Sağlık Yönetimi Maaşları 2022

22

Sağlık yönetimi maaşları 2022 son zamanların en çok araştırılan konularının başında gelmektedir. Sağlık Yönetimi bölümünden mezun olanlar sağlık hizmet sunucularında yani devlet hastanesi, üniversite hastanelerinde ya da özel hastanelerde yönetici pozisyonlarında çalışabilmekte.

Sağlık hizmet sunucularına kalifiye yönetici yetiştirmek adına açılan bu bölüm mezunları diğer meslek gruplarına göre çok daha iyi maaşlarla göreve başlayabilmekte. Bu yazımızda sağlık yönetimi nedir ne iş yapar ne kadar maaş alır gibi konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca yine güncel 2022 sağlık yöneticisi maaşları konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

Sağlık yönetimi nedir maaşı nasıl hesaplanır ?

Çalışma hayatına sağlık yöneticisi olarak devam etmek isteyen sağlık bölümü son zamanların çok tercih ettiği bölümler arasında yer almaktadır. Bu bölüm mezunları;

 • Genel olarak hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarının yöneticilik pozisyonlarında istihdam edilirler.
 • Bölüm mezunları “SAĞLIK KURUMU İŞLETMECİSİ” unvanına sahip olurlar.
 • Genelde hastanelerin idari pozisyonunda ve Müdür yardımcısı ya da Müdür olarak istihdam edilirler.
 • Konu hakkında eğitim aldıklarından hastane idaresinin nitelikli ve verimli işlemesi gibi önemli yükümlülükleri bulunmaktadır.

Gelelim sağlık yönetimi mezunları maaşlarının ne kadar olacağı hususuna.

Sağlık yönetimi maaşı ne kadar 2022

Sağlık yönetimi bölümü maaşları çalışılacak hastane ya da sağlık Kuruluşunun özel ya da devlet hastanesi olmasına göre farklılık göstermektedir. Bu hükümler doğrultusunda;

 • Özel hastanelerde idari pozisyonda göreve ilk defa başlayanlara ödenen maaş tutarı ortalama 4500-5000 lira olmaktadır. Tabi alınacak sağlık yöneticiliği maaşları kişinin tecrübesine göre farklılık gösterecektir. Deneyimli ve referansı güçlü olan bu bölüm mezunu olarak özel hastanede idareci pozisyonunda görevlendirilenlere 10.000 lira ve üzeri de maaş ödenebilmektedir. Kısacası maaş için belirlenmiş bir tutar bulunmamakta hastane politikasına göre belirlenmektedir.
 • Devlette ise ödenen maaşlar standarttır. Deneyime göre çok farklılık göstermemektedir. İdareci pozisyonunda devlette göreve başlayan sağlık bölümü mezunu ortalama 6000-6500 TL ile başlayacaktır. Müdür ve üstü kadrolara atanması durumunda ise 8500-9000 lira civarında aylık ödenmektedir.

Sağlık turizmi işletmeciliği maaşı 2022

Özellikle Covid-19 ile başlayan süreçle birlikte turizm işletmeleri idari anlamda sağlık hizmetlerinden de anlayan idarecilere öncelik vermeye başladılar. Bu kapsamda sağlık turizmi işletmecisi olarak çalıştırılacak personele de ihtiyaç artmış ve rekabetten dolayı maaşlar da yükselmiştir. Bu kapsamda özellikle otelcilik alanında görev verilenlere ortalama en düşük 4500-5000 TL civarında maaş ödemesi yapılmaktadır. Görev alınan işletmenin Kurumsal olması, deneyim ve beceri gibi faktörler daha yüksek emekli maaşı alımını da sağlayabilmektedir.

Sağlık yönetimi bölümü mezunları ne iş yapar ?

Sağlık Kuruluşlarında ;

 • Sağlık yöneticisi kadrosunda çalışan kişiler çalışmış olduğu işyerinin mali, idari ve teknik işlerinin takibini yapar.
 • Sağlık yöneticileri, hastaların bakımı ve diğer sağlık hizmetleri haricinde kalan işleri organize ederek etmekten ve bu işlerin denetiminden sorumlu tutulurlar.
 • Sağlık yöneticiliği bölümünde eğitimi verilen , hastane idaresi, sağlığın finanse edilmesi, sigorta işlemleri, organizasyon ve teknolojinin doğru bir biçimde kullanımı ile ilgili olarak çalışmalar yürütürler.

Sağlık yönetimi mezunlarının çalışma alanları, nerelerde çalışabilirler ?

Sağlık alanında ülkemiz her geçen gün gelişmekte ve tüm Dünya’ya örnek teşkil edecek projeler geliştirmektedir. Bu kapsamda açılan yeni işletmelerin kalifiye personel ihtiyacı dolayısıyla gelecekte bu bölüm mezunlarına daha çok iş imkanı sağlanacağını düşünüyoruz. Çalışılabilecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bölüm mezunları Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde ve diğer sağlık hizmet sunucularında, SGK‘ya başlı  işletmelerde , uzman yardımcısı, uzman, müdür gibi idari pozisyonlarda görev alabilmektedirler. Ayrıca özel tıp merkezleri, özel hastaneler ve diğer tüm sağlık kuruluşları çalışma alanı olarak belirtilebilir.
 • Ayrıca özel sağlık sigortası firmalarında, ilaç firmalarında, medikal ve tıbbi cihazlar ve malzeme satışı gerçekleştirilen işletmelerde de idari görevler üstlenebilmektedirler.
 • Evde hasta bakım gerçekleştiren işletmelerde, huzur evlerinde, rehabilite merkezlerinde, diyaliz merkezlerinde ve özel laboratuvarlar da diğer çalışılabilecek yerler olarak verilebilir.

Sağlık yönetimi okuyanların yorumları 2022

Bölüm yeni olduğundan ve mezun sayısı henüz çok olmadığından bu bölümde hali hazırda okuyan, bölümden mezun olan çalışan ve çalışmayanların yorumları bölümü tercih edecekler için de yol gösterici olacaktır. Bu yüzden bölüm hakkındaki görüşlerinizi, sorularınızı ve yorumlarınızı yazımızın altındaki yorum kısmından iletmenizin herkes için yararlı olacağını düşünmekteyiz.niz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

22 Yorum
 1. Osman

  Bende bu sene sağlık kurumlar işletmeciliğini kazandım acaba nasıl bölüm

 2. Ali

  merhaba oglum haccettepe saglik yonetimi fakultesini ve istanbul teknik de insaat muhendisliyi kazanmis hangisini tercih etsek iyi olur ona fikirlerinizi yazarsaniz sevin iriz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ali Bey. Bunu kendiniz araştırmalısınız. Ben bu konuda bir fikir veremem maalesef.

 3. Şeyda

  Sağlık yönetiminde lisans eğitimi alıyorum. Herkes bölümü bitirir bitirmez yönetici, müdür olma derdine düşmüş. Öncelikle şunu bilmeniz lazım ki hiçbir müdür veya yönetici mezun olur olmaz müdür olmuyor. Bilginin yanında tecrübe lazım. Direkt müdür koltuğuna oturtsalar 2 gün bile yapamazsınız zaten. Yönetici olmak söylemek kadar kolay değil. İlk önce yönetilecek şeyleri yapmış olup iş süreçleri öğrenmek lazım ki öğretmenlik okuyanlar bile direkt öğretmen olamıyor aday öğretmenliği geçmeleri gerekiyor. Yöneticilik sadece lisans eğitimiyle sahaya yeni atılanların yapabileceği bir şey değil.

  1. Ömer Meriç

   Değerli görüşleriniz için teşekkür ederiz.

  2. İrem

   Peki iş imkanı var mı bende düşünüyorum şuan tercih aşamasındayim nasıl yapacağımi bilmiyorum o bölümü istiyorum fakat zor da gözüküyor

   1. Ömer Meriç

    İş imkanı şu anda her alanda zor İrem HANIM. İyi araştırmanızı öneririm.

 4. Umrn

  Ben sağlık yönetimi mezunuyum 4 yıldır. Ben İlk unıverste ye baslaycagım zaman önü açık geleeceğin meslegı dyorlardı 10 sene gectı neredeyse. hala gelecegn mesleği olack dyorlar. Kesnlkle devlet alımı yok, özelde iş imkanı yok alsalar bıle sızı lise mezunu yada onlısans meznuyla Bır statu de tutp sekreterlk gbı vasfsz işlerde calstyrylar. Ben asırı pısman ım okuduğum ıcın 4 yılım heba oldu kesnkle tavsiye etmyrum okumanızı. 2yıllık Bı tıbbı sekrtrlık bıle bu bolumden daha cok kıymet göryr en azından Bı atama puanı alımı var bızde o da yok. Kesnlkle okumayın pişmanlıktır bu bölüm

  1. Ömer Meriç

   Değerli görüşleriniz için teşekkür ederiz. Umarım tercih edecek ya da hali hazırda okuyan arkadaşlar için yol gösterici olacaktır.

 5. Ömer Meriç

  Merhaba. Şu an çok atama yok maalesef.

 6. Sena

  Merhaba ben de sağlık yönetimi bölümüne hazırlanmayı düşünüyorum ama ataması hakkında okuduğum yorumlarda okuyan arkadaşlarımızın pek memnun kalmadığını görüyorum kafam çok karıştı açıkçası

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için öyle ama ileride önü açık mesleklerden birisi olarak görülmekte. Tercih sizin iyi araştırma yapmanızı öneririm.

 7. metin

  kamuda veteriner sağlık teknikeri olarak çalışmaktayım lisans tamamlama olarak bu bölümü bitirdiğim takdirde özlük haklarıma ne gibi artıları olabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bildiğim kadarı ile ilave bir katkı sağlamaz. Ancak bunun için Cimer üzerinden bir talep oluşturabilirsiniz.

 8. sena

  Merhaba İzmir’de sağlık yönetimi bölümünü kazandım. İnternette bazı sitelerde genellikle olumsuz yorum okudum.Şuanda da acaba yanlış bölümü mü seçtim diye endişeliyim açıkçası.Mezun olduktan sonra yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum. Sizce yüksek lisans yaptıktan sonra iş bulma ihtimalim yüksek olur mu ? Veya bi hastanede çalışmaya başladığımda konumum ne olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Siz kendinizi geliştirmeye bakın. Herkes herşey hakkında yorum yapıyor bilir bilmez. Siz kendinizi geliştirirseniz emin olun iyi yerlere gelirsiniz.

 9. ilalalalayda

  Sağlık yönetimi bölümü tercih etmek istiyorum ama endiseliyim okulu bitirdikten sonra direkt ise girebiliyor muyuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İyi araştırmanızı öneririm. İş imkanları hakkında çok net bilgi sahibi değilim açıkçası.

 10. Kenan

  Kpss puanı olmadan özel sektörde iş bulabirmiyiz artı devlet hastanesinde çalışırsak ilk olarak görevimiz ne olucak nasıl belirleniyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Özel sektörde çalışmak için kpss şartı aranmıyor. Normalde kamuda yönetici kadrosunda başlamanız gerekir ancak şu anki uygulama ne yazıkki böyle işlemiyor.

 11. Emine

  Bu bölüme gitmeyi istiyorum ama endişeliyim kadrosu var mı ve hani mezun olduktan sonra diyorlar ki direkt hastanede sağlık yöneticisi olarak değil de sıradan bir işçi gibi çalışıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Emine HANIM. Ülkemiz sağlık alanında gelişmeye devam etmekte. Bu yüzden hem Kamu hem de Özel sektörde iş imkanı fazla olan bir bölüm gibi görünüyor. Şurada hemfikiriz. Yönetici olarak başlatmıyorlar çoğunlukla.