7256 Bağkur Borç Sildirme, Dondurma Nasıl Yapılır ?

8

Bağkur borç sildirme nasıl olur, başvuru nereye ve nasıl yapılır hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. 17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış bulunan 7256 Sayılı yasa ile Bağkur borçlarınızın tamamını sildirerek hizmetlerinizi dondurabilirsiniz.

Bağkur primleri oldukça yükseldi. ( Güncel primlere  bağkur primleri ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz. ) Primlerin yükselmesi ile birlikte bağkurlular da doğal olarak prim borçlarını ödeme konusunda zorlanmaya başladı ve bu durum da çoğu kişinin prim borçlusu olmasına ve bağkur prim sildirme hakkını talep etmesine neden oldu. Şimdi bağkur borç sildirme işleminin nasıl olacağı ve bağkur gün sildirmeden nasıl yararlanabileceğiniz konusuna değineceğiz.

7256 Sayılı Kanun ile bağkur borçları dondurulacak

17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7256 Sayılı torba yasa ile;

 •  SGK ve Vergi yapılandırma torba yasasında bağkur prim borç dondurma ve sildirme düzenlemesi de yer alıyor.
 • Düzenleme ile 2020/10 dönemi ve öncesinde ödenmemiş prim borcu olanların borçları silinecek ve hizmetleri dondurulacak.
 • Silme ve dondurma işlemlerinin nasıl olacağı hakkında yazımızın devamında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

7256 Bağkur borç sildirme nasıl yapılır ?

7256 Bağkur sildirme işleminde;

 • Kişinin 2020/10 dönemi ve öncesi ödeme vadesi geçmiş borçları tamamen silinecek.
 • Prim borcunun silindiği bu dönemlerdeki hizmetler de dondurulacak.
 • Bağkurlulun kendisi ya da vefatı durumunda prim borcundan dolayı dondurulan bu süreleri daha sonra canlandırma diğer adı ile ihya etme hakkına sahiptirler.
 • Yapılandırma ihya borçlarını da kapsıyor. 7256 Bağkur ihya affı başvurusu için  bağkur ihya hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7256 Bağkur borcu sildirme başvurusu nasıl yapılır ?

Bağkur günlerini sildirme başvuruları bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Başvuru yaparken eğer çiftçi bağkurlu iseniz güncel çiftçilik kaydınızı gösterir İB formu diğer adı ile sigortalılık belgesini de ekleyin. Bunun haricinde ise aşağıda örneği verilen dilekçe başvuru için yeterli olacaktır.

7256 Bağkur borç sildirme dilekçesi

7256 Sayılı yasa gereği prim borçlarınızı sildirmek için örnek dilekçe aşağıda verilmiştir. İki aylık süreyi beklemeksizin bu dilekçe ile başvurarak borçlarınızı sildirebilir, hizmetlerinizi dondurabilirsiniz.

 • ………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne
 • Kurumunuzun ………………. Bağ-Kur numaralı sigortalısıyım.  7256 sayılı yasa gereği  2020/10 dönemi öncesi geçmiş dönem tüm bağkur prim boçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

7256 Bağkur borç silme otomatik oluyor mu ?

7256 sayılı yasa gereği borçlarınızı ödemez ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılandırma başvurusu yapmazsanız 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren borçlar otomatik olarak silinir ve sanal olarak terk girilir. Sanal olarak girilen bu terkin gerçek terke çevrilmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

4b borç durumu sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur borcunun silinmesi hakkından yararlanmak için öncelikle güncel bağkur borç durumu bağkur borç sorgulamasını e-devletten online olarak yapabilirsiniz. E-devlette bağkur borç sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak güncel borç bilgilerinize göz atabilirsiniz.

Hiç ödenmeyen bağkur borcu ne olur ?

Prim borçları süresinde ödenmediğinde ödenmeyen kısımlar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Tabi torba yasalar ile sildirme düzenlemesi çıktığında eğer hiç ödeme yapılmadıysa bağkur tescil tarihi itibariyle durdurulur. Bu durumda tescil tarihi itibariyle hizmet alınmamış olur. Tavsiyemiz en azından 1 aylık kısmı için prim ödemeniz.

Bağkur borcu sildirme hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

8 Yorum
 1. kevser

  merhaba ÖMER BEY faal durumda esnafım 1997 yılından pandemi dönemine kadar yani 8000 kusur gün bağkur ödemişliğim var pandemi süresince ödeyemedğim günleri sildirebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi 2020/10 ve önceki borçları sildirme hakkınız var.

 2. HAKAN

  Merhaba.Sildirme ekranı Aralık 15’inden sonra açılacakmış.Benim yaklaşık 4000 gün SSK’dan 5000 gün BAĞKUR’dan ödenmiş günüm var.Yani son 3 yıldır ödemediğim için (1080 gün) ,eğer borç sildirme yaparsam 5000 – 1080 = 3920 gün olarak mı görünür ? 4000 (SGK) + 3920 (BAGKUR) = 7920 günle emekli olamazmıyım ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet borçlu olduğunuz gün sayısı tam olarak 1080 gün ise dediğiniz gibi olur.

 3. HAKAN

  Merhaba.SGK+BAĞKUR’lu olarak toplam 9000 gün prim ödemişliği var.Şu anda Bağkurluyum.Son 3 yıldır prim ödeyemiyorum.Emeklilik için sadece yaş bekliyorum.Bağkur prim borcumu sildirmek için müracaat edeceğim.Prim günümde düşüş olacakmı ? Emekliliğimi etkileyecek mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borçlusu olduğunuz dönemlerin hizmetleri silinir. Doğal olarak da azalır prim gün sayınız. Eğer bağkurdan emekli olacaksanız 9000 günün altına düşerse emekli olamazsınız.

 4. Mert

  Hocam merhaba. Bağkur prim borcumu sildirmek için hangi tarihler arasında başvurabilirim.Yarın sgk gidebilirmiyim.kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz sildirme ekranları açılmadı. Beklemeniz gerek biraz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.