Evde Bakım Maaşı 2020

4

Evde bakım maaşı bakıma muhtaç hastası, engellisi v.s. olanlar için devletin sağladığı önemli yardımlar arasında yer almaktadır. Hasta bakım parasından yararlanabilmeniz için Kanunen belli şartları sağlamanız gerekiyor.

Evde bakım parası zammı memur maaşına endexli olarak artmaktadır. 2020 memur maaş zammı oranının belli olmasının ardından 2020 birinci ve ikinci dönemi için alınacak bakım parası tutarları da netleşmiş oldu. Bu yazımızda 2020 bakım maaşı alma şartları, hasta bakım parası sorgulama ve bakım maaşının ne kadar olduğu v.s. gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evde bakım maaşı şartları 2020

Bu yardımdan yararlanabilmeniz için;

 • Hane halkı ortalama gelirinizin net asgari ücretin 2/3’ünün altında olması gerekiyor. Bu tutar 2020 yılı için  1.402,65 TL dir.
 • Bakıcı maaşı için başvurulan engelli, yatalak, hasta v.s. kişinin en az %50 ve üzeri engel raporunun olması ve raporunda kesinlikle ağır engelli ibaresinin geçmesi gerekiyor. Bakım parası için başvuru yaptığınız kişinin %90 oranında raporu olsa bile raporda ağır engeli var yazmıyorsa maalesef bakım maaşından yararlanamazsınız.

Evde bakım parası şartları yukarıdaki gibidir.

Evde bakım maaşı için gerekli evraklar 2020

Bakım aylığı şartlarını sağlıyorsanız aşağıdaki evraklar ile birlikte Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Hasta bakım aylığı başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Hem bakıcı maaşı alacak hem de hasta kişiye ait kimlik fotokopileri,
 • Rapor aslı ya da aslı gibidir yapılmış fotokopisi.
 • Hastaya ait son 6 ay içerisinde çekilmiş iki adet fotoğraf,
 • Hastanın öğrenim durumunu gösterir belge,
 • Başvuru formları, dilekçeler ve gerekli görülen diğer belgeler Sosyal Hizmet Müdürlükleri tarafından size verilecektir.

Evde bakım maaşı 2020

 • 01 Ocak 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arası 2020 evde bakım maaşı: 1.453,20 TL.
 • 01 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arası hasta bakıcıların maaşı: 1.525,86 TL.

Bakıcı maaşı başvurusu 2020

Başvurunuza istinaden Sosyal Hizmet uzmanları öncelikli olarak evraklarınızı inceler. Evraklarınızda herhangi bir eksiklik yoksa ve belgelere göre aylık alabileceğiniz kanaatine varıldıktan sonra hastayı ve bakım yapılan yeri yerinde ziyaret ederler. Ziyaretin ardından toplanarak son kararı verirler. Evde bakım ücretlerinin bağlanma süreci ilden ile farklılık gösterse de ortalama 2-3 ay içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Evde bakım maaşı sorgulama 2020

Evde bakım parası sorgulamanı e devlet sistemi aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Yaşlı bakım parası sorgulama işlemini e devlet sisteminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı-Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz :bakım maaşı sorgulama

Evde hasta bakım ücreti hangi bankadan alınır ?

Evde bakım maaşları PTT’den alınmaktadır. Maaşlar aylık olarak ödenmektedir. Aylık ödenme tarihleri İlden ile farklılık gösterir. Bağlı olduğunuz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünden konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Evde bakım maaşı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Seyyid

  hem gelir toplamı hem de hane halkı sayısı belirlenirken hastanın geliri ve hastanın kendisi dahil edilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hanede yaşayan herkesin ( hasta dahil) geliri dahil edilir.

 2. onur

  engelli üzerinde kayıtlı araç var ise gelir hesaplamasına dahil ediliyor mu ? sadece emekli maaşımı ayrıyetten neden giderlermiz hesaplamada etkisi olmuyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Araç da dahil ediliyor diye biliyorum. Gider kısmı hakkında çok bilgi sahibi değilim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.