Bağkur Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek, Nasıl Olacak 2020

119

Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek ?  Yakın zamanda resmi gazetede yayımlanacak olan torba yasa ile prim borçlarının yeniden yapılandırılması için 31 Aralık 2020 tarihine kadar yeniden yapılandırma başvuruları yapılabilecek. Yeni bağkur affı yasası;

 • 2020/Ağustos ayı ve  öncesi prim borçlarının yeniden yapılandırılması,
 • 2020/Ekim ayı ve öncesi prim borçlarının silinmesi ve dondurulması,
 • İhya borçlarının af kapsamına alınması gibi önemli düzenlemeler içeriyor.
 • Yeniden yapılandırma, dondurma ve sildirme düzenlemelerinin detayı yazımızın devamında verilmiştir.

2020 bağkur yapılandırma nasıl olacak ?

Yakın zamanda resmi gazetede yayımlanacak yeni af yasası ile;

 • 2020/Ağustos öncesi ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinecek.
 • Silinme işleminden sonra borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsamında taksitle ödenebilecek.
 • Bağkura af kapsamında 2020 yılında yapılandırma taksitleri ise 2 ayda bir ödenecek ve dileyen prim borçlarını 36 aya kadar taksitlendirebilecek.
 • Bağkurda daha önce çeşitli yasalar gereği dondurulan ve silinen dönemler ihya affı yasası kapsamında yeniden yapılandırılabilecek.
 • Prim borcu olanların 2020/10 dönemi ve öncesi borçları silinecek ve  hizmetler dondurulacak.
 • Daha önce 7143 ve öncesi kanunlarla prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma devam etse de bitmiş olsa da yeni yasa ile borçlarını yapılandırabilecek.
 • Bağkur 6183 48. madde taksitlendirmesi yapanlar taksitlendirme devam etse bile başvuru yaparak kalan borçları için yeniden yapılandırma yasasından yararlanabilecek.
 • Aşağıda sildirme ve dondurma işlemlerinin nasıl olacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilecek.

2020 Bağkur yapılandırma başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

Bağkur borç yapılandırma yasasının resmi gazetede yayımlanmasının ardından;

 • Bağkur borç affı kapsamında yeniden yapılandırma için başvurular herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • İhya borçlarının yeniden yapılandırılabilmesi için ise başvurular bağkur dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Elden ya da internetten yapılabilecek.

E-devletten/internetten bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak ?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılandırma başvurularının online olarak e-devletten alınması beklenmekte. Kanun resmi gazetede yayımlandığında ve e-devlette başvuru menüsü açıldığında online bağkur yapılandırma başvurusunu nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir.

2020 Bağkur yapılandırma başvuru formu ve gerekli evraklar

Bağkur borcu yapılandırma yapılandırma başvurusu için ;

 • Sadece mevcut borcu yapılandırmak için yapılandırma başvuru formu yeterli olacaktır. Kanun resmi gazetede yayımlandığında bağkur yapılandırma ve ihya yapılandırma başvuru formu bu sayfamızda paylaşılacaktır.
 • Eğer ihya yapılandırması yapılacaksa bu durumda tarım bağkuru için 2926 İB formu, esnaf ya da şirket ortaklarının da 1479 İB formlarını başvuru formu ile birlikte vermesi gerekmektedir. Sigortalılık belgelerini buradan indirebilir ve nasıl doldurulacağı konusunda bilgi alabilirsiniz ⇒ Bağkur sigortalılık belgesi indir.

2020 bağkur borç sildirme nasıl olacak ?

Bağkur faiz affı yasasında en büyük beklentiler arasında yer alan bağkur borcu sildirme düzenlemesi ile torba yasa ile belirlenen dönemler öncesindeki tüm ödenmemiş prim borçları silinecek ve bu borçlu sürelere istinaden hizmetler dondurulacak. Borç sildirme düzenlemesi aşağıdaki gibi olacak;

 • 2020/Ekim ayı ve öncesinde ödenmemiş prim borcu olanlar yapılandırma Kanunu resmi gazetede yayımlandıktan sonra 2 ay içerisinde borçlarını ödemez ya da yeniden yapılandırma başvurusu yapmazsa iki aylık sürenin sonunda 2020/Ekim ayı ve öncesi tüm borçlar silinerek hizmetler dondurulacak.
 • Torba yasanın yayımlanması ile birlikte 2 aylık süreyi beklemeden aşağıdaki örnek dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak sildirebilirsiniz.
 • Aktif kayıtları devam edenlerin borçlar silinip hizmet dondurulduktan sonra tescilleri 01 Kasım 2020 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.

2020 bağkur dondurma nasıl olacak ?

Aslında bağkur gün sildirme ve bağkur borcu dondurma aynı şeylerdir. Yani bağkur borç silme kapsamında borçlar silinir ve bu sürelere ait hizmetler dondurulur. Bağkur prim dondurma düzenlemesi yeni torba yasada yer almakta ve yukarıda anlatıldığı gibi uygulanacaktır.

Bağkur dondurma dilekçesi 2020

Bağkur prim borcu sildirme düzenlemesi ile ödeme vadesi geçmiş prim borçlarını sildirmek için aşağıda örneği verilen bağkur borç dondurma ve bağkur prim sildirme dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 • …../…../….. tarihinde resmi gazetede yayımlanan …… sayılı Kanun gereği prim borçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

2020 bağkur ihya affı nasıl olacak ?

Malumunuz bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta. Mevcut durumda dondurulan hizmetlerin ihyası yani canlandırılması talep tarihinde geçerli primler üzerinden yapılabilmekte. Torba yasa ile bu sürelerin de yeniden yapılandırılması konusunda hak verilecek ve borçların yaklaşık %50-60 arasında indirimli ödenmesi sağlanacak. Bağkur ihya başvurusu yapmak ve ödenecek tutarı hesaplamak için hemen silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 geriye dönük bağkur affı çıkacak mı ?

Bağkur konusunda özellikle geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı v.s. gibi kaydı olup bu kayıtlara istinaden bağkur tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük bir beklenti içerisinde. 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda ve ya vergi kaydı olup bağkura hiç tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara göre tescil hakkı yok.

2020 yılında çıkak olan bağkur affı yasasında ne yazık ki bu düzenleme yer almıyor. 2020  bağkur af düzenlemesinde geriye dönük tescil hakkının da verilmesini ve yer almasını istiyorsanız gündem oluşturmak yarar sağlayacaktır. Bu yüzden yazımızın sonundaki yorum kısmından görüşünüzü iletmeniz yarar sağlayacaktır. Geriye dönük bağkur affı 2020 son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek ?

Yeniden yapılandırma düzenlemesinin 2020 Kasım ayı içerisinde yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Zira torba yasada son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 olarak yer almakta. Kanunun yürürlüğe girmesi ile ilgili son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur borcu taksitlendirme 2020

4b bağkur geçmiş dönem prim borçlarınızı 6183/48. maddesi kapsamında her zaman taksitlendirme hakkınız var. Taksitlendirme için bağkur borcu affı düzenlemesini beklemenize gerek yok. bağkur borç taksitlendirme ile borcun tutarına göre ve seçtiğiniz taksit sayısına göre ödemeniz gereken peşinatı ödedikten sonra borçlarınızı 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Tabi 48. madde bağkur prim borcu taksitlendirmesinde dikkat etmeniz gereken husus şu. Bu taksitlendirme kapsamında faizlerin silinmesi söz konusu değil. Hatta faizli borcun üzerine taksit sayısına göre yeniden tecil/taksitlendirme faizi hesaplanmakta. Ortalama 10 Bin TL lik bir borç için 36 aylık taksitlendirmede taksit miktarı yaklaşık 450-500 TL arasında olabilmektedir.

Bağkur affı, bağkur dondurma ve bağkur borcu silme konusundaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

119 Yorum
 1. Ali Balcıoğlu

  Merhaba Üstat, 1986 Bağ-Kur luyum. Af tarihleri içerisinde fiili olarak müracaatlarım oldu ve bana siz terk etmiş sigortalısınız ve bu aftan yararlanamazsınız denildi ve ben de itimat ederek inandım. Fakat daha sonra benim durumumda olup aftan yararlananları görünce CİMER üzerinden konunun üzerine gittim. 10 defa yazdığım şikayet dilekçelerimden sonra bana, sizi ihya ediyoruz diyerek 230 bin tl yatırırsanız emekli olursunuz denildi. Ben de ihya olayını af kapsamı içerisinde değerlendiriliyor zannettim fakat öyle değilmiş. Bu arada benim Bağ-Kur olayımı terk ettiğime dair bir dilekçem ve imzam yoktur ve bunu da resmi olarak belgeledim. Af tarihleri içerisinde fiili olarak yapmış olduğum müracaatlarımda şahitlerim de vardır. Fakat benden af tarihleri içerisinde resmi müracaatınız yok diye sizi yararlandıramıyoruz diyorlar. Ne yapmam doğru olur. Mahkeme açsam bir sonuç alabilirmiyim ? Saygılar..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ihya edilecek süreler varsa gelecek olan yeni yapılandırma yasası kapsamında ihya süreleri de yer alıyor. İhyası yasası kapsamında dondurulan hizmet sürelerinizi yeniden yapılandırma hakkından yararlanabilirsiniz.

 2. Şerife

  Merhaba 1997 senesinde vergi kaydım var ancak bağkur kaydim yok 2021 senesinde erken emeklilik için bağkur kaydı affı gelme durumu olacakmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tescil kaydı olmayan dönemler için maalesef geriye dönük tecil düzenlemesi torba kanunda yer almıyor.

 3. Volkan

  Öncelikle iyi günler. Yeni vergi borcu SGK ve idari para cezası yapılandırması , bağkur prim borçları ve gecikme faizleri içinde geçerli olacak mı ? Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi hem yapılandırma olacak hem de dilerseniz 2020/10 dönemi öncesi prim borçları tamamen silinebilecek.

 4. Çigdem

  Kız kardeşimin 5 yıllık işlettiği dükkan dolayisiyla bagkur borcu var ve tedavi gerektiren rahatsizligi yüzünden hastaneye gidebikmesi için sgk ya gidip taksitlendirdik ve 1 taksidini ödedik.Şuan yirmi bin kadar borç görünüyor ama ödeme durumu yok dükkanıda kapatti nasil bi yol izlememiz gerekiyor ve eşinin sigortasina geçiş yapabilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan taksitleri ödemezse taksitlendirme bozulur ve yeni yasa gereği borçların tamamı silinerek hizmet dondurulur. Zaten dükkanı kapattı ise eşinin güvencesi varsa borçlu olsa bile eşinin sigortasından yararlanır.

 5. Atilla evliyaoglu

  Geriye donuk bagkur sigorta tescili,ni yaptiramamis oda uyelerinden birisiyim 2008yilinda cikan yasa ile bu imkan elimizden alindi.insallah simdi yeni torba yasa calismasi ile tekrar umitlendik insallah sizlerin de bu konuya duyarli olmasi sayesinde ,bu madde de yasaya alinir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dediğiniz düzenleme biraz zor ama inşallah diyelim.

 6. veli ocak

  sayin omer bey ilginize cok tesekkur ederim ssk sevkiyle hastaligim tespit oldu ve haziran ayinda emeklilik olumlu denildi fakat hastalik nedeni ile emeklilik onaylanmasina ragmen bagkur borcu neden devam ediyor anlam veremedim calisamayan insanin bagkur borcu neden devam eder hastaligim surecinde isleyen borcumu sildirme imkani olurmu t tesekur eder saygilirimla allaha emanet

  1. Ömer Meriç

   Yasal düzenleme geçmiş borçların silinmesini içerirse sildirme hakkınız olur sizin de. Yasa çıkınca görüşelim tekrar. Saygılar.

 7. Fethi

  Merhaba hocam, ben küçük bir işyeri açacağım. Buna istinaden açacağım yer basit usul olacak. Basit usulde otomatik olarak bağkur devreye giriyor mu? Çünkü ben bagkurli olmak istemiyorum. Yada bunun farklı bir yolu varmı ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet basit usül de olsa ticari faaliyet yani vergi kaydı başladığı için başlama tarihi itibariyle bağkur kapsamına alınırsınız. Maalesef başka bir yolu yok.

 8. veli ocak

  merhaba hocam ben bu gun gonderdigim sorunum cok acil dir bu konuda yardimci olmanizi onemle rica edrim

 9. veli ocak

  merhaba hocam ben 2009 yilinda dilekce yazip bagkuru kapattir,dim vesistemde takibimdebu aya kadar kapali gorunuyordu 2020 mayis ayinda malulun emeklilige bas vurdum sgk sevki ile ve emeklilimi rapor ile sgk onayladi ve bagkur cakisan gunleri toparladi 2018 yilin 6 ci ayindan sonra sigortasiz gunlerimi borc cikardi bana 2018 \6 ayindan sonra 6ay issizkaldim issizlik aldim ve calismaya basladim o tarihten sonra 302 gun pirim odedim venisan 2020de hastaligim teshisi konoldu ayni bu yil mayis ayinda malulen emeklilige bas vurdum bunlara istinaden ziraat odasi acik kalmasi nedeni ile halen bagkur beni calisan gosterip pirim borcumu devam ettirmektedir bagkuremekli bas vuru nedenim ile pirimlerimi bu ayin 14 dun guncellyip 17 binlira borc cikariyor odeyemedigimden dosyami sgk ya gondermiyor ve prim borcunu devam ettiriyor kisaca saglik kurulundan rapor aldiktan sonraki aylari veissizlik aldigim aylari veborc priminidevam ettirmekte haklimi ve borcu yeni guncellemesine ragmen 2800 tl faizuyglamasi dorumu bu durum karsisinda odemeden baska care gostermiyor bagkur emekli olamadim madurum 5 ayi gecti maasiminda borc kapandiktan sonra isleyeceginden bahsediliyor dogrumu bu durum karsisida nasil hakkimi arayabilirim ne yapabilirim degerli bilgilerinizi onemle rica eder saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Veli BEY. Eğer dediğiniz gibi işsiz kaldığınız sürelerde devam eden Ziraat Odası Kaydı varsa ne yazık ki bu aralara zaruri olarak bağkur açılması ve borç çıkartılması gerekiyor. Bununla ilgili yapılacak bir şey yok. Ama bağkurda yeniden yapılandırma yasası geliyor. Büyük bir ihtimalle borçların silinmesi düzenlemesi de yer alacak. Bunu bekleyin eğer ödeme durumunuz yoksa. Bu kapsamda sildirip eğer şartları sağlıyorsanız emeklilik hakkından yararlanırsınız.

 10. Gul

  Tesekkur ederim.

 11. Gul

  2008 2012 arasi 41 ay ihya yapilandirilirsa afla ne kadar olur tahminen

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasa ve yapılandırma oranları çıkınca cevap verebilirim. Şu an bir şey demek zor.

 12. Gul

  Ihya borcuna taksi istiyoruz.Lutfen sesimizi duyun

 13. Fethi

  Ömer bey merhaba, daha önceki af yasasında 8 yıllık bir bağkur prim borcu vardı. O yasa çıkınca sildirme/dondurma işlemi yaptım. Sonra dan biriken yaklaşık 23 aylık bir bağkur prim borcum daha birikti. Ve bunun için bana yaklaşık 6 ay önce tebligat gönderildi haciz işlemi başlayacak diye. Ben buna istinaden hicbirsey yapmadım ve haciz falande konulmadı. Sorum, şuan çıkacak yasa ile mevcutta bulanan borcu tekrar sildirebilir miyim? Bağkur sildirme/dondurma yasası sizce kesin çıkar mı yoksa sadece faizler için mi bir af gelir?ilgi ve alakniz için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Büyük ihtimal silme ve dondurma hakkı da verilecek. Ama tabi tasarıyı beklemek lazım. Tasarıyı görmeden birşey demek zor. Tasarı geldiğinde meclise tekrar görüşelim. Ayrıca ayrıntılı yazacağım tasarı gelince. Takipte kalın 🙂

 14. ahmet

  kıymetli zamanınızi değerli görüşlerinizi aktardiginiz için teşekkürler

 15. ahmet

  evet berber dükkanı ile bagkur açılışı aynı tarihte 1985 ama Yeşilkart için bagkuruzun hiç onemsemedim ama şuan bin pişmanım inşallah dediğiniz gibi tescil edilmiştir ve bende sizin buaksam ki bana verdiğiniz umut ile yarınlara daha güvenle bakarım sizi yordum hakkınızı helal edin hayırlı geceler Rabbim ne muradıniz varsa gönlünüze göre versin

  1. Ömer Meriç

   Sağolun Ahmet Bey. Yapılandırma çıkınca görüşelim tekrar.

 16. ahmet

  son bir ricam olacak hakkınızi helal edin kusura bakmayın bagkur tescil ne anlama geldiğini bilmiyorum ama sizden son kez beni. kısa bir şekilde aydınlatırsanız minnettarim çok teşekkür ederim hayırlı geceler

  1. Ömer Meriç

   🙂 ne demek Ahmet bey. Ben şunu anlamadım. Berberlik kaydı var dediniz. Buna göre bağkur açıldı mı açılmadı mı onu sordum.

 17. ahmet

  Ömer bey merhaba ben Şanlıurfadan Ahmet Bulut bagkur giriş 1985 berber dükkanı üzerinden SSK ilk giriş 1986 toplam SSK prim 1800 askerlik hariç bagkurda ise şuan geriye dönük olarak isim çıkmıyor şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Anladım Ahmet bey. Eğer Bağkurda tescil varsa çıkacak yasa ile yapılandırma kapsamında borçlarınızı yapılandırma hakkından yararlanırsınız ve böylece emekli olursunuz. Ancak tescil yoksa beklediğiniz geriye dönük tescil hakkı ise bu çıkmayabilir.

 18. ahmet

  Ömer bey merhaba ben Şanlıurfadan ahmet bulut 1.1.1963 dogumluyum yazıyorum benim 1985 yılında berber olarak bagkur girişim vardı eşimin ameliyatı için yeşil kart başvurusu yaptım ve kartı aldım şimdi 1800 SSK primim var emekli olmak için geriye dönük bagkurdan ismim çıkmıyor son çıkacakolan yapılandırma dan yararlanma imkanım olsa emekli olmam için ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet Bey. Toplam bağkur ve ssk hizmeti ile ilk defa giriş tarihlerinizi yazar mısınız?

 19. abdurrhaim aras

  *merhaba ömer bey 4 yadır sgk dan emekli hak kazandım 3 senedir işletmecilik yapiyordum geçen hafta kapanışımı verdim 30 bin bağkur borç cundan dolayı emekli olamiyom taksit yaptığım gibi emekli ederler mi yoksa taksit bitene kadar emekli etmezler mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcun tamamı bitmeden emekli olamazsınız. Büyük bir ihtimal yeni yapılandırma yasasında emeklilik kredisi de verilir. Bunu kullanarak emekli olursunuz.

 20. Selçuk özkabalcı

  İyi güzel de yapılan dır ma karar ları ne zaman geliyor bilgi si olan varmı????

  1. Ömer Meriç

   TBMM alt komisyonda diye duyumlar aldık. Yakın zamanda gelme ihtimali yüksek.

 21. Burak

  Mrb,2020 3.aydan 2020 9.aya kadar olan 6 aylık bağkur prim borcum var.Suan SSK li çalışıyorum.6 aylık 3300 TL civarında bir borcum var,Borç silme için beklemelimiyim ne yapmalıyım.Bilgi rica.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bu aralar yeniden yapılandırma düzenlemesi ile ilgili çalışma var. silmeyi de kapsayacağını düşünüyoruz. Biraz beklemenizi öneririz.

 22. Özkan

  Merhaba hocam.
  Önceden silinmiş bağkur borcum var. 4 yıldır 4a lıyım. Ssk primim ödeniyor. Yani bağkurlu değilim. Emekli olabilmek için silinen borçları ihya edebilirmiyim. Bazı sitelerde ihya için bağkurlu olma şartı var deniyor.
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya yapabilirsiniz. Bağkurlu olma şartı aranmıyor.

 23. Hülya

  Merhaba, eşim SSK’dan emekli olma hakkını kazandığı halde, bağkur borcu yüzünden 8 aydır emekli olamıyor. 22.000 ₺ bağkur borcu var. Emekli olamadığı için her ay üzerine ekleniyor. Bunun için ne yapabiliriz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemekten başka çare yok emekli olmasını istiyorsanız. Ya da silinme düzenlemesini beklemeniz gerekir. Bağkur borç dondurma düzenlemesi belki yakın zamanda çıkabilir.

 24. Adem

  Merhaba hocam Devletin genç yatırımcılara 1 sene Bağkur desteğini muhasebecininde işgüzarlığı sonucunda 9 gün ile kaçırmış oldum Vergi girişi yapmadan öncede koskep kursunda hocanın vergi girişi yapılıp bundan faydalanabiliceğimiz söylenmişti Bunun sonucunda 15 küsür bin tl borcum gözüküyor hal böyle olunca vergiyi işi gücü bırakmak zorunda kaldım bunun bi hal çaresi varmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genç girişimci desteğinden geriye dönük yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken vergi dairesinden yazı alarak Sgkya vermek.

 25. Sinan

  Babaannemin af sayesinde borcu 40bin oluyordu yine ayni şekilde bir af gelirmi normal borcu heralde 80 bin di

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer af ihya borçlarını kapsarsa evet düşebilir.

 26. Marilena

  Mrb benim bakur borcum var silinir mi aceba ya da nasıl bir aff gelecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçların silinmesi için kanuni düzenleme çıkması gerek. Şu an yok düzenleme.

 27. Hamit

  Mrb 2002 senesinde iş yerim vardı çalışkanlarım da vardı iflas nedeniyile sgk yatıramadım borçlar silinir mi aceba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır borçların silinmesi gündemde değil.

 28. ismet odabaşı

  merhaba 4 yıl önce oğlumun ssk sağlık güvençesinden yararlanabilmek için esnaf bağkur kaydımı tamamen sildirdim çok pişmanın geri alma şansın var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Terk ettiğiniz tarihe kadar olan hizmetleri satın alabilirsiniz. Vergi terk tarihinden sonraki süreleri satın alamazsınız.

 29. Neslihan

  Merhaba 2 yıldır faaliyette olan iş yerim var Bağkur borcum Faziyle birlikte 21.000 suan ödenmezse hapislige kadar gidilecek diyor .naısl taksitlendirebiilirm yardımcı olurmusunuz haciz gelsin istemiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgkya başvuru yaparak 36 aya kadar taksitlendirme yapabilirsiniz. Senelik faizi ortalama yüzde 15 civarı.

 30. Fethi demir

  Merhaba, 2008 yilinda 8 yıllık Bağkur borcunu aildirdim. Ve sonrasında yaklaşık 21 aylık birikim yine oluştu. Yaklaşık 20 bintl. SGK icra için tebliğat gonderdi. İs yerini kapattım ve işsizim. Taksitlendirme yapsam dahi odeyemicem. Kaldı ki faydalanamadigim birseyin parası isteniyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Adıma ev bir taşınmaz mevcut. İcra ile satışı mi çıkarılır. Oluruna bırakıp yasayı mi beklemeliyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece banka hesaplarınıza, taşınır ve taşınmazlarınıza bloke konulur. SGK şu an satış yapmıyor. Ancak en azından icrayı kesmek adına taksitlendirip bir kaç taksit ödemeye çalışın. 36 aya kadar bölebiliyorsunuz borcu.

 31. Sultan

  1988den uzerimde bakkal dukanim vardi bagkurum odendi saniyodum muhasebicim bir gun bile odeme yapmamis ama esnaf odasinfa kaydim bulunuyor bu arda 1959 dogumluyum enekli sansim yokmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer tescil açıldı ise borçlanma yaparak emekli olma hakkınız olacaktır. Tescil yoksa maalesef olmaz.

 32. budak derinkök

  selamlar 2005 den beri bağkur borcum var .2007 de şirket kapanışı istedim şirketi maliye 2011 de kapattı.devlet borcu işletti şu tarih itibariyle 100000 (yüzbin) TL BORCUM VAR 10 YIL HİZMETİM SİLİNDİ EMEKLİLİK KAZANMAMA RAĞMEN emekli OLAMIYORUM.bu borcu nasıl ödeyebilirim,bir yöntemi var mı iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgkya talepte bulunarak ödeyebilirsiniz. Başka bir yolu yok.

 33. Sefa

  Babam 01.05.1995 tarihinde tütün ekimi yapmış
  4079 günü bulunuyor. 01.03. 2011 tarihine esnaf Bağ-Kur geçiyor ve 2310 günü var. Babam 1969 doğumlu. Babam ne zaman emekli olabilir. Hizmet birleştirme de yaptırdık. Askerlik saydırma dik. 1997-98-99 yıllarına ait tütün kocanlari mevcut. Fakat SGK vermedim af için bekletiyoruz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle geriye çekilmesi gerek tescilin. Çekildiği tarihe göre net bir emeklilik yaşı hesaplaması yapılır.

 34. HALİL ARSLAN

  Ömer bey merhaba 2017’nin 10.ayında açmış olduğum işletmemi 2018’in 10.ayında kapattım.2018 hazirandan önceki borçları çıkan yasa ile sildirdim. Yalnız 2018 hazirandan , işletmemi kapatmış olduğum tarihe kadar yani 2018’in 10.ayına kadar 5 aylık borcum bulunmakta ve faiz işlemekte acaba taksitlendirme hakkım bulunmakta mı? 6183 yasasında taksitlendirme için başvuru yapılan günden 1 sene öncesini kapsar diyor bu yüzden taksitlendiremiyor muyum ? Taksitlendirmeyip yeni yasayı beklediğimde bir icra işlemi vs olur mu ?
  ilginiz için teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksitlendirme hakkınız var hocam. Son 1 yıl diye birşey yok diye biliyorum yanlış bilmiyorsam. Ama aciliyet yoksa yapılandırma beklemenizi öneririm.

   1. HALİL ARSLAN

    teşekkür ederim sadece faiz işleniyor değil mi herhangi bir icra haciz işlemi olmuyor değil mi bir bilginiz var mı acaba ?
    teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Bağkur prim borçları için şu an icra uygulanmıyor. Sadece faiz işlemeye devam eder sıkıntı olmaz.

 35. mehmet

  ömer bey merhabalar esnafım ve bağkur borcum var taksitlendirebilirmiyim veya borç ve gün sildirebilirmiyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sildirme hakkınız yok. Taksitlendirme hakkınız var. Ancak faiz uygulanır mevcut borca taksit halinde. Yapılandırmayı beklemeniz yararınıza olur.

 36. Ali

  Bağkur tescil tarım da var esnaf bağkurunda geriye dönme yok kaydın varsa var nasıl adalet hak hukuk bu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için kanun çıkarılması ve varsa kayıtlı verginize istinaden geriye dönük tescil hakkı verilmesi gerekiyor. Aksi halde esnaf bağkurunda geriye dönük borçlanma hakkınız olmaz.

 37. Sevil

  26 aralik 2019 da bagkur yaptirdim bagkuru kapatabilirmiyim dondurmak veyatta sildirebilirmiyim fakat suan 940 lira borcum var sonrabesimden yararlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı bağkursa dilekçe ile durdurabilirsiniz. Esnaf ya da tarım bağkuru ise kaydınızı sonlandırmak şartıyla kapatabilirsiniz. Borç silinmez.

 38. Cihan

  Slm hocam 9 aylık bagkur borcum var bunun ana parasını ödemek istiyorum af ne zaman gelir yada yapılandırsam mi daha ıyi olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Af ve yapılandırma aynı şey. Şu an çıkmadı ama yakın bir zamanda çıkmasını bekliyoruz.

 39. bülent çelebi

  2018 haziran ayından 2019 senesi aralık sonuna kadar 19 aylık borç çıkardılar.
  1985 yılından beri SGK ( GSk) lı olarak pirimlerimi ödedim. 2019 eylül ayında yaşım doldu emeklilik için müracaat ettim ve emekli olmam gerekirken bağkur borcum nedeniyle durdurdular.
  Bu sorunu nasıl çözebilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden böyle bir şey yapıldı ki ? Onu anlayamadım ?

 40. Ercan

  Ömer bey 1990 bağkur girişim var 2006 affına kadar açık kaldı bende başvuru yaptım borç odeyemecek kadar çok çıkınca.vegi kaydı üzerinde ödeme yaptırdılar.oda 12 ay gibi bir süre yatırdım bankaya şimdi bunu ihya yada bugünleri geri alma veya hizmete kazandırma olanağım var mı terk edinmiş sigortalı yazıyor.basvuru yapsam geri alabilirmiyim teşekürler. 1972 doğumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreniz varsa bunları canlandırabilirsiniz.

 41. Duygu

  Merhaba kizimin 01/01/2019 baslangic tarihli şirket ortakligi var fakat bugune kadar hic prim odenmedi biz bu borcu dondurabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borcunu dondurabilmeniz için yeni yasa çıkması gerekiyor. Maalesef şu an dondurma hakkınız yok.

 42. Davut

  Merhaba eşimin babadan dolayı baba şirketine ortak olduğu için bağkur çapılmış ama ödenmemiş bize 14 bin kadar bi borç geldi altında icra falan yazıyor biz bunu ödemek istemiyoruz ne olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borçlarına şu an icra takibi yapılmıyor. Faiz işlemeye devam eder.

  2. Duygu

   Bir kisi bagkurlu iken ssk li olarak baska bir iste calisabilir mi.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evet çalışabilir ancak SGK denetimine takılabilir. İşyeriniz aktifse ve çalışan varsa kesinlikle onun sigortalılığını sağlayın.

    1. Duygu

     Su anda yukumlu oldugumuz calisan yok sadece şirket açik kapatmadik

     1. Ömer Meriç

      Sıkıntı olmaz o halde çalışabilir.

 43. hanefi özgür

  2019 bağkur ihya affı nezaman cıkar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için bir çalışma yok.

 44. Ekrem

  Geriye dönük Bağkur affı çıktı ameliyat olduğum içinde faydalanamadım tekrar çıkmasını istiyoruz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an bu yönde bir çalışma yok. Ancak ilerleyen zamanlarda çıkması olası.

 45. Ercan

  Hocam 1990 2007 bagkur borcum 2007 af tan yaranlanmak icin basvuru yaptim fazla gelince bana vergi kayitta gore ode dediler.bende 2 yil odedim .terk edilmis sigortali yaziyor ben nasil bir yol izlemeliyim bugunlerimi geri alabilirmiyim bu arada 1972 dogumluyum tesekurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemiş olduğunuz kısım kadar hizmet satın almışsınızdır. Eğer onun haricinde varsa hizmet dilerseniz onu da satın alabilirsiniz.

 46. Cengiz kaplan

  Çok teşekkür ederim alakanız icin kolay gelsin

 47. Cengiz

  Merhaba Emekli olmam için ihya yapılandırmasi yapmam gerekiyor ancak şu anda böyle bir şey mümkün gözükmüyor. Sizden öğrenmek istediğim şey 2019 da bununla ilgili torba yasa cikarmi. İkincisi ise eğer çıkarsa 180.000 binlerce olarak çıkarılan borç ihya yapılandırmasinda ne kadara düşer. Tşk.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için gündemde yok. Ama belli olmaz tabi ki. Büyük oranda düşüyor. Hangi dönemler arası tescil ve hangi kapsamda bağkur?

  2. Cengiz kaplan

   1997/98 yılları.

   1. Ömer Meriç

    1997 ve 1998 arası ise nasıl 180 bin lira çıkıyor onu anlayamadım. Dondurulan hizmet süresi 2 yıl ise borç çok az çıkar.

  3. Cengiz kaplan

   Pardon.. 1997/2006

   1. Ömer Meriç

    9 yıl için önceki Yapılandırmada ortalama 25-30 arası çıkmıştı. Olası bir af kanunu ile yine aşağı yukarı bu oranda borç çıkar.

 48. Wahyettin

  Benim ssk dan 77 78 yilarinda girişim var yaklaşık olarak 1000 1.200 gunim var emekli olmasi icin nasil yapabilirim ve ya Yeni yasa çıkarmı bilgilendirir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bununla ilgili bir yasa beklemeyin. Emekli olabilmeniz için en az 3600 günü tamamlamanız gerekli.

 49. Sadık

  Askerden yeni geldim. 1 yıllık bağkur prim borcum birikmiş nasıl sildirebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarım bağkuru mu esnaf mı?

 50. Rasim

  Merhaba Hocam 1969 doğumluyum, ssk girişim 04,05,1986 3625 günüm var , birde bagkura odeyemedigim 721 günüm var 2019 da tekrar af çıkarmı ben ne zaman emekli olabilirim?Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda ssk kapsamında 5300 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Bağkura yeniden af çıkar tabi ki ama ne zaman çıkacağı belli değil. Af çıktığında 721 günü borçlanın. Askerlik yaptıysanız askerlik sürelerini de borçlanın.

 51. ömer

  Merhaba babamın daha önceden yapılandırılmış borcu var onu şimdi odeyebilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi kanun kapsamında yapılandırma yaptınız?

 52. Tolga çelik

  Ömer bey şimdi annem ve babam benim sigortadan yararlanıyordu babam ziyat odalarına beyan verdiği zaman ziyat odası babamı otamatik olarak bagkurlu yapıyor ama bundan bizim haberimiz yoktu en son annem ve babam hastanede muanne olana kadar bilgimiz yoktu eczaneden ilaç alırken aczaneci sigortaniz yok diyor ve ben sigortaya girdim ve sordum düzgün bilgi alamadım şimdi 6.115 lira bağkur borcumuz var şimdi biz bunu yatırsak devamlı bagkurlu olmadı için aylık 830 küsur ödememiz gerekiyormus nasıl yapabiliriz odemekmi ıyi yoksa affı beklwmwklmi

  1. Ömer Meriç

   Babanız kaç doğumlu Tolga BEY ?

 53. Tolga çelik

  Iyi günler babamin bağkur borcu var af çıkabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için bir çalışma yok. İlerleyen zamanlarda olur mu bekleyip görmek lazım. Bizi takipte kalın.

 54. Oğuz

  Merhaba babamın 2004 te esnaf odasında kaydı bulunuyor fakat hiç bağkur ödemesi yapmamış durumda yapılandırmadan faydalanabilir mi ? Ve ne hangi yıldaki prim ödemesi üzerinden borç değerlendirilir bilginize ihtiyacım yardımcı olursanız çok iyi olur teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bağkur tescili var mı peki bu kayıttan dolayı?

 55. Şengül

  Merhabalar 2005 2007 arası bağkur borcum vardı ve silinmiş görünüyor ozaman 2 kademe ve 130 TL civarında bağkur ödüyormuşum bunu yapılandırabilirmiyim ve ödeme tutarım ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma yok. Ancak dondurulan süreleri bugünkü bağkur prim tutarları üzerinden borçlanabilir ve o süreleri hizmetten saydırabilirsiniz.

 56. Hikmet

  Babam vefat ettı annemı emeklı yapmak ıstıyorum ama babam bogkur borcunu yapılandırmamıs yuklu bır para cıkıyo bagkur affı veya baska bor yoku varmı bunun icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yeni bir yapılandırma düzenlemesi görünmüyor hocam.

 57. Tuncay

  2013 – 2014 bağkur borcum var 620 gün bu borcumu yapılandıra bilir miyim ? Yapılandırırsam yapmam gerenler neler ve ne kadar borcum çıkar 620 gün için ne isterler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam.
   Şu an geçerli bir yapılandırma yasası yok maalesef. Eğer yeni bir yasa çıkarsa borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.