Diyetisyen Maaşları 2023 & İş İmkanları, Nasıl Olunur?

Diyetisyen maaşları ne kadar oldu? Yeni yıllar birlikte diyetisyen adayları ya da mevcut olarak bu mesleği icra edenlerin en çok sordukları soruların başında bu soru gelmekte. Günümüzde hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme ile birlikte diyetisyenlere olan talep de gün geçtikçe iyice artmakta. Hal böyle olunca iş alanı da genişlemekte.

Bu yazımızda özel hastane ve devlet hastanelerde diyetisyen maaşları ne kadar, kendi adına çalışan beslenme ve diyetetik uzmanları ne kadar maaş alıyor, beslenme ve diyetetik iş imkanları ve maaşları gibi konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Diyetisyen nasıl olunur 2023?

Diyetisyen olabilmek için üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik lisans bölümünden mezun olmanız gerekmekte. Mezuniyet sürecinden sonra devlette yer almak isteyenler için KPSS şartı aranmakta. Tabi puanları çok yüksek olmasa da yine de iyi bir yere atanabilmek için iyi puan yapılması gerekmektedir.

Üniversite mezuniyet sürecinden sonra özel hastanelerde çalışma imkanı da bulunmakta. Mezun sayısının fazla olması tabi ki rekabeti de arttırmakta. Burada kendini geliştirenlere ve tabi ki öne çıkanlara özel hastaneler öncelik verebilmekte.

İlgili bölümden mezun olanlar için bir diğer imkan ise kendi yerini açmak. Kendi adınıza açacağınız işletme ile bu hizmeti verebilirsiniz ancak tavsiyemiz belli bir tecrübeye ulaştıktan yani devlette ya da özelde belli bir tecrübe edindikten bu işe girişmeniz. Zira üniversiteden mezun olan ve işyeri açma imkanı olanlar tecrübe edinmeden bu işlere girişmekte ve bazı istisnalar hariç işin sonu hüsran olabilmekte.

Uzman diyetisyen nasıl olunur?

Uzman diyetisyen olabilmek için uzmanlık sınavına girmek ve sınavlarda başarılı olmak gerekiyor. Bu da mezuniyetten sonra kişinin kendini geliştirmesi ve bu konuda oldukça fazla emek vermesi ile olabilecek bir durum.

Diyetisyenin görevleri nelerdir ?

Diyetisyenlerin tek görevi insanları zayıflatmak değildir. Bu halkımızca konu hakkında yanlış anlaşılanların başında gelmektedir. Kişilerin genel sağlık durumlarını iyileştirmeye yönelik beslenme programları üretmek, obeziteden kurtulmalarını dolayısıyla zayıflamalarını sağlamak, tam tersi kilo alamayan ve bu yüzden bağışıklığı ve direnci düşük kişilere kilo aldırmaya yönelik çalışmalar üretmek gibi birçok görevleri bulunmakta.

Diyetisyenlik iş imkanları

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi bu alanda iş imkanı oldukça geniş. Zira bu branşa olan talep obezite oranının artması ile birlikte gün geçtikte artmakta. Özel hastanelerde ve devlette işe girmek diğer meslek gruplarına nazaran daha kolay. Ayrıca kendi işyerinizi açarak da güzel kazançlar sağlayabilirsiniz.

Diyetisyenlik önü açık mı?

Peki diyetisyenliğin önü açık mı? Artan taleple birlikte gelecekte de önemli meslekler arasında yer alacağını düşünüyoruz. Zira günümüzde insanlar bu konuda biraz daha bilinçli ve eskiye nazaran daha çok talep var.

Beslenme ve diyetetik maaşları 2023

Şimdi gelelim asıl konumuza. Beslenme diyetetik maaşları tutarlarına geçmeden önce özellikle şunu belirtmek isteriz. Burada yazacağımız diyetisyenlik maaşı özelde ve devlet hastanelerinde 2023 ortalama verilerine göre asgari olarak ödenen tutarlardır. Verilecek beslenme ve diyetisyenlik maaşları hizmeti sağlayan işyeri politikalarına, diyetisyen ile işverenin sözleşme koşullarına ve tabi ki tecrübesine göre farklılık gösterecektir. Bu hükümler çerçevesinde ortalama maaş tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

Devlette diyetisyen maaşları14.000-16.000 TL
Özelde diyetisyen maaşları10.000-12.000 TL
Sözleşmeli diyetisyen maaşları14.000-15.000 TL

Devlet hastanesi diyetisyenlik maaşları 2023

Devlet hastanelerinde ilk defa göreve başlayanlar 8 derece ve 1. kademeden göreve başlamaktalar. Bu çerçevede devlette ilk defa 01 Ocak 2023 tarihi itibariyle 8. derece ve 1. kademede göreve başlayacak birisine ödenecek net beslenme ve diyetetik maaşı 13.960,00 TL civarında olacaktır.

Sözleşmeli diyetisyen maaşı

Devlet diyetisyen maaşları kadrolu ve sözleşmeliler arasında çok da fark etmemektedir. Sözleşmeli diyetisyen maaşları devlette 01 Ocak 2023 itibariyle ortalama ve en düşük 14.000 TL civarında ödenmektedir. 

Yeni atanan diyetisyen maaşı 2023

Devlette yeni atanan kadrolu diyetisyen maaşları ile sözleşmeli maaşları aynıdır. 01 Ocak 2023 tarihi itibariyle yeni atanmış diyetisyen maaşı 13.937,00 TL civarındadır. 

Üniversite hastanesi diyetisyen maaşları ne kadar?

Üniversite hastanelerinde çalışanlar genelde kadrolu ya da sözleşmeli olarak istihdam edilmektedir. Ödenecek maaş tutarları devlette diyetisyen maaşları için belirtilen tutarlarla aynı olacaktır. 01 Ocak 2023 itibariyle üniversite hastanelerinde kadrolu ve sözleşmeli diyetisyen maaşları 13.937,00 TL civarında olacaktır.

Özel hastane diyetisyen maaşı 2023

Özelde diyetisyen maaşları hastane politikasına ve diyetisyenin tecrübesi ile müşteri profiline göre çok değişkenlik göstermekte. İlk defa özel hastanede bu işe başlayacaklara ödenen ortalama beslenme ve diyetetik bölümü maaşları 10.000-12.000 TL arasında değişmekte. Ancak geçmiş profili ve tecrübesi iyi olanlara ödenen özel hastanede diyetisyen maaşları 10-15 bini bile bulabilmekte. Bu yüzden net olarak özel hastane diyetisyen maaşlarını belirtmek yanlış olacaktır.

Uzman diyetisyen maaşı ne kadar?

Uzmanlık kadrosunda çalışanların beslenme ve diyetetik devlet maaşları ile özel sektör maaşları tabi ki uzman olmayana göre farklı olmakta. Uzman diyetisyen devlet maaşları 18.000-20.000 bin TL olurken özel sektörde ise uzman beslenme ve diyetetik mezunu maaşları başlangıçta ortalama 12.000-14.000 Bin TL maaş ödenmekte.

Emekli diyetisyen maaşı ne kadar?

Bazı özel hastaneler ve ya poliklinikler emekli diyetisyen çalıştırarak tecrübelerinden yararlanmakta. Tabi diyetisyenin hasta çevresi genişse ve tabi popülaritesi yüksekse hastane açısından daha da yararlı olmakta. Emekli beslenme ve diyetetik uzmanı maaşları için bir tutar belirtmek zor çünkü tutarlar değişkenlik gösterebilmekte.

2023 yılı için ortalama olarak belirtmek gerekirse 10.000-12.000 TL’den başladığını söyleyebiliriz. Eğer emekli çalışan iseniz çalışan emekli kıdem tazminatı alabilir mi sayfamızdan işten ayrılmanız durumunda tazminat alıp alamayacağınız hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yurtdışında diyetisyen maaşları ne kadar?

Yurtdışında hem uzman olmayanlar hem de uzman diyetisyen maaşları Türkiye’ye göre daha yüksek ödenmektedir. Tabi ödenecek yurtdışı diyetisyen maaşları çalışılan ülke ve kişinin becerisi ile çalışılan sağlık hizmet sunucusuna göre farklılık gösterebilir. Yurtdışında ortalama maaşların 2023 yılı için 2500-3000 euro olarak ödendiğini söyleyebiliriz.

Yüksek lisans Yapmış Diyetisyen Maaşı

Yüksek lisans Yapmış Diyetisyen Maaşı işin aslına bakarsanız çok da farklı değil. Kamuda yüksek lisans bir derece olarak etki etmektedir. Bu da maaş üzerinde çok fazla etki yaratmamaktadır. Özetle yüksek lisans yapan diyetisyen maaşları da içeriğimizde belirtilen maaşlar kadardır.

Güzellik Merkezi diyetisyen maaşları

Güzellik Merkezi diyetisyen maaşları işyeri politikalarına ve sözleşmeye göre değişebilir. Ortalama maaşlar 14.000-16.000 TL aralığındadır. Ancak daha yüksek ödeyen merkezler de vardır.

Almanya diyetisyen maaşları

Almanya diyetisyen maaşları çalışılan işyerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemizden özellikle son zamanlarda Almanya’ya kalifiye eleman göçü yaşanmaktadır. Bu nedenle Almanya maaşları sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Almanya’da ortalama diyetisyen maaşları 3000-4000 euro aralığındadır.

Hangi devlet hastanesinde diyetisyen var?

Genel olarak tüm devlet hastanelerinde bazı istisnai durumlar haricinde diyetisyen bulunmakta. Bazı küçük ilçelerde kadro eksiği ya da atama tercihinin olmaması nedeniyle doktor olmayabilmekte. Ancak tüm devlet hastanelerinde diyetisyenler için en az 1 kadro bulunmakta ve genel olarak de bu hizmet verilebilmekte.

Özel diyetisyen ücretleri 2023

Özel hastanelerde ya da kendi yerinde hizmet veren diyetisyenlerde ücretler 2023 yılı için her bir görüşmede ortalama 400-500 TL civarındadır. Tabi başvurduğunuz kişiye talep fazla ise ve popülaritesi yüksek biri ise çok daha yüksek ücretler ile karşılaşma olasılığınız yüksek olacaktır. Bu yüzden randevu alırken ücreti de sormanızda yarar olacaktır.

Devlet hastanelerinde ise cüzi bir miktar karşılığında muayene olma imkanı var. Devlet hastanesinde sigortalı ve sigortasız olarak güncel muayene ücretleri için hemen  özel ve devlet hastanesi muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diyetisyenlik kaç sene?

Üniversitelerin lisans bölümü olan Beslenme ve Diyetetik 4 yıllık bir bölümdür. 4 yıl sonunda öğrenimini başarı ile tamamlayanlar göreve başlayabilmekte.

Beslenme ve diyetetik okuyanların yorumları 2023

Beslenme ve diyetetik nedir maaşları konusunda yukarıda elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Tabi burada bölümü okuyan ya da bölümden mezun olanların görüşleri, bölüm hakkındaki değerli yorumları bu bölümü okumak isteyen ve bu alanda geleceğini planlamak isteyenler açısından yol gösterici olacaktır. Yazı altında bölümü okumak isteyen ve okuyanların yorumlarını bulabilirsiniz. Siz de görüşünüzü ve sorunuzu yorum kısmından iletebilirsiniz.

Doktor maaşları sayfamızdan zamlı güncel doktor maaşları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kendi ofisini açan diyetisyen ne kadar kazanır?

Kendi ofisini açan diyetisyenlerin ortalama kazancı aslında kendisine bağlıdır. Tercih edilebilirlik, popülarite ve en önemlisi de ofisin açıldığı il/ilçe aylık gelir üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle kendi ofisi olan şu kadar kazanır demek zordur.

Diyetisyen iş imkanı var mı?

Devlet hastaneleri ve özel hastaneler ile polikliniklerde iş imkanı vardır. Kendi ofisinizi açarak da bu işi yürütebilirsiniz. Ancak şunu belirtmek gerekiyor. Mezun sayısı her geçen gün katlanarak artıyor. Bu yakın gelecekte iş imkanlarını sınırlı bir hale getirebilir.

Diyetisyen olmak için kaç yıl okunur?

Beslenme ve Diyetetik bölümü lisans bölümüdür ve 4 yıl öğrenim süresi bulunmaktadır.

Diyetisyen kendi ofisini açabilir mi?

Diyetisyenler kendi ofislerini açarak burada destek sağlayabilmektedirler. Bunun için Kanunen bir engel bulunmamaktadır.

Diyetisyenler hastanede çalışır mı?

Diyetisyenlerin en büyük istihdam alanları hastanelerdir. Hem özel hastaneler hem de devlet hastanelerinde çalışma imkanları bulunmaktadır. Devlet hastanesi diyetisyen maaşları özel sektöre göre daha yüksek ödenmektedir.

Diyetisyen en fazla ne kadar maaş alır?

Devlette en yüksek maaş 2023 için ortalama ilave ödemeler dahil 20000-25000 TL aralığındadır. Ancak kendi bürosunu açan ya da özel hastanelerde çalışan ve müşteri portföyü geniş olanlar için aylık kazanç tutarları daha yüksek olabilmektedir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın