Bağkur Affı 2022 Ne Zaman Çıkacak?

Bağkur affı 2022 için yeni bir düzenleme beklentisi arttı. En son çıkarılan bağkur yapılandırma yasası ile aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştı;

Bağkur affı 2022 için yeni bir düzenleme beklentisi arttı. En son çıkarılan bağkur yapılandırma yasası ile aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştı;

 • 2021/Nisan ayı ve  öncesi prim borçlarının yeniden yapılandırılmıştı.
 • 2021/Nisan ayı ve öncesi prim borçlarının silinmesi ve dondurulması sağlanmıştı.
 • İhya borçlarının af kapsamına alınması gibi önemli düzenlemeler içermişti.

Şimdi ise 2022 yılı için yeni bir bağkur affı beklentisi var. 2022 bağkur primlerinin artması ile birlikte birçok kişi prim borçlarını ödeyemez oldu ve borçlarına faiz işlemeye başladı. Borçlular ve ihya borçlarını yapılandırarak emekli olmak isteyenler yeni affı bekliyor. 2022 Bağkur affı ne zaman çıkacak, kimler yararlanacak ? Detaylar ve son dakika haberleri yazımızın devamında.

2022 bağkur yapılandırması nasıl olacak?

Bağkur affı 2022  yapılandırma yasası ile;

 • Kanunen belirlenen dönem ve öncesi ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinecek.
 • Silinme işleminden sonra borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsamında taksitle ödenebilecek.
 • Bağkura af kapsamında 2022 yılında yapılandırma taksitleri ise 2 ayda bir ödenecek ve dileyen prim borçlarını 36 aya kadar taksitlendirebilecek.
 • Bağkurda daha önce çeşitli yasalar gereği dondurulan ve silinen dönemler ihya affı yasası kapsamında yeniden yapılandırılabilecek.
 • Prim borcu olanların kanunla belirlenen dönem ve öncesi borçları silinecek ve  hizmetler dondurulacak.
 • Daha önce ilgili Kanunlarla prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma devam etse de bitmiş olsa da yeni yasa ile borçlarını yapılandırabilecek.
 • Bağkur 6183 48. madde taksitlendirmesi yapanlar taksitlendirme devam etse bile başvuru yaparak kalan borçları için yeniden yapılandırma yasasından yararlanabilecek.
 • Aşağıda sildirme ve dondurma işlemlerinin nasıl olacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilecek.

Bağkur yapılandırma başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Bağkur borç yapılandırma yasası düzenlemesinin çıkması ve resmi gazetede yayımlanmasının ardından;

 • 2022 Bağkur borç affı kapsamında yeniden yapılandırma için başvurular herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ya da e-devletten,
 • İhya borçlarının yeniden yapılandırılabilmesi için ise başvurular e-devlet üzerinden ya da  bağkur dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Elden ya da internetten yapılabilecek.

E-devletten/internetten bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak?

Bağkur affı 2022 düzenlemesinin çıkması halinde yapılandırma başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak.  2022 Bağkur yapılandırma başvuru ekranı açıldığında e-devlet şifresi ile giriş yaparak kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma başvuru formu ve gerekli evraklar

2022 bağkur yapılandırma düzenlemesinin çıkması ile birlikte Bağkur borcu yapılandırma yapılandırma başvurusu için ;

 • Sadece mevcut borcu yapılandırmak için yapılandırma başvuru formu yeterli olacaktır.
 • Eğer ihya yapılandırması yapılacaksa bu durumda tarım bağkuru için 2926 İB formu, esnaf ya da şirket ortaklarının da 1479 İB formlarını başvuru formu ile birlikte vermesi gerekmektedir.
 • Sigortalılık belgelerini buradan indirebilir ve nasıl doldurulacağı konusunda bilgi alabilirsiniz ⇒ Bağkur sigortalılık belgesi indir.

2022 bağkur borç sildirme nasıl olacak ?

Bağkur affı 2022 yeni yasası ile önceki yasalarda olduğu gibi getirilecek borç sildirme düzenlemesi aşağıdaki gibi olması beklenmektedir;

 • Kanunla belirlenen dönem ve öncesinde ödenmemiş prim borcunuz varsa bu borçlarınızı yapılandırma son başvuru tarihine kadar ödememeniz ve ya yapılandırmamanız durumunda belirlenen tarih itibariyle borçlar silinecek.
 • Dilerseniz süreyi beklemeden dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak sildirebilirsiniz.
 • Aktif kayıtları devam edenlerin borçlar silinip hizmet dondurulduktan sonra tescilleri Kanunen belirlenen tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.

2022 bağkur dondurma nasıl olacak ?

Aslında bağkur gün sildirme ve bağkur borcu dondurma aynı şeylerdir. Yani bağkur borç silme kapsamında borçlar silinir ve bu sürelere ait hizmetler dondurulur. Bağkur prim dondurma düzenlemesi yeni torba yasada yer almakta ve yukarıda anlatıldığı gibi uygulanacaktır.

Bağkur dondurma dilekçesi 2022

Bağkur prim borcu sildirme düzenlemesi ile ödeme vadesi geçmiş prim borçlarını sildirmek için aşağıda örneği verilen bağkur borç dondurma ve bağkur prim sildirme dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 • …………… tarihinde resmi gazetede yayımlanan ……….sayılı Kanun gereği prim borçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

2022 bağkur ihya affı nasıl olacak ?

Malumunuz bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta. Mevcut durumda dondurulan hizmetlerin ihyası yani canlandırılması talep tarihinde geçerli primler üzerinden yapılabilmekte. Torba yasa ile bu sürelerin de yeniden yapılandırılması konusunda hak verilecek ve borçların yaklaşık %50-60 arasında indirimli ödenmesi sağlanacak. Bağkur ihya başvurusu yapmak ve ödenecek tutarı hesaplamak için hemen silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 torba yasada geriye dönük bağkur affı var mı ?

Bağkur konusunda özellikle geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı v.s. gibi kaydı olup bu kayıtlara istinaden bağkur tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük bir beklenti içerisinde. 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda ve ya vergi kaydı olup bağkura hiç tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara göre tescil hakkı yok. Şu an için bir düzenleme yok ama torba yasada çıkarsa konu hakkında ayrıntılı bilgi verilebilecektir.

2022 Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek ?

Yeniden yapılandırma yasası ile ilgili şu anda bir çalışma yok. Yasa tasarısı hazırlandığında, TBMM’de görüşüldüğünde ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğinde tüm son dakika gelişmelerini sayfamızda bulabilirsiniz.

3.7/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Affı 2022 Ne Zaman Çıkacak?” üzerine 270 yorum
 1. merhaba ben 4b sigortalı yaptım e devlet üzerinden kendimi. yanlışlıkla yaptım iptal etmek istiyorum borç ödeyecek miyim şuan 1 yıllık borç görünüyor . çok teşekkür ederim şimdiden

  Cevapla
  • Merhaba ben eşimi ziraat odası na arazi destek parası için kayıt yaptım ama otomatik bagkurlu olmuş yeni farkettim bagkuru dondurdum borç gözüküyor 2021/08/13 de yaptırdım 2022/05/09 durdurdum 13binlira borç gözüküyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   Cevapla
 2. Merhaba 15.02.2022 tarihi itibariyle 4B borcum bulunmakta. Haziran sonuna kadar bu borç katlanacak gibi gözüküyor. Eğer ki yasa çıkarsa bu borçların silinmesi ve bu sürelerdeki hizmetin donmuş olmadı mümkün olur mu ?

  Cevapla
 3. Hocam ben devlet memuruyum adıma tat konserve 1994 1995 1996 1997 yıllarında tarım bağkur tevkifat kesintisi yapılmış sigorta tescili yaptırıp sigorta başlangıcını 1994 e çekmek ve 4c hizmet birleştirmesi yapmak istiyorum
  Bağkur bu süreleri borçlanmam gerektiğini söyledi.
  Bu sürelerde zaten kesinti yapılmış borçlanmam gerekir mi
  Ayrıca 96 98 askerlik yaptım ve borçlandım ancak bağkur tescili yaparken bağkur borçlanması yapmam gerektiği ve askerlik borçlanmamın iptal edileceğini söylediler çakışan süreleri borçlanma olurmu
  Birde 1994 girişi benim emekliliğimi ne kadar geriye çeker

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer kesintiler en az 1 aylık hizmete yeterli olursa ayrıca borçlanma yapmanız gerekmez. Kesintiye istinaden o tarihe çekilir. Geriye dönük tescil açıldığında devam ettirilecek ama borçtan dolayı dondurulacak. Askerlik ile çakışıyorsa evet askerlik borçlanması iptal edilir. Şu an mevcut sigorta kapsamınız nedir ? Toplam ne kadar hizmet süreniz var ? Bu bilgileri vermemişsiniz.

   Cevapla
 4. Merhaba ziraat odasında kaydım vardı ve benim haberim olmadan beni bağkurlu yapmışlar baya da borç olmuş bu borcu nasıl sildirebilirim yardım eder misiniz

  Cevapla
  • Merhaba. 2021/05 dönemi ve öncesi borç en son çıkan 7326 sayılı yasa ile silindi. Bu dönem öncesi sizin de borcunuz varsa silinmiştir. Sonrası için tekrar yasal düzenleme çıkması gerekiyor. Yoksa silinmez.

   Cevapla
 5. Ömer Bey Merhaba
  bağkura 01/10/2020 tarih itibari ile prim borcum var dondurma talebinde bulundum.bu dondurma sadece 01/10/2020 tarihinden 30/04/2021 tarihine kadar olan günler için geçerli değil mi. Yani eski ödediğim primlerin günlerin silinmesi gibi bir durum
  şimdiden ilginize cok teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. 30.04.2021 tarihi ve öncesinde borçlu olduğunuz süreler silinir ve hizmet dondurulur. Öncesinde 2020/10 dönemi ve öncesi silindi ise şu an o dönemler hakkında bir işlem yapılmaz.

   Cevapla
 6. merhaba ömer bey 1975 doğumluyum 1996 da m plaka ticari minübüs aldım ve bağ-kur girişim oldu ve hiç pirim ödemedim 2002 yılında bir kanun çıktı 2000 öncesi pirim boçlarını ve prim günlerini geriye dönük sildirdim sonrası 10 yıl bağ-kur ve 11 yıl sigorta primim var o tarihlere ait satış evrakları vergi levhası ve oda kayıt belgelerim var
  bu yasada 1996 girişi veya aradaki 4 yıllık prim ve günleri alabilirmiyim

  Cevapla
 7. 1969 doğumlu ve 1.10.1993 sigorta girişliyim 4A hizmet dökümümde 2131 toplam günüm var.
  4B hizmet dökümümde mecburi sigortalılık adı altında başlangıç tarihi 4.10.2000- terk talep tarihi 31.10.2004 olmak kaydıyla 4 yıl 2 ay 27 gün hizmet süresi gözükmekte.
  Ayrıca 7256 sayılı kanun kapsamında 1271 günü peşin ödemek suretiyle ihya ettim Mart 2021’de. 7326 sayılı kanun kapsamında 4B hizmet dökümümdeki 4 yıl 2 ay 27 günü ihya ederek emekliliğime ilave ettirebilir miyim ? ne zaman ve hangi kurumdan emekli olabilirim ?
  Peşinen teşekkürlerimle…

  Cevapla
  • Merhaba Hacı Bey. Bağkuru 7256 sayılı yasa kapsamında ihya ettiyseniz satın alınacak başka gün kalmamıştır bence. Son 7 yıllık toplam hizmetin ne kadarı SSK, ne kadarı bağkur ?

   Cevapla
   • Peki bu 4B hizmet dökümümde gözüken mecburi sigortalılık adı altındaki 4 yıl 2 ay 27 gün emekliliğime sayılacak mıdır ?
    Son 7 yıllık hizmetin tamamına yakını SSK ..

    Cevapla
 8. Merhabalar üstad. Dayım üç ay önce emeklilik için başvurdu ödenmeyen bağkur borçları 33 bin TL çıkardılar 5 bin TL peşin verdi. 1 temmuzda çıkacak olan yeni yasadan faydalanmak için bu başvuru işlemini iptal edip parayı iade alıp tekrardan başvurmamız da herhangi bir sorun olur mu?

  Cevapla
 9. ESNAFA GERİYE DÖNÜK TESCİL VE BORÇLANMA HAKKI SAĞLANSIN.!!!

  2000 yılından önce oda ve vergi mükellefiyet kaydı bulunan ve iş yeri olan, binbir zorlukla vergisini ödemiş esnaflar, BAĞ-KUR’a kayıt yaptıramadığı ve kurumunda zorunluluk nedeniyle bu durumdaki esnafları re’sen kaydetmesi gerekirken kaydetmediği için emekli olamamaktadırlar. Geriye dönük borçlanma yoluyla bu durumdaki esnafa bağkurlu olma yolu açılmalıdır.Esnaflar için bir çalışma yapılmalı ve bu durumdaki esnafların sigortalı olması için gerekli destek verilmelidir. Bir yıllık yapılandırma süreciyle tescil haklarının verilmesi esnafların bu mağduriyetlerini giderecektir. Bu konuda mutlaka düzenleme yapılmalıdır

  Cevapla
 10. Merhaba Arkadaşlar 2000 öncesi bağkur tescili için büyük bir umutla bekliyoruz ancak sesimiz cılız kalıyor bu konuda sesimizi duyuracağımız sosyal medyada birlik olalım bizler bir grup olarak twetır da #BagkurTescilMagdurları adi altında paylaşımlarımızı sürdürüyoruz sizlerdende destek bekliyoruz birlik olalım sesimizi duyuralım.

  Cevapla
 11. Ömer bey 60 yaşındayım bagkur girişim 1988 bugüne kadar ocak sonu itibarı ile ihya ile toplam günüm 10765 sgk hizmet tescilden baktım borç sıfır görunüyor e devletten emeklilik başvurusu yaptım dysden islem yapıldı ek1 pdf çıktısını aldım şu anda işyerim faaliyette olduğunu emeklilik formunda belirttim bu aydan sonra tekrar şubat için bagkur primi yazarmı onu merak ediyorum çünkü borç sıfır başvuru yaptım teşekkürler

  Cevapla
 12. Ömerbey ihyayı yaptım parayı z bankasına yatırdım ödenen günler sistemde görünmüyor sistemde ne kadar zamanda görünür yaş ve günüm ihyala birlikte çok fazla emeklilik için başvuru yapabilirmiyim teşekkürler

  Cevapla
 13. Merhaba ben 1990 1993 yılları esnaflık yaptım ama bagkur kaydı yaptırmadım. Vergi kaydım var bu günüleriminim kaydini açtırıp odeme yapabilirmiyim yada böyle bir hak verimi .teşekkür ederim

  Cevapla
 14. Bağkur tescil mağduruyuz, bizler ikibin senesinden önce esnaflık yapan kişiler olarak bağkur tescilimizin yapılmasını ve bu günlerimizi borçlanıp ödeyerek kazanmayı istiyoruz,bizlerde bu ülkede yaşıyoruz sesimizi duyan varmı acaba..bizler esnaflık yaptık, işçi çalıştırdık,vergi ödedik re’sen bağkurlu olcanız dendi amma bağkur sigorta tesciline layık görülmedik galiba..sesimiz geliyomu..duyan vamı acaba.

  Cevapla
 15. Merhaba, yapılandırmaya başvurduğumda ;SGK tesciliniz olmadığı için yapılandırma talebinde bulunamazsınız.
  hatası alıyorum bir bilginiz varmıdır ?

  Cevapla
 16. Merhaba ömerbey aralık15 de bağkura gittim başuru yaptım 2018 sonrası yapılandırıldi 2018 öncesi içinihyabaşvurusu için formu verdim memur 4 hafta sonra gelmemi söyledi bugun e devlette ihya 2018 öncesi için baktım durdurulduğundan bahsediyor bu ne demek anlayamadım ben durdurma yapmadım ayrıca gecen sene bağkura gittiğimde 258000 borç çıkmıstı ocağın 10 tekrar bağkura gidecğim ayrıca şehir dışında yaşıyorum neyapmam gerekiyor ayın 10 bekleyip mi gideyim teşekkurler

  Cevapla
  • O belirttiğiniz tarihler zaten prim borcundan dolayı dondurulan ya da durdurulan süre olarak geçer. Başvurunuz süresi içerisinde mevcut. Beklemekten başka yapılacak bir şey yok

   Cevapla
 17. Ömer bey bugün emeklilik için tahsis talep formunu doldurdum fakat dys evrak göruntelemede gelen evrak iade edilmiş yaziyor ben bunu e devlet uzerinden onaylanip onaylanmadigini nereden ögrenebilirim

  Cevapla
 18. Ömer bey esnaf bagkurdan nasipse emekli olucam ihyayi ödedim yapilandirma kapsamina girmeyen yani silinmeyen kasim ve aralik ayi primini ödemem gerektigini söylediler benim bildigim ben emekli olucam zaten cari ay primlerine ihtiyacım yok onları ödemeden emekli olamiyormuyum birde bana emekli olduktan sonra esnafliga devam ederseniz bu parayi ödemem gerektigini devam etmezsem vergi yi kapatirsam bu parayi odemeyecegimi söylediler bn esnaflik yapacağımı söyledim.

  Cevapla
  • Merhaba. Emeklilik tarihi itibariyle cari dönem de dahil olmak üzere borcunuzun olmaması gerekiyor. Kasım ve Aralık ayı prim borçlarınızı ödedikten sonra emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Emekli olduktan sonra zaten prim işlemez.

   Cevapla
 19. Selam Ömer bey
  7256 yapılandırmadan yararlandım taksiye girmeden bu ay sonuna kadar borcu kapatmak istiyorum ancak internet bankaciliginda ödeme listesinde bu yapılandırma borcu kapatma seçeneğini bulamadım başka nasıl ödeme yapılabilir ?
  Teşekkürler

  Cevapla
 20. Ömer bey verdiğiniz bilgiler ve ilgili yaklaşımızdan dolayı çok teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı bilgi edinmemi sağladınız.
  İzninizle Son bir sorum olacak ? bağkur tescil yasası çıkarsa kullanmamı önerir misiniz? Gerçi emekli yaşını geri çekiyor ama 6 yıldan dolayı mevcut ortalama çok düşer mi, Ya da yasa çıktı diyelim sadece 1- 2 ay borçlanabilir miyim, tarihi geri çekmek adına sonuçta o yaşa kadar 12 bin gün prim ödemiş olacağımdan güne ihtiyacım olmayacak, kanun işyeri süresince tamamınımı ödememi isteyecek.

  Cevapla
 21. Ömer bey herşey için sağolun silme yani durdurma ekrani açıldığı için ben ihyayi ödeyip bna lazim olmayan borcu sildirebilirmiyim onu yanlislikla yapilandirmistim silme dilekcesi almislardi bnde bu sabah e devlet uzerinden durdurma talebinde bulundum yani sgk o borcumu hemen silebilirmi bir an önce emeklilik dilekcesi vermek istiyrm

  Cevapla
 22. Mrb ömer bey bilindiği üzere e devletten 01/11/2020 oncesi borclar durdurma ekrani açıldı. Benim ihya haricinde 29 aylik prim borcum vardi ben de onu durdurmaak icin basvuru yaptim ama ihyayi daha yatirmadim ihya yida durdururlarmi eger dondururlarsa emekli olamam ihya benim emekli olmak için yeterli cuma günü nasipse ödeyeceğim bakalim

  Cevapla
 23. Merhaba,
  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim, askerlik borçlanmasını 20 yıl süresi ve 7000 gün sonrası emekliliğe hak kazanmak için istiyorum aslında, ama bir faydası olmayacaksa gerek yok görünüyor.
  Bağkur tescil affı çıkarsa ki ben çıkacağını umuyorum, bu yasadan yararlanırsam ve 96 ya girişimi çekerşem eğer emekliliğe yaş olarak ne kadar faydası olur acaba birde düşük prim ödeneceği için emekli maaşında düşme olur mu?
  Çok teşekkürler
  Saygılarıma

  Cevapla
 24. Ömer Bey merhaba,
  Öncelikle herkesin sorularına titizlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Ben 1976 doğumluyum, 1996 yılında işyeri açtım, bagkur kaydı dışında tüm kayıtlarım var ama malesef ozaman kayıt yaptırmadığım ve çıkan yasaları da kaçırdığım için mağdur oldum, yasa çıkmasını beklemekten başka çaremiz yok biliyorum.
  Benim sorum 2001 yılında işyerini kapatıp askere gittim 18 ay, 2004 yılında ilk ssk kaydım yapıldı ve aralıksız çalışıyorum, şu anda ssk prim ödemelerim 10 bin tl brüt üzerinde ödeniyor.
  Öncelikle askerliği borçlanarak ssk girişimi geriye alabilir miyim? Alırsam bana faydası olur mu? Alırsam o aradaki ödemeleri en üst primden mi ödemem gerekir yoksa farketmez mi?
  Diğer sorum ise bağkur tescil affı çıkarsa ve faydalanırsam bana yararı ne olur? Ödemeleri yine üst primden mi yapmam gerekir yoksa farketmez mi ve oldu ki yasa çıktı kaç yaşında emekliliğe hak kazanmış olurum.
  Biraz uzun oldu, zaman ayırır bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  Cevapla
  • Merhaba. Askerlik borçlanması yaş ve diğer şartları değiştirmiyor sizin için. Borçlanmanıza gerek yok. Tamamını borçlanmanız durumunda bile yine 60 yaş ve 7000 günden emekli olursunuz. Bağkur için şu anda bir düzenleme yok. Olursa da yüksekten borçlanma hakkı verileceğini sanmam.

   Cevapla
 25. İyi günler Ömer bey
  14.03.2009 giriş tarihli 4b bağkurluyum e devletten baktığımda 8.190,45 lira borç gözükürken yeniden yapılandırma yeni yasadan faydalanmak istediğimde hem e devlet üzerinden basvuramiyorum hemde yapılandırılacak borç tutarı 0 olarak gözüküyor
  Nasıl yeni yasadan faydalanabilirim ? Ve yapılandırma borcum 0 gösterme sebebi ne olabilir ?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Dondurulan hizmet süreleri ve dondurulmayan kısım için yazımızda verilen başvuru formunu doldurarak elden ya da posta yolu ile SGK’ya başvurmanızı öneririm. E-devlet çok sağlıklı işlemiyor.

   Cevapla
 26. öncelikle 1. sorum 4 ortak şirket ortagıyız şirketin herhangibir sgk borcu yok sadece şirket ortaginin bir tanesinin bagkur borcu bulunuyor bu yuzden tasima ihalesiyle ilgili sgk il mudurlugu teminat iadesi yazısini vermiyor sizce hukukimidir eger oyleyse sadece teminat tarihleri arasindaki bagkur borcunami bakiliyor sadece oncesine sonrasina bakiliyormu 2. sorum bu bagkur silme ekranlari sizce nezaman acilacak

  Cevapla
  • Merhaba Ümit BEY. Eğer ortaklar bizzat kendileri araçları sürüyorsa bu durumda borca bakılır ve borcun olmaması durumunda teminat iadesi yapılır. Yapılan işlem doğru yani. Silme ekranları hakkında maalesef bir fikrim yok. Bu ay açılır inşallah.

   Cevapla
 27. Hocam ben ihya dilekçesi doldurdum saniyorken yapilandirma dilekcesi doldurmusum tabi bunun bilinçinde değilim halbuki memura söylemiştim benim bu parayla işim yok sildirmek istiyorum diye o da guvenlige yönlendirdi bana dilekçe doldurttu o dilekce ihya dilekcesi degildi muhtemelen çunku e devltten evrak sorgulamada yapilandirma basvurusu yaziyor ihya yazmiyor sorum su memur bna yilbasina kadar ödemessen borç silinir dedi ama ben daha erken sildirme şansim yokmu e devletten yapabiliceğim bir sistem açılırmı iptal etmek için yani

  Cevapla
  • E devletten iptal edemezsiniz. Şu an silme ekranları açılmadı. Açıldığında dilekçe ile başvurarak yapılandırmayı iptal ettirebilir ve borçlarınızı sildirebilirsiniz.

   Cevapla
 28. Ömer bey bugun sgk ya gittim ihya için sistem acilmis fakat sistemde hata varmis borcumu ögrenemedim bna lazim olmayan 29 aylik prim icin sildirme dilekcesi verdim eve geldim e devletten baktım 29 aylik prim borcum peşin olarak yapilandirildi diyor ben sildirme dilekcesi verdim memurlar yapilandirmis sgk yi aradim bu sekilde olmasi mümkün degil diyor bu yapilandirmayi iptal etme sansimiz yokmu memurlar bu konuda çok sorumsuz ve bilgileri yok sanırım

  Cevapla
 29. Merhaba Ömer bey, bağkur ihyası için iki haftadır SGK’ya gidiyorum. Ve hala eskiye dönük borçların daha baslamadigini söylüyor. Bu konu hakkında bilginiz varmı. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 30. Ömer bey ihya işlemi için bugün sgk ya gitmeyi düşünüyorum kafam karıştı sistem açıldı diyorlar ama işlem yapilmiyor bugun içinde ögrenirseniz sevinirim

  Cevapla
 31. Merhaba ömer bey öncelikle bu yaptığıniz bilgilendirme için teşekkür ederim benim sorum şu babam vefat etti hem esnaf bagkuru hemde çiftçi bagkuru var babamın doğum yılı 1952 bağkur girişi esnaf 1987 ama hiç prim ödemesi olmadi 2 yıl önce sorduğumuzda 57000 tl borç çıkmıştı bu af bize yararmı annem emekli olabilirmi babamdan dolayı birde annem kendi babasından dolayı emekli sandığından maas alıyor ikisi bir sıkıntı olurmu dedemin emekliliği sigorta yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba. Her ikisinden aylık alabilir mi bunun için net bir cevap veremem. SGK’dan öğrenmeniz gerek. Eğer babanızın en az 1800 günü varsa bu süreleri yapılandırma kapsamında yapılandırırsınız ve ödersiniz annenize aylık bağlanır.

   Cevapla
Yorum yapın