Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir 2022

90

Sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısını bağkur tescilinize ya da borcunuza bakmak istediğinizde görüyor musunuz ? O zaman çözümü için doğru yerdesiniz.  Malumunuz üzere çıkarılan torba yasalar ile bağkur prim borçları silinmekte ve borçlu olunan sürelere ilişkin hizmetler de dondurulmakta. SGK tarafından bu torba yasalara istinaden borçları otomatik olarak silinenlerin borçtan dolayı kapatıldığı tarih sistemde sanal terk olarak görünmekte.

Bu yazımızda bunun ne anlama geldiği, çözümü için yapılması gerekenler hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.  Bağkurda tüm işe başlama ve işi bırakmalar terk olarak adlandırılır ve her bir başlama ile bitiş tarihinin bir terk kodu vardır. 4b sanal terk ne demek hakkındaki yazımıza geçmeden önce terk kodları listesine  bağkur terk kodları listesi sayfamızdan göz atabilirsiniz.

SGK sanal terk nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer çıkartılan torba yasalar gereği ödemediğiniz prim borcunuz varsa bu borçlar  kanun gereği siliniyor ve hizmetler de donduruluyor. Bu işlem için SGK’ya kendiniz dilekçe ile başvuru yapmadıysanız sistem bu işlemi otomatik olarak yapıyor ve belli dönem öncesi borçlardan dolayı Bağkur’a giren bu terk kodu da sanal terk oluyor. Sanal terk dememizin sebebi ise bu terk kodunun sistem tarafından otomatik olarak girmesi.

Eğer sizin de bağkurda sanal terk kodu varsa bunun için SGK’ya uğramanız gerekiyor. SGK kayıtlarınızı kontrol ederek sanal terki gerçek terke çevirerek. Bu işlemin ardından yapılacak işlem de iki ihtimalli;

 • Eğer bağkur kaydınız devam ediyorsa sanal terki yapıldıktan sonra bağkurunuz torba kanun ile belirtilen tarih itibariyle  06-Yeniden Sigortalı kodu ile yeniden başlatılır. ( Sigortalı çalışmıyorsanız tabi).
 • Eğer bağkur kaydınız yoksa terk girilir ve borcun tamamı silinir bağkur yeniden başlatılmaz. Terk  yapılan tarih  itibariyle kapatılır.
 • Güncel torba yasa ile prim borcu sildirme ve dondurma işlemleri için bağkur borç sildirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

77 sanal terki ne demek

Sorgulama sonucu eğer 77 sanal terki görüyorsanız 2018/Haziran ayı öncesi prim borcunuzun olduğu ve bu borçların SGK sistemi tarafından otomatik olarak silinmiş olduğunu anlamalısınız. SGK’ya uğrayarak 77 sanal terkini 76 sanal terkine çevirtmeniz gerekiyor.

#16-ek-76 terki ne demek ?

Peki 16 ek 76 terki ne demek ? 76 terk kodu 2018’de 7143 sayılı kanun ile silinen 2018/Haziran ayı öncesi 4b bağkur prim borçları için girilmekte. Eğer terk kodları listenizde bu terki görüyorsanız bilin ki sizin de 2018/Haziran ayı borçlarınızın bir kısmı 7143 sayılı yasa ile silinmiş ve hizmetleriniz dondurulmuştur.

1479-76 terk koduyla durdurulan süre ne demek ?

Son zamanların en çok sorulan sorusu 1479-76 terk koduyla durdurulan süre ne demek sorusu olmakta. 2018 yılında çıkartılan 7143 Sayılı yasa ile 2018/Haziran ayından önce son ödeme vadesi geçmiş bağkur borcu olanların bu borçları silinmiş ve 16 ek 76 terki girilerek hizmetleri dondurulmuştu. Terk işlemi 4b sanal terk kapsamında SGK tarafından yapılan ya da kendisi başvurarak bu haktan yararlananlar bu süreleri ihya ederek yani canlandırarak hizmetten saydırma hakkına sahip olmakta.

Eğer siz de e-devletten sorgulama yaptığınızda “sgk 4b sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir” uyarısı ile karşılaşıyorsanız bu süreleri yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda yeniden borçlanarak canlandırabilir ve hizmetten saydırabilirsiniz.

Terk açıklama#06-yeniden sigortalı ne demek ?

“06-Yeniden sigortalı” kodu bağkurun yeniden aktif edildiği tarih anlamına gelir. Örneğin sigortalı işe girdiniz. Bağkur bu durumda “01-Terk kodu” ile durdurulur. İşten çıktığınızda ise ziraat odası kaydı ya da esnaflık kaydınız v.s. devam ediyorsa bu durumda bağkur yeniden açılır. İşte yeniden başlamada “06-Yeniden Sigortalı” kodu kullanılır.

19 Ek 19 terki nedir, ne anlama gelir ?

5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile 2008/05 dönemi ve öncesinde 60 aydan fazla ödeme vadesi geçen bağkur prim borcu olanların bu borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştur. 5510 Sayılı Kanunun geçici 19’uncu maddesi kapsamında silinen ve terk girilen bu dönemler Ek 19 terki olarak sistemde görüntülenmektedir. Ek 19 kapsamında prim borcundan dolayı silinen dönemleri her zaman canlandırma diğer adı ile ihya etme hakkınız bılunmaktadır.

4b kapsamında 01/11/2020 tarihinden önceki hizmetlerin durdurulması

7256 Sayılı yasa ile 2020/Ekim ayı ve öncesi prim borçları silinmişti. Bu kapsamda silinen borçlar sistemde Terk 83 kodu ile görülmektedir.

Sanal terk  tarihi nasıl belirleniyor ?

2018/Haziran ayından önce kaç aylık borcunuz varsa o kadar aylık hizmet donduruluyor ve borçlar siliniyor. Prim ödemenizin yettiği tarih itibariyle 76 kodu ile terk giriliyor. Bunu örneklerle somutlaştırırsak daha iyi anlaşılacaktır.

Örnek-1 : 

Diyelim ki 01.06.2016 tarihinden itibaren bağkurlusunuz ve sadece 2 ayın prim ödemesini yaptınız. Bu durumda 2 aya yeten prim kadar hizmet kalır ve 31.08.2016 tarihi itibariyle terk 76 girilir. Eğer esnaf, tarım v.s. kaydınız da devam ediyorsa ve herhangi bir sigortalı çalışmanız da yoksa bağkur 01 Haziran 2018 itibariyle 06-Yeniden Sigortalı kodu ile açılır.

Örnek-2

Bağkura 01.10.2015 tarihinde başladınız ve vergi kaydınızı da 31.10.2017 tarihinde kapattınız ve hiç de ödeme yapmadınız. Bu durumda terk 76 01.10.2015 tarihi itibariyle girilir ve hiç hizmet almamış olursunuz. Kayıt da devam etmediği için 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden açılması gibi bir durum söz konusu olmaz.Tabi örnekler çoğaltılabilir. Siz kendi durumunuzu yorum bölümünden bize iletirseniz yapılacak işlem konusunda sizlere yardımcı olabilirsiniz.

Bağkur sanal terk dilekçesi

Sgk sanal terkin gerçek terke çevrilmesi için dilekçe vermeniz gerekmez. Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya kimliğiniz ile uğrayarak düzelttirebilirsiniz. Orada gerekirse daha önce hazırlanmış olan Sgk sanal terk dilekçesi örneğini doldurarak da başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sanal terk yapılmazsa ne olur ?

4b sicil numarası için sanal terklerin gerçek terke çevrilmesi ve bu işlemin zamanında yapılması gerekmektedir. Bu işlemi yapmadığınızda işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geç yapılmakta ya da emeklilik dilekçesi verildiğinde yapılmakta. Bu durumda sanal terk tarihinden sonra yani silinip yeniden başlama tarihinden itibaren gecikme zammı ve faizi ile birlikte toplu bir borçla karşılaşma riski oluşmakta. Bu yüzden eğer siz de sorgulama yaptığınızda bağkur sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısını görüyorsanız vakit kaybetmeden 4b sanal terk gerçekleştirmenizde yarar vardır.

Bağkur ihya canlandırma nasıl yapılır ?

Bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini istediğiniz herhangi bir zaman diliminde borçlanma yaparak hizmetten saydırma hakkınız var. Tabi yapılandırma harici bir zamanda yaparsanız talepte bulunduğunuz tarihteki aylık primler üzerinden hesaplanır.

Ancak yapılandırma zamanı talepte bulunmanız sizin açınızdan çok daha avantajlı olacaktır. Bu durumda her ayın primi bulunduğu aydaki prim tutarları esas alınarak hesaplanacak, gecikme zamları ve faizleri de silinecektir. Tabi bu da ödenecek borç konusunda size büyük avantaj sağlayacaktır. Prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerinizi ihya etmek/canlandırmak için hemen  bağkur silinen günleri geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

90 Yorum
 1. Ali Kemal ÖZUĞUZ

  Merhabalar
  Ben 86 yılı temmuz ayı itibariyle sigorta girişim ve buna bağlı olarak toplamda sistemde 525 gün sigortalı görünüyorum.
  Emekli sandığı girişim 87 yılı Şubat ayı ve 2717 gün hizmetim sistemde görünüyor.
  Daha sonra 545 gün askerlik hizmetim var ama borclanmadim.
  17 Kasım 2017 yılı itibariyle bağkur başlangıç kaydım var fakat hiç prim ödemem yok.,aktif bagkurlu kaydım devam etmekte.
  1)Tum askerlik ve bağkur borçlarını ödemem halinde emekli olabilirmiyim
  2) sigorta 525 gün ve emekli sandigi 2717 gün toplamda 3232 gün hizmetimin üzerine askaerlik borçlanması yapıp 3600 güne tamamlamam halinde 10 yıl 3600 gün ile kısmı emekli olabilirmiyim.
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurdan 5400 gün 58 yaş ya da 9000 gün 60 yaşla emekli olursunuz. SSK’ya geçerek en az 3,5 yıl prim ödemeniz durumunda 49 yaş 5300 gün ya da 3600 gün 60 yaşla emekli olursunuz.

 2. ihsan su

  Merhabalar,
  2020 yılında kendi firmamı kurdum. Sigortalı çalıştığım iş yerinde 2017 yılından beri 4a sigortalılığım kesintisiz olarak devam etmekte. Çalıştığım firma grup şirketi olduğu için aynı anda birden fazla firmada sigortalıyım. Herhangi birinden çıkışım olduğunda sistem otomatik bağkur başlatıyor. Dün SGK ya uğradım, durumu anlattım, dilekçe istemediler ve gerekli düzeltmeler yapıldı, e-devlette de düzeltilmiş durumda gözüküyor.
  Ancak e-devlette ” ……4b sicil numarası için : Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir!.” yazıyor.
  “Durumu : #01-İşi Bırakma” olarak gözüküyor.
  Herhangi bir işlem yapmam gerekir mi? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 2017 yılından beri 4a kapsamında sigortalı iseniz ve kesintisiz geldiyse bence bağkur tescilinde bir hata var. Sanal terkin oluşması için belli dönem size hizmet verilmiş olması ve borç oluşmuş olması gerekiyor.

 3. Melike

  Merhaba. Mart 2020’de dükkan devir aldım ve genç girişimci kapsamında ilk bir yıl bağkuru devlet ödedi. 2021 yıl sonunda dükkanı devrettim. Şu an çalışmıyorum her hangi bir sigortam yok. Sistemde borç durumuma baktığımda tescil durumu terk etmiş sigortalı olarak görünüyor ve son basamak 1 mayıs 2021 olarak 8 aylık faiziyle prim borcum görünüyor. Muhasebecim otomatik silinir demişti ama 1 buçuk aydır silinmedi. Bağkurla bağlantım olmasın istiyorum. Günlerim ve borçlarım silinsin istiyorum. Aldığım bilgiye göre ancak af çıkarsa talepte bulunurmuşum ve silinirmiş. Af çıkmasını mı beklemeliyim? E devlette kurcaladığımda ise SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına baktığımda eski iş yerimden dolayı 4a gün sayım görünüyor ve durumum aktif. Eşimden dolayı mı 4a aktif? aynı sayfada 4b için borcu:0 yazıyor. durumu 01:İş bırakma diyor. Şimdi benim 4b borcum bir sayfada görünürken bu sayfada niye yok olarak gözüküyor? Bağkur borcum var mı yok mu? ödemek zorunda mıyım? af beklemeli mi yoksa yapılandırmalı mıyım? gibi sorularla kafam karıştı. Ayrıca SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasında 4b için Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir!. uyarısı da alıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Melike HANIM. Eğer Mart-2020 tarihinden itibaren 1 yıl genç girişimci teşvikinden yararlandıysanız bu durumda Mart 2021 itibariyle prim borcu tahakkuk etmeye başlamıştır. En son çıkan yasa ile 2021/05 dönemi öncesi borçlar silinmişti. Bu durumda sizin 01.05.2021 tarihinden terk tarihine kadar borcunuz vardır. Bu borcun şu an silinmesi mümkün değil. Yeniden borç sildirme/dondurma yasası çıkarsa kalan borçlarınız da silinir.

 4. Muharrem

  Ömer bey merhaba,
  Özel bir firmada aralıksız 2005 yılından itibaren sgk lı olarak çalışmaktayım . 25.07.2017 yılında sahıs firması açtım 15.01.2020 yılında kapanışını yaptık(bu arada aktif olarak sgk olarak çalışmaya devam ettim) fakat e devletten çalışma hayatımdan kontrol ettiğimde 4B de bagkurlu olmadığım halde 25.07.2017 / 01.06.2018 arası borçlu olarak görünüyorum. Sanal terk etmiş siğortalı diye yazıyor. Dediğim gibi 2005 yılından itibaren aralıksız sgklı olarak çalışmaktayım . Ne yapmam gerekir bilgi rica ediyorum . Şimdiden vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur tescilinizin olduğu SGK’ya giderek bağkur tescilini düzelttirmeniz gerekiyor. SSK olan dönemlerdeki bağkur tamamen iptal edilecek.

 5. Olcay

  2014 bağkura başlangıc tarihim 2017 sonlandırıldı ama hiç ödeme yapmadım tekrar şimdi başlatsam olurmu aktif etmem için ne yapmam lazım aradaki bu zamana kadar olan borcu yatırsam olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu zamana kadar olan kısmı ödeyemezsiniz çünkü faaliyeti sonlandırmışsınız. Faaliyetin devam ettiği tarih aralığını borçlanabilirsiniz. İsterseniz isteğe bağlı sigorta açtırıp ödeyebilirsiniz.

 6. erkan geçer

  Ömer bey öncelikle ilginiz için teşekkürler. daha önce de yazmıştım. 1996 yılından bağkur borcum var. 94.000 tl borcum görünüyor. 2003 yılında kamu da çalışmaya başladım. yani 4c li oldum. Yıllar sonra memurluktan emekli olduğum zaman bu borcu ödemem gerekiyor mu ? Yani yıllar sonra bu borç para benim karşıma çıkar mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır çıkmaz tabi ki. Borç varsa borçlu olunan süreler dondurulur.

  2. Nevzat

   Slm benim 4b borçtan dolayı saglik provizyon vermiyor bagkur gittim borcun yok dediler bana bir dilekçe verdirdiler ib terk ve dosya gonderme yazıyor sorgulamada sorum şu : bu işlem ne kadar sürer 22.10.2021 tarihinde amilayat olacağım yetişir mi

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Aynı gün yapılabilecek bir işlem normalde uzun sürmemesi gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK’ya bunu iletin hallederler.

    1. Dursun

     Merhaba hocam 2017den buyana bagkurluyum ve 5 6 ayda bir toplu olarak yatırıyorum. Son olarak 8 aylık borcumu dün ödedim ve bu uyarı banada gelmiş ve edevletden 4b hizmet dokümanı çıkmıyor bir sıkıntı olurmu.

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. 2021/05 dönemi öncesi ödenmeyen borcunuz muhtemelen silindi. Bu terkin gerçek terke çevrilmesi için bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanız gerekiyor.

 7. erka geçer

  1996 da bağkur girişim var. hiç prim ödemedim. 2003 te memurluğa başladım. e devlette 4b borcu 94.000 tl gözüküyor. bu ne anlama geliyor. bi de sanal terkleri gerçekleştirmeniz gereklidir. diyor. ben şimdi 4 c li olduğuma göre düzeltmem için SGK ya gitmem gerekiyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK’ya giderek tescil kayıtlarını düzelttirmeniz gerekiyor. Sanal terk yani sistem tarafından yapılan terkin gerçek terke çevrilmesi gerekiyor.

 8. Muhsin

  Merhaba hocam. 1991 yılında 15 günlük sigorta başlangıcım var. 2001 yılına kadar hicbir pirim ödemem olmadı. 2001 yılında kendi yağmurlu oldum ve 2012 yılına kadarda düzenli olarak pirim ödedim borcum olmadı.ne yazıkki 2012 yılında talihsiz bir şekilde cezaevine girdim. Haliyle dukanim kapandi.Şuanda hizmet dökümüne baktığımda 16-ek 76 terk-i yazısı goruyorum. Benim sorum 2012 yilindan bu zamana kadar geçen sureleri ihya yoluyla kazanabilirmiyim veya ne yapmamı tavsiye edersiniz. Tesekkurlet

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2012’den beri hala cezaevinde misiniz ?

 9. Hakan Açıkgöz

  selam 02.03.2019 tarihinde bağkur girişim var yaklaşık 3 4 ay sonra kaydımı sildirdim suan sigortalı bir iste çalışıyorum. son çıkan yapılandırmadan faydalanıp borcumu taksitlendirdim ama 1 taksit ödeyebildim sadece dolayısıyla yapılandırmam bozuldu ancak bugün sisteme girdiğimde sanal terkleri gerceklestirmeniz gerekmektedir yazıyor bu ne anlama geliyor ne yapmalıyım borçlarım silinecekmi şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma ödemediğiniz için bozulacak ve borçlarınız silinecek. Sanal terkin ne olduğu konusu ayrıntılı olarak yazımızda mevcut. Gerçek terke çevrilmesi için bağlı olduğunuz SGK ile görüşün.

 10. Ahmet

  Selam hocam 2008 de sirket ortağı oldum 2012 de şirketi kapatip borçlarımi yapilandirmayla ödedim ve e devlet baktigimda terkedilmiş sigorta olarak durumum belirtiliyordu 2012 den itibaren 4a olarak suana kadar hep çalıştım 3 gün önce e devlete baktığımda 4b olarak ödediğim günlerim silinmis ve borç durumumdada 76 bin lira borç görünüyor uyarı olarak sanal terk leri gerçeklestrmniz gerekiyor yazmışlar ben sgk ya giderek sanal terki gercek terke çevirmek için başvurdum bunu yaptıktan sonra 76 binliralik borcum silinir eski günlerim düzeltilir mi cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet BEY. Evet 2020/Kasım ayı ve öncesi tüm borçlarınız silinerek borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetler dondurulur. Sanal terk gerçek terke çevrilir.

 11. şahan

  merhabalar
  aktif olarak çalışan dükkanım var.
  4 yıldır da bağkur ödemekteyim.
  borcum yok ancak sorum şu ki
  ssk lı bir işe giriş yaptım bağkur kapandı otomatikman 4a yatmaya başladı.
  dükkanım aktif halen
  4b sicil numarası için : Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir!. yazıyor e devlette.
  hocam bir sıkıntı çıkar mı bunla ilgili
  tesekküler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sıkıntı çıkmaz ancak yasa ile silinen borç dönemleri ile alakalı SGK tarafından yapılan otomatik sanal terkin gerçek terke çevrilmesi gerek. Bir müsait olduğunuzda bağlı olduğunuz SGK’dan bunu düzelttirebilirsiniz.

 12. Kamil

  Selamlar hocam. Yaşım 29 şuan 4a kapsamında 1458 pirim günüm var ve şuan aktif SSK lı olarak çalışmaktayım. Sigorta başlangıç yılım 2012. Bağkur da ödenmiş toplamda 1299 günüm bulunmakta. Yine bağkur da ise 424 gün ödenmemiş pirim günüm bulunmakta faizler ile birlikte yaklaşık 14.000 bin lira borcum var. Aklımı karıştıran sorun şu kalan 424 gün primlerimi ödemeliyim mi. Öder isem bana karı mı olur zararı mı bilemiyorum. Diğer sorum ise ödemiş olduğum 1299 pirim gününümün 4a kapsamına geçmesi için e devletten başvurdum kabul edilmedi. Kabul edilmemesi üzerine cimer üzerinden sgk ya şikayette bulundum. Ve bana gelen cevapta 424 gün pirim borcunuzu öder iseniz ancak birleştirme yapabilirsiniz söylendi. Bu konularda bana yardımcı olabilir misiniz. Çünkü kimisi birleştirme yapılır diyor kimisi ise emekliliğe 2 yıl kala yapılır diyor. Ben ise ödemiş olduğum 1299 günün 4a ya tabi olmasını istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha gençsiniz. Bence bu hizmete ihtiyacınız yok. Borçlu olduğunuz süreyi sildirin. İleride ihtiyaç olursa yapılandırma kapsamında alabilirsiniz. Hizmet birleştirme için acele etmenizi gerektirecek bir durum yok. Emeklilikte zaten birleştirme yapılıyor. Eskisi kadar uzun sürmüyor

 13. Aydemir

  1994 adıma şirket açıldı fakat Bağ-Kur’a baktım borç çıktı bunu taksitlendirdim 18 taksit yaptılar 6 tanesini ödedim daha sonra ödeme yapmadım fakat 1994 yılında bağkurdan önce 2 ay sigortam var 1997 Den sonra aktif sgk lı olarak çalışmaktayım sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekiyor diyor ne yapmmam gerek borç çıkarmı şirket 1998de fes edildi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu SGK ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Eğer 2020/10 dönemi ve öncesi ödenmeyen borçlar varsa bunlar 7256 Sayılı yasa gereği silinecektir.

 14. zaide

  Merhabalar babam 05/1994 girisli tarim bagkurlu 2018 agustos ayinda yapilandrma ile borcunu odedi ve yine mayis 2020 de gecmise donuk eksik yillar icin yapilandirma borcu odedik simdi e devlette baktigimizda prim gunu ve borc durumu sifirlanmis sanal terk gerceklestirmeniz gerekmektedir diye ibare geciyor. Gercek terke dönusurse odedigmiz bu 94 den itibsren odenen bu yillar sifirlanirmi? Ne yapmak gerekir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sıfırlanmaz. Muhtemelen 2020/Kasım ayı öncesi ödenmemiş kısım var. Onların silinerek dondurulması ve en nihayetinde sanal terkin gerçek terke çevrilmesi gerekiyor.

 15. Ömer

  Merhaba daha önce kendi isyerim vardı 3 yıl bagkurum vardı sonra kapanış yaptım 2011 yılında. E-devlete girdiğimde Durumum #01- işi bırakma yazıyor. Altta ise 4b sicil numarası için sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir yazıyor. Ne yapmam gerekiyor acaba yardımcı olmanızı rica ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine giderek bu işlemi yapmanız gerekmekte. Dilekçe gerekmez. Bağkur servisi halleder bunu.

 16. ahmet

  Merhaba geçen ayki yapılandırma yasasındaki 4b borcu gözüküyordu ödedim 3500 tl toplam

  babam 1973 dogumlu bağkur girişi 2000
  şuan sigortalı calısıyor 3 senedir
  suan bagkur kac gün oldugu gözükmüyor sanal terk diye bir yazı cıkıyor bunu yaptırmammı gerek bi anlamı varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanal terk yazıyorsa bağlı olduğunuz sosyal güvenlik merkezi ile görüşerek düzelttirebilirsiniz.

 17. Omer

  Emeklilik için şartlar tamam ve dilekçe verdim.kendi işyerim varken aynı anda başka bir işyerinde 4a ödendiği için kendi işyerimde 4b ödemedim. Emeklilik dilekçesinden sonra Sanal terkiniz var gerçeğe dönüştürün gibi bir yazı çıktı. Bağlı bulunduğum sgk ya gittim. O terk işlemlerini gerekiyorsa biz yaparız sizin gelmenize gerek yok diyorlar.Ama bütün bilgilerde dilekçe verin veya gidin düzelttirin deniyor.Emeklilik için işlemlerim devam ediyor.Sanal terk gerçekleştirmeniz gerekiyor yazısı Emekliliğime engel olurmu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk emeklilik talebinize istinaden gerekli düzeltmeleri yapacaktır. Beklemenizi öneririm. Eğer bir sorun olursa sizi ararlar diye düşünüyorum.

 18. ipek

  Merhaba, 21.06.2016 yılından beri 4Bliyim ve her ay düzenli ödedim primleri. Sistemde borç gözükmüyor ama 31.12.2020 tarihinde birden 4B hizmet dökümü alamadım. 4B gün sayısı 0 borç durumu 0 gözüküyor. Sanal terkleri gerçekleştiriniz uyarısı var bu sistem hatası mı? Daha önce hiç karşılaşmadım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Daha sonra tekrar denemenizi öneririm.

 19. Mehmet

  Merhabalar, babamın 4A girişi 1999/02. fakat 2002 ve 2005 yılları arasında 4B yatırmış kendi iş yeri açtığından dolayı. Sonrasında tekrar 4A çalışmış. Emeklilik için toplam gün sayısına baktığım zaman sadece 4A günlerini topluyor. 4B de yatırmış olunan 1035 gün bu sayıya eklenmiyor. Ayrıca 4B için sanal terk yapılması gerekiyormuş. 4B gün sayısını 4A emeklilikte aktarma gibi durum olabiliyor mu? Oluyorsa terk işleminden sonra mı aktarılıyor?
  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Sanal terk yapılması gerekiyorsa bağkur hizmetleri sistemde görünmez. Sanal terkten sonra görünür. Bağlı olduğunuz SGK’dan bunu düzelttirebilirsiniz. Ayrıca hizmet birleştirme yapmanıza gerek yok. Emeklilikte birleştirilir.

 20. Cem

  Çok teşekkür Hocam, hem cevap hem hızlı geri dönüş için

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. saygılar.

 21. Cem

  Merhaba;

  03.11.1993 tescil tarihli bağkur girişim var, yaklaşık 11-12 ay gibi devam etti, daha sonra dükkanı kapattık, 2002 yılında sigortaya girdim.
  Bağkur borçlarımı yapılandırarak ödemiştim, fakat şu anda sistemde sanal terk yapmanız gerekmektedir diye çıkıyor.

  Şunu sormak istiyorum borcumu yapılandırarak ödediğim halde niye sanal terk yazısı çıkıyor olabilir, bu düzeltilebilir mi?

  Daha önemlisi sanal terki gerçek terke çevirmem durumunda emeklilik için sigorta girişim 1993 tarihi mi baz alınır yoksa 2002 tarihi mi baz alınır,

  Şimdiden teşekkürler

  iyi Çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vakit kaybetmeden bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya giderek bu terki düzelttirin. Hatalı terk olabilir bu düzeltilir sıkıntı olacağını sanmam. Bağkuru ödediğiniz için giriş 03.11.1993 olarak esas alınır.

 22. Ali Furuncu

  Ömer Bey merhaba
  1972 doğumluyum.1978 yılında aile şirketi ortağı olarak bağkurlu oldum.1982 yılında kapatıldı.Yaşar okuyan affı çıktığında banada borç çıkardılar.Başvuruda bulununca yaş itibarıyla bağkurlu olamayacağım kanaatine vardılar.1998 yılında çıkarılan kanunla geçmiş dönem borçları ve günlerinin sıfırlanmasıyla beraber yeni bir bağkur numarası alıp onun üzerinden devam ettik.Şu anda bağkurda #4 bildirge iptal koduyla eski numaram ve açılan ikinci numaram mevcut.Sormak istediğim .78 deki almış olduğum numaradaki haklarımı geri alabilirmiyim, kaydımı 78 den başlatabilirmiyim yoksa hakkımızı kaybettikmi.Bir iki kez bağlı bulunduğum sgk ya başvurdum .olmaz dediler o hakkını kaybettin dediler.Doğrumudur .Değilse ne yapmam lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Benim de bildiğim kadarıyla alamıyorsunuz. Sgkya yazılı olarak talepte bulunduysanız ve Red aldıysanız yapacak birşey yok maalesef.

 23. özkan

  Ben yıllardır 4/A sigortalı gözüktüm bir süreliğine bir tandığımla şirket ortaklığı yaptım fakat 4/A dan ödeme devam etti sistemde bir hata oluşmadı. Emeklilik yaşım geldiğinde ise kuruma baş vurduğumda hiç alakam olmayan bir yerden bağkurlu olduğum söylendi ve e devlette Sgk tesçil ve hizmet dökümü sekmesinde, 4/B açıklamaları kısmında 17331xxxxxxx 4/B sicil numarası için: Sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir açıklamasını görüyorum. Tam olarak ne yapmam gerekli ? Emekliliğe engel olan olay bu olabilirmi ?Saygı ve sevgilerimle arz ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı çalıştığınız dönemde borç çıktı ise bu tamamen silinir. Emekliliğe engel teşkil etmez. Eğer sigortadan ayrıldığınız dönemlerde açılan bir tescil kaydı varsa ve bu kayıtlar 2018/Haziran ayı öncesi ise yine borç silinir ve hizmetiniz dondurulur. Vakit kaybetmeden bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya başvurun.

 24. Ayse

  Merhaba annemin 2012 yılında zorunlu çiftçi tarım bagkuru yapıldı hiç ödeme yapmadık pirim falan 2016 yılında borç çıktığı için kapattirdik 16-ek-76 terki yazıyor acaba tekrar acilabilirmi 2020 ye kadar pirim borcu çok mu çıkar açılırsa şimdiden tesekur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kapattığınız tarihe kadar olan hizmeti ihya ederek yani borçlanıp ödeyerek satın alabilirsiniz. Kapatma tarihinden sonraki kısım için hizmet alamazsınız.

 25. Mükremin Tuynak

  Merhaba ben çiftçi bagkurluydum 2010 beridir yanlız 2016 beridir ödemedim bir ara SGK çalıştım ve çıkış yaptim şimdi ise bağkur otomatik devreye girmiş ve borçlanma oluyor birde ben Samsun’da kayıt olmuştum şimdi ise eskisehirde ikamet ediyorum ve toplam gün sayımı göremiyorum sanal terkimi ben buradaki SGK kurumundan yapabilirim şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanal terkin gerçek terke dönüştürülmesi işleminin bağkur dosyanızın olduğu SGK tarafından yapılması gerekiyor. İki satır dilekçe yazın gönderin posta ile ilgili SGK’ya.

 26. VELİ

  MERHABA
  2011 FİRMA KURDUM, 2014 SONUNDA VERGİ DAİRESİNDEN DİLEKÇE VERDİM FİRMAMIN KAPATILMASI İLE İLGİLİ İŞLEM YAPILDI AMA TİCARET ODASINDAN KAYDIMI SİLDİRMEDİĞİM İÇİN BAĞKURLU OLARAK KALDIM BU SÜRE İÇİNDE KAPATMAK İSTEDİĞİMDE YAZI İSTENDİ TİCCARET ODASI DA YAZIYI VERMEDİ SENİN FİRMA BİZDE HALA AKTİF DİYE.
  TİCARET ODASI YAZISI OLMADAN BAĞKURDAN NASIL ÇIKABİLİRİM. BUNDAN SONRA SSK OLARAK BAŞLAMAMIN BİR YOLU VAR MI, BAĞKURDAN ÇIKIP.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ticaret odasındaki kaydı kapatmadan bağkuru durduramazsınız maalesef. Kaydı durdurmak için dava açmanız gerekiyor bildiğim kadarıyla. SSK kapsamında başka bir işyerinde çalışmanızda bir sakınca yok. Hem böylelikle sigortalı çalışırsanız bağkur da işlemeye devam etmeyecektir.

 27. mustafa

  MERHABA BAĞKUR BORCUMUN 6 AYINI ÖDEMEDİM İŞ YERİNİ KAPATTIM ,ŞİMDİ İSE SİGORTALI ÇALIŞTIPIM İŞ YERI VAR .E DEVLETTE SANAL TERKLERI GERCEKLESTIRMENIZ GEREKMEKTEDIR YAZIYOR .BU SEBEPTEN DOLAYI ÇALISTIGIM YERDE SIGORTAMA ENGEL BIR DURUM OLUR MU

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Hayır sigortanıza engel bir durum olmaz. Ama gerekli düzeltmenin yapılabilmesi için SGK’ya uğramanızda fayda var.

   1. mustafa

    verdiğiniz ilgi alaka ve cevap ıcın cok tesekkur ederım

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. İyi günler dilerim.

 28. Mustafa Bakar

  Merhaba Hocam 1994 -2015 yıları arası 7451 gün bağkur lu iken işlerimi devredip sgk lı çalışmaya başladım. Bağkura herhangi bir borcum yok zamanında ödedim. Şu an sgk lı çalışmaktayım. Geçen ay hizmet birleştirme dilekçesi verdim. Bağkurda dünden beri durum bilgisinde 16-Ek- 76Terki yazıyor. birleştirme ile alakalı olabilir mi ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Hocam merhaba. Önceden kalan az da olsa borcunuz olabilir. Bundan dolayı sistem otomatik terk girmiş olabilir. Hizmet birleştirmeden kaynaklı terkler düzeltilmişse ondan da kaynaklı olabilir. SGK ile görüşün. Gerekli düzeltmeyi yapsınlar.

 29. yusuf kenan tanrıver

  kolay gelsin
  10 yıl çiftçi bağkuru,2.5 yıl esnaf bağkuru ,son olarakda 3.5 yıl ssk ödeyerek 01.11.2015 yılında ssk dan emekli oldum.çalışmaya devam ettim.01.03.2017 yılında işyerinden ayrıldım.e devletten kontrol yaptığımda 01.03.2017 yılından bu güne kadar çiftci bağkurlu gözüküyorum.01.06.2018 tarihinden de 4320 tl prim borcu gözüküyo emekli maaşı aldığım halde.emekli olurken ziraat odasından muafiyet alıp bağkura verdiğim halde başıma böyle bir iş geldi.ssk bağkur birleşmedimi bilgisayar ortamında görülmüyomu allah aşkına yardımcı olun.fındık verdim toprak mahsulleri ofisine 2017 de birde prim kesmişler emekli olduğum halde.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sistem bağkuru otomatik olarak açmıştır. İptal edilir merak etmeyin. En kısa sürede bağkur dosyanızın olduğu Sgkya dilekçe ile başvurun ve tescili iptal ettirin.

 30. Mevlüt Demirel

  Merhabalar, 01.12.1985 tarihinde zorunlu tarım bağkuruna giriş yaptım. Şu an da 16 ek 76 terki gözüküyor. Geriye dönük nasıl borçlanıp emekli olabilirim. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerinizi bağkur dosyanızın bulunduğu Sgkya başvurarak ihya edebilirsiniz. Şu an geçerli aylık prim tutarları üzerinden borçlanma yaparsınız.

 31. ömer

  2011 de şirket açılışı yapıldı sigortalılığım devam etmekte son ödeme 04/2016 bu tarihe kadar bağkur ödendi hizmet süresi bu tarihe kadar olan kısım mı olacaktır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ömer Bey. Eğer ödediğiniz prim tutarı 2016/04 dönemi sonuna kadar yetiyorsa evet 30.04.2016 tarihinden itibaren terk 76 girilir.

 32. Arzu

  1999 senesinde market işletmeciliği açtım ve bir yıl sonunda kapattim ve bagkura kapanis vermediğim için 6 yıl sonra yüklü miktarda bağkur borcu cikti ve odeme imkanim hiç olmadigi için bagkurumu komple sildirdim bagkurum ayni gün açılıp kapanış gösteriyor ve prim borcu görünmüyor. Burda merak ettiğim şuan maddi açıdan sikintin yok ..Sgk müracat etsem1999 yılından itibaren yapilandirma istesem ayni tarihten girişim aktif olurmu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kaydınızın devam ettiği süre kaç ay ise o kadar aylık borçlanma yaparak ödeyebilirsiniz. Giriş tarihiniz oradan esas alınır.

 33. ALPER

  Hocam Merhabalar,
  Ben Makine mühendisi olarak, hayatım boyunca hep ücretli(4/a) çalıştım. Bir dönem istifa ettim ve 31.12.2011 tarihinde şirket ortağı oldum, 3 Ay 4 gün bağkurlu kaldım, ve 03.04.2012 de, 3 ay 4 günlük toplam prim borcumu (toplam 1000 TL gibi) ödeyerek bağkurdan ayrıldım. ve tekrardan sigortalı (4/a ücretli) olarak çalışmaya başladım. O tarihten beri de sigortalı (4/a ücretli) çalışıyorum.
  Yıllardır 4/b sorgulamalarımda hizmetim de, borcum da yoktu. Ancak şimdiki sorgulama ekranında, yeniden bir şirket vs kurmamış olmama rağmen “yeniden mecburi sigortalılık başlangıç tarihi: 08.03.2018 yazıyor, hizmet süresi olarak 9 ay 12 gün yazıyor, terk açılama kısmında #06-yeniden sigortalı yazıyor, prim borç kısmında: 4901,26 TL, ceza kısmında: 332,79 TL yazıyor ve ana ekranda da “sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir” yazıyor.

  Ben hayatımda bir kez “3 ay 4 günlük” bağkurlu oldum, onunda kapanışını her kurum nezninde yapmıştım, 3 ay 4 günlük prim borçlarını da ödemiştim. hatta bağkurdan borcu yoktur yazısını bile almıştım, ve birdaha da asla bağkurlu olmadım. herhangi bir işyeri falan da kurmadım, ortakta olmadım. Şimdi neden böyle bir bağkur hizmeti başlamış gözükmekte ve borçlar çıkmaktadır. Yorumlarınızı rica ederim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Alper Hocam. Eğer herhangi bir şirket ortaklığı ya da vergi kaydınız yoksa açılmaması gerekir. Yapmanız gereken vakit kaybetmeden bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramak. Dosyanızı çeksinler ve neye istinaden o tarih itibariyle tescil yapıldığını göstersinler size. Eğer kaydınız yoksa yanlış açılmış olabilir ve o tarih itibariyle kapatılır.

 34. Emrullah

  Hocam tekrar merhaba ;
  Sanal terk başvurusu için belli bir süre var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yok hocam başvuru süresi yok. İstediğiniz herhangi bir zaman başvuru yapabilirsiniz.

 35. Emrullah

  Merhaba ; 4/b devam ederken işlerin kötü gitmesi nedeniyle vergi kapanışı yapmadan 4/a olarak özel sektörde çalışmaya başladım , birikmiş 4/b borçlarımı yapılandırma yapsam dahi asgari ücretle ödeyemeyeceğim için bir işlem yapmadım. Daha önce ödemiş olduğum primler dahil borç ve hizmet sıfır gözükmekle beraber 06 yeniden sigortalı gözüküyor ve sanal terki gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısı var.
  Sanal terki bağlı bulunduğumuz il müdürlükleri dışında yapabilir miyiz?
  Daha önce ödemiş olduğumuz primler gün olarak sayılacak mı? ilginize şimdiden teşekkür eder meslek hayatınızda başarılar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Terk işleminin bağkur dosyanızın bulunduğu Sgk tarafından yapılması gerekiyor. Daha önce prim ödemesinin olduğu dönemler hizmetten sayılır. Borçlu olduğunuz kısım ise silinir ve hizmet dondurulur. Eğer sigortalı çalışmanız devam etmiyorsa yeniden başlatılmaz.

 36. Baran

  Selamlar .. 2007 de iş yeri açtım 2008 de kapattım muhasebecimin önerisi ile bağkura kapanış belgesi vermedim . ileride primlerin işime yarıyacağını söyleyip beni ikna etmişti .o günden bu güne prim borçlarım birikti .2010 da sgklı çalıştım ayrıldım . 2016 da tekrar sgk lı çalışmaya başladım . prim borcum aktif gözüküp birikmeye devam etti . en son geçenlerde borçları dondurdum ama prim borçları halen birikmeye devam ediyor. bendede sanal terk gerçekleştirmeniz gerekiyor yazıyor . bu durumda ne yapmamı önerirsiniz . bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim ..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer vergi kaydınız devam etmiyorsa bağkura nasıl devam edebiliyorsunuz? Sgk bunu en kötü ihtimalle emeklilik dilekçesi verdiğinizde tespit eder. Size tavsiyem öncelikle bağkur kayıtlarınızı Sgk ya giderek gözden geçirtmeniz.

 37. yalçın

  19 senelik bağkur primlerim silinmiş şimdi ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silinen dönemleri ihya yolu ile yeniden borçlanabilirsiniz. Ancak çok fazla borç çıkar. Haricinde yapacak bir şey yok.

 38. Nurgul

  Merhaba. Benim borcum vardı şimdi terk kodu giriniz falan diyor. İşlemi nereden yapmam gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam. Yazıda da belirtildiği üzere bunu düzelttirmek için bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine uğramanız gerekiyor.

 39. Turan YANIK

  Merhaba, 2014 yılında iflas etmiş bir şirketin sahibiyim. Şirket vergi dairesinde terkin yapıldı ancak bağkurun devam ettiği bilgisini aldım. Bu durumu nasıl durdurabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şirketin kapandığına ve faaliyeti olmadığına dair belge ile bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya başvuru yapın. Gerekli düzeltme yapılacaktır.

 40. ilyas

  merhaba 31.01.2018 tarihinde terk 01.06.2018 tarihinde tekrar başlangıç yapmışlar malum borcum var tabii ki ama benim derdim tüm borçlarımı ödeyip hiç kesinti gözükmemesini sağlamak eşimin memur olmasından dolayı eş durumu evrağı vereceğiz çünkü ben silinen ayları ödersem hiç gün kaybım gözükürmü bağkur dökümümde teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silinen günlerle beraber 01 Haziran 2018 tarihinden bu yana olan borçları da ödemeniz gerekiyor. 1 TL bile borç olursa hizmet dökümünde gün çıkmaz ve dolayısıyla eş durumu atamasında kabul edilmez.

 41. mesut akkuş

  11.07.1990 ssk girişliyim. Şubat 2011 tarihine kadar ssk lı çalıştım. Bu tarihten itibaren şirket ortağı oldum 1 yıl kadar bağkur ödedim.sonra yapılandırdım 3-4 taksit ödedim sonra af gereği dilekçe ile başvuru yaptım sanırım dondurdum. mart 2015 itibari ile ssk lı çalışmaya başladım.Aralık 2017 itibari ile şirket ortaklığını devrettim.ocak 2018 de şahıs firması kurdum.ssk lı olarak çalışmaya devam ediyorum. SGK sorgulamasında ”Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir!.” uyarısı alıyorum ne yapmam lazım.Şimdiden teşekkür ederim.Allaha emanet olun.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer 2018 Haziran ayı öncesi ödemediğiniz prim borcunuz varsa sistem borcunuzu otomatik olarak silmiştir. Silinme ile ilgili sistem tarafından yapılan otomatik terkin Sgk tarafından gerçek terke döndürülmesi gerekiyor. Sgk ya uğrayın bu işlem için.

 42. LEVENT ÇETİN

  01.01.1986 ssk girişim var 6 doğumluyum 2009 yılın sonunda tekel bayii devraldım 2010 yılında emekli oldum, 2013 yılında bayiliği kapattım, çalışmıyorum an itibariyle e-devlet uygulamasında 4b sanal terk gerçekleştirmeniz gerekmektedir mesajını gördûm, ne yapmam gerekiyor…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En yakın SGK’ya giderek sanal terkin gerçek terki çevrilmesini sağlayın zaman kaybetmeden.