2022 Bağkur Borç Sildirme, Dondurma Nasıl Yapılır ?

Bağkur borç sildirme nasıl olur, başvuru nereye ve nasıl yapılır hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. En son 4b borç sildirme 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış bulunan 7326 Sayılı yasa ile Bağkur borçları ile gerçekleştirilmiş ve bu yasa ile 2021/04 dönemi ve öncesi prim borçları olanların borçları silinerek hizmetleri dondurulmuştu.

Primlerin yükselmesi ile birlikte bağkurlular da doğal olarak prim borçlarını ödeme konusunda zorlanmaya başladı ve bu durum da çoğu kişinin prim borçlusu olmasına ve bağkur prim sildirme hakkını talep etmesine neden oldu. Tabi yeniden borçların silinmesi ile ilgili beklenti de artmış oldu. Şimdi yeni çıkacak olan bağkur borç sildirme işleminin nasıl olacağı ve bağkur gün sildirmeden nasıl yararlanabileceğiniz konusuna değineceğiz.

2022 Bağkur borç sildirme nasıl yapılacak ?

Çıkması beklenen 2022 Bağkur sildirme işleminde;

 • Kişinin Kanunen belirlenen dönem ve öncesi ödeme vadesi geçmiş borçları tamamen silinecek.
 • Prim borcunun silindiği bu dönemlerdeki hizmetler de dondurulacak.
 • Bağkurlulun kendisi ya da vefatı durumunda prim borcundan dolayı dondurulan bu süreleri daha sonra canlandırma diğer adı ile ihya etme hakkına sahiptirler.
 • Yapılandırma ihya borçlarını da kapsayacak. Normalde güncel primler üzerinden yapılan ihya borçlanma işlemleri yapılandırma kapsamında ilgili dönemlerin primleri üzerinden yapılabilecek. 2022 Bağkur ihya affı başvurusu için  bağkur ihya hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 Bağkur borcu sildirme başvurusu nasıl yapılır ?

Bağkur günlerini sildirme başvuruları bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile ve ya e-devletten yapılabilmekte. Başvuru yaparken eğer çiftçi bağkurlu iseniz güncel çiftçilik kaydınızı gösterir İB formu diğer adı ile sigortalılık belgesini de ekleyin. Bunun haricinde ise aşağıda örneği verilen dilekçe başvuru için yeterli olacaktır.

2022 Bağkur borç sildirme dilekçesi

Yeni yasa gereği prim borçlarınızı sildirmek için örnek dilekçe aşağıda verilmiştir. Yasa gereği belirlenen süreyi beklemeksizin bu dilekçe ile başvurarak borçlarınızı sildirebilir, hizmetlerinizi dondurabilirsiniz.

 • ………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne
 • Kurumunuzun ………………. Bağ-Kur numaralı sigortalısıyım.  ………. sayılı yasa gereği  ……. dönemi öncesi geçmiş dönem tüm bağkur prim boçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

2022 e-devletten bağkur borç sildirme başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer Kanunen belirlenen dönem ve öncesi prim borçlarınızı sildirmek istiyorsanız başvurunuzu e-devlet sisteminden de kolayca yapabilirsiniz.Yasa çıktığında ilgili yasa gereği belirtilen dönem ve öncesindeki borçlarınızı sildirmek için e-devletten başvurabilirsiniz.

 • E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Kapsamında ……………  Tarihinden Önceki Hizmetlerin Durdurulması menüsünden sildirme başvurusu yapabilirsiniz.

2022 Bağkur borç silme otomatik oluyor mu ?

Eğer  yasa gereği borçlarınızı ödemez ve belirtilen tarihe kadar yapılandırma başvurusu yapmazsanız yine kanunen belirlenen tarihten itibaren borçlar otomatik olarak silinir ve sanal olarak terk girilir. Sanal olarak girilen bu terkin gerçek terke çevrilmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

2022 4b borç durumu sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur borcunun silinmesi hakkından yararlanmak için öncelikle güncel bağkur borç durumu bağkur borç sorgulamasını e-devletten online olarak yapabilirsiniz. E-devlette bağkur borç sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak güncel borç bilgilerinize göz atabilirsiniz.

Hiç ödenmeyen bağkur borcu ne olur ?

Prim borçları süresinde ödenmediğinde ödenmeyen kısımlar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Tabi torba yasalar ile sildirme düzenlemesi çıktığında eğer hiç ödeme yapılmadıysa bağkur tescil tarihi itibariyle durdurulur. Bu durumda tescil tarihi itibariyle hizmet alınmamış olur. Tavsiyemiz en azından 1 aylık kısmı için prim ödemeniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“2022 Bağkur Borç Sildirme, Dondurma Nasıl Yapılır ?” üzerine 134 yorum
 1. Merhaba Hocam,
  bir grup şirketinde çalışmaktayım, bu şirketlerden birinde sgk (sigortalıyken)sembolik olarak ortak olduğum diğer grup şirketine kesintisiz nakil yapıldı.7 yıl sgk primim yattı , 2015 yılında tekrar başka bir grup şirketine naklim yapıldı..kesintisiz olarak sgk primlerim ödendi.8534 prim günü sayısı var.Yaş tutuyor, gün sayısı tutuyor..Emeklilik dilekçemi verdim..SEn kendi şirketinde sgk yatırmışsın deyip 4b ‘ye aktarılarak emeklilik hakkım geciktirliyor ve bir yönüyle mağdur ediliyorum..Sizce ne yapmalıyım

  Cevapla
 2. merhabalar
  25,08,2022 de eşimin üstüne bir şirket kurduk lakin işler istedigimz gibi gitmedi şirketi kapattık. şuan 4 aylık bagkur borcu görünüyor bunu ödemesek ne gibi sıkıntı olur acaba ?

  Cevapla
  • Merhaba. Yakında torba yasa gelecek. Büyük ihtimalle borç silme düzenlemesi de yer alacak. Sildirirsiniz. Yasa çıkmazsa gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder.

   Cevapla
 3. Ben son yedi yılın 3bucuk yılını sigortalı çalıştım sonra işten ayrılınca Bakur devreye girdi iki yıldır borclaniyorum bu borcu sildirip eyt den yararlana bilirmiyim 1997 sigorta girişim 1974 doğumluyum toplam piri 8000 bingun

  Cevapla
  • Merhaba. Bağkur 3,5 yılı geçmediği sürece SSK’dan devam eder şartlar. Gelecek olan torba yasa ile bağkur borcunuzu sildirebilirsiniz.

   Cevapla
 4. Merhaba Hocam, öncelikle kolaylıklar diliyorum. Birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok makbule geçer.

  Şahısla ilgili bilgiler;
  Doğum Tarihi: 02.01.1964
  SKG’ye ilk girişi: 10.01.2003
  Bağ-Kur’a ilk girişi: 02.07.2010
  4A’da hizmet gün sayısı: 895
  4B’de hizmet gün sayısı: 4015

  1)Emekli olma yaşı kaçtır?
  2)Askerlik borçlanması, emekliliği öne çeker mi, çekerse kaç gün öne çeker?(Not:18 ay askerlik yaptı)
  3)4A’dan 4B’ye geçiş yapabilir mi, geçiş yapma şartları nedir, eğer geçiş yaparsa avantajı olur mu?
  4)Bağ-Kur(Tarım)’da pirim ödeyen bir kişi, ödenen primlerini (parasal) değer olarak ne kadar, veyahut yüzde kaçı geri alabilir?
  5)Bağ-Kur(Tarım)’da pirim borcu 9000 TL olan kişinin borcunu ödemeden 4B hizmeti dondurabilir mi?
  6)AYRICA bu kişi ile ilgili EN AVANTAJLI nasıl bir yol izlenilebilir?
  (GÖRÜŞ VE ÖNERİNİZ)

  SAYGILARIMLA…

  Cevapla
  • Merhaba. Cinsiyet belirtmemişsiniz ama sanırım kendiniz için soruyorsunuz.
   1-SSK kapsamında 7000 gün 60 yaş, bağkur kapsamında 9000 gün 60 yaş,
   2-Askerlik borçlanması emeklilik şartlarını değiştirmez. Sadece prim gün sayısına ilave edilir.
   3- Şartlar dediğim gibi. Maaş olarak bir farkı yok.
   4-Bu sorunuzu anlamadım :).
   5- Yasal düzenleme çıkarsa silinebilir. İsteğe bağlı sildirme yok.
   6-SSK en mantıklısı. 60 yaş 7000 gün şartını sağlaması mantıklı kısaca.

   Cevapla
 5. SGK 4A Kapsamında emeklilik için gerekli tüm şartları fazlası ile tamamlamış bulunmaktayım. Emekli olabilmem için kuruma başvurduğumda, Vergi dairesi tarafından reesen terki olan şirketteki ortaklığımın ticaret odasında göründüğü için bağ kur borcumun olduğu ve bu borcu ödemeden emekli olamayacağım söylendi.
  Ödeme gücüm olmadığından bu konuda başkaca yapılabilecek bir şeyler var mıdır

  Cevapla
  • Merhaba. Torba yasanın çıkmasını bekleyin. En geç 1-2 ay içerisinde yasalaşmasını bekliyorunuz. İlgili yasa ile borçlarınızı sildirebilirsiniz.

   Cevapla
 6. Bir sene önce şahıs şirketi kurdum , hiç bagkur odemedim , şimdi borcum 22 bin olmuş, bu borcu nasıl sildirebilirim?

  Cevapla
 7. İyi günler, benim bir şahıs şirketim var ve aynı zamanda Genç Girişimci Teşvik uygulamasından faydalanıyorum. Bağkur borçlarımın bir yıl süreyle hazine tarafından karşılanması gerekiyor fakat borç sorgulama yaptığımda ödenmemiş gözüküyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba. Gerekli belgelerle SGK’ya başvurdunuz mu genç girişimci teşviki için. Vergi dairesinden aldığınız yazı ve dilekçe ile SGK’ya başvurmanız ve SGK’nın bunu sisteme tanımlaması gerekiyor. Teşvik otomatik oluşmuyor.

   Cevapla
Yorum yapın