Bağkur İhya Yapılandırma 2024 & Ne Zaman Çıkacak?

Bağkur ihya yapılandırma bağkur kapsamında prim borcundan dolayı önceki kanunlara göre dondurulan günü olanların en çok beklediği düzenlemelerden birisi. Bildiğiniz gibi en son Bağkur prim affı düzenlemesini de içeren 7440 Sayılı Yasa yayınlanmış ancak bu yasaya Bağkur’da ihya edilecek olan 01.05.2021 ve öncesi borçları dahil edilmemişti. Mevcut durumda daha önce silinen bağkur günlerinin geri alınması başlıklı içeriğimizde de anlattığım gibi bağkur ihyası günlük 230 TL üzerinden yapılıyor. İhya yapılandırmasında ise borçlar her bir yılın donmuş primleri üzerinden yapılıyor ve borç çok daha düşük oluyor. Bu içerikte ihya yapılandırması hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabileceksiniz.

Bağkur ihya ne demek?

Bağkurda ihya ne demek sorusu sık sorulduğundan öncelikle tanımı ile başlayayım. Bağkur ihya, dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılarak prim gün sayısına eklenmesi anlamına gelmektedir. En son torba yasalar ile 2021/05 dönemi ve öncesinde prim borcu olanların borçları silinerek hizmetleri dondurulmuştu. İşte dondurulan bu hizmet sürelerinin borçlanılarak hizmetten saydırılması işlemine bağkur ihya denilmektedir.

Bağkur ihya borcu hesaplama 2024

Bağkur ihyası normalde talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri üzerinden yapılmaktadır. Şu anda günlük güncel ihya tutarı 230,00 TL’dir. Ancak torba yasa ile bağkur ihya süreleri de af kapsamına alındığında bu durumda ihya işlemi ilgili dönemin primleri üzerinden hesaplanmaktadır. İhya affı ile örneğin 2010’da dondurulan 6 aylık prim varsa bugünün priminden değil 2010 yılının priminden hesaplama yapılmaktadır. Yıllara göre bağkur primleri sayfamızdan tüm yılların primlerine göz atabilirsiniz.

2024 torba yasada Bağ-Kur ihyası var mı?

En son yayınlanan 7440 sayılı yasada ihya affı düzenlemesi yer almadı. Türkiye Büyük Meclisi’nde devam eden torba yasa görüşmeleri de var ancak onlara henüz düzenleme dahil edilmedi. Farklı muhalif partilerden ihya düzenlemesinin eklenmesi teklifleri de Meclise sunuldu. Ancak güncel olarak henüz torba yasaya eklenmiş değil ve somut bir gelişme bulunmamakta.

Özetlemem gerekirse, bağkur ihya yapılandırma için şu anda atılmış bir adım ve düzenleme bulunmamakta. Eğer bu konuda bir gelişme olursa sayfamızdan takibini yapabilirsiniz. Saygılarımla.

Bağkur ihya başvurusu

Bağkur ihya borçlanması başvuruları elden ya da posta yolu ile bağlı olunan yani dosyanın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılmaktadır. E-devletten yapılamamaktadır. E-devlette toptan ödeme ihyası diye bir menü var orası farklı bir menü bunu söylemek isterim.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur İhya Yapılandırma 2024 & Ne Zaman Çıkacak?” üzerine 4 yorum
 1. Slm ben 01 06 1981 doğumlu behrem ülkü 2002 mart ayında esnaflık yapıyordum vergi mükelefiydim ancak bağkur a kayıt olmadım 2 yıl esnaflık yaptım bu günlerimi bağkur olarak alabilirmiyim yani ihya yapabilirmiyim şimdiden çok teşekkür ederim saygılar sunarım iyi günler.e

  Yanıtla
 2. 1979 Tarihinden beri Almanya’da yaşıyorum.1980 yılında çalışmaya başladım.
  01.05.2023 Tarihinde Emekli oldum.
  1975-1979 Arasında Ünüversite’yi okurken Türkiye de Yedek öğretmenlik yaptım.
  Türkiye den nasıl Emekli olabilirim.

  Yanıtla
Yorum yapın