısı bağlanmalı fakat benim hem annem hem babamın maaş bağlanma oranı 4/8 yani yarısı bağlanmış 3 ay önce gittim sordum SGK ya 3 ay içinde yüksek maaşta artış olacak dendi bugün gittim artış olmucak zaten tam alıyorsunuz dendi madem tam alıyorum neden her ikisi eşit bağlanmış dedim alaylı ifadeyle ne yani birini %25 mi düşürelim dediler.. ben tek kişi alıyorum maaşı..

  Yanıtla
  • Merhaba Güler Hanım. Ölüm tarihlerine ve aylık başvuru tarihine göre aylık bağlama oranları değişir. Sözlü başvuru yerine yazılı bir başvuru yapın. Dosyalarınız incelensin tekrar.

   Yanıtla
 26. Merhaba annem ssk dan babam emekli sandığı emeklisi ve ikiside vefat etti. Tek maaş alacak benim ablam evli. Bu durumda bana yüzde kaç bağlanır 2 maaş

  Yanıtla
 27. Halam ve babaannem dedemin emekli maasini aliyorlardi. Ikisi de hicbir iste calismadilar. Babaannem vefat etti. Halamin maasi artar mi artmasi icin ne yapmali

  Yanıtla
 28. Merhaba, ben 2004 4b sigorta girisliyim ve 40 yaşındayım. 4700 gün sigortam var. Evliyim ve iki çocuğum var.Allah gecinden versin ölürsem eşim ve çocuklarım ne kadar maaş alır.

  Yanıtla
 29. Merhaba. Benim840 günümvar. 1 tane de çocuğumvar. Eşim yok. BenoldugumdeCocugumamaaşbaglanabilmesiiçin ne yapmalıyım. Ayrıca Cocuguma na kadar maaşb ağlanacak.

  Yanıtla
  • Merhaba. SSK kapsamında ise en az 900 gün olması gerekiyor. 900 güne tamamlayın prim gününüzü. Şu anda en düşük emekli aylığı 1500 TL. Çocuk tek başına maaş alırsa en düşük 750 TL alır.

   Yanıtla
 30. Merhaba ..birşey sormak istiyorum..babam 2012de vefat etti ben 2015 temmuzda almaya başladım yetim maaşını ..peki geriye dönük alabilirmiyim suan

  Yanıtla
 31. Merhaba, Kasım 2020 eşimi kaybettim. Kendisini sağ iken 2600 TL emekli maaşı alıyordu. İlk evliliğinden 22 yaşında kızı var, evli değil,
  sigortalı çalışmıyor. SGK ya başvurduğumda ölüm aylığı 50% olarak alırsanız dendi. Ama bana 1. ölüm aylığı 584 TL olarak geldi. Ben şuanda sigortalı olarak çalışıyorum. 584 TL – bu 50% değil, sadece 22.5%, neden o kadar az alıyorum, resmi çalıştığım için mi?

  Yanıtla
 32. Merhaba babamı kaybettik annem ve ben emekli maaşı için başvuru yaptik. Annem kendisi emekli sigortadan ben çalışmıyorum ve evlendim ayrıldım bi oğlum var paylarımız ne kadar olur. Babamın emekli maaşı 5bin TL alıyordu düşen paylar ne kadar olur…

  Yanıtla
 33. Merhaba babamı kaybettik babam 2000 yılı öncesinde emekli olmuştu ve 2020 de vefat etti yetim aylığı bana nekadar bağlanır maaşın hak sahibi sadece benim bazı yerlerde alt sınır aylığın %80 inden az olamaz diyor bazı yerlerde %50 oranında alırsınız diyor hangisi doğru?

  Yanıtla
 34. Merhabalar. Annem bağkurdan emekli olan babasından tek yetim maaşı alan kişi olarak %50 lik pay alıyordu. Fakat yakın zamanda teyzemin kocasıda öldü. Teyzemde dedemden yetim maaşı alırsa annem ve teyzemin pay oranı ne olur. (Bazı kaynaklarda %40+%40 olduğunu bazı kaynaklar ise % 25 pay alacaklarını yazıyor. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  Yanıtla
 35. Iyi gunler babam subat 16 2020 vefat etti hisse oranim 4/8 intibak baglanma oranim 64.80 Babamin toplam gunu 7301 bana baglanan aylik 1864 tl kime dediysem bana dediler sana eksik veriyorlar birde bana toplu para vermediler benim ayligimda bir sorun varmi acaba yoksa dogrmu baglanma

  Yanıtla
  • Merhaba. Sorun var eksik ya da eksik değil demek dosyayı görmeden imkansız. Eksik olduğunu düşünüyorsanız bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurun.

   Yanıtla
 36. Merhaba
  Kızımın babası Haziran ayında vefat etti. Bağkur la gidip görüştüğümde 25.000,00-TL. borç olduğunu ve kapanmadan maaş bağlanamayacağını öğrendim. 4200 kadar da günü olduğunu söylediler.
  Yeni çıkan yasaya göre borçlar yapılandırılıyor . Ben bu borcu yapılandırırsam kızım babasının maaşını alabilir mi? Yoksa borç tamamen bittikten sonra mı maaş bağlanır. Ayrıca 4200 gün maaşına bir artı sağlar mı ? Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 37. Ben bundan 45 gün önce eşimi kaybettim 7 yaşında bir kız çocuğum var. 4b bağkura bağlıydı. 1800 günü var. Alacağımız ölüm aylığı ne kadar olur.

  Yanıtla
 38. İyi akşamlar benim kardeşim 2019 ağustos ayında vefat etti hastalıktan dolayı 2800 günü var ve bekardı. Biz annem için ölüm aylığı müracaatında bulunduk tam 7 ay oldu ve halen cevap gelmedi evraklarımız komisyonda imiş bu komisyon evrakları neden alır ve neye karar verir yani amacı nedir bu konuda bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Annenizin gelir durumunun Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Bu süreç de biraz uzun sürmekte. Bu yüzden komisyonda bekliyor olabilir.

   Yanıtla
    • Komisyonun neye karar vereceğini nasıl bilelim ki ? Annenizin gelir durumuna bakılacak. Eğer geliri kanunen belirlenen gelirin altında ise aylık almasına karar verilecek. Değilse alamayacağına dair kararını bildirir.

     Yanıtla
   • Merhaba Ömer bey , oğlumu 7 aralıkta kaybettim 4 a 2990 gün primi vardı bekardı hiç evlenmedi tek hak sahibi annesi olarak benim , eşim emekli, gelirimiz asgari ücretin altında ,ölüm aylığı ve cenaze yardımı için 22/12/2021 de unkapanı sgk ya müracat ettim henüz bir bilgi yok . Bazı sitelerde % 25 maaş bağlanır deniliyor bir diğerindede hak sahibi bir kişiyse en düşük aylığın % 80 inden az olamaz deniyor . Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim . Oğlumun son maaşları 14.500 brüt civarıydı

    Yanıtla
    • Merhaba. Anne ve babanın hisse oranı %25’tir. Ben öyle biliyorum. Sizin dediğiniz %80’inden az olamaz konusu farklı bir konu. Alt sınır ile alakalı o.

     Yanıtla
 39. Merhaba Hocam
  %60 Engelli olmamla kaynaklı Yetim Aylığı almaktaydım. Ayrıca Sözleşmeli memur olarak 24.09.1990 ‘ da T.C Emekli Sandığına tabii PTT Başmüdürlüğü’nde çalışmaya başladım.
  25.08.2010 tarihinde rahatsızlığımdan dolayı emekli oldum. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığının 11.02.2015 tarih ve 2651 sayılı yazıları ile, Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığınca yapılan inceleme sonucunda, 3310078842 tahsis numarası ile aylık almakta olduğum, Emekli olmam nedeniyle 25.08.2010 tarih itibariyle aylıkları kesilmiş olduğu ve tarafıma 25.08.2010 tarih ve 24.02.2015 süresince 40.552,93 TL yersiz ödemenin yapıldığı tespit edilmiştir. Her ay Emekli Maaşından 4/1 oranında 11.04.2015-11.05.2016 tarihler arasında toplam 5.190.40 TL kesinti yapılmıştır.
  11.05.2016 tarihi ile maaş kesintisi durdurulup, 22.02.2018 tarihinde tekrar tahakkuk edilip İlamsız Takiplerde Ödeme Emri gönderildi ve İcra yoluyla tahsil edilmesi istendi. Buna karşı itiraz hakkımı kullanarak 07.03.2018 tarihinde Mardin İcra Müdürlüğü’ne İtiraz Dilekçesi gönderdim. İtirazıma karşı tarafıma herhangi bir tebligat ve yazı iletilmedi.
  18.05.2018 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan 7143 sayılı kanuna göre hesaplanan borç tutarını 31.08.2018 tarihinde toplam 41.729.91 TL ödeme yaptım ayrıca İcra ve Mahkeme Masrafları için de 21.12.2018 tarihin de toplam 6.737.68 TL ödeme yaptım.
  Yukarıda belirttiğim durumlardan dolayı Sosyal sigorta kurumundan emekli olan babam vefatından dolayı almakta olduğu emekli maaşı %80 ortopedik daimi engelli olduğumdan dolayı yetim maaşını tarafıma ödenir mi hangi yönetmenliğe göre teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın