Bağkur 76 Sanal Terk Kodu Nedir ?

38

Malumunuz üzere 7143 Sayılı Kanun ile 2018/Haziran ayı ve öncesi ödenmemiş bağkur prim borcu olanların ödememesi ve de yapılandırmaya başvurup taksitlendirmemesi halinde bağkur prim borçlarının tamamının silineceğini ve hizmetlerin de dondurulacağını daha önce duyurmuştuk. 31 Ağustos 2018 tarihine kadar bağkur prim borçlarının dondurulması için dilekçe ile başvuranların prim borçları bu talepleri üzerine silindi ve hizmetleri de donduruldu. Ancak hiç bir başvuru yapmayan ve 2018/Haziran ayı öncesi prim borcu olanların ise borçları silinerek otomatik olarak da hizmetleri donduruldu. Tabi prim borcu otomatik olarak silinen ve hizmetleri dondurulanlar borç sorgulaması yaptıklarında Terk 76 (Sanal Terk) uyarısı görebiliyor. Biz de bu sanal terk 76 kodunun ne anlama geldiğini ve bu durumda nasıl hareket edilmesi gerektiğini ayrıntılı olarak anlatmak istedik.

Bağkur sanal terk 76 nedir, ne yapmam gerekir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer 2018/Haziran ayı ve öncesinde ödemediğiniz prim borcunuz varsa bu borçlar 7143 sayılı kanun gereği siliniyor ve hizmetler de donduruluyor. Bu işlem için SGK’ya kendiniz dilekçe ile başvuru yapmadıysanız sistem bu işlemi otomatik olarak yapıyor ve Haziran öncesi borçlardan dolayı Bağkur’a giren bu terk kodu da 76 oluyor. Sanal terk dememizin sebebi ise bu terk kodunun sistem tarafından otomatik olarak girmesi.

Eğer sizin de bağkurda sanal terk 76 kodu varsa bunun için SGK’ya uğramanız gerekiyor. SGK kayıtlarınızı kontrol ederek sanal terki gerçek terke çevirerek. Bu işlemin ardından yapılacak işlem de iki ihtimalli;

 • Eğer bağkur kaydınız devam ediyorsa 76 terki yapıldıktan sonra bağkurunuz 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle  06-Yeniden Sigortalı kodu ile yeniden başlatılır. ( Sigortalı çalışmıyorsanız tabi)
 • Eğer bağkur kaydınız yoksa terk girilir ve borcun tamamı silinir bağkur yeniden başlatılmaz. Terk 76 tarihi itibariyle kapatılır.

Bağkur terk 76 tarihi nasıl belirleniyor ?

2018/Haziran ayından önce kaç aylık borcunuz varsa o kadar aylık hizmet donduruluyor ve borçlar siliniyor. Prim ödemenizin yettiği tarih itibariyle 76 kodu ile terk giriliyor. Bunu örneklerle somutlaştırırsak daha iyi anlaşılacaktır.

Örnek-1 : 

Diyelim ki 01.06.2016 tarihinden itibaren bağkurlusunuz ve sadece 2 ayın prim ödemesini yaptınız. Bu durumda 2 aya yeten prim kadar hizmet kalır ve 31.08.2016 tarihi itibariyle terk 76 girilir. Eğer esnaf, tarım v.s. kaydınız da devam ediyorsa ve herhangi bir sigortalı çalışmanız da yoksa bağkur 01 Haziran 2018 itibariyle 06-Yeniden Sigortalı kodu ile açılır.

Örnek-2

Bağkura 01.10.2015 tarihinde başladınız ve vergi kaydınızı da 31.10.2017 tarihinde kapattınız ve hiç de ödeme yapmadınız. Bu durumda terk 76 01.10.2015 tarihi itibariyle girilir ve hiç hizmet almamış olursunuz. Kayıt da devam etmediği için 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden açılması gibi bir durum söz konusu olmaz.

Tabi örnekler çoğaltılabilir. Siz kendi durumunuzu yorum bölümünden bize iletirseniz yapılacak işlem konusunda sizlere yardımcı olabilirsiniz.

Terk 76 kodu ve diğer kodlarla dondurulan bağkur hizmetleri ileride canlandırılarak hizmetten saydırılır mı?

Bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini istediğiniz herhangi bir zaman diliminde borçlanma yaparak hizmetten saydırma hakkınız var. Tabi yapılandırma harici bir zamanda yaparsanız talepte bulunduğunuz tarihteki aylık primler üzerinden hesaplanır. Ancak yapılandırma zamanı talepte bulunmanız sizin açınızdan çok daha avantajlı olacaktır. Bu durumda her ayın primi bulunduğu aydaki prim tutarları esas alınarak hesaplanacak, gecikme zamları ve faizleri de silinecektir. Tabi bu da ödenecek borç konusunda size büyük avantaj sağlayacaktır.

Bağkur işlemleri konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
38 Yorum
 1. LEVENT ÇETİN

  01.01.1986 ssk girişim var 6 doğumluyum 2009 yılın sonunda tekel bayii devraldım 2010 yılında emekli oldum, 2013 yılında bayiliği kapattım, çalışmıyorum an itibariyle e-devlet uygulamasında 4b sanal terk gerçekleştirmeniz gerekmektedir mesajını gördûm, ne yapmam gerekiyor…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En yakın SGK’ya giderek sanal terkin gerçek terki çevrilmesini sağlayın zaman kaybetmeden.

 2. mesut akkuş

  11.07.1990 ssk girişliyim. Şubat 2011 tarihine kadar ssk lı çalıştım. Bu tarihten itibaren şirket ortağı oldum 1 yıl kadar bağkur ödedim.sonra yapılandırdım 3-4 taksit ödedim sonra af gereği dilekçe ile başvuru yaptım sanırım dondurdum. mart 2015 itibari ile ssk lı çalışmaya başladım.Aralık 2017 itibari ile şirket ortaklığını devrettim.ocak 2018 de şahıs firması kurdum.ssk lı olarak çalışmaya devam ediyorum. SGK sorgulamasında ”Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir!.” uyarısı alıyorum ne yapmam lazım.Şimdiden teşekkür ederim.Allaha emanet olun.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer 2018 Haziran ayı öncesi ödemediğiniz prim borcunuz varsa sistem borcunuzu otomatik olarak silmiştir. Silinme ile ilgili sistem tarafından yapılan otomatik terkin Sgk tarafından gerçek terke döndürülmesi gerekiyor. Sgk ya uğrayın bu işlem için.

 3. ilyas

  merhaba 31.01.2018 tarihinde terk 01.06.2018 tarihinde tekrar başlangıç yapmışlar malum borcum var tabii ki ama benim derdim tüm borçlarımı ödeyip hiç kesinti gözükmemesini sağlamak eşimin memur olmasından dolayı eş durumu evrağı vereceğiz çünkü ben silinen ayları ödersem hiç gün kaybım gözükürmü bağkur dökümümde teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silinen günlerle beraber 01 Haziran 2018 tarihinden bu yana olan borçları da ödemeniz gerekiyor. 1 TL bile borç olursa hizmet dökümünde gün çıkmaz ve dolayısıyla eş durumu atamasında kabul edilmez.

 4. Turan YANIK

  Merhaba, 2014 yılında iflas etmiş bir şirketin sahibiyim. Şirket vergi dairesinde terkin yapıldı ancak bağkurun devam ettiği bilgisini aldım. Bu durumu nasıl durdurabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şirketin kapandığına ve faaliyeti olmadığına dair belge ile bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya başvuru yapın. Gerekli düzeltme yapılacaktır.

 5. Nurgul

  Merhaba. Benim borcum vardı şimdi terk kodu giriniz falan diyor. İşlemi nereden yapmam gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam. Yazıda da belirtildiği üzere bunu düzelttirmek için bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine uğramanız gerekiyor.

 6. yalçın

  19 senelik bağkur primlerim silinmiş şimdi ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silinen dönemleri ihya yolu ile yeniden borçlanabilirsiniz. Ancak çok fazla borç çıkar. Haricinde yapacak bir şey yok.

 7. Baran

  Selamlar .. 2007 de iş yeri açtım 2008 de kapattım muhasebecimin önerisi ile bağkura kapanış belgesi vermedim . ileride primlerin işime yarıyacağını söyleyip beni ikna etmişti .o günden bu güne prim borçlarım birikti .2010 da sgklı çalıştım ayrıldım . 2016 da tekrar sgk lı çalışmaya başladım . prim borcum aktif gözüküp birikmeye devam etti . en son geçenlerde borçları dondurdum ama prim borçları halen birikmeye devam ediyor. bendede sanal terk gerçekleştirmeniz gerekiyor yazıyor . bu durumda ne yapmamı önerirsiniz . bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim ..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer vergi kaydınız devam etmiyorsa bağkura nasıl devam edebiliyorsunuz? Sgk bunu en kötü ihtimalle emeklilik dilekçesi verdiğinizde tespit eder. Size tavsiyem öncelikle bağkur kayıtlarınızı Sgk ya giderek gözden geçirtmeniz.

 8. Emrullah

  Merhaba ; 4/b devam ederken işlerin kötü gitmesi nedeniyle vergi kapanışı yapmadan 4/a olarak özel sektörde çalışmaya başladım , birikmiş 4/b borçlarımı yapılandırma yapsam dahi asgari ücretle ödeyemeyeceğim için bir işlem yapmadım. Daha önce ödemiş olduğum primler dahil borç ve hizmet sıfır gözükmekle beraber 06 yeniden sigortalı gözüküyor ve sanal terki gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısı var.
  Sanal terki bağlı bulunduğumuz il müdürlükleri dışında yapabilir miyiz?
  Daha önce ödemiş olduğumuz primler gün olarak sayılacak mı? ilginize şimdiden teşekkür eder meslek hayatınızda başarılar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Terk işleminin bağkur dosyanızın bulunduğu Sgk tarafından yapılması gerekiyor. Daha önce prim ödemesinin olduğu dönemler hizmetten sayılır. Borçlu olduğunuz kısım ise silinir ve hizmet dondurulur. Eğer sigortalı çalışmanız devam etmiyorsa yeniden başlatılmaz.

 9. Emrullah

  Hocam tekrar merhaba ;
  Sanal terk başvurusu için belli bir süre var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yok hocam başvuru süresi yok. İstediğiniz herhangi bir zaman başvuru yapabilirsiniz.

 10. ALPER

  Hocam Merhabalar,
  Ben Makine mühendisi olarak, hayatım boyunca hep ücretli(4/a) çalıştım. Bir dönem istifa ettim ve 31.12.2011 tarihinde şirket ortağı oldum, 3 Ay 4 gün bağkurlu kaldım, ve 03.04.2012 de, 3 ay 4 günlük toplam prim borcumu (toplam 1000 TL gibi) ödeyerek bağkurdan ayrıldım. ve tekrardan sigortalı (4/a ücretli) olarak çalışmaya başladım. O tarihten beri de sigortalı (4/a ücretli) çalışıyorum.
  Yıllardır 4/b sorgulamalarımda hizmetim de, borcum da yoktu. Ancak şimdiki sorgulama ekranında, yeniden bir şirket vs kurmamış olmama rağmen “yeniden mecburi sigortalılık başlangıç tarihi: 08.03.2018 yazıyor, hizmet süresi olarak 9 ay 12 gün yazıyor, terk açılama kısmında #06-yeniden sigortalı yazıyor, prim borç kısmında: 4901,26 TL, ceza kısmında: 332,79 TL yazıyor ve ana ekranda da “sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir” yazıyor.

  Ben hayatımda bir kez “3 ay 4 günlük” bağkurlu oldum, onunda kapanışını her kurum nezninde yapmıştım, 3 ay 4 günlük prim borçlarını da ödemiştim. hatta bağkurdan borcu yoktur yazısını bile almıştım, ve birdaha da asla bağkurlu olmadım. herhangi bir işyeri falan da kurmadım, ortakta olmadım. Şimdi neden böyle bir bağkur hizmeti başlamış gözükmekte ve borçlar çıkmaktadır. Yorumlarınızı rica ederim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Alper Hocam. Eğer herhangi bir şirket ortaklığı ya da vergi kaydınız yoksa açılmaması gerekir. Yapmanız gereken vakit kaybetmeden bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramak. Dosyanızı çeksinler ve neye istinaden o tarih itibariyle tescil yapıldığını göstersinler size. Eğer kaydınız yoksa yanlış açılmış olabilir ve o tarih itibariyle kapatılır.

 11. Arzu

  1999 senesinde market işletmeciliği açtım ve bir yıl sonunda kapattim ve bagkura kapanis vermediğim için 6 yıl sonra yüklü miktarda bağkur borcu cikti ve odeme imkanim hiç olmadigi için bagkurumu komple sildirdim bagkurum ayni gün açılıp kapanış gösteriyor ve prim borcu görünmüyor. Burda merak ettiğim şuan maddi açıdan sikintin yok ..Sgk müracat etsem1999 yılından itibaren yapilandirma istesem ayni tarihten girişim aktif olurmu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kaydınızın devam ettiği süre kaç ay ise o kadar aylık borçlanma yaparak ödeyebilirsiniz. Giriş tarihiniz oradan esas alınır.

 12. ömer

  2011 de şirket açılışı yapıldı sigortalılığım devam etmekte son ödeme 04/2016 bu tarihe kadar bağkur ödendi hizmet süresi bu tarihe kadar olan kısım mı olacaktır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ömer Bey. Eğer ödediğiniz prim tutarı 2016/04 dönemi sonuna kadar yetiyorsa evet 30.04.2016 tarihinden itibaren terk 76 girilir.

 13. Mevlüt Demirel

  Merhabalar, 01.12.1985 tarihinde zorunlu tarım bağkuruna giriş yaptım. Şu an da 16 ek 76 terki gözüküyor. Geriye dönük nasıl borçlanıp emekli olabilirim. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerinizi bağkur dosyanızın bulunduğu Sgkya başvurarak ihya edebilirsiniz. Şu an geçerli aylık prim tutarları üzerinden borçlanma yaparsınız.

 14. yusuf kenan tanrıver

  kolay gelsin
  10 yıl çiftçi bağkuru,2.5 yıl esnaf bağkuru ,son olarakda 3.5 yıl ssk ödeyerek 01.11.2015 yılında ssk dan emekli oldum.çalışmaya devam ettim.01.03.2017 yılında işyerinden ayrıldım.e devletten kontrol yaptığımda 01.03.2017 yılından bu güne kadar çiftci bağkurlu gözüküyorum.01.06.2018 tarihinden de 4320 tl prim borcu gözüküyo emekli maaşı aldığım halde.emekli olurken ziraat odasından muafiyet alıp bağkura verdiğim halde başıma böyle bir iş geldi.ssk bağkur birleşmedimi bilgisayar ortamında görülmüyomu allah aşkına yardımcı olun.fındık verdim toprak mahsulleri ofisine 2017 de birde prim kesmişler emekli olduğum halde.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sistem bağkuru otomatik olarak açmıştır. İptal edilir merak etmeyin. En kısa sürede bağkur dosyanızın olduğu Sgkya dilekçe ile başvurun ve tescili iptal ettirin.

 15. Mustafa Bakar

  Merhaba Hocam 1994 -2015 yıları arası 7451 gün bağkur lu iken işlerimi devredip sgk lı çalışmaya başladım. Bağkura herhangi bir borcum yok zamanında ödedim. Şu an sgk lı çalışmaktayım. Geçen ay hizmet birleştirme dilekçesi verdim. Bağkurda dünden beri durum bilgisinde 16-Ek- 76Terki yazıyor. birleştirme ile alakalı olabilir mi ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Hocam merhaba. Önceden kalan az da olsa borcunuz olabilir. Bundan dolayı sistem otomatik terk girmiş olabilir. Hizmet birleştirmeden kaynaklı terkler düzeltilmişse ondan da kaynaklı olabilir. SGK ile görüşün. Gerekli düzeltmeyi yapsınlar.

 16. mustafa

  MERHABA BAĞKUR BORCUMUN 6 AYINI ÖDEMEDİM İŞ YERİNİ KAPATTIM ,ŞİMDİ İSE SİGORTALI ÇALIŞTIPIM İŞ YERI VAR .E DEVLETTE SANAL TERKLERI GERCEKLESTIRMENIZ GEREKMEKTEDIR YAZIYOR .BU SEBEPTEN DOLAYI ÇALISTIGIM YERDE SIGORTAMA ENGEL BIR DURUM OLUR MU

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Hayır sigortanıza engel bir durum olmaz. Ama gerekli düzeltmenin yapılabilmesi için SGK’ya uğramanızda fayda var.

   1. mustafa

    verdiğiniz ilgi alaka ve cevap ıcın cok tesekkur ederım

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. İyi günler dilerim.

 17. VELİ

  MERHABA
  2011 FİRMA KURDUM, 2014 SONUNDA VERGİ DAİRESİNDEN DİLEKÇE VERDİM FİRMAMIN KAPATILMASI İLE İLGİLİ İŞLEM YAPILDI AMA TİCARET ODASINDAN KAYDIMI SİLDİRMEDİĞİM İÇİN BAĞKURLU OLARAK KALDIM BU SÜRE İÇİNDE KAPATMAK İSTEDİĞİMDE YAZI İSTENDİ TİCCARET ODASI DA YAZIYI VERMEDİ SENİN FİRMA BİZDE HALA AKTİF DİYE.
  TİCARET ODASI YAZISI OLMADAN BAĞKURDAN NASIL ÇIKABİLİRİM. BUNDAN SONRA SSK OLARAK BAŞLAMAMIN BİR YOLU VAR MI, BAĞKURDAN ÇIKIP.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ticaret odasındaki kaydı kapatmadan bağkuru durduramazsınız maalesef. Kaydı durdurmak için dava açmanız gerekiyor bildiğim kadarıyla. SSK kapsamında başka bir işyerinde çalışmanızda bir sakınca yok. Hem böylelikle sigortalı çalışırsanız bağkur da işlemeye devam etmeyecektir.

 18. Mükremin Tuynak

  Merhaba ben çiftçi bagkurluydum 2010 beridir yanlız 2016 beridir ödemedim bir ara SGK çalıştım ve çıkış yaptim şimdi ise bağkur otomatik devreye girmiş ve borçlanma oluyor birde ben Samsun’da kayıt olmuştum şimdi ise eskisehirde ikamet ediyorum ve toplam gün sayımı göremiyorum sanal terkimi ben buradaki SGK kurumundan yapabilirim şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanal terkin gerçek terke dönüştürülmesi işleminin bağkur dosyanızın olduğu SGK tarafından yapılması gerekiyor. İki satır dilekçe yazın gönderin posta ile ilgili SGK’ya.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.