E Devletten Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır 2022 ?

18

 E devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır adım adım bilgi verilecektir. Emeklilik için gerekli prim gün sayısı, yaş şartı ve sigorta süresi şartlarını kısaca emeklilik için gerekli tüm şartları sağladıysanız başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuruyu tüm şartları sağladığınız tarihten itibaren yapmalısınız.

Emeklilik başvurusu için en kolay yöntem e-devlettir. Bu yazımızda adım adım emeklilik başvurusu e devletten nasıl yapılır, e devlet emeklilik başvurusunda dikkat etmeniz gerekenler ve konu hakkında sık sorulan sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru için iki seçenek vardır. Birisi formları doldurup elden, posta ya da kargo ile başvurmak diğeri ise e-devlet üzerinden online başvurmak. Her ikisini de nasıl yapabileceğiniz hakkında detaylar yazımızın devamında sunulacaktır.

Hem SGK tahsis talep formu hem de  SGK Gelir Aylık ve Ödenek talep belgesini elden doldurup Sosyal Güvenlik Kurumu’na elden ya da posta yolu ile vermek isterseniz formların doldurulmuş örneklerine ulaşmak , pdf formatlı belgeleri indirmek ve formları doldururken dikkat etmeniz gerekenler hakkında detaylar için tahsis talep formu doldurulmuş örneği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızın devamında ise e-devletten online başvuruyu nasıl yapabileceğiniz hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

E devlet gelir aylık ödenek talep belgesinin verilmesi

Emeklilik için gerekli şartları sağladığınız tarihten itibaren e-devlet üzerinden kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bazı istisnai durumlar haricinde belge vermeniz gerekmez. Ancak bağkurlu iseniz prim borçlarınızın tamamını ödemeniz, sigortalı iseniz işveren tarafından çıkış verilmesi gerekmektedir. Eğer sigortalı işe devam edecekseniz online başvuru tarihi itibariyle işveren çıkışınızı vererek işe girişi emekli olarak yani Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi olarak tekrar yapsın.

E-devletten emeklilik başvurusu için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle e-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi  menüsüne giriş yapın. Dilerseniz bağlantısını kullanarak direk giriş yapabilirsiniz:  e-devletten online emeklilik başvurusu .
 • Başvuru ana ekranına geldikten sonra YENİ BAŞVURU seçeneğini tıklayın.
 • Tahsis Talep Türü seçeneğinde hangi kapsamda başvuru yapacaksanız ilgili kapsamı seçin. Tahsis talep türü ve alt menülerin ne anlama geldikleri aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Kısaca normal emeklilik için Yaşlılık Aylığı seçeneğini seçin.
 • Sigortalı Türü kısmında ssk için 4/A SSK, Bağkur için 4/B Bağ-Kur menüsünü seçin. Seçim yaptıktan sonra İLERLE diyerek devam edin.
 • Ödemelerin Yapılacağı Şube kısmından emekli maaşı almak istediğiniz bankayı seçin. Açıklama kısmında banka adresi ve almak istediğiniz şube bilgisi yazabilirsiniz.
 • Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Var Mı? kısmı önemlidir. Alınacak emekli maaşına doğrudan etki eder. Eğer sigortanızdan yararlanan eş, çocuk, anne ya da baba varsa bu kısmı Evet olarak işaretlemeyi unutmayın. Yoksa hayır diyerek devam edin.
 • Sağlık Yardımı Talebi Var Mı? Sigortanızdan yararlananlar için sağlık güvencenizden yararlanma talebiniz varsa Evet, yoksa hayır deyin.
 • Sonraki kısımlarda iletişim ve e-posta adresleri ile yazışma için farklı bir adres talebiniz varsa bu bilgileri girin.
 • Bağkur, ssk ve diğer sigorta kollarına ait biliyorsanız gerekli ve zorunlu alanları girin. Eğer sicil numaranızı bilmiyorsanız yine e devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmına girerek sicil numaranız ve ayrıntılı hizmet bilgilerinize göz atabilirsiniz.
 • Aylık alıyor mu? kısmında eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hali hazırda maaş alıyorsanız ilgili kutucuğu işaretleyin.
 • Ticari/Tarım Faaliyetine Devam Edecek Mi? Bu kısım malulen emeklilik başvuruları için önem arz etmekte. Ticari ya da tarımsal faaliyet devam edecekse aylık bağlanmaz. Normal emeklilik başvurusunda bu kısmın evet ya da hayır olması farketmez.
 • Kısaca sicil numaranızı, adresinizi, iletişim bilginizi yazarak aylık alıyor mu kısımlarına ilgisine göre evet ya da hayır dedikten sonra devam edebilirsiniz. Formdaki bilgileri çok ayrıntılı girmeniz gerekmiyor.

İşlemleri tamamladıktan sonra son aşamada İşleminiz “Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına işlenecektir. İşleminizi Onaylamadan Önce Lütfen Tekrar Kontrol Ediniz.” İşleminizi onaylamak istiyor musunuz? kısmı gelecek karşınıza. BAŞVUR dedikten sonra başvurunuz ilgili Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne elektronik ortamda gitmiş olacaktır.

Başvuruya ilave olarak istenen evrakları öğrenmek için emeklilik için gerekli evraklar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tahsis talep türü nedir ?

Tahsis talep türü emekli maaşı alınacak kapsam yani emekli maaşı alınacak emeklilik türü olarak tanımlanabilir. E-devletten başvuru esnasında okurlarımızın en çok zorlandıkları kısım burasıdır. Normal ve yaştan emeklilik talepleri için YAŞLILIK AYLIĞI seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Diğer tahsis talep çeşitleri ve ne anlama geldikleri aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

1-Sürekli iş göremezlik geliri nedir ?

İş kazası sonucu çalışma gücünü en az %10 ve ya üzerinde kaybedenlere bağlanan gelir türüdür. İş kazası sonucu maaş başvurusu yapacaksanız bu seçeneği seçmelisiniz. 

2- Malullük aylığı nedir ?

Çalışma gücündeki kayıp oranı en az %60 ve üzerinde kaybedenlere en az 1800 gün prim ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartının sağlanması durumunda bağlanan aylıktır. Malulen emeklilik başvurusu yapacaksanız bu menüden yapmanız gerek. 

3- Yaşlılık toptan ödemesi nedir ?

Emeklilik için gereken yaş şartını sağlayıp prim günü ve sigorta süresi eksik olanlar primlerin iadesini alabilmekte. Eğer prim iade başvurusu yapacaksanız bu menüyü kullanmanız gerekmekte.

4- Ölüm geliri nedir ?

İş kazası sonucu vefat eden ya da sürekli iş göremezlik geliri alırken vefat eden kişiden dolayı ödenen gelirdir. Bu geliri almak için hak sahipleri tarafından başvuru yapılacaksa bu menüden yapılması gerekmekte.

5- Ölüm aylığı nedir ?

Vefat eden kişiden dolayı hak sahiplerine bağlanan aylıklar ölüm aylığı olarak tanımlanır. Dul ya da yetim aylığı olarak da tanımlanan maaş için başvuru yapılacaksa bu menü kullanılmalıdır. 

6- Ölüm toptan ödemesi nedir ?

Vefat eden sigortalının prim gün sayısının yeterli olmaması ya da maaş alma şartlarının sağlanmaması adına hak sahiplerinin talebi halinde sigortalı adına ödenen primlerin iade edilmesi ölüm toptan ödemesi olarak adlandırılır. Ölen sigortalı için hak sahibi olarak prim iade talebi varsa bu menüden yapılmalıdır.

7- Evlenme ödeneği nedir ?

Çeyiz parası ya da çeyiz yardımı olarak da adlandırılan bu ödenek resmi nikah tarihinde ölüm aylığı alan kız çocuklarına maaşlarının 24 katının peşin olarak ödenmesi olarak tanımlanır. Çeyiz yardımı başvurusu yapacaksanız bu seçeneği kullanmalısınız. 

8- Cenaze ödeneği nedir ?

Vefat eden sigortalı ya da emekliden dolayı bir defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdır. Cenaze yardımı başvurusu için bu seçeneği kullanmanız gerekmekte. 

9- İhya borçlanması nedir ?

Prim iadesi alınan sürelerin borçlanılarak emeklilik gününden saydırılması işlemidir. Bağkurda dondurulan sürelerin ihya edilmesi ile karıştırmayın.

E-devlet emeklilik evrak takibi nasıl yapılır ? 

Emeklilik başvurusunun ardından yapılan işlemler, aylık bağlanma ve sonuçlanma süreci gibi tüm işlemleri SGK evrak takip sisteminden online olarak takip edebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak takip sisteminden e-devlet emeklilik evrak takibi 4a, 4b ve 4c için emeklilik sürecini takip etmek için  sgk emeklilik evrak takip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik başvuru sorgulama

Yukarıda da belirttiğimiz gibi evrak süreci ile ilgili takibi evrak sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Eğer emekli maaşınız bağlandı ise emekli maaşı tutarını ve ne zaman alacağınızı da e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama için e-devlette SGK kısmına geldikten sonra aşağıda belirtilen menülerden sorgulama yapmanız gerekmekte.

E-devlet emeklilik sorgulaması nasıl, nereden yapılır ? 

 • SGK emeklilik başvurusu sorgulama için 4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur emeklilik başvurusu sorgulama için 4B Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı emeklilik başvurusu için 4c Aylık Bilgisi menülerini kullanmanız gerekmekte.

E-devlet emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır ? 

E devlet üzerinden emeklilik başvurusu nasıl yapılır konusunda yukarıda adım adım bilgi vermeye çalıştık. Peki yapılan başvuru tam olarak ne zaman sonuçlanır. Bu bağlı olduğunuz SGK iş ve ya işlem yoğunluğuna göre farklılık teşkil eder. Ortalama olarak 1,5-2 ay içerisinde sonuçlanır ve emekli maaşı bağlandığında tarafınıza yazılı olarak bildirilir. 

Tahsis talep formu nedir ?

Tahsis emeklilik anlamına gelir. Tahsis talep formu ise emeklilik başvurusu için doldurulması gereken formdur. Tahsis Talep ve Beyan Formu son şekli ile SGK Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Belgesi olarak değiştirilmiştir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

18 Yorum
 1. Zehra

  Merhaba, ben e devletten başvuru yapmak istiyorum, 3600 günden. Yaşım ve gün şartım yetiyor. Sorum şu, hak edip etmediğimi sistem kendisi mi belirler çünkü başvuru paragraflarda gün sayısı belirtmiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sistem bunun hesaplamasını yapmaz. Sadece başvurunuzu alır. Ekran talimatlarını takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

   1. Erol

    Ömer iyi günler dilerim.
    1970 doğumlu yum, yurt dışı borçlanması yaptım,1988 den başlangıç 900 gün SSK dan 1992 de yaptım.halen çalışıyorum y dış ında fr.bazen düşünmüyor değilim memleket e dönmeyi, emeklilik nasıl olur bu durumda?
    Kolay gelsin iyi günler.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Kalan süreyi ancak bağkurdan borçlanma hakkınız var. Bağkurda en az 5400 günle 58 yaşında emekli olabilirsiniz. Şu anda yani 2022 yılı için günlük yurtdışı borçlanma tutarı 75 TL civarında.

 2. Menekse

  Merhaba Surekli isci olarak calisiyordum . 11-10-2021 tarihinde kuruma emeklilik basvurumu yaptim.fakat is yeri emeklilik islemleri icin ayin 26 sinda sgk ya gitmemi soyledi.bu arada isede gitmiyorum.aradaki 15 gunluk maasimi nereden almam gerekiyor.kurum mu verecek yoksa ssk mi verecek.Bilgi verirseniz sevinirim….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK emekli maaşını başvuru tarihini takip eden ay başından bağlar. Diğer hususları işyeriniz ile görüşün isterseniz.

 3. Ender

  Merhaba,
  Babam 5075 günden normal emekli olmaya hak kazandı. İşyeri çıkışını “14 Emeklilik icin yas dışında diğer şartların tamamlanması” kodunu seçerek işten çıkış işlemi yapmış. Babamda kontrol etmeden SGK ya çıkış belgeyi vererek başvuru yapıp tahsis numarası almış. bu durum emeklilik maaşını ve emeklilik tipini etkiler mi ? SGK 3600 günden emeklilik işlemi yapıp maaş bağlamaz dimi.
  İş yerine çıkış kodunu 08 kod olarak düzelttirecegim ama babam yanlış çıkış kağıdını vermiş bulunuyor SGK ya bu durumda ne yapmam gerekiyor.
  Teşekkür ederim şimdiden 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkış kodu kesinlikle emekli maaşı türünde ya da emekli maaşında etkili değil. Sorun olmaz merak etmeyin.

 4. mesut

  merhabalar tarım bağkurundan emekli olmak için yaş şartı ve yıl şartını tamamladım prım sartı ise 9000 günden 3 gün eksiğim var emekli olmak için şubat ayı bagkur priminin tamamını mı ödemem lazım yoksa sadece 4-5 günün prim borcunu mu yatırmam lazım acaba. eğer böyle bir imkanım varsa bu borc ne zaman cıkıyor tahsis talep formunu teslim ettikten sonra mı yoksa önce mi? şimdiden tesekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Örneğin bugün verecekseniz 5 günlük kısmı ödeyerek emeklilik talebinizi verin. Talep tarihi itibariyle terk girilir. Borç olmaması gerekir aylık bağlanabilmesi için.

 5. Elif tezer

  EYT liyim..7 senedir yurtdisinda yaşıyorum. 2021 temmuz ayinda yasim da doluyor. Yurt dışında yasadigim icin edevletten başvuru yapmam.sorun yaratir mi ?

  Emekli maaşınin yatacagi banka icin, var olan banka hesap numaramizi verebiliyor muyuz? Kendileri yeni hesap mi aciyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet E-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. ilk emekli maaşınız bankaya gönderildikten sonra o hesabı emekli maaş hesabı olarak tanımlatmanız gerekmektedir.

 6. NALAN ÇİLİNGİR

  Merhabalar;
  Eşimin 30.06.2020 itibariyle sgk pirimi doluyor.30.06 da e devletten başvuru yapsak 01 Temmuz dan itibaren mi maaş bağlanır.Bir de eski çalışmaları bağkur. Sonrasında son 3,5 yıl sigortalı olarak çalıştı.Dolayısıyla sgk dan emekli olacak .Tahsis talep formunda 13- nolu maddede bağkur nosu soruluyor.Bu alanları da doldurmamız gerekli mi.?Sgk ya gün hesaplatmaya gittiğimizde bağkur günlerini 1 yıl öncesinden sgk ya aktarsaydınız keşke dediler.Daha önce aktarmadığımız için maaş bağlanma süreci uzar mı?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 30 Haziran itibariyle başvurun. Evet maaş 01 Temmuz 2020 tarihi itibariyle bağlanır. Bağkur sicil numarası gibi bilgileri doldurmanız gerekmez. Zaten veriler Kurumda mevcut. Önemli olan aylık başvurusu. Hizmet birleştirme işlemi artık elektronik ortamda yapılmakta ve kısa sürmekte. Önceden dilekçe vermemiş olmanız sıkıntı yaratmaz.

 7. Birgül Yılmaz

  Sayın yetkili, 5 senedir eyt’liyim. E-devlette emeklik yaşım 49, sgk web sitesinde emekliliği hakediş yılım 2020 olarak görünüyor. 31.07.70 doğumluyum ve yanlış anlamadıysam 31.07 itibarı ile emekliliği hakediyorum. Aynı gün (31.07) e-devletten başvuruda bulunabilir miyim? 31 temmuz başvuru tarihi, temmuz ayı içinde maaş almak için yeterli midir? İlginiz ve detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim. Başarılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 31.07 itibariyle hak ediyorsanız e-devletten aynı gün başvuru yapabilirsiniz. Emekli maaşınız 01 Ağustos 2020 itibariyle bağlanır. Yani Temmuz için maaş alamazsınız.

   1. Birgül Yılmaz

    Ilginiz için çok teşekkür ederim. Sağlıklı günler ve başarılar dilerim

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. İyi geceler dilerim.