Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir 2024 & Hemen Yapın

Sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısını bağkur tescilinize ya da borcunuza bakmak istediğinizde görüyor musunuz ? O zaman çözümü için doğru yerdesiniz.  Malumunuz üzere çıkarılan torba yasalar ile bağkur prim borçları silinmekte ve borçlu olunan sürelere ilişkin hizmetler de dondurulmakta. SGK tarafından bu torba yasalara istinaden borçları otomatik olarak silinenlerin borçtan dolayı kapatıldığı tarih sistemde sanal terk olarak görünmekte.

Bu yazımızda bunun ne anlama geldiği, çözümü için yapılması gerekenler hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.  Bağkurda tüm işe başlama ve işi bırakmalar terk olarak adlandırılır ve her bir başlama ile bitiş tarihinin bir terk kodu vardır. 4b sanal terk ne demek hakkındaki yazımıza geçmeden önce terk kodları listesine  bağkur terk kodları listesi sayfamızdan göz atabilirsiniz.

SGK sanal terk nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer çıkartılan torba yasalar gereği ödemediğiniz prim borcunuz varsa bu borçlar  kanun gereği siliniyor ve hizmetler de donduruluyor. Bu işlem için SGK’ya kendiniz dilekçe ile başvuru yapmadıysanız sistem bu işlemi otomatik olarak yapıyor ve belli dönem öncesi borçlardan dolayı Bağkur’a giren bu terk kodu da sanal terk oluyor. Sanal terk dememizin sebebi ise bu terk kodunun sistem tarafından otomatik olarak girmesi.

Eğer sizin de bağkurda sanal terk kodu varsa bunun için SGK’ya uğramanız gerekiyor. SGK kayıtlarınızı kontrol ederek sanal terki gerçek terke çevirerek. Bu işlemin ardından yapılacak işlem de iki ihtimalli;

 • Eğer bağkur kaydınız devam ediyorsa sanal terki yapıldıktan sonra bağkurunuz torba kanun ile belirtilen tarih itibariyle  06-Yeniden Sigortalı kodu ile yeniden başlatılır. ( Sigortalı çalışmıyorsanız tabi).
 • Eğer bağkur kaydınız yoksa terk girilir ve borcun tamamı silinir bağkur yeniden başlatılmaz. Terk  yapılan tarih  itibariyle kapatılır.
 • Güncel torba yasa ile prim borcu sildirme ve dondurma işlemleri için bağkur borç sildirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

77 sanal terki ne demek

Sorgulama sonucu eğer 77 sanal terki görüyorsanız 2018/Haziran ayı öncesi prim borcunuzun olduğu ve bu borçların SGK sistemi tarafından otomatik olarak silinmiş olduğunu anlamalısınız. SGK’ya uğrayarak 77 sanal terkini 76 sanal terkine çevirtmeniz gerekiyor.

#16-ek-76 terki ne demek ?

Peki 16 ek 76 terki ne demek ? 76 terk kodu 2018’de 7143 sayılı kanun ile silinen 2018/Haziran ayı öncesi 4b bağkur prim borçları için girilmekte. Eğer terk kodları listenizde bu terki görüyorsanız bilin ki sizin de 2018/Haziran ayı borçlarınızın bir kısmı 7143 sayılı yasa ile silinmiş ve hizmetleriniz dondurulmuştur.

1479-76 terk koduyla durdurulan süre ne demek ?

Son zamanların en çok sorulan sorusu 1479-76 terk koduyla durdurulan süre ne demek sorusu olmakta. 2018 yılında çıkartılan 7143 Sayılı yasa ile 2018/Haziran ayından önce son ödeme vadesi geçmiş bağkur borcu olanların bu borçları silinmiş ve 16 ek 76 terki girilerek hizmetleri dondurulmuştu. Terk işlemi 4b sanal terk kapsamında SGK tarafından yapılan ya da kendisi başvurarak bu haktan yararlananlar bu süreleri ihya ederek yani canlandırarak hizmetten saydırma hakkına sahip olmakta.

Eğer siz de e-devletten sorgulama yaptığınızda “sgk 4b sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir” uyarısı ile karşılaşıyorsanız bu süreleri yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda yeniden borçlanarak canlandırabilir ve hizmetten saydırabilirsiniz.

Terk açıklama#06-yeniden sigortalı ne demek ?

“06-Yeniden sigortalı” kodu bağkurun yeniden aktif edildiği tarih anlamına gelir. Örneğin sigortalı işe girdiniz. Bağkur bu durumda “01-Terk kodu” ile durdurulur. İşten çıktığınızda ise ziraat odası kaydı ya da esnaflık kaydınız v.s. devam ediyorsa bu durumda bağkur yeniden açılır. İşte yeniden başlamada “06-Yeniden Sigortalı” kodu kullanılır.

19 Ek 19 terki nedir, ne anlama gelir ?

5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile 2008/05 dönemi ve öncesinde 60 aydan fazla ödeme vadesi geçen bağkur prim borcu olanların bu borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştur. 5510 Sayılı Kanunun geçici 19’uncu maddesi kapsamında silinen ve terk girilen bu dönemler Ek 19 terki olarak sistemde görüntülenmektedir. Ek 19 kapsamında prim borcundan dolayı silinen dönemleri her zaman canlandırma diğer adı ile ihya etme hakkınız bılunmaktadır.

4b kapsamında 01/11/2020 tarihinden önceki hizmetlerin durdurulması

7256 Sayılı yasa ile 2020/Ekim ayı ve öncesi prim borçları silinmişti. Bu kapsamda silinen borçlar sistemde Terk 83 kodu ile görülmektedir.

Sanal terk  tarihi nasıl belirleniyor ?

2018/Haziran ayından önce kaç aylık borcunuz varsa o kadar aylık hizmet donduruluyor ve borçlar siliniyor. Prim ödemenizin yettiği tarih itibariyle 76 kodu ile terk giriliyor. Bunu örneklerle somutlaştırırsak daha iyi anlaşılacaktır.

Örnek-1 : 

Diyelim ki 01.06.2016 tarihinden itibaren bağkurlusunuz ve sadece 2 ayın prim ödemesini yaptınız. Bu durumda 2 aya yeten prim kadar hizmet kalır ve 31.08.2016 tarihi itibariyle terk 76 girilir. Eğer esnaf, tarım v.s. kaydınız da devam ediyorsa ve herhangi bir sigortalı çalışmanız da yoksa bağkur 01 Haziran 2018 itibariyle 06-Yeniden Sigortalı kodu ile açılır.

Örnek-2

Bağkura 01.10.2015 tarihinde başladınız ve vergi kaydınızı da 31.10.2017 tarihinde kapattınız ve hiç de ödeme yapmadınız. Bu durumda terk 76 01.10.2015 tarihi itibariyle girilir ve hiç hizmet almamış olursunuz. Kayıt da devam etmediği için 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden açılması gibi bir durum söz konusu olmaz.Tabi örnekler çoğaltılabilir. Siz kendi durumunuzu yorum bölümünden bize iletirseniz yapılacak işlem konusunda sizlere yardımcı olabilirsiniz.

Bağkur sanal terk nasıl yapılır?

Sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir nasıl yapılır sorusunun cevabı herkesin merak ettiği bir konu. Bunu online olarak ya da e-devletten yapamazsınız. Kimliğinizle bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanız ya da bir dilekçe ile talebinizi iletmeniz yeterli olacaktır. Bir alt başlıkta Bağkur sanal terk dilekçesi örneği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bağkur sanal terk dilekçesi

Sgk sanal terkin gerçek terke çevrilmesi için dilekçe vermeniz gerekmez. Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya kimliğiniz ile uğrayarak düzelttirebilirsiniz. Orada gerekirse daha önce hazırlanmış olan Sgk sanal terk dilekçesi örneğini doldurarak da başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sanal terk yapılmazsa ne olur ?

4b sicil numarası için sanal terklerin gerçek terke çevrilmesi ve bu işlemin zamanında yapılması gerekmektedir. Bu işlemi yapmadığınızda işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geç yapılmakta ya da emeklilik dilekçesi verildiğinde yapılmakta. Bu durumda sanal terk tarihinden sonra yani silinip yeniden başlama tarihinden itibaren gecikme zammı ve faizi ile birlikte toplu bir borçla karşılaşma riski oluşmakta. Bu yüzden eğer siz de sorgulama yaptığınızda bağkur sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısını görüyorsanız vakit kaybetmeden 4b sanal terk gerçekleştirmenizde yarar vardır.

Bağkur ihya canlandırma nasıl yapılır ?

Bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini istediğiniz herhangi bir zaman diliminde borçlanma yaparak hizmetten saydırma hakkınız var. Tabi yapılandırma harici bir zamanda yaparsanız talepte bulunduğunuz tarihteki aylık primler üzerinden hesaplanır.

Ancak yapılandırma zamanı talepte bulunmanız sizin açınızdan çok daha avantajlı olacaktır. Bu durumda her ayın primi bulunduğu aydaki prim tutarları esas alınarak hesaplanacak, gecikme zamları ve faizleri de silinecektir. Tabi bu da ödenecek borç konusunda size büyük avantaj sağlayacaktır. Prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerinizi ihya etmek/canlandırmak için hemen  bağkur silinen günleri geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E devlet sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir ne demek konusu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Eğer 01 sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir konusunu anlamadıysanız kafanıza takılanları yorum kısmından iletebilirsiniz.

Bağkur sanal terk ne demek?

Torba yasalar sonucu borçların SGK tarafından silinmesi ve terkin sistem tarafından girilmesi sanal terk anlamına gelir.

#18 EK 83 terki ne demek?

Torba yasa ile 2020/10 ve öncesi dönemlerin bağkur borçları silinmiş ve silinen dönemlere ait hizmetler terk 83 kodu ile sisteme girilmişti. Bu kodla silinen hizmetler ihya edilebilmekte yani canlandırılabilmekte.

77 sanal terki nedir?

2018/06 dönemi ve öncesinde ödenmeyen prim borçları dondurulmuş ve sisteme Ek 76/77 kodları ile işlenmiştir.

Bağkur ihya hangi yılları kapsıyor?

2008/05 döneminden önce 60 aylık borcu olup dondurulan, 2015/04. ay ve öncesinde 12 aydan fazla borcu olup dondurulan ve 2018/06, 2020/10 ve 2021/05 dönemleri itibariyle borcu olup hizmeti dondurulanları kapsıyor.

4.7/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir 2024 & Hemen Yapın” üzerine 169 yorum
 1. Merhaba, 2022 eylül ayında engelli emekli oldum. Bu süreye kadar aralıksız 4a kayıtlı çalıştım. % 90 ortağı olduğum ama hiç bağkur kaydımın olmadığı bir şirketim vardı, 27.10.2023 te hissemi diğer ortağıma devrettim. Şu anda e-devlette borç sekmesinde 4b, 65 ay, 103.000 TL+ 44000 TL ceza borç görünüyor. 4b hizmet bilgisinde başlangıç tarihi: 26.10.2027 terk talep tarihi 27.10.2023 görünüyor. normalde bu sürelerde sgk primim aralıksık yattı. Şu anda SGDP li çalışıyorum.
  Bu borcu sildirebilir miyim?
  Geriye dönük ödemek istesem emekli maaşımı arttırır mı?
  Nasıl bir yol izlemeliyim?

  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer Bey,
  50 yaşındayım, EYT’li olarak emekliliğe başvurdum.
  1989 sigorta girişliyim.
  Toplam 5660 günüm var.
  2005-2012 arası 7 yıl kendi işyerimde sigortalı olarak prim ödedim.
  Şu anda e devlette Sanal Terkler var diyor ve 7 yıllık ssk prim ödemem iptal edilmiş görünüyor.
  Görünen prim 3173 gün.
  Emekli olabilecek miyim? Nereye başvurmalıyım?
  İyi günler.

  Yanıtla
 3. Merhaba Ömer Bey
  1993-2000 Arasında 4A sigortalı çalışmam var bu arada 1994-1995 askerlik yaptım.
  01.06.2000-31.12.2010 arasında kardeşimle açtığımız şirkette bir ortaklığım vardı ve burada 4A siğortalı olarak çalıştık.
  01.06.2013-06.03.2023 arasında yine özel bir şirkette 4A siğortalı olarak çalıştım.06 Mart EYT başvurum var.şimdi e-devlette sanal terkleri gerçek terklere çevirin ibaresi var, durumu #01-İşi Bırakma var ne yapmam gerekir?teşekkürler…..

  Yanıtla
 4. Merhaba, e-devletten 4b tescil belgelerine girdiğim zaman rahmetli babamın adı soyadı, sicil numarası yazıyor ama TC bana ait, şu zamana kadar hiç bağkur kaydım olmadı. Sayfanın en alt kısmında şu yazı var “SANAL TERKLER VAR. LUTFEN GERCEK TERKLERI VERINIZ” bilgi verirseniz sevinirim

  Yanıtla
 5. Ömer Bey tekrar merhabalar.1 Ağustosta 01 kodu ile verilen terk etmiş sigortalı dosyam için alo 170 aracılığı ile güncelleme talep ettim. Ancak Kadıköy sgm hala dosyamı güncellemedi. Böyle olunca geçmişe dönük 12 ayım için ödeme yapamıyorum çünkü sorgulamada borç çıkmıyor. Daha öncede hatırlarsanız bahsetmiştim. Talebim olmaksızın ve öncesinde bir bilgilendirme yapılmaksızın 30/04/2022 itibarıyla isteğe bağlı bağkurum sonlandırılmıştı. Dolayısı ile prim günlerim ve borcum silinmiş ve yapılandırmadan da faydalanamamıştım.3 Temmuzda olan borcum ve prim günüm 5 Temmuzda baktığımda yoktu. Öte yandan 7440 sayılı yasaya göre olan son başvuru tarihini de ödemesiz dönem hesabında beklemeleri gerekirdi.Aynı anda çalışan iki yasa varken bunlar arasında bir eşgüdüm sağlanmamış maalesef.Yani bunları dahi düşünemiyorlar mı ?Bu aklı evveller bana bir de geriye dönük 14 aylık gss prim borcu çıkartıp bir de otomatik yapılandırma yapmışlar ! Allah akıl fikir versin.Böyle bir şey olmaz !Ömer Bey iki ay oldu ve her koldan yaptığım itiraz ve düzelteme taleplerime cevap dahi alamadım.Benim bağkurum şirket ortaklığı veya vergi mükellefiyetinden kaynaklı da değildi. Durduk yerde mağduriyet yaşattılar. Bu noktada ben en azından şu son 12 ayı nasıl ödeyebilirim ?Hayır bu güncelleme talebi benim yasal hakkım değil mi?Neden yerine getirilmez ?Ben Suriyeli sığınmacı değilim! Hizmet günlerimin parasını vereceğim parasını !Terk dosyamı güncelleyin diye talep ediyorum kapı duvar maalesef.Ömer Bey şu anda ben ne yapabilirim ?Saygılarımla.

  Yanıtla
  • Koray BEY, işlerinizi şöyle dişli bir danışmana takip ettirseniz iyi olacak. Sanırım kendi başınıza yol alamayacaksınız. Diğer işlemlerin doğruluğu ya da yanlışlığı hakkında dosyayı tam olarak anlamadan yorum yapamam maalesef.

   Yanıtla
   • Ömer Bey,ben yol alıyorum da bu kurum birincisi bildirim olmaksızın hatalı işlem yapıyor,ikincisi düzelteme başvurularına cevap da alamıyorsunuz.İşlemleri ben yapmayacağım ki ,kurum yapacak.Vatandaşın işi umurlarında değil çünkü.Kendilerine de ifade ettim.Benim de umrumda değil bu kurum.5510 sayılı yasa var ortada ve buna göre işlem yapacaklar.Yorumlamaya açık,ya da anlaşılmayacak bir durum yok ki ortada.Ben size söyliyim.Kapasiteleri bu kadar .İyi çalışmalar.

    Yanıtla
 6. Merhaba ,
  Ben EYT kapsaminda 30.03.2023 tarihinde e-devlet üzerinde Yaslilik ayligi talebinde bulundum.Bunun ile ilgili yil 25 ve 5750 prim gün sayisini doldurdum 28 yil 6131 prim ile gecerek. Borclar bölümünde GSS Borcum SIFIR ve 4b Borc durumundada #16-ek-76 Terk ( borc:0 prim borcu:0 ceza:0 Toplam borc:0
  fazla ödeme: 84,50 TL ) Meslek Başlangıç Tarihi : 04.10.2000 bitis: 28.08.2001

  2003 yilindan beri bugüne kadar 26.07.2023 4a SGK liyim kesintisiz. Suan son Nisan,Mayis,Haziran 2023 aylari 02KODU ile SGDP ile ödenmekte.
  Benim Bagkur Borcum cikarmi yada emekliligime engel bir durum var mi ? 01.Nisan 2023 ten beri bekliyorum

  Yanıtla
 7. Merhaba,01.08.2003 te şirket ortağı olarak,aynı şirkette sigortalı olarak devam ettim 01.05.2015 de şirketi devrettim.eyt emekliligim gelince bagkur borcumun olduğunu ilk defa öğrendim,hiç pirim yatmamış cezayla birlikte 250000 TL borcumun olduğunu e devletten görüyorum,#01 kodla sanal terk olarak yazıyor,şimdi bu borcun ödenmesini gerekiyor saygilar

  Yanıtla
  • Merhaba. 01.5.2021 tarihi ve sonrasındaki borç görünür sistemde. Öncesi dondurulur. Bunu ancak ihya başvurusu yaptığınızda görebilirsiniz. Bence 2500000 TL değildir. Bağkur dosyanızın olduğu SGK ile görüşerek net bilgi alabilirsiniz bu konuda.

   Yanıtla
 8. Merhaba 2020 yılında borcunu sildirmistim şuan sanal terk yazıyor yeni çıkan yaplandirmaya başvurdum ama ön talep alınmıştır diyor hala onaylanmadı ne yapmam gerek

  Yanıtla
 9. Merhabalar.
  Bağ-Kur borcum olmamasina rağmen e-devlet sayfamda sanal birclariniz var terk veriniz diye ibare çıkıyor.
  Eyt den emeklilik başvurusunda bulundum bu durum emekli olmama engelmi. Teşekkür ederim

  Yanıtla
 10. Merhaba 2014 yılında çalıştığım şirkete ortak oldum, alo 170 ile görüşmem sonucu 2003 yılından itibaren ssk pirimlerimde hiç eksik olmaması nedeni ile kendi iş yerimde ssk lı devam edebileceğim söylendi taki emeklilik baş vurusu yapana dek bir ara vermedim, bağkur ödemesi hiç yapmadım, şimdi sistemde sanaltekleriniz var gerçeğe çeviriniz uyarısı alıyorum, 06 kodu ile bağkurum başlamış üzerine 2014 yılından bunyana prim ve ceza çıkmış, ne yapmam gerek

  Yanıtla
 11. EYT kapsamında emeklilik dilekçesi verdim. Bundan önce 2019 yılında Bağkur borçlarımı ihya ederek ödememi yapmıştım ve 2019 yılında birleştirme yaptım. Buna göre 2957 gün SSK ve 3547 gün Bağkur hizmetim birleştiğine dair yazı aldım. (Son 6 yıl çalışmam SGK da). İki gün önce e-devlette bağkur hizmet dökümüm silinerek,
  Durumu#01-İşi Bırakma
  SANAL TERKLER VAR. LUTFEN GERCEK TERKLERI VERINIZ.
  ikazını alıyorum. Yazıyı okumama rağmen net yorumlayamadım. Yardımlarınızı rica ediyorum.

  Yanıtla
 12. Kolay gelsin 2006 12.ay bağkurlu oldum.Aynı anda başka bir işyerinde sigortalı çalışıyordum.2007 9 . Ayda saklı çalıştığım işyerinden ayrıldım.bağkurum 2010 10. Aya kadar devam etti .2007 9 ay -2010 10. Ay arası 1079 gün bağkur ödemem var.ancak 2006 yılında bağkurlu iken sigortalı çalıştığım günler firma kaynaklı silindi.Bu arada benim ödemiş olduğum bağkur günlerim gözükmüyor ve sanal terk var diyor.ödemesini yaptığım bağkur günlerimi nasıl alırım.

  Yanıtla
 13. 7ay bağkurlu olarak işletmem vardı.ödememi o dönem yapmıştım borcum yok e devlet üzerinden sanal terkler var gerçek terkleri veriniz diye uyarı alıyorum ne yapmalıyım ?Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 14. merhaba, 2004 bağkur girişiim var. o dönemden kalan borcum vardı. sonrasında sigortalı çalıştım bu yıla kadar. ocak ayınca şirket kurdum, 06 yeniden sigortalı görünüyorum ama eskiden kalan 4bin lira borç da görünüyor şimdi. sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerek yazıyor. bu borç silinen borç mu, ya da sanal terk yapılınca silinecek mi, yoksa ödemeli miyim? teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağlı olduğunuz SGK tarafından dosyada düzenleme yapılması gerek. 2021/05 dönemi ve öncesi borçlar dondurulmuştu en son. Sonrasında borcunuz varsa o silme kapsamına girmiyor.

   Yanıtla
   • 2021 /6 ay sonrası bağkur pirimimi düzenledi ödedim aynı zamanda 4/a odedigim var
    Ayda 10 gün 4/a 20 gün 4/ b
    Satın alabilirmiyim
    Yukarıda belirttiğim tarihten öncede bagkurum var fakat almak istemiyorum bu mümkün müdür

    Yanıtla
    • Merhaba. Eğer SSK 06 ya da 07 kodları ile eksik olarak bildirildiyse ve aynı zamanda devam eden kaydınız varsa 2014/04 sonrası SGK tarafından zorunlu olarak 30 güne tamamlanıyor zaten.

     Yanıtla
Yorum yapın