Bağkur Affı 2020

79

Bağkur affı 2020′ de çıkacak mı ve ne zaman çıkacak ? Koronavirüs hastalığı ve sonrasında birçok işletmenin faaliyetine son verilmesi ve ekonomik sıkıntılar Bağkur yapılandırma beklentisini arttırdı. Bağkurlular prim erteleme, bağkur dondurma ya da sildirme beklentisi içerisindeler.

Peki bağkur yapılandırması çıkacak mı ? Prim erteleme nasıl olacak ve kimler yararlanacak ? İşte bağkur affı hakkındaki tüm sorular ve cevapları.

Bağkur yapılandırma 2020

2020 yılında yeni bir bağkur yapılandırma yasası çıkması halinde ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinir. Silinme işleminden sonra borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsamında taksitle ödenebilir. Bağkura af kapsamında 2020 yılında yapılandırma taksitleri ise 2 ayda bir ödenir.

Bağkur borç sildirme 2020

Yukarıda da belirttiğim üzere en son 7143 bağkur borçlarına af yasası ile 2018/Haziran ayı öncesi tüm bağkur borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu. Bağkur af 2020 yasası ile 2018/Haziran ayı sonrası bağkur borçlarını ödeyememiş olanların bağkur borçlarının silinmesi ve hizmetlerin de dondurulması gündeme gelebilir.

Asgari ücret üzerinden güncel bağkur primlerini öğrenmek ve mevcut prim borcunuzu sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkurluya yıl sonuna kadar ücretsiz sağlık hizmeti

Geçmiş prim borçlarından dolayı sağlıktan yararlanamayan bağkurluya ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere 31 Aralık 2019 tarihine kadar devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde kısacası devlete bağlı sağlık hizmet sunucularında ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Bu kişiler borçlu olsalar bile muayene ücreti ödemeyecekler. Ancak ilaçlar için bu durum geçerli değil. İlaçları para ile satın almak gerekecek.

Bağkur dondurma 2020

Geçtiğimiz sene 7143 yasası ile 2018/Haziran ayı öncesi ödenmemiş prim borcu olanların borçları silinmiş ve silinen dönemlere ait hizmetler dondurulmuştu. Ondan önce de 2015/Mayıs ayı öncesi 12 aydan fazla, 2008/Mayıs ayı öncesi ise 60 aydan fazla prim borcu olanların borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu.

Bağkuru dondurabilmek için torba yasa çıkarılması gerekmektedir. Dondurma işlemi her zaman geçerli olan bir hak değildir. Yukarıda belirtilen tarihlerden önce borç varsa zaten SGK dondurma işlemini otomatik yapmaktadır. Bu tarihlerden sonraki borçları dondurmak için ise yeniden torba yasa çıkarılması gerekiyor. Şu an için gündemde yeni bir torba yasa bulunmuyor.

Koronavirüs bağkur prim erteleme 2020

Alınan tedbirlere göre 2020/Nisan ayı son ödeme tarihli prim borçları için son ödeme tarihleri 6 ay süre ile ertlendi. Yani bundan şunu anlamamak gerekli. Prim borçlarının bu dönemde tamamen silinmesi ya da dondurulması imkanı gelmiyor. Sadece son ödeme tarihi uzatılıyor. Dolayısıyla primleri ödemeseniz bile gecikme zammı ve faizi işlemeyecek ve sağlıktan yararlanmaya devam edeceksiniz. Yeni bir gelişme olursa yani sildirme ya da dondurma gibi sayfamızda ayrıca duyurusu yapılacaktır.

Bağkur ihya 2020

Malumunuz bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta.

7143 bağkur borcu affı düzenlemesi ile bağkur ihya affı düzenlemesi getirilmiş ve ihya hesaplamasında dondurulan aydaki prim tutarları esas alınarak ve gecikme zamları ile faizleri silinerek hesaplanmasının önü açılmıştır. Dolayısıyla bağkur ihya düzenlemesi ile bağkur ihya borçları yaklaşık %60-70 aralığında düşmüştür. Bağkur prim affı 2020 yılında çıkarsa gelebilecek en önemli düzenlemelerden birisi de bağkur ihya borçlarına af olacaktır.

Dondurulmuş bağkur nasıl açılır ?

Bağkurda donduran hizmet sürelerinizi hemen ihya edebilirsiniz. Bağkur ihya başvurusu yapmak ve ödenecek tutarı hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/silinen-bagkur-gunlerini-geri-alma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Geriye dönük bağkur affı 2020

Bağkur konusunda özellikle geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı v.s. gibi kaydı olup bu kayıtlara istinaden bağkur tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük bir beklenti içerisinde. 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda ve ya vergi kaydı olup bağkura hiç tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara göre tescil hakkı yok.

2020 yılında çıkabilecek olası bir bağkurlulara af düzenlemesinde geriye dönük bağkur tescil hakkı düzenlemesi çıkar mı bilmiyorum ama büyük bir ihtiyaç olduğu malum. 2020 olası bağkur af düzenlemesinde geriye dönük tescil hakkının da verilmesini ve yer almasını istiyorsanız gündem oluşturmak yarar sağlayacaktır. Geriye dönük bağkur affı 2020 son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Geriye dönük bağkur tescili verilmesi ile ilgili birtakım çalışmalar var. Konu hakkındaki gelişmeler için https://sgkbilgisi.com/bagkur-geriye-donuk-borclanma-cikacak-mi/ sayfamızı takip edebilirsiniz.

Maliye kaydı olup bağ kur kaydı olmayanlar 2020

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vergi ve ya maliye kaydı olup bağkuru olmayanların tescil hakkı olmamakta. Yeni bir af olursa bu düzenlemeyi de içereceğini düşünüyoruz.

Bağkur borcu taksitlendirme 2020

4b bağkur geçmiş dönem prim borçlarınızı 6183/48. maddesi kapsamında her zaman taksitlendirme hakkınız var. Taksitlendirme için bağkur borç affı 2020 düzenlemesini beklemenize gerek yok. Bağkur 48. madde taksitlendirmesi ile borcun tutarına göre ve seçtiğiniz taksit sayısına göre ödemeniz gereken peşinatı ödedikten sonra borçlarınızı 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Tabi 48. madde taksitlendirmesinde dikkat etmeniz gereken husus şu. Bu taksitlendirme kapsamında faizlerin silinmesi söz konusu değil. Hatta faizli borcun üzerine taksit sayısına göre yeniden tecil/taksitlendirme faizi hesaplanmakta. Ortalama 10 Bin TL lik bir borç için 36 aylık taksitlendirmede taksit miktarı yaklaşık 450-500 TL arasında olabilmektedir.

SGK prim borcu affı 2020

Yeni bir yapılandırma kanunu çıkması tabi ki sadece bağkur prim borçları için olmayacak. Diğer tüm ödeme vadesi geçmiş işveren ssk prim ve idari para cezası borçları, isteğe bağlı sigorta borçları gibi Sosyal Güvenlik prim borçlarını kapsayacaktır.Borçların faizleri silinerek anapara üzerinden 18 aya kadar taksitle ödenmesi sağlanacaktır.

Yeni bir SGK affı düzenlemesi gelebilir. Yeni SGK affı hakkındaki tüm gelişmeleri https://sgkbilgisi.com/sgk-affi/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek ?

Şu an Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen torba yasa tasarıları ve gelecek olan tasarıların içerisinde bağkur borçlarına af gelmesi düzenlemesi yer almıyor.  Koronavirüs kapsamında alınan tedbirler içerisinde de bağkur yapılandırma düzenlemesi yer almıyor. Ancak ilerleyen süreçte yeni bir düzenleme çıkarılması beklenmekte.

Bağkur affı son dakika 2020

Bağkur affı konusunda son dakika gelişmeleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririz. Zira yeni bir gelişme olması halinde bu yazımızda duyurusu yapılacaktır.

En son bağkur affı ne zaman çıktı ?

En son af 2018’de 7143 sayılı torba yasa ile çıkarılmıştı.

Esnaf bağkur dondurma

En son bağkur dondurma 2018 Haziran ayı öncesi borçlar için gelmişti. Sonrası için şu an yeni bir düzenleme yok. Kanuni düzenleme olmadan borçların dondurulma imkanı olmaz. Kanuni düzenlemenin ne zaman çıkacağı konusunda şu an net bir tarih bulunmamakta.

Bağkur affı, bağkur dondurma ve sildirme konusundaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

79 Yorum
 1. Tuncay

  2013 – 2014 bağkur borcum var 620 gün bu borcumu yapılandıra bilir miyim ? Yapılandırırsam yapmam gerenler neler ve ne kadar borcum çıkar 620 gün için ne isterler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam.
   Şu an geçerli bir yapılandırma yasası yok maalesef. Eğer yeni bir yasa çıkarsa borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

 2. Hikmet

  Babam vefat ettı annemı emeklı yapmak ıstıyorum ama babam bogkur borcunu yapılandırmamıs yuklu bır para cıkıyo bagkur affı veya baska bor yoku varmı bunun icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yeni bir yapılandırma düzenlemesi görünmüyor hocam.

 3. Şengül

  Merhabalar 2005 2007 arası bağkur borcum vardı ve silinmiş görünüyor ozaman 2 kademe ve 130 TL civarında bağkur ödüyormuşum bunu yapılandırabilirmiyim ve ödeme tutarım ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma yok. Ancak dondurulan süreleri bugünkü bağkur prim tutarları üzerinden borçlanabilir ve o süreleri hizmetten saydırabilirsiniz.

 4. Oğuz

  Merhaba babamın 2004 te esnaf odasında kaydı bulunuyor fakat hiç bağkur ödemesi yapmamış durumda yapılandırmadan faydalanabilir mi ? Ve ne hangi yıldaki prim ödemesi üzerinden borç değerlendirilir bilginize ihtiyacım yardımcı olursanız çok iyi olur teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bağkur tescili var mı peki bu kayıttan dolayı?

 5. Tolga çelik

  Iyi günler babamin bağkur borcu var af çıkabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için bir çalışma yok. İlerleyen zamanlarda olur mu bekleyip görmek lazım. Bizi takipte kalın.

 6. Tolga çelik

  Ömer bey şimdi annem ve babam benim sigortadan yararlanıyordu babam ziyat odalarına beyan verdiği zaman ziyat odası babamı otamatik olarak bagkurlu yapıyor ama bundan bizim haberimiz yoktu en son annem ve babam hastanede muanne olana kadar bilgimiz yoktu eczaneden ilaç alırken aczaneci sigortaniz yok diyor ve ben sigortaya girdim ve sordum düzgün bilgi alamadım şimdi 6.115 lira bağkur borcumuz var şimdi biz bunu yatırsak devamlı bagkurlu olmadı için aylık 830 küsur ödememiz gerekiyormus nasıl yapabiliriz odemekmi ıyi yoksa affı beklwmwklmi

  1. Ömer Meriç

   Babanız kaç doğumlu Tolga BEY ?

 7. ömer

  Merhaba babamın daha önceden yapılandırılmış borcu var onu şimdi odeyebilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi kanun kapsamında yapılandırma yaptınız?

 8. Rasim

  Merhaba Hocam 1969 doğumluyum, ssk girişim 04,05,1986 3625 günüm var , birde bagkura odeyemedigim 721 günüm var 2019 da tekrar af çıkarmı ben ne zaman emekli olabilirim?Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda ssk kapsamında 5300 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Bağkura yeniden af çıkar tabi ki ama ne zaman çıkacağı belli değil. Af çıktığında 721 günü borçlanın. Askerlik yaptıysanız askerlik sürelerini de borçlanın.

 9. Sadık

  Askerden yeni geldim. 1 yıllık bağkur prim borcum birikmiş nasıl sildirebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarım bağkuru mu esnaf mı?

 10. Wahyettin

  Benim ssk dan 77 78 yilarinda girişim var yaklaşık olarak 1000 1.200 gunim var emekli olmasi icin nasil yapabilirim ve ya Yeni yasa çıkarmı bilgilendirir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bununla ilgili bir yasa beklemeyin. Emekli olabilmeniz için en az 3600 günü tamamlamanız gerekli.

 11. Cengiz

  Merhaba Emekli olmam için ihya yapılandırmasi yapmam gerekiyor ancak şu anda böyle bir şey mümkün gözükmüyor. Sizden öğrenmek istediğim şey 2019 da bununla ilgili torba yasa cikarmi. İkincisi ise eğer çıkarsa 180.000 binlerce olarak çıkarılan borç ihya yapılandırmasinda ne kadara düşer. Tşk.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için gündemde yok. Ama belli olmaz tabi ki. Büyük oranda düşüyor. Hangi dönemler arası tescil ve hangi kapsamda bağkur?

  2. Cengiz kaplan

   1997/98 yılları.

   1. Ömer Meriç

    1997 ve 1998 arası ise nasıl 180 bin lira çıkıyor onu anlayamadım. Dondurulan hizmet süresi 2 yıl ise borç çok az çıkar.

  3. Cengiz kaplan

   Pardon.. 1997/2006

   1. Ömer Meriç

    9 yıl için önceki Yapılandırmada ortalama 25-30 arası çıkmıştı. Olası bir af kanunu ile yine aşağı yukarı bu oranda borç çıkar.

 12. Cengiz kaplan

  Çok teşekkür ederim alakanız icin kolay gelsin

 13. Ercan

  Hocam 1990 2007 bagkur borcum 2007 af tan yaranlanmak icin basvuru yaptim fazla gelince bana vergi kayitta gore ode dediler.bende 2 yil odedim .terk edilmis sigortali yaziyor ben nasil bir yol izlemeliyim bugunlerimi geri alabilirmiyim bu arada 1972 dogumluyum tesekurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemiş olduğunuz kısım kadar hizmet satın almışsınızdır. Eğer onun haricinde varsa hizmet dilerseniz onu da satın alabilirsiniz.

 14. Ekrem

  Geriye dönük Bağkur affı çıktı ameliyat olduğum içinde faydalanamadım tekrar çıkmasını istiyoruz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an bu yönde bir çalışma yok. Ancak ilerleyen zamanlarda çıkması olası.

 15. hanefi özgür

  2019 bağkur ihya affı nezaman cıkar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için bir çalışma yok.

 16. Davut

  Merhaba eşimin babadan dolayı baba şirketine ortak olduğu için bağkur çapılmış ama ödenmemiş bize 14 bin kadar bi borç geldi altında icra falan yazıyor biz bunu ödemek istemiyoruz ne olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borçlarına şu an icra takibi yapılmıyor. Faiz işlemeye devam eder.

  2. Duygu

   Bir kisi bagkurlu iken ssk li olarak baska bir iste calisabilir mi.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evet çalışabilir ancak SGK denetimine takılabilir. İşyeriniz aktifse ve çalışan varsa kesinlikle onun sigortalılığını sağlayın.

    1. Duygu

     Su anda yukumlu oldugumuz calisan yok sadece şirket açik kapatmadik

     1. Ömer Meriç

      Sıkıntı olmaz o halde çalışabilir.

 17. Duygu

  Merhaba kizimin 01/01/2019 baslangic tarihli şirket ortakligi var fakat bugune kadar hic prim odenmedi biz bu borcu dondurabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borcunu dondurabilmeniz için yeni yasa çıkması gerekiyor. Maalesef şu an dondurma hakkınız yok.

 18. Ercan

  Ömer bey 1990 bağkur girişim var 2006 affına kadar açık kaldı bende başvuru yaptım borç odeyemecek kadar çok çıkınca.vegi kaydı üzerinde ödeme yaptırdılar.oda 12 ay gibi bir süre yatırdım bankaya şimdi bunu ihya yada bugünleri geri alma veya hizmete kazandırma olanağım var mı terk edinmiş sigortalı yazıyor.basvuru yapsam geri alabilirmiyim teşekürler. 1972 doğumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreniz varsa bunları canlandırabilirsiniz.

 19. bülent çelebi

  2018 haziran ayından 2019 senesi aralık sonuna kadar 19 aylık borç çıkardılar.
  1985 yılından beri SGK ( GSk) lı olarak pirimlerimi ödedim. 2019 eylül ayında yaşım doldu emeklilik için müracaat ettim ve emekli olmam gerekirken bağkur borcum nedeniyle durdurdular.
  Bu sorunu nasıl çözebilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden böyle bir şey yapıldı ki ? Onu anlayamadım ?

 20. Cihan

  Slm hocam 9 aylık bagkur borcum var bunun ana parasını ödemek istiyorum af ne zaman gelir yada yapılandırsam mi daha ıyi olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Af ve yapılandırma aynı şey. Şu an çıkmadı ama yakın bir zamanda çıkmasını bekliyoruz.

 21. Sevil

  26 aralik 2019 da bagkur yaptirdim bagkuru kapatabilirmiyim dondurmak veyatta sildirebilirmiyim fakat suan 940 lira borcum var sonrabesimden yararlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı bağkursa dilekçe ile durdurabilirsiniz. Esnaf ya da tarım bağkuru ise kaydınızı sonlandırmak şartıyla kapatabilirsiniz. Borç silinmez.

 22. Ali

  Bağkur tescil tarım da var esnaf bağkurunda geriye dönme yok kaydın varsa var nasıl adalet hak hukuk bu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için kanun çıkarılması ve varsa kayıtlı verginize istinaden geriye dönük tescil hakkı verilmesi gerekiyor. Aksi halde esnaf bağkurunda geriye dönük borçlanma hakkınız olmaz.

 23. mehmet

  ömer bey merhabalar esnafım ve bağkur borcum var taksitlendirebilirmiyim veya borç ve gün sildirebilirmiyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sildirme hakkınız yok. Taksitlendirme hakkınız var. Ancak faiz uygulanır mevcut borca taksit halinde. Yapılandırmayı beklemeniz yararınıza olur.

 24. HALİL ARSLAN

  Ömer bey merhaba 2017’nin 10.ayında açmış olduğum işletmemi 2018’in 10.ayında kapattım.2018 hazirandan önceki borçları çıkan yasa ile sildirdim. Yalnız 2018 hazirandan , işletmemi kapatmış olduğum tarihe kadar yani 2018’in 10.ayına kadar 5 aylık borcum bulunmakta ve faiz işlemekte acaba taksitlendirme hakkım bulunmakta mı? 6183 yasasında taksitlendirme için başvuru yapılan günden 1 sene öncesini kapsar diyor bu yüzden taksitlendiremiyor muyum ? Taksitlendirmeyip yeni yasayı beklediğimde bir icra işlemi vs olur mu ?
  ilginiz için teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksitlendirme hakkınız var hocam. Son 1 yıl diye birşey yok diye biliyorum yanlış bilmiyorsam. Ama aciliyet yoksa yapılandırma beklemenizi öneririm.

   1. HALİL ARSLAN

    teşekkür ederim sadece faiz işleniyor değil mi herhangi bir icra haciz işlemi olmuyor değil mi bir bilginiz var mı acaba ?
    teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Bağkur prim borçları için şu an icra uygulanmıyor. Sadece faiz işlemeye devam eder sıkıntı olmaz.

 25. Sefa

  Babam 01.05.1995 tarihinde tütün ekimi yapmış
  4079 günü bulunuyor. 01.03. 2011 tarihine esnaf Bağ-Kur geçiyor ve 2310 günü var. Babam 1969 doğumlu. Babam ne zaman emekli olabilir. Hizmet birleştirme de yaptırdık. Askerlik saydırma dik. 1997-98-99 yıllarına ait tütün kocanlari mevcut. Fakat SGK vermedim af için bekletiyoruz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle geriye çekilmesi gerek tescilin. Çekildiği tarihe göre net bir emeklilik yaşı hesaplaması yapılır.

 26. budak derinkök

  selamlar 2005 den beri bağkur borcum var .2007 de şirket kapanışı istedim şirketi maliye 2011 de kapattı.devlet borcu işletti şu tarih itibariyle 100000 (yüzbin) TL BORCUM VAR 10 YIL HİZMETİM SİLİNDİ EMEKLİLİK KAZANMAMA RAĞMEN emekli OLAMIYORUM.bu borcu nasıl ödeyebilirim,bir yöntemi var mı iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgkya talepte bulunarak ödeyebilirsiniz. Başka bir yolu yok.

 27. Sultan

  1988den uzerimde bakkal dukanim vardi bagkurum odendi saniyodum muhasebicim bir gun bile odeme yapmamis ama esnaf odasinfa kaydim bulunuyor bu arda 1959 dogumluyum enekli sansim yokmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer tescil açıldı ise borçlanma yaparak emekli olma hakkınız olacaktır. Tescil yoksa maalesef olmaz.

 28. Fethi demir

  Merhaba, 2008 yilinda 8 yıllık Bağkur borcunu aildirdim. Ve sonrasında yaklaşık 21 aylık birikim yine oluştu. Yaklaşık 20 bintl. SGK icra için tebliğat gonderdi. İs yerini kapattım ve işsizim. Taksitlendirme yapsam dahi odeyemicem. Kaldı ki faydalanamadigim birseyin parası isteniyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Adıma ev bir taşınmaz mevcut. İcra ile satışı mi çıkarılır. Oluruna bırakıp yasayı mi beklemeliyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece banka hesaplarınıza, taşınır ve taşınmazlarınıza bloke konulur. SGK şu an satış yapmıyor. Ancak en azından icrayı kesmek adına taksitlendirip bir kaç taksit ödemeye çalışın. 36 aya kadar bölebiliyorsunuz borcu.

 29. Neslihan

  Merhaba 2 yıldır faaliyette olan iş yerim var Bağkur borcum Faziyle birlikte 21.000 suan ödenmezse hapislige kadar gidilecek diyor .naısl taksitlendirebiilirm yardımcı olurmusunuz haciz gelsin istemiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgkya başvuru yaparak 36 aya kadar taksitlendirme yapabilirsiniz. Senelik faizi ortalama yüzde 15 civarı.

 30. ismet odabaşı

  merhaba 4 yıl önce oğlumun ssk sağlık güvençesinden yararlanabilmek için esnaf bağkur kaydımı tamamen sildirdim çok pişmanın geri alma şansın var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Terk ettiğiniz tarihe kadar olan hizmetleri satın alabilirsiniz. Vergi terk tarihinden sonraki süreleri satın alamazsınız.

 31. Hamit

  Mrb 2002 senesinde iş yerim vardı çalışkanlarım da vardı iflas nedeniyile sgk yatıramadım borçlar silinir mi aceba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır borçların silinmesi gündemde değil.

 32. Marilena

  Mrb benim bakur borcum var silinir mi aceba ya da nasıl bir aff gelecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçların silinmesi için kanuni düzenleme çıkması gerek. Şu an yok düzenleme.

 33. Sinan

  Babaannemin af sayesinde borcu 40bin oluyordu yine ayni şekilde bir af gelirmi normal borcu heralde 80 bin di

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer af ihya borçlarını kapsarsa evet düşebilir.

 34. Adem

  Merhaba hocam Devletin genç yatırımcılara 1 sene Bağkur desteğini muhasebecininde işgüzarlığı sonucunda 9 gün ile kaçırmış oldum Vergi girişi yapmadan öncede koskep kursunda hocanın vergi girişi yapılıp bundan faydalanabiliceğimiz söylenmişti Bunun sonucunda 15 küsür bin tl borcum gözüküyor hal böyle olunca vergiyi işi gücü bırakmak zorunda kaldım bunun bi hal çaresi varmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genç girişimci desteğinden geriye dönük yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken vergi dairesinden yazı alarak Sgkya vermek.

 35. Hülya

  Merhaba, eşim SSK’dan emekli olma hakkını kazandığı halde, bağkur borcu yüzünden 8 aydır emekli olamıyor. 22.000 ₺ bağkur borcu var. Emekli olamadığı için her ay üzerine ekleniyor. Bunun için ne yapabiliriz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemekten başka çare yok emekli olmasını istiyorsanız. Ya da silinme düzenlemesini beklemeniz gerekir. Bağkur borç dondurma düzenlemesi belki yakın zamanda çıkabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.