Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer ?

15

Emekli maaşı banka değişikliği ne kadar sürer ? Maaşını taşıyacak ya da taşıma için başvuru yapmış olanların sıklıkla sordukları bir soru. Emekli maaşı aldığınız bankayı ya da banka şubesini her zaman için değiştirme hakkınız var.

Emekli maaş taşıma talebinin ardından emekli maaşını taşıma işleminin kaç gün içerisinde gerçekleştiği merak konusu. Bu yazımızda emekli maaş banka değişikliğinin kaç gün içerisinde sonuçlandığı, emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır ve aylık hesaplama dönemlerinde değişiklik yapılamaz ne demek konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Emekli aylığı banka değişikliği nasıl yapılır ?

Maaş taşıma talebi için iki seçeneğiniz bulunmakta. Birincisi e devlet maaş taşıma diğeri ise emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği ile SGK’ya başvurarak taşıma. E-devletten nasıl taşıma yapabileceğiniz aşağıda adım adım anlatılmıştır. E-devletten başvuru yapamadıysanız devamında verilen dilekçe örneği ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz.

E devletten emekli maaşını başka bankaya taşıma

E devletten maaş taşıma nasıl yapılır konusunda zaman zaman emekli okurlarımız zorluk yaşamakta. Aslında işlem çok basit ama talebi e devletten girmek için doğru menüyü bulmak mesele. E-devletten sgk banka değişikliği menüsü maaş aldığınız sigorta statüsüne göre farklılık gösterir. Buna göre e-devlet üzerinden emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemini bulunduğunuz sigorta kapsamına göre aşağıdaki menülerden birisi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz;

 • E devletten 4a ssk emekli maaş banka değiştirme işlemini SGK-4a Banka ve Adres Değişikliği menüsünden ya da buradan T.C. ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak ⇒ ssk emekli maaşı banka değişikliği.
 • 4b bağkur banka değişikliği talebini SGK-4b Banka ve Adres Değişikliği menüsünden ya da buradan T.C. numarası ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak ⇒ e-devletten bağkur emekli maaşı banka değişikliği.
 • Memur maaş banka değişikliği talebini ise SGK-4C Banka Değişikliği menüsünden yapabilirsiniz.
 • E devlet üzerinden yapamadıysanız çözümü ya da örnek dilekçe indirerek SGK’ya elden başvuru için hemen emekli maaşı banka değişikliği  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği

E-devletten başvuru daha kolaydır. Ancak bunu yapamadıysanız aşağıda örneği verilen dilekçe ile kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • .…………… Sosyal Güvenlik Merkezine.
 • Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı emeklisiyim. Maaşımın …… bankasından ……… Bankasının …… şubesine aktarılması konusunda gereğini arz ederim. 

Banka şube değişikliği nasıl yapılır ?

Aynı bankanın başka şubesine emekli banka değişikliği talebinizi de yukarıda belirtilen menülerden yapabilirsiniz. Başka şubeye taşımada kredi blokesi, promosyon alınmış olması v.s. engel teşkil etmez.

Kredi borcu olan emekli banka değişikliği yapabilir mi ?

Kredi borcunuz varken bankanız hesabınıza bloke koyduğundan borcun tamamını kapatmadan ve hesaptaki blokeyi de kaldırmadan maaşı taşıyamazsınız.

Promosyon aldığım bankayı değiştirebilir miyim ?

Malumunuz bankalar emekli maaşı taşımada 3 yıl süre ile emekli banka promosyonu peşin olarak hesabınıza yatırmakta. Mevcut durumda promosyon aldıktan sonra 3 yıl içerisinde maaşı taşıyamazsınız. Ancak bankanız ile görüşerek size ödenen promosyonu iade etmeniz ve hesabınızda kredi blokesinin de kaldırılması halinde taşıma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Emekli maaşını Ptt’ye taşıma nasıl yapılır ?

Dilerseniz ptt maaş taşıma hakkından yararlanarak maaşınızı PTT’ye taşıyabilir ve maaşınızı PTT’ye giderek çekecek durumda değilseniz evde ödenmesi şeklinde talebinizi iletebilirsiniz. Bunu da e devletten girebilirsiniz. Her PTT şubesi evde maaş ödenmesi hizmeti vermemekte. Bulunduğunuz ilçedeki PTT’nin evde maaş ödeme uygulaması olup olmadığını teyit etmeniz yararınıza olacaktır.

Emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma nasıl yapılır ?

Emekli maaşı taşıma işlemi belli dönem aralıklarında yapılabilmekte. Örneğin SGK maaş hesaplama dönemlerinde taşıma yapamazsınız. Sadece bu durum SGK’dan kaynaklıdır. Bu genelde “aylık hesaplama dönemlerinde sistem banka adres değişikliğine açık değildir”  ya da “aylık hesaplama dönemlerinde değişiklik yapılamaz” şeklinde bir uyarı ile gelir karşınıza. Taşıma döneminde yeniden deneyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak diğer tüm sebepler maaş aldığınız mevcut banka ile ilgilidir. Eğer promosyon aldıysanız, hesabınızda kredi blokesi varsa ve maaş hesabınıza bağlı kredi kullandıysanız bu blokeler bankanız tarafından kaldırılmadan taşıma işlemini sonuçlandıramazsınız. Emekli maaşınızı blokeden dolayı kaldıramıyorsanız;

 • Öncelikle maaş aldığınız banka ile görüşerek bloke sebebini öğrenin.
 • Herhangi bir borçtan kaynaklı bloke varsa bunu kaldırtın.
 • Eğer banka şubesi tarafından çözüm üretilemezse banka çağrı merkezini arayın.
 • Bloke banka tarafından kaldırıldıktan sonra e-devletten maaş taşıma başvurusu yapabilirsiniz.

Emekli maaşı taşıma kaç günde olur ?

Gelelim asıl konumuz olan maaş taşıma işlemi kaç gün sürer sorusunun cevabına. Emekli maaşı ve banka adres değişikliği talebinizi sisteme girdikten sonra eğer maaş aldığınız banka maaş hesabınızda bloke yoksa ve taşıma işlemi talebinizi e devlet sisteminden sorunsuz olarak ilettiyseniz genelde takip eden ödeme döneminden itibaren maaşınız talepte bulunduğunuz yeni bankaya taşınmakta.

Genelde talep tarihinden sonraki ay değil de bir sonraki ay maaş yeni bankaya gönderilmekte. Örneğin 15 Mart 2019 tarihinde ssk emekli maaşını ptt ye taşıma talebinizi girdiniz ve E devlet sisteminden onaylandı diyelim. Maaş alma tarihiniz de her ayın 17’si olsun. Eğer bir sorun olmazsa 17 Nisan 2019 tarihinden itibaren maaşınız PTT’ye geçecektir. Ancak kimi zaman gecikme olabilmekte. En geç bir sonraki ay yani 17 Mayıs 2019 tarihinde yeni bankaya taşıma işleminin tamamlanmış olması gerekiyor. Eğer onaylanmaz ise SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

Emekli maaşım hangi bankada sorgulama nasıl yapılır ?

E devlet sisteminden sorgulama yaparak maaşınızın güncel olarak hangi bankada olduğu konusunda bilgi edinebilirsiniz. E devlet sisteminde ssk için 4A Aylık Bilgisi, Bağkur için 4B aylık Bilgisi, emekli sandığı için ise 4C Aylık bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Emeklilik banka değişikliği nasıl yapılır konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


15 Yorum
 1. Murat keless

  Hocam merhaba.babam vefat etti, anneme aylık bağlandı. Babam promosyon almıştı. Aldıktan 8 ay sonra vefatı oldu.şimdi bizim borcumuzvarmı bankaya.promosyon 3 yıl olmadıgi icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vefat halinde borç olmuyor diye biliyorum. Ama promosyon banka ile alaklı bir şey. Net bilgi için banka ile görüşmekte yarar var.

 2. murat

  merhaba benim anneannem felç geçirdi yaklaşık 5 aydır emekli maaşını alamıyoruz ziraat bankasından maaşını alıyordu bizde e devlet üzerinden ptt evde ödemeye geçtik zıraat bankasından alamadığımız maaşlarda ptt ye geçecek mi acaba bilgilendirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ziraat bankasına Ödenenleri ziraat bankasından almanız gerekiyor. Maaş değişiklikten sonra artık pttye yatar.

 3. Fatih

  Merhaba Ben e devletten banka değişikliği yaptım, r devlette yeni banka görünüyor, bankada otomatik emekli hesabı açmış mesajla bildirdi. Ancak ödeme günü bugün ve ne eski hesaba ne yeni hesaba maaş yatmadı. Bilmediğim yapmam gereken eksik bisey mi var acaba.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Pazartesi yani yarın bir hesabınızı kontrol edin hocam

 4. mehmet

  denizbank tan maaşımı ve alımış olduğum promosyonu aralık ayı 1.inde iade ettim ve ptt ya taşıdım maaşımı ocak 2021 de ptt den alırmıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Büyük bir ihtimalle geçmiş olacaktır. Ama yine de kesin konuşmak doğru değil. Bazen bir sonraki dönem geçebilmekte.

 5. Tayfun

  teşekkürler yeterince açıklayıcı oldu, 16 sında tekrar deneriz

 6. Fatih

  Merhaba yaklasik bir aydir e devletten deniyorum surekli aylik hesaplama doneminde banka degisikligi yapamazsiniz diyor 1 aydir boyle neden olabilir 1 ay aylik hesaplam donemimi olur.sgk yi aradim herhangi sikinti yok diyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ayın 1-15’i arası olması gerekiyor aylık hesaplama dönemi. Ayın 20’sinden sonra deneyin. Eğer yine olmazsa SGK’ya dilekçe ile başvurun SGK yapsın.

 7. Davut ASAN

  Cevap bence açıklayıcı değil. Denilebilinir ki Genelde 3 gün 4 gün UCU AÇIK yani belki 10 belki bir ay belki bir ay gibi. Herşeyin bir geneli var geçen ay 3 gün sürdü vb. gibi olamaz mı?

  1. Ömer Meriç

   Haklısınız ama bu süreyi ben belirlemiyorum :). Ama illa ki bir cevap istiyorsanız genel olarak her ayın 1’i ile 15’i arası hesap dönemi olmakta. Saygılar.

 8. Davut ASAN

  aylık hesaplama dönemi de hangi günlerde en azından ondan bahsetmek lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu değişkenlik göstermekte. Bunun için bir tarih belirtmek zor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.