7326 Bağkur İhya Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır ?

501

7326 Bağkur ihya başvurusu hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.  Malumunuz 2008/05. ay öncesi 60 aydan fazla, 2015/5. ay öncesi 12 aydan fazla,   2018/Haziran ayı ve son olarak 2020/Kasım ayı öncesi geçmiş dönem borcu olanların borçları silinmiş ve borçlu oldukları bu dönemlere ait hizmetler de dondurulmuştu. Dondurulan bu hizmetlerin borçlanma yapılarak yeniden SGK hizmetinden saydırılabilmesi işlemine bağkur ihya denilmektedir.

Normal durumda prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerini satın almak istediğinizde hesaplama güncel bağkur primleri üzerinden yapılıyor. Ancak 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 Sayılı Kanun ile bu borçların da bulunduğu yıl primleri üzerinden yeniden yapılandırma imkanı sağlandı. 7326 Bağkur ihya ( canlandırma) hakkında tüm ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

7326 Bağkur ihya hesaplaması nasıl yapılacak ?

09.06.2021 tarihli resmi gazetede yayımlanmış olan7326 Sayılı Kanunda yer alan düzenleme ile birlikte;

 • Bağkurda dondurulan hizmet süreleri borçlu olunan yılların prim tutarları üzerinden yapılacak.  Kabalama bir hesaplama yapabilmek için buradan geçmiş yıllar prim tablosuna göz atabilirsiniz ⇒ yıllara göre bağkur prim tablosu.
 • 7326 bağkur yapılandırma ihya başvuruları 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek. Kısmi ihya olmayacak. Dondurulan sürelerin tamamının borçlanılması gerekecek.
 • İhya yapılandırması yapanların çıkarılan borcu tek seferde ve peşin olarak 31.10.2021 tarihine kadar ödemesi gerekecek.
 • Dondurulan prim günlerinin olduğu yıllardaki primlerin anaparası ve peşin ödeneceği için Yi-ÜFE’nin sadece %10’nu ödeyerek ihya yapabileceksiniz.
 • Böyle olunca normal zamanda çıkan borçtan çok çok daha düşük bir miktarda ihya yapabileceksiniz.

7326 bağkur ihya başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

7326 sayılı yasa kapsamında yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda ihya başvuruları;

 • Başvuru formu ile bağkur dosyasının olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine.
 • E-devletten online olarak yapılabilecek.

7326 bağkur ihya başvuru formuna ilave olarak istenebilecek belgeler şunlardır;

 • 1479-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • 2926-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • Kimlik fotokopiniz.

E-devletten 7326 bağkur ihya yapılandırma başvurusu nasıl yapılır ?

7326 bağkur ihya başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. E-devlette ihya yapılandırma başvuru ekranları açıldığında başvurunuzu yapabilirsiniz.

7326 Bağkur kısmi ihya yapılabilir mi ?

İhya işlemi maalesef kısmi olarak yapılamıyor. Talepte bulunmanız halinde dondurulan hizmet sürelerinin tamamı için hesaplama yapılır. Benim dondurulan 10 yılım var ancak bana sadece 3 yıl lazım ve ben bunu ödeyeyim diye bir hak maalesef yok.

7326 bağkur ihya yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

İhya başvurusunu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu 7326 Sayılı yasa kapsamında yapılandırma ödeme planını size verir. Ödeme planını aldıktan sonra ödeme işlemini online kanallardan ya da bankadan;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri- Bağkur Geçmiş Dönem Ödemesi-7326 Bağkur İhya Ödemesi menüsünden ödeyebilirsiniz.

Silinen bağkur günleri nasıl öğrenirim ?

Silinen bağkur günleri geri alma konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi verdik. Peki tam olarak dondurulan hizmet süreniz ne kadar ? Bunu e-devletten sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Eski bağkur günlerini geri alma başvurusu yaptığınızda kısmi olarak değil dondurulan hizmet sürenizin tamamı için borçlanma hesaplaması yapılmakta. Bu yüzden sgk silinen günleri geri alma başvurusu yapmadan önce E-devletten sorgulama yapmanız ve silinen bağ kur primlerinin geri alınması hesaplamasını yazımızdaki hükümler doğrultusunda yapmanız yararınıza olacaktır.

Durdurulan bağkur hizmet sürelerini sorgulamak için;

 • E-devlete T.C. ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmet Bilgisi menüsüne giriş yapınız. Dilerseniz sayfaya buradan da giriş sağlayabilirsiniz ⇒ bağkur terk ve hizmet sorgulama.
 • Sorgulama sonucu Terk-19 tarihinden sonraki yeniden başlama tarihi, bağkur 13 ek 63 terki tarihinden sonraki yeniden başlama tarihi ve terk 76 tarihinden sonraki yeniden başlama tarihine kadar olan hizmet süreleri dondurulan ve ihya edilebilir gün sayıları olarak dikkate alınmalıdır.

501 Yorum
 1. ayhan

  merhaba ömer bey; 1975 doğumluyum. 1991 meslek lisesi ssk girişim var, 1993 lise sonrası ssk giriş. 929 gün ssklı çalıştım..sonra bağkura geçtim. 1770 gün bağkur ödedim..içeride 4620 gün peşin ihya için başvurdum..çok cazip diye.. ödersem 7319 gün yapar..halen bağkurluyum sskya geçiş yapamama gerek varmı bundan sonra 3.5 ssk primi mi ödeyeyim..yoksa bağkur primi ile mi tamamlayayım günlerimi tavsiyeniz nedir acaba hangisi daha avantajlı, mantıklı..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ? Lise sonrası 1993’te olan girişi. Bir de bağkur hangi tarihte başladı ve o günden beri kesintisiz bağkurda mısınız ?

   1. ayhan

    merhaba ömer bey ssk okul sonrası giriş 01-1993 bağkur giriş 01-2014 bugüne kadar kesintisiz bağkurdayım ama dondurulan 2 dönemim var..ödenmiş bağkur: 1770 gün ssk: 929 gün..teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. SSK kapsamında 54 yaş 5675 günle emekli olabilirsiniz. 54 yaşa 3.5 yıl kala SSK kapsamına geçmek yararınıza olacaktır. Bence ihyayı şimdi ödemek için acele etmeyin. Yatırın parayı altına emekliliğe yakın çıkacak yapılandırmada ihya edin. Yani ben olsam öyle yaparım.

 2. Serdar

  Merhaba iyi gunler benim 361 gün prim günüm eksik 9000 prim gününe ama 12 aylik prim borçumda ödenecek duruyor. Ben bu 12 aylik prim borcumu ödesem 361 günlük prim günüm tamamlanirmi acaba ? Kısacası borçlu gozuken prim gunlerim ödemeden prim günü olarak sayiliyormu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödenmeden hizmet olarak sayılmaz.

 3. Vesile

  Merhaba ; Yapılan ihyanın yapılandırması varmı ? Ücretsiz izne çıkarıldığım için sgk primlerim yatmamış , bu süre içerisinde devletten para aldım kalanı işveren bankadan yatırdı . Bu süre içerisinde evden çalıştım firma iyi iş yaptı . Bu konuda ne yapabilirim ? Bu işyerinde İki yıldır çalışıyordum 30.09.2021 itibari ile işimden çıkarıldım haklarımı nasıl alabilirim ? Yol gösterirmisiniz ? Teşekkürler.. Vesile

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılan ihyanın yapılandırması derken anlayamadım ? Tam olarak istediğiniz şey nedir Vesile hanım ?

 4. a

  merhabalar annemin 2000 öncesinde bağkuru vardı ama hiç ödeme yapılmadığı için günleri silinmiş ve e devlette de girişi gözükmüyor biz ne yaparak o giriş tarihini bulup mahkeme yoluyla e devlete işletebiliriz annemde 58 yaşında emekli olabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur tescili varsa o süreler ihya edilebilir. Tescil yoksa yapacak bir şey yok.

 5. filiz g

  Merhaba ,
  Ben 1972 doğumlu eczacıyım ve 30/11/1994 tarihinde bir eczanenin mesul müdürlüğünü yapacağım için eczacı odasına kayıt oldum.
  sonrasında 24/12/1997 bir eczaneyi devir aldım ve bağkur’a kayıt olmak için gittiğimde bana borcum olduğunu söyleyip uzun bir döküm çıkardılar. Meğer ben kısa dönem( 1 ay) mesul müdürlüğüm için odaya kayıt olduğum için otomatik bağkurum başlamış,bilmiyordum. O dönem bu borcu maddi olarak ödeyemeyecğim için sildirdim.Ayrıca eczanemi 1999 da kapattım. Ancak şu anda engelli bir çocuk annesiyim ve 2007 den beride bir eczanede yardımcı eczacı olarak SSK lı olarak çalışıyorum. oğlumdan dolayı erken emklilik hakkım var anacak genede yaşım tutmuyor. Ben 1994 dönemine ait oda girişimle bağkur’umu geriye alabilirsem emeklilik yaşımı doldurabileceğim.sizce bu mümkün müdür? ne yapmalıyım? şu an itibariyle ssk ve bağkur günlerim 7600 civarında yani gün eksiğim yok.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur tescili varsa ve oda kaydı da varsa evet geriye çekilebilir. Bu konuda net bu bilgi için bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya başvurun.

 6. gülseren

  merhaba ömer bey değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. annemin 2008-2014 yılları arasındaki silinen bağkur borçlarını 7256 kapsamında satın alıp ihya etmiştik. bu işlem 2008 yılı öncesi silinen bağkur borçlarını kapsamıyordu. annemin şirketi 2004 yılında ticari gazetede faaliyete geçmiş. bu geriye kalan 2004-2008 yılları arasını 7326 ile ihya edebilir miyiz? eğer edebilirsek sizce tahmini ne kadar bir borç çıkar ve e-devletten hesaplayabilir miyiz? çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef tescil yoksa o tarihlere çekemezsiniz kaydı.

   1. gülseren

    cevabınız için teşekkür ederim. tescili ticaret odasından belge ile şirketin kuruluş yılı olan 2004 yılına aldırmam mümkün müdür?

    1. Ömer Meriç

     01.10.2008 tarihi öncesi için tescil hakkınız yok kanunen. Anladığım kadarıyla zaten 01.10.2008 tarihi sonrasındaki hizmeti 7256 Sayılı yasa kapsamında ihya etmişsiniz. Öncesi için yapılacak bir şey yok.

 7. Serdar

  Ben e devlet uzerinden ihya başvurusu yaptim 11 aya kadar odeyebiliyorum acaba o zamana kadar odeyemessem bir sıkıntı olurmu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Kasım 2021 son ödeme tarihi. Bu tarihe kadar ödeme yapmazsanız bozulur.

 8. berke

  Merhaba Ömer bey,
  Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için şükranlarımı sunarım.
  Ben şubat 1977 doğumluyum, 1999 nisan sgk girişim mevcut, 21 yıldır kesintisiz olarak çalışıyorum 7450 gün ödemem var, bundan bir kça yıl önce öğrendim ki 1995 yılında bir ltd şirket ortaklığımdan bir bağkur girişim yapılmış ancak hiçbir ödeme yapmamıştım tabi. bu yeni yasa kapsamında silinen bu hizmeti ve borcu ihya başvurusu yaparak ödemsini tamamladım ve canlandırdım. Şimdi sormak istediğim emeklilik zamanı bu işlemin bana ne gibi bir faydası olacak, birleşme yaptırırsam başlangıç tarihim 4 yıl geri gidecek ve emeklilik yaşına da etkisi olacak doğrumudur? eğer evetse birleştirme için başvurumu ne zaman ve hangi kanala yapmalıyım.
  şimdiden teşekkürlerimle.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Eğer ihya ödemesini yaptıysanız zaten giriş o tarihe çekilir. Hem erken emekli olmanızı sağlar hem de maaşınıza 2000 öncesi hizmet olduğundan artı olarak yansır. İhya ödemesini yaptıysanız ayrıca birleştirmek için dilekçe ile başvurmanız gerekmiyor. Emeklilik dilekçesi verdiğinizde zaten SGK tüm hizmetleri birleştiriyor.

 9. Orhan

  Merhabalar Ömer Bey; 1996 yılında 3 aylığına götürü usulde dükkan işlettim. 3 aylık vergimi verdim. Fakat Esnaf ve Sanatkarlar odasında kaydım açık kalmış. 2008 yılında bağkur borcumun olduğunu öğrendim. Meblağ büyük olunca gidip sıfırlattım. Şimdi 1800 günlük 4 C sigortalıyım. Ben sıfırlattığım tarih olan 2008’den geriye 1996 yılına kadar ki dönemin ihyasını yaptırabilirmiyim? Yani bana 12 yıllık süreç lazım. Yoksa 1996’dan günümüze kadar olan tarihe kadar isterlermi? İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer dediğiniz gibi ise 30.04.2008 tarihine kadar olan kısım için ihya edebilirsiniz.

   1. Serdar

    2021 ihya ödemelerini peşinmi ödüyoruz yoksa taksitlendirebiliyormuyuz?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İhya ödemelerine taksit yok. Peşin yapılması gerekmektedir.

  2. Leyla

   Merhaba birşey öğrenmek istiyorumacaba bağkur ihya borcunu ödemek için bankalar kredi vrriyormu bir bilginiz varmı. Gerçi konunuz dışından bir soru oldu yinede teşekkür ediyorum.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba Leyla Hanım. Henüz bir protokol yapılmadı bankalar ile. Eğer ödeme yapmanız durumunda emekli oluyorsanız kredi olması halinde siz de yararlanabilirsiniz

    1. Leyla

     Evet emeklilik hakkını kazanıyorum umarım kredi protokolu imzalanır teşekkür ediyorum selamlar.

 10. Doğukan

  Merhabalar,ek5 tarim sigortasina 2015 yilindan 2018yilinin 6.ayina kadar odemistim. O gunden itibaren 7256 sayili kanunun cikisina kadar odenmemis 2 senem vardi. Yapilandirma talebinde bulunmadigimiz icin ogunler suan da aktif olarak gozukmemekte. Suanda da sigortayi odeyemedigim icin 7ay borc gozukuyor. 7326 sayili kanunla yapilandirmak istiyordum ama sadece 7 ayi gorebiliyorum e devlette. 2018 2020 arasinda ki gunleri de yapilandirabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer dilekçe ile onları sildirmediyseniz evet 7326 sayılı yasa kapsamında yapılandırabilirsiniz.

 11. Serdar

  Merhaba iyi gunler ben 25 yil esnaf bagkuru odedim yaşimi bekliyorum 1996 yılı isteğe bağlı sigorta numaram var 2 defa odedim onu acaba isteğe bağlı sigortaya geçsem 56 yaşimdan önce emekli olabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Serdar Bey. Mevcut süreyi beklemeniz gerekiyor. İsteğe bağlı sigortaya geçiş mevcut şartları değiştirmez.

  2. Serdar

   Isteğe bağli sigorta sadece maasım konusundamı avantaj saıyor

   1. Ömer Meriç

    Nasıl yani Serdar Bey. Anlayamadım ?

    1. hrn

     Hocam merhabalar. SGK internet sitesinde şöyle bir yazı gördüm ‘4/b (Bağ-Kur) sigortalıları, ihya borçları için sigorta dosyalarının olduğu yerdeki SGİM / SGM’ye 01/07/2021 – 01/11/2021 tarihleri arasında başvuru yapabileceklerdir.” Ben 31 Ağustos son başvuru tarihi sanıyordum, değişti mi acaba son başvuru tarihi.

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Son başvuru tarihi 31 Ağustos. Eğer uzatılmazsa öyle.

 12. Adem

  Mrb ömer bey ben 1992 yılında sgk girişim var toplamda 5 gün gözüküyor 1998 3 ayinda işte bağlı bakurlu oldum 9/8/1968 doğumluyum 9 yıl 6 ay bakur yatırdım sonra madi durumdan yatıramadım 2013 sgk bi ise girdim sgk toplam 170 günün gözüküyor 2014 den berri hiç bir faaliyetim olmadı bu yeni yasadan nasıl yararlana bilirim de emekli olabilirmiyim. simdiden cok tesekkur ederim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin durumunuza bakılırsa bu yasada sizin için bir şey yok. Yapmanız gereken SSK kapsamında çalışmaya devam etmek ve sskdan emekli olma yoluna bakmak.

 13. Ahmet

  Merhabalar. Dayım üç ay önce geçmiş senelerin bağkur borcunu ödeyip emekli olmak istedi. 33 bin TL borç çıktı bunun 5 bin TL sini ödedi. Şu anda bu yaptığımız işlemi iptal edip parayı iade alıp 1 temmuz dan sonra başvuru yapıp daha uygun borç ile emekli olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya işleminde kısmi ödeme olmaz. Zaten süresi dolduysa iptal olması gerekir.

 14. Fahrettin

  Merhabalar,
  şubat ayında yeniden yapılandırma başvurusunda bulundum ama yeni kanun kapsamında değil ben başvurduğumda süresi bitmişti. 4b ek 17/19 kapsamında ama ödeyemedim bunun bana zararı olur mu? ve yeni çıkacak olan yapılandırmadan faydalanabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni çıkan yasa kapsamında yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

  2. Serdar

   İhya başvurulari e-devlet uzerinden ne zman acilacak acaba?

   1. Ömer Meriç

    01 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-devlette ekranların açılmış olması gerek Serdar BEY.

 15. Cengiz

  Merhaba, 7256 bağkur ihya başvurumu yaptım fakat, zamanında ödeyemedim, iptal edildi. 7326 ya göre yeniden bağkur borcumı ihya yolu ile yapılandırma yapailir miyim? E devlet de hala iptal edilen 7256 yapılandırma ekranı çıkıyor, Böyle bir hakkım var mı? Varsa nasıl yapa bilirim? Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 7326 sayılı yasa ile yeniden başvuru hakkınız var. E-devlette 01 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ihya 7326 yapılandırma ekranları açılacak. 01 Temmuz 2021 tarihinden sonra e devletten de yapabilir ya da bağlı olduğunuz SGK’ya form ile de başvurabilirsiniz.

 16. Serdar

  Merhaba iyi gunler ben esnaf bagkurundan tam 25 yıl prim odedim ve şimdi bagkurumu dondurmak istiyorum acaba dondurmam icin esnafla uğraşmayi birakmam mi gerekiyor yoksa esnafliğa devam ederken bagkurumu dondurabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ticari faaliyet devam ederken gerekli olan prim gün sayısını tamamlasanız bile bağkuru donduramazsınız. Dondurma olayı sadece torba yasa ile çıkar ve belli dönem öncesi ödenmemiş olan prim borçlarının silinerek hizmetlerin dondurulması düzenlemesini kapsar.

   1. Serdar

    Peki ne yapmam gerekiyor odemeye devam mi edeyim yoksa ticari faaliyetimi devrediyim

    1. Ömer Meriç

     Primi doldurduysanız ödemeye devam etmenin bir anlamı yok. İlla ki ticari faaliyet devam edecekse eşinizin adına aktarın en azından prim onun adına ödenir.

   2. hrn

    İyi günler Ömer bey, 8 ay önce 7256 sayılı kanun kapsamında durdurulan süreler için İHYA başvurusu yaptım ama ödeyemedim, şimdide yine aynı süreler için 7326 dan yararlanmak için tekrardan başvuru yapayım dedim. e devletten “4b kapsamında 01.05.2021 öncesi durdurulan hizmetlerin ihyası” seçeneğini tıklıyorum ama başvurum yapılmış gözüküyor. 18 Aralık 2020 başvuru tarihi, başvuru durumu Onay’da, toplam borç 4200 yazıyor. Ben mi yanlış yere giriyorum, önceki kanunda başvurduğum tablo çıkıyor karşıma. Ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim. Tşk ederim.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Sistemden kaynaklı sanırım. Başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile başvurabilirsiniz.

 17. Leyla

  Merhaba 1995 bağkur girişliyim sadece üç aylık ödemem olmuştu 2001 yılında işyerim battı ogünden bugüne bağkur ödeme yapmadım şimdi bende bu ihya yasasından yararlanabilirmiyim kendim ek5 sigortası ödüyorum nasıl bir yol izlemeliyim e devlet üzerinden başvurular ne zaman başlıyor bilgi verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Leyla hanım. Vergi kaydı ya da oda kayıtlarının devam ettiği tarihe kadar olan kısmı bu yasa kapsamında ihya edebilirsiniz. İhya yapılandırma başvurusu 01 temmuz 2021 tarihinden itibaren e devlet üzerinden başlayacak.

 18. Selcuk

  Slm Ömer bey tşk ederim yardımlarınız için sizden ricam meil adresime 7326 kanunu ile geçmiş silinen dönemleri min ihyası için bana dilekçe örneği gendere bilirmisiniz.tsk ederim bilgilerinizi paylaş diginiz için

  1. Ömer Meriç

   Dilekçe örneği yok şu an. SGK tarafından yayımlandığında sayfamızda 7326 SGK yapılandırma başvuru formları yayımlanacak.

 19. Selcuk

  Slm kolay gelsin ÖMER bey benim 09/04/1999 tarihinden 30/112003 tarihine kadar ticaret ile uğraştım odakayit tarihlerini resmi olarak esnaf odasından aldım vergi dairesin den aldım ticaret oda kayıt damda aldım yazılarımı yanlız SGK tescilde kaydım 2002 yılı görün mekte bunun için neyapa bilirim SGK tescilimi nasıl duzelt dire bilir ve o yıllara ayit pirimlerimi nasıl odeye bilirim yardımcı olur iseniz sevinir saygılar.simdiden tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Elinizde olan belgeler ve bir dilekçe ile bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurun. Dosya görmeden yorum yapamam. İncelesin SGK bir ama ben o tarihlere çekileceğini düşünüyorum tescilinizin.

 20. Hikmet

  Slm ömer bey ben yanlişla e devlete bakarken 7256 ihya talepde bulundum mart oldu silinmedi mayis geldi Dikkat!! Ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi.anlamadim gitti bu hic silinmezmi yatirana kadar faiz işliyor iptal olmamiş duruyor kafam cok karişik beni bu konuda aydinlatirsaniz cok sevinecem allah sizle olsun

 21. Hikmet

  Slm ömer bey ben yanlişla e devlete bakarken 7256 ihya talepde bulundum mart oldu silinmedi mayi geldi Dikkat!! Ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi.anlamadim gitti bu hic silimezmi yatirana kadar faiz işleriptsl olmamiş duruyor kafam cok katişik bu beni bu konuda aydilatirsaniz sevinecem allah sizle olsun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O uyarı çıkar ama bir sorun teşkil etmez. Borcu bitirmedi uyarısı kalkmaz. Sıkıntı edilecek bir durum yok.

 22. Sena

  Ömer bey merhaba annem esnaf bağkur da 76 ve 83 terk kodu ile iki kez durdurulan süreleri mevcut.. Şuan SSK lı başka biryerde çalışıyor ancak işletmeside açık. Son 7 yıl kapsamında SSK fazla olması için bağkur dan ihya için başvuru yapsak sadece son 1476-83 kodu ile durdurulan süreyi ödeme talebinde bulunabilirsiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet süreleri kısmi olarak ihya yapılamamakta. Bu sürelerin tamamını ihya edebilirsiniz.

 23. İsmail

  Merhaba ben Bagkur ihya başvurusu yaptım tebligat ödeme bilgisi 2 nisanda geldi ama ödenek miktari internet bankacılıktan görüyorum şuan yatırsam olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma kapsamında mı yaptınız başvuru ?

 24. hrn

  İyi günler, 31 mart ihya ödeme süresinin son günü. Ödemezsek bu hakkı tamamen kaybediyormuyuz. İlerleyen yıllarda muhtemel çıkacak olan torba yasadan yine ihya için faydalanabilirmiyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hakkınız yanmaz. Her zaman yapılandırma kapsamında ya da yapılandırma olmadan o süreleri tekrar borçlanma hakkınız var.

 25. ABDULLAH

  Ömer Bey ;
  25 yıldır 4/a sigortalı olarak çalışıyorum. Fiili hizmet süresine tabi bir (dökümhanede) işyerinde çalışıyorum. Fiili hizmet süresi şartlarını taşıyorum.Emeklilikte yaşa takılanlardanım.emeklilik yaşıma 3 sene var. Şöyle bir sorunum var işverenim art niyetli değil muhasebecisi kanunu atlamış bizi Fiili hizmet bildirgesi vererek beyan etmemiş.Normal bildirgeden beyan etmiş. Fiili hizmet sürem olsa şimdi emekli olacaktım.
  1) 4/a sigortalı için fiili hizmet süresinden yararlanma ne zaman başladı ?
  2) İşveren bu mağduriyetimizi gidermek için Geriye dönük bildirge verse olur mu ? İşveren iyi niyetli çok zararı olur mu?
  3) Siz bu konuda bize yardımcı olur musunuz yol gösterirmisiniz.hizmet bedeliniz karşılığında.
  Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Sizin meslek grubu ne zaman eklendi bilmiyorum ama sürekli vardı fiili hizmet zammı.
   2-geriye dönük bildirge değişikliği olması gerekiyor. Düzeltme amaçlı bildirgeler için aslında ceza uygulanmaz. Sadece belge kodu değişir geriye dönük. İpc uygulanmaz bu işlem için ama iyi araştırın. Sosyal Güvenlik Kurumuna da sorun.
   3- ücret karşılığı hizmet vermiyorum maalesef.

   1. ABDULLAH

    Çok teşekkür ediyorum Ömer Bey

 26. ABDULLAH

  7256 sayılı kanuna göre bağkur ihya yaptım. Ödeme tarih 01.03.2021 şeklinde tarih verildi. Bu süre uzadı diyorlar doğrumudur.? uzadı ise tarih nedir.? Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı ödeme süresi.

 27. cihan

  Merhabalar ben tarım bağkurlusuyum 2014 -2017 arası toplam 547 ihyası gereken günüm var kaç tl ödeme yapmalıyım? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma kapsamında mı başvurdunuz yoksa normal başvuru mu yapacaksınız ?

 28. berke

  merhaba,

  başvuru yapmak istediğimde aşağıdaki uyarıyı veriyor “Yapılandırma başvuru süresi sona ermiştir!”

  aşağıdaki gibi görüntülüyorum durumumu,bu hakkı tamamen kaybettim demek mi oluyor.

  Hizmet TürüBaşlangıç TarihiTerk/Talep TarihiHizmet Süresi
  Mecburi Sigortalılık23.03.199523.03.19950 yıl 0 ay 0 gün

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7256 yapılandırma son başvuru tarihi 01.02.2021 tarihinde sona ermişti. Eğer prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreniz varsa bu süreleri her zaman ihya etme hakkınız var. Ölmez o hakkınız.

 29. hrn

  Ömer bey merhabalar, Geçen ay ptt yolu ile dondurulan hizmet sürelerini ihya için başka şehirdeki sgk ya başvuruda bulunmuştum. Dün böyle bir sms mesajı aldım ” BAGKUR IHYA ISLEMINIZ SONUCLANMIS OLUP, (BAGKUR ) SERVISIMIZDEN TESLIM ALMANIZ GEREKMEKTEDIR” bunu almak mecburi mi acaba? başka şehirde olduğu için almasak oluyor mu. Bankaların internet bankacılığı sistemine de düşmüş ödenecek miktarı görebiliyorum. Yani evrağı almadan ödesem sorun çıkar mı? Elimde bulunsun diye ödeme planını E devletten de indirdim. Tşk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Gidip almanıza gerek yok. Size tebliğ ile göndermek zorundalar. Arayın dosyanızın olduğu SGK’yı. Borç tutarını teyit ettirdikten sonra yazıyı almadan ödeseniz de olur sıkıntı olmaz.

 30. Rıza

  İkibin yılı öncesinde esnaflık yaptım..vergi mükellefiyetim vardı, battım..bu günlerimi bağkura nasıl tescil ettiririm? Anayasada sigortalılık hakkı vazgeçilemez ve vazgeçilmesi istenemez bir haksa,bizden bu sigorta halkımızdan vazgeçmemiz nasıl isteniyor..zorunlu bağkur sigortası kurumca re’sen tescile tabiyken bizlere bu mağduriyet neden yaşatılıyor? sigorta tescil hakkımızı nasıl alabiliriz..bu mağduriyete mağruz bırakılan vatandaşlar için bir çalışma veya kolaylık varmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bununla ilgili yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Mevcut düzenleme bu hakka izin vermiyor.

 31. osman

  Merhabalar, 2018 Temmuz ayında vergi levham çıktı (serbest beslek) o günden bugüne bağkur primi ödemedim. Yeni çıkan yasa ile geçmişe dönük prim ve günlerimiz silinebiliyormuş. Sorum şu olacak; geçmişe dönük gün ve primlerimizi sildirdiğimiz takdirde istenildiği zaman borcu geri ödeyerek silinmiş günlerimizi geri kazanabiliyor muyuz yoksa bunun için belirli bir tarih beklemek mi gerekiyor. Cevaplarınız için teşekkür eder saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İstediğiniz zaman ihya etme hakkı var. Belli bir tarih bekleme zorunluluğu yok.

 32. MAHMUT YAMAN

  Geçen dönem 2018 yılına ait ihya başvurusu yaptım 1986 yılı tescilim var ama yetişemedim şimdi ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden ihya başvurusu yapabilirsiniz isterseniz. 31 Ocak 2021 tarihine kadar süreniz var.

 33. Murat

  1993-1997 arasında götürü usulde esnaflık yaptım. Muhtemelen Bağkur kaydım yapılmadı. E-devlette de Bağkur kaydım görünmüyor. O yıllardaki Vergi numaramı E-devlete girerek başvursam Şuanki ihyadan faydalanabilir miyim. Şu an memurum. Emekliliğe bu 4 yılı saydırabilir miyim. Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz tarihler için tescil kaydı yoksa olmaz.

 34. mustafa

  Ömer Bey merhaba,
  İhya başvurusu yaptım ve çıkan borcu ödedim. Edevletten baktığımda ihya günlerim hizmet gün sayımda görünmüyor. Sgk sistemine geçmesi için belli bir süre mi gerekiyor ya da sgk ya gidip bu günleri ekletmek için ayrı bir işlem mi yapmak gerekiyor.
  Telekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödedikten yaklaşık olarak 3-4 saat sonra sisteme yansıması gerekiyor. Belki e-devlette görüntülenemiyor olabilir ihya günleri. SGK’dan hizmet cetveli alarak görebilirsiniz ihya ile ödemiş olduğunuz günleri.

 35. Sevgi

  Merhaba annemin 2012 yılında çiftçi bagkuru olmuş bizim 2016 yılında haberimiz oldu kapattirdik hiç gün ödemesi yoktu o ara borcu ödeseydik olacaktı ben e devletten ihya nasıl oluyor diye bakarken başvuru olmuş farketmedim şimdi tahminim 1500gun oluyor ve 18600kusur boc görünüyor bunu ödesek bize ne karı olur annem şuan 60 yaşında primi tamamlamadan emekli olamaz herhalde birde bu başvuruyu iptal nasıl edebiliriz ve ödemezsek ilerde tekrar değerlendirecek olursak ihya yasasını tekrar başvuru yapilabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemezseniz iptal olur. Annenizin emekli olabilmesi için 15 yıl yani 5400 günü tamamlaması gerek. Ödemenize de gerek yok zaten. Öyle kalsın. 31 Mart 2021 tarihine kadar ödenmediğinde iptal olur. Daha sonra yine ihya hakkınız var o süreleri.

 36. Şuayip

  İyi günler e devlet de 7 bin güne yakın 74 bin lira borç yazıyor bu ödememiz gerekn borç mudur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya edilen tutar mı bu ? Eğer öyle ise evet ödemeniz gereken tutar.

 37. Murat m

  Ömer bey
  Bagkur sigortası zamanında kendi isteğimiz ile durdurursak ihya dan yararlanabilir miyiz. Yani ihya için illaki borçtan dolayımı sigortanın kapanıp iptal olması gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğinizle durdurumazsınız. Ticari ya da Zirai faaliyeti kapatmanız gerekiyor. Ya da bu yazımızda belirtildiği gibi bununla alakalı kanuni düzenleme çıkması gerekmekte.

 38. Fikret

  Merhaba,
  01,01,1964 doğumlu, 1988 Bağ-kur kayıtlıyım. 6,400 gün Bağ-Kur, 1015 gün Ssk günüm var. Ayrıca 3180 gün ihya var
  (başvurdum ve yatırdım).
  (58 yaş ve 5400 gün veya 51 yaş 9000 tabiyim). Sorum şu;
  1) 1 yıl bekleyip 58 yaş 5400 primle mi emekli olmalıyım? ( Bu durumda yatırdığım parayı geri alacağımı varsayıyorum, mümkün mü geri almak?)
  2) Yoksa hemen yarın 51 yaş 9000 prim ile emekli mi olmalıyım?

  Ayrıca ikisinin arasında maaş farkı varmıdır?
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Maalesef parayı geri alamazsınız.
   2-Hemen yarın emeklilik dilekçenizi verin.
   3-İkisi arasında %25 civarında emekli maaş farkı olmakta.

 39. Barış

  Iyi akşamlar ihya başvurusu yaptim e devletten yanlışlıkla ne yapmam gerekiyor iptal etmek için benim şuanda ödeme durumum yok çünkü yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptali e devletten yapamazsınız. Ödemezseniz zaten iptal olur. Borç da silinir. Birşey yapmanıza gerek yok yani.

 40. ŞENGÜL ŞİŞMAN

  Ömer bey iyi akşamlar
  Öncelikle yapmış olduğunuz çalışma ve hizmetlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.
  11.04.2003 tarihinden 17.11.2005 tarihine kadar toplam 936 gün şirket ortaklığından dolayı vergi kaydım vardı.
  Bu sure için Bağkur ihya başvurusu yapsam ne kadar prim öderim ve çıkacak primi 18 taksitle ödeme imkanım varmı,teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkan borcu peşin ödemeniz gerekir. İhya borcuna taksit yok. Bu süreler için bağkur tesciliniz var mıydı peki ?

 41. Murat

  Ömer bey merhabalar. Annem 1960 doğumlu 16.12.1993 bağkur girişi var. 03.11.1995 te bağkur borcunu ödemiş ve bağkuru kapatmış. Ödeme evrakları elimizde mevcut. Emekli olabilir mi. Tşkler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olabilmesi için en az 5400 güne ihtiyaç var. Eğer 5400 günü tamamlarsa tabi ki emekli olabilir.

 42. ABDULLAH

  Ömer Bey.
  4/b bağkur 6 yıl dondurulmuş hizmetim vardı.e devletten 01/06/2018 öncesi ihya bölümünden girdim, Bilgilerim çıktı. 7256 sayılı kanuna göre e-devletten ihya yaptım.
  40.000.-TL 01/03/2021 tarihinde ödemem gerektiğini belirten bir yazı verildi.
  İhyayı yaparken peşin veya taksit seçeneği yoktu.Onun için tercih yapamadım.
  İhya borcumu taksitler halinde ödemek istiyorum.Böyle bir imkan var mı ? Varsa nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya borcu peşin olarak ve tek seferde ödenmekte. Taksit yok maalesef.

 43. emine kura

  ben 1996 yılı şirket ortagı idim bağkur kaydım şirket ortağı oldumğumdan dolayı dört yıl devam etti yanlız bu zaman için hic bir ödeme yappamadım daha sonra iflaz ettik ortaklar şirketi kapatmak zorunda kaldık 2002 yılında kapattık bu arada bağkur borcum dört yıl olarak hesaplandı bende bunu ödeyemedim kapatırdım hic ödeme yapmadan daha sonra 2004 yılında sigortalı oldum bir fiil 2018 yılına kadar siğortam devam etti 3800 gün siortadan var 2019bağkurlu oldum toplam gün sayım 4500 güüm var bağkurum devam ediyo ben bu ihyadan yararlanabilirmiyim bağkur numaramıda bilmiyorum 1996 yılındaki nasıl öğrenebilirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bahsettiğiniz dönemler için bağkur tesciliniz var bu tescil borçtan dolayı dondurulmuş ise bu süreleri ihya edebilirsiniz. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşerek canlandırma hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 44. Fedai

  Merhaba 89 /95 arasında olan şoförler odasından bağkur girişim sildirmiştim tekrar alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur tesciliniz varsa dediğiniz süreleri borçlanma hakkınız var.

 45. Mikail

  Ömer bey 1966 doğumluyum ihya edilecek bağkur dan 5950 gün. Ssk dan ise 600 gün var.
  Emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim. Kaç yaşında emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
  Bağkur giriş tarihi 30.05.1989
  Ssk giriş tarihi 01.01.1986

  1. Ömer Meriç

   Bence bağkuru ihya edin. İhya dan sonra son 7 yıllık hizmetin en az 3.5 yılı ssk olması kaydı ile sskdan emekli olursunuz. Eğer bu şekilde beklerseniz yani ihya yapıp tabi bu durumda da 2024 te doğum tarihinizde emekli olursunuz

 46. Mehmet

  25/12/1968 doğumluyum. 1/1/1990 Bağkur tescilim ve 1/1/1990 vergi kaydım var.vergi kaydım 6/10/1997 ye kadar var.3/5/1995 şirket ortaklığım başlangıç aynı zamanda ticaret odası başlangıcım var. Şirket ve ticaret kapatım tarihim 3/5/2014 son buldu. Bağkur ödeme pirim borcum sıfır görünüyor ve hiç bir yapılandırmadan faydalanmadım. Askerlik yapım tarihim 5/30/1998 -1999 Kasım arası. Bu ihyadan faydalanabilirmiyim. Şimdi den çok teşekkür ederim. ??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz tabi. İhya başvurusu yaparak faaliyet dönemleriniz için gün satın alabilirsiniz.

 47. Cevad

  Hayırlı akşamlar efendim 2005 9.ayda tarım Bağ-Kur’u girişi var ihya 11.826 çıktı 2011 3. ayda esnaf bağkuru 2018 5. Ayı dahil ihya 47720 lira çıktı. 2019 Aralık ayına kadar devam etti esnaf. bagkuru 14820 lira bi yapılandırma çıktı. Aralık ayında tekrar tarım bağkuruna geçti 10700 tl bi yapılandırma çıktı. Babam 1960 doğumlu Ocak 2022 de emekli olacak Allah’ın izniyle çıkarılan bu prim borcu doğrumu biz peşin ödemeyi yazdık acaba faizli mi yoksa faizi ve cezası silinerekmi bu tutar çıktı efendim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğrudur diyelim. Bu tabi ki yapılandırma kapsamında peşin ödenmesi gereken tutar. Babanıza 5400 gün yeterli emekli olması için. Buna göre bakın çıkartılan borcun tamamını ödemeniz gerekmez. Örneğin 47 bin içinde kaç gün var? Size verilen yazıda bu yazar

 48. Mikail

  Ömer bey Bağkur giriş tarihi 30.05.1989
  Ssk giriş tarihi 01.01.1986

  1. Ömer Meriç

   Mikail bey kusura bakmayın. Sorunuz neydi. O kadar çok soru geliyor ki. Toparlayıp ve bilgilerle birlikte tekrar yazar mısınız

 49. Mikail

  Ömer bey 1966 doğumluyum 1989 bağkur giriş var ihya edilecek gün 5950 + 600 de sigorta var emeklilik için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurdan 5400 gün ve 58 yaş şartına tabiisiniz. Eğer bağkur giriş tarihinizi tam olarak yazarsanız ssk kapsamında nasıl ve hangi tarihte emekli olabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirim.

 50. Ahmet

  Ömer bey bağkur günlerini ödemek için SGK’ya form doldurduk, size msj gelir dedi çalışan kişi. 15 gun oldu hiç bişe yok ortada. Hiç bir bilgi verilmedi bunun haricinde ne ödeme bilgisi ne borç hiç bişe söylemedi.

  1. Ömer Meriç

   Beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef.

 51. Şefik

  İhya başvurusu aralık 15 te yaptım memur 4hafta sonra gelip elden almamı söyledi şehir dışında olduğum için gidip gelmek gerekiyor hakkım yanar diye korkuyorum bildiğim kadarıyla şubat 1e kadar başvuru süresivar memur neden öyle uzun bir süre verdi mecburen ocak 15te elden başvuruyu almak için gideceğim tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Eğer başvurunuz varsa sorun yok. 01 Mart 2021 tarihine kadar ödeme süreniz var.

 52. Turan

  7256 sayılı yapılandırma başvuru formunda taksit seçeneğini işaretlemiştim şimdi taksit süresi ne kadar olacak. Yani kaç ay taksit ödemem gerekiyor? Kaç ay taksitlendirileceği ile ilgili dilekçe mi vermem gerekiyor tekrar? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az taksit 6. İlk taksit ödemesi için son tarih 01 Mart 2021. sonrasında 2 ayda bir ödeniyor. Size zaten ödeme planı gönderilecektir. Taksit sayısını dilerseniz daha sonra başvurarak değiştirebilirsiniz.

 53. hy

  iyi günler Ömer hocam. 1hafta önce başka şehirdeki sgk ya posta ile ihya başvurusunda bulundum. Adresime cevap gelmedi. Formumu gönderdikten 2 gün sonra e devletten sistem açıldı, ara ara e devletten kontrol ediyorum. Borçlu olduğum gün sayısı ve ödeyeceğim tutarı görebiliyorum ama başvurunuz onay bekliyor ve başvuru türüde “e devlet” yazıyor. Hâlbuki posta ile yaptım. E devletten son aşama onay ve başvur aşamasına kadar geliyorum, nasıl olsa posta başvurum var diyerek onaylama yapmıyorum. Ve bir uyarı var orada başvuruyu tıklarsam ödeme dökümünü elden almayı kabul edecekmişim ama şehir dışında sgk. Şimdi ben ne yapayım postayı mı bekliyim? Bekleyeceksem ne zamana kadar bekliyim? E devletten tekrar başvuru mu yapayım, yaparsam elden teslim almak gerektiğini yazıyor, şehir dışında olması ayrı bir sorun, elden teslim almazsak ne olur? Kafam iyice karıştı anlayacağınız. 1 hafta süremiz kaldı malûm, yanlış hareket etmekte istemiyorum. Tşk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. E-devletten yapabiliyorsanız buradan yapıp ödeme dökümünü alabilirsiniz. E-devleten alınca SGK ayrıca tebliğ etmiyor. Ancak zaten başvurunuz olduğu için bence onun sonuçlanmasını bekleyin. 1 hafta kısa bir süre. Baya bir yoğunluk var Kurumda. Sonuçlanınca size dönüş yapacaklardır illa ki ama siz yine de takipçisi olun.

 54. Fatma ceven

  2010 yılında esnaf olarak bagkurlu oldum besbucuk yıl silinen borç çıktı SGK ya gittim 64 binlira çıktı faiziyle beraber bu yapılandırmada peşin ödemede aşağı yukarı nekadar çıkar eve kağıt gelecekmiş gelmedi bilgi verebilir misiniz tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Ne kadar borç çıkacağını hesaplamak zor. Siz takipçisi olun gelmezse yine sgk ile görüşün.

 55. Hüseyin

  Ömer bey bilindiği üzere ihya sayfası e devletten aktif hale geldi.Yapilandirma silme işlemi de muhtemelen e devlet uzerinden aktif hale gelirmi silinmesi gereken borcum var ihyayi yatirip emekli olmak için dilekçe vermek istiyorum silme sistemi yilbasina kadar aktif olurmu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silme başvurusu e devletten yapılır mı bilmiyorum. Ama daha ekranlar açılmadı.

 56. Zuleyha

  Merhaba Ömer bey yanıtınız için teşekkür ederim ede let üzerinden basvuru yaptık sgk ya da gitmek yada baska birşey de yapmak gerek mi

  1. Ömer Meriç

   E-devlet üzerinden başvuru yeterlidir. SGK tarafından size ödenecek tutarla ilgili tebliğ gönderilmesi gerekir. Ama takipçisi olun yine de.

 57. Elmas

  11-01 1987 25-05-1999. Bağkur günlerini e devletten ihya başvurusu yaptım bu Günlerim ihya olurmu

  ne kadar çıkar sonucunu bana bildirirlermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar çıkacağı konusunda bir hesaplama yapamayız. Size yazı gönderir SGK.

 58. Ahmet

  Ömer bey sizin bana verdiğiniz cevap yanlismis SGK ya gittim son 7 yıl içinde 1261 gün yoksa diğer günlerden 1261 çıkana kadar geriye dönülür dedi. Takı bagkurun son tarihine kadar yani 1261 olana kadar.

  1. Ömer Meriç

   Ahmet BEY, 7 yıl geriye gidilir. Hizmet olan 7 yıl yani. SGK’nın dediği ile benim dediğim aynı şeyler. Toplam hizmet olarak 2520 gün geri gidersiniz. Hangisi 1260 günden fazla ise o kapsamda aylık bağlanır.

 59. Zuleyha

  Merhaba annemin bagkur 2009yılı 3 aylık bir sure görunuyor gun ve tutar sıfır 2018 yasa ile 76 terk koduyla dondurulan diye yazıyor suan istege baglı sigorta baslattı 2009 yılındaki bu 3 ayı borçlanabilirmiyiz ne kadar öderiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet o süreleri borçlanma hakkınız var. O dönemin anaparası üzerinden hesaplanır. Ne kadar çıkar bilemiyorum.

 60. EROL USLU

  Merhaba Ömer Bey,

  Babam için 1 aralıkta 1987-1991 (1604 gün) yılları arası bağkur primleri için sgk ya form ile ihya başvurusunda bulunduk, Şu ana kadar e devlette bir borç bilgisi yok, ancak şöyle bir uyarı çıkıyor Dikkat!! Ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi. Bu ne anlama geliyor bilgi verebilirmisiniz. Ortalama ne kadar borç çıkar. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar borç çıkar hesaplamak zor. Ama ödeme için sgkdan gelecek olan tebligatı bekleyin.

 61. Murat

  Ömer hocam bagkur ihya hesaplamasi yaptırdık 3379 gun 47000 tl hesapladılar anaparasi 31000 tl

  1. Ömer Meriç

   Murat Bey, sistem hesaplıyor. Doğrudur. Hayırlı olsun.

 62. Ahmet

  Ömer bey babam 60 yaşında 3600 günden emekli olcak son 1261 gün SGK li olması lazımmış babamın 2000 tarihinden sonra parça parça Sigorta girişleri var ve 1200 gün yapiyor. 61 gun kalıyor geriye peki 1261 i geçse mesela 1400 gün olsa sorun olurmu? Yoksa illa son 1261 gün olmasimi lazım. Ve eski sigortalar parça parça 20 sene içine dagilmissa sorun olurmu.?

  1. Ömer Meriç

   Ahmet BEY, Son 7 yıla bakılır. Son 7 yıl içerisindeki hizmetlerden SSK hizmetinin 3,5 yıl yani 1260 günden fazla olması lazım ki SSK’dan emekli olsun. Çalışma hayatı boyunca sskda yatan değil yani. Sizin dediğiniz gibi hesaplanmıyor.

 63. Oğuz Çetin

  Alakanız için çok teşekkür ederim Ömer kardeşim.Allah’a emanet olun

  1. Ömer Meriç

   Ne demek. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Saygılar.

 64. Fahrettin

  Merhabalar 1994 yılında kendi adıma bir işletme kurup esnaf sanatkarlar odasına kaydoldum otomatikmen Bağkur kaydımız olmuş ve şu an halihazırda kullandığım Bağkur numaramda o zaman verilmişti ama hiç ödemedim daha sonra kapatıp Ltd Şti kurdum oradada hiç ödemedim biriken borçlardan sonra sanırım 2003 de çıkan bir kanunla 2000 yılının ekim ayını milat kabul edip öncesinden vaz geçtim 2020 yılının haziran ayına kadar kesintisiz gelip haziranda Bağkuru sonlandırıp SSK ya geçtimöğrenmek istediğim şu başlangıcımı 2000 den 1994 e çekebilirmiyim acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım o dönemlerden feragat ettiğiniz için onları tekrar alamazsınız. Ancak bunun net bilgisi dosya incelendikten sonra verilebilir. Net bilgi için bağkur dosyanızın olduğu SGK ile görüşmeniz daha yararlı olacaktır.

 65. Oğuz Çetin

  Ben,basından ve çevremden duyduğum kadarıyla en düşük esnaf bağkur emekli maaşını 1.900TL.olarak biliyordum!

  1. Ömer Meriç

   Prime göre değişir Oğuz HOCAM. Ortalama olarak primleri tabandan ödenenler için aylık tutarı 1600-1800 TL arasında olmakta. Sizin de bu aralıkta olacaktır.

 66. Şefik

  Merhaba ömer bey dün bağkurda 2018 sonrası için 23000 tlborç çıktı ihya için başvuru formunu verdim memur bana dört hafta sonra gelip borç yapılandırmasını almamı söyledi ben tekrar sordum ihya yapılandırma başvurusu yaptıgımı sordum memur ihya başvurularını aldıklarını söyledi hesaplandıktan sonra borcun ne kadar olduğunu dört hafta sonra elden döküman olarak verceğini söyledi zaten üstteki 23000 tl borç ihya olmazsa hiç işime yaramaz e devletten baktım 23000 tl yapılandırma yapıldı deniyor ayrıca 7256 kanunile başvurunuz bulunmaktadır diye yazıyor bunlara cevap verdiğiniz ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   O size verilen 01 Haziran 2018 tarihi ve sonrası borçtur. Ondan önceki dondurulan sürelerin ihyası için dosya kontrolü, giriş ve çıkış kontrolleri sağlanarak hesaplama yapılması gerektiğinden biraz zaman alabiliyor. Onlar sizi arayacaklardır.

 67. Oğuz Çetin

  Merhaba Ömer Bey.31.01.1995 Bağkur girişliyim.Yapılandırma ve ihya işlemlerimi tamamladım.Bugün SGKnın emekli hesaplama robotundan baktığımda aylık maaşım 1.600 küsur olarak görünüyor.İhya yapmadan önce de aynı rakam çıkıyordu!
  SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde 25 yıl olarak görünen hizmet sürem 4B Hizmet Bilgisinde 19 yıl olarak görünüyor!Acaba robot ihya yaptığım 5 yıllık süreyi hesaba katmıyor mu?Çünkü ihya yapmadan önce verdiği rakamı aynen şimdi de veriyor!Çok canım sıkıldı!Ne diyorsunuz bu konuda?Selamlar

  1. Ömer Meriç

   Aşağı yukarı o maaş ödenir zaten. Maaş gün sayısına göre değil ortalama kazanca göre hesaplanıyor. Yani gün arttıkça maaşın artması beklenmez. Primler hep asgariden ödediyseniz alacağınız emekli maaşı o civarda olacaktır.

 68. İrfan

  Ömer bey, elimde o dönem yapılan belgeler yok fakat hatırladığıma göre 2002-2015 tarihleri arasında Yaklaşık 4600 gün için 34 bin civari ihya Borcu cikmisti daha sonra 2015-1 haziran 2018 arası 21 bin civari yapılandırma borcu çıkmıştı. Toplam 55 bindi 5700 gun icin yaklaşık olarak. Simdi sizin dediginiz gibi haziran 2018 den itibaren 23 bin lira kadar para eklenmis olabilir. 1 araliktan önce e-devlet üzerinden bu borcu görebiliyordum ve benim başvuru tarihim 1 aralik 2020. Şimdi borcu göremiyorum. 62 doğumluyum (2018 yaşım dolmamıştı emeklilik için) ve 98 bağkur başlangıcım olduğu için 5400 gün 58 yaşa tabiyim anladığıma göre. Sorum şu : bana çıkarılan borç büyük ihtimal 2 farklı ödeme şeklinde gelecek. 1. si ihya günlerim , diğeri yapılandırma yapılan ve 1 haziran 2018 den sonraki borç. Fakat benim ihya günlerim emeklilik için yeterli oluyor. Acaba 2018 den sonraki borcu sildirebilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerekli? Sgk dan bugün sadece toplam borcun kağıdını verdiler. İhya ve yapılamdırma belgeleri tebligatla eve gelecek dediler. Başvuru yapıldığı için bir sorun çıkar mı? Sildirme başvuru yapılandırmadan sonrada yapılabilir mi?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Net bilgi için SGK’ya uğramanızı öneririm. Çünkü borç farklı çıkmaz aşağı yukarı aynı çıkıyor. Çok büyük bir olasılıkla dediğim gibi sonraki borçlar da eklenmiştir.

 69. Servet

  Merhaba!benim 1983 yılında bağkur,1984 yılında ssk girişim var.1998 yılında başlayan şirket ortaklığın var,2014 yılında terk görünüyor.ihya için başvurdum 2014 ile 2008 arası borç çıkıyor 1998 ile 2008 arası yok.Daha önceki yapılandırmada vardı ama işlem yapmamıştım.1998ile 2008 arasını ihya edebilirmisin. Ne yapmalıyım. Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer o süreler için tescil kaydı varsa ve o süreler prim borcundan dolayı dondurulduysa ihya edebilirsiniz tabi ki.

 70. Ayhan aydın

  Tarım bağkuru
  2017 şubat ayında ziraat odası ve içe tarım kaydı yapılarak sgk ya bildirim yapıkdı. Bende muafiyet belgesi alarak durdurdum ama her yıl ilçe tarım ve ziraat odası kaydımı yaptırdım.
  10 aralık 2020 de ilçe tarımda gelir testi yaparak 2019 yılı ürün gelirim fazla çıkararak mufiyet durumumu kaldırdım yeniden aktif sigortaya başlayacağım.
  Sorum şu 2020 başından itibaren kaydım yapılıp gün borcum çıkarıp ödemek istiyorum mümkünmüdür.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muafiyet olan dönemler için aktifleştirme yapamaz ve o günler için satın alma yapamazsınız. Eğer bu süre haricinde kaydınızın devam ettiği sürelerde prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreleriniz varsa bunları borçlanabilirsiniz.

 71. Irfan

  2018 yapilandirma yapmistik. Daha sonra aktif bagkur sigortali diye gorunuyordu e devletten. Toplamda 2018 den gunumuze kadar 33 bin borc gorunuyordu. Yapilandirma talebinde bulunabiliyordum bu borcumu. 23 bine dusunuyordu. Fakat dilekcemi verdikten sonra borc silinmis olarak gozukuyordu. 0 borc yaziyordu e devlette. Bende ihya yapip 2002 den 2017 ye kadar olan borcla 5400 gune tabi olup 58 yasinda emekli olmak icin basvuru yaptim. Ben 05/07/1962 dogumluyum. Bagkur girisimde 02.02.1998. 2002 de tekrar bagkur baslatmasi var. 2017 ye kadar borclandigimi soylediler. 2018 yili yapilandirmasida ayni tarihlerin yapilandirmasi olmasina ragmen ayni miktar cikmadi. Anlam veremedim.

  1. Ömer Meriç

   Eğer bağkur devam ettiyse 01 Haziran 2018 tarihinden bu yana olan borç da dahil edilmiştir. Şimdi o zaman kaç gün yapıldı, şimdi kaç gün? Bence gün sayısında artış vardır. Tutar o kadar artmaz hatta değişmemesi gerekir.

 72. İrfan

  Iyi günler Ömer bey,
  Ben önceden soru sormustum. Ihya icin basvurduk. Bana 2002-2017 yillari icin 5500 gün borclandigimi ve sonucta 78 bin 237 ₺ borc cikardilar. Hafta ici eve tebligat gelecegini soylediler. Benim hesaplarima göre 58 bin civarinda borc gelmesi gerekiyordu. 2018 yapilandirmada 53 bin gelmisti. Sizce normal mi bu borcun gelmesi? Acaba bana suan gecikme faizli miktarmi bildirildi? Mebla hasaplarima gore cok fazla geldi.
  Tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İrfan Bey. 2018 yılından sonra devam etti mi bağkur peki?

 73. mustafa

  Ömer Bey cevabınız için teşekkür ederim. 1987 yılından ssk girişim ve 170 prim günüm var. Daha sonrasında 2003 yılında bağkur başlangıcım oldu. Bu durumda sizin de belirttiğiniz gibi 58 yaş 5400 güne tabi oluyorum. Tavsiye ettiğiniz yolu izleyeceğim. Önce 4710 günü ihya ettirip ödeyeceğim. Böylece 5400 günüm tamamlanıyor. İhtiyacım olmayan güncel borcumun da silinmesi için başvuruda bulunacağım. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Tamam çok güzel o zaman. Aynen dediğim gibi yapın. Görüşmek üzere.

 74. mustafa

  Ömer Bey merhaba,
  Mayıs 2005 ve haziran 2018 arası silinmiş 4710 günüm var. Bunun tamamını ihya ettiğimde 5400 gün şartını sağlıyorum. 57 yaşındayım emeklilik için bağkur kaydımı sildirip 58 yaşımı bekleyeceğim. Ancak haziran 2018 den bugüne kadar 30 ay prim borcum var. Geriye dönük yaptıracağım ihya ile gün sayım tamamlanıyor. Benim bu 30 aya ihtiyacım kalmıyor. İhya dışındaki güncel borcumu bu kanun kapsamında ödemeden sildirebilir miyim. Sgk tarafından böyle bir imkan tanınıyor mu?
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk bağkur ya da ssk başlangıcınız ne zaman? Bunu şundan dolayı sordum. Eğer 08.09.1999 tarihi ya da öncesinde bir başlangıcınız yoksa 5400 günden 58 yaşında değil 62 yaşında emekli olursunuz. Asıl sorunuza gelince. Öncelikle sadece ihya başvurusu yapın. İhyayı yapıp ödedikten sonra 01 Haziran 2018 tarihi ve sonrasındaki borçlarınızın silinmesi için SGK’ya başvurabilirsiniz.

 75. KOCA

  Hocam ben bagkur ihya işlemini edevletten bulamadım. Daha önce bagkur borçlarını yapilandirmistim. 7256 kapsamında şimdide daha önce ki dönemlerde sildirmis olduğum bagkur günlerini ihya etmek istiyorum.. Ama e-devletten sgk borç yapilandirmadan bagkur aktif sigortalı segenegindden sonra bana 7256 kanun kapsamında yapılandırmaniz mevcut diyor ihya yapmayı nasıl yapacam.. Tskler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur ihya başvuru formu ile Sgkya başvurun.

 76. Ahmet

  Ömer hocam nihayet net olarak ihya hesaplamasini yaptırdım
  merakla gitsin soranlara
  anapara arti %25 faiz
  8 yıllık anapara 23400
  faiz 7000tl
  toplam 30700tl

  1. Ömer Meriç

   Hayırlı olsun hocam. Ama yüzde 25 değil siz yanlış hesaplamışsınız.

 77. Birol Kanca

  Merhaba hocam baska bir sehirdeki SGK kurumuna dilekce ile ihya basvurusunda bulundum.Hesaplamadan sonra cıkacak rakamı nereden ve nasıl ogrenebilecegım.Saygılarımla kolay gelsin…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Size tebliğ gelir. Ayrıca bu tebliğ gelmeden de sistemde bağkur prim borç sorgulaması yaparak görüntüleme sağlayabilirsiniz.

 78. hy

  Merhaba hocam. Ptt aps yoluyla gönderilecek başvurularda, sgk dan zarfı teslim alan alıcı ismine ne yazacağız. Devlet kurumu olduğu için adres yeterli mi?

  1. Ömer Meriç

   …. Sosyal güvenlik Merkezi ve adres belirtmeniz yeterli olacaktır.

 79. Serhat Değer

  merhaba hocam kolay gelsin, babamın 1986-89 yılları arasında bağkur silinen günleri var. bu günleri ihya ile satın almak istiyoruz. sgk’ya başvuru dilekçesini göndredik fakat daha e devletten hesaplama çıkmadı. siz bahsettiğim yılların bağkur primlerini biliyor musunuz? merak ediyoruz bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Yok maalesef bilmiyorum. Ama çok cüzi bir miktar olacaktır.

 80. Hüseyin

  Ömer bey birinci sorum ihya parasi hangi bankaya yatar ziraat bankasina yatirabilirmiyim?İkınci sorum ise size geçen sormustum sgk daki memur yanlislikta ihya yerine yapilandirma dilekcesi doldurtmus silmek istedigim borcu pesin olarak yapilandirmis persembe günü sgk nin muduruyle konustum hatalarini kabul ettiler dalginliklarina gelmiş bnden onu silmek icin dilekce aldilar fakat yilbasina kadar beklemem gerektiğini soylediler ben o memurun yuzunden emeklilik dilekcemi gec yazacagim icin maasimida gec alacagim silme ekrani acildiginda onu hemen silebilirlermi ihyayi yatirip dilekce vermek istiyrm ama onumde tek engel o paranin bir an önce silinmesi,silme ekrani ne zaman açılır

  1. Ömer Meriç

   Herhangi bir bankaya yatırabilirsiniz. Nasıl yatıracağınız hakkında bilgi için 7256 Bağkur Yapılandırma ve İhya Ödemesi Nereye, Nasıl Yapılır ? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Silme ekranlarını kısa süre içerisinde açmalarını bekliyoruz. Ekranlar açıldığında silinir sıkıntı etmeyin.

 81. hy

  Hocam iyi günler. Yarın PTT ‘den APS yoluyla ihya işlemi için başka şehirdeki sgk ya başvuru formu göndereceğim. Sizin yukarıda hazırladığınız formu indirdim ama 4. Maddenin altında şu yazıyor. “5510 sayılı kanunun geçici 17-63-76. maddeleri kapsamında durdurulan sürelerin 7143 sayılı kanuna istinaden ihya edilmesini talep ediyorum” yazıyor. Burada 7143 değil de 7256 yazması gerekmiyor mu? Kafama takıldı da kusura bakmayın ve sadece tek bu sayfayı doldurup,zarflayıp APS ile göndermek yeterli mi, 2. sayfaya gerek yok sanırım orada açıklamalar metni var. Birde 7143 yazısı kafama takıldı. Tşk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Hocam sgk ilk genelgesinde form bu şekilde eklenmiştir. Sonradan düzelttiler. Siz orayı 7256 olarak değiştirin ve gönderin.

 82. hüseyin pınar

  06\02\1999 tarihi ilk işe giriş tarihim ssk ile. bağkur ile de devam ettim ama ihya başvurusunda edevlet üzerinden bulunmaya çalıştığımda ihya başvurusu yanlış gibi bir hata veriyor. sebebi nedir ya da çözüm olarak ne yapabilirim? 3600 günden emekli olunabiliyor mu? cevap verirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 3600 gün ve 60 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz. Bağkur ihya başvurunuzu e-devlet üzerinden yapamadıysanız başvuru formu ile SGK’ya yapmanızı öneririm.

 83. Ahmet Çandar

  Sayin Ömer hocam
  yav başka ülkede mi yaşıyoruz
  hacı perk adlı vatandaş hangi ihyayı yaptırıp ücretini öğrenip Ödemiş
  biz tutarı ogrenemedik
  hayali mi bu iş

  1. Ömer Meriç

   Ahmet BEY, Siz nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum. Ama şu an tüm SGK’larda ihya işlemleri yapılmakta.

 84. HACI PERK

  Ömer hocam sizîn yönlendirmenizle ihya işlemi yaptırdım ve ödemeyi yaptım. Hocam ödeme Bağkur ödeme bölümünde yatırdığım miktar görünüyor ama günlerim gözükmüyor bunun için ne yapmayılım.Hocam çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Ödeme yaptıysanız birşey yapmanıza gerek yok. İhya edilen günleri görmek için sgkdan bağkur hizmet cetveli alın. Orada görünür. Hayırlı olsun.

 85. Ayşe Kaya

  hocam ihya borçlanmasının hepsini almak zorunda olduğumdan gün sayım 9000 e yaklaşıyor. Bağkur giriş yılım 1995 ocak. Yani güncel borçlarımı sildirmeyip 9000 günden emekli olursam, 7200 günden emekli olmakla 9000 günden emekli olmak arasında ne kadar maaş farkı olabilir..teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Maaş farkı olmaz Ayşe Hanım. Ortalama kazanca göre hesaplanıyor emekli maaşı.

 86. Kader dari

  Merhabayin benim bağkur girişim 1990 yılında isyerimi 1997de kapattım ama hiç prim ödemeyemedim çıkan yasayla borcum silinmiş yüzde kırk engelli kronik raporum var torba yasadan banka kredsiyle ihya ödersem emekli olma şansım varmı yaşım 53

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 40 rapor ile emeklilik için en az 4680 günü tamamlamanız gerekiyor. Sanırım siz bu gün şartını sağlamıyorsunuz.

 87. Behzat

  Hocam hayırlı aksamlar 5 yıl 11 ay bagkurum var 2005-2011 arası iş yerimi kapattım başvuru ihya için için e devletten hangi bölümden yapmam gerekli lütfen yardımcı olurmusunuz ??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk borçlarının yapılandırılması-bağkur aktif bölümünde ekran talimatlarını takip ederek devam edin. Ama ihya başvurusu için en doğrusu Sgkya form ile yapmak.

 88. Ahmet Çandar

  Ömer hocam şunu öğrenmek istiyoruz
  kismi ihya yok tamam ancak
  2015 ve 2018 de iki defa doldurulan tarım Bağkur var ve 2017 10 ay Bağkur kapatildi ve 4a ya geçildi
  şimdi sadece 2015 i ihya edip 2018 odenmese
  olur mu
  sağolun

  1. Ömer Meriç

   Maalesef. Dondurulan tüm hizmetleri satın almak zorundasınız. Yani sadece 2015 alayım ya da sadece 2018 alayım olmuyor.

 89. İsmail Çelik

  Hocam az önceki cevabı üzülerek aldım , 93 yılı her nekadar şirket ortağı olsam da tescilli olmamasi hakkında… 97 yılı da turizm otelcilik okurken stajım , 2003 yılında çiftçilik belgem var bu durumda geriye dönük gün almam mümkün mü? Şu anda 2008 yılı bağkur görünüyor … Ne tavsiye edersiniz teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Maalesef staj başlangıcı da kabul edilmiyor. Çiftçilik belgesi de tek başına geriye dönük tescil için yeterli değil. Eğer satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden dolayı adınıza yapılan bir kesinti varsa ancak buna göre geri çekilme yapılabilir.

 90. İsmail Çelik

  Hocam öncelikle çok teşekkürler bilgiler için.. yaşım 46 , benim 1993 yılı şirket ortaklığım var. ATO dan 93 yılı şirket ortaklığını gösteren belgem var tekrar alırımda. Şehir dışında yaşıyorum o da ayrı.. Ancak Bağ-Kur da tescilli değil.. Bağ-Kur da 2008 yılı görünüyor .. ayrıca SSK li olarak da 600 günümde var..Bu durumda 1993 yılından bu yana geçmiş günlerimi satın alma şansım varmı?

  1. Ömer Meriç

   Maalesef eğer hiç tescil yoksa şimdi açtırma hakkınız yok.

 91. Ayşe Kaya

  7200 günden emekli olmakla , 9000 günden emekli olmak arasında, alacağım emeklilik maaşında ne kadar fark olur acaba? 9000 gün prim ödemeye değer mi aradaki fark maaş açısından..teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Ayşe HANIM,
   Eğer 08.09.1999 tarihinden önce ise bağkur başlangıcı size zaten 7200 gün yetiyor. 9000 gerekliliği yok. Eğer bu tarihten sonra ise bu durumda bağkurdan emekli olabilmeniz için 9000 güne ihtiyacınız var.

 92. Ayşe Kaya

  Emeklililk yaşım geldi. Geçmişe dönük sildirdiğim günlerimi alırsam, gün sayım fazla fazla yetiyor. Yani 2 yıla ihtiyacım varken geriye dönük 7 yılı alıyorum. Sorum şudur. Güncel olan 1 yıllık prim borcum var. Güncel borcumu yapılandırmazsam, son 1 yıl silinsin. nasılsa ben fazladan ihya borçlanması yapıyorum ve gün sayım yetiyor. Güncel borçlarımı yapılandırmadan, eskiye dönük ihya yapılandırması yapsam olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Evet o şekilde olur. İhya başvurusu yapın sadece ve çıkan borcu ödeyin. Ödeme yaptıktan sonra silme ekranları açıldığında 2020/Kasım ayı öncesi borçlarınızı sildirebilirsiniz.

 93. hy

  Iyı günler. Bugün bir muhasebeciden duydum, ihya işlemi için, eğer geçmiş dönem borçtan dolayı silinmiş günlerini ihya etmek istersen ve iş yerini de eğer kapattıysan , e devletten ihya başvurusu yapamazsın, bağlı bulunduğun sgk ya gitmelisin dedi. Benim durumum da aynen bu şekilde. Bağlı olduğum sgk da şehir dışında. 2 haftadır e devletten takip ediyorum ihya için 4b toptan ödeme ihyasina giriyorum başvuru yanlış diyor. Kapatılmış iş yerinin dönemine ait silinmiş bagkur borcu ve günlerin ihyası e devletten yapılamıyor diye bir duyum aldınız mı acaba.

  1. Ömer Meriç

   4b toptan ihya değil. SGK Borçlarının Yapılandırılması menüsünden yapmanız gerek. Eğer e-devletten olmuyorsa sayfamızda yapılandırma başvuru formu var. Bunu indirin ve doldurarak posta yolu ile SGK’ya gönderin.

 94. Ersin

  Ömer bey babam 13.01.1966 doğumlu evet çok güzel rakam çıktı daha önce sorduk 150 üzeri çıkar demişlerdi.
  Ayrıca askerlik borçlanması yağmasına da gerek yok sanırım 6370 gün içine dahildir

  1. Ömer Meriç

   Ersin BEY, 5400 günden 13.01.2024 tarihinde emekli olabilir. Bilginiz olsun hemen emekli olamaz.

 95. Ahmet

  Ömer bey dün gittim SGK ya daha açılmamış ihya, 20 gün kaldı bu nasıl bir iştir anlamadım.

  1. Ömer Meriç

   Ahmet BEY, açıldı şu anda her yer yapıyor. Nasıl açılmadı diyorlar size.

 96. Ersin

  Merhaba babam 95 kayıtlı hiç ödemesi yok bugün ihyada 11.2012 tarihine kadar toplam 6370 gün üzerinden 37.800 tl çıkarmışlar 3 yıl yaş bekleyecek emeklilik için bu gün yeterli oluyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5400 günden emeklilik için yeterli evet. Kaç doğumlu babanız ? Gerçekten uygun bir tutar çıkmış. Ödemenizi öneririm. Yapılandırma harici yapmış olsanız 6370 gün için ödeyeceğiniz tutar 192000 TL olurdu.

 97. Mikail

  1989 bağkur girişliyim yaklaşık 5500 prim borcum var geçen sene sistemde görünüyordu şimdi 0 gün görünüyor e devletten yapılandırma yapamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğunuz Sgkya başvurmanız gerekiyor.

 98. Samet

  Huseyin bey 49000liralik ihya hangi yillar arasini kapsiyor acaba? Ona gore kiyas yapacagim kendimle ne kadar cikar bize diye.

 99. Hüseyin

  Ömer bey ihya basvurumu yaptim 48000 tl çıktı bna lazim olmayan 29 aylik prim borcunu sildirmek için dilekcede verdim e devlette cari aydan yapilandirma kapsamina girmeyen 4 aylık borç gözüküyor emekli olmak için onlara ihtiyacim yok acaba o para silinirmi yoksa ödemek zorundamiyim sgk da sormak aklima gelmedi

  1. Ömer Meriç

   2020/10 dönemi ve öncesi borç varsa silinir.

 100. NEVZAT KURT

  1995 2003 ARASI silinen bakur gürlerim var. Normal ihyada 96000 TL ÇIKIYOR. puancı ihyada düşürme.

  1. Ömer Meriç

   Çok çok düşer. Bu fırsatı kaçırmayın derim.

 101. MEHMET

  Ödeme yapmadigim icin kurumami gitmem lazim ihyayı nasıl yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   E devlet üzerinden de yapabilirsiniz başvuruyu. E devletten yapamazsanız Sgkya uğramanız gerekir.

 102. MEHMET

  Hayırlı günler dondurulmuş gunlerimin karsisinda terk yazip ayni tarihi vermiş gun 0 diyor ne yapmam lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç ödeme yapmadığınız için öyle görünür. İhya yapabilirsiniz.

 103. Ahmet

  Ömer bey e devletten giriyorum ama borç falan gözükmüyor. Bu arada benim bağkur askidaki bağkur. Ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Valla E-devlet başvuru ekranlarında da sorun var galiba. Yani bekleyin olmazsa elden ya da posta yolu ile başvuru formunu vererek başvurunuzu yapın.

 104. hy

  Hocam bende hata. Tam anlatamadığımı düşünüyorum. O zamanlar ödeyemedigim için durdurulmuş 6 aylık bagkurum ,yani silinmiş günlerimde. Ben ihya edip canlandırmak istiyorum.16 ek 76 terk. 3 yıl oluyor nerdeyse iş yerini bagkuru kapatalı

  1. Ömer Meriç

   Olur ihya edebilirsiniz o süreleri.

 105. hy

  Hocam ihya işlemi için e devletten 16 ek, 76 terk, borç sıfır gözüküyor. 3 yıl önce iş yerimi kapattım 6 aylık bagkur borcum kaldı. 2,5 senedir de çalışmıyorum. Dosyamın bulunduğu sgk şehir dışında E devletten ihya başvurusu için 4b toptan ödeme ihyasina giriyorum başvuru yanlış diyor, yanlış yere mi giriyorum acaba? yoksa bağlı bulunduğum sgk ya gitmek için şehir dışına mı çıkmamız gerekecek bu pandemi döneminde. Tşk.ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4b toptan ihya ödemesi değil. Yanlış yere giriyorsunuz. E-devlete SGK Borçlarının Yapılandırılması-Yeni Yapılandırma Talebi-Bağkur Sigortalı Aktif seçeneklerini takip ederek başvuru yapmanız gerekmektedir.

 106. Samet

  Merhaba. Ihya icin sitede belirtilenleri yapinca 2000-2013 arasi 30bin lira civari cikiyor. 2018de ayni ihya 52500 cikmisti. Belirtilen tarih arasindaki yillara gore aylik prim degerleri dogru. Misal 2010da aylik prim 250liraysa 12 ay 3000 yapar. %10enflansyon farki ile 3300 yapiyor. Hesaplama bu sekilde mi yapilacak acaba? Yardimci olur musunuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O yılı toplam anapara prim tutarı ve buna ek olarak Yi-ÜFe oranı hesaplanıyor. Yaklaşık olarak sizin dediğiniz gibi olacak yani.

 107. Özlem

  Bir sorum olacak size,günümü doldurdum emeklilik basvurusu yapicam ama eskiden kalan isveren primi borcum var.Bugun yapilandirdim.Emekli olmama engel midir bu borc?Hepsini mi odemem gerek yoksa taksitlendirmeyle ödesem emekli olabilir miyim? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Özlem HANIM, işveren prim borcu emekli olmanız için engel değil.

 108. Canip yıldız

  Merhaba hocam 13/06/1997 esnaf bağkur girişim var 31/08/1998 tarihine kadar ödeme yaptım 31/05/2006 tarihinde bagkur dan ayrıldım şu an ihya etsem ne kadar borç çıkar teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. O dönemin anapara tutarları üzerinden hesaplama yapılacak. Çok fazla çıkmaz ama şu kadar çıkar demek imkansız.

 109. Özlem

  Sgk ya gittim ihya ekrani açıldı dedikleri halde yapamıyorlar hata veriyormuş sadece dilekce aliyorlar,bir işi beceremediler

 110. Ahmet Çandar

  Ömer hocam Nerede bi ihya ekranı
  bulamıyorum
  başvuruyu yaptım SGK ama sonuc yok
  bu nasıl iş bu kadar beceriksizlik olurmu yav

  1. Ömer Meriç

   Bugün açıldı ama yine hata veriyormuş. Beklemekten başka yapacak birşey yok.

 111. Mete

  Aktif bağkur borçları için yapılandırma yapıldı. Bir de geçmişe yönelik silinmiş 3 yıla yakın gün var. Bunlar için de toptan ihya başvurusu yapıldığında ihya başvuru yanlış hatası veriyor. Silinen günler için değil miydi bu ihya?

  1. Ömer Meriç

   Aynen o işlem silinen günlerin ihyası için. Sistem bugün açıldı bazı hatalar olabilir. Biraz bekleyin olmazsa başvuru formu ile başvurunuzu yapın.

 112. Özlem

  Ihya ekranı açılmış

  1. Ömer Meriç

   Evet Özlem HANIM. Bugün itibariyle açıldı.

 113. Mehmet

  Ömer bey e devletten hizmet bilgisi 0 yıl 0 ay 0 gün olarak görüyorum halbuki geçmişte 10 yıl bağkurum var giriş 17 2 1992 kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Terk işlemi SGK tarafından yapılmamış olabilir. Bu durumda başvuru formu ile başvurunuzu bağlı olduğunuz SGK’ya yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

 114. Ibrahim

  Merhaba ben bagkuru taksitlendirdim odeyemedim ve bagkur primlerim silindi son 2 sene primim var diye gözüküyor ne yapmaliyim? Ihra raporunu her hangi bir sgkda hazirlasam kabul olur mu ? Kutugum samsunda oraya gitmek zorunda miyim ? 89dan 2018e kadar gozukmuyor silinmis yek tarihler yaziyor e devlette yardim ederseniz iyi olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gitmenize gerek yok. E-devletten başvurunuzu yapın. SGK onayladıktan sonra yine e-devlette ne kadar ödeyeceğinize dair ödeme planınızı görebilirsiniz.

 115. ABDULLAH

  2009-2014 arası 6 yıl 4b bağkur ihya ne kadar tutar acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. 08.12.2020 itibariyle SGK’da ihya hesaplama ekranları açıldı. SGK’ya uğrayarak hesaplatabilirsiniz.

 116. Fatma ceven

  Merhaba 1908 gün bağkur pirim ihya ettirmek istiyorum sistemde 64 binlira borç gözüküyor bu borç şimdi yapılandırma ile peşin ödesem ne kadar düşer

 117. Fatma ceven

  Merhaba ben Fatma çeven 1908 gün pirimi var ihya için başvurdum ihya yapmadan önce 64 milyon vardı borcum şimdi yapılandırmada bu borç miktarı düşermi tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Evet düşer ama ne kadar olur onu bilemeyiz. Hesaplama ekranları açıldıktan sonra hesaplatabilirsiniz.

 118. can

  ömer bey, bagkur için talep almiyorlarmış sistem acildiginda bakacaklarmış eski silinmiş borc icin başvurumuz olacak. bu hafta acilir umarim

  1. Ömer Meriç

   Bu hafta içerisinde açılmasını bekliyoruz evet.

 119. can

  ömer bey, sistemler acilmamis henüz eski borclarımızı göremiyoruz bu sistemler ne zaman acilir sizin fikriniz nedir? sonra zamanı doldu deyip yol vermesinler, türkiye burasi herşey olabiliyor.

  1. Ömer Meriç

   Can BEY, Bu hafta içerisinde açılmasını bekliyoruz inşallah. Siz talebinizi verin SGK’ya. Açılınca zaten yapacaklar. Sıkıntı olmaz.

 120. Fatma ceven

  1908 günüm vah ihya edeceğim gün 64 binlira dediler bu miktar peşin odemede ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma kapsamında bu kadar çıkmaz. Bunu iptal edin ve yapılandırma kapsamında yeniden başvuru yapın.

 121. Zeki duran

  Eşim 2004 sigorta girişi. 6 ay geriye dönük topdan ihya yapılırmı.. 16 yıl.

  1. Ömer Meriç

   Eğer herhangi bir kaydı yoksa ihya yapılması mümkün değil Zeki bey.

 122. Zeki duran

  Eşimin 2004. 6aylık sigortası var cocuk 3. Bu 16 yıllık geriye dönük topdan ödeme olacakmış. Tşk hocam.

  1. Ömer Meriç

   Geriye dönük neye istinaden ödeme yapacaksınız anlamadım?

 123. Memet

  Merhaba Ömer Bey 2018 yapılandırmasında ihya borcum 24.000 çıktı. Bu yılda aynı tutar çıkar mı? Çünkü ona göre para ayarlıycaz.

  1. Ömer Meriç

   Gelecek hafta netleşmiş olur. Yaklaşık çıkar yine.

 124. Ibrahim

  Merhabalar benim 2008 2016 yillari arasi 2200 gun bagkur pirimi vardi. Yapilandirmayla bir kismini odedim gerisini oduyemedim yaklasik 1600 gunum bagkurum donduruldu. Dondurulan bagkur pirimlerimi pesin olarak oduycem . Sgk gittim sistem henuz acilmamis denildi . Ne kadar borcum oldugunu sizden ogrene bilirmiyim. Acil lutfen yardimci olurmusunuz simdiden tesekurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef hesaplamak mümkün değil. Az daha sabır. Ekranlar açıldığında zaten SGK size net hesaba dair dökümü verecek.

 125. Özlem

  Merhaba, ihya ekrani henüz açılmadı diyor sgk, ne zaman açılacağına dair bilginiz var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En geç 1 haftaya açılmasını bekliyoruz.

 126. Hüseyin

  Mrb ömer bey bağkur ihya basvurulari ile ilgili bir duyum alırsanız buradan paylasabilirsiniz ben dün 170 aradim evet basladi dilekçeler aliniyor dedi fakat bağlı bulunduğum sgk henüz sistem acilmadi dedi geçen sefer bu kadar uzun surmemisti pandemiden dolayi olsa gerek.

  1. Ömer Meriç

   Başvurular başladı ancak henüz ekranı açamadılar. Ekranlar açıldığında sayfamızda duyurusu yapılacak.

 127. Oğuz Çetin

  Bugün itibarıyla,şubelerde İhya Yapılandırma işlemlerine başlandı deniliyor.Bu konuda duyumunuz var mı?Hayırlı akşamlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir duyumum yok. Yarın öğrenirim.

 128. Nisanur Yanmaz

  Ömer bey hayırlı akşamlar emekliliğim birkaç gün önce onaylandı emekli aylık bilgisi bölümünde aylık brüt tutar
  2088 TL ek ödeme tutarı 84 TL Toplam: 2172 TL yazıyor. Ben net olarak nekadar maaş alırım acaba.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Cevabı sizin sorunuzda ?. 2172 TL.

 129. Kerem

  Hocam 4100 gun pirim ödemem var 2 sene önce yapılandırmıştım 44500 tl borç çıkmıştı ama ödeyemedigim için yapılandırmam bozuldu şimdi ne kadar öderim.ayrıca başvurular sistem henuz oluşturulmadıgı için ögrenemedim miktarı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yine yaklaşık olarak aynı borç çıkar. Tam bir tutar belirtmek imkansız. Beklemeniz gerek.

 130. Reyhan

  Hocam iyi akşamlar.. Bağkur canlandırma işlemi için e devletten işlem yapılabilecek mi yoksa SGK gitmek mi gerekiyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E devletten de olacak. Ama henüz ekran açılmadı.

 131. Zeki DUran

  Merhaba Meriç Bey,

  Sigorta girişi 09/09/2006 Bağkur ise 18/11/2009

  durdurma tarihi 30/09/2013 – 01/01/2015 arası

  5400gün var yaş 54

  1997 den bu yana vergi kaydım var.

  Yapılandırma için nasıl bir yol izelemeliyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgkya gidin tam olarak kaç gün borçlanma yapabileceğinizi öğrenin. Bu bilgiler ile sizi yönlendirmem zor.

 132. Mehmet

  Hocam 1992 ve 2004 arasi bagkurum var e devletten 13 ek 63 terk diyo hizmet süresi ve borc sıfır gözüküyor ekran açılınca kendiliğindenmi güncellenecek şahsenmi basvurcaz kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Başvuru yapmanız lazım. Başvuruyu e-devletten ya da başvuru formu ile SGK’ya yapmanız gerekiyor.

 133. ŞAFAK

  Ömer bey, dediğiniz çok doğru yapılandırma döneminde başvurduğumuz için geçmiş dönemdeki brütten hesaplanması gerekiyor.
  Bunu sgk ile paylaştığımda hesaplama bugünkü brütten yapacaklarını söylediler.
  Bana ihya olan günüm 2070*98,10*%34,5*27/30 =63.052 olarak hesap çıkarıldı.

  Geçmiş dönemdeki brütten hesaplanacağı ile ilgili 7256 kanun maddesi paylaşabilir misiniz. Sigortaya onu sunarak itiraz edeyim

  1. Ömer Meriç

   Sigortaya birşey sunmanıza gerek yok Şafak BEY. İhya yapılandırma ekranları henüz açılmadı. Açıldığında başvurunuzu yapabilirsiniz.

 134. ŞAFAK

  Ömer bey, 1996 ile 2002 yılındaki brütten hesaplanır diyorsunuz. Fakat 7256 kanunu inceliyorum. Geçmiş yıllardaki brütten hesaplanır diye hiç bir ibare yok. Hesaplama günümüzdeki brüt 2943 liradan gerçekleşiyor.

  Durdurulan Sigortalılık Sürelerinin İhya Edilmesi

  31/10/2020 tarihi itibarıyla prim borcu bulunması nedeniyle sigortalılıkları durdurulanların, daha sonra kendileri ya da hak sahipleri tarafından, dosyalarının bulunduğu SGK ünitesine müracaat ederek ihya talebinde bulunmaları halinde, durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı için talep tarihinde 5510 sayılı Kanunun 80’inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden ihya borcu hesaplanacaktır.

  1. Ömer Meriç

   Şafak BEY,şunu sormak isterim o zaman size ? Neden yapılandırma kapsamında olsun o halde ? İhya zaten normalde sizin dediğiniz gibi hesaplanıyor. Sizin dediğiniz 7256 sayılı yasa kapsamında silinen ve dondurulan hizmetlerin daha sonra borçlanma usülü ile alakalı. Paylaştığınız madde de bununla ilgili.

 135. ŞAFAK

  01.06.1996 yılındaki tarım sigortalılığım,21.02.2002 tarihine kadar ödemediğim için 19-ek-19 terk koduyla silinmiş.
  21.02.2002 itibariyle bugüne kadar 550 gün bağkur ödemem mevcut. Şuan %90 oranında engelliyim.
  Malulen emeklilik için istenen prim gün sayısı 1800 gün.
  550 günümü 1800 güne tamamlamak için 1996-2002 arasını tamamını ihya ettirmem gerekir.
  7256 sayılı kanuna göre ihya hesaplaması ilgili yıllardaki brütten mi yapılır? Yoksa 2020 yılı brütü 2943 liradan mı?
  Şuan başvursam ne kadar ödemem çıkar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlgili yıllardaki primler üzerinden yapılmakta. Bence kesinlikle yapın. Az çıkar borcunuz.

 136. Hanifi

  Selam 2005 Ağustos ayından 2011 Şubat ayına kadar olan borcumu sildirmistim ne hepsin geri alabilirmiyim ve ne kadar prim borcum çıkar ilginiz için teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya edebilirsiniz o süreleri. Ne kadar çıkabilir hakkında maalesef bir hesap yapamam.

 137. Hüseyin

  Mrb ömer bey 2018 yapilandirmasinda 45.000 tl olan ihya borcum dün sorduğumda ortalama 35.000 tl civari çıkar dediler ama sistem daha acikmamis ihya için dilekce aldilar bu mümkün müdür ben yukari dogru cikacak sanarken rakamin geri gelmesi o yillarin prim tutarlarini hesapladim yaklasik 32 bin tl tutuyor kafam karisti

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Arkadaşlar tahmini bir tutar söylemişler sanırım. Bence önceki yapılandırmaya yakın bir tutar çıkar. Artma çok olmaz.

 138. hy

  iyi akşamlar hocam. İhya işlemleri için e devletten sistemin açılmaması ihtimali olabilir mi ve son başvuruların 31 Aralık değil de 1-2 ay daha uzatılma ihtimali olabilir mi acaba.teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   E devletten başvuru ekranı açılacak. Cumhurbaşkanı 1 ay uzatma yetkisine sahip. Çok büyük ihtimalle uzatılır.

 139. Ahmet Çandar

  Ömer hocam bu gün ihya için kuruma bizzat başvurdum dilekçe ile format gonderilmedi dendi
  hesaplama adrese gelecekmis
  şimdi soru şu
  2009-2017 arasi tarım Bağkur var ihya edilecek
  anapara 23400tl ediyor hesapladim
  faizi nasıl hesaplayacagiz %10 diyorsunuz ama
  net söyleyebilirsiniz bir çok insan bilgi edinmiş olacak
  cevap için şimdiden sağolun.

  1. Ömer Meriç

   Ahmet HOCAM. Sistemi bile 1 aydır yükleyemediler hesaplama için. Benim hesaplamam hele ki ezbere hesaplamam imkansız. Ben size yaklaşık olanı dedim. Yani anaparası 23400 ise 25000 civarı çıkar size gibi. Ama bu net değil tabi.

 140. metin

  2280 gün için ihya hesabı yapanirmisiniz.31,01.2012 ile01,06,2018 arası
  işe başlangiç04,03,2008

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda o yılların anapara tutarları var. Anapara artı yüzde 10 ekleyin yaklaşık tutarı bulursunuz.

 141. Oğuz Çetin

  Ömer Hocam merhaba.Daha önce 1.12.2020 tarihi verildiği halde İhya Yapılandırma Proğramı henüz açılmamış.Doğru mudur?Selamlar,saygılar

  1. Ömer Meriç

   Evet henüz açılmadı sanırım. Tam bilgi sahibi olamadık biz de bu konuda.

 142. Zeki duran

  1997 de vergi kaydım vardı. 2006.. 2aySigorta. 2009 bağkur baş.. 2013.2015. Durdurma. 3400 günüm var.. Yaş 54 nasıl en kısa zamanda emekli. Olurum hocam tşk.

  1. Ömer Meriç

   İlk sigorta ya da bağkur giriş tarihiniz tam olarak ne zaman ?

 143. hasan

  ilginiz için teşekkür ederim 5510 maddesi ne demek

  1. Ömer Meriç

   5510 Maddesi Derken Hasan Bey hangi maddesi ?

 144. hasan

  merhaba saslıklı günler benim bir sorum olacak ben 1989 ssk girişim var 2009 kadar 5000 gün pirimimi var ben bakura geçtim 2009 dokuzda 1560 gün bakurum var ben sonra hasta oldum lösemi ssk geçtim ordadan 900 gün var bakura geçtigim için 1261 istiyorlar ben vergi indirimi aldım kabul olmadı ben ssk girişimde 5525 istiyorlar ben hakkımı nereden arabilirim şimdiden teşekkür ederim şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında devam etmeniz lazım sskdan emeklilik için. Yoksa olmaz. 5510/28.madde kapsamında hiç başvuru yaptınız mı emeklilik için?

 145. Serhat Değer

  Merhaba kolay gelsin e devletten nsayfa acildi mi açıldıysa ne yazipta bulmamış gerekiyor sayfayı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ekran daha açılmadı sanırım. Bununla ilgili ayrıntılı bir yazı yazacağım açılınca.

 146. Mustafa

  Hocam merhaba , kolay gelsin
  Yaş 60
  1.10.1995 sigorta girişim var
  2001 ve 2010 tarihleri arasında olan
  2794 gün dondurulmuş bağkur borcum var
  2012 ve 2020 arasında 1550 gün işçi sigortası günüm var.
  Bağkur ihya ile 3600 den emekli olabilir miyim. 3600 den emekli maaşı düşük olur mu?
  bu sene aralıkta mı yoksa 2021 de mi emekli olmam karlı olur?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Evet ihya yapıp öderseniz 3600 günden emeklilik hakkınız olur. Aralıkta dilekçe vermeniz yararınıza olur.

 147. Nisanur Yanmaz

  Merhaba Ömer bey,
  Silinen bağkur günlerim için ihya başvurusunu E-Devlet üzerinden hangi menüden nasıl yapacağımı bulamadım yardımcı olurmusunuz birde başvuru yaptıktan sonra bir evrak gelmesinimi bekleyeceğiz yoksa başvuru sonrası hemen ödeme tutarını ekranda görüp ödeyebiliyormuyuz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru ekranı henüz açılmadı. Başvurudan sonra sgkdan belge gelmesini beklemeniz lazım ödeme için.

 148. Savaş KARACA

  1993 YILINDA BAĞKUR KAYDIM VAR .2003 YILINA KADAR HİÇ ÖDEME YAPILMADI.. AMA 2003 YILINDA ÇIKAN KANUNLA BORÇLARI YAPILANDIRDIM FAKAT HİÇ ÖDEME YAPMADIM.2011 YILINA KADAR ŞAHIS ŞİRKETİM AÇIK KALDI.
  ŞU ÇIKAN YASA İLE 1993 İLE 2003 YILLARI ARASINDAKİ YAPILANDIRMAYI İHYA EDEBİLİYORMUYUM ?YOKSA 1993 İLE 2011 YILLARI ARASINI TAMAMEN İHYA ETMEM Mİ GEREKİYOR?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan tüm hizmeti ihya etmek zorundasınız. Kısmi olarak yapamazsınız.

 149. Serhat Değer

  Hocam merhaba kolay gelsin
  Silinen bağkur günlerimi 1Aralikta başlayacak olan yapılandırma ile e devlette görebilir miyim yoksa önce silinen günleri SGK ya gidip açmam mi gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E devletten ekran açılacak sanırım. Görebilirsiniz. Bir bekleyelim bakalım.

 150. Ismail

  Selam 2004 2008 vergi kaydım var gunlerim silindi sadece burdan 100 gün verdiler7256 ihya olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bu 100 günü ihya edebilirsiniz.

 151. Zeki duran

  Hocam 2006 2 aylık sigortam var 2009 bagkur başlangıcım 2013.2015 arası dondurulmuş sürem var hangi yolu izlemeliyim

  1. Ömer Meriç

   Bağkurda dondurulan süreyi borçlanın. İmkan varsa ssk kapsamında devam edin.

 152. Sercan

  Sicil başlangıç. 20.02.1990…sicil bitiş 05.02.2006 yazıyor şimdi nasıl bir yol izlemeliyim başvurumu nasıl yaparım beni yönlerdirme veye su şekil olur yol gösterebilir mısınız günlerimi alabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim saygiyla

 153. Ercan

  Sicil başlangıç. 20.02.1990…sicil bitiş 05.02.2006 yazıyor şimdi nasıl bir yol izlemeliyim başvurumu nasıl yaparım beni yönlerdirme veye su şekil olur yol gösterebilir mısınız günlerimi alabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim saygiyla

  1. Ömer Meriç

   Ercan BEY. Benim buradan yapabileceğim bir şey yok. Çözümü SGK’da aramanız gerek.

 154. Ercan

  E devlet esnaf odasına girdim şöyle yazıyor.. sicil başlama.20.2.1990….sicil bitiş. 05.02..2006.yaziyor.aynen böyle ömer bey ne yapmam lazım kusura bakmayın sizide yoruyorum sayfayida meşgul ediyorum yardımcı olursanız sevinirim belki benim gibi binlerce insan mağdur

 155. Ercan

  2006 Gittim ödemeye vergiyi erken kapatmıştım ama bagkur esnaf odası 1990 ve 2006 arası açık kaldı 2006 senesinde ödeme yapacaktım esnaf odasından temiz kağıdı istediler bende esnaf odasına para ödedim borcu olmadığına karşın evrak verdiler durum bu ömer bey şimdide sizin böyle bir hakkınız yok dediler 3 gün evvel aradığımda acaba pazartesi arasam ilgilenirlermi sgk

  1. Ömer Meriç

   Dosya memuru bence bilgi sahibi değil. Tescil hakkınız var. Ama yine de son sözü sgk söyler. Birşey demek zor dosyayı görmeden.

 156. Şenol

  Merhaba,2003 ve 2004 yıllarında ayrı ayrı açılmış tarım dosyam var bu yıllarda hiç ödeme yapamağımdan dosyalar silinmiş gözüküyor ,,bu dsyaları yeniden ihya yapılandırması yapılaniliyor mu,bugun sordum 900 gün pirim yatırmanoz gerekli denildi 2003 yılından itibaren ihya yapılandırması yaptırsan yinede 900 gün borcum mu olacak tam anlayamadım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam. Dondurulan hizmet kaç gün ise o günleri borçlanma hakkınız var. Fazla ya da eksik borçlanamazsınız.

 157. Ercan

  E devlet 12 aylik odenmis gözüküyor 90 91 yılları ama ben 2006 yapılandırma oldu 90 ve 2006 kadar bagkur esnaf odası açık kaldı borç çok çıkınca işyeri açık olduğu sürece vergi levhası üzümden odettiler bana orda memura dedim param olunca ödemek istiyorum dedim ozaman böyle bir şeyler yapmış bana simdi benim durum ne yapmam lazım ömer bey cevaplasanız sevinirim geçen aradım memur kestirip attı boşuna uğraşma diye

 158. Ercan

  Evet aynen öyle oldu isyerimi kapattım 90 91 bir sene sonra kapanış verdim bağkur ve esnaf odası 2006 yapılandırmaya gittim borç cıktı peşin 23 taksitli 36 bin civarıydı ödeyemedim memur arkadaş vergi üzümden öyle bir şeyler öde dedim bende bin tl ödedim geçen aradım sgk sizinki olmuyor uğraşmayın boşuna dediler o zaman çıkan borç neydi dedim 2006 yardımcısı olmuyorlar kestirip attılar öner bey ne yapmam lazım günlere ihtiyacım var elimde birim şimdi var ödemiyorum tesekurler

  1. Ömer Meriç

   Ercan BEY, Eğer siz vergi kaydını sonlandırdıktan sonra Esnaf odası devam ettiyse, esnaf odasından yazı alarak vergiyi kapattı ancak faaliyet yok diye bir yazı da almadıysanız esnaf oda kaydının devam ettiği tarihe kadar olan kısmı borçlanırsınız. Aynen dediğim gibi söyleyin siz Memur arkadaşa.

 159. Ercan

  Esnaf olarak 1 sene işyeri işlettim sonra vergi levhanı kapanış verdim işyerini 1990 91 senesinden bagkur esnaf sanatkar odası kapatmadım vergi levhan 1 yıl açık kaldı 90 91 yillari bagkur 1990 2006 senesinde ödemeye gittim bir borç cıktı ödemeyesin ben işyerim açık kaldığı seneleri ödedim bagkur 1 sene 2006 senesinde bağlı bulduğum sgk aradım olmaz böyle bir kanun çıkmadı ödemeyesin dediler.hocam benim durumum dakilerin hiç şansı yok.

  1. Ömer Meriç

   Esnaf odası devam ettiyse normalde devam eden süreleri borçlanma hakkınız var. Yani şunu mu anladım ? 1991’de vergi kaydınızı kapattınız ama esnaf odası devam etti doğru mu ?

 160. Arif

  Slm babamın 1986 esnaf bakur girişi var ama hiç bir gün gözükmüyor bunları ihya edebilirmiyiz ihya edeceksek kaç gün ihya edeceğiz ne kadar babam 1960 doğumlu ne kadar öderiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne zamana kadar esnaflık devam ettiyse o zamana kadar olan süreyi ihya edebilirsiniz. Tüm bu soruların cevabı için bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya gitmeniz gerek. Yani bu bilgilerle hesaplama yapmam imkansız ne yazık ki.

 161. Tunahan

  Merhaba daha önceden dondurulan 10 yılım var. bu 10 yılı o yılların primine göre mi hesaplamalıyım yoksa 2020 nin primine göre mi hesaplamalıyım. Bununla ilgili net bir bilgi bulamadım sitelerde.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma kapsamında o yılların primi Üzerinden hesaplanır.

 162. Serhat Değer

  Hocam merhaba bir sorum olacaktı
  1 Aralık’ta başlayacak olan İhya ile silinen bağkur günlerimi almak istiyorum. Bağkur günlerimin olduğu yer Hatay ve ben şuan Mardin’de yaşamaktayım ihya için bağkur günlerimin olduğu hataya gidip başvuru mu yapmam gerekiyor yoksa Mardin’den de başvuru yapabilir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dosyanın olduğu yerde yapılır normalde ihya işlemi. E-devletten başvuru yapabilirsiniz ekran açıldığında.

 163. samiye

  1988 bağkurlu bayanım 2 yıllik bagkurum var sonra kapanis yapdik,suan bagkur pirim affindan yararlanabilirmiyim emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet sürenizi yapılandırma kapsamında borçlanma hakkınız var.

 164. Şefik savan

  2020 bagkur ihyasi ne zaman baslar b agkurdan acilmadigini soylediler tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Aralık 2020 tarihi itibariyle başlamasını bekliyoruz.

 165. AHMET CEYLAN

  Merhabalar Üstadım,

  Vergi dairesi kayıtlarında 01.01.2003 – 31.12.2009 Tarihli mükellfiyetimin olduğu görülüyor lakin, E-Devletten sorgulama yapıldığında Bağkur ile ilgili ne tescil nede herhangi bir borç-ödeme gözükmüyor. 7256 sayılı kanun kapsamında ben bu günleri geri getirip ödeme yapabilir miyim. Şu anda mevcut 1410 gün SKG Günüm mevcut 3600 günden emekli olmak istiyorum. 2 çoçuğumada doğum borçlanması yapabilme şansım var; Eğer bağkur günlerimi geri getirebilirsem daha düşük tutardan borçlanma yapabileceğim doğru mu anlıyorum bağkur borçlarımı geri getiremez isem doğum borçlanması yapsam bile 2 yıl daha ödemem gerekiyor. Eğer emekli olur isem size bir yemek ısmarlamak isterim Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için işiniz gücünüz rast gitsin inşallah..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 🙂 Eğer belirtilen vergi kayıtları için hiç tesciliniz yoksa 01.10.2008 tarihinden vergi kaydı kapanış tarihine kadar tescil açtırıp borçlanma yapabilirsiniz. Bunu yapmanızı öneririm. Düşük miktarda borç çıkar. Kalan eksik günleri ise doğum borçlanması ile tamamlayın.

 166. İsmail

  İhya tutarı = Durdurulan Gün Sayısı x Beyan Edilen Günlük Prime Esas Kazanç Tutarı x %34,5 x 28/30 formülüyle talep edilen tarihteki günlük prime esas kazançtan hesaplanacaktır.diyor
  Hal böyle olunca kafamız karıştı hocam
  Benim 2000 ile 2010 yılları pirim silindi ben bunlararı geri alacağım.nekadar odeme yapmam lazım toplam 4000 gün

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim olan dönemdeki tutarlar üzerinden yapılacak yapılandırma. Ne kadar çıkacağını hesaplamak zor maalesef.

 167. Hikmet

  Merhaba ömer bey 2018-2020 arasi 29 aylik prim borcum var emekli olmak için ona ihtiyacim yok dondurulmus prim ( ihya ) emekli olmama yetiyormuş bu prim borcumu yilbasinı beklemeden sildirebilirim daha erken emeklilik dilekcesi vermek için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sildirme hakkınız var tabi. Ama henüz ekranlar açılmadı. Açılınca dilekçe ile başvurarak sildirebilirsiniz.

 168. Aaaa

  Yaptığımız yorumlar geri silemiyoz mu

  1. Ömer Meriç

   Maalesef.

 169. Sinan

  2007 2014 arası 96 ay esnaf bagkur ihyasi yeni yapilandirmaya gore tahmini ne kadar odeme cikar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Aralık itibariyle sistem açılır. Hesaplama yapılır. Şimdi hesaplama yapmak zor.

 170. Ali

  Merhaba ben engelliyim ve engelim dogustan malulen emekli olamiyorum elden bagkur yatiriyorum 2001 ve 2017 yillari arasinda sigortam askida bunlari alabirve emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz tarihler için herhangi bir kaydınız yoksa olmaz.

 171. yunus okumuş

  iyi akşamlar ömer bey 2013 ile 2018 yılları arası yaklaşık 66 ay hesapladım ana para 23000 tl tutuyor tarım sigortası olarak bu meblağın üzerine faiz alınacakmı 1 aralıkta müracaat ların alınacağını ve ihya ödemesinin taksitlendirmesi varmı peşin ödemenin hangi ayda ödenmesi bellimi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Yüzde 10 civarı da yiüfe farkı hesaplayın. O civarda birşey çıkar. 01 mart 2020 tarihine son ödeme süresi.

 172. Hüseyin

  2018 yapilandirmasinda 3210 gün 45.000 tl çıkmıştı bu yapılandırmada ne kadar çıkar.4b esnaf bağkur ihya 2006-2015 yılları arasi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak aynı borç çıkar.

 173. Oğuz Çetin

  Cevabınız için teşekkür ederim.

 174. Oğuz Çetin

  Tekrar merhaba Ömer Bey.Arkadaşlar kafamı karıştırdı:Aralık 2020 de değil Ocak 2021 de emekliliğe başvurmam halinde,maaşın daha yüksek olacağını söylediler.İnternette yaptığım küçük bir araştırmada da çelişkili ifadelerle karşılaştım.Yıldan yıla değişir diyorlar ama şu an gündemde olan tarihimiz belli!Sizce hangi tarihte emekliliğe başvurmak daha avantajlı olur?İyi çalışmalar dilerim.Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yıldan yıla farkeder bu doğru. Bunun net bir cevabını şu ekonomik belirsizlikte vermek zor. Ama ben olsam 2021 i beklemezdim.

 175. HACI PERK

  Ömer bey bizleri karşılıksız bilgilendirdiğiz için teşekkür ederim. 1 ay önce size yazmıştım. 31/03/2002-01/052008 yılları arası ihya yaptırdım ama ödemedim. 7256 yasayla tekrar ihya işlemi yaptıracağım acaba kaç tl ödeme çıkar.

  1. Ömer Meriç

   Çok çok az çıkar öncekine göre ama şu kadar çıkar diyemem.

 176. Hasan Turgut

  Merhaba 2008-2014 tarihlerini kapsayan (73 ay) 1479-63 kodla durdurulan süre diye belirtilen günlerim var. bu günleri ihya edebilirmiyim. birde eğer ihya oluyorsa o günkü primler üzerindenmi yoksa bugünkü primler üzerindenmi ihya ediliyor.Askerlik borçlanmasıda yapılandırma kapsamında ödenebiliyomu teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. tabi ki ihya etme hakkınız var. O günkü primler üzerinden hesaplanacak. Askerlik borçlanması yapılandırmaya girmez. Günlük 31,39 TL şu an askerlik borçlanması.

 177. Oğuz Çetin

  Ben de o şekilde hesap yapmıştım ama genelgedeki formülü ve ‘Talep tarihinde 5510 sayılı kanunun 80.maddesinin ikinci fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden ihya borcu hesaplanacaktır’ibaresindeki Talep tarihi’kısmını,o günün bedeli olarak düşündüm. Bütün hesaplarım alt-üst oldu ve sabaha kadar uyuyamadım.Çünkü o zaman yapılandırma diye birşey olmuyordu.Bahsedilen kanuna da baktım ve birşey anlamadım.
  Alakanız için çok teşekkür ederim.Hiçbir maddi karşılık beklemeden,burada insanlarla bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanız çok ulvi bir eylem.Selamlar,saygılar

  1. Ömer Meriç

   Ne demek her zaman burdayız. İhya için dediğiniz şekilde hesaplama yapılsaydı yapılandırmaya eklenmezdi. İçiniz rahat olsun.

 178. Hüsnü yanık

  Sevgili Ömer Meriç Bey benim emekli olabilmem için 420 güne ihtiyacım var aynı zamanda 2009 yılı ile 2012 yılları arasında 4 yıllık bir borcu silinmiş bağ-kur borcum var burada askerlik borçlanmasını yapsan daha mantıklı yoksa u 4 yıllık Bağkur İhya ettirsem mi daha mantıklı çalışmalarınızda başarılar dilerim cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangisi daha az çıkıyorsa onunla tamamlayın.

 179. Oğuz Çetin

  SGK Genelge 2020/46’da Bağkur ihya için; İhya Tutarı=Durdurulan Gün Sayısı x Beyan Edilen Günlük Prime Esas Kazanç Tutarı x %34,5 formülünün uygulanacağı yazıyor ve ortaya çok büyük rakamlar çıkıyor!
  Sizin de belirttiğiniz gibi,biz durdurulan dönem içindeki bağkur primlerinin esas alınacağını biliyorduk oysa verilen örneklerde ihya başvurusu yapıldığı tarihte beyan edilen tek bir güncel kazanç tutarı baz alınıyor ve bu bizim hesaplarımızı alt-üst ediyor!
  Bu konudaki bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin dediğiniz normalde hesaplama şekli. Yani normal şartlarda bugün primleri üzerinden hesaplanıyor. Ancak siz bu formülü yapılandırma kapsamında bulunulan yıl primleri üzerinden uygulayacaksınız.

 180. Ibrahim Besirik

  Omer bey 4b bagkurdan 2001 /2008 arasi 2014/2018 arasi 4409 gun gecen sene ihya basvurusu yapmistim 129000 yuz yirmi dokuz bin lira cikmisti .simdiki yapilandirmada basvurursam yaklasik nekadar çıjar .bana fikir verirseniz ona gore para ayarlamam lazim biliyorsunuz kiriz cok buyuk lsler durdu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şöyle söyleyim. Yazımızda prim tablosu var o yılların. O yılların primlerinin anaparasını toplayın ve yaklaşık yüzde 10 ekleyin. Ödemeniz gereken tutar yaklaşık bu olacaktır.

 181. hrn

  iyi akşamlar. Tescil tarihim 06.07.2015 Bu tarihte 4b kapsamında ilk iş yerimi açtım. 31.07 2017 de kapattım primlerimi düzenli ödedim. ikinci iş yerimi hemen 1 gün sonra 01.08.2017 de açtım 6 ay sonra 27.02.2018 de kapattım ama bu 6 ayda hiç prim ödeyemedim. Ailevi nedenlerden o tarihten bugüne kadar da çalışmıyorum. E devletten baktım GSS kapsamında gözüküyorum şimdi. 2018 deki torba yasayı kaçırdım. Bu yeni yasada kalan 6 ayı ihya canlandırmak istiyorum.e devletten baktım 16 -EK, 76 Terk yazıyor. Hizmet dökümüne baktığımda malûm tarihteki 6 ay için 1479-76 terk konuyla durdurulan süre yazıyor. 4b borç sıfır lira yazıyor. ihya dan faydalanabilir miyim, şu anda bir işte çalışmıyor olmam bu yasadan yararlanmak için bir sorun teşkil eder mi? E devletten başvuru yapayım dedim sistem kapalı galiba olmadı. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet prim borcundan dolayı dondurulan o süreleri ihya edebilirsiniz. E devlet başvuru ekranı açılmadı henüz. 01 Aralık 2020 tarihinden sonra başvuru yapabilirsiniz.

 182. Metin

  Omer bey,
  Daha once gonderdigim mesaja binaen cevabinizi biraz daha acabilirmisiniz.
  Esim 4B Bagkur Istege Bagli Aktif Sigortali. 12 ayi asan prim borcundan dolayi ancak her ayin cari prim borclarini odeyebiliyorum. Eski borcumu odemek istedigimde eski borcum yok gozukuyor. Edevletten borc dokumune baktigimda ise borc miktari faiziyle birlikte her seferinde artmis gozukuyor.
  Sorum:
  Suan cari borlarini odmemem dogru mu? Ben eski borcumuda odeyip duzenli bir odemeye gecmek istiyorum.
  Yeni af yasasiyla birlikte butun borcumu odeme imkanim var mi? bu odeme olursa gecen gunler hizmet gunu olarak sayilacak mi?

  1. Ömer Meriç

   Metin BEY;
   İsteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla ödeme yapmadığınızda bu borçlu olunan sürelere ait borçlar silinir ve hizmetler de iptal edilir. Bu şekilde silinmiş olan hizmetler için borçlanma yapamazsınız. Bunun haricindeki borçlarınızı dilerseniz yapılandırabilirsiniz.

 183. Ali dirier

  MERABA BENIM 1997 VE 1998 YILLARINDAN 515 GÜN BAGKURUM VARDI IHYA YAPTIM 17500 TL ÖDEME CIKARDILAR ODEMEYI YAPMADIM IPTAL ETTIM ŞIMDI BU YASAYLA YENIDEN BAŞVURU YAPI CAM NE KADAR ÖDEME CIKAR BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM 515 GÜN 97 VE 98 YILLARI

  1. Ömer Meriç

   Çok fazla çıkmaz. Ama hesaplama yapmak zor maalesef.

 184. serdar

  e-devletten yapınca “IHYA_BASVURUSU_YANLIS” mesajı çıkıyor, şu an herkeste böyle mi? Başvurular başlamadı mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz başvurular başlamadı ihya yapılandırması için.

 185. mete

  Merhaba, ödemeler 2021 yılında başlamayacak yani, öyle değil mi? Yapılandırma sonrası parça parça Şubat 2021 sonuna kadar ödenebilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma ilk taksit ödemesi 01 Mart 2021 olacak. Eğer ihya yapacaksanız zaten taksit yok.

 186. Ercan

  Sistem açılmış başvuru yapılıyor ben yaptım borcumuz yoktur yazı çıkıyor 1990 2006 borcum vardı o zaman
  odeyemedim 2006 ihya gittim peşin 24 bin taksitli 36 çıkmıştı şimdi nasıl öğrene bilirim yada aktif hale getirebilirim teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha ihya yapılandırması için ekranı açamadılar. Biraz beklemeniz gerek.

 187. Metin

  Esim Aktif 4B-Bagkur istege bagli sigortali. 12 ayi gecen prim borcundan dolayi eski borclarini odeme imkanim olmadi. (systemde durdurdular). Cari donem odemelerine devam ettim. Ve hala esim aktif olarak syetemde gozukuyor.

  1-Yeni yasa ile birlikte e-devletten prim borclarinin yapilandirma basvurusu yapmam yeterli mi. Ihya etmem gereken bir borc varmi aktif sigoratli oldugu icin.
  2-Basvuruyu posta ile yapmak istesek, formda prim borclarini m( 1 ), yoksa ihya kismini mi(2) isaretlemem gerekir.
  Tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merbaba.
   1-isteğe bağlı sigortada prim borcundan dolayı silinen dönemler ihya edilemez.

 188. Haluk

  İyi akşamlar öncelikle. Ben 07/04/1999 bağkur girişim var. 01/06/2008 yılından itibaren ssk’lı oldum. Bağkur kapanışım 2011 mayıs terk olarak gözüküyor. Sgk benim 2008’den 2011 Mayıa’a kadar olan borcumu bu arada ssk’lı çalıştığım yerlerin işveren payından düşerek benim bağkurdan borçlu olduğum yıllara ekledi. 1440 güne yakın ssk primimi silip bağkura 299 gün ekledi. Buda gün sayısı olarak 2001 yılı Kasım ayına kadar ancak denk geldi.Ben bundan 2 yapılandırma önce bağkurumu sildirdiğim halde bunu yaptılar. Şimdi 2001den sonraki borcum büyük ihtimal 2011 mayısa kadar hesaplanacak sizin açınızdan tahminen ne kadar ihya borcu çıkar.Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O dönemin anaparasını kesin ödüyorsunuz. Buna göre kabalama bir hesap yapabilirsiniz. Yıllara göre prim tablosu var yazımızda.

 189. Behzat

  Merhaba hocam; benim 22.06.2005 tarihinde bağkur tescil kaydım var 2005-2011 yılları arasında mukellefiyetim vardı 2011 yılında kapattım şimdi hizmet süremi sorguladığım zaman terk tarihi olarak 2011 yılında dükkanımı kapatmama rağmen terk tarihi22.06.2005-22.06.2005 tarihleri arasi gözüküyor hizmet gün sayılarım gözükmüyor bu günlerimi nasıl öğrenebilirim hocam iyi akşamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım ödeme yapmadığınızdan tescil tarihi itibariyle Ek-63 girilmiştir. tescil tarihinden terk tarihine kadar olan kısım için ihya borçlanması yapabilirsiniz.

 190. Mehmet Ali Bire

  Yorumlarınız çok aydınlatıcı…Yararlanmak istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Tabi ki. Sorunuz varsa alabilirim :).

 191. Serhat Değer

  Merhaba kolay gelsin babamın 1985-1988 yılları arası esnaf Bağ-Kur kaydı bulunmaktaydı ancak bağkur günleri şuanda silinmiş vaziyette bu bağkur günlerini babamın emekliliği için şimdi almak istiyoruz ne yapmalıyız ve sizce bu çıkan yapılandırmayla ne kadar bir ödeme yapmamız gerecek toplam 3 yıl icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesinlikle yapılandırmayı kaçırmayın. Çok cüzi bir miktar çıkar. 01 Aralıktan itibaren 7256 ihya başvurusunu elden ya da e-devletten SGK’ya yapmanız gerekiyor.

 192. Ercan

  Başvuru için aradım bağlı bulunduğum il sgk pazartesi günü tekrar arayın diye gün verdi başvuru için kabul görmüyor tlf ile

  1. Ömer Meriç

   Başvurular henüz başlamadı. Sanırım Pazartesi itibariyle e-devlet üzrinden de başvuru ekranları açılır.

 193. Engin

  Merhaba. 1988-2004 yılları arası arasında tarım bağkur prim kesintisi(Toplamda 01.12.1988-11.10.2004 tarihleri arası 10.050.813.396TL o günün parası ile) var iken 2004 yılından sonraki yıllarda çıkan kanunla bu borç silinmiş idi.
  7256 sayılı kanun gereği silinen bu bağkur günlerimi kısmı ihya yapabilirmiyim ve rakamlar o günkü rakamlardan mı yoksa bu günkü rakamlardan mı(primler) ihya edilmektedir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısmi ihya hakkınız yok. Prim borcundan dolayı silinen dönemlerin tamamını borçlanmanız gerekiyor. O dönemki primler üzerinden hesaplanıyor yapılandırmada.

 194. ahmet yeşil

  Merhaba
  E-Devlet üzerinden ihya başvurusu olarak; “5510 sayılı Kanunun 31 inci maddesi gereği toptan ödeme yapılarak hizmetleri tasfiye edilmiş bulunanlardan, yeniden bu Kanuna tabi olarak malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olanlar ihya taleplerini yapabilirler.” ibaresi çıkıyor.
  5510 sayılı yasa güncel ihya yasası mı değil mi? Cevap için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar Ömer Bey.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır orası farklı. Bağkur ihya 7256 E-devlet başvuru ekranı henüz açılmadı. Biraz bekleyin.

 195. Batmanlı Turgay

  Hocam merhaba,annemin 94 ile 99 yılları arasında tarım bağkur prim kesintisi var.
  Geçen sene SGK’ya sorduk 100 TL ödemeniz gerekiyor dediler.
  Bu yapılandırma ile tahminen ne kadar olacaktır.
  Yada annem faydalanıyor mu. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çok az bir miktar çıkar. Ama şu kadar çıkar demek zor. E-devlette ekran açılacak. Oradan hesaplama yapabilirsiniz ekran açıldığında.

 196. AHMET İNİK

  Hizmet Türü Başlangıç TarihiTerk/Talep TarihiHizmet Süresi
  Mecburi Sigortalılık 08.01.199031.10.200313 yıl 9 ay 23 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık01.05.2015 01.05.20150 yıl 0 ay 0 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık01.06.20182 yıl 5 ay 15 gün
  Toplam Hizmet Süreniz: 16 yıl 3 ay 8 gün

  Merhabalar emekli olabilmek için Bağ-KUR tahminen ne kadarlık bir ödeme yapmamız gerekecek

  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma çıktığında hesaplama yapılır. Bu bilgiler ile hesaplama yapmak zor.

 197. Ali dirier

  IYI GUNLER BENIM 1999 SENESINDEN 515 GÜN BAGKUR UM VARDI BUNA 8 AYIN 25 DE MÜRACART ETTIM BANA 515 GÜN KARSILIGI 17500 TL CIKARDILAR BEN BUNU ÖDEYEMEDİM ŞIMDI BU YASAYLA BANA NE KADAR ÖDEME CIKAR YARDIMCI OLURMYSUNUZ TEŞEKKÜR EDERIM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir hayli düşer ama şu kadar çıkar demek zor. Yasa çıkınca tekrar başvuru yapın.

 198. Ahmet Yeşil

  İyi günler
  Benim 1998 ile 2009 arası Bağ-Kur prim borcum vardı. #19-ek-19 Terki verilmiş. Onaylanan son yasa tasarısı ile ihya başvurusu yapabilir miyim?
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapabilirsiniz. Ama henüz yapılandırma başvuruları başlamadı. Başladığında E-devletten bağkur ihya yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

 199. Volkan

  Hocam 130 ay yani 3900 gün bağkur ihyası günüm mevcut birkaç ay önce ihya için gittiğimde 131.600 TL gibi bir meblağ ödemem gerekiyordu. Söz konusu bağkur primlerim 1996-2007 yılları arasında ticari işletmem döneminden kalma . Yeni yapılandırma ile tahmini ne kadar ödeme yapmam gerekecek . Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tahminim 15 bin TL civarı ödersiniz hocam. Yasa çıkınca netleşir.

 200. erol avşar

  üsdat: ilginiz için öncelikle teşekkür ederim.
  2003 yılında vergi açılışı yaptım ancak bağkur tescilimi 3 yıl sonra 2006 yılında yaptırdım 2003 – 2013 yılında kapanışa kadar aralıksız devam ettim hatta kısmi bağkur ödemeside yapmıştım. 2003-2006 arasındaki oluşan primleride geriye dönük ihya edebiliyormuyum ? yine 2007 yılında açtığım 2. işletme faliyetim şu an aralıksız devam ediyor. 2016 yılından beri sgk dan devam etmekteyim. teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Dosyanızdan bakılsa iyi olur Erol BEY. O tarihler için tescil yoksa ihya da olmayabilir. Dosyayı görmeden olur ya da olmaz demek yanlış olur. Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya giderek net bilgi alabilirsiniz.

 201. erol avşar

  slm üsdat
  1968 doğumluyum 1991 de askerlikten sonra 2003 yılında şahıs mükellef oldum 2006 yılında bağkur tescili yaptırdım mükllefiyetim devam ederken 2007 yılında 2. firmayı kurdum 2003 te kurduğum şahıs firmamı 2013 yılında kapattım 2. firma faileyetim hala devam ediyor ancak 2016 yılından beri 4 yılı aşkın süredir sgk ya geçetim ve ödemeye devam ediyorum şimdi ihya var 2003 vergi başlangıcından ihya yapabilirmiyim bana öneriniz nedir nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2003 yılında başlayan kayıt için bağkur tesciliniz var mı?

 202. Yusuf

  Merhabalar annem 2004 yili esnaf bagkurlu yaklasik 3 bucuk yil primini odeyip kapatti cikacak olan bagkur affiyla geriye donuk odeyebilme hakki olacakmi yas 57 nasil bir yol izleyebilir emeklilik icin saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaydını kapatmadığı ve devam eden süreler haricinde geriye dönük borçlanma yapamaz.

 203. Murat

  Silinen bagkur borclari yapilandirma kapsamindami ve yapilandirma yapabilmek icin en az kac ay olması lazim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet daha önce silinen bağkur hizmetleri yapılandırma kapsamında. Az az kriteri yok. 1 ay bile olsa bunu yapılandırma kapsamında ödeyebilirsiniz.

 204. Halit

  Hizmet Süreniz: 4 yıl 9 ay 7 gün
  Mecburi (tarım) sigorta başlangıç 2 Ekim 2006
  Terk/talep 31 Ağustos 2008(1 yıl 10 ay 8 gün)
  Yeniden sigorta 1 Mayıs 2015
  Terk/talep 30 Eylül 2015(5 ay)
  Yeniden sigorta1 Haziran 2018(2 yıl 5 ay 8 gün)
  Durdurulan hizmet süresi nedir? İhya ne kadar öderim? Tarım Bağ-Kur
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak dondurulan hizmet sürenizi ve yapılandırma kapsamında ödeyeceğiniz ihya borcunu yapılandırma kanunu çıkınca sgkdan öğrenebilirsiniz.

 205. Ayşe

  ölen insanın silinen bağkurları odenip emekli olabilirmi.yaslı esi var magdur.2 yıl galıba askerlikte borclanmıs emekliye yetmemiş

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet vefat eden kişinin eğer prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süresi varsa ihya yapılabilir.

 206. hasan demir

  Merhaba.1994 yılı pancar dan bagkur kesintisi var ama 1995 yılından kabul ediyorlar kesinti paralar hesaplara bir yıl sonra geçti diyorlar kesen kurum sgk ye takip eden ayın sonuna kadar yatırmak zorunda degilmi bu durumda 1 yıl daha geç emekli olabiliyorum bu magduriyeti nasıl giderebilirim kanıni bir hakkım var mı tşkler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef yapılacak bir şey yok. Kuruma ödenme tarihi önemli

 207. Hacı perk

  Ömer bey 2002/2008 yılları arası ihya işlemi yaptım fakat 3 aylık süre 03/12/2020 tarihinde doluyor yatırmadam bu tarihten sonra müracat etsem kanundan faydalana bilirmiyim.2279gün 77135tl ödeyecektim. Acaba yeni ihyada ne kadar öderim. Bilgilendirdrnizok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapılandırmadan yararlanma hakkınız var. Sürenin dolmasını beklemenize gerek yok. Yapılandırma çıktığında gidip başvuru yapabilirsiniz. Ne kadar ödeme çıkacağı konusunda hesaplama yapmak zor. Ama baya avantajı olur size.

 208. ahmet

  Merhaba,
  sigorta girişi 01.06.1987 tarihli girişim gözüküyor ama günlerim gözükmüyor ve geçmişe dönük borcum olduğu için günlerim silindi.
  4b hizmet bilgimde
  mecburi sigortalılık başlangıç 05.07.2007 terk 7 talep tarihi 28.02.2008 olup 0 yıl 7 ay 23 gün hizmet sürem
  yeniden mecburi sigortalılık başlangıç 01.05.2015 gözüküp 5 yıl 5 ay 28 gün olarak e devlette karşıma çıkmaktadır.
  Emekli olabilmek için ne yapmam gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden yapılandırma yasası geliyor. Bu yeni yasa kapsamında dondurulan hizmet sürelerinizi borçlanmanızı öneririm. Çünkü baya bir indirim sağlanıyor. Tam olarak dondurulan gün sayınızı ve hizmet bilgilerinizi bilmeden emeklilik hesaplaması yapmam mümkün değil ne yazık ki. Bunun için bağlı olduğunuz SGK’ya uğrayın. Hem dondurulan gün sayınızı hem de emeklilik tarihinizi net olarak hesaplatın.

 209. Osman

  9 yıl bakur pirimi ödedim 2015 kapanış verdim sonra isdege balı ödeme yaptım bir yıl kadar sonra dondurdum geriye dönük borçlanma bilirmiyim tesekurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır isteğe bağlı sigortayı kapattıktan sonra eğer ziraat ya da vergi ve ya şirket ortaklığı yoksa maalesef geriye dönük borçlanma yapma hakkınız olmaz.

 210. Zahit efe

  Buradada yorumlanabilir

 211. Zahit efe

  01 04 1994… 01 05 2005 kadar ödenmiş makbuzlari mevcut ama e devlet te ve sistemlerde görünmüyor ne yapmam gerek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dosyanızın olduğu SGK ile iletişime geçiniz. Yanınızda makbuzları da götürün.

 212. Nuri Arslantaş

  Merhabalar 01.12.1994 yılında dükkan açmam nedeniyle başlayan bağkurum var. Am hiç çalışmadan başkasına devredip dükkandan ayrıldım fakat bağkuru kapatma başvurusu yapmama rağmen kapanmamış ve borç birikmiş. 2008 yılında 5510 sayılı kanunla 5 yılı aşkın sürede borcum olduğu İçin 01.12.1994 tekrar dondurulduğuna dair talebimiz üzerine kağıt geldi. Sormak istediğim soru şu Bağkur ihya başvurusu yapabilir miyim? Yapabiliyorsak ne kadar süre borçlanma yapabilirim? Ve bunu 3 ay içinde hepsini tel seferde mi ödüyorum yoksa 3 taksitle de yatırabiliyor muyum? Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Vergi kaydınızın devam ettiği tarihe kadar olan kısmı borçlanabilirsiniz. Borçlanma yapacağınız her bir ay için 2020 yılında ödeyeceğiniz tutar 1015 TL olacaktır. Vergi kaydının sonlandığı tarih sonrasında tescil açılamaz ve bu tarih sonrası için de size borç çıkartılamaz.

 213. Yılmaz Fırat

  1990yılından 1996 yılına kadar vergi mükellefiyetliğim var ama hiç bağkur yatırmadım ama şimdi bunu yatırmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef belirttiğiniz tarihler için geriye dönük bağkur açtırma hakkınız yok.

 214. İsaars

  Bağkur ihya prim affı başvuru tarihi geçti mi şuan başvuru yapsam geçerli olurmu.2010 yılından beri ödeme yapmadım esnafım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an geçerli bir yeniden yapılandırma yasası yok maalesef.

 215. Müjde

  2011 / 2014 yılları arasında 31 aylık bagkur borcum var yapılandırma yasasina hak kazanıyor muyum? Ayrica ne kadar odemem gerekiyor. Şu an sgk li olarak çalışıyorum eğer o günleri satın alırsam 19 ay sonra emekli oluyorum. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma yok şu anda. Mevcut durumda aylık primler üzerinden borçlanma yapılır. Tarım mı esnaf mı?

   1. Seher hazar

    Merhabalar ben 1993 ES başlangıcı 2787prim günü ve 2014 başlangıç 2150 SSK prim günümle toplam 4937 üm var. 5600 günle aktif işime devam edersem 2023 te emeklilik hakkım doğuyor. Lakin 2008 onuncu ay 2014 onikinci ay arasındaki bağkur borcumu ihya edersem hemen emekli oluyorum. Sorum şu. Hangi durumda emekli maaşım yüksek olur

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Her iki durumda da hizmet 2008 sonrası olacağı için ortalama kazanç ve aylık bağlama oranı aynı olacaktır. Borçlanma ile hemen emekli oluyorsanız daha mantıklı gibime geldi ama yine de tercih sizin tabi ki

 216. Şenol

  7143 yapılanma hakkım bu ay yandı yada dolduruldu 25 ay kaybim oldu bu ay 5400 den durdurucaktim son 15 gün kala bunu yaptılar ve bunu geri satın al diyorlar ne yapa bilirim yada satın alsam ne tutar çiftçi Bağkur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer dondurulan hizmet süresi 25 ay ise yaklaşık 22845,00 TL ödeme yapmanız gerekir.

   1. Şenol

    Devletten gelecek bir af beklesek ve o zaman yapılanma yapsak fiyat ne olur ya da değişme olurmu saygılar

    1. Ömer Meriç

     Yapılandırma çıkar mı bilemem. Ama yapılandırma çıkar ve bu borçları da kapsar ise büyük oranda indirim olur.

 217. M. Gökhan GÜNEY

  Merhaba ömer bey 15.09.1995 tarihli 4a girişim var 21.04.2012 tarihindede 4b giriş yaptım esnaf olarak 09.07.2018 tarihinde 4a olarak çalışmaya başladım 2012 ile 2018 yılları arasında ödediğim ve ödemediğim tüm bağkur primlerim sıfırlandı bunları geriye dönük ödeyebilirmiyim. Bir sorumda 4b primlerimi 4a primlerimle birleştirebilirmiyim bununla birlikte emekliliğme etki edermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulmuş olan hizmet sürelerinizi borçlanabilirsiniz. Sayfamızda güncel prim tutarları mevcut. Borçlanma yaptığınızda zaten hizmetler emeklilikte birleştirilir. Bunun için ayrıca birşey yapmanıza gerek de kalmaz.

 218. hatice aydoğan

  çiftçi bağkurum var 55 yaşında bayanım 2005 de bağkura başladım ne kadar ödemem gerek
  emekli olmak için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5400 gün ile 60 yaşında, 9000 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 219. Hkn

  Iyi gunler 2008 de vergi kaydim var di bagjur kaydim acilmis fakat bir kac sene sonra is yeri terk oldugu icin silinmis bu bagkur gunleeimi su an geri alip ssk gunlerime saydira bilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet aynı dönemlerde ssk kapsamında çalışmanız yoksa borçlanabilirsiniz. Güncel aylık borçlanma tutarları yazımızda mevcut.

 220. Ayşe Dilek

  3600 pirim günü 1999dan önce SGK li olanlara 1999 güne düşürülmüş doğrumu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır öyle bir düzenleme yok.

 221. Mehmet atak

  Merhaba 1989 da 11 aylık Bağkur tescilim var ihya yoluyla geri donuk acdırmak istiyorum tahmini ne kadar ücret tutar Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi kaydı mı tarım mı?

  2. Ercan

   3700 gün çiftçi bağkur var ihya af gelirse nekadar öderim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Borcun olduğu döneme göre farklılık gösterir. Ayrıca borç dönemi esas alınarak uygulanacak faiz de önemli hesaplamada.

 222. Veysel

  Merhabalar… Benin 04/10.2000- 30.12 2004 tescilli bagkurum var 2008 de yapilandirdim fakat odeyemedim ve suan #ek 19-19 terki yaziyor bu durumda bu gunleri ihya yapabiliyormuyum.. ayrica 2007-2010 tarihli mesul mudur belgem var bununla geriye donuk ssk borclanmasi mumkunmudur?… cevabiniz icin simdiden tesekkurler… iyi calismalar….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 04.10.2000-30.12.2004 tarihleri arasını ihya edebilirsiniz. Diğer kısım için elinizdeki belge ile bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya uğrayın. Bir bakılsın geçerliliği var mı diye.

 223. A. Barutçu

  Merhaba ,
  9 Nisan 1970 doğumluyum. Bağkur işe başlama 4 eylül 1993 ve bir kaç ay sonra askere gittiğim için kapatma vermiştim. Askerden sonra yine kendi adıma yaklaşık 100 ay dükkan açtım ve işlettim. Ama yeniden sigorta başlangıcı yapmadım. Vergi dairesi de Bağkur’a bildirmediği için o yıllar hiçbir zaman hiç bir yerde borçlu görülmedim. Şimdi o yıllar hariç olarak 4A 2613 gün ve 4B 2283 gün olarak toplam 4896 gün ödenmiş günüm var. Şimdi 50 yaşındayım ve asgariden Bağkur prim ödüyorum. 54 yaşına kadar makul bir af daha çıkarsa yaklaşım 3000 günü tekrar ihya edebilir miyim ? Yoksa 58 yaşı beklemek zorunda mı kalacağım ? Yani sistemde hiç görülmeyen ama vergi kaydımın olduğu o yıllar bir fırsat olursa canlanabilir mi ?
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncesinde tescil olduğu için belirttiğiniz dönemler için bağkur açma hakkınız var diye biliyorum. Yine de bağlı olduğunuz Sgk ile görüşün dosyanıza baksınlar bir. Kesin sonucu onlar bildirir size

 224. Hüseyin

  Merhabalar. İhya konusu anlaşıldı ama malesef yeni bir sorun çıktı. Ortağı olduğum şirketin Noter devrini temmuz 2016 yaptım ve temmuz sonunda eski ortağı olduğum şirkette sgk girişim yapıldı. Sorun şuki ticaret odasına şirket devri 2018 de bildirilmiş ve benim 700 günüm ticaret odasına şirket devri geç bildirildiği için yandı. Bu nedenle prim günüm yetmesine rağmen sgk geçişte 3,5 yıl şartını bozduğu için emeklilik yolu yine kapandı. Noter devrinin hiçbir geçerliliği yok mu? Noter devir evraklarımla geçmişe dönük düzeltme yapabilirmiyim? Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer Ticaret odası düzeltme yaparsa bağkur tesciliniz de düzeltilebilir. SGK buna göre işlem yapmakta. Orayla bir irtibata geçin.

 225. Hüseyin

  Merhabalar hocam. 2018 yılında 7 yıllık bağkur ihyasında bulunduk. 46.000 tl borç tahakkuk ettiler ve ödedim. İki gün önce tebligat geldi 15.300 tl daha borç çıkardılar. Bağkura sordum, o dönemde sistem yanlış hesaplamış asıl çıkması gereken borcunuz 46.000+15.300 olması gerekiyordu dediler. Hata bizde ama siz ödemek zorundasınız dediler. Prim gün sayım fazla fazla yetiyo. 15.300 lük borcu ödemeyeceğimi bildirip, yaptığım 46.000 tl lik ödeme için gün sayısı güncelleme şansım varmı? Aynı soruyu bağkura soruyorum ödememe dilekçesi verirseniz emekli olmayı red dilekçesi vermiş olursunuz dediler. Lütfen yardım edin. Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prim gününü yanlış hesapladılarsa şu anda yaptıkları işlem doğru. Kalan tutarı ödemeniz gerekiyor. Çünkü ihya işlemi kısmi yapılamıyor.

 226. Gungor

  Merhaba ben 1988 yılında vergı mukellefı oldum 1996 yılına kadar ısyerını çalıştırdım ama bot adet dağı prım ödenmedim bu sekız yıllık Bağkur prımlrımı borçlanarak gerı kazanabılırmıyım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz tarihler arasında vergi kaydınız varsa bu süreleri borçlanma hakkınız olacaktır.

   1. Gungor

    Vergı kaydım ve odedıgım vergı makbuzlarına kadar mevcut vergı levhalarına kadar nasıl bır yol izlemem lazım çünkü SGK gıttıgımde böyle bir hakkım olmadığını soyledıler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tescil yoksa geriye dönük açtırma hakkınız yok maalesef.

 227. mehmet pehlivan

  merhaba ben 2000 2006 yıları arasında vergi kaydım var bagkura hiç müracaat etmedim şimdi bunu canlandırabilirmiyim canlandıramazsam eyer yargıtayın bu davaları kazandırdıgını duydum bununla ilgili bilgi verebilirmisinz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bağkur tescili yoksa canlandırma hakkınız yok. Bununla ilgili verilmiş emsal bir karar da yok.

 228. Ergin başaran

  Merhaba kolay gelsin benim 3.5 yıl dondurulmus günüm var tekrar ödemek istesem ne kadar öderim birde taksitlendirme yapılıyormu hepsi peşinmi ödeniyor bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda ihya borçları için talepte bulunmanız halinde çıkarılan borcu size tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde ödemeniz gerekiyor. Taksit olmaz. Eğer dondurulan süre esnaf bağkuru ise 42630 TL, tarım/çiftçi bağkuru ise 38380 TL ödersiniz.

 229. Tuğba Gürel

  Merhaba. Benim 6 aylık bir bağkur borcum vardı. E devletten baktım. Borcumda günlerimde silinmiş. Emeklilik için 6 aylık süreye ihtiyacım var. Tarih 2009. Şimdi ihya için başvuru yaparsam sadece yeni bağkur primi X5 mi ödeyeceğim? Yoksa 2009 tarihinden itibaren bu tarihe kadar herhangi bir faizle birlikte mi öderim? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet süresi X aylık cari prim hesaplaması ile ödeme yapacaksınız. Eğer esnaf bağkuru ise 6 aylık borçlanma tutarı 6092,00 TL, tarım/çiftçi bağkuru ise 5482 TL ödersiniz.

   1. Tuğba Gürel

    Cevap için teşekkür ederim Ömer bey. Bu durumda 2009’dan bu yana hiç faiz işletmemişler de diyebiliriz o zaman. Birde benim işletmem Bodrum’daydı. İstanbul’da herhangi bir Sgk’dan bu işlemi yaptırabilir miyim?

    1. Ömer Meriç

     Bağkur dosyanızın olduğu yer yapabilir. Herhangi bir SGK’dan yapamazsınız maalesef.

    2. Şahin

     Ömer bey merhaba
     1983 bağkur girişim var 2013 e kadar ama hiç ödeme yapılmamış 1988 sigorta girişim var şu an 1550 günüm var ve %54 engelli raporum var bağkur dan kısmi gün alıp emekli olabilirmiyim yada bu şartlarda sizin bildiğiniz bir yol varmı
     Teşekkür ederim

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Kısmi gün satın alamıyorsunuz. Yapılacak tek şey 3600 prim gününü tamamlamak için uğraşmak. Askerlik borçlanın kalan günleri de çalışarak ya da isteğe bağlı ödeyerek tamamlamaya çalışın. Zira borçlanma tutarı bir hayli yüksek olacaktır.

 230. İlhan

  2.yıl 4 ay bağkur borcum var ben dilekçe vermeden devlet tarafından gün ve borç silindi simdi o günleri nasıl alabilirim ve ne kadar borc oderim bilgi alabilir miyim tesekurlerp

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya dilekçe ile başvuru yaparak satın alabilirsiniz. Eğer esnaf iseniz aylık 882 liradan, çiftçi bağkuru ise aylık 760 liradan borçlanma yapılır.

 231. ORHAN K.

  merhaba benim sorum şu şekilde 28.1.1998 tarihinden bu yana şirket ortağıyım 2004 yılına kadar hiç bağkur ödemesi yapmadım 2004 yılında toplu ödeme yaparak 4.10.2000 yılında çıkan kanundan faydalanarak borçlandım ve o tarihten bu güne hiç boşluk yapmadan bağkur primlerimi ödedim bugün itibari ile 19 yıl 2 ay 1 gün hizmetim mevcut.28.1.1998 yılı ile 4.10.2000 yılları arasındaki hizmetimi alabilirmiyim ? alırsam emeklilik olma yaşımı öne alırmı ve kaç yaşında emekli olurum. şayet ihya yapmamazsam mevcut durumumla kaç yaşında emekli olurum.Bu arada askerliğimide 20.11.1998-20.07.199 9 yılları arasında 8 ay kısa dönem olarak yaptım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20.11.1998-03.10.2000 tarihleri arasında kanunen bağkur tescili açtırma hakkınız bulunmamakta. 04.10.2000 başlangıcına göre bağkurdan emeklilik için 60 yaş 9000 günü tamamlamanız gerekiyor.Askerlik borçlanması da şartları değiştirmez maalesef.

 232. Mustafa

  Sayın üstadım. Sanırım durumumu tam izah edemedim 1991 yılında açıp, aynı yıl kapattığım işyerimde 4b başladı. Ancak 1997 de başka işyeri açana kadar 4b aktif. Bu dönem 72 ay civarı. Ve ben bu kadar uzun dönem 4b ihyası ödemek istemiyorum. Ayrica sonraki senelerden yeterli hizmet günüm mevcut. Aktif 4b olmadığım o döneme ait nasıl bir çözüm öneriniz olabilir.
  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Yok ben doğru anladım ama size anlatamadım :). O süreleri ancak canlandırarak alabilirsiniz. Aksi maalesef mümkün değil. Kısmi olarak satın alma hakkınız da yok. Borçlanmak isterseniz tamamını ödemeniz gerekiyor. Boşluğu başka türlü doldurma imkanı yok.

 233. Murat Çalışkan

  Merhaba Üstadım;
  2002 – 2007 yılları arasında bağ-kur’dan dondurulmuş hizmet sürelerim mevcuttur. Halen ssk’lı (4a) olarak önümüzdeki sene sonunda emekli olmayı bekliyorum. İmkan bulursam biraz daha yüksek emekli maaşı alabilmek ümidi ve arayışı içindeyim. Borçlu olduğum döneme ait bağ-kur prim borcunu, 7143 sayılı yapılandırma benzeri bir af çıkarsa bu günkü prim tutarları üzerinden değil de, ilgili (borçlu olduğum) dönemlere ve basamak tutarlarına karşılık gelen tavan prim tutarları üzerinden (avantajlı) ödeyebilirmiyim? Zira, bu günkü tavan prim tutarını ödemem mümkün değildir. Ya da o dönem itibariyle ödediğim gibi, asgari prim tutarı üzerinden mi ödemek zorundayım? 2007 sonrası bağ-kur’luluğum yoktur. SSK (4a) dan emekli olacak birisi için bu tablo üzerinden, emekli maaşını arttırabilmem için bana ne tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim.
  Hayırlı işler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya işlemi için kazanç beyan edemiyorsunuz. Asgari tutarlar üzerinden borçlanma yapılmakta. Yüksek emekli maaşı için prime esas kazanç ortalamanızın yüksek olması gerekiyor.

  2. Çavuş

   Merhabalar,
   6 yıl dondurulmuş bağkur borcum var, ihya tutarı ile birlikte toplam ödeme yapmam gereken tutar ne kadar olur bilgi alabilir miyim?
   Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Aylık güncel prim tutarını dondurulan ay ile çarpın. Sayfamızda güncel bağkur tutarları mevcut.

 234. Mustafa

  Selamlar
  1991 yılında 4b girişim var. 6 ay sonra işyerimi kapattım. 1997 de yeni işyeri açtım. Ancak bu 6 yıllık boşlukta Sgk beni 4b olarak borçlandırmış. 2018 yılında çıkan yasayla gün sildirdim. Ancak o tarihe kadar bütün 4b hizmetim silindi. Aktif 4b li olmadığım 6 yıl nedeniyle, sonraki 19 yıllık 4b günlerim ” sıfır ” landı. Emekliliğim çok yakın. Ne yapmam gerekiyor.
  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet sürelerini taleple borçlanma hakkınız var. Ödemeyi aylık bağkur primi üzerinden yaparsınız. Yani dondurulan her ay için 31 Aralık 2019 tarihine kadar talepte bulunmanız halinde 882 TL olacaktır. 01 Ocak 2020 tarihinden sonra zamlı tutarlar üzerinden ödeme yaparsınız.

 235. Ebru

  Merhaba
  2012 yılından 6 ay 27 gün bağkur günüm var sgk gün sayıma ekletebilirmiyim me kadar ödemem gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarım bağkuru mu esnaf mı?

 236. Ahmet şen

  2020 10 martta emeklilik sürem doluyor 1380 gün silinen hizmet sürem var 1380 günü satın almam ne kadar tutar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Aralık 2019 tarihine kadar başvuru yapmanız durumunda esnaf iseniz 40.601,00 TL, tarım/çiftçi bağkurlu iseniz 35.188 TL ödersiniz. 01 Ocak 2020 tarihi ve ya sonrasında başvuru durumunda 2020 bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılır. Bence acele etmeyin. Bağkur affı çıkabilir. Daha düşük ödersiniz.

 237. ali sorgun

  bizim sorunumuz şu : 1997 yılında eşimim işyeri açtım bağkur primlerini ödedim. bir sene sonra işyerini kapattım maliyeye bildirdim. fakar 2007 yılına kadar bağkur primi ödemeye devam ettim. bu günlerimi kurj sildi ve ödediğimiz paraları geri alabilirsiniz dedi. bu günleri nasıl saydırabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi kaydınız devam etmediği için maalesef saydırma hakkınız olmaz.

 238. Cengiz kaplan

  Merhaba 2019 da bağkur ihya yapılandırmasi cikacakmi, 2100 gün bu kapsamda ne kadara düşer. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an bir çalışma yok maalesef. Yasa çıkarsa hesaplama yaparız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.