SGK Tahsis Talebi Ne Demek & Red, Kabul Edilmiştir?

SGK Tahsis talebi ne demek sorusu özellikle EYT emeklilik başvuruları ile birlikte okurlarım tarafımdan bana en çok sorulan sorulardan birisi olmuştur. Tahsis, aslında kelime anlamı olarak bir şeyi ya da bir yeri özel birisine ayırmak anlamına gelir. Ancak Sosyal Güvenlik Mevzuatı açısından anlamı farklıdır. Bu yazımda sizlere tahsis talebinin ne olduğundan bahsedeceğim ve konu hakkında diğer bilgileri paylaşacağım.

SGK tahsis talebi nedir?

Tahsis, Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından emeklilik anlamına gelir. Tahsis talebi bu nedenle emeklilik talebi anlamına gelir. Emeklilik dilekçesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na e-devletten ya da elden/posta yolu ile verdiğinizde sistemde tahsis talebi olarak görürsünüz. SGK DYS evrak takip sisteminde sorgulama yaptığınızda da …. tarihli tahsis talebi olarak görüntülenir. Tahsis talebine istinaden SGK tarafından size bir numara verilir. Bu numara tahsis numarası olarak adlandırılır. Tahsis numarası nedir sayfamızdan konu hakkında daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

4a tahsis talebi nedir?

4/a eski adı ile SSK Kapsamında çalışan sigortalıların tabi oldukları sigorta koludur. Son çalışması 4/a kapsamında olan sigortalıların emeklilik dilekçesi vermeleri durumunda sistemdeki açıklama 4a tahsis talebi diğer adı ile 4a emeklilik talebi anlamına gelir.

Tahsis talep Belgesi gönderildi ne demek?

Emeklilik dilekçesi diğer adı ile tahsis talep belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu’na verildiğinde ve evrak servisinden emeklilik servisine havale edildiğinde tahsis talep belgesi gönderildi olarak görünür.

Emeklilik tahsis talep ne demek?

Emeklilik için gereken tüm şartları sağlayıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik dilekçesi verdiğinizde emeklilik tahsis talebi olarak sisteme geçer. Bu emeklilik için dilekçe verdiğiniz ve dilekçenizin SGK kayıtlarına girdiği anlamına gelir.

Emekli maaşı tahsis talep tarihini takip eden ay başından bağlanır

Emekli maaşınız tahsis talebi yani emeklilik dilekçenizin Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıt tarihini takip eden ayın başında bağlanır. Ayın 1’inde de başvursanız 30’unda da başvursanız emekli maaşınız başvuru tarihini izleyen ay başından bağlanır. Yani diyelim ki 17 Mart tarihinde tahsis talep dilekçenizi verdiyseniz aylık başlangıç tarihiniz 01 Nisan tarihi olacaktır. Nisan ayında tahsis numaranızın son rakamına göre aylık ödeme tarihinde bir tam bir de o güne kadar geçen süre için kısmi ödeme alabiliyorsunuz.

Evrak türü tahsis ne demek?

Evrak kayda alındığında tahsis olarak açıklama bölümü girildiyse emeklilik dilekçenizin kayda alındığı ve işlem sürecinin başlatıldığı anlamına gelir.

Dys tahsis talep ne demek?

DYS Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kullanılan evrak sistemidir. Kuruma gelen ve giden tüm evraklar DYS-Döküman Yönetim Sistemi üzerinden takip edilir, kayda alınır ve gönderilir. DYS evrak takip sisteminden evrak varide sorgulaması yaptığınızda DYS tahsis talep açıklaması varsa emeklilik talebinizin SGK kayıtlarına geçtiği anlamına gelir.

Tahsis talep başvurunuz kabul edilmiştir ne demek?

Tahsis talep başvurunuz kabul edilmiştir açıklamasını görüyorsanız emeklilik başvurusunun onaylandığı ve aylık alabileceğiniz anlamına gelir. Bu açıklamayı görüyorsanız ilk ödeme döneminde ilk maaşınızı ve biriken tutarları bankadan alabilirsiniz.

SGK tahsis talep red ne demek?

Emeklilik talebi şartlar sağlanmadığı için reddedildiyse sistemde bu şekilde açıklama görünür. Reddin birçok nedeni olabilir. Prim borcu olması, prim gün sayısının yetersiz olması gibi.

E-devlet üzerinden alınan tahsis talebi ne demek?

Emeklilik başvurunuzu e-devletten online yaptıysanız sistemde sorgulama yaptığınızda bu şekilde görüntülenir.

Emeklilik tahsis talep Türü nedir, ne girilmeli?

Özellikle e-devletten yapılan emeklilik başvurularında emeklilik tahsis talep türünün ne girileceği hakkında tereddütler yaşanmaktadır. Eğer normal emeklilik başvurusu yapacaksanız ve ya EYT kapsamında başvuru yapacaksanız Emeklilik tahsis talep Türü kısmında “YAŞLILIK AYLIĞI” bölümünü seçmelisiniz. Bunun haricindeki tahsis talepleriniz için ilgili seçeneği seçmelisiniz.

Tahsis talep ne kadar sürer?

Tahsis talebine istinaden emekli maaşının bağlanma süresi bağlı olunan emeklilik servisi iş yoğunluğuna göre değişir. Genel olarak ortalama 1,5-2 ay içerisinde aylık bağlama işlemleri tamamlanır. Yukarıda da belirttiğim gibi geç bağlansa bile emekli aylığı tahsis talebinizi takip eden ay başından bağlanacağı için birikmiş ödeme alırsınız, bir kaybınız olmaz. Emeklilik dilekçesi verildikten sonra ne zaman maaş bağlanır başlıklı içeriğimizden konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tahsis ilk karar ne demek?

Tahsis ilk karar aylık için gereken şartların sağlandığı ve emeklilik için dosyanın son onaya gönderildiği anlamına gelir.

4.2/5 - (12 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Tahsis Talebi Ne Demek & Red, Kabul Edilmiştir?” üzerine 72 yorum
 1. Slm hayırlı cumalar dys evrak sonucunda son açıklamada talep numarası yazıyor bu ne anlama geliyor cevap verirseniz sevinirim

  Yanıtla
 2. Yaklaşık 2 aydır emeklilik servisi 1 de evladım bekliyor bu servis ne is yapiyor onu merak ettim saygilar

  Yanıtla
  • Merhaba. EYT sürecinde 2 ay uzun değil. Binlerce başvuru var. Ancak evrak sisteminden takip etmeyin. Aylık bilgisi sorgulamadan bakın. Eğer aylık bağlanmadıysa SGK ile bir görüşün. Hata var mı yok mu ya da eksik bir öğrenin bence.

   Yanıtla
 3. Merhaba, 1980 Doğumluyum 01.07.1997 sigorta girişim ve 7267 günüm var.43 yaşına geldiğimde Eyt’den 01.08.2023’de dilekçemi verdim.
  Şimdi baktım açıklamada TAHSİS DEVİR yazıyor ne demek istiyor bilgi verebilir misiniz teşekkürler.

  Yanıtla
 4. merhaba ömer bey yuzde 53 engelliyim 06.09.2023 te emekli olma hakkına sahibim emeklilik dilekçemi işverene ve sgk ya ne zaman vermeliyim tahsis talep belgesini ne zaman işleme almalıyım

  Yanıtla
 5. Merhaba . öncelikle açıklamalarınız ve destekleriniz için teşekkürler.
  11.03.2023 ve 28.03.2023 tarihlerinde doğum borçlanması yaptım.28.03.2023 te ödedim. 28.03.2023 e devletten tahsis talep dilekçesi verdim. 10 gün eksiğim olduğunu görünce 29.03.2023 te tekrar borçlanma yapıp aynı gün ödedim. Tahsis talepten sonra ret diye başvurumu iptal ettiler. ben aynı ay içinde olabilir diye biliyordum. 4 aylık birikmişim iptal olacak yeniden başvuru yapacaksın diyorlar.

  Yanıtla
 6. Ömer bey merhaba sorum şu cep telefonuma Sn.hakan aydın tahsis talep başvurunuz kabul edilmiştir diye mesaj geldı.Bu emeklıliğe hak kazandım anlamınamı gelir.Geliyorsa e devletten 4A Emekli Aylık Bilgisi nı sectiğimde neden Sisteme kayıtlı 4A Emekli Aylık bilginiz bulunmuyor. yazıyor? cevaplarsanız çok sevınırım teşekkürler.

  Yanıtla
 7. Merhaba.EMEKLİLİK İŞLEMLERİ SERVİSİ 1 (4/A BİRİNCİ KARAR- 1-5 ARASI )) Tahsis Talebi aciklamasi girilmis basvuruma ne anlama geliyor ? tesekkurler

  Yanıtla
 8. Merhaba , ilk başvuru tarihi 03.03.2023 olan başvurumun gelen son mesajı dys de bu şekilde. rica etsem yorumlarmısınız?
  SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK İŞLEMLERİ SERVİSİ 4 (4/A BİRİNCİ KARAR – 6-0 ARASI
  Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış
  Tarih: 28/03/2023 4:04 PM Açıklama TAHSİS TALEP

  Yanıtla
 9. Ömer Bey merhabalar,
  EYT kapsamında 8 Mart’ta yaptığım emeklilik başvurum kabul edilmiş ve 6 Mayıs’ta tahsis numaram belli olmuş, ayrıca e devletten emekli aylık bilgilerim görünüyor. Aylık başlangıç tarihi ise, 1 Nisan olarak görünüyor ancak maaş bilgisi bulunmuyor ve 0 olarak yazıyor. Günlük ödeme kısımlarına baktığımda henüz bir ödeme görünmüyor. Emekli ödeme bilgilerinde yine herhangi bir ödeme görünmüyor yazıyor. Bu tahsis numarası belli olduktan sonra maaşın sistemde görünmesi kaç gün sürer aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Saygılar
  Şakir Aydın

  Yanıtla
 10. Ömer Bey merhaba.Ben ik.cıyım.10 personelim içim emeklilik işlemleri yaptım yaşlılık aylığı olarak başvurdum.fakat sadece 1 tanesi maaş almaya başladı.halbuki hepsini aynı gün başvurmuştuk 7 martta hepsinin başvurusu yapıldı.şu an e-devlette dys sorgulamasında hepsindede gelen evrak kutusuna kaldırılmış diye yazıyor.bu süreç ne kadar daha sürer?1,5 ay oldu hep bu şekilde yazıyor.

  Yanıtla
 11. Emeklilik başvurusu yaptım hemen akabinde tahsis talep başvurunuz kabul edilmiştir mesajı geldi.ancak dys de üç gündür evrak beklemede yazıyor.bu ne demek

  Yanıtla
 12. merhaba
  66030793 06/03(e devlet üzerinden alınan tahsis talebi) -GELEN EVRAK KAYITLI
  70639935 15/04 (aylık talebiniz) -giden evrak kayıtlı- TAHSİS TALEBİ RED
  66030793 06/03(e devlet üzerinden alınan tahsis talebi) -GELEN EVRAK BEKLEMEDE

  Merhaba,
  dys evrak takip sisteminde bu şekilde görünüyor. 15/04 den sonra tekrar 06/03 e geçmiş. Varide no.ları farklı. alo 170i aradım -bizde red bilgisi görünmüyor beklemede görünüyor dediler. ne olabilir yardımcı olabilir misiniz. Teşekkür ederim

  Yanıtla
 13. Merhaba…
  1994 10. ay çalışmaya başladım.
  2004 yılı 7. aya kadar 4A olarak 3200 gün biriktirdim.
  yedek subay askerlik 525 gün olarak gözüküyor.
  2008 den sonra 4B olarak 3000 günüm var…

  1 – Mevcut şartlarda EYT kapsamında emekli olabilir miyim?
  2 – Olamazsam dondurulmuş 4B 3000 günüm var, yeni kanunda ihya yapılandırma var mıdır? Varsa şartları nedir?

  Cevaplarsanız sevinirim.
  Teşekkürler…

  Yanıtla
  • Merhaba.
   Son 2520 günün 1260 günden fazlası bağkur olduğu için şartlarınızın bağkura göre hesaplanması gerek. Bağkurdan EYT kapsamında 9000 günle yaş şartı olmadan emekli olabilirsiniz. Son çıkan kanunda ihya yok.

   Yanıtla
 14. Merhaba ustat emeklilik servisi 1 tahsis ilk karar. Açıklama tahsis talep yazıyor bu açıklamaların anlamları nedir şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 15. Merhaba emeklik başvurusunda bulundum ilk olarak emeklilik başvurusu talebiniz kabul edilmiştir ne anlama geliyor şuanda da 2. Kararda görünüyor bu ne anlama geliyor 🙏

  Yanıtla
 16. Merhaba emeklik başvurusunda bulundum SGK dan önce emeklilik (tahsis talebiniz kabul edilmiştir) msj geldi emekli oldum anlamına geliyor 2.si ise 2. Kararda görünüyor bu ne demek açıklarsanız çok sevinirim 🙏

  Yanıtla
 17. Merhaba.6 marta başvuru yaptım dosyaya kaldırılmış yazıyor karşılığında tahsis talep boluya gönderilmiş diyor ne zaman sonuçlanır acaba .SSK 4.a.basvurdum

  Yanıtla
 18. Merhaba Ömer bey, eyt için e devletten 08.03.2023 tarihinde başvurdum 06.04.2023 te “çıktısı elden alındığı için kapatıldı.”diyor ama ben herhangi bir şey almadım. Bu ne demek acaba?

  Yanıtla
 19. Merhaba Ömer bey babamın %50 engelli raporu var 25.02.2005 girişli 6400 gün primi var gittiğimiz sosyal güvenlik kurumlarında emekli olabilliceği söylenmişti fakat başka bir sosyal güvenlik kurumuna gidince olamayacağı söylendi babam işten de çıkışını alıp belgesini yollamıştı bu süre zarfında. Babam emekli olabiliyor mu? Olamazsa başta olur denilen sosyal güvenlik kurumu müdürlerine dava açma hakkımız var mı?

  Yanıtla
   • merhaba babanız yuzde 50 engelli ise 20 yıl 4400 güne tabi yani 25.02.2025 tarihinde emekli olabilir. yuzde 60 ve üzeri engelli durumunda 18 yılda emekli olabilirdi ancak

    Yanıtla
  • Merhaba. Eğer %50 vergi indirimi yazısı varsa babanız bana göre de emeklilik şartlarını sağlıyor. 18 yıllık sigortalılık süresi şartı var. Bu şartı 25.02.2023 tarihi itibariyle tamamlamış oluyor babanız.

   Yanıtla
 20. merhaba , dys evrak takıpte evrak tipinde gelen evrak bölümüne kaldırılmıştır yazıyor açıklamada tahsis talep diyor ne kadar zaman sürer bu süreç

  Yanıtla
 21. Merhaba , Ömer bey 06.03.2023 te basvurumuzu yaptik 4A dan . hemen arkasindan evraklariniz sgk kayitlarina girmistir. Takip linkinden baktigimizda b29 emeklilik servisi tahsis havuzu gelen evrak beklemede diyor bu ne demek acaba . Bazi kisilere kabul edildi mesaji gelmis bize yazdigim sekilde geldi evrakta bir eksikmi var acaba. Bir de GSS borcu emekliligi engel teskil eder mi . Teşekkürler.

  Yanıtla
Yorum yapın