Silinen Bağkur Günlerini Geri Alma 2020

69

Silinen bağkur günlerini geri alma hakkınız var. Malumunuz 2008/05. ay öncesi 60 aydan fazla, 2015/5. ay öncesi 12 aydan fazla ve son olarak 2018/Haziran ayı öncesi geçmiş dönem borcu olanların borçları silinmiş ve borçlu oldukları bu dönemlere ait hizmetler de dondurulmuştu. Dondurulan bu hizmetlerin borçlanma yapılarak yeniden SGK hizmetinden saydırılabilmesi işlemine bağkur ihya denilmektedir.

Bağkur günlerini satın alma olarak da adlandırabileceğimiz bu işlemin hesaplaması aylık bağkur prim tutarları üzerinden yapılıyor. Bağkur ihya hesaplama diğer adı ile bağkur silinen günleri geri alma konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bağkur’da silinen günler geri alınabilir mi ?

Bağkurda ilgili torba kanunlar gereği silinen diğer adı ile dondurulan hizmet sürelerinin her zaman geri alınması mümkün. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ihya dilekçesi ile başvuru yapılması gerekmektedir. İsteğe bağlı bağkur kapsamında 12 aydan fazla borcu olup bu borçları kanun gereği silinenler bu haktan yararlanamaz.

Bağkur silinen günlerin geri alınması başvurusu nasıl yapılır ?

Bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan/silinen hizmet sürelerinizi ihya ederek emekliliğe saydırabilirsiniz. Ha şunu özellikle belirtmem gerekir ki bunu yapmak zorunda değilsiniz. Yani silinen günleri sadece talebiniz halinde ihya edebilirsiniz. Zorunlu değildir ve emeklilikte bu günler karşınıza çıkmaz. Silinen günleri satın alma ise çok basit. Yapmanız gereken aşağıda belirtilen belgelerle 4b-bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya başvuru yapmak.

Bağkur ihya başvurusu için gerekli belgeler şunlardır;

 • Bağkur ihya dilekçesi. ( SGK’dan alabilirsiniz).
 • 1479-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • 2926-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • Kimlik fotokopiniz.

Bağkur kısmi ihya yapılabilir mi ?

İhya işlemi maalesef kısmi olarak yapılamıyor. Talepte bulunmanız halinde dondurulan hizmet sürelerinin tamamı için hesaplama yapılır. Benim dondurulan 10 yılım var ancak bana sadece 3 yıl lazım ve ben bunu ödeyeyim diye bir hak maalesef yok.

Bağkur ihya borcu hesaplaması nasıl yapılır ?

Eğer ihya işlemini herhangi bir yapılandırma kanunu kapsamında yapmıyorsanız hesaplama talep tarihinde geçerli olan aylık bağkur primleri üzerinden yapılır. Yani talep tarihindeki aylık bağkur priminin dondurulan toplam hizmet süreniz ile çarpılması sonucu bulunur.01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında yapılacak olan ihya başvurusunda;

 • Tarım/çiftçi bağkurunda dondurulan her ay için ödenecek aylık prim tutarı: 913,80 TL. 
 • Esnaf/şirket ortakları bağkur ihyasında dondurulan her ay için ödenecek prim tutarı: 1015,33 TL.
 • Bağkur gün satın alma hesaplaması yapmak için güncel bağkur prim tutarlarına bağkur primi ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz. 

Bağkur ihya hesaplama örneği 2020

Örneğin;

 • Esnaf bağkuru kapsamında dondurulan 56 aylık hizmetiniz var diyelim.
 • 2020/Nisan ayında bu dondurulan sürelerin ihyası için SGK’ya başvurmanız halinde hesaplama 2020 esnaf bağkur aylık primi üzerinden yapılır.
 • Esnaf bağkur primi 2020 yılında aylık 1015,33 TL . Bu durumda ihya için ödeyeceğiniz tutar 1015,33*56= 56.858,48 TL olacaktır.

Son ödeme vadesi geçen prim borçlarınızı sildirme başvurusu yapmak için bağkur borç sildirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur ihya nasıl ödenir ?

SGK tarafından ihya borcunuza ilişkin yazının size tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde herhangi bir bankaya, PTT’ye, mobil ya da internet bankacılığı kanallarından T.C. numaranız ile ödeme yapabilirsiniz. Ödeme menüsü ise SGK Ödemeleri-Bağkur Prim-Bağkur İhya ödemesi.

Bağkurdan gün satın almak için başvurudan sonra eğer 3 ay içerisinde ödeme yapmazsanız talebiniz iptal edilir ve geçersiz sayılır. Daha sonra yeniden talepte bulunarak ihya yapabilirsiniz. Ancak bu durumda hesaplama yeni talep tarihinizde geçerli olan prim tutarları esas alınarak yapılır.

Bağkur ihya affı 2020

Malumunuz en son 2018 yılında çıkan 7143 Sayılı Yasa ile bağkur ihya borçları af kapsamına alınmıştı. İlgili yapılandırma kanunu ile hesaplama prim borcunun olduğu dönemdeki prim tutarları üzerinden yapıldı ve gecikme zamları ile faizleri silindi. Hal böyle olunca ihya borçları neredeyse %60-70 oranında indi.Normalde 150 bin lira ihya borcu çıkarılan kişiler 50-60 bin lira arası ödeyerek yapılandırma kapsamında ihya işlemini tamamladı.

2020 yılı için de yeni bir bağkur affı yasası gelebilir. Bağkur yapılandırma hakkındaki gelişmeleri bağkur affı başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Silinen bağkur günleri nasıl öğrenirim ?

Silinen bağkur günleri geri alma konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi verdik. Peki tam olarak dondurulan hizmet süreniz ne kadar ? Bunu e-devletten sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Eski bağkur günlerini geri alma başvurusu yaptığınızda kısmi olarak değil dondurulan hizmet sürenizin tamamı için borçlanma hesaplaması yapılmakta. Bu yüzden sgk silinen günleri geri alma başvurusu yapmadan önce E-devletten sorgulama yapmanız ve silinen bağ kur primlerinin geri alınması hesaplamasını yazımızdaki hükümler doğrultusunda yapmanız yararınıza olacaktır.

Durdurulan bağkur hizmet sürelerini sorgulamak için;

 • E-devlete T.C. ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmet Bilgisi menüsüne giriş yapınız. Dilerseniz sayfaya buradan da giriş sağlayabilirsiniz ⇒ bağkur terk ve hizmet sorgulama.
 • Sorgulama sonucu Terk-19 tarihinden sonraki yeniden başlama tarihi, bağkur 13 ek 63 terki tarihinden sonraki yeniden başlama tarihi ve terk 76 tarihinden sonraki yeniden başlama tarihine kadar olan hizmet süreleri dondurulan ve ihya edilebilir gün sayıları olarak dikkate alınmalıdır.

İsteğe bağlı bağkur primi geri almak mümkün mü ?

Bildiğiniz üzere isteğe bağlı sigorta yani bağkur kapsamında son ödeme vadesi geçmiş prim borcu 12 aydan fazla olduğunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak bağkur durdurma yapılmakta ve bu sürelere ait bağkur iptali gerçekleştirilmektedir. Bu sürelerin  sgk primleri geri almak maalesef mümkün değildir. Yukarıda belirtilen ihya bağkur işlemi yalnızca prim borcundan dolayı silinen ve dondurulan isteğe bağlı sigortalılar dışındaki prim borçları için geçerlidir.

2021’de silinen bağkur günlerini geri alma başvurusu

Prim geri alma ve ihya başvurusunu 01 Ocak 2021 tarihi ve sonrasında yapacaklar için primler asgariden zamlı olarak hesaplanacağından başvuruyu 31 Aralık tarihine kadar gerçekleştirmek yararınıza olacaktır. 2021 brüt asgari ücret açıklandığında 2021 yılında bağkur ihya için ödenecek tutarlara ilişkin hesaplama sayfamızda yer alacaktır.

Dondurulan hizmet sürenizi, hangi kapsamda bağkurlu olduğunuzu bize yorum bölümünden yazın. Ne kadar ödeme yapacağınızı hesap edelim. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

69 Yorum
 1. Cengiz kaplan

  Merhaba 2019 da bağkur ihya yapılandırmasi cikacakmi, 2100 gün bu kapsamda ne kadara düşer. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an bir çalışma yok maalesef. Yasa çıkarsa hesaplama yaparız.

 2. ali sorgun

  bizim sorunumuz şu : 1997 yılında eşimim işyeri açtım bağkur primlerini ödedim. bir sene sonra işyerini kapattım maliyeye bildirdim. fakar 2007 yılına kadar bağkur primi ödemeye devam ettim. bu günlerimi kurj sildi ve ödediğimiz paraları geri alabilirsiniz dedi. bu günleri nasıl saydırabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi kaydınız devam etmediği için maalesef saydırma hakkınız olmaz.

 3. Ahmet şen

  2020 10 martta emeklilik sürem doluyor 1380 gün silinen hizmet sürem var 1380 günü satın almam ne kadar tutar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Aralık 2019 tarihine kadar başvuru yapmanız durumunda esnaf iseniz 40.601,00 TL, tarım/çiftçi bağkurlu iseniz 35.188 TL ödersiniz. 01 Ocak 2020 tarihi ve ya sonrasında başvuru durumunda 2020 bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılır. Bence acele etmeyin. Bağkur affı çıkabilir. Daha düşük ödersiniz.

 4. Ebru

  Merhaba
  2012 yılından 6 ay 27 gün bağkur günüm var sgk gün sayıma ekletebilirmiyim me kadar ödemem gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarım bağkuru mu esnaf mı?

 5. Mustafa

  Selamlar
  1991 yılında 4b girişim var. 6 ay sonra işyerimi kapattım. 1997 de yeni işyeri açtım. Ancak bu 6 yıllık boşlukta Sgk beni 4b olarak borçlandırmış. 2018 yılında çıkan yasayla gün sildirdim. Ancak o tarihe kadar bütün 4b hizmetim silindi. Aktif 4b li olmadığım 6 yıl nedeniyle, sonraki 19 yıllık 4b günlerim ” sıfır ” landı. Emekliliğim çok yakın. Ne yapmam gerekiyor.
  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet sürelerini taleple borçlanma hakkınız var. Ödemeyi aylık bağkur primi üzerinden yaparsınız. Yani dondurulan her ay için 31 Aralık 2019 tarihine kadar talepte bulunmanız halinde 882 TL olacaktır. 01 Ocak 2020 tarihinden sonra zamlı tutarlar üzerinden ödeme yaparsınız.

 6. Murat Çalışkan

  Merhaba Üstadım;
  2002 – 2007 yılları arasında bağ-kur’dan dondurulmuş hizmet sürelerim mevcuttur. Halen ssk’lı (4a) olarak önümüzdeki sene sonunda emekli olmayı bekliyorum. İmkan bulursam biraz daha yüksek emekli maaşı alabilmek ümidi ve arayışı içindeyim. Borçlu olduğum döneme ait bağ-kur prim borcunu, 7143 sayılı yapılandırma benzeri bir af çıkarsa bu günkü prim tutarları üzerinden değil de, ilgili (borçlu olduğum) dönemlere ve basamak tutarlarına karşılık gelen tavan prim tutarları üzerinden (avantajlı) ödeyebilirmiyim? Zira, bu günkü tavan prim tutarını ödemem mümkün değildir. Ya da o dönem itibariyle ödediğim gibi, asgari prim tutarı üzerinden mi ödemek zorundayım? 2007 sonrası bağ-kur’luluğum yoktur. SSK (4a) dan emekli olacak birisi için bu tablo üzerinden, emekli maaşını arttırabilmem için bana ne tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim.
  Hayırlı işler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya işlemi için kazanç beyan edemiyorsunuz. Asgari tutarlar üzerinden borçlanma yapılmakta. Yüksek emekli maaşı için prime esas kazanç ortalamanızın yüksek olması gerekiyor.

  2. Çavuş

   Merhabalar,
   6 yıl dondurulmuş bağkur borcum var, ihya tutarı ile birlikte toplam ödeme yapmam gereken tutar ne kadar olur bilgi alabilir miyim?
   Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Aylık güncel prim tutarını dondurulan ay ile çarpın. Sayfamızda güncel bağkur tutarları mevcut.

 7. Mustafa

  Sayın üstadım. Sanırım durumumu tam izah edemedim 1991 yılında açıp, aynı yıl kapattığım işyerimde 4b başladı. Ancak 1997 de başka işyeri açana kadar 4b aktif. Bu dönem 72 ay civarı. Ve ben bu kadar uzun dönem 4b ihyası ödemek istemiyorum. Ayrica sonraki senelerden yeterli hizmet günüm mevcut. Aktif 4b olmadığım o döneme ait nasıl bir çözüm öneriniz olabilir.
  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Yok ben doğru anladım ama size anlatamadım :). O süreleri ancak canlandırarak alabilirsiniz. Aksi maalesef mümkün değil. Kısmi olarak satın alma hakkınız da yok. Borçlanmak isterseniz tamamını ödemeniz gerekiyor. Boşluğu başka türlü doldurma imkanı yok.

 8. ORHAN K.

  merhaba benim sorum şu şekilde 28.1.1998 tarihinden bu yana şirket ortağıyım 2004 yılına kadar hiç bağkur ödemesi yapmadım 2004 yılında toplu ödeme yaparak 4.10.2000 yılında çıkan kanundan faydalanarak borçlandım ve o tarihten bu güne hiç boşluk yapmadan bağkur primlerimi ödedim bugün itibari ile 19 yıl 2 ay 1 gün hizmetim mevcut.28.1.1998 yılı ile 4.10.2000 yılları arasındaki hizmetimi alabilirmiyim ? alırsam emeklilik olma yaşımı öne alırmı ve kaç yaşında emekli olurum. şayet ihya yapmamazsam mevcut durumumla kaç yaşında emekli olurum.Bu arada askerliğimide 20.11.1998-20.07.199 9 yılları arasında 8 ay kısa dönem olarak yaptım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20.11.1998-03.10.2000 tarihleri arasında kanunen bağkur tescili açtırma hakkınız bulunmamakta. 04.10.2000 başlangıcına göre bağkurdan emeklilik için 60 yaş 9000 günü tamamlamanız gerekiyor.Askerlik borçlanması da şartları değiştirmez maalesef.

 9. İlhan

  2.yıl 4 ay bağkur borcum var ben dilekçe vermeden devlet tarafından gün ve borç silindi simdi o günleri nasıl alabilirim ve ne kadar borc oderim bilgi alabilir miyim tesekurlerp

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya dilekçe ile başvuru yaparak satın alabilirsiniz. Eğer esnaf iseniz aylık 882 liradan, çiftçi bağkuru ise aylık 760 liradan borçlanma yapılır.

 10. Tuğba Gürel

  Merhaba. Benim 6 aylık bir bağkur borcum vardı. E devletten baktım. Borcumda günlerimde silinmiş. Emeklilik için 6 aylık süreye ihtiyacım var. Tarih 2009. Şimdi ihya için başvuru yaparsam sadece yeni bağkur primi X5 mi ödeyeceğim? Yoksa 2009 tarihinden itibaren bu tarihe kadar herhangi bir faizle birlikte mi öderim? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet süresi X aylık cari prim hesaplaması ile ödeme yapacaksınız. Eğer esnaf bağkuru ise 6 aylık borçlanma tutarı 6092,00 TL, tarım/çiftçi bağkuru ise 5482 TL ödersiniz.

   1. Tuğba Gürel

    Cevap için teşekkür ederim Ömer bey. Bu durumda 2009’dan bu yana hiç faiz işletmemişler de diyebiliriz o zaman. Birde benim işletmem Bodrum’daydı. İstanbul’da herhangi bir Sgk’dan bu işlemi yaptırabilir miyim?

    1. Ömer Meriç

     Bağkur dosyanızın olduğu yer yapabilir. Herhangi bir SGK’dan yapamazsınız maalesef.

    2. Şahin

     Ömer bey merhaba
     1983 bağkur girişim var 2013 e kadar ama hiç ödeme yapılmamış 1988 sigorta girişim var şu an 1550 günüm var ve %54 engelli raporum var bağkur dan kısmi gün alıp emekli olabilirmiyim yada bu şartlarda sizin bildiğiniz bir yol varmı
     Teşekkür ederim

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Kısmi gün satın alamıyorsunuz. Yapılacak tek şey 3600 prim gününü tamamlamak için uğraşmak. Askerlik borçlanın kalan günleri de çalışarak ya da isteğe bağlı ödeyerek tamamlamaya çalışın. Zira borçlanma tutarı bir hayli yüksek olacaktır.

 11. Ergin başaran

  Merhaba kolay gelsin benim 3.5 yıl dondurulmus günüm var tekrar ödemek istesem ne kadar öderim birde taksitlendirme yapılıyormu hepsi peşinmi ödeniyor bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda ihya borçları için talepte bulunmanız halinde çıkarılan borcu size tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde ödemeniz gerekiyor. Taksit olmaz. Eğer dondurulan süre esnaf bağkuru ise 42630 TL, tarım/çiftçi bağkuru ise 38380 TL ödersiniz.

 12. mehmet pehlivan

  merhaba ben 2000 2006 yıları arasında vergi kaydım var bagkura hiç müracaat etmedim şimdi bunu canlandırabilirmiyim canlandıramazsam eyer yargıtayın bu davaları kazandırdıgını duydum bununla ilgili bilgi verebilirmisinz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bağkur tescili yoksa canlandırma hakkınız yok. Bununla ilgili verilmiş emsal bir karar da yok.

 13. Gungor

  Merhaba ben 1988 yılında vergı mukellefı oldum 1996 yılına kadar ısyerını çalıştırdım ama bot adet dağı prım ödenmedim bu sekız yıllık Bağkur prımlrımı borçlanarak gerı kazanabılırmıyım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz tarihler arasında vergi kaydınız varsa bu süreleri borçlanma hakkınız olacaktır.

   1. Gungor

    Vergı kaydım ve odedıgım vergı makbuzlarına kadar mevcut vergı levhalarına kadar nasıl bır yol izlemem lazım çünkü SGK gıttıgımde böyle bir hakkım olmadığını soyledıler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tescil yoksa geriye dönük açtırma hakkınız yok maalesef.

 14. Hüseyin

  Merhabalar hocam. 2018 yılında 7 yıllık bağkur ihyasında bulunduk. 46.000 tl borç tahakkuk ettiler ve ödedim. İki gün önce tebligat geldi 15.300 tl daha borç çıkardılar. Bağkura sordum, o dönemde sistem yanlış hesaplamış asıl çıkması gereken borcunuz 46.000+15.300 olması gerekiyordu dediler. Hata bizde ama siz ödemek zorundasınız dediler. Prim gün sayım fazla fazla yetiyo. 15.300 lük borcu ödemeyeceğimi bildirip, yaptığım 46.000 tl lik ödeme için gün sayısı güncelleme şansım varmı? Aynı soruyu bağkura soruyorum ödememe dilekçesi verirseniz emekli olmayı red dilekçesi vermiş olursunuz dediler. Lütfen yardım edin. Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prim gününü yanlış hesapladılarsa şu anda yaptıkları işlem doğru. Kalan tutarı ödemeniz gerekiyor. Çünkü ihya işlemi kısmi yapılamıyor.

 15. Hüseyin

  Merhabalar. İhya konusu anlaşıldı ama malesef yeni bir sorun çıktı. Ortağı olduğum şirketin Noter devrini temmuz 2016 yaptım ve temmuz sonunda eski ortağı olduğum şirkette sgk girişim yapıldı. Sorun şuki ticaret odasına şirket devri 2018 de bildirilmiş ve benim 700 günüm ticaret odasına şirket devri geç bildirildiği için yandı. Bu nedenle prim günüm yetmesine rağmen sgk geçişte 3,5 yıl şartını bozduğu için emeklilik yolu yine kapandı. Noter devrinin hiçbir geçerliliği yok mu? Noter devir evraklarımla geçmişe dönük düzeltme yapabilirmiyim? Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer Ticaret odası düzeltme yaparsa bağkur tesciliniz de düzeltilebilir. SGK buna göre işlem yapmakta. Orayla bir irtibata geçin.

 16. A. Barutçu

  Merhaba ,
  9 Nisan 1970 doğumluyum. Bağkur işe başlama 4 eylül 1993 ve bir kaç ay sonra askere gittiğim için kapatma vermiştim. Askerden sonra yine kendi adıma yaklaşık 100 ay dükkan açtım ve işlettim. Ama yeniden sigorta başlangıcı yapmadım. Vergi dairesi de Bağkur’a bildirmediği için o yıllar hiçbir zaman hiç bir yerde borçlu görülmedim. Şimdi o yıllar hariç olarak 4A 2613 gün ve 4B 2283 gün olarak toplam 4896 gün ödenmiş günüm var. Şimdi 50 yaşındayım ve asgariden Bağkur prim ödüyorum. 54 yaşına kadar makul bir af daha çıkarsa yaklaşım 3000 günü tekrar ihya edebilir miyim ? Yoksa 58 yaşı beklemek zorunda mı kalacağım ? Yani sistemde hiç görülmeyen ama vergi kaydımın olduğu o yıllar bir fırsat olursa canlanabilir mi ?
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncesinde tescil olduğu için belirttiğiniz dönemler için bağkur açma hakkınız var diye biliyorum. Yine de bağlı olduğunuz Sgk ile görüşün dosyanıza baksınlar bir. Kesin sonucu onlar bildirir size

 17. Veysel

  Merhabalar… Benin 04/10.2000- 30.12 2004 tescilli bagkurum var 2008 de yapilandirdim fakat odeyemedim ve suan #ek 19-19 terki yaziyor bu durumda bu gunleri ihya yapabiliyormuyum.. ayrica 2007-2010 tarihli mesul mudur belgem var bununla geriye donuk ssk borclanmasi mumkunmudur?… cevabiniz icin simdiden tesekkurler… iyi calismalar….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 04.10.2000-30.12.2004 tarihleri arasını ihya edebilirsiniz. Diğer kısım için elinizdeki belge ile bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya uğrayın. Bir bakılsın geçerliliği var mı diye.

 18. Mehmet atak

  Merhaba 1989 da 11 aylık Bağkur tescilim var ihya yoluyla geri donuk acdırmak istiyorum tahmini ne kadar ücret tutar Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi kaydı mı tarım mı?

  2. Ercan

   3700 gün çiftçi bağkur var ihya af gelirse nekadar öderim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Borcun olduğu döneme göre farklılık gösterir. Ayrıca borç dönemi esas alınarak uygulanacak faiz de önemli hesaplamada.

 19. Ayşe Dilek

  3600 pirim günü 1999dan önce SGK li olanlara 1999 güne düşürülmüş doğrumu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır öyle bir düzenleme yok.

 20. Hkn

  Iyi gunler 2008 de vergi kaydim var di bagjur kaydim acilmis fakat bir kac sene sonra is yeri terk oldugu icin silinmis bu bagkur gunleeimi su an geri alip ssk gunlerime saydira bilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet aynı dönemlerde ssk kapsamında çalışmanız yoksa borçlanabilirsiniz. Güncel aylık borçlanma tutarları yazımızda mevcut.

 21. hatice aydoğan

  çiftçi bağkurum var 55 yaşında bayanım 2005 de bağkura başladım ne kadar ödemem gerek
  emekli olmak için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5400 gün ile 60 yaşında, 9000 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 22. M. Gökhan GÜNEY

  Merhaba ömer bey 15.09.1995 tarihli 4a girişim var 21.04.2012 tarihindede 4b giriş yaptım esnaf olarak 09.07.2018 tarihinde 4a olarak çalışmaya başladım 2012 ile 2018 yılları arasında ödediğim ve ödemediğim tüm bağkur primlerim sıfırlandı bunları geriye dönük ödeyebilirmiyim. Bir sorumda 4b primlerimi 4a primlerimle birleştirebilirmiyim bununla birlikte emekliliğme etki edermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulmuş olan hizmet sürelerinizi borçlanabilirsiniz. Sayfamızda güncel prim tutarları mevcut. Borçlanma yaptığınızda zaten hizmetler emeklilikte birleştirilir. Bunun için ayrıca birşey yapmanıza gerek de kalmaz.

 23. Şenol

  7143 yapılanma hakkım bu ay yandı yada dolduruldu 25 ay kaybim oldu bu ay 5400 den durdurucaktim son 15 gün kala bunu yaptılar ve bunu geri satın al diyorlar ne yapa bilirim yada satın alsam ne tutar çiftçi Bağkur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer dondurulan hizmet süresi 25 ay ise yaklaşık 22845,00 TL ödeme yapmanız gerekir.

   1. Şenol

    Devletten gelecek bir af beklesek ve o zaman yapılanma yapsak fiyat ne olur ya da değişme olurmu saygılar

    1. Ömer Meriç

     Yapılandırma çıkar mı bilemem. Ama yapılandırma çıkar ve bu borçları da kapsar ise büyük oranda indirim olur.

 24. Müjde

  2011 / 2014 yılları arasında 31 aylık bagkur borcum var yapılandırma yasasina hak kazanıyor muyum? Ayrica ne kadar odemem gerekiyor. Şu an sgk li olarak çalışıyorum eğer o günleri satın alırsam 19 ay sonra emekli oluyorum. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma yok şu anda. Mevcut durumda aylık primler üzerinden borçlanma yapılır. Tarım mı esnaf mı?

 25. İsaars

  Bağkur ihya prim affı başvuru tarihi geçti mi şuan başvuru yapsam geçerli olurmu.2010 yılından beri ödeme yapmadım esnafım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an geçerli bir yeniden yapılandırma yasası yok maalesef.

 26. Yılmaz Fırat

  1990yılından 1996 yılına kadar vergi mükellefiyetliğim var ama hiç bağkur yatırmadım ama şimdi bunu yatırmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef belirttiğiniz tarihler için geriye dönük bağkur açtırma hakkınız yok.

 27. Nuri Arslantaş

  Merhabalar 01.12.1994 yılında dükkan açmam nedeniyle başlayan bağkurum var. Am hiç çalışmadan başkasına devredip dükkandan ayrıldım fakat bağkuru kapatma başvurusu yapmama rağmen kapanmamış ve borç birikmiş. 2008 yılında 5510 sayılı kanunla 5 yılı aşkın sürede borcum olduğu İçin 01.12.1994 tekrar dondurulduğuna dair talebimiz üzerine kağıt geldi. Sormak istediğim soru şu Bağkur ihya başvurusu yapabilir miyim? Yapabiliyorsak ne kadar süre borçlanma yapabilirim? Ve bunu 3 ay içinde hepsini tel seferde mi ödüyorum yoksa 3 taksitle de yatırabiliyor muyum? Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Vergi kaydınızın devam ettiği tarihe kadar olan kısmı borçlanabilirsiniz. Borçlanma yapacağınız her bir ay için 2020 yılında ödeyeceğiniz tutar 1015 TL olacaktır. Vergi kaydının sonlandığı tarih sonrasında tescil açılamaz ve bu tarih sonrası için de size borç çıkartılamaz.

 28. Zahit efe

  01 04 1994… 01 05 2005 kadar ödenmiş makbuzlari mevcut ama e devlet te ve sistemlerde görünmüyor ne yapmam gerek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dosyanızın olduğu SGK ile iletişime geçiniz. Yanınızda makbuzları da götürün.

 29. Zahit efe

  Buradada yorumlanabilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.