E Devletten Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

4

E devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır adım adım bilgi verilecektir. Emeklilik için gerekli prim gün sayısı, yaş şartı ve sigorta süresi şartlarını kısaca emeklilik için gerekli tüm şartları sağladıysanız başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuruyu tüm şartları sağladığınız tarihten itibaren yapmalısınız.

Emeklilik başvurusu için en kolay yöntem e-devlettir. Bu yazımızda adım adım emeklilik başvurusunu nasıl yapabileceğiniz, başvuruda dikkat etmeniz gerekenler ve konu hakkında sık sorulan sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru için iki seçenek vardır. Birisi formları doldurup elden, posta ya da kargo ile başvurmak diğeri ise e-devlet üzerinden online başvurmak. Her ikisini de nasıl yapabileceğiniz hakkında detaylar yazımızın devamında sunulacaktır.

Tahsis talep formu nedir ?

Tahsis emeklilik anlamına gelir. Tahsis talep formu ise emeklilik başvurusu için doldurulması gereken formdur. Tahsis Talep ve Beyan Formu son şekli ile SGK Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Belgesi olarak değiştirilmiştir.

Hem SGK tahsis talep formu hem de  SGK Gelir Aylık ve Ödenek talep belgesini elden doldurup Sosyal Güvenlik Kurumu’na elden ya da posta yolu ile vermek isterseniz formların doldurulmuş örneklerine ulaşmak , pdf formatlı belgeleri indirmek ve formları doldururken dikkat etmeniz gerekenler hakkında detaylar için https://sgkbilgisi.com/tahsis-talep-formu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızın devamında ise e-devletten online başvuruyu nasıl yapabileceğiniz hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

E devlet gelir aylık ödenek talep belgesinin verilmesi

Emeklilik için gerekli şartları sağladığınız tarihten itibaren e-devlet üzerinden kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bazı istisnai durumlar haricinde belge vermeniz gerekmez. Ancak bağkurlu iseniz prim borçlarınızın tamamını ödemeniz, sigortalı iseniz işveren tarafından çıkış verilmesi gerekmektedir. Eğer sigortalı işe devam edecekseniz online başvuru tarihi itibariyle işveren çıkışınızı vererek işe girişi emekli olarak yani Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak tekrar yapsın.

E-devletten emeklilik başvurusu için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle e-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi  menüsüne giriş yapın. Dilerseniz bağlantısını kullanarak direk giriş yapabilirsinizhttps://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan.
 • Başvuru ana ekranına geldikten sonra YENİ BAŞVURU seçeneğini tıklayın.
 • Tahsis Talep Türü seçeneğinde hangi kapsamda başvuru yapacaksanız ilgili kapsamı seçin. Tahsis talep türü ve alt menülerin ne anlama geldikleri aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Kısaca normal emeklilik için Yaşlılık Aylığı seçeneğini seçin.
 • Sigortalı Türü kısmında ssk için 4/A SSK, Bağkur için 4/B Bağ-Kur menüsünü seçin. Seçim yaptıktan sonra İLERLE diyerek devam edin.
 • Ödemelerin Yapılacağı Şube kısmından emekli maaşı almak istediğiniz bankayı seçin. Açıklama kısmında banka adresi ve almak istediğiniz şube bilgisi yazabilirsiniz.
 • Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Var Mı? kısmı önemlidir. Alınacak emekli maaşına doğrudan etki eder. Eğer sigortanızdan yararlanan eş, çocuk, anne ya da baba varsa bu kısmı Evet olarak işaretlemeyi unutmayın. Yoksa hayır diyerek devam edin.
 • Sağlık Yardımı Talebi Var Mı? Sigortanızdan yararlananlar için sağlık güvencenizden yararlanma talebiniz varsa Evet, yoksa hayır deyin.
 • Sonraki kısımlarda iletişim ve e-posta adresleri ile yazışma için farklı bir adres talebiniz varsa bu bilgileri girin.
 • Bağkur, ssk ve diğer sigorta kollarına ait biliyorsanız gerekli ve zorunlu alanları girin. Eğer sicil numaranızı bilmiyorsanız yine e devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmına girerek sicil numaranız ve ayrıntılı hizmet bilgilerinize göz atabilirsiniz.
 • Aylık alıyor mu? kısmında eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hali hazırda maaş alıyorsanız ilgili kutucuğu işaretleyin.
 • Ticari/Tarım Faaliyetine Devam Edecek Mi? Bu kısım malulen emeklilik başvuruları için önem arz etmekte. Ticari ya da tarımsal faaliyet devam edecekse aylık bağlanmaz. Normal emeklilik başvurusunda bu kısmın evet ya da hayır olması farketmez.
 • Kısaca sicil numaranızı, adresinizi, iletişim bilginizi yazarak aylık alıyor mu kısımlarına ilgisine göre evet ya da hayır dedikten sonra devam edebilirsiniz. Formdaki bilgileri çok ayrıntılı girmeniz gerekmiyor.

İşlemleri tamamladıktan sonra son aşamada İşleminiz “Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına işlenecektir. İşleminizi Onaylamadan Önce Lütfen Tekrar Kontrol Ediniz.” İşleminizi onaylamak istiyor musunuz? kısmı gelecek karşınıza. BAŞVUR dedikten sonra başvurunuz ilgili Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne elektronik ortamda gitmiş olacaktır.

Başvuruya ilave olarak istenen evrakları öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/emeklilik-basvurusu-icin-gerekli-evraklar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tahsis talep türü nedir ?

Tahsis talep türü emekli maaşı alınacak kapsam yani emekli maaşı alınacak emeklilik türü olarak tanımlanabilir. E-devletten başvuru esnasında okurlarımızın en çok zorlandıkları kısım burasıdır. Normal ve yaştan emeklilik talepleri için YAŞLILIK AYLIĞI seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Diğer tahsis talep çeşitleri ve ne anlama geldikleri aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

1-Sürekli iş göremezlik geliri nedir ?

İş kazası sonucu çalışma gücünü en az %10 ve ya üzerinde kaybedenlere bağlanan gelir türüdür. İş kazası sonucu maaş başvurusu yapacaksanız bu seçeneği seçmelisiniz. İş kazası sonucu sürekli iş göremezlik geliri alma şartları ve ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında detaylar için https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-surekli-is-goremezlik-odenegi-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2- Malullük aylığı nedir ?

Çalışma gücündeki kayıp oranı en az %60 ve üzerinde kaybedenlere en az 1800 gün prim ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartının sağlanması durumunda bağlanan aylıktır. Malulen emeklilik başvurusu yapacaksanız bu menüden yapmanız gerek. Malulen emeklilik için gerekli evraklar, ne kadar maaş alabileceğiniz ve tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3- Yaşlılık toptan ödemesi nedir ?

Emeklilik için gereken yaş şartını sağlayıp prim günü ve sigorta süresi eksik olanlar primlerin iadesini alabilmekte. Eğer prim iade başvurusu yapacaksanız bu menüyü kullanmanız gerekmekte. Prim iadesi hesaplamak, ne kadar para alabileceğinizi öğrenmek ve detaylı bilgi sahibi olmak için https://sgkbilgisi.com/sgk-prim-iadesi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4- Ölüm geliri nedir ?

İş kazası sonucu vefat eden ya da sürekli iş göremezlik geliri alırken vefat eden kişiden dolayı ödenen gelirdir. Bu geliri almak için hak sahipleri tarafından başvuru yapılacaksa bu menüden yapılması gerekmekte.

5- Ölüm aylığı nedir ?

Vefat eden kişiden dolayı hak sahiplerine bağlanan aylıklar ölüm aylığı olarak tanımlanır. Dul ya da yetim aylığı olarak da tanımlanan maaş için başvuru yapılacaksa bu menü kullanılmalıdır. Ölüm aylığı ne kadar alacaksınız, şartları nelerdir v.s. gibi detaylı bilgi için https://sgkbilgisi.com/olum-ayligi-ne-kadar-olum-ayligi-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6- Ölüm toptan ödemesi nedir ?

Vefat eden sigortalının prim gün sayısının yeterli olmaması ya da maaş alma şartlarının sağlanmaması adına hak sahiplerinin talebi halinde sigortalı adına ödenen primlerin iade edilmesi ölüm toptan ödemesi olarak adlandırılır. Ölen sigortalı için hak sahibi olarak prim iade talebi varsa bu menüden yapılmalıdır.

7- Evlenme ödeneği nedir ?

Çeyiz parası ya da çeyiz yardımı olarak da adlandırılan bu ödenek resmi nikah tarihinde ölüm aylığı alan kız çocuklarına maaşlarının 24 katının peşin olarak ödenmesi olarak tanımlanır. Çeyiz yardımı başvurusu yapacaksanız bu seçeneği kullanmalısınız. Ne kadar çeyiz parası alacağınızı hesaplamak ve ayrıntılı şartlara göz atmak için https://sgkbilgisi.com/ceyiz-parasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

8- Cenaze ödeneği nedir ?

Vefat eden sigortalı ya da emekliden dolayı bir defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdır. Cenaze yardımı başvurusu için bu seçeneği kullanmanız gerekmekte. Güncel cenaze yardımı tutarları ve yardımın kimlere ödenebileceği hakkında detayları https://sgkbilgisi.com/olum-parasi-ne-kadar/ sayfamızda bulabilirsiniz.

9- İhya borçlanması nedir ?

Prim iadesi alınan sürelerin borçlanılarak emeklilik gününden saydırılması işlemidir. Bağkurda dondurulan sürelerin ihya edilmesi ile karıştırmayın.

E-devlet emeklilik evrak takibi

Emeklilik başvurusunun ardından yapılan işlemler, aylık bağlanma ve sonuçlanma süreci gibi tüm işlemleri SGK evrak takip sisteminden online olarak takip edebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak takip sisteminden emeklilik sürecini takip etmek için https://sgkbilgisi.com/sgk-evrak-takibi-sgk-varide-no-ile-evrak-takip/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik başvuru sorgulama

Yukarıda da belirttiğimiz gibi evrak süreci ile ilgili takibi evrak sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Eğer emekli maaşınız bağlandı ise emekli maaşı tutarını ve ne zaman alacağınızı da e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama için e-devlette SGK kısmına geldikten sonra aşağıda belirtilen menülerden sorgulama yapmanız gerekmekte.

E-devlet emeklilik sorgulama

 • SSK emeklilik başvurusu sorgulama için 4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur emeklilik başvurusu sorgulama için 4B Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı emeklilik başvurusu için 4c Aylık Bilgisi menülerini kullanmanız gerekmekte.

Emeklilik dilekçenizi verdikten sonra ne zaman ve ne kadar maaş alacaksınız ? Öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilik-dilekcesi-verdikten-sonra-ne-zaman-maas-baglanir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik başvurusu hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Birgül Yılmaz

  Sayın yetkili, 5 senedir eyt’liyim. E-devlette emeklik yaşım 49, sgk web sitesinde emekliliği hakediş yılım 2020 olarak görünüyor. 31.07.70 doğumluyum ve yanlış anlamadıysam 31.07 itibarı ile emekliliği hakediyorum. Aynı gün (31.07) e-devletten başvuruda bulunabilir miyim? 31 temmuz başvuru tarihi, temmuz ayı içinde maaş almak için yeterli midir? İlginiz ve detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim. Başarılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 31.07 itibariyle hak ediyorsanız e-devletten aynı gün başvuru yapabilirsiniz. Emekli maaşınız 01 Ağustos 2020 itibariyle bağlanır. Yani Temmuz için maaş alamazsınız.

   1. Birgül Yılmaz

    Ilginiz için çok teşekkür ederim. Sağlıklı günler ve başarılar dilerim

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. İyi geceler dilerim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.