Ölüm Aylığı Hesaplama Programı

110

Ölüm aylığı hesaplama programı aracılığı ile ne kadar ölüm aylığı alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz. Vefat eden sigortalı, bağkurludan ya da emekli birisinden hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde ölüm maaşı bağlanabilmektedir.

Dul eşe, çocuklara ve vefat edenin anne ya da babasına ölüm aylığı bağlanma oranları ise farklılık göstermektedir. Yazımızda ölüm aylığı nedir, SGK ölüm aylığı hesaplaması nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ölüm aylığı şartları nasıldır ?

Vefat eden kişi emekli ise ayrıca ölüm aylığı şartları aranmaz. Ancak sigortalı, bağkurlu ya da başka bir kapsamda çalışırken vefat ettiyse sgk ölüm aylığı bağlanabilmesi için prim gün şartı ile sigortalılık süresi şartlarının sağlanması gerekmektedir. SSK, bağkur ölüm aylığı için gereken gün sayısı ve sigortalılık zamanı bilgisi aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir. Buna göre;

 • 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında vefat edenler için SSK kapsamında ölüm aylığı bağlanabilmesi için her türlü borçlanma hariç en az 900 gün olması, Bağkur ve emekli sandığı kapsamında ise en az 1800 gün olması gerekmektedir.
 • 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat durumunda da SSK’da en az 900 gün ve bağkur ile emekli sandığı kapsamında ise en az 1800 gün olması şartı ile aylık bağlanabilmektedir.
 • Ayrıntılı şartlar, ölüm aylığı başvurusunda izlenecek yol ve tüm detaylar için hemen ölüm aylığı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm halinde emeklilik kaç gün gerekiyor ?

4a SSK kapsamında iken vefat eden sigortalının hak sahiplerine olum ayligi bağlanabilmesi için her türlü borçlanma hariç en az 900 gün gerekmektedir. Eğer vefat tarihinden önceki sigortalı çalışma 900 günden az ise bu durumda prim gününün 1800’e tamamlanması halinde ölüm ayligi bağlanabilir. Prim gün şartı haricinde ayrıca 5 yıllık sigortalılık süresi şartının da sağlanması gerekli.

Bağkur ve emekli sandığında ise durum biraz daha farklıdır. Bağkurlu ya da memur birisi vefat ettiğinde kalan hak sahiplerine maaş bağlanabilmesi için 1800 gün gereklidir. Ayrıca vadesi geçmiş bağkur prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Ölüm aylığı için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuru için SGK aylık talep formu, maaşa başvuran kişiye ait kimlik fotopokisi, boşanan kız çocukları için eşinden ayrı yaşadığına dair taahhütname, varsa vefat edene ait ölüm belgesi. Ölüm aylığı başvuru formunu nasıl dolduracağınız ve gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bilgi için hemen ölüm aylığı tahsis talep formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer ?

Ölüm aylığı tablosuna göre;

 • Dul eşe tek başına maaş alıyorsa %75,
 • çocukları ile beraber alıyorsa ve ya sigortalı çalışıyorsa ya da kendi sigortalılığından dolayı SGK’dan emekli maaşı alıyorsa %50 olarak bağlanır.
 • Yetim çocuklara maaş bağlama oranı %25’tir. Ancak çocuk tek başına emekli maaşından faydalanıyorsa bağlama oranı %50 olur.
 • Bunun için SGK’ya aylığın arttırılması için talepte bulunulması gerekmektedir.
 • Anne ya da babaya maaş bağlama oranı ise %25’tir.

Bağkur ölüm aylığı ne kadar ?

4b yani bağkur kapsamında emekli iken ya da prim öderken emekli olanların hak sahiplerine aylık bağlama oranları yukarıdaki gibi olacaktır. Yani sadece eşe bağlanacaksa maaşın %75’i, çocuklar da varsa eşe %50 ve çocuklara da %25 hisse ile maaş bağlanmış olacaktır.

Ölüm aylığı nasıl hesaplanır ?

Yukarıdaki hesaplamadan da anlaşılacağı üzere;

 • Dul eş tek başına maaş alacaksa vefat eden kişinin maaşının %75’ini alacaktır.
 • Çocuklarla beraber alacaksa bu durumda %50, %25 şeklinde olacaktır.
 • Eğer vefat eden kişi emekli değilse ve ilk defa emekli olunacaksa bu oranları esas alarak ilk defa emekli olacaklar için bağlanacak ortalama maaş tutarlarına  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Dul/yetim aylığı hesaplama programı açıldı mı ?

Yukarıda ölüm maaşı hesaplama kısmında ölüm aylığının kime ne kadar bağlanacağı ve ölüm aylığı oranları  hakkında bilgi verilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplama yapabilmek için geliştirilen bir ölüm aylığı hesaplama robotu şu an için bulunmamakta. Sadece ssk kapsamında olanlar için online olarak emekli maaşı hesaplama programı açılmış durumda buradan da ölüm aylığı miktarı hesaplaması yapılamamakta.

Ölüm aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk ölüm aylığı sorgulamanı e devlet sisteminden yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresine giriş sağladıktan sonra;

 • Bağkur ölüm aylığı sorgulaması için SGK-4b Aylık Bilgisi menüsünden,
 • Ssk e devlet ölüm aylığı sorgulamasını SGK-4A Aylık bilgisi menüsünden,
 • memur ölüm maaşı sorgulamasını ise SGK-4C Aylık Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

Ölen kişinin emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Ölen kişi adına maaş sorgulamasını yalnızca o kişinin e devlet şifresi ile e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E devlet yoksa ya da bloke olduysa online olarak sorgulama durumunuz maalesef yok. Bu durumda sorgulamayı bağlı olduğunuz SGK’dan yapmanız gerekli.

Ölüm aylığı geriye dönük ödeme yapılıyor mu ?

Ölüm tarihinden sonra ölüm aylığı başvurusunu 5 yıl içerisinde yaptığınızda maaş ölüm tarihini takip eden ay başından itibaren ödenir. Yani ölüm aylığı başvurusunu geç yapsanız da toplu olarak ödeme yapılır.

Emekli ölüm aylığı ne kadar sürede bağlanır ?

Ortalama olarak 2-3 ay arasında bağlanır. Tabi bu durum başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ancak dediğimiz gibi ortalama 2-3 ay içinde bağlanır.

Ölüm halinde emekli maaşı ne zaman kesilir ?

Nüfusa ölüm tarihi işlenir işlenmez maaş SGK sisteminde otomatik olarak kesilir. Vefat eden kişinin ölüm tarihinden önce ya da öldüğü güne kadar bankaya yatan maaşları çekilebilir. Ancak ölümden sonra yatan aylıklar çekilemez.

Ölüm aylığı hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

110 Yorum
 1. Şükrü karakollu

  2000 gün sigortam var ölürsem eşim ne kadar dul aylığı alır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler asgariden ödeniyorsa 2000 TL civarında alır.

 2. nurettin

  Merhaba. Yetim aylığı alan kişinin annesi öldüğünden oran artımı hakkı varmış.Peki bu oran artımı için ne yapılmalıdır? Ankara ya dilekçe gönderilmeli deniliyor, bu kadar basit bir için mi?ayrıca örnek dilekçeye nerden ulaşılabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kişi tek başına aylık alıyorsa evet maaş hisse oranının artması gerekir. Dilekçe yazmanız gerekiyor.

 3. Ahmet D

  Merhaba

  Benim eşim 4 sene evvel vefat etti, bağkurluydu, sonradan öğrendim ki dul maaşı erkekler de alabiliyormuş, aylık bana ve 1 çocuğuma bağlandı

  o sıralar çalışıyordum, ama sonrasında annem de vefat edince çocuğuma bakmak için zarureten işten ayrıldım ve 2 senedir çalışıyorum, gün doldu emeklilik için yaş haddinin dolmasını bekliyorum

  Kısa bilgilendirme sonrası ilk sorum şu:

  Ben ssk girişliyim, 2 senedir çalışmıyorum, bana düşen pay 50% den 75% e çıkar mı?

  Diğer sorum ise:

  Ben evlenirsem çocuğuma düşen pay 25% ten yüzde kaça çıkar?

  Teşekkürrler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz çocukla beraber alıyorsanız zaten eşten aldığınız maaşın hisse oranı %50. SSK’dan kendi adınıza emekli olduğunuzda da bu oran değişmez. Eğer evlenirseniz eşten aldığınız aylık kesilir. Çocuğunuzun hisse oranı %50’ye çıkar. Bunun için SGK’ya dilekçe vermeniz gerekir.

 4. Volkan

  Merhabalar babam vefat etti annem maş alıyor şuan 1312 tl alıyor birde 18 yaşından küçük kardeşim var oda 650 tl alıyor şuan yeni zamlarla beraber ne kadar alacaklar cevaplarsanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz 1646 TL civarı alır. Kardeşiniz de 815 civarı. %25.48 oranında zam gelecek.

  2. Elif

   Merhaba benim sorum kore gazisinin maaşı eşi öldukten sonra dul kizina kalir mı

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bu konuda net bilgi sahibi değilim Elif HANIM.

 5. sabır taşı kırıldı

  Merhaba Tekrardan Ömer Bey kınaya geldim artık itiraz ettik 5 ay olacak aralık ayında bu kadar karar vermek zormu itiraz ediyorsun yüksek sağlıga 5 ay sürüyor bence inadına geciktiriyorlar madem ret vereceksiniz bunu maksiyum 60 güne kadar sınırla toplam süre iki seneyi aşkın sonuç yok sizce ne olur bu bilgilerden bence ret gelecek tabi bu işin peşini bırakmıyacam mahkemeye verecem kararı başka alternatifi yok cevap verirseniz sevinirim..

  29/07/2021 İSMAİL AK HK. ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SIHHIYE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Gelen Evrak Kayıtl30/07/2021 3:58 PM

  12/08/2021 İSMAİL AK ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Giden Evrak Kayıtlı 12/08/2021 2:34 PM YÜKSEK SAĞLIK

  12/08/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 12/08/2021 2:36 PM YÜKSEK SAĞLK

  12/08/2021 İSMAİL AKBABA EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MALULİYET VE SAĞLIK KURULLARI DAİRE BAŞKANLIĞI Gelen Evrak Kayıtlı 12/08/2021 4:59 PM

  12/08/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SOSYAL SİGORTA YÜKSEK SAĞLIK KURULU ŞUBE MÜDÜRLĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 13/08/2021 9:51 AM

  29/07/2021 İSMAİL AKB HK. ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 27/08/2021 9:51 AM İŞLEME ALINDI

  01/07/2021 İsmail AK ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-12.EMEKLİLİK SERVİSİ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 01/10/2021 11:27 AM İŞLEME ALINDI

  08/10/2021 İSMAİL AK ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Giden Evrak Kayıtlı 08/10/2021 4:54 PM KURULA İTİRAZ YAZISI

  08/10/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 08/10/2021 5:08 PM KURULA İTİRAZ YAZISI

  08/10/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MALULİYET VE SAĞLIK KURULLARI DAİRE BAŞKANLIĞI Gelen Evrak Kayıtlı 11/10/2021 9:36 AM

  08/10/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SOSYAL SİGORTA YÜKSEK SAĞLIK KURULU ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 11/10/2021 9:39 AM

  12/08/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK SAĞLIK KURULU ÖZET SERVİSİ – 1 Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 12/10/2021 12:07 PM

  12/10/2021 Sehven Gelen Evrakın İadesi EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK SAĞLIK KURULU ÖZET SERVİSİ – 1 Giden Evrak Kayıtlı 12/10/2021 4:06 PM Sehven Gelen Evrakın İadesi

  12/10/2021 Sehven Gelen Evrakın İadesi ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SIHHIYE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Gelen Evrak Kayıtlı 12/10/2021 4:31 PM Sehven Gelen Evrakın İadesi

  25/10/2021 Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:21111111) EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK SAĞLIK KURULU ÖZET SERVİSİ – 1 Giden Evrak Kayıtlı 26/10/2021 4:16 PM
  Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:2111111)

  08/10/2021 İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK SAĞLIK KURULU ÖZET SERVİSİ – 1 Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 27/10/2021 10:01 AM YÜKSEK SAĞLIK KURULU
  25/10/2021 Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:2111111) ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SIHHIYE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Gelen Evrak Kayıtlı 28/10/2021 9:51 AM

  Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:2111111)
  25/10/2021 Ali AK çocuğu İsmail AK (T.C:21111111) ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 19/11/2021 12:15 PM

  İSMAİL AK (MALUL) RAPOR RED İTİRAZ DİLEKÇESİNE İSTİNADEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI VE ARA KARAR YAZIŞMA EVRAKLARI YÜKSEK SAĞ.KURULUNA GÖNDERİLDİ.

  23/11/2021 Maluliyet Tespiti Hk. ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Giden Evrak Kayıtlı 23/11/2021 3:38 PM İSMAİL AK (MALUL) RAPOR RED İTİRAZ DİLEKÇESİNE İSTİNADEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI VE ARA KARAR YAZIŞMA EVRAKLARI YÜKSEK SAĞ.KURULUNA GÖNDERİLDİ.

  23/11/2021 Maluliyet Tespiti Hk. GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 23/11/2021 4:43 PM

  İSMAİL AK (MALUL) RAPOR RED İTİRAZ DİLEKÇESİNE İSTİNADEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI VE ARA KARAR YAZIŞMA EVRAKLARI YÜKSEK SAĞ.KURULUNA GÖNDERİLDİ.

  23/11/2021 Maluliyet Tespiti Hk. GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETİM HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI Gelen Evrak Kayıtlı 24/11/2021 8:29 AM

  23/11/2021 Maluliyet Tespiti Hk. GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONEL VE İDARİ İŞLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 24/11/2021 11:31 AM EHGM YAZI YAZILDI

  12/10/2021 Sehven Gelen Evrakın İadesi ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 25/11/2021 3:00 PM 23.11.2021 TARİHİNDE SAĞLIK KURULU RAPORLARI VE DOSYA MUHTEVİYATI SAĞ.YÜKSEK KURULUNA GÖNDERİLDİ.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Size yazılı cevap gelmesini bekleyin. Evrak hareketlerinden bir şey çıkaramayız maalesef.

   1. berna

    merhaba ömer bey bır sey sormak ıstıyorum yardımcı olursanız memnun olurum ben bosanma aşamasındayım eşim benı 4 yıl oldu terk ettı annem babamdan 5 sen önce bosandı.kız kardesım bagkurlu erkek kardesım evlı babamı kaybedeli 3 sene oldu annem bosndıgı ıcın kız kardesımde bagkurlu oldugu ıcın babamdan maas alamadı ben bosandıgım zaman babamın vefat tarıhınden ıtıbaren bugune kadar olan maaslarını alabılırmıyız yanı gerıye dönuk sanırım cunku 3 yıldır kımse almadı bende halen evlı oldugum ıcın çekışmelı bosanıyorum adam orta da yok yardımcı olursanız memnun olurum tşkler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Resmi olarak boşanma tarihinden sonra aylık bağlanır. Resmi olarak evliyken maaş alamazsınız maalesef.

 6. ilknur

  merhaba az önce attıgım yorum karışık gitmiş tekrar yazıyorum
  annem ve babam emekli sandıgından emekli ben babamdan yetim aylıgı alıyorum anneannemede ben bakıyorum hiç bir geliri yok annemin maaşını alması için anneannem için başvuru yaptım başka ortakda yok sadece anneannem alıcak benim sorum şu annemin maaşı 3200 dü anneannem ne kadar alır teşekkürler

 7. ilknur

  merhaba ömer bey beim annam ve babam emekli sandığından emekli ben babamdan yetim maaşı alıyorum, cevabıben bakıyorum onada annemin maaşı için başvuru yaptım hiçbir geliri yok annem 3200 tl alıyordu başka maaşına ortak yok anneannem sizce ne kadar maaş alır cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Emekli sandığı maaş oranları hakkında net bilgi sahibi değilim ne yazıkki.

 8. sabırsız insan

  kusura bakmayın Ömer Bey çok sorular soruyorum fakat siz bilge insanı olduğunuz için sorma gereği duyuyorum cimere şikayet ettim ilgilenmemiş bile direk sevk etmiş sgk şikayetle ilgili cevap vermiş sgk cevap bu…
  Yapılan incelemede; 29.07.2021 tarih ve 28447376 sayılı itiraz dilekçenize istinaden dosya muhteviyatınızın gönderildiği Yüksek Sağlık Kurulunca (YSK), 25.10.2021 tarih ve 33879620 sayılı yazı ile dosyanızın iade edildiği görüldüğünden başvurunuz ilgisi nedeniyle merkezimiz emeklilik servisi-7 ‘ye elektronik ortamda iletilmiştir. yazıyor SGK gidiyorum bilgi için cevap gelmedi diyor hala pek umutlanmayın ordanda itiraz gelecek diyor boşuna zaman kaybetiyorsunuz diyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Cimer başvurularınızı da ne yazık ki ilgili SGK yanıtlıyor. Beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Bu arada istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Ben bunun için varım. Rahatsız olmam.

   1. sabırsız insan

    siz zaten harika bir insansınız çok muazzam hiç karşılık beklemeyen yazılanlara sorulara cevap veren mütevazi erdemli kısaca iyi bir insansınız

    1. Ömer Meriç

     Teşekkür ederim 🙂

 9. Hacer

  Hocam merhaba babam SSK emeklisi Eylül 1de vefaat etti tek kız alıcam maaş bağlandı 4/8 yazıyor başka bir kadınla nikahı vardı sanırım kadın emekli o almazsa benim oranım ne olmalı teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tek başınıza aylık aldığınız için aylık bağlama oranı en fazla yüzde 50 olur. Sizinki de öyle olmuş

 10. şansız insan

  Merhaba Değerli Ömer Bey Kardesim bu malul çoçuk yetim ayligina baglanmak neden zülüm 710 gün oldu hala sonuç yok..
  heyete girersin kalp damar bölümündeki muane eden doktor masasindan kalkip adam akilli muane etmez kafasina göre ise yaramayan hastalik kodu yazar..
  Ğögüs hastaliklari bölümüne gidersin orda da ayni durum masadan kalkip insan gibi muane edersin agizdan kulaktan duyma bilgilerle rapor düzenlemek nedir insan hakkina resmen gasp ediyorlar..
  demen o ki yüksek saglik kurumuna itiraz ettik sonuç olarak 60 günde sonuçlanir dediler 83 gün oldu sonuç yok ve heyetdeki muane eden doktorları yüksek sağlıga itiraz ederken bulunmadım sadece birde siz raporumu gözden gecirin dedim eger ret gelirse mahkemeye taşıyacam konuyu ve mahkeme huzurunda heyetdeki 2 tane doktorun muane edişini anlatacam keske yüksek sağlığa itiraz ederken bu doktorlarında zulumsuzlugunu dilekce kağıta dile getirseydim bu konu hakkında ne yapmam lazım büyük itimalle ret kararı gelecek öyle hissetiyotum ilk heyete girdik ara karar verdiler tekrardan sevk ettiler en son aldıgımız tek bölümden engel oranımız yüzde 50 yardimci olursaniz çok sevinirim.. konuyu mahkemeye tasiyacam çünkü keyifli çalismalar yasamsal hayatiniz düslediginiz gibi olsun..

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. İyisiniz umarım :). Bununla alakalı yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Beklemekten başka bir çareniz yok. Ret gelirse ret yazısı ile birlikte mahkeme başvurabilirsiniz.

 11. Huseyin

  Merhaba. Ölen kişinin eşi, 3 evli kızı, 2 çalışan bekar kızı, 1 19 yaşında erkek oğlu var. Kimler hangi oranda hak sahibi olur yanıtlayabilirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evli kızlar alamaz zaten. Sigortalı çalışanlar da alamaz. Erkek çocuk okuyor mu ? Okuyorsa lise mi üniversite mi ?

 12. Ahmet

  Merhaba hocam ölüm aylığı bağlanma süreci ne kadar sürüyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1-1,5 ay sürmekte.

 13. Ali akbaba

  Ömer Bey neden malul yetim aylığına başvurunca bütün hastalıklar toplanmıyorda içlerinden en yüksek hangisi ise onu işlem yapıp ret veriyorlar örneğin..
  Kalp damardan.20
  Akciğerden.15
  Fizikten.20
  Ruh akıl sağlıgından.50
  Sgk toplamayıp en yükseği 50 olan rapor oranından hastanın yaşı 63 yüzde 10 ekleyip iş göremezlik oranını yüzde 55 verip baglamıyor çok saçma bir uygulama oysaki engellik oranında bütün hastalıkların toplamı ile sonuç veriyorlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilikte de öyle. Tüm hastalıklar dahil edilir. Toplamda iş gücü kaybı yüzde 60 üzerinde olursa malulen emekli aylığı bağlanır.

 14. OSMAN

  üstad çok karıştı üst üste mesajlarım öncelikle özür dilerim şimdi toparlayıp anlatayım eşim mayıs 2021 tarihinde vefat etti kendisinin evlenene kadar ssk kapsamında 1980li ve 90lı yıllara ait 1500 günü vardı ancak 2005 ve 2012 yılları arasında belki dönemlerde basit usul mükellefiyeti olan bir işyeri oldu daha sonra kibrisa giderek 6 yıla yakın sigortalı çalıştı biz emeklilik için geçen yıl uğraştık ve araştırma yaptık bağkur yurtdışı ve çocuk boşanmasıyla emekli olabilr mi diye ancak bu araştırmalarda bağkurunun hiç olmadığı o dönemlere ait borçalanma yapamayacağımızı öğrendik ve vazgeçtik şu anda eşim vefat etti ve benimde herhangi bir sosyal güvencem bulunmamakta eşimin ssk günlerinden dolayı ölüm aylığı başvurusunda bulundum sizce ssk hizmetlerinden maaş bağlanır mi bu durumda sskdan sonra yapmış olduğu basit usul işyeri buna bir engel teşkil eder mi teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Toparlayım ben de Osman bey. SSK hizmetleri ölüm aylığı bağlanması için yeterli. Basit usul vergi kaydından dolayı borç çıksa bile bu borç silinir.

   1. OSMAN

    Üstadı çok teşekkür ederim bağlanmasında bir problem olmayacağı beni mutlu etti malum bu konular çok karışık mevzuat derin ve sizin yaptığınız hizmet çok önemli .

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Umarım olumlu sonuçlanır bir an önce.

  2. Osman

   Üstadım aylık bağlanmış görünüyor ancak tutar yazmadığı için ne kadar olduğunu anlamadım ben yazan bilgiler bunlar
   Ad
   OSMAN
   Aylık Başlangıç Tarihi
   01.06.2021
   Dönem
   TEMMUZ/2021
   Durum Kodu
   2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı
   70.00
   2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı
   60.00
   2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
   0.00
   İntibak Aylık Bağlama Oranı
   0.00
   2000 öncesi Gün
   1014
   2000 – 2008/10 arası Gün
   618
   2008/10 sonrası Gün
   0
   Toplam Gün
   1632
   Göstergesi
   9475
   Hisse Oranı
   6/8
   Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör
   Özel
   Banka

   Banka Şube

   Aylık Tutarı

   Birikmiş Aylık Tutarı
   0
   Ek Ödeme Tutarı

   Kesinti Tutarı

   5510 Ek 19 Miktarı

   Üstadım birde ölüm aylığında 7200 günden emekli ediliyor diye bir şey okudum gerçekliği var mı yani benim eşim 7200 günden emekli edilecek ve bana %75i mi bağlanacak birde bu gösterge olan 9475 tabandan aylık mi oluyor

   1. Ömer Meriç

    Osman Bey. Ne kadar maaş alabileceğinizi burdan anlamam imkansız. Biraz daha sabredin. Yakında ödenir aylık zaten.

    1. Osman

     Üstadım aslında sormak istediğim şimdi benim eşim burada yazan prim gün sayısından mi emekli emekli edilecek yoksa 7200 günden emekli mi edilecek bunu anlamak istiyorum

     1. Ömer Meriç

      Eşinizin 7200 gün ile alakası yok Osman Bey. O ilk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında başlayanlar için geçerli. Ayrıntılara çok takılmayın bence.

     2. Osman

      O zaman burdaki toplam 1632 gün üzerinden emekli edilecek cüzzi bir emekli maaşı bağlanır o halde ek ödeme ile tamamlanır 1500e pek anlamadığım için üstadım ondan soruyorum

 15. OSMAN

  İyi günler benim eşim vefat etti 80li yıllardan 1400 günü vardı ancak hangi yıllardan tam hatırlamıyorum başvurdum ancak sgk inceleyeceğiz daha bağlanıp bağlanmayacağı belki değil dedi şartları nedir bağlanma işleminin 5yıl ve 900 gün şartı var galiba sgk kafamı karıştırdı eşimin sigorta prim günü göz önüne alındığında maaş bağlanır mi yoksa bağlanmaz mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 900 gün varsa ve son çalışma SSK kapsamında ise bağlanır. Bağkurdan ise 1800 gün ile emekli olur.

   1. OSMAN

    Dediğim gibi 1400 güne yakın bir günü var ssk da bağkur kaydı vardı ancak hiç ödeme yapılmamıştı bir engel teşkil eder mi maaş bağlanması için en son ssklı mı olması gerekiyordu

    1. OSMAN

     Ssksından sonra bir işyeri açmıştı ancak emeklilik için sgk ile görüştüğümüzde bağkur prim ödemesi yok denilmişti bize o yüzden birleştirme yapıp emekli olamamıştı

     1. Ömer Meriç

      İşlemin tam olarak ne olduğunu anlayamadım kusura bakmayın. SGK tarafında sonuçlanmasını bekleyin.

     2. OSMAN

      Şöyle 1980li yıllardan sigortası vardı evlendikten sonra çalışmadı toplam ssk günü 1400 gün ancak daha sonra işyeri açtık ancak bağkur kaydı yaptırmadı sonra kıbrısta 5 yıla yakın sigortalı çalıştı ssk bağkur ve yurtdışı birleştirmesi yaparak emekli olmak için geçen yıl araştırma yaptığımızda bapkur kaydının ol olmadığı hiç ödeme yapılmadığı bize söylendi yurtdışı çalışması saymazsak türkiyede sadece ssk ödenmiş primleri var ancak daha sonra basit usulde vergi mükellefiyeti oldu bu durumda ssk günlerinden mi maaş bağlanır

     3. Ömer Meriç

      Yani SSK kapsamında ölüm aylığı için aslında 900 gün yetiyor ama ben anlamadım neden bağkura ihtiyaç var. Bu yüzden sonucu bekleyin diyorum.

     4. OSMAN

      Çünkü bağkurdan tarafımıza borç bildirimi felan hiç yapılmadı bağkur alakalı bir borcu yoktu borçlanmak istediğimizde kaydı olmadığı söylendi

     5. OSMAN

      Daha doğrusu son çalışma dediğiniz kısmın anlayamadım

    2. Filiz

     Merhaba ben eşimden 7 senedir ayriyim.Annem babamdan esnaf bagkurundan dul maaşı alıyor. Bende yetim aylığına başvuru yapsam annemin maaşından kesilir mı,çünkü benim alma mi bu yüzden istemiyorlar. Geriye dönük ödeme olur mu .annemin maaşı su an 1750 tl tahminen kesinti olursa ne kadar olur tesekkurler

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Annenizden başka şu an maaş alan kimse yoksa annenizin hisse oranı %75. Siz maaşa başvurduğunuzda annenizin hisse oranı %50’ye düşer. Yani anneniz yaklaşık 1170 TL alır siz de 585 TL. Geriye dönük ödeme yapılmaz.

 16. Mert

  Emekli olmadan vefat durumundaki ölüm aylığında vefat eden kişinin kaç gün sigorta primi olduğu önemli mi yoksa hangi dönemlerde sigorta primlerinin olduğu mu önemli annemden bana bağlanacak ama ne kadar alacağımı bir türlü anlamadım üstad, tam meblağ değil öğrenmek istediğim mesela 57 yalında vefat eden 2000 yılı öncesi 1500 günü olan kişi ile 2008 yılı sonrası 5000 günü olan kişiden hangisi fazla maaş alır bunu anlayamadım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba MERT bey. Kaç gün olduğundan ziyade ortalama kazanç ve hizmetlerin geçtiği dönemler önemli. Gün sayısının çok olması daha fazla maaş bağlanacağı anlamına gelmiyor.

  2. Mert

   Anladım peki 2000 yılı öncesi hatta çoğunluğu 80li yollardan 1500 prim günü olan vefat eden annemden bağlanacak maaş mantıken iyi bir maaş bağlanmalı sorduğum emekli olan berkes iyi bağlanır dedi bende araştırdım biraz 2000 yılı öncesinde prime esas kazancın %65 i gibi birşey okumuştum O durum dogrumudur peki üstadım

   1. Mert

    Beni kafamda hep ne kadar fazla prim varsa o kadar maaş bağlanacak diye bir algı var ondan dolayı sordum üstadım

    1. Ömer Meriç

     Yok. Ben 3600 günle 2500 TL maaş bağlanan ama 9000 günle 1500 TL maaş bağlanan gördüm. Öyle olmuyor.

   2. Ömer Meriç

    Evet kısmen daha yüksek maaş bağlanır.

    1. Mert

     Kısmen ise çokta beklentimi yükseltmemeliyim o zaman.

     1. Ömer Meriç

      Bence de yükseltmeyin 🙂

     2. Mert

      2000 tl nin %50si olur mu acaba ?

     3. Ömer Meriç

      İnşallah diyelim Mert BEY.

     4. Mert

      Kusura bakmayın ihtiyacım var bir an önce bağlanmasına öğrenciyim çalışıyordum pandemi nedeniyle işsiz kaldım ne kadar yüksek olursa o kadar rahatlamayacağım üstad hakkını helal et

     5. Ömer Meriç

      Estağfurullah. Her zaman istediğiniz kadar sorabilirsiniz. Sorun yok.

     6. Mert

      Üstad iyi günler sgk ile görüştüm vefat eden annemin 1982de sigorta kaydı varmış onunla ilgili olduğu ile yazı yazılmış prim yatmış mı ondan yazdım felan birşey dediler ama tam anlayamadım neden yazmış olabilirler birde eğer varsa ne gibi bir artısı veya eksisi olur anlayamadım tam

     7. Ömer Meriç

      Prim ödenip ödenmediğini ilgili SGK’ya sormuşlar sanırım. Sonucu bekleyin. Bir yorum yapamam.

 17. Ayşe

  Hocam merhaba

  annem ve babam ikisi de SSK’dan emekliydi 2008 sonrası vefat ettiler. Şimdi ben başvurduğum da tek maaş mı alacağım ve oranı ne olacak acaba? Bazıları %25 demiş bazıları %50. Internette acayip bir bilgi kirliliği var. Bir ablam var ama yurtdışında sadece ben faydalanacağım cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ayşe HANIM. Yüksek olanın %50’si, düşük olanın %25’i şeklinde olur aylık bağlama oranlarınız.

 18. Kadersiz kul

  merhaba hocam birşey sorcam bilginiz vardır babam 2019 kasım ayının 6da rahmetli oldu bende kasım ayın 7de yetim aylıgına baş vurdum erkek oldugum icin beni hastaneye sevk ettiler malul sayıldıgımı gösteren rapor istediler muane oldum fakat benim birde hiç evlenmemiş kız kardeşim sag görünüyor bebekken ölmüş kütükten düşürmemişler simdi yetim aylıgında odamı faydalanacak daha yetim aylıgına baglanmadım ara karar v verdiler tekrardan hastaneye sevk ettiler bir sene bekledım muane olmak ıcın baktım muane olacak gıbı dedıl ssk gıttım benı sevk ettiniz hacettepe hastanesıne fakat pandemıden dolayı kapalı muane ıcın bır sene boyunca gıtmeme ragmen muaneye kabul etmıyoruz deyıp en son 2021 ocak ayında muaneye kabule basladılar gınede dunluk 4 kısı ıle sınır getırmısler bundan dolayı sevkımı dıskapı hastanesıne aldırdım ertesı gun muane oldum mart ayında rapor gıttı hala cevap gelmedı sımdı sayet yetım aylıgına hak kazanırsam hesaplamada sağ görünen rahmetli kız kardeşimde hesaplamaya dahil edilecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır kız kardeşiniz dahil edilmez. Başvuru olmadan aylık bağlanmıyor zaten. Kardeşinizin nüfustan düşürülmesi için de isterseniz Nüfus Müdürlüğü’ne başvurun.

   1. Kadersiz kul

    canım hocam öğrenmek istediğim şey simdi yetim aylıgı yüzde 25 mi baglanacak veya yüzde 50 mi annem öldü geriye bi ben birde sağ görünen rahmetli kız kardeşim var yardımınız için çok teşekkür ederim herşey gönlünüzde olsun huzurlu ömürler sağlıcakla kalın..

    1. Ömer Meriç

     %50 olur tabi ki. Rica ederim.

     1. Kadersiz kul

      siz ne kadar harika bir insansınız hiç bir menfaat beklemeden hiç görmezden gelmeyip kendi ruhanı yörüngende bir nezbe olsun insanlara katkı sağlıyorsunuz o güzel yüreğinize sonsuz teşekkür ederim yaşamsal hayatınız düşlediğiniz gibi olsun ahiret diyarına intikal edeceğiniz vakitde güzelliklerle karşilasın kainatın muhteşem sahibi olan el semi celle celaluh sevgilerimle ..

     2. Ömer Meriç

      Çok sağolun güzel dilekleriniz için :). Her zaman burada olacağım destek için. Saygılar.

 19. Hakan CEVHER

  Merhabalar,

  Eşimin Ablası kendisi emekli maaşı almaktadır. (1968 doğumlu). Bekar olup, emekli maaşı devam etmektedir.
  Anne Babası 2000 öncesi emekli öğretmenlerdi. Bu yıl içerisinde ikisinide kaybetti.
  SGK’ya başvuru yaptığı zaman kendi emekli maaşına ilave olarak vefat eden ebebeynlerinden hangisi yüksek maaş alıyorsa onun yarısı kadar ilave maaş alabilceği belirtilmiş. Teyit edebilirseniz çok sevinirim Tşkler, iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hakan BEY. Evet ben de aynı şekilde alabilir diye biliyorum. Başvuru yapsın kaybedeceği bir şey yok zaten.

 20. Güler

  Merhaba lütfen yardımcı olurmusunuz? Ben hem annemden hem babamdan ölüm aylığı denilen yetin maaşı alıyorum..yaptığım araştırmalar sonucu Yüksek maaşın tamamı düşük maaşın yarısı bağlanmalı fakat benim hem annem hem babamın maaş bağlanma oranı 4/8 yani yarısı bağlanmış 3 ay önce gittim sordum SGK ya 3 ay içinde yüksek maaşta artış olacak dendi bugün gittim artış olmucak zaten tam alıyorsunuz dendi madem tam alıyorum neden her ikisi eşit bağlanmış dedim alaylı ifadeyle ne yani birini %25 mi düşürelim dediler.. ben tek kişi alıyorum maaşı..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Güler Hanım. Ölüm tarihlerine ve aylık başvuru tarihine göre aylık bağlama oranları değişir. Sözlü başvuru yerine yazılı bir başvuru yapın. Dosyalarınız incelensin tekrar.

 21. Emel

  Merhaba annem ssk dan babam emekli sandığı emeklisi ve ikiside vefat etti. Tek maaş alacak benim ablam evli. Bu durumda bana yüzde kaç bağlanır 2 maaş

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisinden de oranın %50 olması gerekiyor diye biliyorum Emel HANIM. Ama emin değilim.

 22. Cem Karaca

  Halam ve babaannem dedemin emekli maasini aliyorlardi. Ikisi de hicbir iste calismadilar. Babaannem vefat etti. Halamin maasi artar mi artmasi icin ne yapmali

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet artar. Dilekçe yazması gerekiyor. Aylık hisse oranı yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkar.

 23. Serdar

  Merhaba, ben 2004 4b sigorta girisliyim ve 40 yaşındayım. 4700 gün sigortam var. Evliyim ve iki çocuğum var.Allah gecinden versin ölürsem eşim ve çocuklarım ne kadar maaş alır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Serdar BEY. Şu an için en düşük aylık 1500 TL. Eşinizin hisse oranı %50, çocuklarınızın hisse oranı ise %25 olur.

 24. Ayşe

  Merhaba. Benim840 günümvar. 1 tane de çocuğumvar. Eşim yok. BenoldugumdeCocugumamaaşbaglanabilmesiiçin ne yapmalıyım. Ayrıca Cocuguma na kadar maaşb ağlanacak.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında ise en az 900 gün olması gerekiyor. 900 güne tamamlayın prim gününüzü. Şu anda en düşük emekli aylığı 1500 TL. Çocuk tek başına maaş alırsa en düşük 750 TL alır.

 25. Tutku

  Merhaba ..birşey sormak istiyorum..babam 2012de vefat etti ben 2015 temmuzda almaya başladım yetim maaşını ..peki geriye dönük alabilirmiyim suan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır başvuru tarihinden itibaren bağlanır. Geriye dönük alamazsınız.

 26. Melek

  Merhaba, Kasım 2020 eşimi kaybettim. Kendisini sağ iken 2600 TL emekli maaşı alıyordu. İlk evliliğinden 22 yaşında kızı var, evli değil,
  sigortalı çalışmıyor. SGK ya başvurduğumda ölüm aylığı 50% olarak alırsanız dendi. Ama bana 1. ölüm aylığı 584 TL olarak geldi. Ben şuanda sigortalı olarak çalışıyorum. 584 TL – bu 50% değil, sadece 22.5%, neden o kadar az alıyorum, resmi çalıştığım için mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır maaş hisseniz %50 olur. O gelen para acaba cenaze yardımı mı ? Maaş olmayabilir.

 27. Pınar

  Merhaba babamı kaybettik annem ve ben emekli maaşı için başvuru yaptik. Annem kendisi emekli sigortadan ben çalışmıyorum ve evlendim ayrıldım bi oğlum var paylarımız ne kadar olur. Babamın emekli maaşı 5bin TL alıyordu düşen paylar ne kadar olur…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz yüzde 50 siz yüzde 25 olarak alırsınız.

 28. Nurten

  Merhaba babamı kaybettik babam 2000 yılı öncesinde emekli olmuştu ve 2020 de vefat etti yetim aylığı bana nekadar bağlanır maaşın hak sahibi sadece benim bazı yerlerde alt sınır aylığın %80 inden az olamaz diyor bazı yerlerde %50 oranında alırsınız diyor hangisi doğru?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %50 alırsınız tek başına siz alacaksanız.

 29. Nur

  Merhabalar. Annem bağkurdan emekli olan babasından tek yetim maaşı alan kişi olarak %50 lik pay alıyordu. Fakat yakın zamanda teyzemin kocasıda öldü. Teyzemde dedemden yetim maaşı alırsa annem ve teyzemin pay oranı ne olur. (Bazı kaynaklarda %40+%40 olduğunu bazı kaynaklar ise % 25 pay alacaklarını yazıyor. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Nur HANIM. %25 olur o zaman kişi başı hisse oranları.

 30. Ayse

  Iyi gunler babam subat 16 2020 vefat etti hisse oranim 4/8 intibak baglanma oranim 64.80 Babamin toplam gunu 7301 bana baglanan aylik 1864 tl kime dediysem bana dediler sana eksik veriyorlar birde bana toplu para vermediler benim ayligimda bir sorun varmi acaba yoksa dogrmu baglanma

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorun var eksik ya da eksik değil demek dosyayı görmeden imkansız. Eksik olduğunu düşünüyorsanız bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurun.

 31. ÖZLEM

  Merhaba
  Kızımın babası Haziran ayında vefat etti. Bağkur la gidip görüştüğümde 25.000,00-TL. borç olduğunu ve kapanmadan maaş bağlanamayacağını öğrendim. 4200 kadar da günü olduğunu söylediler.
  Yeni çıkan yasaya göre borçlar yapılandırılıyor . Ben bu borcu yapılandırırsam kızım babasının maaşını alabilir mi? Yoksa borç tamamen bittikten sonra mı maaş bağlanır. Ayrıca 4200 gün maaşına bir artı sağlar mı ? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcu tamamen bitirmeden aylık bağlanmaz. Gün sayısı çok etkili değil. Önemli olan prime esas kazanç ortalaması.

 32. Melek

  14 yıldır öğretmen olan kardeşim vefat etti eşine ne kadar maaş bağlanır çocuğu yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başınız sağolsun. Yüzde 75 hisse ile alır. Unvanı, kademe derecesi neydi?

 33. Fatmanur

  Ben bundan 45 gün önce eşimi kaybettim 7 yaşında bir kız çocuğum var. 4b bağkura bağlıydı. 1800 günü var. Alacağımız ölüm aylığı ne kadar olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En düşük maaş tutarı 1500 lira oldu. Size bunun %50’si yani 750 TL bağlanır. Kızınıza da 375 TL bağlanır. Başınız sağolsun..

 34. Gökmen aksoy

  İyi akşamlar benim kardeşim 2019 ağustos ayında vefat etti hastalıktan dolayı 2800 günü var ve bekardı. Biz annem için ölüm aylığı müracaatında bulunduk tam 7 ay oldu ve halen cevap gelmedi evraklarımız komisyonda imiş bu komisyon evrakları neden alır ve neye karar verir yani amacı nedir bu konuda bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin gelir durumunun Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Bu süreç de biraz uzun sürmekte. Bu yüzden komisyonda bekliyor olabilir.

   1. Gökmen aksoy

    Komisyon neyi belirler neye karar.verir onu öğrenmek istiyorum

    1. Ömer Meriç

     Komisyonun neye karar vereceğini nasıl bilelim ki ? Annenizin gelir durumuna bakılacak. Eğer geliri kanunen belirlenen gelirin altında ise aylık almasına karar verilecek. Değilse alamayacağına dair kararını bildirir.

   2. Gül

    Merhaba Ömer bey , oğlumu 7 aralıkta kaybettim 4 a 2990 gün primi vardı bekardı hiç evlenmedi tek hak sahibi annesi olarak benim , eşim emekli, gelirimiz asgari ücretin altında ,ölüm aylığı ve cenaze yardımı için 22/12/2021 de unkapanı sgk ya müracat ettim henüz bir bilgi yok . Bazı sitelerde % 25 maaş bağlanır deniliyor bir diğerindede hak sahibi bir kişiyse en düşük aylığın % 80 inden az olamaz deniyor . Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim . Oğlumun son maaşları 14.500 brüt civarıydı

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Anne ve babanın hisse oranı %25’tir. Ben öyle biliyorum. Sizin dediğiniz %80’inden az olamaz konusu farklı bir konu. Alt sınır ile alakalı o.

 35. Abdulkadir

  Merhaba Hocam
  %60 Engelli olmamla kaynaklı Yetim Aylığı almaktaydım. Ayrıca Sözleşmeli memur olarak 24.09.1990 ‘ da T.C Emekli Sandığına tabii PTT Başmüdürlüğü’nde çalışmaya başladım.
  25.08.2010 tarihinde rahatsızlığımdan dolayı emekli oldum. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığının 11.02.2015 tarih ve 2651 sayılı yazıları ile, Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığınca yapılan inceleme sonucunda, 3310078842 tahsis numarası ile aylık almakta olduğum, Emekli olmam nedeniyle 25.08.2010 tarih itibariyle aylıkları kesilmiş olduğu ve tarafıma 25.08.2010 tarih ve 24.02.2015 süresince 40.552,93 TL yersiz ödemenin yapıldığı tespit edilmiştir. Her ay Emekli Maaşından 4/1 oranında 11.04.2015-11.05.2016 tarihler arasında toplam 5.190.40 TL kesinti yapılmıştır.
  11.05.2016 tarihi ile maaş kesintisi durdurulup, 22.02.2018 tarihinde tekrar tahakkuk edilip İlamsız Takiplerde Ödeme Emri gönderildi ve İcra yoluyla tahsil edilmesi istendi. Buna karşı itiraz hakkımı kullanarak 07.03.2018 tarihinde Mardin İcra Müdürlüğü’ne İtiraz Dilekçesi gönderdim. İtirazıma karşı tarafıma herhangi bir tebligat ve yazı iletilmedi.
  18.05.2018 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan 7143 sayılı kanuna göre hesaplanan borç tutarını 31.08.2018 tarihinde toplam 41.729.91 TL ödeme yaptım ayrıca İcra ve Mahkeme Masrafları için de 21.12.2018 tarihin de toplam 6.737.68 TL ödeme yaptım.
  Yukarıda belirttiğim durumlardan dolayı Sosyal sigorta kurumundan emekli olan babam vefatından dolayı almakta olduğu emekli maaşı %80 ortopedik daimi engelli olduğumdan dolayı yetim maaşını tarafıma ödenir mi hangi yönetmenliğe göre teşekkürler