Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer ?

0

Emekli maaşı aldığınız bankayı ya da banka şubesini her zaman için değiştirme hakkınız var. Daha önce emekli maaşı banka değişikliği işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda emekli maasi tasima başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgiler sunmuştuk. Konu hakkında merak edilen hususlardan birisi de emekli maaş taşıma talebinin ardından emekli maaşını taşıma işleminin kaç gün içerisinde gerçekleştiği. Bu yazımızda emekli maaş banka değişikliğinin kaç gün içerisinde sonuçlandığı, emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır v.s. konularda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Emekli aylığı banka değişikliği nasıl yapılır ?

Maaş taşıma talebi için iki seçeneğiniz bulunmakta. Birincisi e devlet maaş taşıma diğeri ise emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği ile SGK’ya başvurarak taşıma.

E devletten emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır ?

E devletten maaş taşıma nasıl yapılır konusunda zaman zaman emekli okurlarımız zorluk yaşamakta. Aslında işlem çok basit ama talebi e devletten girmek için doğru menüyü bulmak mesele. E-devletten sgk banka değişikliği menüsü maaş aldığınız sigorta statüsüne göre farklılık gösterir. Buna göre e-devlet üzerinden emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemini bulunduğunuz sigorta kapsamına göre aşağıdaki menülerden birisi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz;

  • E devletten 4a ssk emekli maaş banka değiştirme işlemini SGK-4a Banka ve Adres Değişikliği menüsünden,
  • 4b bağkur banka değişikliği talebini SGK-4b Banka ve Adres Değişikliği menüsünden,
  • Memur maaş banka değişikliği talebini ise SGK-4C Banka Değişikliği menüsünden yapabilirsiniz.

Banka şube değişikliği nasıl yapılır ?

Aynı bankanın başka şubesine emekli banka değişikliği talebinizi de yukarıda belirtilen menülerden yapabilirsiniz. Başka şubeye taşımada kredi blokesi, promosyon alınmış olması v.s. engel teşkil etmez.

Emekli maaşı banka değişikliği ne kadar sürer ?

Emekli maaşı ve banka adres değişikliği talebinizi sisteme girdikten sonra eğer maaş aldığınız banka maaş hesabınızda bloke yoksa ve taşıma işlemi talebinizi e devlet sisteminden sorunsuz olarak ilettiyseniz genelde takip eden ödeme döneminden itibaren maaşınız talepte bulunduğunuz yeni bankaya taşınmakta.

Genelde talep tarihinden sonraki ay değil de bir sonraki ay maaş yeni bankaya gönderilmekte. Örneğin 15 Mart 2019 tarihinde ssk emekli maaşını ptt ye taşıma talebinizi girdiniz ve E devlet sisteminden onaylandı diyelim. Maaş alma tarihiniz de her ayın 17’si olsun. Eğer bir sorun olmazsa 17 Nisan 2019 tarihinden itibaren maaşınız PTT’ye geçecektir. Ancak kimi zaman gecikme olabilmekte. En geç bir sonraki ay yanşi 17 Mayıs 2019 tarihinde yeni bankaya taşıma işleminin tamamlanmış olması gerekiyor. Eğer onaylanmaz ise SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

Kredi borcu olan emekli banka değişikliği yapabilir mi ?

Kredi borcunuz varken bankanız hesabınıza bloke koyduğundan borcun tamamını kapatmadan ve hesaptaki blokeyi de kaldırmadan maaşı taşıyamazsınız.

Promosyon aldıktan sonra banka değişikliği yapılır mı ?

Malumunuz bankalar emekli maaşı taşımada 3 yıl süre ile emekli banka promosyonu peşin olarak hesabınıza yatırmakta. Mevcut durumda promosyon aldıktan sonra 3 yıl içerisinde maaşı taşıyamazsınız. Ancak bankanız ile görüşerek size ödenen promosyonu iade etmeniz ve hesabınızda kredi blokesinin de kaldırılması halinde taşıma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Emekli maaşım hangi bankada sorgulama

E devlet sisteminden sorgulama yaparak maaşınızın güncel olarak hangi bankada olduğu konusunda bilgi edinebilirsiniz. E devlet sisteminde ssk için 4A Aylık Bilgisi, Bağkur için 4B aylık Bilgisi, emekli sandığı için ise 4C Aylık bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli banka değişikliği yapamıyorum nedeni ne olabilir ?

Emekli maaşı taşıma işlemi belli dönem aralıklarında yapılabilmekte. Örneğin SGK maaş hesaplama dönemlerinde taşıma yapamazsınız. Sadece bu durum SGK’dan kaynaklıdır. Bu genelde “aylık hesaplama dönemlerinde sistem banka adres değişikliğine açık değildir” şeklinde bir uyarı ile gelir karşınıza. Taşıma döneminde yeniden deneyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak diğer tüm sebepler maaş aldığınız mevcut banka ile ilgilidir. Eğer promosyon aldıysanız, hesabınızda kredi blokesi varsa ve maaş hesabınıza bağlı kredi kullandıysanız bu blokeler bankanız tarafından kaldırılmadan taşıma işlemini sonuçlandıramazsınız.

Ptt evde maaş ödemesi hakkından nasıl yararlanabilirim ?

Dilerseniz ptt maaş taşıma hakkından yararlanarak maaşınızı PTT’ye taşıyabilir ve maaşınızı PTT’ye giderek çekecek durumda değilseniz evde ödenmesi şeklinde talebinizi iletebilirsiniz. Bunu da e devletten girebilirsiniz. Her PTT şubesi evde maaş ödenmesi hizmeti vermemekte. Bulunduğunuz ilçedeki PTT’nin evde maaş ödeme uygulaması olup olmadığını teyit etmeniz yararınıza olacaktır.

Emeklilik banka değişikliği nasıl yapılır konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 



Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.