Diyetisyen Maaşları 2020

0

Diyetisyen maaşları ne kadar oldu ? Yeni yıllar birlikte diyetisyen adayları ya da mevcut olarak bu mesleği icra edenlerin en çok sordukları soruların başında bu soru gelmekte. Günümüzde hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme ile birlikte diyetisyenlere olan talep de gün geçtikçe iyice artmakta. Hal böyle olunca iş alanı da genişlemekte.

Bu yazımızda özel hastane ve devlet hastanelerde diyetisyen maaşları ne kadar, kendi adına çalışan beslenme ve diyetetik uzmanları ne kadar maaş alıyor gibi konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Diyetisyen nasıl olunur ?

Diyetisyen olabilmek için üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik lisans bölümünden mezun olmanız gerekmekte. Mezuniyet sürecinden sonra devlette yer almak isteyenler için KPSS şartı aranmakta. Tabi puanları çok yüksek olmasa da yine de iyi bir yere atanabilmek için iyi puan yapılması gerekmektedir.

Üniversite mezuniyet sürecinden sonra özel hastanelerde çalışma imkanı da bulunmakta. Mezun sayısının fazla olması tabi ki rekabeti de arttırmakta. Burada kendini geliştirenlere ve tabi ki öne çıkanlara özel hastaneler öncelik verebilmekte.

İlgili bölümden mezun olanlar için bir diğer imkan ise kendi yerini açmak. Kendi adınıza açacağınız işletme ile bu hizmeti verebilirsiniz ancak tavsiyemiz belli bir tecrübeye ulaştıktan yani devlette ya da özelde belli bir tecrübe edindikten bu işe girişmeniz. Zira üniversiteden mezun olan ve işyeri açma imkanı olanlar tecrübe edinmeden bu işlere girişmekte ve bazı istisnalar hariç işin sonu hüsran olabilmekte.

Uzman diyetisyen nasıl olunur ?

Uzman diyetisyen olabilmek için uzmanlık sınavına girmek ve sınavlarda başarılı olmak gerekiyor. Bu da mezuniyetten sonra kişinin kendini geliştirmesi ve bu konuda oldukça fazla emek vermesi ile olabilecek bir durum.

Diyetisyenin görevleri

Diyetisyenlerin tek görevi insanları zayıflatmak değildir. Bu halkımızca konu hakkında yanlış anlaşılanların başında gelmektedir. Kişilerin genel sağlık durumlarını iyileştirmeye yönelik beslenme programları üretmek, obeziteden kurtulmalarını dolayısıyla zayıflamalarını sağlamak, tam tersi kilo alamayan ve bu yüzden bağışıklığı ve direnci düşük kişilere kilo aldırmaya yönelik çalışmalar üretmek gibi birçok görevleri bulunmakta.

Diyetisyenlik iş imkanları

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi bu alanda iş imkanı oldukça geniş. Zira bu branşa olan talep obezite oranının artması ile birlikte gün geçtikte artmakta. Özel hastanelerde ve devlette işe girmek diğer meslek gruplarına nazaran daha kolay. Ayrıca kendi işyerinizi açarak da güzel kazançlar sağlayabilirsiniz.

Diyetisyenlik önü açık mı ?

Artan taleple birlikte gelecekte de önemli meslekler arasında yer alacağını düşünüyoruz. Zira günümüzde insanlar bu konuda biraz daha bilinçli ve eskiye nazaran daha çok talep var.

Beslenme ve diyetetik maaşları 2020

Şimdi gelelim asıl konumuza. Maaş tutarlarına geçmeden önce özellikle şunu belirtmek isteriz. Burada yazacağımız maaş tutarları özelde ve devlet hastanelerinde 2020 ortalama verilerine göre asgari olarak ödenen tutarlardır. Verilecek maaş hizmeti sağlayan işyeri politikalarına, diyetisyen ile işverenin sözleşme koşullarına ve tabi ki tecrübesine göre farklılık gösterecektir. Bu hükümler çerçevesinde ortalama maaş tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

Devlet hastanesi diyetisyenlik maaşları 2020

Devlet hastanelerinde ilk defa göreve başlayanlar 8 derece ve 1. kademeden göreve başlamaktalar. Bu çerçevede devlette ilk defa 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle 8. derece ve 1. kademede göreve başlayacak birisine ödenecek net maaş tutarı 4400 TL civarında olacaktır.

Özel hastane diyetisyen maaşı 2020

Özel hastanelerde ödenecek maaş hastane politikasına ve diyetisyenin tecrübesi ile müşteri profiline göre çok değişkenlik göstermekte. İlk defa özel hastanede bu işe başlayacaklara ödenen ortalama maaşlar 3500-4000 TL arasında değişmekte. Ancak geçmiş profili ve tecrübesi iyi olanlara ödenen maaşlar 10-15 bini bile bulabilmekte. Bu yüzden net olarak şu kadar maaş alırsınız demek yanlış olacaktır.

Hangi devlet hastanesinde diyetisyen var ?

Genel olarak tüm devlet hastanelerinde bazı istisnai durumlar haricinde diyetisyen bulunmakta. Bazı küçük ilçelerde kadro eksiği ya da atama tercihinin olmaması nedeniyle doktor olmayabilmekte. Ancak tüm devlet hastanelerinde diyetisyenler için en az 1 kadro bulunmakta ve genel olarak de bu hizmet verilebilmekte.

Özel diyetisyen ücretleri 2020

Özel hastanelerde ya da kendi yerinde hizmet veren diyetisyenlerde ücretler 2020 yılı için her bir görüşmede ortalama 200 TL civarındadır. Tabi başvurduğunuz kişiye talep fazla ise ve popülaritesi yüksek biri ise çok daha yüksek ücretler ile karşılaşma olasılığınız yüksek olacaktır. Bu yüzden randevu alırken ücreti de sormanızda yarar olacaktır.

Devlet hastanelerinde ise cüzi bir miktar karşılığında muayene olma imkanı var. Devlet hastanesinde sigortalı ve sigortasız olarak güncel muayene ücretleri için hemen https://sgkbilgisi.com/hastane-muayene-ucretleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diyetisyenlik kaç sene ?

Üniversitelerin lisans bölümü olan Beslenme ve Diyetetik 4 yıllık bir bölümdür. 4 yıl sonunda öğrenimini başarı ile tamamlayanlar göreve başlayabilmekte.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.