SGK Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2022

0

Emeklilik başvurusu için gerekli evrakların neler olduğunu sizin için derledik. Emeklilik için gerekli şartları sağladıysanız başvuru yapmanız zorunlu. Başvuru yapmadan emekli maaşı otomatik olarak bağlanmamakta. Tabi başvuruda da hem emeklilik dilekçesi hem de son sigortalılık durumunuza göre birtakım belgeler istenebilmekte.

Bu yazımızda emeklilik başvurusu için yapmanız gerekenler ve emeklilik başvurusunda izlemeniz gereken yol hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Emeklilik işlemleri için gerekli evraklar nelerdir ?

Emeklilik için istenen belgeler şu şekildedir;

 • Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesi:  Emekli olmak için gerekli evraklardan olmazsa olmazı emeklilik dilekçesidir. Emeklilik dilekçesi diğer adı ile gelir, aylık ve ödenek talep formunu indirmek, formun nasıl doldurulduğu hakkında detaylı bilgi edinmek ve örnek olarak doldurulmuş forma göz atmak için hemen  sgk gelir aylık talep belgesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Eğer son çalışma ssk ise ve çıkış işlemi yapıldıysa emeklilik dilekçesi yeterli olacaktır.
 • Bağkurlu iseniz emeklilik dilekçesine ilave olarak sigortalılık belgesi diğer adı ile İB formu istenebilir. Sigortalılık belgesi tarım/çiftçi bağkurlular için bağlı olunan Ziraat Odasından, esnaflar için Vergi Dairesinden, Şirket ortakları için ise ticaret sicil müdürlüklerinden alınabilir.
 • Sigortalılık belgesine göz atmak ve boş bir suretini indirmek için hemen sigortalılık belgesi nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genel olarak emeklilik dilekçesi ve bağkurda yukarıdakilere ilave olarak bir belge istenmez. Ancak yurtdışı emeklilik başvurularında yukarıdaki evraklara ilave olarak birtakım belgeler istenebilir. İstenen belgenin ne olduğu konusunda bilgi sahibi değilseniz yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

4a emeklilik için gerekli belgeler 2022

Eğer emeklilik başvurusundan önceki son sigortalılık kolunuz 4a yani ssk ise emeklilik başvuru formu yani gelir, aylık ve ödenek talep belgesi yeterli olacaktır. Tabi aktif sigortalılık halinin sonlandırılması diğer adıyla işveren tarafından çıkış verilmesi gerekmektedir. Eğer işyerinde çalışmaya devam edecekseniz işveren tarafından çıkışın verildikten sonra sonraki gün “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak yapılması gerekmektedir.

Engelli emeklilik için gerekli evraklar nelerdir ?

Engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik başvurusunda emeklilik dilekçesine ilave olarak engelli raporu ya da engelli vergi indiriminden yararlandığınıza dair kimlik ya da resmi yazı istenir. Ayrıca duruma göre yukarıda belirtilen evraklar da istenebilir.

Malulen emeklilik için gerekli belgeler nelerdir ?

Malulen emeklilik için önce şartları sağlamanız ve daha sonra başvuru yapmanız gerekmekte. malulen emeklilik başvurusu için gerekli evraklar şunlardır;

 • Malulen emeklilik talep formu( indir),
 • Varsa daha önce alınan sağlık kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir fotokopisi, erkek sigortalılar için askerlik durum belgesi istenir.
 • Talep formunu indirmek ve detaylı şartlar hakkında bilgi edinmek için hemen malulen emeklilik için gerekli evraklar  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğretmen emeklilik işlemleri için gerekli evraklar 2022

Öğretmenlerin ve diğer tüm memurların emeklilik sürecinin başlaması için öncelikle Kurumlarına talepte bulunmaları ve Kurumlarınca emekliliğe sevk onaylarının verilmesi gerekmektedir. Emeklilik sevk onayından sonra artık emeklilik başvurusuna ilişkin süreç başlayabilir. Başvuruda yine emeklilik talep formu ve emekliliğe sevk onay yazısı istenir. Zaten gerekli süreç Kurumca takip edilir ve gerekli belgeler de bildirilir.

Emeklilik işlemlerini hızlandırmak için ne yapılmalı ?

Emekli maaşı ortalama olarak başvuru tarihinden sonra 1,5-2 ay sürmekte. Tabi bu durum tek sigorta kolunda hizmeti olanlar için geçerli. Birden fazla sigorta kolunda hizmeti olan ve buna bir de yurtdışı borçlanması ekli olan kişiler için maaş bağlanma süresi daha uzundur.

Eğer sizin de birden fazla sigorta kolunda hizmetiniz varsa emekli maaşınızın hızlıca bağlanması için emeklilik başvurusundan en geç 5-6 ay önce hizmet birleştirme için dilekçe vermeniz yararınıza olacaktır.

Emekli olduğuna dair belge nereden alınır ?

Konsolosluklardan, bankalardan ya da çeşitli Kurum ya da Kuruluşlardan emekli olduğunuza dair belge sizden istenebilir. Belgeyi en kolay herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilir. E devlet üzerinden de alma imkanı bulunmakta tabi ki. E devlette;

 • SSK emekli maaş belgesi için SGK-4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur emekli maaş belgesi için SGK-4B Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı maaş belgesi için SGK-4C Aylık Bilgisi,
 • Menülerinden sorgulama yaparak belge alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.