7326 Bağkur İhya Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır ?

504

7326 Bağkur ihya başvurusu hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.  Malumunuz 2008/05. ay öncesi 60 aydan fazla, 2015/5. ay öncesi 12 aydan fazla,   2018/Haziran ayı ve son olarak 2020/Kasım ayı öncesi geçmiş dönem borcu olanların borçları silinmiş ve borçlu oldukları bu dönemlere ait hizmetler de dondurulmuştu. Dondurulan bu hizmetlerin borçlanma yapılarak yeniden SGK hizmetinden saydırılabilmesi işlemine bağkur ihya denilmektedir.

Normal durumda prim borcundan dolayı dondurulan bağkur hizmetlerini satın almak istediğinizde hesaplama güncel bağkur primleri üzerinden yapılıyor. Ancak 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 Sayılı Kanun ile bu borçların da bulunduğu yıl primleri üzerinden yeniden yapılandırma imkanı sağlandı. 7326 Bağkur ihya ( canlandırma) hakkında tüm ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

7326 Bağkur ihya hesaplaması nasıl yapılacak ?

09.06.2021 tarihli resmi gazetede yayımlanmış olan7326 Sayılı Kanunda yer alan düzenleme ile birlikte;

 • Bağkurda dondurulan hizmet süreleri borçlu olunan yılların prim tutarları üzerinden yapılacak.  Kabalama bir hesaplama yapabilmek için buradan geçmiş yıllar prim tablosuna göz atabilirsiniz ⇒ yıllara göre bağkur prim tablosu.
 • 7326 bağkur yapılandırma ihya başvuruları 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek. Kısmi ihya olmayacak. Dondurulan sürelerin tamamının borçlanılması gerekecek.
 • İhya yapılandırması yapanların çıkarılan borcu tek seferde ve peşin olarak 31.10.2021 tarihine kadar ödemesi gerekecek.
 • Dondurulan prim günlerinin olduğu yıllardaki primlerin anaparası ve peşin ödeneceği için Yi-ÜFE’nin sadece %10’nu ödeyerek ihya yapabileceksiniz.
 • Böyle olunca normal zamanda çıkan borçtan çok çok daha düşük bir miktarda ihya yapabileceksiniz.

7326 bağkur ihya başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

7326 sayılı yasa kapsamında yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda ihya başvuruları;

 • Başvuru formu ile bağkur dosyasının olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine.
 • E-devletten online olarak yapılabilecek.

7326 bağkur ihya başvuru formuna ilave olarak istenebilecek belgeler şunlardır;

 • 1479-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • 2926-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • Kimlik fotokopiniz.

E-devletten 7326 bağkur ihya yapılandırma başvurusu nasıl yapılır ?

7326 bağkur ihya başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. E-devlette ihya yapılandırma başvuru ekranları açıldığında başvurunuzu yapabilirsiniz.

7326 Bağkur kısmi ihya yapılabilir mi ?

İhya işlemi maalesef kısmi olarak yapılamıyor. Talepte bulunmanız halinde dondurulan hizmet sürelerinin tamamı için hesaplama yapılır. Benim dondurulan 10 yılım var ancak bana sadece 3 yıl lazım ve ben bunu ödeyeyim diye bir hak maalesef yok.

7326 bağkur ihya yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

İhya başvurusunu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu 7326 Sayılı yasa kapsamında yapılandırma ödeme planını size verir. Ödeme planını aldıktan sonra ödeme işlemini online kanallardan ya da bankadan;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri- Bağkur Geçmiş Dönem Ödemesi-7326 Bağkur İhya Ödemesi menüsünden ödeyebilirsiniz.

Silinen bağkur günleri nasıl öğrenirim ?

Silinen bağkur günleri geri alma konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi verdik. Peki tam olarak dondurulan hizmet süreniz ne kadar ? Bunu e-devletten sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Eski bağkur günlerini geri alma başvurusu yaptığınızda kısmi olarak değil dondurulan hizmet sürenizin tamamı için borçlanma hesaplaması yapılmakta. Bu yüzden sgk silinen günleri geri alma başvurusu yapmadan önce E-devletten sorgulama yapmanız ve silinen bağ kur primlerinin geri alınması hesaplamasını yazımızdaki hükümler doğrultusunda yapmanız yararınıza olacaktır.

Durdurulan bağkur hizmet sürelerini sorgulamak için;

 • E-devlete T.C. ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmet Bilgisi menüsüne giriş yapınız. Dilerseniz sayfaya buradan da giriş sağlayabilirsiniz ⇒ bağkur terk ve hizmet sorgulama.
 • Sorgulama sonucu Terk-19 tarihinden sonraki yeniden başlama tarihi, bağkur 13 ek 63 terki tarihinden sonraki yeniden başlama tarihi ve terk 76 tarihinden sonraki yeniden başlama tarihine kadar olan hizmet süreleri dondurulan ve ihya edilebilir gün sayıları olarak dikkate alınmalıdır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

504 Yorum
 1. ayhan

  merhaba ömer bey; 1975 doğumluyum. 1991 meslek lisesi ssk girişim var, 1993 lise sonrası ssk giriş. 929 gün ssklı çalıştım..sonra bağkura geçtim. 1770 gün bağkur ödedim..içeride 4620 gün peşin ihya için başvurdum..çok cazip diye.. ödersem 7319 gün yapar..halen bağkurluyum sskya geçiş yapamama gerek varmı bundan sonra 3.5 ssk primi mi ödeyeyim..yoksa bağkur primi ile mi tamamlayayım günlerimi tavsiyeniz nedir acaba hangisi daha avantajlı, mantıklı..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ? Lise sonrası 1993’te olan girişi. Bir de bağkur hangi tarihte başladı ve o günden beri kesintisiz bağkurda mısınız ?

   1. ayhan

    merhaba ömer bey ssk okul sonrası giriş 01-1993 bağkur giriş 01-2014 bugüne kadar kesintisiz bağkurdayım ama dondurulan 2 dönemim var..ödenmiş bağkur: 1770 gün ssk: 929 gün..teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. SSK kapsamında 54 yaş 5675 günle emekli olabilirsiniz. 54 yaşa 3.5 yıl kala SSK kapsamına geçmek yararınıza olacaktır. Bence ihyayı şimdi ödemek için acele etmeyin. Yatırın parayı altına emekliliğe yakın çıkacak yapılandırmada ihya edin. Yani ben olsam öyle yaparım.

     1. ayhan

      çok teşekkür ederim

  2. Gulhan

   Esimin 87 ve 2005 yillari arasi bagkuru vardi silinmis geri almak ve emekli olmak istiyoruz nasil yapicaz ve yeni kanun cikarmi

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Eğer tescil varsa ve prim borcundan dolayı hizmetler dondurulduysa ihya edebilirsiniz. Yapılandırma kapsamında yapmanızı öneririz. 2022 yeni yapılandırma yasası çıktığında yapın.

 2. Serdar

  Merhaba iyi gunler benim 361 gün prim günüm eksik 9000 prim gününe ama 12 aylik prim borçumda ödenecek duruyor. Ben bu 12 aylik prim borcumu ödesem 361 günlük prim günüm tamamlanirmi acaba ? Kısacası borçlu gozuken prim gunlerim ödemeden prim günü olarak sayiliyormu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödenmeden hizmet olarak sayılmaz.

 3. Vesile

  Merhaba ; Yapılan ihyanın yapılandırması varmı ? Ücretsiz izne çıkarıldığım için sgk primlerim yatmamış , bu süre içerisinde devletten para aldım kalanı işveren bankadan yatırdı . Bu süre içerisinde evden çalıştım firma iyi iş yaptı . Bu konuda ne yapabilirim ? Bu işyerinde İki yıldır çalışıyordum 30.09.2021 itibari ile işimden çıkarıldım haklarımı nasıl alabilirim ? Yol gösterirmisiniz ? Teşekkürler.. Vesile

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılan ihyanın yapılandırması derken anlayamadım ? Tam olarak istediğiniz şey nedir Vesile hanım ?

 4. a

  merhabalar annemin 2000 öncesinde bağkuru vardı ama hiç ödeme yapılmadığı için günleri silinmiş ve e devlette de girişi gözükmüyor biz ne yaparak o giriş tarihini bulup mahkeme yoluyla e devlete işletebiliriz annemde 58 yaşında emekli olabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur tescili varsa o süreler ihya edilebilir. Tescil yoksa yapacak bir şey yok.

 5. filiz g

  Merhaba ,
  Ben 1972 doğumlu eczacıyım ve 30/11/1994 tarihinde bir eczanenin mesul müdürlüğünü yapacağım için eczacı odasına kayıt oldum.
  sonrasında 24/12/1997 bir eczaneyi devir aldım ve bağkur’a kayıt olmak için gittiğimde bana borcum olduğunu söyleyip uzun bir döküm çıkardılar. Meğer ben kısa dönem( 1 ay) mesul müdürlüğüm için odaya kayıt olduğum için otomatik bağkurum başlamış,bilmiyordum. O dönem bu borcu maddi olarak ödeyemeyecğim için sildirdim.Ayrıca eczanemi 1999 da kapattım. Ancak şu anda engelli bir çocuk annesiyim ve 2007 den beride bir eczanede yardımcı eczacı olarak SSK lı olarak çalışıyorum. oğlumdan dolayı erken emklilik hakkım var anacak genede yaşım tutmuyor. Ben 1994 dönemine ait oda girişimle bağkur’umu geriye alabilirsem emeklilik yaşımı doldurabileceğim.sizce bu mümkün müdür? ne yapmalıyım? şu an itibariyle ssk ve bağkur günlerim 7600 civarında yani gün eksiğim yok.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur tescili varsa ve oda kaydı da varsa evet geriye çekilebilir. Bu konuda net bu bilgi için bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya başvurun.

 6. gülseren

  merhaba ömer bey değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. annemin 2008-2014 yılları arasındaki silinen bağkur borçlarını 7256 kapsamında satın alıp ihya etmiştik. bu işlem 2008 yılı öncesi silinen bağkur borçlarını kapsamıyordu. annemin şirketi 2004 yılında ticari gazetede faaliyete geçmiş. bu geriye kalan 2004-2008 yılları arasını 7326 ile ihya edebilir miyiz? eğer edebilirsek sizce tahmini ne kadar bir borç çıkar ve e-devletten hesaplayabilir miyiz? çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef tescil yoksa o tarihlere çekemezsiniz kaydı.

   1. gülseren

    cevabınız için teşekkür ederim. tescili ticaret odasından belge ile şirketin kuruluş yılı olan 2004 yılına aldırmam mümkün müdür?

    1. Ömer Meriç

     01.10.2008 tarihi öncesi için tescil hakkınız yok kanunen. Anladığım kadarıyla zaten 01.10.2008 tarihi sonrasındaki hizmeti 7256 Sayılı yasa kapsamında ihya etmişsiniz. Öncesi için yapılacak bir şey yok.

 7. Serdar

  Ben e devlet uzerinden ihya başvurusu yaptim 11 aya kadar odeyebiliyorum acaba o zamana kadar odeyemessem bir sıkıntı olurmu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Kasım 2021 son ödeme tarihi. Bu tarihe kadar ödeme yapmazsanız bozulur.

 8. berke

  Merhaba Ömer bey,
  Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için şükranlarımı sunarım.
  Ben şubat 1977 doğumluyum, 1999 nisan sgk girişim mevcut, 21 yıldır kesintisiz olarak çalışıyorum 7450 gün ödemem var, bundan bir kça yıl önce öğrendim ki 1995 yılında bir ltd şirket ortaklığımdan bir bağkur girişim yapılmış ancak hiçbir ödeme yapmamıştım tabi. bu yeni yasa kapsamında silinen bu hizmeti ve borcu ihya başvurusu yaparak ödemsini tamamladım ve canlandırdım. Şimdi sormak istediğim emeklilik zamanı bu işlemin bana ne gibi bir faydası olacak, birleşme yaptırırsam başlangıç tarihim 4 yıl geri gidecek ve emeklilik yaşına da etkisi olacak doğrumudur? eğer evetse birleştirme için başvurumu ne zaman ve hangi kanala yapmalıyım.
  şimdiden teşekkürlerimle.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Eğer ihya ödemesini yaptıysanız zaten giriş o tarihe çekilir. Hem erken emekli olmanızı sağlar hem de maaşınıza 2000 öncesi hizmet olduğundan artı olarak yansır. İhya ödemesini yaptıysanız ayrıca birleştirmek için dilekçe ile başvurmanız gerekmiyor. Emeklilik dilekçesi verdiğinizde zaten SGK tüm hizmetleri birleştiriyor.

 9. Orhan

  Merhabalar Ömer Bey; 1996 yılında 3 aylığına götürü usulde dükkan işlettim. 3 aylık vergimi verdim. Fakat Esnaf ve Sanatkarlar odasında kaydım açık kalmış. 2008 yılında bağkur borcumun olduğunu öğrendim. Meblağ büyük olunca gidip sıfırlattım. Şimdi 1800 günlük 4 C sigortalıyım. Ben sıfırlattığım tarih olan 2008’den geriye 1996 yılına kadar ki dönemin ihyasını yaptırabilirmiyim? Yani bana 12 yıllık süreç lazım. Yoksa 1996’dan günümüze kadar olan tarihe kadar isterlermi? İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer dediğiniz gibi ise 30.04.2008 tarihine kadar olan kısım için ihya edebilirsiniz.

   1. Serdar

    2021 ihya ödemelerini peşinmi ödüyoruz yoksa taksitlendirebiliyormuyuz?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İhya ödemelerine taksit yok. Peşin yapılması gerekmektedir.

  2. Leyla

   Merhaba birşey öğrenmek istiyorumacaba bağkur ihya borcunu ödemek için bankalar kredi vrriyormu bir bilginiz varmı. Gerçi konunuz dışından bir soru oldu yinede teşekkür ediyorum.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba Leyla Hanım. Henüz bir protokol yapılmadı bankalar ile. Eğer ödeme yapmanız durumunda emekli oluyorsanız kredi olması halinde siz de yararlanabilirsiniz

    1. Leyla

     Evet emeklilik hakkını kazanıyorum umarım kredi protokolu imzalanır teşekkür ediyorum selamlar.

 10. Doğukan

  Merhabalar,ek5 tarim sigortasina 2015 yilindan 2018yilinin 6.ayina kadar odemistim. O gunden itibaren 7256 sayili kanunun cikisina kadar odenmemis 2 senem vardi. Yapilandirma talebinde bulunmadigimiz icin ogunler suan da aktif olarak gozukmemekte. Suanda da sigortayi odeyemedigim icin 7ay borc gozukuyor. 7326 sayili kanunla yapilandirmak istiyordum ama sadece 7 ayi gorebiliyorum e devlette. 2018 2020 arasinda ki gunleri de yapilandirabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer dilekçe ile onları sildirmediyseniz evet 7326 sayılı yasa kapsamında yapılandırabilirsiniz.

 11. Serdar

  Merhaba iyi gunler ben 25 yil esnaf bagkuru odedim yaşimi bekliyorum 1996 yılı isteğe bağlı sigorta numaram var 2 defa odedim onu acaba isteğe bağlı sigortaya geçsem 56 yaşimdan önce emekli olabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Serdar Bey. Mevcut süreyi beklemeniz gerekiyor. İsteğe bağlı sigortaya geçiş mevcut şartları değiştirmez.

  2. Serdar

   Isteğe bağli sigorta sadece maasım konusundamı avantaj saıyor

   1. Ömer Meriç

    Nasıl yani Serdar Bey. Anlayamadım ?

    1. hrn

     Hocam merhabalar. SGK internet sitesinde şöyle bir yazı gördüm ‘4/b (Bağ-Kur) sigortalıları, ihya borçları için sigorta dosyalarının olduğu yerdeki SGİM / SGM’ye 01/07/2021 – 01/11/2021 tarihleri arasında başvuru yapabileceklerdir.” Ben 31 Ağustos son başvuru tarihi sanıyordum, değişti mi acaba son başvuru tarihi.

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Son başvuru tarihi 31 Ağustos. Eğer uzatılmazsa öyle.

 12. Adem

  Mrb ömer bey ben 1992 yılında sgk girişim var toplamda 5 gün gözüküyor 1998 3 ayinda işte bağlı bakurlu oldum 9/8/1968 doğumluyum 9 yıl 6 ay bakur yatırdım sonra madi durumdan yatıramadım 2013 sgk bi ise girdim sgk toplam 170 günün gözüküyor 2014 den berri hiç bir faaliyetim olmadı bu yeni yasadan nasıl yararlana bilirim de emekli olabilirmiyim. simdiden cok tesekkur ederim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin durumunuza bakılırsa bu yasada sizin için bir şey yok. Yapmanız gereken SSK kapsamında çalışmaya devam etmek ve sskdan emekli olma yoluna bakmak.

 13. Ahmet

  Merhabalar. Dayım üç ay önce geçmiş senelerin bağkur borcunu ödeyip emekli olmak istedi. 33 bin TL borç çıktı bunun 5 bin TL sini ödedi. Şu anda bu yaptığımız işlemi iptal edip parayı iade alıp 1 temmuz dan sonra başvuru yapıp daha uygun borç ile emekli olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya işleminde kısmi ödeme olmaz. Zaten süresi dolduysa iptal olması gerekir.

 14. Fahrettin

  Merhabalar,
  şubat ayında yeniden yapılandırma başvurusunda bulundum ama yeni kanun kapsamında değil ben başvurduğumda süresi bitmişti. 4b ek 17/19 kapsamında ama ödeyemedim bunun bana zararı olur mu? ve yeni çıkacak olan yapılandırmadan faydalanabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni çıkan yasa kapsamında yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

  2. Serdar

   İhya başvurulari e-devlet uzerinden ne zman acilacak acaba?

   1. Ömer Meriç

    01 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-devlette ekranların açılmış olması gerek Serdar BEY.

 15. Cengiz

  Merhaba, 7256 bağkur ihya başvurumu yaptım fakat, zamanında ödeyemedim, iptal edildi. 7326 ya göre yeniden bağkur borcumı ihya yolu ile yapılandırma yapailir miyim? E devlet de hala iptal edilen 7256 yapılandırma ekranı çıkıyor, Böyle bir hakkım var mı? Varsa nasıl yapa bilirim? Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 7326 sayılı yasa ile yeniden başvuru hakkınız var. E-devlette 01 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ihya 7326 yapılandırma ekranları açılacak. 01 Temmuz 2021 tarihinden sonra e devletten de yapabilir ya da bağlı olduğunuz SGK’ya form ile de başvurabilirsiniz.

 16. Serdar

  Merhaba iyi gunler ben esnaf bagkurundan tam 25 yıl prim odedim ve şimdi bagkurumu dondurmak istiyorum acaba dondurmam icin esnafla uğraşmayi birakmam mi gerekiyor yoksa esnafliğa devam ederken bagkurumu dondurabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ticari faaliyet devam ederken gerekli olan prim gün sayısını tamamlasanız bile bağkuru donduramazsınız. Dondurma olayı sadece torba yasa ile çıkar ve belli dönem öncesi ödenmemiş olan prim borçlarının silinerek hizmetlerin dondurulması düzenlemesini kapsar.

   1. Serdar

    Peki ne yapmam gerekiyor odemeye devam mi edeyim yoksa ticari faaliyetimi devrediyim

    1. Ömer Meriç

     Primi doldurduysanız ödemeye devam etmenin bir anlamı yok. İlla ki ticari faaliyet devam edecekse eşinizin adına aktarın en azından prim onun adına ödenir.

   2. hrn

    İyi günler Ömer bey, 8 ay önce 7256 sayılı kanun kapsamında durdurulan süreler için İHYA başvurusu yaptım ama ödeyemedim, şimdide yine aynı süreler için 7326 dan yararlanmak için tekrardan başvuru yapayım dedim. e devletten “4b kapsamında 01.05.2021 öncesi durdurulan hizmetlerin ihyası” seçeneğini tıklıyorum ama başvurum yapılmış gözüküyor. 18 Aralık 2020 başvuru tarihi, başvuru durumu Onay’da, toplam borç 4200 yazıyor. Ben mi yanlış yere giriyorum, önceki kanunda başvurduğum tablo çıkıyor karşıma. Ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim. Tşk ederim.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Sistemden kaynaklı sanırım. Başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile başvurabilirsiniz.

 17. Leyla

  Merhaba 1995 bağkur girişliyim sadece üç aylık ödemem olmuştu 2001 yılında işyerim battı ogünden bugüne bağkur ödeme yapmadım şimdi bende bu ihya yasasından yararlanabilirmiyim kendim ek5 sigortası ödüyorum nasıl bir yol izlemeliyim e devlet üzerinden başvurular ne zaman başlıyor bilgi verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Leyla hanım. Vergi kaydı ya da oda kayıtlarının devam ettiği tarihe kadar olan kısmı bu yasa kapsamında ihya edebilirsiniz. İhya yapılandırma başvurusu 01 temmuz 2021 tarihinden itibaren e devlet üzerinden başlayacak.

 18. Selcuk

  Slm Ömer bey tşk ederim yardımlarınız için sizden ricam meil adresime 7326 kanunu ile geçmiş silinen dönemleri min ihyası için bana dilekçe örneği gendere bilirmisiniz.tsk ederim bilgilerinizi paylaş diginiz için

  1. Ömer Meriç

   Dilekçe örneği yok şu an. SGK tarafından yayımlandığında sayfamızda 7326 SGK yapılandırma başvuru formları yayımlanacak.

 19. Selcuk

  Slm kolay gelsin ÖMER bey benim 09/04/1999 tarihinden 30/112003 tarihine kadar ticaret ile uğraştım odakayit tarihlerini resmi olarak esnaf odasından aldım vergi dairesin den aldım ticaret oda kayıt damda aldım yazılarımı yanlız SGK tescilde kaydım 2002 yılı görün mekte bunun için neyapa bilirim SGK tescilimi nasıl duzelt dire bilir ve o yıllara ayit pirimlerimi nasıl odeye bilirim yardımcı olur iseniz sevinir saygılar.simdiden tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Elinizde olan belgeler ve bir dilekçe ile bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurun. Dosya görmeden yorum yapamam. İncelesin SGK bir ama ben o tarihlere çekileceğini düşünüyorum tescilinizin.

 20. Hikmet

  Slm ömer bey ben yanlişla e devlete bakarken 7256 ihya talepde bulundum mart oldu silinmedi mayis geldi Dikkat!! Ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi.anlamadim gitti bu hic silinmezmi yatirana kadar faiz işliyor iptal olmamiş duruyor kafam cok karişik beni bu konuda aydinlatirsaniz cok sevinecem allah sizle olsun

 21. Hikmet

  Slm ömer bey ben yanlişla e devlete bakarken 7256 ihya talepde bulundum mart oldu silinmedi mayi geldi Dikkat!! Ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi.anlamadim gitti bu hic silimezmi yatirana kadar faiz işleriptsl olmamiş duruyor kafam cok katişik bu beni bu konuda aydilatirsaniz sevinecem allah sizle olsun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O uyarı çıkar ama bir sorun teşkil etmez. Borcu bitirmedi uyarısı kalkmaz. Sıkıntı edilecek bir durum yok.

 22. Sena

  Ömer bey merhaba annem esnaf bağkur da 76 ve 83 terk kodu ile iki kez durdurulan süreleri mevcut.. Şuan SSK lı başka biryerde çalışıyor ancak işletmeside açık. Son 7 yıl kapsamında SSK fazla olması için bağkur dan ihya için başvuru yapsak sadece son 1476-83 kodu ile durdurulan süreyi ödeme talebinde bulunabilirsiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet süreleri kısmi olarak ihya yapılamamakta. Bu sürelerin tamamını ihya edebilirsiniz.

 23. İsmail

  Merhaba ben Bagkur ihya başvurusu yaptım tebligat ödeme bilgisi 2 nisanda geldi ama ödenek miktari internet bankacılıktan görüyorum şuan yatırsam olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma kapsamında mı yaptınız başvuru ?

 24. hrn

  İyi günler, 31 mart ihya ödeme süresinin son günü. Ödemezsek bu hakkı tamamen kaybediyormuyuz. İlerleyen yıllarda muhtemel çıkacak olan torba yasadan yine ihya için faydalanabilirmiyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hakkınız yanmaz. Her zaman yapılandırma kapsamında ya da yapılandırma olmadan o süreleri tekrar borçlanma hakkınız var.

 25. ABDULLAH

  Ömer Bey ;
  25 yıldır 4/a sigortalı olarak çalışıyorum. Fiili hizmet süresine tabi bir (dökümhanede) işyerinde çalışıyorum. Fiili hizmet süresi şartlarını taşıyorum.Emeklilikte yaşa takılanlardanım.emeklilik yaşıma 3 sene var. Şöyle bir sorunum var işverenim art niyetli değil muhasebecisi kanunu atlamış bizi Fiili hizmet bildirgesi vererek beyan etmemiş.Normal bildirgeden beyan etmiş. Fiili hizmet sürem olsa şimdi emekli olacaktım.
  1) 4/a sigortalı için fiili hizmet süresinden yararlanma ne zaman başladı ?
  2) İşveren bu mağduriyetimizi gidermek için Geriye dönük bildirge verse olur mu ? İşveren iyi niyetli çok zararı olur mu?
  3) Siz bu konuda bize yardımcı olur musunuz yol gösterirmisiniz.hizmet bedeliniz karşılığında.
  Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Sizin meslek grubu ne zaman eklendi bilmiyorum ama sürekli vardı fiili hizmet zammı.
   2-geriye dönük bildirge değişikliği olması gerekiyor. Düzeltme amaçlı bildirgeler için aslında ceza uygulanmaz. Sadece belge kodu değişir geriye dönük. İpc uygulanmaz bu işlem için ama iyi araştırın. Sosyal Güvenlik Kurumuna da sorun.
   3- ücret karşılığı hizmet vermiyorum maalesef.

   1. ABDULLAH

    Çok teşekkür ediyorum Ömer Bey

 26. ABDULLAH

  7256 sayılı kanuna göre bağkur ihya yaptım. Ödeme tarih 01.03.2021 şeklinde tarih verildi. Bu süre uzadı diyorlar doğrumudur.? uzadı ise tarih nedir.? Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı ödeme süresi.

 27. cihan

  Merhabalar ben tarım bağkurlusuyum 2014 -2017 arası toplam 547 ihyası gereken günüm var kaç tl ödeme yapmalıyım? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma kapsamında mı başvurdunuz yoksa normal başvuru mu yapacaksınız ?

 28. berke

  merhaba,

  başvuru yapmak istediğimde aşağıdaki uyarıyı veriyor “Yapılandırma başvuru süresi sona ermiştir!”

  aşağıdaki gibi görüntülüyorum durumumu,bu hakkı tamamen kaybettim demek mi oluyor.

  Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Terk/Talep Tarihi Hizmet Süresi
  Mecburi Sigortalılık 23.03.1995 23.03.1995 0 yıl 0 ay 0 gün

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7256 yapılandırma son başvuru tarihi 01.02.2021 tarihinde sona ermişti. Eğer prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreniz varsa bu süreleri her zaman ihya etme hakkınız var. Ölmez o hakkınız.

 29. hrn

  Ömer bey merhabalar, Geçen ay ptt yolu ile dondurulan hizmet sürelerini ihya için başka şehirdeki sgk ya başvuruda bulunmuştum. Dün böyle bir sms mesajı aldım ” BAGKUR IHYA ISLEMINIZ SONUCLANMIS OLUP, (BAGKUR ) SERVISIMIZDEN TESLIM ALMANIZ GEREKMEKTEDIR” bunu almak mecburi mi acaba? başka şehirde olduğu için almasak oluyor mu. Bankaların internet bankacılığı sistemine de düşmüş ödenecek miktarı görebiliyorum. Yani evrağı almadan ödesem sorun çıkar mı? Elimde bulunsun diye ödeme planını E devletten de indirdim. Tşk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Gidip almanıza gerek yok. Size tebliğ ile göndermek zorundalar. Arayın dosyanızın olduğu SGK’yı. Borç tutarını teyit ettirdikten sonra yazıyı almadan ödeseniz de olur sıkıntı olmaz.

 30. Rıza

  İkibin yılı öncesinde esnaflık yaptım..vergi mükellefiyetim vardı, battım..bu günlerimi bağkura nasıl tescil ettiririm? Anayasada sigortalılık hakkı vazgeçilemez ve vazgeçilmesi istenemez bir haksa,bizden bu sigorta halkımızdan vazgeçmemiz nasıl isteniyor..zorunlu bağkur sigortası kurumca re’sen tescile tabiyken bizlere bu mağduriyet neden yaşatılıyor? sigorta tescil hakkımızı nasıl alabiliriz..bu mağduriyete mağruz bırakılan vatandaşlar için bir çalışma veya kolaylık varmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bununla ilgili yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Mevcut düzenleme bu hakka izin vermiyor.

 31. osman

  Merhabalar, 2018 Temmuz ayında vergi levham çıktı (serbest beslek) o günden bugüne bağkur primi ödemedim. Yeni çıkan yasa ile geçmişe dönük prim ve günlerimiz silinebiliyormuş. Sorum şu olacak; geçmişe dönük gün ve primlerimizi sildirdiğimiz takdirde istenildiği zaman borcu geri ödeyerek silinmiş günlerimizi geri kazanabiliyor muyuz yoksa bunun için belirli bir tarih beklemek mi gerekiyor. Cevaplarınız için teşekkür eder saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İstediğiniz zaman ihya etme hakkı var. Belli bir tarih bekleme zorunluluğu yok.

 32. MAHMUT YAMAN

  Geçen dönem 2018 yılına ait ihya başvurusu yaptım 1986 yılı tescilim var ama yetişemedim şimdi ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden ihya başvurusu yapabilirsiniz isterseniz. 31 Ocak 2021 tarihine kadar süreniz var.

 33. Murat

  1993-1997 arasında götürü usulde esnaflık yaptım. Muhtemelen Bağkur kaydım yapılmadı. E-devlette de Bağkur kaydım görünmüyor. O yıllardaki Vergi numaramı E-devlete girerek başvursam Şuanki ihyadan faydalanabilir miyim. Şu an memurum. Emekliliğe bu 4 yılı saydırabilir miyim. Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz tarihler için tescil kaydı yoksa olmaz.

 34. mustafa

  Ömer Bey merhaba,
  İhya başvurusu yaptım ve çıkan borcu ödedim. Edevletten baktığımda ihya günlerim hizmet gün sayımda görünmüyor. Sgk sistemine geçmesi için belli bir süre mi gerekiyor ya da sgk ya gidip bu günleri ekletmek için ayrı bir işlem mi yapmak gerekiyor.
  Telekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödedikten yaklaşık olarak 3-4 saat sonra sisteme yansıması gerekiyor. Belki e-devlette görüntülenemiyor olabilir ihya günleri. SGK’dan hizmet cetveli alarak görebilirsiniz ihya ile ödemiş olduğunuz günleri.

 35. Sevgi

  Merhaba annemin 2012 yılında çiftçi bagkuru olmuş bizim 2016 yılında haberimiz oldu kapattirdik hiç gün ödemesi yoktu o ara borcu ödeseydik olacaktı ben e devletten ihya nasıl oluyor diye bakarken başvuru olmuş farketmedim şimdi tahminim 1500gun oluyor ve 18600kusur boc görünüyor bunu ödesek bize ne karı olur annem şuan 60 yaşında primi tamamlamadan emekli olamaz herhalde birde bu başvuruyu iptal nasıl edebiliriz ve ödemezsek ilerde tekrar değerlendirecek olursak ihya yasasını tekrar başvuru yapilabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemezseniz iptal olur. Annenizin emekli olabilmesi için 15 yıl yani 5400 günü tamamlaması gerek. Ödemenize de gerek yok zaten. Öyle kalsın. 31 Mart 2021 tarihine kadar ödenmediğinde iptal olur. Daha sonra yine ihya hakkınız var o süreleri.

 36. Şuayip

  İyi günler e devlet de 7 bin güne yakın 74 bin lira borç yazıyor bu ödememiz gerekn borç mudur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya edilen tutar mı bu ? Eğer öyle ise evet ödemeniz gereken tutar.

 37. Murat m

  Ömer bey
  Bagkur sigortası zamanında kendi isteğimiz ile durdurursak ihya dan yararlanabilir miyiz. Yani ihya için illaki borçtan dolayımı sigortanın kapanıp iptal olması gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteğinizle durdurumazsınız. Ticari ya da Zirai faaliyeti kapatmanız gerekiyor. Ya da bu yazımızda belirtildiği gibi bununla alakalı kanuni düzenleme çıkması gerekmekte.

 38. Fikret

  Merhaba,
  01,01,1964 doğumlu, 1988 Bağ-kur kayıtlıyım. 6,400 gün Bağ-Kur, 1015 gün Ssk günüm var. Ayrıca 3180 gün ihya var
  (başvurdum ve yatırdım).
  (58 yaş ve 5400 gün veya 51 yaş 9000 tabiyim). Sorum şu;
  1) 1 yıl bekleyip 58 yaş 5400 primle mi emekli olmalıyım? ( Bu durumda yatırdığım parayı geri alacağımı varsayıyorum, mümkün mü geri almak?)
  2) Yoksa hemen yarın 51 yaş 9000 prim ile emekli mi olmalıyım?

  Ayrıca ikisinin arasında maaş farkı varmıdır?
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Maalesef parayı geri alamazsınız.
   2-Hemen yarın emeklilik dilekçenizi verin.
   3-İkisi arasında %25 civarında emekli maaş farkı olmakta.