Evde Bakım Maaşı 2019

2

Evde bakım maaşı bakıma muhtaç hastası, engellisi v.s. olanlar için devletin sağladığı önemli yardımlar arasında yer almaktadır. Hasta bakım parasından yararlanabilmeniz için Kanunen belli şartları sağlamanız gerekiyor.

Evde bakım parası zammı memur maaşına endexli olarak artmaktadır. Temmuz 2019 memur maaş zammı oranının belli olmasının ardından 2019 ikinci dönemi için alınacak bakım parası tutarları da netleşmiş oldu. Bu yazımızda 2019 bakım maaşı alma şartları, hasta bakım parası sorgulama ve bakım maaşının ne kadar olduğu v.s. gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evde bakım maaşı şartları 2019

Bu yardımdan yararlanabilmeniz için;

 • Hane halkı ortalama gelirinizin net asgari ücretin 2/3’ünün altında olması gerekiyor. Bu tutar 2019 yılı için  1.219,14 TL dir.
 • Bakıcı maaşı için başvurulan engelli, yatalak, hasta v.s. kişinin en az %50 ve üzeri engel raporunun olması ve raporunda kesinlikle ağır engelli ibaresinin geçmesi gerekiyor. Bakım parası için başvuru yaptığınız kişinin %90 oranında raporu olsa bile raporda ağır engeli var yazmıyorsa maalesef bakım maaşından yararlanamazsınız.

Evde bakım parası şartları yukarıdaki gibidir.

Evde bakım maaşı için gerekli evraklar 2019

Bakım aylığı şartlarını sağlıyorsanız aşağıdaki evraklar ile birlikte Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Hasta bakım aylığı başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Hem bakıcı maaşı alacak hem de hasta kişiye ait kimlik fotokopileri,
 • Rapor aslı ya da aslı gibidir yapılmış fotokopisi.
 • Hastaya ait son 6 ay içerisinde çekilmiş iki adet fotoğraf,
 • Hastanın öğrenim durumunu gösterir belge,
 • Başvuru formları, dilekçeler ve gerekli görülen diğer belgeler Sosyal Hizmet Müdürlükleri tarafından size verilecektir.

Evde bakım maaşı 2019

Hastaya bakım parası her ocak ve temmuz aylarında zamlanmakta. 31 Aralık 2018 tarihine kadar aylık olarak ödenecek hasta bakıcı parası 1.105,54 TL.

 • 01 Ocak 2019-30 Haziran 2019 tarihleri arası 2019 evde bakım maaşı: 1149,77 TL
 • 01 Temmuz 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası hasta bakıcıların maaşı: 1.384.00 TL 

Bakıcı maaşı başvurusu 2019

Başvurunuza istinaden Sosyal Hizmet uzmanları öncelikli olarak evraklarınızı inceler. Evraklarınızda herhangi bir eksiklik yoksa ve belgelere göre aylık alabileceğiniz kanaatine varıldıktan sonra hastayı ve bakım yapılan yeri yerinde ziyaret ederler. Ziyaretin ardından toplanarak son kararı verirler. Evde bakım ücretlerinin bağlanma süreci ilden ile farklılık gösterse de ortalama 2-3 ay içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Evde bakım maaşı sorgulama 2019

Evde bakım parası sorgulamanı e devlet sistemi aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Yaşlı bakım parası sorgulama işlemini e devlet sisteminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı-Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz :bakım maaşı sorgulama

Evde hasta bakım ücreti hangi bankadan alınır ?

Evde bakım maaşları PTT’den alınmaktadır. Maaşlar aylık olarak ödenmektedir. Aylık ödenme tarihleri İlden ile farklılık gösterir. Bağlı olduğunuz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünden konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Evde bakım maaşı 2020

Bakım maaşları 01 Ocak 2020 tarihinden sonra zamlanacak. Buna göre 01 Ocak 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arasında bakım maaşı 1453,00 liraya, 01 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ise 1525 liraya yükselecektir.

Uyarı: Memurların ocak ve temmuz zammı esas alınarak 2020 maaşları tahmini yazılmıştır. Maaşlar netleştiğinde güncelleme sağlanacaktır.

Evde bakım maaşı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
 1. Seyyid

  hem gelir toplamı hem de hane halkı sayısı belirlenirken hastanın geliri ve hastanın kendisi dahil edilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hanede yaşayan herkesin ( hasta dahil) geliri dahil edilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.