Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021

4

Evde bakım maaşı bakıma muhtaç hastası, engellisi v.s. olanlar için devletin sağladığı önemli yardımlar arasında yer almaktadır. Hasta bakım parasından yararlanabilmeniz için Kanunen belli şartları sağlamanız gerekiyor.

Evde bakım parası zammı memur maaşına endexli olarak artmaktadır. 2021 memur maaş zammı oranının belli olmasının ardından 2021 birinci ve ikinci dönemi için alınacak bakım parası tutarları da netleşmiş oldu. Bu yazımızda 2021 bakım maaşı alma şartları, hasta bakım parası sorgulama ve bakım maaşının ne kadar olduğu v.s. gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evde bakım maaşı şartları 2021

Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aranan bakım parası alma şartları güncel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Hane halkı ortalama gelirinizin net asgari ücretin 2/3’ünün altında olması gerekiyor. Bu tutar 2021 yılı için  1704,00 TL dir.
 • Bakıcı maaşı için başvurulan engelli, yatalak, hasta v.s. kişinin en az %50 ve üzeri engel raporunun olması ve raporunda kesinlikle ağır engelli ibaresinin geçmesi gerekiyor.
 • Yatalak hasta bakım parası için başvuru yaptığınız kişinin %90 oranında raporu olsa bile raporda ağır engeli var yazmıyorsa maalesef bakım maaşından yararlanamazsınız.

Evde bakım maaşı için gerekli evraklar 2021

Evde hasta bakımı maaşı şartlarını sağlıyorsanız aşağıdaki evde hasta bakımı için gerekli evraklar ile birlikte Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Hasta bakım aylığı başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Hem bakıcı maaşı alacak hem de hasta kişiye ait kimlik fotokopileri,
 • Rapor aslı ya da aslı gibidir yapılmış fotokopisi.
 • Hastaya ait son 6 ay içerisinde çekilmiş iki adet fotoğraf,
 • Hastanın öğrenim durumunu gösterir belge,
 • Başvuru formları, dilekçeler ve gerekli görülen diğer belgeler Sosyal Hizmet Müdürlükleri tarafından size verilecektir.

Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği

Bakım aylığı için gerekli evraklar yukarıda belirtilmiştir. Bunlara ilave olarak da başvuru formu istenir. Aslında bu başvuru formu size Müdürlükte verilir ancak siz yine de hazır dilekçe ile başvuru yapacaksanız aşağıda evde hasta bakımı maaşları dilekçe örneği ile başvuru yapabilirsiniz;

 • ……. Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne,
 • Kurumunuz tarafından sağlanan evde bakım maaşından yararlanmak istiyoruz. Başvuru için istenen evrakların tamamı dilekçem ekindedir. Gereğinin yapılmasını arz ederim. 

Evde hasta bakıcı parası ne kadar 2021

 • 01 Ocak 2021-30 Haziran 2021 tarihleri arası 2021 hasta bakım maaşı: 1.511,20 TL.
 • 01 Temmuz 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arası hasta bakıcı maaşı: 1.586,86 TL.

2021 bakıcı maaşı başvurusu nasıl yapılır ?

Peki hasta bakıcı parası nasıl alınır ? Evde bakım başvurunuza istinaden Sosyal Hizmet uzmanları öncelikli olarak evraklarınızı inceler. Yatalak hasta bakımı devlet yardımı için gerekli evraklarda herhangi bir eksiklik yoksa ve belgelere göre yaşlı yatalak hasta bakım parası alabileceğiniz kanaatine varıldıktan sonra hastayı ve bakım yapılan yeri yerinde ziyaret ederler. Ziyaretin ardından toplanarak son kararı verirler. SGK evde bakım ücretlerinin bağlanma süreci ilden ile farklılık gösterse de ortalama 2-3 ay içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Evde bakım maaşı sorgulama 2021

Evde bakım maaşı bağlandığını nasıl öğrenebilirim ? E-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Evde bakım parası sorgulamasını e devlet sistemi aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Yaşlı bakım parası sorgulama işlemini e devlet sisteminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı-Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz. Evde bakım ücreti sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒bakım maaşı sorgulama

TC no ile evde bakım maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemleri yukarıda belirtilen e-devlet menüsü üzerinden ve e-devlet şifresi ile gerçekleştirilebilmekte. Şifresiz olarak sorgulanabilme imkanı bulunmamakta. Ayrıca bağlı olduğunuz Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne uğrayarak ya da telefon ile arayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Evde hasta bakım ücreti hangi bankadan alınır ?

Evde bakım maaşları PTT’den alınmaktadır. Maaşlar aylık olarak ödenmektedir. Aylık ödenme tarihleri İlden ile farklılık gösterir. Bağlı olduğunuz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünden konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hasta bakıcı maaşları ne kadar 2021

Ev hizmetleri kapsamında sigortalı olarak çalıştırılmaları gereken hasta bakıcılarına asgari ücret üzerinden 2021 yılında ödenmesi gereken net maaş 3.309,19 TL olacaktır. Yatalak hasta bakım ücreti ile yaşlı bakım ücreti 2021 yılında aylık ortalama 3000-3500 TL arasında değişmektedir.

Sigortalarının da ev hizmetleri kapsamında ödenmesi gerekmektedir. Ev hizmetleri sigorta primi ne kadar başlıklı sayfamızdan hem hasta bakıcısına nasıl sigorta yapabileceğinizi öğrenebilir hem de güncel sigorta primlerine göz atabilirsiniz. Eğer sigorta yapacaksanız bakıcı sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Evde bakım maaşı bakıcı değişikliği 2021

Yatalak hasta bakım aylığı için başvuru yapılan bakıcının değişmesi ya da ayrılması durumunda bunu dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü’ne bildirmeniz gerekiyor. Başvuru sırasında yapmanız gerekenler ve bundan sonraki süreç konusunda da ilgili Müdürlükten gerekli bilgileri alabilirsiniz. Eğer yeni bakıcı alındıysa bunu da bildirmeniz gerekiyor. Sosyal Hizmetler yaşlı bakıcı parası için yeni yaşlı bakım parası başvurusu ile birlikte şartları tekrar değerlendirir ve şartlar sağlanıyorsa yeni bakıcı için aylık ödemeye devam eder.

Evde bakım maaşı güncel haberleri

Bakım maaşları ile ilgili bir gelişme olduğunda, zam ya da güncelleme yapıldığında bu sayfamızda son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz. Ayrıca yazı altındaki yorum kısmından hem görüşlerinizi iletebilir hem de sorularınızı sorabilirsiniz.

2021 Evde bakım maaşı ne kadar olacak ?

2021’de memur maaşına gelecek zam oranlarında evde bakım parası da zamlanmış olacak. 2021 Ocak ve Temmuz aylarında gelecek zam oranında ortalama maaşlar %4-5 aralığında artmış olacaktır. Maaşlar netleştiğinde sayfamızda güncel tutarları bulabilirsiniz.


4 Yorum
 1. onur

  engelli üzerinde kayıtlı araç var ise gelir hesaplamasına dahil ediliyor mu ? sadece emekli maaşımı ayrıyetten neden giderlermiz hesaplamada etkisi olmuyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Araç da dahil ediliyor diye biliyorum. Gider kısmı hakkında çok bilgi sahibi değilim.

 2. Seyyid

  hem gelir toplamı hem de hane halkı sayısı belirlenirken hastanın geliri ve hastanın kendisi dahil edilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hanede yaşayan herkesin ( hasta dahil) geliri dahil edilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.