Bağkur Borç Sildirme 2020

0

Bağkur borç sildirme nasıl olur, başvuru nereye ve nasıl yapılır hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bağkur borçlarınızın tamamını sildirerek hizmetlerinizi dondurabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda çıkan Kanuni düzenlemeler ile bağkur borcu silme hakkı da verilmişti.

Bağkur primleri oldukça yükseldi. ( Güncel primlere  bağkur primleri ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz. ) Primlerin yükselmesi ile birlikte bağkurlular da doğal olarak prim borçlarını ödeme konusunda zorlanmaya başladı ve bu durum da çoğu kişinin prim borçlusu olmasına ve bağkur prim sildirme hakkını talep etmesine neden oldu. Şimdi bağkur borç sildirme işleminin nasıl olacağı ve bağkur gün sildirmeden nasıl yararlanabileceğiniz konusuna değineceğiz.

Bağkur borçlarına dondurma geliyor !

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek olan yeni SGK ve Vergi yapılandırma torba yasasında bağkur prim borç dondurma ve sildirme düzenlemesinin de yer alması beklenmekte. Yasal düzenlemenin en geç 2020 sonuna kadar resmi gazetede yayımlanması beklenmekte. Düzenleme ile belli dönem öncesi ödenmeyen prim borçları silinerek hizmetler dondurulabilecek. Silme ve dondurma işlemlerinin nasıl olacağı hakkında yazımızın devamında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Bağkur borç sildirme nasıl yapılır ?

Bağkur sildirme işleminde;

  • Kişinin Kanunla belirlenen tarihe kadar olan prim borçları tamamen silinir.
  • Prim borcunun silindiği bu dönemlerdeki hizmetler de dondurulur.
  • Bağkurlulun kendisi ya da vefatı durumunda prim borcundan dolayı dondurulan bu süreleri daha sonra canlandırma diğer adı ile ihya etme hakkına sahiptirler.
  • İhya işlemi güncel primler üzerinden yapılır. Dondurulan bağkur primlerini yeniden canlandırma için ödeyeceğiniz toplam borcu öğrenmek için hemen  bağkur ihya hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4B Bağ-Kur kapsamındakilerin prim borçları ilk defa 2008’de çıkarılan yasa ile silinmiş ve 2008/05. aydan önce 60 aydan fazla prim borcu olanların tüm borçları silinerek hizmetleri dondurulmuştu. Sonraki yasa ise 2015’de çıkmış ve çıkan bu yasa ile 2015/05. aydan önce 12 aydan fazla prim borçlusu olan bağkurluların prim borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu. Son olarak da 2018’de çıkan yasa ile 2018/Haziran önce borcu olanların borçları silinerek hizmetleri dondurulmuştu.

Güncel mevzuatımıza göre isteğe bağlı bağkur dışında bağkur kapsamında prim ödeyenler ve prim borçlusu olanların bağkur prim borcu sildirme imkanı bulunmamaktadır. 4b borç sildirme işlemi için torba yasa ile düzenleme getirilmesi gerekmektedir. Bağkur hizmet sildirme düzenlemesi de genelde bağkur affı zamanında olmaktadır. Güncel bağkur affı gelişmeleri ve bağkur borcunu sildirme düzenlemesini de içeren bağkur affının ne zaman çıkacağı hakkındaki tüm detayları bağkur affı ne zaman çıkacak sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur borcu sildirme başvurusu nasıl yapılır ?

Bağkur günlerini sildirme başvuruları bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Başvuru yaparken eğer çiftçi bağkurlu iseniz güncel çiftçilik kaydınızı gösterir İB formu diğer adı ile sigortalılık belgesini de ekleyin. Bunun haricinde ise aşağıda örneği verilen dilekçe başvuru için yeterli olacaktır.

Bağkur borç sildirme dilekçesi

2018 yılı ve öncesinde ilgili kanunlar gereği otomatik olarak silinen bağkur prim borçları için sistem tarafından otomatik terk girilmiş olmaktadır. Bağkur borç silinmesi ile ilgili yeni bir yasal düzenleme çıktığında ise vereceğiniz bağkur borç silme dilekçesi aşağıdaki gibi olabilir;

  • ………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne
  • Kurumunuzun ………………. Bağ-Kur numaralı sigortalısıyım. Yasa gereği geçmiş dönem tüm bağkur prim boçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

Bağkur borç silme otomatik oluyor mu ?

Bağkur borcu silinmesi hakkında Kanun çıktığında yine torba kanunda belirtilen tarihe kadar prim borçlarınızı ödemediğinizde ya da yeniden yapılandırmadığınızda borçlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen tarihte otomatik olarak silinir ve sanal olarak terk girilir. Sanal olarak girilen bu terkin gerçek terke çevrilmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

4b borç durumu sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur borcunun silinmesi hakkından yararlanmak için öncelikle güncel bağkur borç durumu bağkur borç sorgulamasını e-devletten online olarak yapabilirsiniz. E-devlette bağkur borç sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak güncel borç bilgilerinize göz atabilirsiniz.

Hiç ödenmeyen bağkur borcu ne olur ?

Prim borçları süresinde ödenmediğinde ödenmeyen kısımlar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Tabi torba yasalar ile sildirme düzenlemesi çıktığında eğer hiç ödeme yapılmadıysa bağkur tescil tarihi itibariyle durdurulur. Bu durumda tescil tarihi itibariyle hizmet alınmamış olur. Tavsiyemiz en azından 1 aylık kısmı için prim ödemeniz.

Bağkur borcu sildirme hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.