18 Ek 83 Terki Ne Demek?

18 ek 83 terki ne demek?  Bildiğiniz gibi 7256 sayılı yasa kapsamında 2020 Ekim ayı ve öncesi 4b yani bağkur prim borçlarının silinmesi ve borçlu sürelere ait hizmetlerin dondurulması düzenlemesi de yer aldı. Yapılandırma başvurusu yapmayanlar ve borçlarını ödemeyenler ise bağkur sanal terk 84 ile borçları otomatik olarak silindi. Şimdi bağkurda Terk 83 kodu ile sanal terk 84 kodunun ne anlama geldiği hakkında bilgi vermeye çalışalım.

18-ek-83 terki nedir, nasıl uygulanır ?

#18-ek-83 terki işlemi Bağkurda 2020 Ekim ayı ve öncesinde ödeme vadesi geçen bağkur prim borcu olanların borçlarının silinmesi ve hizmetlerinin dondurulması halinde girilen terk kodudur. Örneğin 01.01.2019 tarihinden beri bağkurlusunuz ve hiç ödeme yapmadınız. Bu durumda 01.01.2019 tarihi itibariyle Terk-83 kodu ile terk girilir ve bağkur 01 Kasım 2020 tarihinden itibaren 06-Yeniden Sigortalı kodu ile başlatılır.

21 ek 84 terki ne demek, nasıl uygulanır ?

7256 bağkur borç sildirme düzenlemesi kapsamında eğer 01 Şubat 2021 tarihine kadar silme dilekçesi ile başvuru yapmamış ya da borçlarınızı yapılandırmamış ve ya ödemediyseniz bu durumda E-devletten sorgulama yaptığınızda ” Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir” uyarısı alabilirsiniz. Bu uyarı borcun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak silindiği anlamına gelir. Bunu düzelttirmek için bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir. Dilekçe yazmanıza gerek bulunmamaktadır. Sanal terk işleminin gerçek terke çevrilmesi için ilgili memura sözlü olarak bilgi vermeniz yeterli olacaktır.

Geçici 83 hizmetleri ne demek?

7256 Sayılı Kanun ile prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreleri geçici 83 hizmetleri olarak tanımlanmaktadır. Yazımızda 83, 84 terk kodu ne demek konusunda ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Terk edilmiş sigortalı emekli olabilir mi?

Prim borçları silinen ve borçları dondurulan kişiler borçtan dolayı dondurulan bu hizmetleri ihya edebilirler. Bu hizmetlerin satın alınması ile hizmet tamamlanıyorsa emekli olabilirler.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“18 Ek 83 Terki Ne Demek?” üzerine 2 yorum
  1. 2119 yılında SGK bize yazı gönderdi 2009 yılından itibaren çiftçi Bağ-Kur olarak kayda geçtiğimi ve 10 yıllık prim borcum olduğunu ancak terk etme hakkına sahip olduğumuzu bildirdiler bunun üzerine ekonomik sebeplerden dolayı terk işlemini gerçekleştirdik.Bugün müracaat etsek geriye dönük borçlanma hakkımız varmı?

    Cevapla
    • Merhaba. Kayıt devam eden dönemler için ihya yapabilirsiniz. Yapılandırma zamanını bekleyip yapılandırma zamanı ihya yapmanız daha iyi olur.

      Cevapla
Yorum yapın