Varide no Ne Demek? & Süreci Takip Edin

Varide no ne demek sorusu özellikle emeklilikte yaşa takılanlar yasası kapsamında emekliliğe başvuran milyonlarca kişinin cevabını araştırdığı soruların başında geliyor. Varide no kısmı SGK Evrak takip sisteminde yer alan bir numaradır ve kişiler bu ekranda yaptıkları sorgulamalarda varide numarasını da görmektedir. Bu içerikte Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından varide numarasının ne anlama geldiği hakkında bilgi verilecektir.

SGK varide tarihi ne demek?

Varide kelime anlamı olarak “Gelen Şey” anlamına gelir. Varide numarası ise gelen şeyin numarası olarak tanımlanabilir. Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından SGK varide tarihi ise SGK’ya gelen ve kayda alınan tüm evraklara verilen numaradır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na gelen ya da giden tüm evraklara tarih ve numara verilir. Verilen bu numara varide numarası olarak tanımlanır ve evrak takip işlemleri SGK DYS evrak takip sisteminden bu numara ile gerçekleştirilir.

Emeklilikte Varide tarihi ne demek

Emeklilikte varide tarihi emeklilik dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına alındıktan sonra dilekçeye verilen tarihtir. Yani Kurum kayıtlarına giriş tarihi olarak tanımlayabiliriz. Kayıt tarihi ile birlikte bir de numara verilir. İşte bu numara da varide numarası olarak tanımlanır.

Varide no ile tahsis no aynı mı

Varide no ile tahsis no aynı değildir. Varide Sosyal Güvenlik Kurumu’na gelen ya da giden evraklara verilen numaradır. Tahsis numarası ise emekli olan ve aylık bağlananlara verilen numaradır. Yani tahsis numarası son aşamadır ve emekli maaşı bağlanınca verilir. SGK tahsis talebi nedir sayfamızdan tahsis numarasının ne olduğu hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

SGK varide no sorgulama nasıl yapılır?

SGK evrak kayıt sorgulamaları SGK DYS evrak takip sisteminden yapılmaktadır.

 • Sorgulama yapabilmek için e-devlet şifrenizin olması gerekir.
 • E-devlet şifreniz varsa SGK gelen ve giden evrak kayıtları, emeklilik hareketlerine SGK DYS takip sisteminden bakabilirsiniz.
 • Sistemdeki gelen evrak kayıtlı, giden evrak kayıtlı, dosyasına kaldırıldı gibi açıklamaların ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgiler için ise SGK DYS Evrak takip başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK varide numarası ile bakma

Varide no ile evrak sorgulama işlemi sadece Sosyal Güvenlik Merkez’lerinde yapılabilmektedir. Siz yukarıda bağlantısını paylaştığım sistemde sadece e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. Bu sistem T.C. numaranızda işlem gören evrak hareketlerini gösterir.

Varide no nerede yazar?

SGK DYS evrak takip sisteminden sorgulama yaptığınızda görüleceği üzere varide no ilk satırda yazmaktadır. İlk satırda Varide No, ikinci satırda ise Varide tarihi yer almaktadır.

SGK Evrak Takibi nereden yapılır?

SGK evrak takip işlemleri e-devlet sisteminde yer alan SGK DYS evrak takip sistemi üzerinden yapılır.

EYT başvuru sonucu nereden öğrenilir?

SGK DYS evrak sisteminden evrak sürecini takip edebilirsiniz. Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ise e-devlette SGK bölümünde yer alan aylık bilgisi menülerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

4/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Varide no Ne Demek? & Süreci Takip Edin” üzerine 10 yorum
 1. Merhaba ben rahmetli babamin emekli maasini kismen aliyordum.sigortali bir işte 13 gün calisip cikisimi verdim.Rahmetli babamin emekli maasi kesildi 4 aydir alamiyorum.Ölüm aylığı dilekcesi verdim sgk ya maasin tekrar bana baglanmasini istiyorum saglik hastaneden de faydalanmak istiyorum.maaşi ne zaman alabilirim.

  Yanıtla
 2. Merhaba
  Başvuru yaptığım zaman verilen varide no, Emeklilik servisine evrak gittikten sonra değişti şu an evrak beklemede ve 2 aydır bu şekilde
  2.varide numarası normal midir
  Teşekkürler

  Yanıtla
 3. Merhaba 3 Mart 2023 emeklilik başvurusu yaptım.tahssis no verildi.sgk günlük ödeme bankaya yatırıldı.fakat maaş günü herhrngi bir ödeme yapılmadı.3 gün geçtiği halde herhangi bir ödeme yok.sebebi ne olabilir acaba?

  Yanıtla
 4. Merhabalar 8 Mart’ta SGK ya yaşlılık aylığı için başvuru yaptım. Hâlâ tahsis no verilmedi. SGK sayfasından evrak sorguladigimda “gelen evrak beklemede” yaziyor. Tahsis numarası almam için ne yapmam lazım ? Şuan emekli oldum mu ne zaman maaş alabilirim hiç bilmiyorum

  Yanıtla
Yorum yapın