2022 Bağkur Borç Sildirme, Dondurma Nasıl Yapılır ?

100

Bağkur borç sildirme nasıl olur, başvuru nereye ve nasıl yapılır hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. En son 4b borç sildirme 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış bulunan 7326 Sayılı yasa ile Bağkur borçları ile gerçekleştirilmiş ve bu yasa ile 2021/04 dönemi ve öncesi prim borçları olanların borçları silinerek hizmetleri dondurulmuştu.

Bağkur primleri oldukça yükseldi. ( Güncel primlere  bağkur primleri ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz. ) Primlerin yükselmesi ile birlikte bağkurlular da doğal olarak prim borçlarını ödeme konusunda zorlanmaya başladı ve bu durum da çoğu kişinin prim borçlusu olmasına ve bağkur prim sildirme hakkını talep etmesine neden oldu. Tabi yeniden borçların silinmesi ile ilgili beklenti de artmış oldu. Şimdi yeni çıkacak olan bağkur borç sildirme işleminin nasıl olacağı ve bağkur gün sildirmeden nasıl yararlanabileceğiniz konusuna değineceğiz.

2022 Bağkur borç sildirme nasıl yapılacak ?

Çıkması beklenen 2022 Bağkur sildirme işleminde;

 • Kişinin Kanunen belirlenen dönem ve öncesi ödeme vadesi geçmiş borçları tamamen silinecek.
 • Prim borcunun silindiği bu dönemlerdeki hizmetler de dondurulacak.
 • Bağkurlulun kendisi ya da vefatı durumunda prim borcundan dolayı dondurulan bu süreleri daha sonra canlandırma diğer adı ile ihya etme hakkına sahiptirler.
 • Yapılandırma ihya borçlarını da kapsayacak. Normalde güncel primler üzerinden yapılan ihya borçlanma işlemleri yapılandırma kapsamında ilgili dönemlerin primleri üzerinden yapılabilecek. 2022 Bağkur ihya affı başvurusu için  bağkur ihya hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 Bağkur borcu sildirme başvurusu nasıl yapılır ?

Bağkur günlerini sildirme başvuruları bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile ve ya e-devletten yapılabilmekte. Başvuru yaparken eğer çiftçi bağkurlu iseniz güncel çiftçilik kaydınızı gösterir İB formu diğer adı ile sigortalılık belgesini de ekleyin. Bunun haricinde ise aşağıda örneği verilen dilekçe başvuru için yeterli olacaktır.

2022 Bağkur borç sildirme dilekçesi

Yeni yasa gereği prim borçlarınızı sildirmek için örnek dilekçe aşağıda verilmiştir. Yasa gereği belirlenen süreyi beklemeksizin bu dilekçe ile başvurarak borçlarınızı sildirebilir, hizmetlerinizi dondurabilirsiniz.

 • ………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne
 • Kurumunuzun ………………. Bağ-Kur numaralı sigortalısıyım.  ………. sayılı yasa gereği  ……. dönemi öncesi geçmiş dönem tüm bağkur prim boçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

2022 e-devletten bağkur borç sildirme başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer Kanunen belirlenen dönem ve öncesi prim borçlarınızı sildirmek istiyorsanız başvurunuzu e-devlet sisteminden de kolayca yapabilirsiniz.Yasa çıktığında ilgili yasa gereği belirtilen dönem ve öncesindeki borçlarınızı sildirmek için e-devletten başvurabilirsiniz.

 • E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Kapsamında ……………  Tarihinden Önceki Hizmetlerin Durdurulması menüsünden sildirme başvurusu yapabilirsiniz.

2022 Bağkur borç silme otomatik oluyor mu ?

Eğer  yasa gereği borçlarınızı ödemez ve belirtilen tarihe kadar yapılandırma başvurusu yapmazsanız yine kanunen belirlenen tarihten itibaren borçlar otomatik olarak silinir ve sanal olarak terk girilir. Sanal olarak girilen bu terkin gerçek terke çevrilmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

2022 4b borç durumu sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur borcunun silinmesi hakkından yararlanmak için öncelikle güncel bağkur borç durumu bağkur borç sorgulamasını e-devletten online olarak yapabilirsiniz. E-devlette bağkur borç sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak güncel borç bilgilerinize göz atabilirsiniz.

Hiç ödenmeyen bağkur borcu ne olur ?

Prim borçları süresinde ödenmediğinde ödenmeyen kısımlar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Tabi torba yasalar ile sildirme düzenlemesi çıktığında eğer hiç ödeme yapılmadıysa bağkur tescil tarihi itibariyle durdurulur. Bu durumda tescil tarihi itibariyle hizmet alınmamış olur. Tavsiyemiz en azından 1 aylık kısmı için prim ödemeniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

100 Yorum
 1. Ayşe

  Ömer Bey Selamlar,

  Eşim SGK 4a’dan emekli. Şirket ortağı olduğum için 4B’den prim borcum var. Eşimin üstünden sağlık hizmeti alamıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım? Prim borçlarımı sildirebilir miyim? Borçlarımı kapatmadan GSS’den yararlanmam mümkün mü_

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkuru terk etmediğiniz sürece eşinizden ya da GSS’den yararlanamazsınız. Şirket ortaklığını terk edip bağkuru durdurursanız bu durumda eşinizin sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Bağkur borcunuz engel olmaz buna.

 2. Tuğçe baharoğlu

  2011 den 2015 kadar Bağ-Kur’lu gözüküyorum biri benim adıma şirket açmış benim haberim bile yok tamamiyle kendi yaptığım birşey değil ne gerekiyorsa yapılmasını istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle ilgili Kurumlara bu şirketin size ait olmadığını bildirmeniz gerekmektedir. Dilekçe ile şikayetinizi bir an evvel bildirmenizde yarar var.

 3. Ahmet

  Merhabalar, ben Eylül ayında (09/2021 de) sirket kurdum, ancak Aralık ayında (12/2021de) şirketi kapatmak durumunda kaldım. Ve hiç bagku borcu ödemedim. 110 gunde 4.480 TL borç oluşmuş.

  Hiç borçsuz birşey ödemeden ne yapabilirim imkan var mı? Sildirebilir miyim?

  Genel sağlıktan faydalanmak istiyorum. Aylık 150 civarı birşey ödeyerek devam edeceğim nasıl yapabilirim? Bağkur borcum buna engelmi ne yapmam lazım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda sildirme hakkınız yok. Ama ilerleyen zamanlarda borç sildirme düzenlemesi çıkarsa sildirebilirsiniz. GSS’den yararlanabilmek için bağkur borcunu da kapatmanız gerekir. Evli iseniz GSS’yi eşiniz adına açtırın. O zaman siz eşinizden yararlanırsınız.

   1. Ahmet

    Bağkur Borcumun tamamını mı sildirmem gerekiyor gssden faydalanmak için , başka bir yöntem var mi mesela sadece iki ay bırakıp gerisini odesem yeteri?

    Hızlı cevabınız teşekkürler sayfanızı beğendim bol trafikleriniz olsun..

    1. Ömer Meriç

     Bağkur borcunun tamamını ödemeden GSS’de sağlıktan yararlanamazsınız. Tamamını kapatmanız ya da silinmesini beklemeniz gerekir. İyi günler dilerim ben de size 🙂

   2. SERKAN ARIKAN

    Merhaba bagkurluyum vergi levham var fakat primimi ödemekte zorluk çekiyorum dondurma hakkımız varmı sadece sağlık primi ödeyerek ileride tekrar baslayabilirmiyim herhangi faiz tarafıma islenirmi cezaya maruz kalirmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Maalesef böyle bir hakkınız yok. Tarım bağkurluysanız Ziraat Odasından muafiyet alabilirsiniz. Bu durumda bağkur primi işlemez. Genel sağlık sigortasına geçerek ayda 150 TL ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ama bunun için bağkur borcunuzun da olmaması gerek. Ayrıca muafiyeti bozmadığınız sürece bağkur kapalı olur. Sonradan bu süreleri borçlanamazsınız.

     1. Nusret

      Ömer bey merhaba
      Oncelikle şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim sorunum 2004 ile 2007 yılları arasında kendi adıma açtığım is yerinde çalıştırdığı sigortali elemanların prim borçları ile ilgili.Su ana kadar böyle bir borcum olduğunu bilmiyordum.E devleti ilk çıktığından beri aktif kullanan biriyim.Arabamim üzerindeki sgk 9 Eylül şubesinden konan haciz işlemini gördükten sonra cimer den aldığım bilgi ile bir anda önce 80 000 tl borcunuz var denildi hatta emekli maaşına haciz uygulaması yapıldı.Dun bir mail daha aldım borcum 438 000 tl civarında diye yazıyor.sormak istediğim kapanan is yerinde sigorta primi devam edermi ve bu prim borçları ile ilgili ben mahkemeye baş vurmak istiyorum.Cunku 2010 yılından beridir Turkiyede adresim belli ve sigortali olarak çalıştım ve emekli oldum.nasil bir yol izlememiz tavsiye edersiniz.Kolay gelsin

     2. Ömer Meriç

      Merbaba. Adınıza olan işyerinden siz sigortalı çalıştırmaya devam ettiniz mi ? Bu borçlar size ait değil mi ? Eğer çalıştırdığınız sigortalılara ait borçlar ise yapılacak birşey yok. Dava açsanız da bu değişmez. SGK icra takibine devam eder. Size tavsiyem yapılandırma çıkarsa yapılandırıp ödemeniz

 4. Mert

  Hocam merhaba bağkur borcunu sildirmek için sgk gitmek mi gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Ağustos tarihine kadar taleple siliniyor. 31 Ağustos’a kadar ödemezseniz otomatik olarak silinecek.

 5. Bekir

  Merhaba Ömer bey. 2020 aralık ayında 4b isteğe bağlı sigorta girişi yaptırdım. 24 Haziran 2021 e kadar İsteğe bağlı sigortam bu şekilde devam etti. Sadece mayıs ayında 1 aylık ödeme yaptım. 24 hazirandan sonra farklı bir işe girerek vergi mükellefi oldum. Yeni çıkan yasadan yararlanarak nisan ayı da dahil olmak üzere isteğe bağlı sigorta borcumu sildirdim. Ancak haziran ayında geri kalan günlerim için normalden 2 kat fazla ödenmemiş borcum görünüyor. Bu neden kaynaklı olabilir? Bu borcumun silinmesi söz konusu olur mu yoksa bu ücreti ödemem mi gerekir? İlginizden dolayı teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcun silinmesi gerekir normalde. Dilekçede son ödeme tarihi itibariyle kapatılması şeklinde belirttiyseniz tüm borçlarınızın silinmesi gerekir. Bağlı olduğunuz SGK ile bir görüşün dilerseniz.

 6. Mehmet erdogan

  Merhabalar benim14 ay tarım bagkuru borcum var ödemek istemiyorum ödemesen ödenen günlerden dusermi gunum yeterli onun için ödemek istemiyorum ödediğim günler silinmez değilmi selamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ödediğiniz kısım kadar hizmet kalır. Borçlu süreler dondurulur

 7. Tayfun

  Ödenmiş bağkur pirimlerini sildirmemiz mümkünmü?Nedeni sgk da 7.600 günüm var ancak son 7 yıl bağkur ödendi ve toplam gün 10.620 oldu.Sgk dan emekli olabilmek için bağkurları sildirip emekli olabiliyorum aksi takdirde 2 yıl bekleyip bağkurdan emekli olacağım.Bende beklemek istemiyorum.Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Tayfun BEY. Böyle bir şey mümkün değil ne yazık ki.

 8. halit

  peki bir yasa var mı şu an bir de dilekçe örneği nasıl söyleyebilir misiniz

  1. Ömer Meriç

   7326 sayılı yasa yeni yayımlandı. Örnek dilekçe yok elimde.

 9. halit

  Merhabalar Ömer bey 18.06.2021 tarihinde 4b isteğe bağlı sigorta borcum olduğunu öğrendim ve 7 aylık bir borç bu borcu imkanı yok ödeyemem sildirme ve ya iptal gibi şans var mı ve be yapmalıyım yardım eder misiniz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigorta borcu dilekçe ile silinir. Hiç ödeme yapmadıysanız ve borcu ödemek istemiyorsanız dilekçe yazarak tescil tarihi itibariyle kapatılmasının ve iptal edilmesini talep edebilirsiniz.

 10. Togay

  merhaba e devlette bagkur yapilandirma ve borc sildirme kismi hala guncellenmemis,yapabilen varmi?

  hala 7256 gozukuyor ve sona erdigi yaziyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılan duyuru ihya için başvuruların 01 Temmuz 2021 tarihinden sonra açılacağı yönünde. Normal yapılandırma ise kısa sürede açılacak.

 11. hakan

  merhaba 2000 yılı öncesinde vergi kaydım var buna istinaden 1996-2000 yılı arasını borçlanıp ödemek istiyorum 7326 saylı kanunda imkan olabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha önce tesciliniz yoksa bu süreleri borçlanma hakkınız yok.

 12. Hikmet

  Cevabiniz cok teşekkur ederim 01.07.2004 bağkur girisim var 5310 gunum var5400.den emekli olabiliyim

  1. Ömer Meriç

   Doğum tarihinizi yazmamışsınız. 60 yaş 9000 gün ya da 5400 gün 62 yaşla emekli olabilirsiniz.

 13. Hikmet

  01.07.2004 tarim bağkurluyum ve 31.07.2013 de terk 630 gunum silindi 01.05.2015 yilinda yeniden mecburi olarak başladi yanlişlikla e devlet üzerinden 630 ihya talepte bulundum ödemesem onu tekrar 5310 gundenmi silinecek bana yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkürler hocam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemezseniz sadece dondurulan süreye ait çıkartılan borç iptal olur. Sıkıntı olmaz.

 14. Mustafa

  Merhaba Ömer bey yanlışlıkla 4B 01 06 2018 yılı öncesi durdurulan hizmetler ihyası için başvuru yaptım e devlet den iptal etmek istiyorum yapamıyarum ne oldugunu bilemedim geri ödeme yapılıp pirim günlerim silinimiyor alyamadım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E-devletten iptal yapamazsınız. Zaten ödemediğinizde iptal olur.

 15. Hakan

  Ömer bey, bağ kur borcumuzu yapılandırmıştık. Şimdi ise borcumu sildirmek istiyorum. E devlet üzerinden yapabilir iyim veya dilekçe vermesem de hiç bir ödeme yapmazsam eski borçlar otomatik silinir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E devletten dilekçe verebilirsiniz. Başvuru yapmaz ya da ödemezseniz otomatik silinir.

   1. Bayram uzun

    Ömer bey merhabalar….Benim 24.10.1988 başlangıç tarihli 14 yıl Emekli sandığı hizmetim var..2006 -2009 arası 688 gün sigorta hizmeti mevcut……2011 den beri 11 yıldır halen Bağkurluyum…24.01.1970 doğumluyum…bağlar ödemesi yapmadım….. En az ödeme ile nasıl emekli olurum.yardımcı olursanız memnun olurum.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. En erken emeklilik SSKda. 51 yaş 5450 günle sskdan emekli olursunuz. Ama bunun için en az 3.5 yıl SSK kapsamında prim ödemeniz gerekiyor.

 16. Furkan

  Annem gelecek yıl 58 yaşını dolduracak ve toplu prim iadesi için başvuru yapacağız. Şu anki borçlarımızı dondurursak iade talebi sırasında ana borcu veya faizi ödememiz gerekir mi? Kasım’dan 58 yaşını dolduracağı zamana kadar ödeme yapmazsak iade talebinde bulunabilir miyiz?

  Ömer Meriç :

  Merhaba. Borç varken iade talebinde bulunamazsınız. Önce borcu ödemeniz gerekir. Eğer prim iadesi alma gibi bir düşünceniz varsa bence kapatın kaydı.

  Soru:
  İade için dondurulan borçları da ödemek gerekli mi ? Bugün Bağkur kaydını kapatsak, seneye 58 yaşını doldurduğunda iade alabilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   İade için dondurulan hizmetleri ödemeniz gerekmiyor tabi. Ancak iade alabilmeniz için borcun olmaması gerekiyor.

 17. Furkan

  Annem gelecek yıl 58 yaşını dolduracak ve toplu prim iadesi için başvuru yapacağız. Şu anki borçlarımızı dondurursak iade talebi sırasında ana borcu veya faizi ödememiz gerekir mi? Kasım’dan 58 yaşını dolduracağı zamana kadar ödeme yapmazsak iade talebinde bulunabilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borç varken iade talebinde bulunamazsınız. Önce borcu ödemeniz gerekir. Eğer prim iadesi alma gibi bir düşünceniz varsa bence kapatın kaydı.

 18. Oğulcan

  Terk etmiş sigortalı olarak görünüyor zaten. iki seneye yakındır ha silerler ha silecekler diye bekleyip durdum.Dediğiniz gibi en kısa zamanda gidip dilekçemi vereyim sildireyim.Hocam çok teşekkür ederim ilginiz alakanız için içimi rahatlattınız iyi günler iyi çalışmalar sağlıcakla kalın.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi günler.

 19. Oğulcan

  İşletmeyi üzerime aldığım dönem olsun calıstırdıgımız dönem olsun kapattıgımız dönem olsun sgklı calısandım hocam yani cıkan bağkur borcu döneminde de sgklı calısandım kafaya takmaya gerek yok o zaman değil mi bir dilekçeyle sildiriebiliyorum tamamen borcumu birde herhangi bir dönemi felan yok değilmi istediğim bir zaman gidip dilekçe verip sildirebilirim faiz işletmesinde felan da bir sıkıntı olmaz

  1. Ömer Meriç

   Tamamen iptal edilir o zaman. Kafanıza takacağınız bir durum değil. Ancak bir an önce dilekçe vermeniz yararlı olur.

 20. Oğulcan

  Hocam merhabalar yaklaşık 1.5 sene önce bir işletmeyi kendi üzerime aldım. aldıgımda aktif olarak sgklı çalısandım. işletmeyi aldıgımda 2 ay felan işletip kapattık aldıgımızda muhasebecimiz bağkur borcu cıkar üzerine ama sgklı calısan oldugun icin otomatik silerler demisti bir ara başka bir iş icin SGK’ya gittiğimde durumu izah ettim ve oradaki yetkili kişide silmeleri lazımdı niye silmemisler ama silerler dedi fakat 1.5 sene oldu üstüne birde faiz bindi hala borç gözüküyor silmediler şuanda hala aktif olarak sgklı calısanım ne yapmam lazım otomatik silinicekmi bu borç şimdi tamamen cevaplarsanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğun SGK’ya giderek dilekçe vermeniz ve borcu sildirmeniz gerekiyor. Eğer sigortalı çalıştığınız dönemle çakışan bir borç varsa bu borçlar silinir.

 21. Murat

  Babamın bağkura 4200 tl borcu var yapılandırmayıp borcu sildirsem mi daha iyi babamın yaşı 46 sgk günü 5100 gün 5600la zaten emekli oluyor borcu sildirsem nasıl işliyor süreç bağkur borcu silinip günleri bağkur günleri iptal mi olacak

  1. Ömer Meriç

   Bağkur hizmetine ihtiyaç yoksa sildirebilirsiniz. Borç silinir ve borçlu olduğu süreye ait hizmet dondurulur.

 22. Alp

  Ömer bey ,tekrar merhaba,ben dün dilekçe verip sildirme işlemi için görüştüm fakat bunun haftaya ancak olabileceğini ekranların acılabileceğini söylediler, aslında durumumum aciliyetinden de bahsettim sağlıkla ilgili .Yukarıda siz açıldığını söylemişsiniz sanırım bugün içinde olan bir duru söz konusu ? ben yarın gitsem silme işlemini yaptırabilecekmiyim bana tekrar haftaya ya da hafta içi falan gelin demezler o halde değil mi ? Tekrar teşekkür ederim bilgilendirme ve cevaplar için zahmet oldu size .

  1. Ömer Meriç

   Yok bugün yaptırdık biz silme işlemi. Açılmış ekranlar aktif şu an. Ama sgk sistemine güven olmuyor pek. Yani kesim birşey diyemem size.

   1. Esra

    Merhaba, şahıs şirketi sahibiyim, Bağkur borcum var bir kısmını bu yıl çıkan yasayla yapılandırdım. Şimdi şirketimi kapatacağım. Bu durumda kalan borçları ödemesem ne olur? Şirket açmadan öncekinde olduğu gibi eşimin sigortasından sağlık hizmetim devam eder mi?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 2021/04 ve öncesi borç varsa bu borç 7326 sayılı kanun gereği silinir. Bu tarihten sonraki borç kalır. Yeni bir yasa çıkana kadar gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder. Terk ettikten sonra eşinizin sigortasından yararlanma hakkınız var. Bağkur borcu buna engel olmaz.

     1. Esra

      Çok teşekkürler. 04/21 öncesini yapılandırmıştım. Bu yapılandırdığım borç silinir mi? Bunun için dilekçe mi vermem gerekir?

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Eğer yapılandırdığınız dönemi sildirmek istiyorsanız evet bağlı olduğunuz SGK’ya giderek yapılandırmayı iptal ettirip borç sildirme dilekçesi vermeniz gerekiyor.

 23. Murat

  Hocam benim 33 bin TL borcum var bunu sildirmek için başvuru yapmam gerekiyormu muhasebecilere sordum başvuru yapmanıza gerek yok diyor otomatik olarak siliniyormuş

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer aciliyet varsa dilekçe verip sildirebilirsiniz. Aciliyetiniz yoksa bekleyin otomatik olarak silinecek zaten. Başvuru şartı yok.

 24. Alp

  Merhaba;ben dün itibari ile hem sildirme dilekcesi verdim hem de e -devlet üzerinden sildirme (dondurma)işlemi gerçekleştirdim fakat sistem hala açılmadı diyorlar ve silme ekranlarının henüz aktif olmadığını vatandaşın ise taleplerini geri çevirmemek için dilekçeleri kabul ettiklerini ,sistem açıldığı zaman sırayla ve otomatik olarak silineceğini söylüyorlar. Bu tarih hakkında bilginiz varmı ? çünkü benim acil olarak gss ye gecip kullanmam ve almam gereken ilaçlarım var bu sebeple hala bağkur borcu aktif gözüktüğü için sgk’dan provizyon alamıyorum. Silme ekranlarının ne zaman aktif olacağı hakkında bilginiz var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silme ekranları açıldı. Eğer aciliyet varsa bu durumu SGK’ya bildirin sizin işlemi öne alsınlar.

 25. İsa kamis

  Hocam ben tarım Bağ-Kur yairiyorum toplamda 5aylik bir borç var bu silinir mi veya ne yapmam gerekir işlem yapmasak otomatik silinir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2020 Kasım ayı öncesinde ise silinir. Dilekçe ile başvurarak sildirebilirsiniz ya da başvuru yapmazsanız otomatik olarak silinir.

 26. Ali

  Merhabalar, 2000 li yıllarda babamın birikmiş bağur pirim borcu vardı bu borcun hiç bir aya ait olan pirimini yatıramamıştık ve ailemizden birinin beklenmedik sağlık sorunu meydana gelince acilen yeşilkart çıkarttırmamız gerekti ve yeşilkartı çıkarttırabilmemiz için babamın bağkurunun tamamen kapatılması girektiğini söylemiş bağlı olduğumuz ilçedeki sgk kurumu ve babamda kabul etmiş kapatılmasını şu anda terk etmiş bağkurlu olarak gözüküyor biz babamın bağkurunu tekrar açtırıp borcunu ödeyip emekli olmasını istiyoruz bu mümkünmü acaba, babam şu an hayatta

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tescil tarihinden başlanarak faaliyetin de devam etmesi kaydı ile sonlandırma tarihine kadar olan kısmı borçlanabilirsiniz. Eğer bu süre emeklilik için yeterli olursa emekli olabilir babanız.

 27. Vehbi Ateş

  Ben iki defa bağkur borcumu askıya aldım askıya alınmış borcun birini ödedigimde günüm doluyor fakat hepsini ödenen gerekiyor dedi memur emekliliğime üç yıl var askıdan birini ödeyip öbür askidaki günleri silme imkanı varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef kısmi ödeme hakkınız bulunmamakta. Prim borcundan dolayı dondurulan sürenin tamamını ödemek zorundasınız.

 28. ıbrahım sez

  HOCAM BEN 2019 NİSAN AYINDA HAFRİYAT UZERINE DEFTER ACTIM O ZAMAN 6 AY BAGKUR ODEDIM ONDAN SONRA BIRDAH ODEMEDIM BU ZAMANA KADAR BEN BORCUMU SILDIRMEK ISTIYORUM NASIL YAPICAM VE DONDURMAK ISTIYORUM MUHASEBECIMDE COK BILGILI DEGIL BU KONULARDA KAFAMI KARISTIRDI BIRDE SIZE SORMAK ISTEDIM BEN NASIL DONDURUCAM VE SILDIRCEM BAGKUR BORCUM 15 MILYAR BUNU HİC PARA ODEMEDEN SILDIRMEM GEREKIYOR AMA DEFTER GENE ACIK OLMASI GEREKIYOR BOYLE BI DURUM VARMIDIR ACABA

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç başvuru yapmasanız bile 2020/10 ve öncesi borçlarınız otomatik olarak silinecek. Şu anda borç silme ekranları açılmadı. Açıldığında dilerseniz dilekçe ile başvurunuzu yaparak hemen de sildirme hakkınızı kullanabilirsiniz.

 29. Abdil

  Sgk sildirme durdurma dilekçesi verdim hala borç görünüyor e devlet imden selam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz silme ekranı açılmadı. Bundan dolayıdır.

 30. Yusuf

  Merhaba,
  Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler,

  1999 yılı girişli ssk lıyım. 5bin küsür gün ssk’ am var.Sigortasız oldugum dönemde, 2018 senesinde benim adıma şahıs firması açıldı ve hemen kısa bir süre sonra kapatıldı. o günden bu yana sigortasızım.Yesilkart – GSS ile idare etmeye çalışıyordum. Fakat gss den bagkur borcum oldugu için faydalanamaz duruma geldim. 3 Aylık bagkur prim borcum var.Bu af ile beraber hem primlerimi hemde tüm borcumu sildirmek istedim.Hiçbisey yapmadan 1Ocak da silinecegini duymustum, yinede k.cekmece bagkur binasına giderek bu durumu izah ettim. bana dilekçe verdi ve doldurmamı istedi. Şimdi kafamda deli sorular, tedbirli davranıp kuruma giderek hatamı yaptım 🙁

  Dilekçe buydu : 5510 sayılı kanun ……. maddesinde yer alan …….. aylık süreyi beklemeksizin durdurulmasına ilişkin talep.

  Bunu imzalattı bana ve aldı. Şimdi işin neresinde kaldım. Ne yapmalıyım lütfen yardım.
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğrusunu yapmışsınız. Ancak daha silme ekranları açılmadı. Açıldığında borçlar silinebilir ve hizmet dondurulur.

 31. İbrahim erdem

  Merhabalar

  Ben 6 aydır sigortalı çalışıyorum
  Bağkur borcum 24 milyar sadece bi ara denemek için 10 TL tek ödedim . Bağkur borcu dilekçesi vermesem de silinir mi dilekçe vermek şart mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet dilekçe vermeniz gerekmiyor. Borcunuz otomatik olarak silinecek.

 32. Tayfun

  Bağkur dosyamın hangi sosyal güvenlik kurumuna bağlı olduğunu nasıl öğrenebilirim borç sildirme için hangi Bağkur a gitmeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk tescil ve hizmet dökümü kısmında prim ödeme kısmında bağlı olunan birim yazar. Burdan dosyanızın bağlı olduğu sgkyı görebilirsiniz.

 33. Rabia

  Hocam merhabalar. Yanlışlıkla e devletten yapılandırma başvurusunda bulundum. Bunu iptal edip sildirmek istiyorum borcumu ne yapmalıyım? Sistem ne zaman açılır sizc?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silme ekranları açıldığında SGK’ya giderek yapılandırma iptal ve borç sildirme dilekçesi verebilirsiniz.

 34. Zehra Özmen

  Merhaba,
  *Sezonluk işletmemi açtığımda halihazırda bir firmada tam zamanlı SGK’lı çalışandım. Dolayısıyla o işten ayrılana kadar bağkur borcum çıkmadı.
  *1 yıl kadar ödedim sonrasında ödeyemedim ve şu an 20 aylık borcum var.
  *2 hafta evvel uzaktan ek olarak çalıştığım bir firmada tekrar SGK’lı çalışan olarak girişim yapıldı.
  Dilekçe vermeden yılbaşını beklediğimde benim durumum nasıl şekillenir sizce?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primi ödemez ya da yapılandırmazsanız 2020/ekim ve öncesi borç silinir ve bağkur 01 Kasım tarihi itibariyle başlatılır. Sigortalı işe girdiğiniz tarihten 1 gün önce ise durdurulur.

 35. levent

  merhaba hocam 28 11 2020 tarıhınde bağkur borcumu sildirmek için dilekçe verdim 08 12 2020 tarihinde emeklilik başvurumu yaptım hala e devlet üzerinde baktığımda borcum gözükmektedir bu borç nezaman silinir ve emekliliğimi etkilermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz silme ekranları açılmadı. Borç silinmeden aylık bağlanmaz.

 36. Abdil

  Bağkur borç dondurma başladımı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef başlamadı daha.

 37. cihad

  ömer bey merhaba, e devlet üzerinden yapılamıyor mu borç sildirme? bu arada bilgilendirme için teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sildirme başvurusu e-devletten yapılamıyor. Dilekçe ile başvurmanız gerek. Ama başvurmasanız da zaten SGK otomatik olarak yapacak.

 38. Tuna

  Kesin olarak herhangi bir işlem yapmaz isek borç silinir değil mi ? Birde ekranlar bugun itibariyle açıldımı acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Evet bir işlem yapmanıza gerek yok. Borç otomatik olarak silinir.

 39. Abdil

  Bağkur borç dondurma ekranı acıdımı hemen başvurabilir miyim selam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır henüz açılmadı. Biraz sürecek gibi. Açılınca sayfamızda duyurusu yapılacak.

 40. mredif

  Merhaba , Ben Bağ-Kur yapılandırma başvurusunda bulundum . Ama dondurma yapmak istersem ne yapmam gerek ? Yapılandırma başvurumu iptal mi etmem gerekecek ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silme başvurusu yapmanız lazım sistem açıldığında. Hiç başvuru yapmazsanız da silinir ancak geç olur. Son ödeme tarihinden sonra yapılandırma otomatik bozulur ve borç silinir.

 41. kevser

  merhaba ÖMER BEY faal durumda esnafım 1997 yılından pandemi dönemine kadar yani 8000 kusur gün bağkur ödemişliğim var pandemi süresince ödeyemedğim günleri sildirebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi 2020/10 ve önceki borçları sildirme hakkınız var.

 42. HAKAN

  Merhaba.Sildirme ekranı Aralık 15’inden sonra açılacakmış.Benim yaklaşık 4000 gün SSK’dan 5000 gün BAĞKUR’dan ödenmiş günüm var.Yani son 3 yıldır ödemediğim için (1080 gün) ,eğer borç sildirme yaparsam 5000 – 1080 = 3920 gün olarak mı görünür ? 4000 (SGK) + 3920 (BAGKUR) = 7920 günle emekli olamazmıyım ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet borçlu olduğunuz gün sayısı tam olarak 1080 gün ise dediğiniz gibi olur.

 43. HAKAN

  Merhaba.SGK+BAĞKUR’lu olarak toplam 9000 gün prim ödemişliği var.Şu anda Bağkurluyum.Son 3 yıldır prim ödeyemiyorum.Emeklilik için sadece yaş bekliyorum.Bağkur prim borcumu sildirmek için müracaat edeceğim.Prim günümde düşüş olacakmı ? Emekliliğimi etkileyecek mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borçlusu olduğunuz dönemlerin hizmetleri silinir. Doğal olarak da azalır prim gün sayınız. Eğer bağkurdan emekli olacaksanız 9000 günün altına düşerse emekli olamazsınız.

 44. Mert

  Hocam merhaba. Bağkur prim borcumu sildirmek için hangi tarihler arasında başvurabilirim.Yarın sgk gidebilirmiyim.kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz sildirme ekranları açılmadı. Beklemeniz gerek biraz.