Silinen Bağkur Günlerini Geri Alma 2019

4

Silinen bağkur günlerini geri alma hakkınız var. Malumunuz 2008/05. ay öncesi 60 aydan fazla, 2015/5. ay öncesi 12 aydan fazla ve son olarak 2018/Haziran ayı öncesi geçmiş dönem borcu olanların borçları silinmiş ve borçlu oldukları bu dönemlere ait hizmetler de dondurulmuştu. Dondurulan bu hizmetlerin borçlanma yapılarak yeniden SGK hizmetinden saydırılabilmesi işlemine bağkur ihya denilmektedir.

Bağkur günlerini satın alma olarak da adlandırabileceğimiz bu işlemin hesaplaması aylık bağkur prim tutarları üzerinden yapılıypr. Bağkur ihya hesaplama diğer adı ile bağkur silinen günleri geri alma konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bağkur’da silinen günler geri alınabilir mi ?

Bağkurda ilgili torba kanunlar gereği silinen diğer adı ile dondurulan hizmet sürelerinin her zaman geri alınması mümkün. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ihya dilekçesi ile başvuru yapılması gerekmektedir. İsteğe bağlı bağkur kapsamında 12 aydan fazla borcu olup bu borçları kanun gereği silinenler bu haktan yararlanamaz.

Bağkur silinen günlerin geri alınması

Bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan/silinen hizmet sürelerinizi ihya ederek emekliliğe saydırabilirsiniz. Ha şunu özellikle belirtmem gerekir ki bunu yapmak zorunda değilsiniz. Yani silinen günleri sadece talebiniz halinde ihya edebilirsiniz. Zorunlu değildir ve emeklilikte bu günler karşınıza çıkmaz. Silinen günleri satın alma ise çok basit. Yapmanız gereken aşağıda belirtilen belgelerle 4b-bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya başvuru yapmak.

Bağkur ihya başvurusu için gerekli belgeler şunlardır;

 • İhya talep dilekçesi. ( SGK’dan alabilirsiniz).
 • 1479-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • 2926-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir).
 • Kimlik fotokopiniz.

Bağkur kısmi ihya

İhya işlemi maalesef kısmi olarak yapılamıyor. Talepte bulunmanız halinde dondurulan hizmet sürelerinin tamamı için hesaplama yapılır. Benim dondurulan 10 yılım var ancak bana sadece 3 yıl lazım ve ben bunu ödeyeyim diye bir hak maalesef yok.

Bağkur ihya borcu hesaplama

Eğer ihya işlemini herhangi bir yapılandırma kanunu kapsamında yapmıyorsanız hesaplama talep tarihinde geçerli olan aylık bağkur primleri üzerinden yapılır. Yani talep tarihindeki aylık bağkur priminin dondurulan toplam hizmet süreniz ile çarpılması sonucu bulunur. Bağkur gün satın alma hesaplaması yapmak için güncel bağkur prim tutarlarına https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Bağkur ihya 2019 ( örnek)

Örneğin esnaf bağkuru kapsamında dondurulan 56 aylık hizmetiniz var diyelim. 2019/Nisan ayında bu dondurulan sürelerin ihyası için SGK’ya başvurmanız halinde hesaplama 2019 esnaf bağkur aylık primi üzerinden yapılır. Esnaf bağkur primi 2019 yılında aylık 882,51 TL . Bu durumda ihya için ödeyeceğiniz tutar 882,51*56= 49.420,56 TL olacaktır.

Bağkur ihya nasıl ödenir ?

SGK tarafından ihya borcunuza ilişkin yazının size tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde herhangi bir bankaya, PTT’ye, mobil ya da internet bankacılığı kanallarından T.C. numaranız ile ödeme yapabilirsiniz. Ödeme menüsü ise SGK Ödemeleri-Bağkur Prim-Bağkur İhya ödemesi.

Eğer 3 ay içerisinde ödeme yapmazsanız talebiniz iptal edilir ve geçersiz sayılır. Daha sonra yeniden talepte bulunarak ihya yapabilirsiniz. Ancak bu durumda hesaplama yeni talep tarihinizde geçerli olan prim tutarları esas alınarak yapılır.

Bağkur ihya affı 2019

Malumunuz en son 2018 yılında çıkan 7143 Sayılı Yasa ile bağkur ihya borçları af kapsamına alınmıştı. İlgili yapılandırma kanunu ile hesaplama prim borcunun olduğu dönemdeki prim tutarları üzerinden yapıldı ve gecikme zamları ile faizleri silindi. Hal böyle olunca ihya borçları neredeyse %60-70 oranında indi.

Normalde 150 bin lira ihya borcu çıkarılan kişiler 50-60 bin lira arası ödeyerek yapılandırma kapsamında ihya işlemini tamamladı.

2019 yılı için de yeni bir bağkur affı yasası gelebilir. Bağkur yapılandırma hakkındaki gelişmeleri https://sgkbilgisi.com/bagkur-affi/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Silinen bağkur günlerini geri alma 2020

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren bağkur primleri zamlanacak. Bu yüzden ihya yapmak istiyorsanız 31 Aralık 2019 tarihine kadar başvuru yapmanız durumunda hesaplama 2019 bağkur primlerine göre yapılır. 01 Ocak 2020 tarihinden sonra çiftçi bağkurunda ihya başvurusu yaparsanız dondurulan her ay için 931,50 TL’den, esnaf kapsamında ihya yapacaksanız da 1035 liradan borçlanma yapmanız gerekecek.

Uyarı: 2020 bağkur primleri netleşmediğinden tahmini belirtilmiştir.

Dondurulan hizmet sürenizi, hangi kapsamda bağkurlu olduğunuzu bize yorum bölümünden yazın. Ne kadar ödeme yapacağınızı hesap edelim. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. Cengiz kaplan

  Merhaba 2019 da bağkur ihya yapılandırmasi cikacakmi, 2100 gün bu kapsamda ne kadara düşer. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an bir çalışma yok maalesef. Yasa çıkarsa hesaplama yaparız.

 2. ali sorgun

  bizim sorunumuz şu : 1997 yılında eşimim işyeri açtım bağkur primlerini ödedim. bir sene sonra işyerini kapattım maliyeye bildirdim. fakar 2007 yılına kadar bağkur primi ödemeye devam ettim. bu günlerimi kurj sildi ve ödediğimiz paraları geri alabilirsiniz dedi. bu günleri nasıl saydırabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi kaydınız devam etmediği için maalesef saydırma hakkınız olmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.