Bağkur Borç Sildirme 2020

0

Bağkur borç sildirme nasıl olur, başvuru nereye ve nasıl yapılır hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bağkur borçlarınızın tamamını sildirerek hizmetlerinizi dondurabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda çıkan Kanuni düzenlemeler ile bu yapılmıştı.

Bağkur primleri oldukça yükseldi. ( Güncel primlere https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz. ) Primlerin yükselmesi ile birlikte bağkurlular da doğal olarak prim borçlarını ödeme konusunda zorlanmaya başladı ve bu durum da çoğu kişinin prim borçlusu olmasına neden oldu. Şimdi bağkur borç sildirme işleminin nasıl olacağı ve nasıl yararlanabileceğiniz konusuna değineceğiz.

Bağkur borç sildirme nasıl yapılır ?

Borç sildirme işleminde kişinin Kanunla belirlenen tarihe kadar olan prim borçları tamamen silinir. Prim borcunun silindiği bu dönemlerdeki hizmetler de dondurulur. Bağkurlulun kendisi ya da vefatı durumunda prim borcundan dolayı dondurulan bu süreleri daha sonra canlandırma diğer adı ile ihya etme hakkına sahiptirler. İhya işlemi güncel primler üzerinden yapılır. Dondurulan bağkur primlerini yeniden canlandırma için ödeyeceğiniz toplam borcu öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/silinen-bagkur-gunlerini-geri-alma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4B Bağ-Kur kapsamındakilerin prim borçları ilk defa 2008’de çıkarılan yasa ile silinmiş ve 2008/05. aydan önce 60 aydan fazla prim borcu olanların tüm borçları silinerek hizmetleri dondurulmuştu.

Sonraki yasa ise 2015’de çıkmış ve çıkan bu yasa ile 2015/05. aydan önce 12 aydan fazla prim borçlusu olan bağkurluların prim borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu.

Son olarak da 2018’de çıkan yasa ile 2018/Haziran önce borcu olanların borçları silinerek hizmetleri dondurulmuştu.

Güncel mevzuatımıza göre isteğe bağlı bağkur dışında bağkur kapsamında prim ödeyenler ve prim borçlusu olanların prim borçlarını sildirme imkanı bulunmamaktadır. Bunun için torba yasa ile düzenleme getirilmesi gerekmektedir. Bu da genelde bağkur affı zamanında olmaktadır. Güncel bağkur affı gelişmeleri ve bağkur affının ne zaman çıkacağı hakkındaki tüm detayları https://sgkbilgisi.com/bagkur-affi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur borcu sildirme başvurusu

Başvuruları bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Başvuru yaparken eğer çiftçi bağkurlu iseniz güncel çiftçilik kaydınızı gösterir İB formu diğer adı ile sigortalılık belgesini de ekleyin. Bunun haricinde ise aşağıda örneği verilen dilekçe başvuru için yeterli olacaktır.

Bağkur borç sildirme dilekçesi

2018 yılı ve öncesinde ilgili kanunlar gereği otomatik olarak silinen bağkur prim borçları için sistem tarafından otomatik terk girilmiş olmaktadır. Bu sanal terkin gerçek terke çevrilmesi gerekmektedir. Bu hususta yapmanız gerekenler için https://sgkbilgisi.com/bagkur-76-sanal-terk-kodu-nedir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni bir yasal düzenleme çıktığında ise vereceğiniz bağkur borç silme dilekçesi aşağıdaki gibi olabilir;

………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne

Kurumunuzun ………………. Bağ-Kur numaralı sigortalısıyım. Yasa gereği geçmiş dönem tüm bağkur prim boçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

Bağkur borç silme otomatik oluyor mu ?

Kanun çıktığında yine torba kanunda belirtilen tarihe kadar prim borçlarınızı ödemediğinizde ya da yeniden yapılandırmadığınızda borçlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen tarihte otomatik olarak silinir ve sanal olarak terk girilir. Sanal olarak girilen bu terkin gerçek terke çevrilmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

Güncel SGK affı gelişmeleri, sgk yapılandırma başvurusu için gerekenler ve tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/sgk-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur borcu sildirme hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.