Ölüm Aylığı Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur Örnek

18

Ölüm aylığı tahsis talep formu nasıl doldurulur örnek olarak bu yazımızda bulabilirsiniz. Ölüm aylığı şartlarını sağlıyor olmak tek başına aylık almak için yeterli değildir. Tahsis talep formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na talepte bulunmanız gerekiyor.

Bu yazımızda okuyucularımızın en çok zorlandıkları konuların başında gelen ölüm maaşı için tahsis talep dilekçesi nasıl doldurulur konusunda bilgi bulabilir ayrıca sizin için hazırlamış olduğumuz örnek tahsis talep belgesine bakarak kolayca ölüm aylığı emeklilik formunu doldurabilirsiniz.

Ölüm aylığı başvurusu için gerekli evraklar

Başvuru için istenen belgeler gayet basittir. Bu belgeler sgk emeklilik formu, maaşa başvuracak hak sahibine ait kimlik fotokopisi ve kişi yeni vefat ettiyse ölüm belgesi fotokopisi. Bunların haricinde belge istenmez.

Eğer cenaze yardımı için de talepte bulunacaksanız ayrıca form doldurmanıza gerek yok. Beyan taahhüt belgesindeki “Cenaze Ödeneği” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Detaylı şartlar ve ölüm aylığı başvurusu için izlenecek yol hakkında bilgileri https://sgkbilgisi.com/olum-ayligi-ne-kadar-olum-ayligi-sartlari-nelerdir/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur

Dul ya da yetim maaşı başvurusu için doldurulmuş örnek emeklilik tahsis talep formu aşağıdaki gibidir. Yazının devamında tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini doldururken dikkat etmeniz gerekenler hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yaşlılık aylığı, yurtdışı borçlanma ile emeklilik başvurusu v.s. başvuruları için tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi örneğini de https://sgkbilgisi.com/tahsis-talep-formu/ sayfamızı ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Tahsis talep formu nasıl doldurulmuş örneği

Ölüm maaşı başvurusu için sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini aşağıdaki örnekte olduğu gibi doldurmanız yeterli olacaktır;

beyan ve taahhüt belgesi örneği
sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurma

Sgk gelir aylık ödenek talep belgesini pdf formatında buradan indirebilirsiniz : tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi pdf indir. 

Yukarıdaki doldurulmuş örnek gelir aylık ödenek talep belgesinde de görüldüğü üzere vefat eden kişinin bilgilerini Sigortalı kısmının altına, maaşa başvuru yapacak kişinin bilgilerini ise Hak Sahibi kısmının altına yazmanız gerekiyor.

Vefat eden kişinin bağkur, ssk ya da emekli sandığı numarasını biliyorsanız ilgili kutucuklara yazın. Bilmiyorsanız boş bırakabilirsiniz sorun olmaz. SGK T.C. numarası üzerinden tespitini yapar zaten.

Gelir/Aylık Talep Türü kısmında “ölüm aylığı” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Banka/PTT tercihi kısmında maaş almak istediğiniz bankayı işaretleyin. Karşısına da İl/İlçe şube bilgisi belirtin. Eğer burada bir seçim yapmazsanız aylığınız Ziraat Bankası’na gönderilecektir.

Son olarak iletişim bilgileri kısmını eksiksiz doldurun, adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın. Hepsi bu kadar emeklilik tahsis ve talep formumuz artık başvuru için hazırdır .

Gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur ?

Yukarıda örnek olarak doldurulmuş form eski tahsis talep formudur. Bu formla yapılacak başvurular da kabul edilmekte ancak güncel gelir, aylık ve talep belgesi ile başvuru yapmak isterseniz ya da en azından elinizde o belge varsa nasıl doldurulacağı, örnek belgesi ve daha fazlası için https://sgkbilgisi.com/tahsis-talep-formu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm aylığı başvurusu nereye yapılır ?

4a ssk ve 4b bağkur için sgk emeklilik başvuru formunu ve eklerini bağlı olduğunuz SGK’ya, eğer vefat eden kişi memur ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. Sıhhıye Ankara adresine göndermeniz gerekiyor.

Tc sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini elden verebileceğiniz gibi kargo ya da posta yolu ile de gönderebilirsiniz. Posta yolu ile gönderim seçeneğini seçmeniz halinde taahhütlü ya da iadeli taahhütlü olarak göndermenizi tavsiye ederim.

Sgk tahsis talep hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

18 Yorum
 1. sibel sahin

  Babam 2014 yilinda ssk emeklisi olarak vefat etti .Babam vefat ettiginde evli degildi.ailede bekar ve çalışmayan tek kiz benim.tek hak sahibi olarak bana yuzde kac oraninda aylik baglanir. Simdiden cok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %50 oranında bağlanması gerekir. Tahsis talep formuna ek olarak aylık alacak tek kişinin siz olduğunu ve bunun dikkate alınarak aylık bağlanması gerektiğini belirten dilekçe de ekleyin.

  2. Havva Sarpkaya

   Merhaba ben babamdan ölüm maaşı alırken üç günlük bir sigorta giriş çıkışım oldu. Bu yüzden maaş kesildi. Şimdi gelir aylık ödenek talep belgesi edindim. Örnekteki gibi doldurmam yeterli mi ekstra bir dilekçe vs. yazmam gerekir mi? İkinci olarak ta babam işçi emeklisiydi. Bu belgeyi Ankara ya mı yoksa emekli olduğu ilin sgk sona mı göndermem gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Örnekteki gibi doldurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca dilekçe doldurmanıza gerek yok. Bazı İl Müdürlüklerinde dosyalar devredilmişti. Bazılarını ise hala Ankara yürütmekte. Bağlı olduğunuz SGK il müdürlüğünden nereye vermeniz gerektiği konusunda bilgi albilirsiniz.

 2. eda

  ben babamdan %25 annem ise %50 ölüm aylığı almaktayız ben aldığım kısmı anneme devir etmek istiyorum şuan sigortalı bir işte çalışıyorum 23 yaşındayım öğrenci değilim bu şartları yerine getirdiğim için devir edebilirmiyim anneme

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet talebiniz halinde maaşınız annenize aktarılır. Başka maaş alan kardeşiniz yoksa tabi.

   1. Eda

    Hayır başka kardeşim yok tek benim

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda maaşınız annenize aktarılır.

 3. Zehra

  Merhaba. Babamın vefatından dolayı anneme, kardeşime ve bana maaş bağlandı. 3 aydır sigortalı bir işte çalıştığım için maaşım kesildi. Anneme devretmek istiyorum, formda sigortalı kısmına kendi bilgilerimi mi babamın bilgilerini mi yazmalıyım? Hak sahibi kısmına annemin bilgilerini mi yazmalıyım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin maaşı değişmez. Bu yüzden talepte bulunmanıza gerek yok.

 4. Zehra

  Değişmemesinin nedeni nedir?

  1. Ömer Meriç

   Eğer anne çocuklar ile birlikte maaş alıyorsa hissesi değişmez ve her durumda yüzde 50 olur. Tüm çocuklar maaştan çıktığında annenin maaşı yüzde 75 olur. Kanun böyle söyler.

 5. Zehra

  Teşekkür ederim vakit ayırıp cevapladığınız için. Kardeşim evlendiği için ben de işe girdiğim için ikimizinde kesildi. Şu an o da ben de almıyoruz.

  1. Ömer Meriç

   Eğer anneniz tek başına aylık alacaksa bu durumda evet %75’e çıkar hissesi.

   1. Zehra

    Bu durumda talep formunda sigortalı ve hak sahibi kısımlarına kimin bilgilerini yazmam gerekiyor?

    1. Ömer Meriç

     Bu formla başvuru yapmanıza gerek yok. Anneniz dilekçe yazsın bağlı olduğu SGK’ya. Şöyle olabilir dilekçe: Kurumunuzdan ……. T.C. numarası ile ölüm aylığı alıyorum. Çocuklarım …… ve …… T.C. numaralı …… ile ……. aylıktan çıktığından aylık bağlama oranımın %75’e çıkartılması hususunu arz ederim.

     1. Zehra

      Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. İyi günler.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.