7256 Bağkur İhya Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır ?

173

7256 Bağkur ihya başvurusu hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.  Malumunuz 2008/05. ay öncesi 60 aydan fazla, 2015/5. ay öncesi 12 aydan fazla ve son olarak 2018/Haziran ayı öncesi geçmiş dönem borcu olanların borçları silinmiş ve borçlu oldukları bu dönemlere ait hizmetler de dondurulmuştu. Dondurulan bu hizmetlerin borçlanma yapılarak yeniden SGK hizmetinden saydırılabilmesi işlemine bağkur ihya denilmektedir.

Normal durumda prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerini satın almak istediğinizde hesaplama güncel bağkur primleri üzerinden yapılıyor. Ancak 17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7256 Sayılı Kanun ile bu borçların da bulunduğu yıl primleri üzerinden yeniden yapılandırma imkanı sağlandı. 7256 Bağkur ihya ( canlandırma) hakkında tüm ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

7256 Bağkur ihya hesaplaması nasıl yapılacak ?

17 Kasım 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanmış olan 7256 Sayılı Kanunda yer alan düzenleme ile birlikte;

 • Bağkurda dondurulan hizmet süreleri borçlu olunan yılların prim tutarları üzerinden yapılacak.  Kabalama bir hesaplama yapabilmek için buradan geçmiş yıllar prim tablosuna göz atabilirsiniz ⇒ yıllara göre bağkur prim tablosu.
 • 7256 bağkur yapılandırma ihya başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılabilecek. Kısmi ihya olmayacak. Dondurulan sürelerin tamamının borçlanılması gerekecek.
 • İhya yapılandırması yapanların çıkarılan borcu tek seferde ve peşin olarak 01 Mart 2020 tarihine kadar ödemesi gerekecek.
 • Dondurulan prim günlerinin olduğu yıllardaki primlerin anaparası ve peşin ödeneceği için Yi-ÜFE’nin sadece %10’nu ödeyerek ihya yapabileceksiniz.
 • Böyle olunca normal zamanda çıkan borçtan çok çok daha düşük bir miktarda ihya yapabileceksiniz.

7256 bağkur ihya başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

7256 sayılı yasa kapsamında yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda ihya başvuruları;

 • Başvuru formu ile bağkur dosyasının olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine.
 • E-devletten online olarak yapılabilecek.
 • Elden ya da posta yolu ile başvuru için formu buradan indirebilirsiniz ⇒ 7256 bağkur ihya affı başvuru formu indir.

7256 bağkur ihya başvuru formuna ilave olarak istenebilecek belgeler şunlardır;

 • 1479-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • 2926-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • Kimlik fotokopiniz.

Bağkur kısmi ihya yapılabilir mi ?

İhya işlemi maalesef kısmi olarak yapılamıyor. Talepte bulunmanız halinde dondurulan hizmet sürelerinin tamamı için hesaplama yapılır. Benim dondurulan 10 yılım var ancak bana sadece 3 yıl lazım ve ben bunu ödeyeyim diye bir hak maalesef yok.

7256 bağkur ihya yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

İhya başvurusunu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu 7256 Sayılı yasa kapsamında yapılandırma ödeme planını size verir. Ödeme planını aldıktan sonra ödeme işlemini online kanallardan ya da bankadan;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri- Bağkur Geçmiş Dönem Ödemesi-7256 Bağkur İhya Ödemesi menüsünden ödeyebilirsiniz.

Silinen bağkur günleri nasıl öğrenirim ?

Silinen bağkur günleri geri alma konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi verdik. Peki tam olarak dondurulan hizmet süreniz ne kadar ? Bunu e-devletten sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Eski bağkur günlerini geri alma başvurusu yaptığınızda kısmi olarak değil dondurulan hizmet sürenizin tamamı için borçlanma hesaplaması yapılmakta. Bu yüzden sgk silinen günleri geri alma başvurusu yapmadan önce E-devletten sorgulama yapmanız ve silinen bağ kur primlerinin geri alınması hesaplamasını yazımızdaki hükümler doğrultusunda yapmanız yararınıza olacaktır.

Durdurulan bağkur hizmet sürelerini sorgulamak için;

 • E-devlete T.C. ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmet Bilgisi menüsüne giriş yapınız. Dilerseniz sayfaya buradan da giriş sağlayabilirsiniz ⇒ bağkur terk ve hizmet sorgulama.
 • Sorgulama sonucu Terk-19 tarihinden sonraki yeniden başlama tarihi, bağkur 13 ek 63 terki tarihinden sonraki yeniden başlama tarihi ve terk 76 tarihinden sonraki yeniden başlama tarihine kadar olan hizmet süreleri dondurulan ve ihya edilebilir gün sayıları olarak dikkate alınmalıdır.

Dondurulan hizmet sürenizi, hangi kapsamda bağkurlu olduğunuzu bize yorum bölümünden yazın. Ne kadar ödeme yapacağınızı hesap edelim. 

173 Yorum
 1. Ercan

  E devlet 12 aylik odenmis gözüküyor 90 91 yılları ama ben 2006 yapılandırma oldu 90 ve 2006 kadar bagkur esnaf odası açık kaldı borç çok çıkınca işyeri açık olduğu sürece vergi levhası üzümden odettiler bana orda memura dedim param olunca ödemek istiyorum dedim ozaman böyle bir şeyler yapmış bana simdi benim durum ne yapmam lazım ömer bey cevaplasanız sevinirim geçen aradım memur kestirip attı boşuna uğraşma diye

 2. Ercan

  Evet aynen öyle oldu isyerimi kapattım 90 91 bir sene sonra kapanış verdim bağkur ve esnaf odası 2006 yapılandırmaya gittim borç cıktı peşin 23 taksitli 36 bin civarıydı ödeyemedim memur arkadaş vergi üzümden öyle bir şeyler öde dedim bende bin tl ödedim geçen aradım sgk sizinki olmuyor uğraşmayın boşuna dediler o zaman çıkan borç neydi dedim 2006 yardımcısı olmuyorlar kestirip attılar öner bey ne yapmam lazım günlere ihtiyacım var elimde birim şimdi var ödemiyorum tesekurler

  1. Ömer Meriç

   Ercan BEY, Eğer siz vergi kaydını sonlandırdıktan sonra Esnaf odası devam ettiyse, esnaf odasından yazı alarak vergiyi kapattı ancak faaliyet yok diye bir yazı da almadıysanız esnaf oda kaydının devam ettiği tarihe kadar olan kısmı borçlanırsınız. Aynen dediğim gibi söyleyin siz Memur arkadaşa.

 3. Ercan

  Esnaf olarak 1 sene işyeri işlettim sonra vergi levhanı kapanış verdim işyerini 1990 91 senesinden bagkur esnaf sanatkar odası kapatmadım vergi levhan 1 yıl açık kaldı 90 91 yillari bagkur 1990 2006 senesinde ödemeye gittim bir borç cıktı ödemeyesin ben işyerim açık kaldığı seneleri ödedim bagkur 1 sene 2006 senesinde bağlı bulduğum sgk aradım olmaz böyle bir kanun çıkmadı ödemeyesin dediler.hocam benim durumum dakilerin hiç şansı yok.

  1. Ömer Meriç

   Esnaf odası devam ettiyse normalde devam eden süreleri borçlanma hakkınız var. Yani şunu mu anladım ? 1991’de vergi kaydınızı kapattınız ama esnaf odası devam etti doğru mu ?

 4. Arif

  Slm babamın 1986 esnaf bakur girişi var ama hiç bir gün gözükmüyor bunları ihya edebilirmiyiz ihya edeceksek kaç gün ihya edeceğiz ne kadar babam 1960 doğumlu ne kadar öderiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne zamana kadar esnaflık devam ettiyse o zamana kadar olan süreyi ihya edebilirsiniz. Tüm bu soruların cevabı için bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya gitmeniz gerek. Yani bu bilgilerle hesaplama yapmam imkansız ne yazık ki.

 5. Tunahan

  Merhaba daha önceden dondurulan 10 yılım var. bu 10 yılı o yılların primine göre mi hesaplamalıyım yoksa 2020 nin primine göre mi hesaplamalıyım. Bununla ilgili net bir bilgi bulamadım sitelerde.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma kapsamında o yılların primi Üzerinden hesaplanır.

 6. Serhat Değer

  Hocam merhaba bir sorum olacaktı
  1 Aralık’ta başlayacak olan İhya ile silinen bağkur günlerimi almak istiyorum. Bağkur günlerimin olduğu yer Hatay ve ben şuan Mardin’de yaşamaktayım ihya için bağkur günlerimin olduğu hataya gidip başvuru mu yapmam gerekiyor yoksa Mardin’den de başvuru yapabilir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dosyanın olduğu yerde yapılır normalde ihya işlemi. E-devletten başvuru yapabilirsiniz ekran açıldığında.

 7. samiye

  1988 bağkurlu bayanım 2 yıllik bagkurum var sonra kapanis yapdik,suan bagkur pirim affindan yararlanabilirmiyim emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet sürenizi yapılandırma kapsamında borçlanma hakkınız var.

 8. Şefik savan

  2020 bagkur ihyasi ne zaman baslar b agkurdan acilmadigini soylediler tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Aralık 2020 tarihi itibariyle başlamasını bekliyoruz.

 9. AHMET CEYLAN

  Merhabalar Üstadım,

  Vergi dairesi kayıtlarında 01.01.2003 – 31.12.2009 Tarihli mükellfiyetimin olduğu görülüyor lakin, E-Devletten sorgulama yapıldığında Bağkur ile ilgili ne tescil nede herhangi bir borç-ödeme gözükmüyor. 7256 sayılı kanun kapsamında ben bu günleri geri getirip ödeme yapabilir miyim. Şu anda mevcut 1410 gün SKG Günüm mevcut 3600 günden emekli olmak istiyorum. 2 çoçuğumada doğum borçlanması yapabilme şansım var; Eğer bağkur günlerimi geri getirebilirsem daha düşük tutardan borçlanma yapabileceğim doğru mu anlıyorum bağkur borçlarımı geri getiremez isem doğum borçlanması yapsam bile 2 yıl daha ödemem gerekiyor. Eğer emekli olur isem size bir yemek ısmarlamak isterim Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için işiniz gücünüz rast gitsin inşallah..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 🙂 Eğer belirtilen vergi kayıtları için hiç tesciliniz yoksa 01.10.2008 tarihinden vergi kaydı kapanış tarihine kadar tescil açtırıp borçlanma yapabilirsiniz. Bunu yapmanızı öneririm. Düşük miktarda borç çıkar. Kalan eksik günleri ise doğum borçlanması ile tamamlayın.

 10. İsmail

  İhya tutarı = Durdurulan Gün Sayısı x Beyan Edilen Günlük Prime Esas Kazanç Tutarı x %34,5 x 28/30 formülüyle talep edilen tarihteki günlük prime esas kazançtan hesaplanacaktır.diyor
  Hal böyle olunca kafamız karıştı hocam
  Benim 2000 ile 2010 yılları pirim silindi ben bunlararı geri alacağım.nekadar odeme yapmam lazım toplam 4000 gün

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim olan dönemdeki tutarlar üzerinden yapılacak yapılandırma. Ne kadar çıkacağını hesaplamak zor maalesef.

 11. Hikmet

  Merhaba ömer bey 2018-2020 arasi 29 aylik prim borcum var emekli olmak için ona ihtiyacim yok dondurulmus prim ( ihya ) emekli olmama yetiyormuş bu prim borcumu yilbasinı beklemeden sildirebilirim daha erken emeklilik dilekcesi vermek için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sildirme hakkınız var tabi. Ama henüz ekranlar açılmadı. Açılınca dilekçe ile başvurarak sildirebilirsiniz.

 12. Aaaa

  Yaptığımız yorumlar geri silemiyoz mu

  1. Ömer Meriç

   Maalesef.

 13. Sinan

  2007 2014 arası 96 ay esnaf bagkur ihyasi yeni yapilandirmaya gore tahmini ne kadar odeme cikar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Aralık itibariyle sistem açılır. Hesaplama yapılır. Şimdi hesaplama yapmak zor.

 14. Ali

  Merhaba ben engelliyim ve engelim dogustan malulen emekli olamiyorum elden bagkur yatiriyorum 2001 ve 2017 yillari arasinda sigortam askida bunlari alabirve emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz tarihler için herhangi bir kaydınız yoksa olmaz.

 15. yunus okumuş

  iyi akşamlar ömer bey 2013 ile 2018 yılları arası yaklaşık 66 ay hesapladım ana para 23000 tl tutuyor tarım sigortası olarak bu meblağın üzerine faiz alınacakmı 1 aralıkta müracaat ların alınacağını ve ihya ödemesinin taksitlendirmesi varmı peşin ödemenin hangi ayda ödenmesi bellimi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Yüzde 10 civarı da yiüfe farkı hesaplayın. O civarda birşey çıkar. 01 mart 2020 tarihine son ödeme süresi.

 16. Hüseyin

  2018 yapilandirmasinda 3210 gün 45.000 tl çıkmıştı bu yapılandırmada ne kadar çıkar.4b esnaf bağkur ihya 2006-2015 yılları arasi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak aynı borç çıkar.

 17. Oğuz Çetin

  Cevabınız için teşekkür ederim.

 18. Oğuz Çetin

  Tekrar merhaba Ömer Bey.Arkadaşlar kafamı karıştırdı:Aralık 2020 de değil Ocak 2021 de emekliliğe başvurmam halinde,maaşın daha yüksek olacağını söylediler.İnternette yaptığım küçük bir araştırmada da çelişkili ifadelerle karşılaştım.Yıldan yıla değişir diyorlar ama şu an gündemde olan tarihimiz belli!Sizce hangi tarihte emekliliğe başvurmak daha avantajlı olur?İyi çalışmalar dilerim.Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yıldan yıla farkeder bu doğru. Bunun net bir cevabını şu ekonomik belirsizlikte vermek zor. Ama ben olsam 2021 i beklemezdim.

 19. HACI PERK

  Ömer bey bizleri karşılıksız bilgilendirdiğiz için teşekkür ederim. 1 ay önce size yazmıştım. 31/03/2002-01/052008 yılları arası ihya yaptırdım ama ödemedim. 7256 yasayla tekrar ihya işlemi yaptıracağım acaba kaç tl ödeme çıkar.

  1. Ömer Meriç

   Çok çok az çıkar öncekine göre ama şu kadar çıkar diyemem.

 20. Hasan Turgut

  Merhaba 2008-2014 tarihlerini kapsayan (73 ay) 1479-63 kodla durdurulan süre diye belirtilen günlerim var. bu günleri ihya edebilirmiyim. birde eğer ihya oluyorsa o günkü primler üzerindenmi yoksa bugünkü primler üzerindenmi ihya ediliyor.Askerlik borçlanmasıda yapılandırma kapsamında ödenebiliyomu teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. tabi ki ihya etme hakkınız var. O günkü primler üzerinden hesaplanacak. Askerlik borçlanması yapılandırmaya girmez. Günlük 31,39 TL şu an askerlik borçlanması.

 21. Oğuz Çetin

  Ben de o şekilde hesap yapmıştım ama genelgedeki formülü ve ‘Talep tarihinde 5510 sayılı kanunun 80.maddesinin ikinci fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden ihya borcu hesaplanacaktır’ibaresindeki Talep tarihi’kısmını,o günün bedeli olarak düşündüm. Bütün hesaplarım alt-üst oldu ve sabaha kadar uyuyamadım.Çünkü o zaman yapılandırma diye birşey olmuyordu.Bahsedilen kanuna da baktım ve birşey anlamadım.
  Alakanız için çok teşekkür ederim.Hiçbir maddi karşılık beklemeden,burada insanlarla bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanız çok ulvi bir eylem.Selamlar,saygılar

  1. Ömer Meriç

   Ne demek her zaman burdayız. İhya için dediğiniz şekilde hesaplama yapılsaydı yapılandırmaya eklenmezdi. İçiniz rahat olsun.

 22. Hüsnü yanık

  Sevgili Ömer Meriç Bey benim emekli olabilmem için 420 güne ihtiyacım var aynı zamanda 2009 yılı ile 2012 yılları arasında 4 yıllık bir borcu silinmiş bağ-kur borcum var burada askerlik borçlanmasını yapsan daha mantıklı yoksa u 4 yıllık Bağkur İhya ettirsem mi daha mantıklı çalışmalarınızda başarılar dilerim cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangisi daha az çıkıyorsa onunla tamamlayın.

 23. Oğuz Çetin

  SGK Genelge 2020/46’da Bağkur ihya için; İhya Tutarı=Durdurulan Gün Sayısı x Beyan Edilen Günlük Prime Esas Kazanç Tutarı x %34,5 formülünün uygulanacağı yazıyor ve ortaya çok büyük rakamlar çıkıyor!
  Sizin de belirttiğiniz gibi,biz durdurulan dönem içindeki bağkur primlerinin esas alınacağını biliyorduk oysa verilen örneklerde ihya başvurusu yapıldığı tarihte beyan edilen tek bir güncel kazanç tutarı baz alınıyor ve bu bizim hesaplarımızı alt-üst ediyor!
  Bu konudaki bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.İyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin dediğiniz normalde hesaplama şekli. Yani normal şartlarda bugün primleri üzerinden hesaplanıyor. Ancak siz bu formülü yapılandırma kapsamında bulunulan yıl primleri üzerinden uygulayacaksınız.

 24. Ibrahim Besirik

  Omer bey 4b bagkurdan 2001 /2008 arasi 2014/2018 arasi 4409 gun gecen sene ihya basvurusu yapmistim 129000 yuz yirmi dokuz bin lira cikmisti .simdiki yapilandirmada basvurursam yaklasik nekadar çıjar .bana fikir verirseniz ona gore para ayarlamam lazim biliyorsunuz kiriz cok buyuk lsler durdu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şöyle söyleyim. Yazımızda prim tablosu var o yılların. O yılların primlerinin anaparasını toplayın ve yaklaşık yüzde 10 ekleyin. Ödemeniz gereken tutar yaklaşık bu olacaktır.

 25. hrn

  iyi akşamlar. Tescil tarihim 06.07.2015 Bu tarihte 4b kapsamında ilk iş yerimi açtım. 31.07 2017 de kapattım primlerimi düzenli ödedim. ikinci iş yerimi hemen 1 gün sonra 01.08.2017 de açtım 6 ay sonra 27.02.2018 de kapattım ama bu 6 ayda hiç prim ödeyemedim. Ailevi nedenlerden o tarihten bugüne kadar da çalışmıyorum. E devletten baktım GSS kapsamında gözüküyorum şimdi. 2018 deki torba yasayı kaçırdım. Bu yeni yasada kalan 6 ayı ihya canlandırmak istiyorum.e devletten baktım 16 -EK, 76 Terk yazıyor. Hizmet dökümüne baktığımda malûm tarihteki 6 ay için 1479-76 terk konuyla durdurulan süre yazıyor. 4b borç sıfır lira yazıyor. ihya dan faydalanabilir miyim, şu anda bir işte çalışmıyor olmam bu yasadan yararlanmak için bir sorun teşkil eder mi? E devletten başvuru yapayım dedim sistem kapalı galiba olmadı. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet prim borcundan dolayı dondurulan o süreleri ihya edebilirsiniz. E devlet başvuru ekranı açılmadı henüz. 01 Aralık 2020 tarihinden sonra başvuru yapabilirsiniz.

 26. Metin

  Omer bey,
  Daha once gonderdigim mesaja binaen cevabinizi biraz daha acabilirmisiniz.
  Esim 4B Bagkur Istege Bagli Aktif Sigortali. 12 ayi asan prim borcundan dolayi ancak her ayin cari prim borclarini odeyebiliyorum. Eski borcumu odemek istedigimde eski borcum yok gozukuyor. Edevletten borc dokumune baktigimda ise borc miktari faiziyle birlikte her seferinde artmis gozukuyor.
  Sorum:
  Suan cari borlarini odmemem dogru mu? Ben eski borcumuda odeyip duzenli bir odemeye gecmek istiyorum.
  Yeni af yasasiyla birlikte butun borcumu odeme imkanim var mi? bu odeme olursa gecen gunler hizmet gunu olarak sayilacak mi?

  1. Ömer Meriç

   Metin BEY;
   İsteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla ödeme yapmadığınızda bu borçlu olunan sürelere ait borçlar silinir ve hizmetler de iptal edilir. Bu şekilde silinmiş olan hizmetler için borçlanma yapamazsınız. Bunun haricindeki borçlarınızı dilerseniz yapılandırabilirsiniz.

 27. Ali dirier

  MERABA BENIM 1997 VE 1998 YILLARINDAN 515 GÜN BAGKURUM VARDI IHYA YAPTIM 17500 TL ÖDEME CIKARDILAR ODEMEYI YAPMADIM IPTAL ETTIM ŞIMDI BU YASAYLA YENIDEN BAŞVURU YAPI CAM NE KADAR ÖDEME CIKAR BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM 515 GÜN 97 VE 98 YILLARI

  1. Ömer Meriç

   Çok fazla çıkmaz. Ama hesaplama yapmak zor maalesef.

 28. serdar

  e-devletten yapınca “IHYA_BASVURUSU_YANLIS” mesajı çıkıyor, şu an herkeste böyle mi? Başvurular başlamadı mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz başvurular başlamadı ihya yapılandırması için.

 29. mete

  Merhaba, ödemeler 2021 yılında başlamayacak yani, öyle değil mi? Yapılandırma sonrası parça parça Şubat 2021 sonuna kadar ödenebilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma ilk taksit ödemesi 01 Mart 2021 olacak. Eğer ihya yapacaksanız zaten taksit yok.

 30. Ercan

  Sistem açılmış başvuru yapılıyor ben yaptım borcumuz yoktur yazı çıkıyor 1990 2006 borcum vardı o zaman
  odeyemedim 2006 ihya gittim peşin 24 bin taksitli 36 çıkmıştı şimdi nasıl öğrene bilirim yada aktif hale getirebilirim teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha ihya yapılandırması için ekranı açamadılar. Biraz beklemeniz gerek.

 31. Metin

  Esim Aktif 4B-Bagkur istege bagli sigortali. 12 ayi gecen prim borcundan dolayi eski borclarini odeme imkanim olmadi. (systemde durdurdular). Cari donem odemelerine devam ettim. Ve hala esim aktif olarak syetemde gozukuyor.

  1-Yeni yasa ile birlikte e-devletten prim borclarinin yapilandirma basvurusu yapmam yeterli mi. Ihya etmem gereken bir borc varmi aktif sigoratli oldugu icin.
  2-Basvuruyu posta ile yapmak istesek, formda prim borclarini m( 1 ), yoksa ihya kismini mi(2) isaretlemem gerekir.
  Tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merbaba.
   1-isteğe bağlı sigortada prim borcundan dolayı silinen dönemler ihya edilemez.

 32. Haluk

  İyi akşamlar öncelikle. Ben 07/04/1999 bağkur girişim var. 01/06/2008 yılından itibaren ssk’lı oldum. Bağkur kapanışım 2011 mayıs terk olarak gözüküyor. Sgk benim 2008’den 2011 Mayıa’a kadar olan borcumu bu arada ssk’lı çalıştığım yerlerin işveren payından düşerek benim bağkurdan borçlu olduğum yıllara ekledi. 1440 güne yakın ssk primimi silip bağkura 299 gün ekledi. Buda gün sayısı olarak 2001 yılı Kasım ayına kadar ancak denk geldi.Ben bundan 2 yapılandırma önce bağkurumu sildirdiğim halde bunu yaptılar. Şimdi 2001den sonraki borcum büyük ihtimal 2011 mayısa kadar hesaplanacak sizin açınızdan tahminen ne kadar ihya borcu çıkar.Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O dönemin anaparasını kesin ödüyorsunuz. Buna göre kabalama bir hesap yapabilirsiniz. Yıllara göre prim tablosu var yazımızda.

 33. Behzat

  Merhaba hocam; benim 22.06.2005 tarihinde bağkur tescil kaydım var 2005-2011 yılları arasında mukellefiyetim vardı 2011 yılında kapattım şimdi hizmet süremi sorguladığım zaman terk tarihi olarak 2011 yılında dükkanımı kapatmama rağmen terk tarihi22.06.2005-22.06.2005 tarihleri arasi gözüküyor hizmet gün sayılarım gözükmüyor bu günlerimi nasıl öğrenebilirim hocam iyi akşamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım ödeme yapmadığınızdan tescil tarihi itibariyle Ek-63 girilmiştir. tescil tarihinden terk tarihine kadar olan kısım için ihya borçlanması yapabilirsiniz.

 34. Mehmet Ali Bire

  Yorumlarınız çok aydınlatıcı…Yararlanmak istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Tabi ki. Sorunuz varsa alabilirim :).

 35. Serhat Değer

  Merhaba kolay gelsin babamın 1985-1988 yılları arası esnaf Bağ-Kur kaydı bulunmaktaydı ancak bağkur günleri şuanda silinmiş vaziyette bu bağkur günlerini babamın emekliliği için şimdi almak istiyoruz ne yapmalıyız ve sizce bu çıkan yapılandırmayla ne kadar bir ödeme yapmamız gerecek toplam 3 yıl icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesinlikle yapılandırmayı kaçırmayın. Çok cüzi bir miktar çıkar. 01 Aralıktan itibaren 7256 ihya başvurusunu elden ya da e-devletten SGK’ya yapmanız gerekiyor.

 36. Ercan

  Başvuru için aradım bağlı bulunduğum il sgk pazartesi günü tekrar arayın diye gün verdi başvuru için kabul görmüyor tlf ile

  1. Ömer Meriç

   Başvurular henüz başlamadı. Sanırım Pazartesi itibariyle e-devlet üzrinden de başvuru ekranları açılır.

 37. Engin

  Merhaba. 1988-2004 yılları arası arasında tarım bağkur prim kesintisi(Toplamda 01.12.1988-11.10.2004 tarihleri arası 10.050.813.396TL o günün parası ile) var iken 2004 yılından sonraki yıllarda çıkan kanunla bu borç silinmiş idi.
  7256 sayılı kanun gereği silinen bu bağkur günlerimi kısmı ihya yapabilirmiyim ve rakamlar o günkü rakamlardan mı yoksa bu günkü rakamlardan mı(primler) ihya edilmektedir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısmi ihya hakkınız yok. Prim borcundan dolayı silinen dönemlerin tamamını borçlanmanız gerekiyor. O dönemki primler üzerinden hesaplanıyor yapılandırmada.

 38. ahmet yeşil

  Merhaba
  E-Devlet üzerinden ihya başvurusu olarak; “5510 sayılı Kanunun 31 inci maddesi gereği toptan ödeme yapılarak hizmetleri tasfiye edilmiş bulunanlardan, yeniden bu Kanuna tabi olarak malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olanlar ihya taleplerini yapabilirler.” ibaresi çıkıyor.
  5510 sayılı yasa güncel ihya yasası mı değil mi? Cevap için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar Ömer Bey.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır orası farklı. Bağkur ihya 7256 E-devlet başvuru ekranı henüz açılmadı. Biraz bekleyin.

 39. Batmanlı Turgay

  Hocam merhaba,annemin 94 ile 99 yılları arasında tarım bağkur prim kesintisi var.
  Geçen sene SGK’ya sorduk 100 TL ödemeniz gerekiyor dediler.
  Bu yapılandırma ile tahminen ne kadar olacaktır.
  Yada annem faydalanıyor mu. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çok az bir miktar çıkar. Ama şu kadar çıkar demek zor. E-devlette ekran açılacak. Oradan hesaplama yapabilirsiniz ekran açıldığında.

 40. AHMET İNİK

  Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Terk/Talep Tarihi Hizmet Süresi
  Mecburi Sigortalılık 08.01.1990 31.10.2003 13 yıl 9 ay 23 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 01.05.2015 01.05.2015 0 yıl 0 ay 0 gün
  Yeniden Mecburi Sigortalılık 01.06.2018 2 yıl 5 ay 15 gün
  Toplam Hizmet Süreniz: 16 yıl 3 ay 8 gün

  Merhabalar emekli olabilmek için Bağ-KUR tahminen ne kadarlık bir ödeme yapmamız gerekecek

  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma çıktığında hesaplama yapılır. Bu bilgiler ile hesaplama yapmak zor.

 41. Ali dirier

  IYI GUNLER BENIM 1999 SENESINDEN 515 GÜN BAGKUR UM VARDI BUNA 8 AYIN 25 DE MÜRACART ETTIM BANA 515 GÜN KARSILIGI 17500 TL CIKARDILAR BEN BUNU ÖDEYEMEDİM ŞIMDI BU YASAYLA BANA NE KADAR ÖDEME CIKAR YARDIMCI OLURMYSUNUZ TEŞEKKÜR EDERIM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir hayli düşer ama şu kadar çıkar demek zor. Yasa çıkınca tekrar başvuru yapın.

 42. Ahmet Yeşil

  İyi günler
  Benim 1998 ile 2009 arası Bağ-Kur prim borcum vardı. #19-ek-19 Terki verilmiş. Onaylanan son yasa tasarısı ile ihya başvurusu yapabilir miyim?
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapabilirsiniz. Ama henüz yapılandırma başvuruları başlamadı. Başladığında E-devletten bağkur ihya yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

 43. Volkan

  Hocam 130 ay yani 3900 gün bağkur ihyası günüm mevcut birkaç ay önce ihya için gittiğimde 131.600 TL gibi bir meblağ ödemem gerekiyordu. Söz konusu bağkur primlerim 1996-2007 yılları arasında ticari işletmem döneminden kalma . Yeni yapılandırma ile tahmini ne kadar ödeme yapmam gerekecek . Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tahminim 15 bin TL civarı ödersiniz hocam. Yasa çıkınca netleşir.

 44. erol avşar

  üsdat: ilginiz için öncelikle teşekkür ederim.
  2003 yılında vergi açılışı yaptım ancak bağkur tescilimi 3 yıl sonra 2006 yılında yaptırdım 2003 – 2013 yılında kapanışa kadar aralıksız devam ettim hatta kısmi bağkur ödemeside yapmıştım. 2003-2006 arasındaki oluşan primleride geriye dönük ihya edebiliyormuyum ? yine 2007 yılında açtığım 2. işletme faliyetim şu an aralıksız devam ediyor. 2016 yılından beri sgk dan devam etmekteyim. teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Dosyanızdan bakılsa iyi olur Erol BEY. O tarihler için tescil yoksa ihya da olmayabilir. Dosyayı görmeden olur ya da olmaz demek yanlış olur. Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya giderek net bilgi alabilirsiniz.

 45. erol avşar

  slm üsdat
  1968 doğumluyum 1991 de askerlikten sonra 2003 yılında şahıs mükellef oldum 2006 yılında bağkur tescili yaptırdım mükllefiyetim devam ederken 2007 yılında 2. firmayı kurdum 2003 te kurduğum şahıs firmamı 2013 yılında kapattım 2. firma faileyetim hala devam ediyor ancak 2016 yılından beri 4 yılı aşkın süredir sgk ya geçetim ve ödemeye devam ediyorum şimdi ihya var 2003 vergi başlangıcından ihya yapabilirmiyim bana öneriniz nedir nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2003 yılında başlayan kayıt için bağkur tesciliniz var mı?

 46. Yusuf

  Merhabalar annem 2004 yili esnaf bagkurlu yaklasik 3 bucuk yil primini odeyip kapatti cikacak olan bagkur affiyla geriye donuk odeyebilme hakki olacakmi yas 57 nasil bir yol izleyebilir emeklilik icin saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaydını kapatmadığı ve devam eden süreler haricinde geriye dönük borçlanma yapamaz.

 47. Murat

  Silinen bagkur borclari yapilandirma kapsamindami ve yapilandirma yapabilmek icin en az kac ay olması lazim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet daha önce silinen bağkur hizmetleri yapılandırma kapsamında. Az az kriteri yok. 1 ay bile olsa bunu yapılandırma kapsamında ödeyebilirsiniz.

 48. Halit

  Hizmet Süreniz: 4 yıl 9 ay 7 gün
  Mecburi (tarım) sigorta başlangıç 2 Ekim 2006
  Terk/talep 31 Ağustos 2008(1 yıl 10 ay 8 gün)
  Yeniden sigorta 1 Mayıs 2015
  Terk/talep 30 Eylül 2015(5 ay)
  Yeniden sigorta1 Haziran 2018(2 yıl 5 ay 8 gün)
  Durdurulan hizmet süresi nedir? İhya ne kadar öderim? Tarım Bağ-Kur
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak dondurulan hizmet sürenizi ve yapılandırma kapsamında ödeyeceğiniz ihya borcunu yapılandırma kanunu çıkınca sgkdan öğrenebilirsiniz.

 49. Ayşe

  ölen insanın silinen bağkurları odenip emekli olabilirmi.yaslı esi var magdur.2 yıl galıba askerlikte borclanmıs emekliye yetmemiş

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet vefat eden kişinin eğer prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süresi varsa ihya yapılabilir.

 50. hasan demir

  Merhaba.1994 yılı pancar dan bagkur kesintisi var ama 1995 yılından kabul ediyorlar kesinti paralar hesaplara bir yıl sonra geçti diyorlar kesen kurum sgk ye takip eden ayın sonuna kadar yatırmak zorunda degilmi bu durumda 1 yıl daha geç emekli olabiliyorum bu magduriyeti nasıl giderebilirim kanıni bir hakkım var mı tşkler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef yapılacak bir şey yok. Kuruma ödenme tarihi önemli

 51. Hacı perk

  Ömer bey 2002/2008 yılları arası ihya işlemi yaptım fakat 3 aylık süre 03/12/2020 tarihinde doluyor yatırmadam bu tarihten sonra müracat etsem kanundan faydalana bilirmiyim.2279gün 77135tl ödeyecektim. Acaba yeni ihyada ne kadar öderim. Bilgilendirdrnizok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapılandırmadan yararlanma hakkınız var. Sürenin dolmasını beklemenize gerek yok. Yapılandırma çıktığında gidip başvuru yapabilirsiniz. Ne kadar ödeme çıkacağı konusunda hesaplama yapmak zor. Ama baya avantajı olur size.

 52. ahmet

  Merhaba,
  sigorta girişi 01.06.1987 tarihli girişim gözüküyor ama günlerim gözükmüyor ve geçmişe dönük borcum olduğu için günlerim silindi.
  4b hizmet bilgimde
  mecburi sigortalılık başlangıç 05.07.2007 terk 7 talep tarihi 28.02.2008 olup 0 yıl 7 ay 23 gün hizmet sürem
  yeniden mecburi sigortalılık başlangıç 01.05.2015 gözüküp 5 yıl 5 ay 28 gün olarak e devlette karşıma çıkmaktadır.
  Emekli olabilmek için ne yapmam gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden yapılandırma yasası geliyor. Bu yeni yasa kapsamında dondurulan hizmet sürelerinizi borçlanmanızı öneririm. Çünkü baya bir indirim sağlanıyor. Tam olarak dondurulan gün sayınızı ve hizmet bilgilerinizi bilmeden emeklilik hesaplaması yapmam mümkün değil ne yazık ki. Bunun için bağlı olduğunuz SGK’ya uğrayın. Hem dondurulan gün sayınızı hem de emeklilik tarihinizi net olarak hesaplatın.

 53. Osman

  9 yıl bakur pirimi ödedim 2015 kapanış verdim sonra isdege balı ödeme yaptım bir yıl kadar sonra dondurdum geriye dönük borçlanma bilirmiyim tesekurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır isteğe bağlı sigortayı kapattıktan sonra eğer ziraat ya da vergi ve ya şirket ortaklığı yoksa maalesef geriye dönük borçlanma yapma hakkınız olmaz.

 54. Zahit efe

  Buradada yorumlanabilir

 55. Zahit efe

  01 04 1994… 01 05 2005 kadar ödenmiş makbuzlari mevcut ama e devlet te ve sistemlerde görünmüyor ne yapmam gerek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dosyanızın olduğu SGK ile iletişime geçiniz. Yanınızda makbuzları da götürün.

 56. Nuri Arslantaş

  Merhabalar 01.12.1994 yılında dükkan açmam nedeniyle başlayan bağkurum var. Am hiç çalışmadan başkasına devredip dükkandan ayrıldım fakat bağkuru kapatma başvurusu yapmama rağmen kapanmamış ve borç birikmiş. 2008 yılında 5510 sayılı kanunla 5 yılı aşkın sürede borcum olduğu İçin 01.12.1994 tekrar dondurulduğuna dair talebimiz üzerine kağıt geldi. Sormak istediğim soru şu Bağkur ihya başvurusu yapabilir miyim? Yapabiliyorsak ne kadar süre borçlanma yapabilirim? Ve bunu 3 ay içinde hepsini tel seferde mi ödüyorum yoksa 3 taksitle de yatırabiliyor muyum? Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Vergi kaydınızın devam ettiği tarihe kadar olan kısmı borçlanabilirsiniz. Borçlanma yapacağınız her bir ay için 2020 yılında ödeyeceğiniz tutar 1015 TL olacaktır. Vergi kaydının sonlandığı tarih sonrasında tescil açılamaz ve bu tarih sonrası için de size borç çıkartılamaz.

 57. Yılmaz Fırat

  1990yılından 1996 yılına kadar vergi mükellefiyetliğim var ama hiç bağkur yatırmadım ama şimdi bunu yatırmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef belirttiğiniz tarihler için geriye dönük bağkur açtırma hakkınız yok.

 58. İsaars

  Bağkur ihya prim affı başvuru tarihi geçti mi şuan başvuru yapsam geçerli olurmu.2010 yılından beri ödeme yapmadım esnafım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an geçerli bir yeniden yapılandırma yasası yok maalesef.

 59. Müjde

  2011 / 2014 yılları arasında 31 aylık bagkur borcum var yapılandırma yasasina hak kazanıyor muyum? Ayrica ne kadar odemem gerekiyor. Şu an sgk li olarak çalışıyorum eğer o günleri satın alırsam 19 ay sonra emekli oluyorum. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma yok şu anda. Mevcut durumda aylık primler üzerinden borçlanma yapılır. Tarım mı esnaf mı?

 60. Şenol

  7143 yapılanma hakkım bu ay yandı yada dolduruldu 25 ay kaybim oldu bu ay 5400 den durdurucaktim son 15 gün kala bunu yaptılar ve bunu geri satın al diyorlar ne yapa bilirim yada satın alsam ne tutar çiftçi Bağkur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer dondurulan hizmet süresi 25 ay ise yaklaşık 22845,00 TL ödeme yapmanız gerekir.

   1. Şenol

    Devletten gelecek bir af beklesek ve o zaman yapılanma yapsak fiyat ne olur ya da değişme olurmu saygılar

    1. Ömer Meriç

     Yapılandırma çıkar mı bilemem. Ama yapılandırma çıkar ve bu borçları da kapsar ise büyük oranda indirim olur.

 61. M. Gökhan GÜNEY

  Merhaba ömer bey 15.09.1995 tarihli 4a girişim var 21.04.2012 tarihindede 4b giriş yaptım esnaf olarak 09.07.2018 tarihinde 4a olarak çalışmaya başladım 2012 ile 2018 yılları arasında ödediğim ve ödemediğim tüm bağkur primlerim sıfırlandı bunları geriye dönük ödeyebilirmiyim. Bir sorumda 4b primlerimi 4a primlerimle birleştirebilirmiyim bununla birlikte emekliliğme etki edermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulmuş olan hizmet sürelerinizi borçlanabilirsiniz. Sayfamızda güncel prim tutarları mevcut. Borçlanma yaptığınızda zaten hizmetler emeklilikte birleştirilir. Bunun için ayrıca birşey yapmanıza gerek de kalmaz.

 62. hatice aydoğan

  çiftçi bağkurum var 55 yaşında bayanım 2005 de bağkura başladım ne kadar ödemem gerek
  emekli olmak için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5400 gün ile 60 yaşında, 9000 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 63. Hkn

  Iyi gunler 2008 de vergi kaydim var di bagjur kaydim acilmis fakat bir kac sene sonra is yeri terk oldugu icin silinmis bu bagkur gunleeimi su an geri alip ssk gunlerime saydira bilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet aynı dönemlerde ssk kapsamında çalışmanız yoksa borçlanabilirsiniz. Güncel aylık borçlanma tutarları yazımızda mevcut.

 64. Ayşe Dilek

  3600 pirim günü 1999dan önce SGK li olanlara 1999 güne düşürülmüş doğrumu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır öyle bir düzenleme yok.

 65. Mehmet atak

  Merhaba 1989 da 11 aylık Bağkur tescilim var ihya yoluyla geri donuk acdırmak istiyorum tahmini ne kadar ücret tutar Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi kaydı mı tarım mı?

  2. Ercan

   3700 gün çiftçi bağkur var ihya af gelirse nekadar öderim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Borcun olduğu döneme göre farklılık gösterir. Ayrıca borç dönemi esas alınarak uygulanacak faiz de önemli hesaplamada.

 66. Veysel

  Merhabalar… Benin 04/10.2000- 30.12 2004 tescilli bagkurum var 2008 de yapilandirdim fakat odeyemedim ve suan #ek 19-19 terki yaziyor bu durumda bu gunleri ihya yapabiliyormuyum.. ayrica 2007-2010 tarihli mesul mudur belgem var bununla geriye donuk ssk borclanmasi mumkunmudur?… cevabiniz icin simdiden tesekkurler… iyi calismalar….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 04.10.2000-30.12.2004 tarihleri arasını ihya edebilirsiniz. Diğer kısım için elinizdeki belge ile bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya uğrayın. Bir bakılsın geçerliliği var mı diye.

 67. A. Barutçu

  Merhaba ,
  9 Nisan 1970 doğumluyum. Bağkur işe başlama 4 eylül 1993 ve bir kaç ay sonra askere gittiğim için kapatma vermiştim. Askerden sonra yine kendi adıma yaklaşık 100 ay dükkan açtım ve işlettim. Ama yeniden sigorta başlangıcı yapmadım. Vergi dairesi de Bağkur’a bildirmediği için o yıllar hiçbir zaman hiç bir yerde borçlu görülmedim. Şimdi o yıllar hariç olarak 4A 2613 gün ve 4B 2283 gün olarak toplam 4896 gün ödenmiş günüm var. Şimdi 50 yaşındayım ve asgariden Bağkur prim ödüyorum. 54 yaşına kadar makul bir af daha çıkarsa yaklaşım 3000 günü tekrar ihya edebilir miyim ? Yoksa 58 yaşı beklemek zorunda mı kalacağım ? Yani sistemde hiç görülmeyen ama vergi kaydımın olduğu o yıllar bir fırsat olursa canlanabilir mi ?
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncesinde tescil olduğu için belirttiğiniz dönemler için bağkur açma hakkınız var diye biliyorum. Yine de bağlı olduğunuz Sgk ile görüşün dosyanıza baksınlar bir. Kesin sonucu onlar bildirir size

 68. Hüseyin

  Merhabalar. İhya konusu anlaşıldı ama malesef yeni bir sorun çıktı. Ortağı olduğum şirketin Noter devrini temmuz 2016 yaptım ve temmuz sonunda eski ortağı olduğum şirkette sgk girişim yapıldı. Sorun şuki ticaret odasına şirket devri 2018 de bildirilmiş ve benim 700 günüm ticaret odasına şirket devri geç bildirildiği için yandı. Bu nedenle prim günüm yetmesine rağmen sgk geçişte 3,5 yıl şartını bozduğu için emeklilik yolu yine kapandı. Noter devrinin hiçbir geçerliliği yok mu? Noter devir evraklarımla geçmişe dönük düzeltme yapabilirmiyim? Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer Ticaret odası düzeltme yaparsa bağkur tesciliniz de düzeltilebilir. SGK buna göre işlem yapmakta. Orayla bir irtibata geçin.

 69. Hüseyin

  Merhabalar hocam. 2018 yılında 7 yıllık bağkur ihyasında bulunduk. 46.000 tl borç tahakkuk ettiler ve ödedim. İki gün önce tebligat geldi 15.300 tl daha borç çıkardılar. Bağkura sordum, o dönemde sistem yanlış hesaplamış asıl çıkması gereken borcunuz 46.000+15.300 olması gerekiyordu dediler. Hata bizde ama siz ödemek zorundasınız dediler. Prim gün sayım fazla fazla yetiyo. 15.300 lük borcu ödemeyeceğimi bildirip, yaptığım 46.000 tl lik ödeme için gün sayısı güncelleme şansım varmı? Aynı soruyu bağkura soruyorum ödememe dilekçesi verirseniz emekli olmayı red dilekçesi vermiş olursunuz dediler. Lütfen yardım edin. Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prim gününü yanlış hesapladılarsa şu anda yaptıkları işlem doğru. Kalan tutarı ödemeniz gerekiyor. Çünkü ihya işlemi kısmi yapılamıyor.

 70. Gungor

  Merhaba ben 1988 yılında vergı mukellefı oldum 1996 yılına kadar ısyerını çalıştırdım ama bot adet dağı prım ödenmedim bu sekız yıllık Bağkur prımlrımı borçlanarak gerı kazanabılırmıyım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz tarihler arasında vergi kaydınız varsa bu süreleri borçlanma hakkınız olacaktır.

   1. Gungor

    Vergı kaydım ve odedıgım vergı makbuzlarına kadar mevcut vergı levhalarına kadar nasıl bır yol izlemem lazım çünkü SGK gıttıgımde böyle bir hakkım olmadığını soyledıler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tescil yoksa geriye dönük açtırma hakkınız yok maalesef.

 71. mehmet pehlivan

  merhaba ben 2000 2006 yıları arasında vergi kaydım var bagkura hiç müracaat etmedim şimdi bunu canlandırabilirmiyim canlandıramazsam eyer yargıtayın bu davaları kazandırdıgını duydum bununla ilgili bilgi verebilirmisinz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bağkur tescili yoksa canlandırma hakkınız yok. Bununla ilgili verilmiş emsal bir karar da yok.

 72. Ergin başaran

  Merhaba kolay gelsin benim 3.5 yıl dondurulmus günüm var tekrar ödemek istesem ne kadar öderim birde taksitlendirme yapılıyormu hepsi peşinmi ödeniyor bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda ihya borçları için talepte bulunmanız halinde çıkarılan borcu size tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde ödemeniz gerekiyor. Taksit olmaz. Eğer dondurulan süre esnaf bağkuru ise 42630 TL, tarım/çiftçi bağkuru ise 38380 TL ödersiniz.

 73. Tuğba Gürel

  Merhaba. Benim 6 aylık bir bağkur borcum vardı. E devletten baktım. Borcumda günlerimde silinmiş. Emeklilik için 6 aylık süreye ihtiyacım var. Tarih 2009. Şimdi ihya için başvuru yaparsam sadece yeni bağkur primi X5 mi ödeyeceğim? Yoksa 2009 tarihinden itibaren bu tarihe kadar herhangi bir faizle birlikte mi öderim? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet süresi X aylık cari prim hesaplaması ile ödeme yapacaksınız. Eğer esnaf bağkuru ise 6 aylık borçlanma tutarı 6092,00 TL, tarım/çiftçi bağkuru ise 5482 TL ödersiniz.

   1. Tuğba Gürel

    Cevap için teşekkür ederim Ömer bey. Bu durumda 2009’dan bu yana hiç faiz işletmemişler de diyebiliriz o zaman. Birde benim işletmem Bodrum’daydı. İstanbul’da herhangi bir Sgk’dan bu işlemi yaptırabilir miyim?

    1. Ömer Meriç

     Bağkur dosyanızın olduğu yer yapabilir. Herhangi bir SGK’dan yapamazsınız maalesef.

    2. Şahin

     Ömer bey merhaba
     1983 bağkur girişim var 2013 e kadar ama hiç ödeme yapılmamış 1988 sigorta girişim var şu an 1550 günüm var ve %54 engelli raporum var bağkur dan kısmi gün alıp emekli olabilirmiyim yada bu şartlarda sizin bildiğiniz bir yol varmı
     Teşekkür ederim

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Kısmi gün satın alamıyorsunuz. Yapılacak tek şey 3600 prim gününü tamamlamak için uğraşmak. Askerlik borçlanın kalan günleri de çalışarak ya da isteğe bağlı ödeyerek tamamlamaya çalışın. Zira borçlanma tutarı bir hayli yüksek olacaktır.

 74. İlhan

  2.yıl 4 ay bağkur borcum var ben dilekçe vermeden devlet tarafından gün ve borç silindi simdi o günleri nasıl alabilirim ve ne kadar borc oderim bilgi alabilir miyim tesekurlerp

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya dilekçe ile başvuru yaparak satın alabilirsiniz. Eğer esnaf iseniz aylık 882 liradan, çiftçi bağkuru ise aylık 760 liradan borçlanma yapılır.

 75. ORHAN K.

  merhaba benim sorum şu şekilde 28.1.1998 tarihinden bu yana şirket ortağıyım 2004 yılına kadar hiç bağkur ödemesi yapmadım 2004 yılında toplu ödeme yaparak 4.10.2000 yılında çıkan kanundan faydalanarak borçlandım ve o tarihten bu güne hiç boşluk yapmadan bağkur primlerimi ödedim bugün itibari ile 19 yıl 2 ay 1 gün hizmetim mevcut.28.1.1998 yılı ile 4.10.2000 yılları arasındaki hizmetimi alabilirmiyim ? alırsam emeklilik olma yaşımı öne alırmı ve kaç yaşında emekli olurum. şayet ihya yapmamazsam mevcut durumumla kaç yaşında emekli olurum.Bu arada askerliğimide 20.11.1998-20.07.199 9 yılları arasında 8 ay kısa dönem olarak yaptım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20.11.1998-03.10.2000 tarihleri arasında kanunen bağkur tescili açtırma hakkınız bulunmamakta. 04.10.2000 başlangıcına göre bağkurdan emeklilik için 60 yaş 9000 günü tamamlamanız gerekiyor.Askerlik borçlanması da şartları değiştirmez maalesef.

 76. Mustafa

  Sayın üstadım. Sanırım durumumu tam izah edemedim 1991 yılında açıp, aynı yıl kapattığım işyerimde 4b başladı. Ancak 1997 de başka işyeri açana kadar 4b aktif. Bu dönem 72 ay civarı. Ve ben bu kadar uzun dönem 4b ihyası ödemek istemiyorum. Ayrica sonraki senelerden yeterli hizmet günüm mevcut. Aktif 4b olmadığım o döneme ait nasıl bir çözüm öneriniz olabilir.
  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Yok ben doğru anladım ama size anlatamadım :). O süreleri ancak canlandırarak alabilirsiniz. Aksi maalesef mümkün değil. Kısmi olarak satın alma hakkınız da yok. Borçlanmak isterseniz tamamını ödemeniz gerekiyor. Boşluğu başka türlü doldurma imkanı yok.

 77. Murat Çalışkan

  Merhaba Üstadım;
  2002 – 2007 yılları arasında bağ-kur’dan dondurulmuş hizmet sürelerim mevcuttur. Halen ssk’lı (4a) olarak önümüzdeki sene sonunda emekli olmayı bekliyorum. İmkan bulursam biraz daha yüksek emekli maaşı alabilmek ümidi ve arayışı içindeyim. Borçlu olduğum döneme ait bağ-kur prim borcunu, 7143 sayılı yapılandırma benzeri bir af çıkarsa bu günkü prim tutarları üzerinden değil de, ilgili (borçlu olduğum) dönemlere ve basamak tutarlarına karşılık gelen tavan prim tutarları üzerinden (avantajlı) ödeyebilirmiyim? Zira, bu günkü tavan prim tutarını ödemem mümkün değildir. Ya da o dönem itibariyle ödediğim gibi, asgari prim tutarı üzerinden mi ödemek zorundayım? 2007 sonrası bağ-kur’luluğum yoktur. SSK (4a) dan emekli olacak birisi için bu tablo üzerinden, emekli maaşını arttırabilmem için bana ne tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim.
  Hayırlı işler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya işlemi için kazanç beyan edemiyorsunuz. Asgari tutarlar üzerinden borçlanma yapılmakta. Yüksek emekli maaşı için prime esas kazanç ortalamanızın yüksek olması gerekiyor.

  2. Çavuş

   Merhabalar,
   6 yıl dondurulmuş bağkur borcum var, ihya tutarı ile birlikte toplam ödeme yapmam gereken tutar ne kadar olur bilgi alabilir miyim?
   Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Aylık güncel prim tutarını dondurulan ay ile çarpın. Sayfamızda güncel bağkur tutarları mevcut.

 78. Mustafa

  Selamlar
  1991 yılında 4b girişim var. 6 ay sonra işyerimi kapattım. 1997 de yeni işyeri açtım. Ancak bu 6 yıllık boşlukta Sgk beni 4b olarak borçlandırmış. 2018 yılında çıkan yasayla gün sildirdim. Ancak o tarihe kadar bütün 4b hizmetim silindi. Aktif 4b li olmadığım 6 yıl nedeniyle, sonraki 19 yıllık 4b günlerim ” sıfır ” landı. Emekliliğim çok yakın. Ne yapmam gerekiyor.
  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet sürelerini taleple borçlanma hakkınız var. Ödemeyi aylık bağkur primi üzerinden yaparsınız. Yani dondurulan her ay için 31 Aralık 2019 tarihine kadar talepte bulunmanız halinde 882 TL olacaktır. 01 Ocak 2020 tarihinden sonra zamlı tutarlar üzerinden ödeme yaparsınız.

 79. Ebru

  Merhaba
  2012 yılından 6 ay 27 gün bağkur günüm var sgk gün sayıma ekletebilirmiyim me kadar ödemem gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarım bağkuru mu esnaf mı?

 80. Ahmet şen

  2020 10 martta emeklilik sürem doluyor 1380 gün silinen hizmet sürem var 1380 günü satın almam ne kadar tutar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Aralık 2019 tarihine kadar başvuru yapmanız durumunda esnaf iseniz 40.601,00 TL, tarım/çiftçi bağkurlu iseniz 35.188 TL ödersiniz. 01 Ocak 2020 tarihi ve ya sonrasında başvuru durumunda 2020 bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılır. Bence acele etmeyin. Bağkur affı çıkabilir. Daha düşük ödersiniz.

 81. ali sorgun

  bizim sorunumuz şu : 1997 yılında eşimim işyeri açtım bağkur primlerini ödedim. bir sene sonra işyerini kapattım maliyeye bildirdim. fakar 2007 yılına kadar bağkur primi ödemeye devam ettim. bu günlerimi kurj sildi ve ödediğimiz paraları geri alabilirsiniz dedi. bu günleri nasıl saydırabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi kaydınız devam etmediği için maalesef saydırma hakkınız olmaz.

 82. Cengiz kaplan

  Merhaba 2019 da bağkur ihya yapılandırmasi cikacakmi, 2100 gün bu kapsamda ne kadara düşer. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an bir çalışma yok maalesef. Yasa çıkarsa hesaplama yaparız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.