SGK Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2024

Emeklilik başvurusu için gerekli evraklar neler olduğunu sizin için derledik. Emeklilik için gerekli şartları sağladıysanız başvuru yapmanız zorunlu. Başvuru yapmadan emekli maaşı otomatik olarak bağlanmamakta. Tabi başvuruda da hem emeklilik dilekçesi hem de son sigortalılık durumunuza göre birtakım belgeler istenebilmekte.

Bu yazımızda emeklilik başvurusu için yapmanız gerekenler ve emeklilik başvurusunda izlemeniz gereken yol hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Emeklilik işlemleri için gerekli evraklar nelerdir ?

Emeklilik için istenen belgeler şu şekildedir;

 • Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesi:  Emekli olmak için gerekli evraklardan olmazsa olmazı emeklilik dilekçesidir. Emeklilik dilekçesi diğer adı ile gelir, aylık ve ödenek talep formunu indirmek, formun nasıl doldurulduğu hakkında detaylı bilgi edinmek ve örnek olarak doldurulmuş forma göz atmak ve E devletten emeklilik başvurusu yapmak için hemen  SGK gelir aylık talep belgesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Eğer son çalışma ssk ise ve çıkış işlemi yapıldıysa emeklilik dilekçesi yeterli olacaktır.
 • Bağkurlu iseniz emeklilik dilekçesine ilave olarak sigortalılık belgesi diğer adı ile İB formu istenebilir. Sigortalılık belgesi tarım/çiftçi bağkurlular için bağlı olunan Ziraat Odasından, esnaflar için Vergi Dairesinden, Şirket ortakları için ise ticaret sicil müdürlüklerinden alınabilir.
 • Sigortalılık belgesine göz atmak ve boş bir suretini indirmek için hemen sigortalılık belgesi nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genel olarak emeklilik dilekçesi ve bağkurda yukarıdakilere ilave olarak bir belge istenmez. Ancak yurtdışı emeklilik başvurularında yukarıdaki evraklara ilave olarak birtakım belgeler istenebilir. İstenen belgenin ne olduğu konusunda bilgi sahibi değilseniz yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

4a emeklilik için gerekli belgeler 2024

Eğer emeklilik başvurusundan önceki son sigortalılık kolunuz 4a yani ssk ise emeklilik başvuru formu yani gelir, aylık ve ödenek talep belgesi yeterli olacaktır. 4A emeklilik başvurusu için sigortalılık halinin sonlandırılması diğer adıyla işveren tarafından çıkış verilmesi gerekmektedir. Eğer işyerinde çalışmaya devam edecekseniz işveren tarafından çıkışın verildikten sonra sonraki gün “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak yapılması gerekmektedir. 4A emeklilik için gerekli evraklar kısaca sadece emeklilik talep dilekçesi olacaktır.

Engelli emeklilik için gerekli evraklar nelerdir ?

Engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik başvurusunda emeklilik dilekçesine ilave olarak engelli raporu ya da engelli vergi indiriminden yararlandığınıza dair kimlik ya da resmi yazı istenir. Ayrıca duruma göre yukarıda belirtilen engelli emeklilik başvurusu için gerekli evraklar da istenebilir.

Malulen emeklilik için gerekli belgeler nelerdir ?

Malulen emeklilik için önce şartları sağlamanız ve daha sonra başvuru yapmanız gerekmekte. malulen emeklilik başvurusu için gerekli evraklar şunlardır;

 • Malulen emeklilik talep formu( indir),
 • Varsa daha önce alınan sağlık kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir fotokopisi, erkek sigortalılar için askerlik durum belgesi istenir.
 • Talep formunu indirmek ve detaylı şartlar hakkında bilgi edinmek için hemen malulen emeklilik için gerekli evraklar  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğretmen emeklilik işlemleri için gerekli evraklar 2024

Öğretmenlerin ve diğer tüm memurların emeklilik sürecinin başlaması için öncelikle Kurumlarına talepte bulunmaları ve Kurumlarınca emekliliğe sevk onaylarının verilmesi gerekmektedir. Emeklilik sevk onayından sonra artık emeklilik başvurusuna ilişkin süreç başlayabilir. Başvuruda yine emeklilik talep formu ve emekliliğe sevk onay yazısı istenir. Zaten gerekli süreç Kurumca takip edilir ve gerekli belgeler de bildirilir.

Emeklilik işlemlerini hızlandırmak için ne yapılmalı ?

Emekli maaşı ortalama olarak başvuru tarihinden sonra 1,5-2 ay sürmekte. Tabi bu durum tek sigorta kolunda hizmeti olanlar için geçerli. Birden fazla sigorta kolunda hizmeti olan ve buna bir de yurtdışı borçlanması ekli olan kişiler için maaş bağlanma süresi daha uzundur.

Eğer sizin de birden fazla sigorta kolunda hizmetiniz varsa emekli maaşınızın hızlıca bağlanması için emeklilik başvurusundan en geç 5-6 ay önce hizmet birleştirme için dilekçe vermeniz yararınıza olacaktır.

Emekli olduğuna dair belge nereden alınır ?

Konsolosluklardan, bankalardan ya da çeşitli Kurum ya da Kuruluşlardan emekli olduğunuza dair belge sizden istenebilir. Belgeyi en kolay herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilir. E devlet üzerinden de alma imkanı bulunmakta tabi ki. E devlette;

 • SSK emekli maaş belgesi için SGK-4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur emekli maaş belgesi için SGK-4B Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı maaş belgesi için SGK-4C Aylık Bilgisi,
 • Menülerinden sorgulama yaparak belge alabilirsiniz.

E devletten emeklilik başvurusu yapanlar

E devletten emeklilik başvurusu yapanlar başvurularının sonuçlarını beklemelidir. Eğer eksik evrak yoksa SGK aylığı bağlar. Eksik evrak olursa ya da prim borcunuz olursa borcu ödemenizi ister ve eksikleri tamamlamanızı ister ve sonrasında aylık bağlar.

4a emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

SSK için emeklilik başvurusunu SGK Gelir, Aylık ve Ödenek talep belgesi ile elden ve ya posta yolu ile ve ya E-devlet üzerinden online yapabilirsiniz. E-devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan e-devlet üzerinden adım adım nasıl başvurabileceğiniz hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Emekli olmak için hangi belgeler gerekiyor?

Emeklilik başvurusu için SGK Gelir, aylık ve ödenek talep belgesinin e-devletten ya da elden verilmesi yeterlidir. İhtiyaç duyulması durumunda SGK bağkurlular için sigortalılık belgesi isteyebilmektedir.

Emeklilik dilekçesi kaç gün önceden verilmeli 2024

Emeklilik için tüm şartların sağlandığı tarihten itibaren dilekçe verilebilir. EYT kapsamında şartları sağlıyorsanız kanun resmi gazetede yayımlandıktan sonra dilekçenizi hemen verebilirsiniz.

Emeklilik için ilk nereye başvurulur?

SSK ve bağkur kapsamındakiler başvurularını elden ya da e-devlet yolu ile bağlı oldukları SGK’ya yapabilir. Memurların ise kendi kurumlarına başvurmaları gerekmektedir.

Emeklilik işlemleri için ne yapmam gerekiyor?

SSK ve ya bağkur kapsamında iseniz şartları sağladığınızda dilekçe ile başvurmanız yeterlidir. SSK kapsamında iseniz işten çıkışınızın verilmesi gerekir. Memur iseniz emeklilik için ilk aşama kurum onayı almak olacaktır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2024” üzerine 8 yorum
 1. Merhaba Omer bey yurtsisindan emeklilik basvurusu icin gelir aylik talep belgesi iki tane degisik form var. Hangisini doldurmaliyiz ve bize yurtdisi gecen borclandimiz gun sayisini yazacakmiyiz birde nufus cuzdani yada pasport copyesini yollucakmiyiz yurdisindan posta ile yaparsak.tesekkurler.

  Yanıtla
 2. Mrblar emeklilik başvurumda açıklamada tahsis talep yaziyo dosya kaldırılmıştır yaziyo ne anlama geliyo

  Yanıtla
 3. Merhabalar, EYT Kapsamında emekliliği hak ediyorum. 11.000 bin günüm var. E-Devlet üzerinden başvuru yapmayı planlıyorum. Öncesinde SGK’muna gitmem gerekiyormu? yada işyerinden çıkışımı yaptırım direkt E-Devlet üzerinden başvurmam yeterli olurmu? Peşinen teşekkür ederim. Selamlar.

  Yanıtla
 4. Yurt dışı borçlanması ile günümü tamamladım. Eyt kanunlaştığı an emeklilik hakkım doğuyor. Fakat şuan halen yurt dışıda iş yerim var emekli olmak için izlemem yol nasıl olmalı. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Türkiye’de emekli olabilmek için yurtdışında anlaşmalı ülkelerde çalışmanızın olmaması gerekiyor.

   Yanıtla
Yorum yapın