Ölüm Aylığı Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur Örnek

Ölüm aylığı tahsis talep formu nasıl doldurulur örnek olarak bu yazımızda bulabilirsiniz. Ölüm aylığı şartlarını sağlıyor olmak tek başına aylık almak için yeterli değildir. Tahsis talep formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na talepte bulunmanız gerekiyor.

Bu yazımızda okuyucularımızın en çok zorlandıkları konuların başında gelen ölüm maaşı için tahsis talep dilekçesi nasıl doldurulur konusunda bilgi bulabilir ayrıca sizin için hazırlamış olduğumuz örnek tahsis talep belgesine bakarak kolayca ölüm aylığı emeklilik formunu doldurabilirsiniz.

SGK gelir aylık ödenek talep belgesi nedir, ne işe yarar ?

SGK emekli maaşı, gelir, malulluk gibi yaşlılık ve ölüm maaşı ile ilgili tüm taleplerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi için kullanılan belgedir. Eski ismi tahsis talep formu(ek-1) belgesidir.

Ölüm aylığı başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuru için istenen belgeler gayet basittir. Bu belgeler;

 • Sgk emeklilik formu ( Tahsis talep formu doldurulmuş örneğini yazımızın devamında bulabilir ve pdf formatında indirebilirsiniz).
 • Maaşa başvuracak hak sahibine ait kimlik fotokopisi ve kişi yeni vefat ettiyse ölüm belgesi fotokopisi.
 • Bunların haricinde belge istenmez.

Eğer cenaze yardımı için de talepte bulunacaksanız ayrıca form doldurmanıza gerek yok. Beyan taahhüt belgesindeki “Cenaze Ödeneği” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Detaylı şartlar ve ölüm aylığı başvurusu için izlenecek yol hakkında bilgileri ölüm aylığı nasıl alınır sayfamızda bulabilirsiniz.

Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nereye gönderilir ?

 • 4a ssk ve 4b bağkur için sgk emeklilik başvuru formunu ve eklerini bağlı olduğunuz SGK’ya,
 • Eğer vefat eden kişi memur ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. Sıhhıye Ankara adresine göndermeniz gerekiyor.
 • Tc sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini elden verebileceğiniz gibi kargo ya da posta yolu ile de gönderebilirsiniz.
 • Posta yolu ile gönderim seçeneğini seçmeniz halinde taahhütlü ya da iadeli taahhütlü olarak göndermenizi tavsiye ederim.

Ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur ?

Dul ya da yetim maaşı başvurusu için doldurulmuş örnek emeklilik tahsis talep formu aşağıdaki gibidir. Yazının devamında tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini doldururken dikkat etmeniz gerekenler hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tahsis talep formu nasıl doldurulmuş örneği

Ölüm maaşı başvurusu için sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini aşağıdaki örnekte olduğu gibi doldurmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki doldurulmuş örnek ölüm aylığı talebi için verilmiştir. Siz normal emeklilik başvurusu yapacaksanız emeklilik dilekçesi doldurulmuş örneğine göz atmak için gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

beyan ve taahhüt belgesi örneği
sosyal güvenlik kurumu tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurma
 • Sgk gelir aylık ödenek talep belgesini yani Sgk ölüm yardımı dilekçesi örneğini pdf formatında buradan indirebilirsiniz : tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi pdf indir. 
 • Yukarıdaki doldurulmuş örnek gelir aylık ödenek talep belgesinde de görüldüğü üzere vefat eden kişinin bilgilerini Sigortalı kısmının altına, maaşa başvuru yapacak kişinin bilgilerini ise Hak Sahibi kısmının altına yazmanız gerekiyor.
 • Vefat eden kişinin bağkur, ssk ya da emekli sandığı numarasını biliyorsanız ilgili kutucuklara yazın. Bilmiyorsanız boş bırakabilirsiniz sorun olmaz. SGK T.C. numarası üzerinden tespitini yapar zaten.
 • Gelir/Aylık Talep Türü kısmında “ölüm aylığı” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır.
 • Banka/PTT tercihi kısmında maaş almak istediğiniz bankayı işaretleyin. Karşısına da İl/İlçe şube bilgisi belirtin. Eğer burada bir seçim yapmazsanız aylığınız Ziraat Bankası’na gönderilecektir.
 • Son olarak iletişim bilgileri kısmını eksiksiz doldurun, adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın. Hepsi bu kadar emeklilik tahsis ve talep formumuz artık başvuru için hazırdır .
 • Yukarıda Sgk dilekçe örneği yetim maaşı başvurusunda da kullanılabilir.

Emekli sandığı ölüm aylığı talep formu

Yukarıda Gelir, aylık ve ödenek belgesi diğer adı ile emeklilik tahsis ve talep formu word olarak sizinle paylaştım. Emekli sandığı aylık ve ölüm aylığı talepleri için de bu belge ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Yukarıda örneği verilen gelir aylık ödenek talep belgesi ek-2 belgesi ile emekli sandığı ölüm aylığı başvurularınızı yapabilirsiniz. Emekli sandığı için gelir aylık ödenek talep belgesi örneğini elden ya da taahhütlü olarak Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad. Sıhhıye Ankara adresine gönderebilirsiniz.

E-devletten gelir/aylık/ödenek talep belgesi doldurma nasıl yapılır ?

Peki Gelir Aylık Ödenek Talep belgesi nasıl doldurulur e devletten yapılır mı ? Ölüm aylığı ya da normal emeklilik başvurusunu yukarıdaki tahsis ve talep formu doldurulmuş örneği ile elden ya da posta yolu ile yapabileceğiniz gibi online olarak e-devletten de kolayca başvurabilirsiniz. Eğer elden ya da posta yolu ile verecekseniz yukarıdaki tahsis talep formu örneğine bakarak doldurabilirsiniz. Ama e-devletten gelir aylık ödenek talep belgesi formunu online olarak doldurmak daha kolaydır. E-devletten Sgk gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur konusunda aşama aşama bilgi aşağıda verilmiştir;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle Sgk tahsis talep formu e-devlet sayfasına giriş yapınız ⇒E-devlet sgk ödenek talep belgesi girişi.
 • Açılan sayfada YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • Tahsis Talep Türü: Ölüm aylığı ve Sigortalı kısmında ssk ya da bağkuru seçerek devam edin.
 • Sonra istenen gerekli bilgileri de doldurarak başvuruyu tamamlayabilirsiniz.
 • Buradan başvuru yaptıktan ve gelir aylık ödenek talep belgesi doldurma işlemini tamamladıktan sonra ayrıca SGK’ya belge ibraz etmeniz gerekmiyor.
 • Başvurudan sonra yapılacak sorgulamada “yakınınızın kaydı bulunmadığından, talebiniz alınamadı, kurumumuza müracaatta bulunabilirsiniz” uyarısı ile karşılaşırsanız vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurun.

Gelir Aylık/Ödenek Talep belgesi doldurma konusunda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca sizinle Gelir/Aylık/Ödenek Talep belgesi doldurulmuş örneğini de yazımızda paylaştık. Umarım yukarıda Gelir Aylık Ödenek talep Belgesi ölüm aylığı için örneği verilen belge sizin için yararlı olmuştur. Saygılarımızla.

Yakınınızın kaydı bulunmadığından talebiniz alınamadı

E-devletten yapılan başvurularda sistem dönem dönem vefat eden kişinin kaydına ulaşamamakta ve bu hatayı verebilmektedir. Bu durumda daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. Hata devam ederse başvurunuzu elden ya da posta yolu ile SGK’ya yapabilirsiniz.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ölüm Aylığı Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur Örnek” üzerine 106 yorum
 1. Merhabalar ben 2022 yılında sgkdan emekli oldum. 2017 yılında vefat eden babam ise bağkur emeklisiydi. Dul ve yetim aylığına başvuru yapmak istiyorum ama babamdan bana aylık bağlanabilir mi ? E-devlet üzerinden sorguladığımda kayıt bulunamadı yazısıyla karşılaştım bunun için ne yapabilirim ?

  Yanıtla
 2. Annem boşandı, rahmetli dedemden sigortalı olması için ölüm aylığı için başvuru yapacaktık, 170 aradığımız zaman E-devlet üzerinden “Gelir, aylık, ödenek talep belgesi” doldurun dediler. E-devlet üzerinden sadece “Gelir, aylık, ödenek talep belgesi” doldurduk. Başka bir yere başvurmamız ya da başka bir işlem yapmamız gerekiyor mu yoksa evrak takibi yapıp sonucu mu beklememiz gerekiyor? Evrak takibi sonucunda başka ne yapmamız gerekiyor yoksa yeterli midir?

  Yanıtla
   • Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim. Evet eksiksiz yaptık ama e-devletten gelir, aylık, ödenek talep belgesi dışında başka bir form doldurmadık. Şu an gelir aylık ödenek talep belgesinin evrak takibini yapıyoruz. Sadece bu belgeyi doldurmak yeterli mi başka bir şeye başvurmamıza gerek yok mu? Çok soru soruyorum özür dilerim, 170 ulaşmak çok zor o yüzden siz daha hızlı cevap verdiğiniz için size yazıyorum tekrar özür dilerim ama peki evrak sonuçlanınca başka bir işlem yapmamız gerekiyor mu?

    Yanıtla
     • Merhaba. Dün size yazmıştım ölüm aylığı için. Bugün ilgili birim ölüm ikinci karar kısmında gelen evrak dosyaya kaldırılmış yazıyor. Açıklama kısmında da dedemin tc numarası var. Ne anlama geliyor 170 arıyorum açan yok

 3. İyi günler babam 2021 yılında vefat etti. Yetim aylığına başvurmak istiyorum. Gelir aylık ödenek talep formunu doldurdum, sgkya gitmem gerekir mi başvuru için?

  Yanıtla
 4. Eşim 2006 yılında vefat etti ondan emekli maaşı bağlandı.Annem de babamdan emekli maaşı alıyordu Annem de vefat etti anne in aldığı emekli maaşı bana bağlanırmı.Hem eşimden hem annemin maaşını alabilirmiyim

  Yanıtla
 5. merhabalar ömer bey gecen sene babamı kaybettik ssk emeklisiydi anneme bağlandı maaşı.ayrıca annemın babası emekli sandığı emeklisiydi.çift maaş alma hakkı varmı?

  Yanıtla
   • Merhaba Ömer bey.Babam 6 gün önce vefat etti.Annem 9 yıldır felçli ve resmi bakıcı benim.Anneme babamın maaşını bağlatmak için tahsis talep ve beyan formu doldurup müracat etmem gerekiyormu gerekiyorsa nereye başvurmalıyım.Babam ptt den emekli 2000 yılında.Teşekkürler.

    Yanıtla
    • Merhaba. Başınız sağolsun, Allah rahmet eylesin. Eğer annenizin vekaleti varsa siz onun adına yapabilirsiniz. Yoksa tahsis talep formunu doldurun. Annenize parmak bastırsanız da olur. Götürün SGK’ya verin sonrasında.

     Yanıtla
 6. merhaba esım vefat edelı 2 ay oldu ve dul maasım baglandı .Eşim sgk lıydı.babam dan da olan yetım maasını almak ıstıyorum .babam 12/12/2008 de vefat ettı babam bagkurlu ydu. bu durumda babam dan olan yetım maasını alabılırmıyım .cunkı etrafımda sıstemın degıstıgını ve alamıyacagımı soyleyenler var ve baglı bulundugum il de SGK ya gıttım gerı cevırdıler alamazsınız dedıler .ne yapabılırım.

  Yanıtla
 7. Merhaba emekli sandığı emeklisi bir abimiz vefat etti 1 eşi ve 3 kız 1 oğlu var toplam 4 çocuğu var. Eşi ölüm aylığına başvurdu ve alıyor. Oğlu devlet memuru 2 kızı evli 1 kızı dul. Dul olan da maaşa bağlanmak ve sağlıktan faydalanmak istese annenin maaşından kesinti yapılırmı?

  Yanıtla
 8. Babamdan 5 senedir yetim maaşı alıyordum, bu ay kesildi. Talep formunu e devletten doldurdum. Başvuruda bulunmuş oluyor muyum? Yoksa kağıdı çıkartıp postayla tekrar göndermek gerekir mi? Eskiden postayla gönderirken fotoğraf ve öğrenci belgesi de gönderiyordum çünkü…
  Başvurunun durumunu görmek mümkün mü?
  Eğer başvuru ulaştıysa ne kadar süre içinde geri dönüş yapılıyor?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer başvuruyu doğru yaptıysanız ayrıca bir belge ibraz etmenize gerek yok. SGK artık öğrencilik durumunu da görebiliyor. Ama yine de bağlı olunan SGK’yı telefonla arayarak teyit edin.

   Yanıtla
   • Merhaba Ömer Bey, 2009 yılında vefat eden babamın ssk maaşını annem alıyor. 2007 yılında vefat eden annemin babasının ssk maaşını anneannem aldığı için annem talepte bulunmamıştı. Bugün annem talep ederse eski tarihli olduğu için her iki maaşıda hak eder mi? Yoksa bu hak kaybedilmiş mi oldu? Alo 170’ten bu konuda bilgi alabilir miyim? saygılarımla. Çok teşekkürler.

    Yanıtla
 9. İyi günler,

  Öncelikle internet aracılığıyla bizi bu konularda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

  Soruma gelirsek dedem vefat ettiğinden dolayı anenem için sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda e-devlet üzerinden ölüm aylığı başvurusunda bulunduk. Ancak formu doldururken yanlışlıkla ananemin bağkurdan maaş aldığını işaretlemişiz biz bunu formu gönderdikten sonra farkettik. Alo 170 i aradık ilgili sgk müdürlüğüne bildirin dendi ancak telefon edince telefonları malesef açmıyorlar. Bundan dolayı bende bu formdaki hatayı e-devlet üzerinden cimer aracılığıyla belirttim. Sizce bir sorun olur mu ?

  Yanıtla
 10. Babam 2010 yılında vefat etti. 1451 gün prim ödemesi var. Ben Almanya da yaşıyorum. Babamın priminden yararlanıp emekli aylığı alabilirmiyim.
  Teşekkkürler

  Yanıtla
 11. merhaba . Annem ekim 2020 de ,babam mayıs 2021 de vefat etti. Anneme de babama da ben baktım yıllrca.4 kardeşiz. 2 ablam , bir abim var . evliler. ben bekarım ve anneme babama aynı evde ben baktım. bir ablamın eşi öldü. ÖLÜM AYLIĞI İÇİN E-DEVLETTEN başvuruyorum ve sürekli eksik bilgi diyor hata veriyor. iki sekmeden başvurum. biri gelir aylık,ödenek talep sekmesi .buradan hata veriyor. birde ölüm aylığı başvuru sekmesinden girdim .üstte başvurunuz alınmıştır diyor ama altta da yakınınızın kaydınız bulunmadığı için talebiniz alınamadı diyor.kurumumuza müracatta bulunabilirsiniz diyor.Ne yapmalıyım.? saygıar

  Yanıtla
 12. Merhaba,
  Babam 2011 yılında vefat etti.babamın ssk dan olan maaşı anneme bağlandı.
  Annemin babası dedem ise eylül 2004 yılında vefat etti. Bağkur emeklisiydi.
  Anneme dedemin maaşı bağlanabilir mi?

  Yanıtla
 13. Eşim devlet memuru emeklisiydi, vefat etti. Kızım 30 yaşında, bekar ancak Sigortalı olarak özel şirkette çalışıyor. Annesinden Ölüm Aylığı alabilir mi?

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet alabilir diye biliyorum. Evlenmez ya da emekli sandığı kapsamında çalışmazsa aylık bağlanabiliyor eğer son genelge ile değişmediyse tabi. Çok takip edemedim.

   Yanıtla
 14. Merhaba, babam emekli sandığından emekli idi. Vefat etti, ben sgk lı olarak çalışıyorum, annem ev hanımı. Ölüm aylığı başvurusunu sistemden yapmak istedik ama orda yeni başvuruda sgk ve bağkur seçeneği var. Bu başvuruyu sgk müdürlüğüne gitmeden yapabiliyormuyuz.
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli sandığı için maalesef e-devletten emeklilik başvurusu yapılamamakta. Başvuru formunu doldurun ve posta ile yazımızda belirtilen adrese kargo ya da posta ile gönderin.

   Yanıtla
 15. Mrb e devletten talep belgesini doldurduk. Annem icin. Babam sgk 4a emeklisiydi. Lakin e devletten yaptigim ödenek basvurusu 170 aradigimda ekranlarina düşmüyor. Bu süreç boyle mi ilerliyor yoksa sgk ya gitmelimiyiz tekrar. Ve giderken bizden ne tur evraklar isteyecekler

  Yanıtla
 16. Merhaba Ömer Bey tekrardan selam. Size bu 5. ya da 6. yazışım olacak öncelikle tekrardan her sorumuza yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. 92 Yaşında bir Anneannemiz vardı. Babasından Ölüm aylığı alması için bu yaz talepte bulunmuştuk. 2013 yılında bulunduğumuz talepten bir sonuç çıkmamıştı ( SGK Babası 1994 yılında öldüğü için sistemde emekli gözükmüyor diye maaşı bağlamadı) .

  2020 yılının yazında yaptığımız talepten 2-3 ay sonra SGK Emekli aylığı bağlamaya karar verdi. 30 Ekimde SGK il müdürlüğüyle yapmış olduğum telefon görüşmesinde maaşın 2020 yılında vermiş olduğum talep formunun tarihinden itibaren toplu bir şekilde yatacağını ve maaşın bağlandığını söylediler adresinize bir kağıt yollayacağız o kağıtla bankaya gidip işlemlerinizi yapacaksınız tarzında bir şeyler söylediler. Bu konuşmayı yaptıktan sonra 1 Kasım günü CİMER üzerinden ( 92 yaşındaki anneannemin mahkeme karrarıyla vasisiyim ) dilekçeyle paranın 2020 yılından değil 2013 yılından itibaren yatırılması şeklinde bir dilekçe verdim . Bu dilekçeyi yazdıktan 1 gün sonra Anneannem vefat etti. 1 Aydır elimize SGK’dan herhangi bir belge vb. bir şey ulaşmadı.

  Bu konuda bir bilginiz var mı bilmiyorum ancak sormak istediğim asıl soru şu : Anneannem 7 senedir bizimle yaşıyordu , Annem hariç 4 tane kızı daha var. Geriye dönük olarak yazdığım dilekçeyle eğer SGK parayı yatırmayı onaylarsa bu mirasa girer mi ? (Mirasa girmemesi için dilekçeye olumsuz yanıt gelirse direkt dilekçe cevabını mahkemeye götürebilir miyiz ?) Vefat etmeden önce bu dilekçeyi yazdığım için belki mirasa girmez diye ümit ediyorum. Ayrıca, yaz tatilinden itibaren bankaya yatmış olan parasını ben ya da annem gidip çekebilir miyiz ?

  Yanıtla
  • Tekrar Merhaba BURAK BEY. Başınız sağolsun üzüldüm :(. Maalesef mirasçılar da hak sahibi olur yani sadece annenize ödenmez. Maaş bağlama tarihinden ölüm tarihine kadar geçen süre için SGK ödeme yapar ve bu ödeme mirasçılara eşit şekilde dağıtılır.

   Yanıtla
 17. Okadar ödeyemem gibi peki bu yatırdığımiz para geri alınır diye duydum.oyle birşey olurmu.ne tavsiye edersiniz

  Yanıtla
  • Aylık alabilirsiniz resmi olarak boşandıysanız ve şu an eşiniz ile birlikte yaşamıyorsanız hiç bir sıkıntı olmaz. Başvuru gelir aylık ve ödenek talep belgesi ile Sgkya yapılacak. Hem boş form hem de doldurulmuş örnek yazımızda mevcut.

   Yanıtla
 18. sorum buydu..
  MERHABA BEN 1 AY OLDU ANLAŞMALI AMA COK SIKINTILI Bİ EVLİLİKTEN BOSANDIM.ÜC COCUGUM VAR ONALARA NAFAKA BAGLANDI, BANADA AMA DAHA İLK AYDAN ODEMELER AKSADI.ÜZERİME OTURDUGUM EVİN YARI HİSSESİ VAR.KARDESİM YOK

  .ANNEM 1996 DA SSK EMEKLİSİYKEN,BABAM1997 DE VEFAT ETTİ.BEN ONLARDAN BİRKAÇYIL MAAS ALDIM SONRA EVLENDİM

  .simdi saglık guvencem yok saglığımda iyi degil çalısmakta sıkıntı yasıyorum.basvursam maaslar yeniden baglanırmı.annemin maası ssk dan yuzde 70 baglanmıştı.babamın hissesini bilmem ama anneminkinden yuksekt

  i.bide anlaşıp bosanana ceza verilir basvurma dediler.napıyım cocuklarım bende kalsın diye razı oldum.devamlı şiddet hakaretten bıkmıştım.o bosanalım deyince bende kabul ettim
  .niye ceza veriyolar anlamadım.kimsem yok kimseye bosandım diyemedim.cocuklarımdan gayrı.
  .dul olmak zor hesabı.üzgün saskınım.korkuyorum insanlar çok zalim.boyumca cocuklarım var ama napım artık yorulmustum.
  …..sgk inceliyomuş neyi inceliyoki acaba , ne yapıyım ne diyim .basvursam nereye basvurayım eskiden ssk vardı.ne tavsiye edersiniz.belediye kaymakam üsten bişe ev falan olursa yardım vermiyomuş.diye duydum.arada kaldım.

  sizin cevap bu sagolun
  Merhaba. Eğer boşandıysanız sıkıntı ne ki onu anlamadım. Hem babadan hem de anneden aylık alabilirsiniz. Farklı kurumlar çünkü. Herhangi bir inceleme olmaz.

  Rahat olun.demişiniz sagolun.nerey basvurayım ben gençken dısardan bi akraba yazmıştı dilekçemi.ankaraya mı .
  .bide bana dedilerki ,sen anlaşıp bosandın basvurusan maas almaya.sana maas verip sonra ceza verebilirler derdini anlamazlar
  .neden anlamadım. hakkımsa veriyosa devletim niye ceza versin, kafam almadı ya.basvurma dedi kuzenim ama durumum yok arada kaldım böyle bişey varmı onu soruyom.sende rahat ol dedin biraz rahat ettim

  Yanıtla
 19. 4 cocugu var üç erkek bi kız,oğlanlar ın ikisi ünüvertede okuyo , ikiside, 18yastan kucuk okuyo kızla oğlu.

  . dayım ssk yengem emekli sandığından mas alıyodu.1991 de vefat ettiler trafik kazası..
  kuzenimde maas almıştı ESİDE 27 YILLIK MEMURDU VEFAT ETTİ. kuzenim tekrar basvursa

  eşide babasıda devlet memuruya babasıölünce bekarken ondan yetimmaası almiş ya . kuzenim diyoki,ben eşimin maasını almaya basvurmasam.. babamın kini basvursam verilirmi.yeniden .cocuklar4tane hepsi öğrenci babaları27yıllık memur baba maasının hepsini alırlarmı çocuklarım.

  Yanıtla
 20. 4 cocugu var üç erkek bi kız,oğlanlar ın ikisi ünüvertede okuyo , ikiside, 18yastan kucuk okuyo kızla oğlu.

  . dayım ssk yengem emekli sandığından mas alıyodu.1991 de vefat ettiler trafik kazası..
  kuzenimde maas almıştı ESİDE 27 YILLIK MEMURDU VEFAT ETTİ. kuzenim tekrar basvursa
  hem eşi, hem baba ve annesİnin maasını alırmı,
  Esinin maasını istemese .memurya eşi cocuklarına tam baglanıp kendine memur olan 91 de olen babasından maas baglanırmı
  çocuklarla ne kadar bağlanır.yuzde
  esinin maasını istemese baba ve annesininkini secme hakkı varmı..
  secerse babasının maası alsa verirlermi ,vede
  esinin maasını cocuklarına tam baglanırmı..

  Yanıtla
 21. merhaba kuzenim in esi vefat etti.15 gün oldu. .kalpkrizi.27 yıllık çalisan memur calışıyordu..bilgisayar işleten.ünuverste 4yıl okumus.1.kademe galiba.
  çalışırken vefat eden memurun ailesine ne gibi yardımlar var nereye basvurmalı
  .cok kotu durumda hepsi nerden baslamalılar..evleri kredi borcu ama sigortaları vardı.
  4 cocugu var üç erkek bi kız,oğlanlar ın ikisi ünüvertede okuyo , ikiside, 18yastan kucuk okuyo kızla oğlu.

  . dayım ssk yengem emekli sandığından mas alıyodu.1991 de vefat ettiler trafik kazası..
  kuzenimde maas almıştı evlenmeden..şimdi kuzenim tekrar basvursa
  hem eşi hem baba vede annesnin maasını alırmı
  çocuklarla ne kadar bağlanır.
  esinin maasını istemese baba ve annesininkini secme hakkı varmı..
  secerse babasının maası alsa verirlermi,vede
  esinin maasını cocuklarına tam baglanırmı..

  Yanıtla
  • Merhaba. Sorular üst üste olunca biraz karışık olmuş. Anlamak zor biraz. Emekli sandığı kapsamında eşe ve şartları sağlayan çocuklara aylık bağlanır. Ayrıca cenaze yardımı eşe ödenir. Kredi varsa ve bu kredi sigortalı ise kredininin kalan kısmı ödenmez. Bunun için bankaya başvuru gerekir. Şimdi diğer soruları daha net yazabilir misiniz?

   Yanıtla
 22. MERHABA BEN 1 AY OLDU ANLAŞMALI AMA COK SIKINTILI Bİ EVLİLİKTEN BOSANDIM.ÜC COCUGUM VAR ONALARA NAFAKA BAGLANDI, BANADA AMA DAHA İLK AYDAN ODEMELER AKSADI.ÜZERİME OTURDUGUM EVİN YARI HİSSESİ VAR.KARDESİM YOK

  .ANNEM 1996 DA SSK EMEKLİSİYKEN,BABAM1997 DE VEFAT ETTİ.BEN ONLARDAN BİRKAÇYIL MAAS ALDIM SONRA EVLENDİM

  .simdi saglık guvencem yok saglığımda iyi degil çalısmakta sıkıntı yasıyorum.basvursam maaslar yeniden baglanırmı.annemin maası ssk dan yuzde 70 baglanmıştı.babamın hissesini bilmem ama anneminkinden yuksekt

  i.bide anlaşıp bosanana ceza verilir basvurma dediler.napıyım cocuklarım bende kalsın diye razı oldum.devamlı şiddet hakaretten bıkmıştım.o bosanalım deyince bende kabul ettim
  .niye ceza veriyolar anlamadım.kimsem yok kimseye bosandım diyemedim.cocuklarımdan gayrı.
  .dul olmak zor hesabı.üzgün saskınım.korkuyorum insanlar çok zalim.boyumca cocuklarım var ama napım artık yorulmustum.
  …..sgk inceliyomuş neyi inceliyoki acaba , ne yapıyım ne diyim .basvursam nereye basvurayım eskiden ssk vardı.ne tavsiye edersiniz.belediye kaymakam üsten bişe ev falan olursa yardım vermiyomuş.diye duydum.arada kaldım.

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer boşandıysanız sıkıntı ne ki onu anlamadım. Hem babadan hem de anneden aylık alabilirsiniz. Farklı kurumlar çünkü. Herhangi bir inceleme olmaz. Rahat olun.

   Yanıtla
 23. Ömer Bey özür dilerim bir önceki mesajımda yazmayı unutmuşum. Sizin de vaktinizi alıyorum ama hakkınızı helal edin. Son bir sorum olacak. Daha önce dediğim gibi Haziran 2020’de öğrenciliğim bitmesine rağmen temmuz ayı maaşını aldım fakat ağustos, eylül ve ekim aylarında alamadım. Bu ayların maaşını annem almayı hak ediyor mu? Hak ediyorsa nereye, nasıl başvuru yapmamız lazım? Benden başka 25 yaşının altında kardeşim yok. Çok teşekkür ederim…

  Yanıtla
  • Hiç önemli değil. İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. :). Evet size aylık ödenmeyen dönemler için eğer sizden başka aylık alan yoksa yüzde 25 hissenin annenize aktarılması lazım. O aylar için annenize ödeme yapılması gerekiyor. Bunun için bir dilekçe ile Sgkya başvuru gerekiyor.

   Yanıtla
 24. Hocam tekrar merhaba. Bugün E-Devlet’ten SGK DYS sistemine baktım ve 05.11.2020 tarihinde evrakımın önünde gelen evrak dosyasına kaldırılmış yazdığını gördüm. Ve açıklama kısmında yetim aylık açıldı yazıyor. E-Devlet emekli maaş bilgisinde ise gelir\aylık durdurulmuştur yazıyor. Sebebi nedir acaba? Teşekkür ederim…

  Yanıtla
 25. Ömer Bey merhabalar. 2016’dan bu yana yetim maaşı almaktayım. Haziran 2020 tarihinde lisans eğitimimi tamamladım. 6 Ekim’de ise lisansüstü eğitimime başladım. En son temmuz ayında yetim maaşı alabildim. Yukarıda belirttiğiniz gibi öğrenci belgemi ve ödenek talep belgesini SGK’ya gönderdim. E-devlet’ten baktığımda 30 Ekim itibariyle EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARŞİV DAİRE BAŞKANLIĞI’nda gelen evrak beklemede yazıyor. Bu süreç tahminen ne zaman tamamlanır, maaşım yatmıyorken bile sağlık sigortasından yararlanabilir miyim ve ekim ayında tekrar öğrenci olmama rağmen ağustos ve eylül aylarının maaşını alabilir miyim?
  Teşekkür ederim şimdiden…

  Yanıtla
  • Merhaba. Talep tarihini takip eden ay başından maaş bağlanır. Geriye dönük bağlanmaz maalesef. Ortalama 1.5 ya da 2 ay arasında sürmekte. Maaş bağlanmadan sigortadan yararlanamazsınız. Sgk maaşı onaylar onaylamaz zaten sistemde aktivasyon görünür.

   Yanıtla
 26. merhabalar Ömer bey. Ben 22 yaşında üniversite öğrencisiyim. Bu ay emekli maaşım yatmadı, ölüm aylığı durdurulmuştur yazıyordu e-devlet’te. Alo 170’i arayıp başvuru yaptım ve bugün bana Bağımsız Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’na yazılı dilekçe vermem gerektiğini söyledi. Dilekçe’yi nasıl yazacağım ve hangi adrese yollayacağım? Bağımsız Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’nı arıyorum cevap alamıyorum telefonumu açmıyorlar ne yapacağım gerçekten bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz.

  Yanıtla
  • Merhabalar HARUN BEY. Yazımızda Gelir, Aylık ve Ödenek talep belgesi PDF olarak mevcut. Onu indirin ve yazıdaki örnek gibi doldurun. Güncel öğrenci belgenizi de ekleyin. Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığına taahütlü posta ile gönderin.

   Yanıtla
 27. Merhaba, Ömer bey sizinle daha önce bu platformda 4 ay önce iletişime geçmiştik.

  Siz SGK’ya gidip ölüm aylığı dilekçesi vermemi istemiştiniz. Öyle yaptım ilk başta emekli olan kişinin sistemde gözükmediğini söylemişlerdi ancak 2-3 ay sonra SGK tarafımıza dönüp Anneannemize emekli aylığı bağlanacağını söyledi. Çok uzatmadan size sadece şu kısmı danışmak için tekrardan yazıyorum. Anneannem için 2013 yılında SGK’ya ölüm aylığı nedeniyle talep formu doldurduğumuzda babasından maaş bağlanmamıştı ancak 2020 yılında ne değişti bilmiyorum aynı SGK Anneannem’e maaş bağlamaya karar verdi. SGK’yı aradığımızda geriye dönük olarak paramızın sadece 2020 yaz tatilinde vermiş olduğumuz dilekçeden itibaren olacağını söylediler ancak ben az önce CİMER üzerinden geriye yatırılacak olan paranın 2020 yaz tatilinden değil 2013 yılında vermiş olduğumuz dilekçe üzerinden olmasını talep ettim. Paramızı 2013 yılından itibaren almak için ne yapabiliriz bu konuda bilgilendirir misiniz ? teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba tekrar. Geriye dönük alabilmeniz için CİMER cevabını bekleyin. Eğer Red gelirse bu cevapla birlikte mahkemeye başvurmanız gerekiyor. 2013 te şartlar sağlanıyorsa mahkeme zaten lehinize karar verir ve geriye dönük ödeme yapılır.

   Yanıtla
 28. Merhaba ben ölen babamdan maaş alıyordum evlenince maaş kesildi şu an boşandım ve tekrar nereye başvuru yapmam gerekiyor maaş alabilmem için babam işçi emeklisi Bu arada

  Yanıtla
 29. merhaba, annem babamın vefatı sonrası ölüm aylık talebini dolduracak.Babam Fransa’da 20 sene çalıştı yani Fransa’dan da emekli maaşı alıyordu. Annem yine de sgk’dan ölüm aylığı alabilir mi ? Alırsa tek kişi olarak hangi oranda alabilir? Teşekkürler..Hakan

  Yanıtla
 30. Merhaba, Anneannem 92 yaşında dul ve Annem ona bakıyor bakım maaşı alıyor. Anneannemin Babasının esnafçılıktan emekli olduğunu biliyoruz ancak Anneanneme nasıl babasının maaşını bağlatabiliriz bilmiyoruz nerelere başvurup nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer anneanneniz kendi sigortasından ya da eşinden ölüm aylığı almıyorsa babasından dolayı alabilir. Yapmanız gereken oldukça basit. Yazımızda da örneği verilen formu yine örneğe uygun olarak doldurup Sgkya verin. Hepsi o. Başka birşeye gerek yok.

   Yanıtla
   • Tekrardan Merhaba, Anneannemin eşi yani Dedem yaklaşık 30 sene önce vefat etti. 30 sene önce vefat etmesi maaş almasını engeller mi ? Anneannemin Babasının emekli olduğunu biliyorduk ancak bugüne kadar emekli olduğunu kanıtlayamayız diye bir başvuruda bulunmamıştık.

    Yanıtla
     • Merhaba, buradan yönlendirdiğiniz üzere bulunduğumuz ilçedeki SGK ilçe müdürlüğüne gidip ölüm aylığı talebinde bulunduk ancak dedemiz 1991 yılında vefat ettiği için sistemde emekli olduğunun gözükmediğini ve bizi İl Müdürlüğüne yönlendirmek zorunda olduklarını söylediler.

      İl Müdürlüğüne gidip konuyu anlattık kendileri de kısa bir arşiv araştırması yaptılar ve bize aynı yanıtı verdiler . Dedeniz sistemde emekli gözükmüyor. Bize eğer elinizde varsa kanıtlayıcı bir belge getirir misiniz ? dediler. Özellikle BAĞ-KUR numarası’nın işlerine çok yarayacağını belirttiler. Elimizde bu konuda herhangi bir belge yok ancak dedemizin ölene kadar maaşını Halkbankası üzerinden aldığını öğrendik. Elimizde kanıtlayıcı bir belge olmadığı için emekli olduğunu kanıtlamak üzere Halkbankasına başvurmayı düşünüyoruz. Eğer halkbankasından da olumsuz bir yanıt alırsak sizce ne yol izlemeliyiz ? Dedemiz Bakkal işletiyordu ve Esnaf Bağkurluğundan emekliydi.

      Teşekkür Ederim.

     • Dedemiz gözüküyor ancak üzerinde hiç bir gün vb. bir şey gözükmediğini söylediler. O dönem internetin vb. yoktu dediler.

     • Anladım. Valla Halk Bankası’ndan bulabilirseniz olur ama biraz zor. Çok eski dönemler. Geriye sadece dava açma seçeneği kalır.

 31. Merhabalar,umarım mesajıma cevap verirsiniz.Dedem memur emeklisi vefat etti.Annanem de senelerden beri dul maası alıyor.Şimdi kocasının maasını bırakıp memur emeklisi babasından yetim maası almak istiyor.Bu mümkün müdür?bu formla mı basvuru yapmamız lazım ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer yanlış değilsem her ikisini de alabiliyor diye biliyorum. Bazı istisnalar var. Her ikisini alamasa bile yüksek olanı tercih edebilir. CİMER üzerinden başvurup net bilgi aldıktan sonra başvuru yapın.

   Yanıtla
   • Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Olay aslında şöyle Ömer Bey: Benim dedem memur emeklisiydi.Vefat edince annaneme dul maasi,iki kizina da yetim maaşı bağlandı.Bir maaşı üç kişi paylaşıyor şu an.Annanemin kendi babası da memur emeklisiydi.O şimdi kendi babasından yetim maaşı almak istiyor iki kızı rahat etsin diye.Annanemin maaşında bir artış ya da düşüş olur mu ? Dedemin maaşında kalan 2 yetim kızının maaşında artis olur mu? Beni yönlendirirseniz çok sevinirim.Nereye,nasıl başvurmam lazım? İstanbul ve Ankara’daki Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığını kaç kere aradım ama kimse bakmıyor telefonlara.Lutfen yardımcı olun bana.

    Yanıtla
    • Merhaba tekrar. Normalde her iki maaşı alır diye biliyorum. Ama yüzde yüz emin olmak için öncelikle anne annenize bir e devlet şifresi alın. Sonrasında ise aynen bana sorduğunuz gibi CİMER üzerinden e devlet ile giriş yaparak sorun. Anneanneniz babasından da maaş alır. Ancak çocukların maaşında bir değişiklik olmaz. Ama tekrar söylüyorum. Bazı istisnalar var ve bunları bilmemiz mümkün değil. Onun için önce cimerden sorun eğer olumlu cevap gelirse sonra başvuru yapın.

     Yanıtla
     • ilginiz,alakanız için cok tesekkür ederim.Bugun sigorta kurumuna gittim ancak cok da bilgi almak mümkün olmuyor.Hemen dilekçe yazdırıyorlar.Ben tam olarak arastırmadan yapmak istemiyorum iki taraf da magdur olmasın diye.Çocukların maaslarında değişiklik olmaz dediniz.Annanem dul maasından feragat edince hakkı kızlarına gecmiyor mu? cok karısık işler.Anlamak mümkün değil.

     • Rica ederim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Yüzde yüzde emin değilim ama her iki maaşı da alabilir diye düşünüyorum. Net bilgi için Cimer üzerinden talep oluşturmanızı öneririm.

 32. Teşekkür ederim vakit ayırıp cevapladığınız için. Kardeşim evlendiği için ben de işe girdiğim için ikimizinde kesildi. Şu an o da ben de almıyoruz.

  Yanıtla
    • Bu formla başvuru yapmanıza gerek yok. Anneniz dilekçe yazsın bağlı olduğu SGK’ya. Şöyle olabilir dilekçe: Kurumunuzdan ……. T.C. numarası ile ölüm aylığı alıyorum. Çocuklarım …… ve …… T.C. numaralı …… ile ……. aylıktan çıktığından aylık bağlama oranımın %75’e çıkartılması hususunu arz ederim.

     Yanıtla
  • Eğer anne çocuklar ile birlikte maaş alıyorsa hissesi değişmez ve her durumda yüzde 50 olur. Tüm çocuklar maaştan çıktığında annenin maaşı yüzde 75 olur. Kanun böyle söyler.

   Yanıtla
 33. Merhaba. Babamın vefatından dolayı anneme, kardeşime ve bana maaş bağlandı. 3 aydır sigortalı bir işte çalıştığım için maaşım kesildi. Anneme devretmek istiyorum, formda sigortalı kısmına kendi bilgilerimi mi babamın bilgilerini mi yazmalıyım? Hak sahibi kısmına annemin bilgilerini mi yazmalıyım?

  Yanıtla
 34. ben babamdan %25 annem ise %50 ölüm aylığı almaktayız ben aldığım kısmı anneme devir etmek istiyorum şuan sigortalı bir işte çalışıyorum 23 yaşındayım öğrenci değilim bu şartları yerine getirdiğim için devir edebilirmiyim anneme

  Yanıtla
 35. Babam 2014 yilinda ssk emeklisi olarak vefat etti .Babam vefat ettiginde evli degildi.ailede bekar ve çalışmayan tek kiz benim.tek hak sahibi olarak bana yuzde kac oraninda aylik baglanir. Simdiden cok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. %50 oranında bağlanması gerekir. Tahsis talep formuna ek olarak aylık alacak tek kişinin siz olduğunu ve bunun dikkate alınarak aylık bağlanması gerektiğini belirten dilekçe de ekleyin.

   Yanıtla
  • Merhaba ben babamdan ölüm maaşı alırken üç günlük bir sigorta giriş çıkışım oldu. Bu yüzden maaş kesildi. Şimdi gelir aylık ödenek talep belgesi edindim. Örnekteki gibi doldurmam yeterli mi ekstra bir dilekçe vs. yazmam gerekir mi? İkinci olarak ta babam işçi emeklisiydi. Bu belgeyi Ankara ya mı yoksa emekli olduğu ilin sgk sona mı göndermem gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

   Yanıtla
   • Merhaba. Örnekteki gibi doldurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca dilekçe doldurmanıza gerek yok. Bazı İl Müdürlüklerinde dosyalar devredilmişti. Bazılarını ise hala Ankara yürütmekte. Bağlı olduğunuz SGK il müdürlüğünden nereye vermeniz gerektiği konusunda bilgi albilirsiniz.

    Yanıtla
Yorum yapın