7326 Bağkur Yapılandırma Başvurusu Nasıl, Nereye Yapılacak ?

260

7326 Sayılı Bağkur yapılandırma başvurusu başladı.   Bağkur borçlarının yeniden yapılandırılmasını içeren 7326 Sayılı torba yasa 09.06.2021 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başvurular 09.06.2021-31 08.2021 tarihleri arasında yapılacak. 7326 Sayılı Bağkur affı yasası ile;

 • 2021/Nisan ayı ve  öncesi prim borçlarının yeniden yapılandırılması,
 • 2021/Nisan ayı ve öncesi prim borçlarının silinmesi ve dondurulması,
 • İhya borçlarının af kapsamına alınması gibi önemli düzenlemeler içeriyor.
 • Yeniden yapılandırma, dondurma ve sildirme düzenlemelerinin detayı yazımızın devamında verilmiştir.

7326 bağkur yapılandırma nasıl olacak ?

Resmi gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren 7326 bağkur yapılandırması ile;

 • 2021/Nisan öncesi ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinecek.
 • Silinme işleminden sonra borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsamında taksitle ödenebilecek.
 • Bağkura af kapsamında 2021 yılında yapılandırma taksitleri ise 2 ayda bir ödenecek ve dileyen prim borçlarını 36 aya kadar taksitlendirebilecek.
 • Bağkurda daha önce çeşitli yasalar gereği dondurulan ve silinen dönemler ihya affı yasası kapsamında yeniden yapılandırılabilecek.
 • Prim borcu olanların 2021/04 dönemi ve öncesi borçları silinecek ve  hizmetler dondurulacak.
 • Daha önce 7256 ve öncesi kanunlarla prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma devam etse de bitmiş olsa da yeni yasa ile borçlarını yapılandırabilecek.
 • Bağkur 6183 48. madde taksitlendirmesi yapanlar taksitlendirme devam etse bile başvuru yaparak kalan borçları için yeniden yapılandırma yasasından yararlanabilecek.
 • Aşağıda sildirme ve dondurma işlemlerinin nasıl olacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilecek.

7326Bağkur yapılandırma başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Bağkur borç yapılandırma yasasının resmi gazetede yayımlanmasının ardından;

 • Bağkur borç affı kapsamında yeniden yapılandırma için başvurular herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ya da e-devletten,
 • İhya borçlarının yeniden yapılandırılabilmesi için ise başvurular e-devlet üzerinden ya da  bağkur dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Elden ya da internetten yapılabilecek.

7326 E-devletten/internetten bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak ?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılandırma başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak.  7326 Bağkur yapılandırma başvuru ekranı açıldığında e-devlet şifresi ile giriş yaparak kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

7326 Bağkur yapılandırma başvuru formu ve gerekli evraklar

7326 Bağkur borcu yapılandırma yapılandırma başvurusu için ;

 • Sadece mevcut borcu yapılandırmak için yapılandırma başvuru formu yeterli olacaktır.
 • Eğer ihya yapılandırması yapılacaksa bu durumda tarım bağkuru için 2926 İB formu, esnaf ya da şirket ortaklarının da 1479 İB formlarını başvuru formu ile birlikte vermesi gerekmektedir.
 • Sigortalılık belgelerini buradan indirebilir ve nasıl doldurulacağı konusunda bilgi alabilirsiniz ⇒ Bağkur sigortalılık belgesi indir.

7326 bağkur borç sildirme nasıl olacak ?

Bağkur faiz affı yasasında en büyük beklentiler arasında yer alan bağkur borcu sildirme düzenlemesi ile torba yasa ile belirlenen dönemler öncesindeki tüm ödenmemiş prim borçları silinecek ve bu borçlu sürelere istinaden hizmetler dondurulacak. 7326 Borç sildirme düzenlemesi aşağıdaki gibi olacak;

 • 2021/Nisan ayı ve öncesinde ödenmemiş prim borcunuz varsa bu borçlarınızı yapılandırma son başvuru tarihi olan 31 Ağustos 2021 tarihine kadar ödememeniz ve ya yapılandırmamanız durumunda 01 Eylül 2021 tarihi itibariyle borçlar silinecek.
 • Dilerseniz süreyi beklemeden aşağıdaki  dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak sildirebilirsiniz.
 • Aktif kayıtları devam edenlerin borçlar silinip hizmet dondurulduktan sonra tescilleri 01 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.

7326 bağkur dondurma nasıl olacak ?

Aslında bağkur gün sildirme ve bağkur borcu dondurma aynı şeylerdir. Yani bağkur borç silme kapsamında borçlar silinir ve bu sürelere ait hizmetler dondurulur. Bağkur prim dondurma düzenlemesi yeni torba yasada yer almakta ve yukarıda anlatıldığı gibi uygulanacaktır.

7326 Bağkur dondurma dilekçesi 2021

Bağkur prim borcu sildirme düzenlemesi ile ödeme vadesi geçmiş prim borçlarını sildirmek için aşağıda örneği verilen bağkur borç dondurma ve bağkur prim sildirme dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 • 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 sayılı Kanun gereği prim borçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

7326 bağkur ihya affı nasıl olacak ?

Malumunuz bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta. Mevcut durumda dondurulan hizmetlerin ihyası yani canlandırılması talep tarihinde geçerli primler üzerinden yapılabilmekte. Torba yasa ile bu sürelerin de yeniden yapılandırılması konusunda hak verilecek ve borçların yaklaşık %50-60 arasında indirimli ödenmesi sağlanacak. Bağkur ihya başvurusu yapmak ve ödenecek tutarı hesaplamak için hemen silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7326 sayılı yasada geriye dönük bağkur affı var mı ?

Bağkur konusunda özellikle geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı v.s. gibi kaydı olup bu kayıtlara istinaden bağkur tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük bir beklenti içerisinde. 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda ve ya vergi kaydı olup bağkura hiç tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara göre tescil hakkı yok. Son yayımlanan 7326 sayılı torba yasada geriye dönük bağkur tescili ile ilgili bir düzenleme yer almıyor.

7326 Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek ?

Yeniden yapılandırma düzenlemesi 09.06.2021 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.


260 Yorum
 1. salih

  Ömer Bey Merhaba
  bağkura 01/10/2020 tarih itibari ile prim borcum var dondurma talebinde bulundum.bu dondurma sadece 01/10/2020 tarihinden 30/04/2021 tarihine kadar olan günler için geçerli değil mi. Yani eski ödediğim primlerin günlerin silinmesi gibi bir durum
  şimdiden ilginize cok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 30.04.2021 tarihi ve öncesinde borçlu olduğunuz süreler silinir ve hizmet dondurulur. Öncesinde 2020/10 dönemi ve öncesi silindi ise şu an o dönemler hakkında bir işlem yapılmaz.

 2. bulut

  merhaba ömer bey 1975 doğumluyum 1996 da m plaka ticari minübüs aldım ve bağ-kur girişim oldu ve hiç pirim ödemedim 2002 yılında bir kanun çıktı 2000 öncesi pirim boçlarını ve prim günlerini geriye dönük sildirdim sonrası 10 yıl bağ-kur ve 11 yıl sigorta primim var o tarihlere ait satış evrakları vergi levhası ve oda kayıt belgelerim var
  bu yasada 1996 girişi veya aradaki 4 yıllık prim ve günleri alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef o tarihler için şu anda tescil açma hakkınız bulunmamakta.

 3. Hacı Kerim

  1969 doğumlu ve 1.10.1993 sigorta girişliyim 4A hizmet dökümümde 2131 toplam günüm var.
  4B hizmet dökümümde mecburi sigortalılık adı altında başlangıç tarihi 4.10.2000- terk talep tarihi 31.10.2004 olmak kaydıyla 4 yıl 2 ay 27 gün hizmet süresi gözükmekte.
  Ayrıca 7256 sayılı kanun kapsamında 1271 günü peşin ödemek suretiyle ihya ettim Mart 2021’de. 7326 sayılı kanun kapsamında 4B hizmet dökümümdeki 4 yıl 2 ay 27 günü ihya ederek emekliliğime ilave ettirebilir miyim ? ne zaman ve hangi kurumdan emekli olabilirim ?
  Peşinen teşekkürlerimle…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hacı Bey. Bağkuru 7256 sayılı yasa kapsamında ihya ettiyseniz satın alınacak başka gün kalmamıştır bence. Son 7 yıllık toplam hizmetin ne kadarı SSK, ne kadarı bağkur ?

   1. Hacı Kerim

    Peki bu 4B hizmet dökümümde gözüken mecburi sigortalılık adı altındaki 4 yıl 2 ay 27 gün emekliliğime sayılacak mıdır ?
    Son 7 yıllık hizmetin tamamına yakını SSK ..

    1. Ömer Meriç

     Hizmet olarak görünüyorsa evet sayılması gerekir. Ama sistemde görmeden net bir şey diyemem maalesef. Aynı şey emeklilik hesabı için de geçerli.

 4. Ahmet

  Merhabalar üstad. Dayım üç ay önce emeklilik için başvurdu ödenmeyen bağkur borçları 33 bin TL çıkardılar 5 bin TL peşin verdi. 1 temmuzda çıkacak olan yeni yasadan faydalanmak için bu başvuru işlemini iptal edip parayı iade alıp tekrardan başvurmamız da herhangi bir sorun olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Onu ödemeyin kalanı iptal olur zaten. Paranız da fazla ödemeye düşer. 7326 sayılı yasa kapsamında yeniden yapılandırın.

 5. Fatma Kurt

  Merhabalar 2001 2008 tarihlerinde vergi mükellefiyim. Bağkur kaydım yok geriye dönük ödeme affı var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef hakkınız yok.

 6. Rıza

  ESNAFA GERİYE DÖNÜK TESCİL VE BORÇLANMA HAKKI SAĞLANSIN.!!!

  2000 yılından önce oda ve vergi mükellefiyet kaydı bulunan ve iş yeri olan, binbir zorlukla vergisini ödemiş esnaflar, BAĞ-KUR’a kayıt yaptıramadığı ve kurumunda zorunluluk nedeniyle bu durumdaki esnafları re’sen kaydetmesi gerekirken kaydetmediği için emekli olamamaktadırlar. Geriye dönük borçlanma yoluyla bu durumdaki esnafa bağkurlu olma yolu açılmalıdır.Esnaflar için bir çalışma yapılmalı ve bu durumdaki esnafların sigortalı olması için gerekli destek verilmelidir. Bir yıllık yapılandırma süreciyle tescil haklarının verilmesi esnafların bu mağduriyetlerini giderecektir. Bu konuda mutlaka düzenleme yapılmalıdır

 7. Fuat İnceler

  Merhaba Arkadaşlar 2000 öncesi bağkur tescili için büyük bir umutla bekliyoruz ancak sesimiz cılız kalıyor bu konuda sesimizi duyuracağımız sosyal medyada birlik olalım bizler bir grup olarak twetır da #BagkurTescilMagdurları adi altında paylaşımlarımızı sürdürüyoruz sizlerdende destek bekliyoruz birlik olalım sesimizi duyuralım.

 8. Şefik

  Ömer bey 60 yaşındayım bagkur girişim 1988 bugüne kadar ocak sonu itibarı ile ihya ile toplam günüm 10765 sgk hizmet tescilden baktım borç sıfır görunüyor e devletten emeklilik başvurusu yaptım dysden islem yapıldı ek1 pdf çıktısını aldım şu anda işyerim faaliyette olduğunu emeklilik formunda belirttim bu aydan sonra tekrar şubat için bagkur primi yazarmı onu merak ediyorum çünkü borç sıfır başvuru yaptım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik şartlarını sağlıyorsanız başvuru tarihinden itibaren artık prim ödemeniz gerekmez.

 9. Şefik

  Ömerbey ihyayı yaptım parayı z bankasına yatırdım ödenen günler sistemde görünmüyor sistemde ne kadar zamanda görünür yaş ve günüm ihyala birlikte çok fazla emeklilik için başvuru yapabilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemeyi yaptıysanız emeklilik talebinizi verebilirsiniz. Sistemde görünmesini beklemeyin.

 10. Mustafa

  Merhaba ben 1990 1993 yılları esnaflık yaptım ama bagkur kaydı yaptırmadım. Vergi kaydım var bu günüleriminim kaydini açtırıp odeme yapabilirmiyim yada böyle bir hak verimi .teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer o dönem tescil açtırmadıysanız maalesef şu an hakkınız bulunmamakta.

 11. Mehmet

  Bağkur tescil mağduruyuz, bizler ikibin senesinden önce esnaflık yapan kişiler olarak bağkur tescilimizin yapılmasını ve bu günlerimizi borçlanıp ödeyerek kazanmayı istiyoruz,bizlerde bu ülkede yaşıyoruz sesimizi duyan varmı acaba..bizler esnaflık yaptık, işçi çalıştırdık,vergi ödedik re’sen bağkurlu olcanız dendi amma bağkur sigorta tesciline layık görülmedik galiba..sesimiz geliyomu..duyan vamı acaba.

 12. özkan

  Merhaba, yapılandırmaya başvurduğumda ;SGK tesciliniz olmadığı için yapılandırma talebinde bulunamazsınız.
  hatası alıyorum bir bilginiz varmıdır ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur tesciliniz yok mu ?

 13. Şefik

  Merhaba ömerbey aralık15 de bağkura gittim başuru yaptım 2018 sonrası yapılandırıldi 2018 öncesi içinihyabaşvurusu için formu verdim memur 4 hafta sonra gelmemi söyledi bugun e devlette ihya 2018 öncesi için baktım durdurulduğundan bahsediyor bu ne demek anlayamadım ben durdurma yapmadım ayrıca gecen sene bağkura gittiğimde 258000 borç çıkmıstı ocağın 10 tekrar bağkura gidecğim ayrıca şehir dışında yaşıyorum neyapmam gerekiyor ayın 10 bekleyip mi gideyim teşekkurler

  1. Ömer Meriç

   O belirttiğiniz tarihler zaten prim borcundan dolayı dondurulan ya da durdurulan süre olarak geçer. Başvurunuz süresi içerisinde mevcut. Beklemekten başka yapılacak bir şey yok

 14. Huseyin

  Ömer bey bugün emeklilik için tahsis talep formunu doldurdum fakat dys evrak göruntelemede gelen evrak iade edilmiş yaziyor ben bunu e devlet uzerinden onaylanip onaylanmadigini nereden ögrenebilirim

  1. Ömer Meriç

   Hemen onaylanmaz. Bismillah yeni vermişsiniz. Bekleyin onaylandıktan sonra e-devlette görebilirsiniz.

 15. Huseyin

  Ömer bey esnaf bagkurdan nasipse emekli olucam ihyayi ödedim yapilandirma kapsamina girmeyen yani silinmeyen kasim ve aralik ayi primini ödemem gerektigini söylediler benim bildigim ben emekli olucam zaten cari ay primlerine ihtiyacım yok onları ödemeden emekli olamiyormuyum birde bana emekli olduktan sonra esnafliga devam ederseniz bu parayi ödemem gerektigini devam etmezsem vergi yi kapatirsam bu parayi odemeyecegimi söylediler bn esnaflik yapacağımı söyledim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik tarihi itibariyle cari dönem de dahil olmak üzere borcunuzun olmaması gerekiyor. Kasım ve Aralık ayı prim borçlarınızı ödedikten sonra emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Emekli olduktan sonra zaten prim işlemez.

 16. Burak

  Selam Ömer bey
  7256 yapılandırmadan yararlandım taksiye girmeden bu ay sonuna kadar borcu kapatmak istiyorum ancak internet bankaciliginda ödeme listesinde bu yapılandırma borcu kapatma seçeneğini bulamadım başka nasıl ödeme yapılabilir ?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur ise bağkur prim menüsüne girin. Orada yapılandırma kapsamında borcunuz çıkar. Onu seçerek ödeyin.

 17. Murat

  Ömer bey verdiğiniz bilgiler ve ilgili yaklaşımızdan dolayı çok teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı bilgi edinmemi sağladınız.
  İzninizle Son bir sorum olacak ? bağkur tescil yasası çıkarsa kullanmamı önerir misiniz? Gerçi emekli yaşını geri çekiyor ama 6 yıldan dolayı mevcut ortalama çok düşer mi, Ya da yasa çıktı diyelim sadece 1- 2 ay borçlanabilir miyim, tarihi geri çekmek adına sonuçta o yaşa kadar 12 bin gün prim ödemiş olacağımdan güne ihtiyacım olmayacak, kanun işyeri süresince tamamınımı ödememi isteyecek.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim Murat BEY. Geriye dönük tescil hakkı şu an imkansız gibi durmakta. Çıkarsa yeniden değerlendirelim durumunuzu 🙂

 18. Hüseyin

  Ömer bey herşey için sağolun silme yani durdurma ekrani açıldığı için ben ihyayi ödeyip bna lazim olmayan borcu sildirebilirmiyim onu yanlislikla yapilandirmistim silme dilekcesi almislardi bnde bu sabah e devlet uzerinden durdurma talebinde bulundum yani sgk o borcumu hemen silebilirmi bir an önce emeklilik dilekcesi vermek istiyrm

  1. Ömer Meriç

   Hüseyin Bey silme ekranları sgk tarafında da dün itibariyle açıldı. Hemen borcunuzu sildirebilir ve emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

 19. Hüseyin

  Mrb ömer bey bilindiği üzere e devletten 01/11/2020 oncesi borclar durdurma ekrani açıldı. Benim ihya haricinde 29 aylik prim borcum vardi ben de onu durdurmaak icin basvuru yaptim ama ihyayi daha yatirmadim ihya yida durdururlarmi eger dondururlarsa emekli olamam ihya benim emekli olmak için yeterli cuma günü nasipse ödeyeceğim bakalim

  1. Ömer Meriç

   Yok durdurma başvurusu ayrı. Bu başvuru 01.06.2018-31.10.2020 tarihleri arasındaki borcu kapsıyor.İhyayı etkilemez.

 20. Murat

  Merhaba,
  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim, askerlik borçlanmasını 20 yıl süresi ve 7000 gün sonrası emekliliğe hak kazanmak için istiyorum aslında, ama bir faydası olmayacaksa gerek yok görünüyor.
  Bağkur tescil affı çıkarsa ki ben çıkacağını umuyorum, bu yasadan yararlanırsam ve 96 ya girişimi çekerşem eğer emekliliğe yaş olarak ne kadar faydası olur acaba birde düşük prim ödeneceği için emekli maaşında düşme olur mu?
  Çok teşekkürler
  Saygılarıma

  1. Ömer Meriç

   Evet ortalama kazanç düşeceğinden maaş da düşer. 1996 ya çekilirse 56 yaşında emekli olursunuz. Yani 3 ya da 4 yıl daha erken emekli olmanızı sağlar.

 21. Murat

  Ömer Bey merhaba,
  Öncelikle herkesin sorularına titizlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Ben 1976 doğumluyum, 1996 yılında işyeri açtım, bagkur kaydı dışında tüm kayıtlarım var ama malesef ozaman kayıt yaptırmadığım ve çıkan yasaları da kaçırdığım için mağdur oldum, yasa çıkmasını beklemekten başka çaremiz yok biliyorum.
  Benim sorum 2001 yılında işyerini kapatıp askere gittim 18 ay, 2004 yılında ilk ssk kaydım yapıldı ve aralıksız çalışıyorum, şu anda ssk prim ödemelerim 10 bin tl brüt üzerinde ödeniyor.
  Öncelikle askerliği borçlanarak ssk girişimi geriye alabilir miyim? Alırsam bana faydası olur mu? Alırsam o aradaki ödemeleri en üst primden mi ödemem gerekir yoksa farketmez mi?
  Diğer sorum ise bağkur tescil affı çıkarsa ve faydalanırsam bana yararı ne olur? Ödemeleri yine üst primden mi yapmam gerekir yoksa farketmez mi ve oldu ki yasa çıktı kaç yaşında emekliliğe hak kazanmış olurum.
  Biraz uzun oldu, zaman ayırır bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması yaş ve diğer şartları değiştirmiyor sizin için. Borçlanmanıza gerek yok. Tamamını borçlanmanız durumunda bile yine 60 yaş ve 7000 günden emekli olursunuz. Bağkur için şu anda bir düzenleme yok. Olursa da yüksekten borçlanma hakkı verileceğini sanmam.

 22. Burak

  İyi günler Ömer bey
  14.03.2009 giriş tarihli 4b bağkurluyum e devletten baktığımda 8.190,45 lira borç gözükürken yeniden yapılandırma yeni yasadan faydalanmak istediğimde hem e devlet üzerinden basvuramiyorum hemde yapılandırılacak borç tutarı 0 olarak gözüküyor
  Nasıl yeni yasadan faydalanabilirim ? Ve yapılandırma borcum 0 gösterme sebebi ne olabilir ?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet süreleri ve dondurulmayan kısım için yazımızda verilen başvuru formunu doldurarak elden ya da posta yolu ile SGK’ya başvurmanızı öneririm. E-devlet çok sağlıklı işlemiyor.

 23. ümit

  öncelikle 1. sorum 4 ortak şirket ortagıyız şirketin herhangibir sgk borcu yok sadece şirket ortaginin bir tanesinin bagkur borcu bulunuyor bu yuzden tasima ihalesiyle ilgili sgk il mudurlugu teminat iadesi yazısini vermiyor sizce hukukimidir eger oyleyse sadece teminat tarihleri arasindaki bagkur borcunami bakiliyor sadece oncesine sonrasina bakiliyormu 2. sorum bu bagkur silme ekranlari sizce nezaman acilacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ümit BEY. Eğer ortaklar bizzat kendileri araçları sürüyorsa bu durumda borca bakılır ve borcun olmaması durumunda teminat iadesi yapılır. Yapılan işlem doğru yani. Silme ekranları hakkında maalesef bir fikrim yok. Bu ay açılır inşallah.

 24. Hüseyin

  Hocam ben ihya dilekçesi doldurdum saniyorken yapilandirma dilekcesi doldurmusum tabi bunun bilinçinde değilim halbuki memura söylemiştim benim bu parayla işim yok sildirmek istiyorum diye o da guvenlige yönlendirdi bana dilekçe doldurttu o dilekce ihya dilekcesi degildi muhtemelen çunku e devltten evrak sorgulamada yapilandirma basvurusu yaziyor ihya yazmiyor sorum su memur bna yilbasina kadar ödemessen borç silinir dedi ama ben daha erken sildirme şansim yokmu e devletten yapabiliceğim bir sistem açılırmı iptal etmek için yani

  1. Ömer Meriç

   E devletten iptal edemezsiniz. Şu an silme ekranları açılmadı. Açıldığında dilekçe ile başvurarak yapılandırmayı iptal ettirebilir ve borçlarınızı sildirebilirsiniz.

 25. Huseyin

  Ömer bey bugun sgk ya gittim ihya için sistem acilmis fakat sistemde hata varmis borcumu ögrenemedim bna lazim olmayan 29 aylik prim icin sildirme dilekcesi verdim eve geldim e devletten baktım 29 aylik prim borcum peşin olarak yapilandirildi diyor ben sildirme dilekcesi verdim memurlar yapilandirmis sgk yi aradim bu sekilde olmasi mümkün degil diyor bu yapilandirmayi iptal etme sansimiz yokmu memurlar bu konuda çok sorumsuz ve bilgileri yok sanırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gerçekten ilginç:). Yapılandırma talebi olmadan nasıl yapıyorlar bunu. İptal edilir tabi ki. Ama yeniden gidip başvuru yapmanız gerekebilir.

 26. Ahmet

  Merhaba Ömer bey, bağkur ihyası için iki haftadır SGK’ya gidiyorum. Ve hala eskiye dönük borçların daha baslamadigini söylüyor. Bu konu hakkında bilginiz varmı. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dün açılmıştı sistemler. Hata vermişti. Bugün yine yapılıyor gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.

 27. Hüseyin

  Ömer bey ihya işlemi için bugün sgk ya gitmeyi düşünüyorum kafam karıştı sistem açıldı diyorlar ama işlem yapilmiyor bugun içinde ögrenirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biraz daha beklemenizi öneririm. Sistemde sanırım yine sıkıntı var.

 28. Ümit

  Merhaba ömer bey öncelikle bu yaptığıniz bilgilendirme için teşekkür ederim benim sorum şu babam vefat etti hem esnaf bagkuru hemde çiftçi bagkuru var babamın doğum yılı 1952 bağkur girişi esnaf 1987 ama hiç prim ödemesi olmadi 2 yıl önce sorduğumuzda 57000 tl borç çıkmıştı bu af bize yararmı annem emekli olabilirmi babamdan dolayı birde annem kendi babasından dolayı emekli sandığından maas alıyor ikisi bir sıkıntı olurmu dedemin emekliliği sigorta yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisinden aylık alabilir mi bunun için net bir cevap veremem. SGK’dan öğrenmeniz gerek. Eğer babanızın en az 1800 günü varsa bu süreleri yapılandırma kapsamında yapılandırırsınız ve ödersiniz annenize aylık bağlanır.

 29. Levent Özkan

  Tamam o zaman Ömer bey çok teşekkürler

 30. Levent Özkan

  Ömer bey isterseniz bana verdikleri 2 sayfa yazıyı size gönderebilirim

 31. Levent Özkan

  Ömer bey ben sizinle yazıştıktan sonra bu sabah SGK ya gittim bağkurlunun TC nosunu verdim ve bu enson çıkan yasadan yararlanıp yararlanamayacağını sordum bana ordaki bir şef arkadaş siz isteğe bağlı bağkurlusunuz sizin geriye dönük borçlanma yada yapılandırma hakkınız yok dedi

  1. Ömer Meriç

   Levent BEY, eğer isteğe bağlı bağkurlusaynız zaten yok. Ben de aynı şeyi söylüyorum size. Bu yapılandırmadan yararlanabilecek olanlar ve yapılandırma kapsamında olan prim borçları konusunda yazımızda bilgi mevcut. Zaten bu kapsamda bir borcunuz yoksa yapılandırmadan da yararlanma hakkınız olmaz yani.

 32. Levent Özkan

  Ömer bey merhaba bu yasadan bizim durumumuzda olanlar yani isteğe bağlı olanlar yararlanamıyor muş bana bu şekilde bilgi verildi

  1. Ömer Meriç

   Hangi yasadan Levent BEY ? Eğer 12 aydan az isteğe bağlı prim borcunuz varsa yapılandırılır. İhyadan bahsediyorsanız zaten borçtan dolayı dondurulan süreler yapılandırma kapsamında olmakta.

 33. Levent Özkan

  Çok teşekkürler Ömer bey

 34. Levent Özkan

  Ömer bey başlangıç tarihi ile terk talep tarihi aynı gün görünüyor bundan ne anlam çıkarmalıyım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Hiç ödeme yapmadığınız için tescil tarihi itibariyle terk girilmiştir. Kaydınızın devam ettiği tarihe kadar olan kısmı canlandırma hakkınız olur yapılandırma kapsamında.

 35. Levent Özkan

  Peki Ömer bey borçtan dolayı dondurulan hizmet süresinin olup olmadığını nereden öğrenebiliriz e- devlette bu bilgiler mevcutmu teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Evet. E-devlette 4b hizmet bilgisi sorgulama kısmında terk başlangıç ve bitiş tarihleri görüntülenebilir.

 36. Levent Özkan

  Ömer bey merhaba babam anneme 1997 yılında bağkur numarası almış fakat hiç ödeme yapılmamış e devlette terk etmiş sigortalı ibaresi mevcut bu durumda yeni çıkan af , yapılandırma kanunundan yararlanıp geriye dönük borçlanma yapılabilir mi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer borçtan dolayı dondurulan hizmet süresi varsa bu süreleri ihya edebilirsiniz.

 37. Ziya YETİMOĞLU

  İyi günler babam 1967 doğumlu şuanda cezaevinde 1988 tarihinde 350 gün ssk yatmış daha sonra 2006 tarihinden 2010 tarihine kadar 1589 gün bağkur yatmış toplamda 1939 günü primi var 2010 yılında bağkuru dondurduk bu ihya ve yapılandırma yasasıyla emeklilik yolunu açabilirmiyiz açma şansımız olursa kaç yaşında emekli olur nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olur musunuz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanız kaç doğumlu ve ihya edilebilecek kaç günü var?

 38. Mustafa SOY

  Ömer bey merhaha,39 yaşındayım 20.03.2000 yılından 23.11.2018 yılına kadar özel bir şirkette yönetici olarak çalıştım.Toplam sigortalı gün sayım 6556 .Maaşım yüksek olduğundan devamlı üst baremden sgk primlerim yatırıldı.23.11.2018 tarihinde kendi şirketimi kurdum ve Bağkur a geçtim otomatik olarak..Ayrıca farklı bir şirkete danışmanlık hizmeti veriyorum.Orada hizmet ettiğim gün sayısına göre aylık 7-10 gün üzerinden aylık yüksek prim ödenmekte. Sgk primlerim yüksek olduğundan bağkur dan emekli olmak istemiyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor desteğinizi rica ederim.

  iyi çalışmalar
  Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merbaba. SAYGILAR BİZDEN.Sskdan emekli olmak istiyorsanız emeklilik yaşınız dan önceki son 7 yıllık hizmetin en az 3.5 yılının ssk kapsamında olması gerekiyor. Onun dışında emeklilik hükümleri bağkura geçer.

 39. Volkan

  Ömer bey iyi akşamlar 6 ay bağkur borcum var bu yapllandlrmada silinirmi daha önceki yapllandlrmada silinmesi icin 12 aydan fazla olmasl gerekiyordu .6 ay borcumun silinme imkanl var ml

  1. Ömer Meriç

   Evet silinir. Geçmiş borcun olması yeterli. Ay şartı aranmıyor.

 40. Volkan

  İyi akşamlar öncelikle yardlmcl olduğunuz için çok teşekkür ederim 2019 da éşimin 5 ayllk bağkur borcu var dükkanl kapattlk 3650 tl borç gözüküyo yeni yapllandlrmada sildirme işleminden faydalana bilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet eğer bu borcu ödemezseniz borcun tamamı silinir.

 41. Yavuz Vatansever

  Merhaba hocam. Ben 1967 doğumluyum, 1992 de vergi kaydına girişim var. Ama bakur kaydım yok bakur girişim 4/10/2000 olarak gözüküyor. O boşluğu canlandırabilir miyim ve canlandırabilirsem nereye başvurmalıyım?

  1. Ömer Meriç

   Maalesef. O süreler için tescil hakkınız yok.

 42. Recep

  Merheba hocam 01.04.1967 doğumluyum. 1982/1987 yılları arasında 860 gün ssk li çalıştım. 2002/2004 yılı sonunda bağkurlu iken terk dilekçesi vererek aydıydım. 2005 yılardan itibaren kamuda 4/c kapsamında çalışmaktayım. Bağ kur primlerimi ödeyebilirmiyim. Ayrıca ne zaman emekli olurum. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet varsa bunları borçlanabilirsiniz. Emekli sandığından önce toplam ssk ve bağkur hizmetinizi yazarsanız ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

 43. Yaşar

  Merhaba hocam ben 1963 doğumluyum. 1985 yılında kahve açtım kısa bir süre sonra kapattım esnaf odasına ve maliyeye kaydım var fakat bağkur kaydım yok geriye dönük borçlanma yapıp emekli olabilirmiyim..saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç bağkur kaydınız yoksa maalesef tescil hakkı ve borçlanma hakkınız yok.

 44. gülay

  Merhaba … Ömer bey
  21/08/1989 ssk girişliyim toplam 2134 gün ödenmişim var
  2008-2017 yılları arasında bağkurlu (iş ortaklığı) oldum 3120 günüm ödendi (bir önceki yapılandırmadan kalan ödenmemiş hala 4 taksidim var )
  emekli olabilmem için son 3,5 yılı ssk dan ödemeliyim .Bununda dolması için 430 gün eksiğim var .Hala çalışıp bu eksiği tamamlamaya çalışıyorum . Ben kalan bağkur borçlarımı sildiricem ama kalan 4 taksidi de ödemek istemiyorum.Bunuda sildirebilirmiyim ? Diğer sorum ise benim sgk kaydım İstanbul da ama ben şu anda Denizli de yaşıyorum .İşlemler için İstanbul’a gitmem şart mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan taksitleri ödemediğinizde yapılandırma bozulur. Ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlanırsınız. Ödemediğiniz kısımlar ise silinir.

 45. Gülcan

  1966 doğumluyum 1990 da bağkur kaydım var yapılandırma yapsam emekli olurmuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gün var mı alabileceğiniz? Varsa kaç gün var?

 46. Cengiz

  Ömer bey öncelikle yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
  Sorum şöyle. 2005 ile 2009 arası esnaflık yaptım. O dönemde Vergi kaydım var ama bağkur kaydım yok. Sigorta kurumunda daha önce aldığım bilgiye göre 2008 Sonrası günlerimi satın alabiliyorum. Bu yeni çıkan yasaya göre 2008 öncesini de satın alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasına ait hizmetleri alabilirsiniz. Yeni çıkan yasada maalesef geriye dönük tescil hakkı yok.

 47. gülseren

  merhaba
  annemin bağkur durumu edevlette #13-Ek-63 Terki. 01.10.2008 den itibaren bağkur girişi gözüküyor. bugüne kadar hiç bağkur prim ödemesi yapılmadı. borçlar silinmiş gözüküyor. geriye dönük bu günleri satın almak istediğimizde 7256 kapsamında mıdır ve tahminen ne kadar borç çıkar?
  teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma kapsamında o dönemki primler üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Yaklaşık ödeme tutarı konusunda bir hesap yapamam. Ama çok avantajı olur.

 48. Kahraman

  Ömer bey benim 2.5 senelik bağkur borcumu sildirebilirmiyim para vermeden bide bana zararı ne olur sildirince

  1. Ömer Meriç

   Sildirebilirsiniz. Borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetler dondurulur. Zararı günlerin de silinecek olması. Ama dondurulan bu günleri daha sonra borçlanabiliyorsunuz.

 49. Ümit

  14 ay önce şahıs firmamı kurdum ve açılıştan bu yana bağkur primlerimi ödemedim. Bu kanundan yararlanabilir miyim? gib.gov.tr den vergi borcum görünmediği için 7256 başvurumu yapamıyorum. Normalde 4B prim borçlarım görünüyor. Yapılandırmadan nasıl yararlanırım? Yararlanbiliyorsam müracatı nereden yapacağım anlayamadım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilerseniz 2020/Ekim ayı borçlarınızın tamamını sildirebilir ya da 2020/Ağustos ayı ve öncesi borçlarınız için yeniden yapılandırmadan yararlanabilirsiniz. Başvuru ekranları henüz açılmadı.

 50. Bekir

  Ömer bey,
  01.1970 doğumluyum, 02.08.1992 bağkur girişim var, prim ödemem yok. 2018 de ki 7146 nolu kanunla muracat ettim toplam 34.139. TL borç geldi.5667 gün karşılığı.ödeme makbuzu geç geldiği için kaçırdım.
  Şimdi sorum şu,
  Hesaplamalar asgari kazanç üzerinden olmalı, bunu değiştirip yüksek prim üzerinden hesaplama olurmu? Olursa buna değermi?
  Tşk. Ederim.(herkesin sorusuna vakit ayırıp emek verdiğiniz için)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırmada bunu yapamıyorsunuz. O dönemki primler üzerinden yapılandırma kapsamında borçlanabiliyorsunuz.

 51. HAKKI BİNDEBİR

  Ömer bey mrb kolay gelsin bu güzel hizmetinizden dolayı size öncelikle teşekkür ederim benim sorum yeni çıkan 7256 kana göre 2 senelik bağ kur pirim borcumu para yatırmadan sildirebiliyor muyum önceki çıkan pirim affı yasaların da sanırım bu vardı 7256 da da var mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 2020/Ekim ayı öncesi borçları sildirebilir ve 01 Kasım 2020 tarihi itibariyle tekrar başlatabilirsiniz.

 52. Kahraman

  Hocam 21.10.1992 başlangıcım var bagkurluyum pirimim dolu 9000 olarak ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   53 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Eğer tamamladıysanız emekli olursunuz tabi.

 53. Kahraman

  Kolay gelsin hocam benim bagkura 30 ay borcum var toplamda 26650 TL 5040 TL de faizi var ben yapilandirica faizi siliniyor mu
  Birde hocam ben 9000 pirimi doldurdum emeklilik için yaş bekliyorum bağkur parası yatirmama gerek varmı aylık olarak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Faiz silinir peşin öderseniz 27000 TL gibi bir rakamla kapanır. Eğer emekli olmak istiyorsanız borcun tamamını peşin olarak ödemeniz gerekiyor.

 54. Ercan

  Ne zaman ihya affı başlıcaz bilgi verirseniz sevinirim ve kadar sürecek af başlama ve bitiş tarih belli oldumu kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2020. İhya başvuruları E-devlet üzerinden yapılacak. Şu anda ekranlar açılmadı.

 55. Ercan

  Iyi günler hocam şimdi bendeki soru 1990 açılış bagkur kaydı var esnaf sanatkar odasında kaydım var takı 2006 senedinde böyle bir kampanya oldu ödemeye gittim peşin verirsem 22 bin tl dendi taksit yaparsam 36 bin tl dendi bende ödeyemedim memur arkadaş vergi levhan üzerinden öde dendi 2006 ziraat bankasına 1000 tl ödedim e devlet baktığım zaman giriş 1990 yazıyor ödeme 2006 terk edinmiş sigortalı gözüküyor ne yapmam lazım ihya edebileyim cevaplarsaniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süresi varsa bu süreleri yapılandırma kapsamında ihya edebilirsiniz. Dondurulan hizmet süresini ve kaç gün ihya yapabileceğinizi bağkur dosyanızın olduğu sgkdan öğrenebilirsiniz.

 56. ahmet yeşil

  Merhabalar
  1998 -2008 bağkur tescilim (prim ödemediğim için) 19-ek-19 terki ile silinmiş. Resmi gazetede yayınlanması beklenen torba yasa ile geriye dönük prim günlerimi ihya hakkım var mıdır?
  Teşekkür Ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet prim borcundan dolayı silinen hizmetleri yapılandırma kapsamında ödeyebilirsiniz. Yasa resmi gazetede yayımlandıktan sonra başvurular e-devlet üzerinden yapılacak.

 57. Hüseyin durmaz

  Merhabalar 2006 2014 arasi bagkurluyum ama borcumu sildiler yaklasik 3030 gunum var bu yapilandirmadan nasil yararlanabilirim silinen prim gunlerimi geri alabilirmiyim prim borcum eski borc uzerindenmi hesaplanacak acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borcundan dolayı silinen bağkur günlerinizi yapılandırma kapsamında yeniden borçlanabilirsiniz. Eski primler üzerinden hesaplama yapılır.

 58. Emine

  Iyi Akşamlar abim 1982 ile 1987 arası esnaflık yapmış bagkur kaydi yapılmamış o donem. Vergi levhası kullanım dönemleri hepsi esnaf kefalette kayıtlı bu durumda bagkur ihtardan faydalanabilirmi yada nasıl bir yol izleyebilirim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef eğer hiç bağkur tescili yoksa ihya yapamaz.

 59. abdullah bozan

  iyi günler.22,12,2006 ile 26,09,2014 yılları arası 93 aylık bir esnaf bağkurum var ihya yapmak istiyorum ve 27.09.2014 ten bu güne 4a engelli sigortalı çalışanım 1398 gün ssk var.yuzde 74 engelli vergi indirimi alıyorum.ihyadan sonra hizmet birlestirme yaparak engelli emeklisi olabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet eğer vergi indiriminden yararlanıyorsanız emekli olursunuz.

 60. Ercandogan

  Merhaba 2018-2019 arası 8 ay esnaf bag kur prim borcum var. Yapılandırma kapsamında basvuru yapmayınca benim borcum otomatik silinecek mı. Silinmesi için minumum ay gibi bir zorunluluk var mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet borcunuzu ödemez ya da yapılandırma yapmazsanız otomatik olarak silinir.

 61. Gul

  2008 10.ay ile 2012 2. ay arasi 41 ay ihya yapilandirmada ne kadar oderim Omer bey.Yaklasik hesap ederseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Yaklaşık hesaplamak zor. Yasa çıksın sanırım e-devlete modül koyarlar. Oradan hesaplayabilirsiniz.

 62. Gul

  Omer bey gunaydin.Ihya affi belli oldu sanirim.Rica etsem 2008 10. Ay 2012 2. Ay arasi 41 ay prim satin allmam halinde bugun ne oderim AFyapilandirma ile yaklasik.

 63. ihsan

  Merhaba hocam benim sorun ben devlet memuru olarak calismaktayim 3 yıl unv mezunu olduktan sonra bagkurlu olarak esnaflik yaptım bu 3 yılımı kamuda hizmet olarak saydırabilirmiyim bide benim bu borcum af kapsamina girermi teskkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borç varsa hizmet birleştirme yapılmaz. Borcu ödemeniz gerekir. Ödeme yapmadığınız takdirde zaten borçlar silinecek. Ödemiş olduğunuz prim varsa bunlar hizmete sayılır. Dilekçe yazarsınız kurumunuza onlar hizmet birleştirme yapar.

 64. Ali

  Sayın Hocam, Yaşa takılanlardanım (Eyt) . Hocam ben 4b bağkurluyum.
  23/11/1988 den beri şirket ortağı olarak bağkurum hep işlendi . 25 yıl şartını çoktan doldurdum. Zaten Prim ve 25 yıl zaman şartını doldurduğum için de arada bağkur afları geliyordu ve 2 sefer prim borcunu sildirdim. Şükür şimdi son bir silme daha gelecek yeni yasa ile. Sonrasında 30 Ağustos 2021’de 10 ay bağkurumu ödeyip kısmetse emekli olacağım.

  Sayın Hocam benim size sorum şu, ben 2011/2012 arasında yaklaşık bir 10 ya da 12 ay kadar başka bir firmaya hizmet verdim fakat beni ssk lı yapmamışlardı. Hakkımı vermedikleri için şikayet etmiştim. Sonra inceleme o firmaya gitmiş sonra aradan bir kaç sene geçtiğinde benim o dönemlerde çalıştığımı ssk yani 4A’lı olarak hizmet çizelgemde görmüştüm hatta yanında ünlem işaretleri de vardı. Sonra araştırdığımda sitelerden hizmet çakışması olan durumlarda bu ünlem işareti olduğunu öğrenmiştim. Fakat bir kaç senedir baktığımda ara ara o hizmetlerin yani 4A olarak olmadığını görüyorum. Sizce bunun sebebi nedir?

  Birde ben Bağkur dan emekli olacağım için en son zaten son 3,5 sene de bağkur ödeneceği için şimdi bu hizmet birleştirmesinin olup olmadığını dilekçemde sordurmalımıyım? Eğer varsa da bu ssk (asgari ücret üstündeydi o zamanki hakedişim ve zaten o ünlem olan dökümanda da yüksek lerden yatırıldığı gözüküyordu) 4 A lı çalışmamın çakıştığı günleri ben SGK ‘dan ne de olsa Bağkur primim yettiği için o SSK 4a primlerini nakit olarak alabilirmiyim ya da son bu emekliliğime kadar ödemem gereken bu prim silinmesi sonrası olan 10 aylık miktara (Kasım 2020/Ağustos 2021) arası tarihlere saydırabilirmiyim?

  Kusura bakmayın baya uzun oldu. Şimdiden değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer belirttiğiniz dönem için size ssk hizmeti verildiyse ssk ile çakışan bağkur dönemlerinin düzeltilmesi gerekiyor. O dönemin ssk olması lazım. Bunun için bağkur dosyanızın olduğu Sgkya giderek tescil ve terk kayıtlarınızı düzelttirin. Sonrasında eğer fazla ödeme olursa iade edilir. Ancak fazla ödeme olacağını sanmıyorum zira öncesinde sildirme hakkından yararlanmışsınız. SSK ile çakışan dönemdeki ödemeler Bağkurda ilave hizmet olarak yansır tahminim size. Dosyayı görmeden net konuşmak olmaz. Sgk ile görüşerek net bilgi alın.

 65. Ahmet değerli

  1968 doğumluyum 1992 tarihinde 36 SSK var 1997de isteğe bağlı bağ kurlu oldum yatıramadıgım için 8 ay hizmetim silindi. Silinen hizmeti ihya etmek mümkün mü dür

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı ssk ya da Bağkurda prim borcundan dolayı silinen hizmetler ihya edilemez maalesef.

 66. Ayhan

  1990 yılında vergi mükellefi oldum bağkur kaydım yapılmadı 1998 yılında vergimi kapattım bu yıllarımı borçlanamıyorum bu konu ile yasa çıkarmı 1968 doğum luyum SSK girişim 10 10 2000 toplamda 5978 günüm var ne zaman emekli olurum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef düzenleme yeni yasada da yok. Askerliği sigorta başlangıç tarihinden önce yaptıysanız 13 ay askerlik borçlanmanız durumunda 58 yaş ve 5975 günle emeklilik Hakkınız olur.

 67. Ramazan

  07.01.1961 doğumlu erkek. 1.1.1999 çiftçi bağkur numarası var sadece ödeme falan yok. 2018 yılındaki kanunda 40 bin tl yatırıp emekli olacaktı maddi imkansızlıktan ödeme yapamadık. Şimdi 1 kasimda ki kanun da böyle bir hak çıkar mı toplu para ödeyip emekli olur mu . Teşekkür ederim simdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bu kanunda da ihya affı var. Toplu para ödeyerek emekli olabilir. Emekli olabilmesi için en az 5400 gün gerekli.

 68. Doğan

  Merhaba hocam öncelikle herkese yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. Babam 60 yaşında 4 A’da giriş tarihi 04.05.1984 ve 1334 günü var. 4 B’de ise tescil tarihi 21.11.2006 burda olan toplam gün sayısı 70 gün (2 ay 10 gün) var. Durumu ise 16-EK-76-Terki.
  Babamın emekli olabilmesi için ne yapması gerekiyor. Çıkan bağkur affıyla prim ödemesi gerekiyorsa aylık ne kadar ödemesi gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanız bağkurdan 5400 günle emekli olur. Eğer dondurulan hizmet süresi buna yetiyorsa yeni yapılandırma yasası kapsamında borçlanma yapmanızı öneririm. Şu kadar çıkar demek zor. Ama bir hayli düşük çıkar bunu söylemek mümkün.

 69. Samet

  Merhaba,
  Amcamin 22.06.1989 tarihinde bagkur girişi var fakat 19 ek 19 terki yaziyor ve 0 gün 0 borc yaziyor acaba af kapsaminda borclanma yapip emekli olabilirmi ? Sigortadan 3197 günu var kendisi 1969 dogumludur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda borçtan dolayı ek 19 terki ile dondurulan hizmet vardır. Bu süreleri borçlanma hakkı var. İhya edebileceği gün sayısını sgkdan öğrenip yazarsanız emekli olup olamayacağı konusunda yardımcı olabilirim.

 70. Vedat

  Iyi gunler babam 63 dogumlu ssk girisi 78 suan ssk da 2000 gun var 2008 bagkurdada 2000 gun vAr emekliligini nasil bir yol izlememiz lazim tsk ederim bagkur ihya etmedik borc kaliyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda dondurulan hizmet varsa bunları ihya edebilir. Emeklilik hesaplamasının net olarak yapılması lazım.

 71. T.Cüneyt

  Sayın Hocam 55 yaşındayım.01.05.1985 Bağkur ilk girişim.01.01.1991 SSK girişim.Öğrenmek istediğim konu , yapılandırma çıkarsa Bağkurda kısmi ( günümü doldurmak için ) 1998-2000 Yıllarını ve 1996 -1998 askerlik borçlandırmasını yaparsam 2021 yılının Eylül ayında emekliliğe hak kazanıyorum.( 5250 günden )
  1- Kısmi borçlanma yapabilirmiyim.( Bağkurda 1998- 2008 yılları borçlanma ( tamamını yapmadan ) ? 55 yaşındayım , 3600 den 5 yıl daha beklemek zorunda kalıyorum.( 2011 Yılı itibarı ile 3,5 seneyi 2021 Eylül ayında SSK yı tamamlamış oluyorum.
  sizin düşüncelerinizi almak isterim. iyi çalışmalar saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Maalesef hocam. İhya süreleri için kısmi borçlanma yapılamamakta. Tamamını borçlanmanız gerek talepte bulunduğunuzda.

 72. T.Cüneyt

  Merhabalar Ömer Bey, 1985 – 1990 tarihleri arasında 2040 gün Bağkur günüm var.01.01.1991 – 1995 tarihleri arasında SSK dan 995 günüm var. 2011 yılında 210 gün SSK dan günüm var. 2019-2020 tarihlerinde SSK 360 günüm var,60 yaşında 3600 günden emekli olmak mı daha uygun. Yoksa( 1998 -2008 tarihleri arasında BAĞKUR kaydım var, ayrıca askerlik borçlanması 1996-1998 tarihlerinde 540 gün , bunları yapılandırma çıkarsa belli günleri boçlanıp 5.500 günden emekli olmakmı avantajlı, iyi çalışmalar saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Cüneyt BEY. 3600 günden olma imkanı varsa bence daha mantıklı. Son 3,5 yıla ait hizmetlerini ssk olursa 3600 günden emekli olursunuz ve daha yüksek aylık bağlanır. 5400 günden emeklilik maaşları düşük maalesef.

 73. Ali Balcıoğlu

  Merhaba Üstat, cevabınız için çok teşekkür ederim. İlk yazımda da belirttiğim gibi ben daha önceki af yapılandırma tarihleri içerisinde fiili müracaatlarda bulunmuştum ve bana siz terk etmiş sigortalı olarak görülüyorsunuz ve aftan yararlanamıyorsunuz denilmişti ve ben de bu cevaba itimat etmiştim. Benim Bağ-Kur’umu terk ettiğime dair ne bir dilekçem ne de bir imzam yok ve bunu da resmi olarak belgeledim ve af tarihleri içerisinde müracaatta bulunduğuma dair şahitlerim de var. Sizden öğrenmek istediğim muhakeme açsam bir sonuç alabilirmiyim ve çıkacak olan af bana nasıl bir fayda sağlayacak ? Saygılar..

  1. Ömer Meriç

   Dava açmanıza gerek yok. Daha önce dondurulan süreleri borçlanabilirsiniz denmiş size. Yapılandırma çıkınca bu süreleri yapılandırma kapsamında borçlanmak için başvurabilirsiniz.

 74. Ali Balcıoğlu

  Merhaba Üstat, 1986 Bağ-Kur luyum. Af tarihleri içerisinde fiili olarak müracaatlarım oldu ve bana siz terk etmiş sigortalısınız ve bu aftan yararlanamazsınız denildi ve ben de itimat ederek inandım. Fakat daha sonra benim durumumda olup aftan yararlananları görünce CİMER üzerinden konunun üzerine gittim. 10 defa yazdığım şikayet dilekçelerimden sonra bana, sizi ihya ediyoruz diyerek 230 bin tl yatırırsanız emekli olursunuz denildi. Ben de ihya olayını af kapsamı içerisinde değerlendiriliyor zannettim fakat öyle değilmiş. Bu arada benim Bağ-Kur olayımı terk ettiğime dair bir dilekçem ve imzam yoktur ve bunu da resmi olarak belgeledim. Af tarihleri içerisinde fiili olarak yapmış olduğum müracaatlarımda şahitlerim de vardır. Fakat benden af tarihleri içerisinde resmi müracaatınız yok diye sizi yararlandıramıyoruz diyorlar. Ne yapmam doğru olur. Mahkeme açsam bir sonuç alabilirmiyim ? Saygılar..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ihya edilecek süreler varsa gelecek olan yeni yapılandırma yasası kapsamında ihya süreleri de yer alıyor. İhyası yasası kapsamında dondurulan hizmet sürelerinizi yeniden yapılandırma hakkından yararlanabilirsiniz.

 75. Şerife

  Merhaba 1997 senesinde vergi kaydım var ancak bağkur kaydim yok 2021 senesinde erken emeklilik için bağkur kaydı affı gelme durumu olacakmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tescil kaydı olmayan dönemler için maalesef geriye dönük tecil düzenlemesi torba kanunda yer almıyor.

 76. Volkan

  Öncelikle iyi günler. Yeni vergi borcu SGK ve idari para cezası yapılandırması , bağkur prim borçları ve gecikme faizleri içinde geçerli olacak mı ? Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi hem yapılandırma olacak hem de dilerseniz 2020/10 dönemi öncesi prim borçları tamamen silinebilecek.

 77. Çigdem

  Kız kardeşimin 5 yıllık işlettiği dükkan dolayisiyla bagkur borcu var ve tedavi gerektiren rahatsizligi yüzünden hastaneye gidebikmesi için sgk ya gidip taksitlendirdik ve 1 taksidini ödedik.Şuan yirmi bin kadar borç görünüyor ama ödeme durumu yok dükkanıda kapatti nasil bi yol izlememiz gerekiyor ve eşinin sigortasina geçiş yapabilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan taksitleri ödemezse taksitlendirme bozulur ve yeni yasa gereği borçların tamamı silinerek hizmet dondurulur. Zaten dükkanı kapattı ise eşinin güvencesi varsa borçlu olsa bile eşinin sigortasından yararlanır.

 78. Atilla evliyaoglu

  Geriye donuk bagkur sigorta tescili,ni yaptiramamis oda uyelerinden birisiyim 2008yilinda cikan yasa ile bu imkan elimizden alindi.insallah simdi yeni torba yasa calismasi ile tekrar umitlendik insallah sizlerin de bu konuya duyarli olmasi sayesinde ,bu madde de yasaya alinir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dediğiniz düzenleme biraz zor ama inşallah diyelim.

 79. veli ocak

  sayin omer bey ilginize cok tesekkur ederim ssk sevkiyle hastaligim tespit oldu ve haziran ayinda emeklilik olumlu denildi fakat hastalik nedeni ile emeklilik onaylanmasina ragmen bagkur borcu neden devam ediyor anlam veremedim calisamayan insanin bagkur borcu neden devam eder hastaligim surecinde isleyen borcumu sildirme imkani olurmu t tesekur eder saygilirimla allaha emanet

  1. Ömer Meriç

   Yasal düzenleme geçmiş borçların silinmesini içerirse sildirme hakkınız olur sizin de. Yasa çıkınca görüşelim tekrar. Saygılar.

 80. Fethi

  Merhaba hocam, ben küçük bir işyeri açacağım. Buna istinaden açacağım yer basit usul olacak. Basit usulde otomatik olarak bağkur devreye giriyor mu? Çünkü ben bagkurli olmak istemiyorum. Yada bunun farklı bir yolu varmı ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet basit usül de olsa ticari faaliyet yani vergi kaydı başladığı için başlama tarihi itibariyle bağkur kapsamına alınırsınız. Maalesef başka bir yolu yok.

 81. veli ocak

  merhaba hocam ben bu gun gonderdigim sorunum cok acil dir bu konuda yardimci olmanizi onemle rica edrim

 82. veli ocak

  merhaba hocam ben 2009 yilinda dilekce yazip bagkuru kapattir,dim vesistemde takibimdebu aya kadar kapali gorunuyordu 2020 mayis ayinda malulun emeklilige bas vurdum sgk sevki ile ve emeklilimi rapor ile sgk onayladi ve bagkur cakisan gunleri toparladi 2018 yilin 6 ci ayindan sonra sigortasiz gunlerimi borc cikardi bana 2018 \6 ayindan sonra 6ay issizkaldim issizlik aldim ve calismaya basladim o tarihten sonra 302 gun pirim odedim venisan 2020de hastaligim teshisi konoldu ayni bu yil mayis ayinda malulen emeklilige bas vurdum bunlara istinaden ziraat odasi acik kalmasi nedeni ile halen bagkur beni calisan gosterip pirim borcumu devam ettirmektedir bagkuremekli bas vuru nedenim ile pirimlerimi bu ayin 14 dun guncellyip 17 binlira borc cikariyor odeyemedigimden dosyami sgk ya gondermiyor ve prim borcunu devam ettiriyor kisaca saglik kurulundan rapor aldiktan sonraki aylari veissizlik aldigim aylari veborc priminidevam ettirmekte haklimi ve borcu yeni guncellemesine ragmen 2800 tl faizuyglamasi dorumu bu durum karsisinda odemeden baska care gostermiyor bagkur emekli olamadim madurum 5 ayi gecti maasiminda borc kapandiktan sonra isleyeceginden bahsediliyor dogrumu bu durum karsisida nasil hakkimi arayabilirim ne yapabilirim degerli bilgilerinizi onemle rica eder saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Veli BEY. Eğer dediğiniz gibi işsiz kaldığınız sürelerde devam eden Ziraat Odası Kaydı varsa ne yazık ki bu aralara zaruri olarak bağkur açılması ve borç çıkartılması gerekiyor. Bununla ilgili yapılacak bir şey yok. Ama bağkurda yeniden yapılandırma yasası geliyor. Büyük bir ihtimalle borçların silinmesi düzenlemesi de yer alacak. Bunu bekleyin eğer ödeme durumunuz yoksa. Bu kapsamda sildirip eğer şartları sağlıyorsanız emeklilik hakkından yararlanırsınız.

 83. Gul

  Tesekkur ederim.

 84. Gul

  2008 2012 arasi 41 ay ihya yapilandirilirsa afla ne kadar olur tahminen

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasa ve yapılandırma oranları çıkınca cevap verebilirim. Şu an bir şey demek zor.

 85. Gul

  Ihya borcuna taksi istiyoruz.Lutfen sesimizi duyun

 86. Fethi

  Ömer bey merhaba, daha önceki af yasasında 8 yıllık bir bağkur prim borcu vardı. O yasa çıkınca sildirme/dondurma işlemi yaptım. Sonra dan biriken yaklaşık 23 aylık bir bağkur prim borcum daha birikti. Ve bunun için bana yaklaşık 6 ay önce tebligat gönderildi haciz işlemi başlayacak diye. Ben buna istinaden hicbirsey yapmadım ve haciz falande konulmadı. Sorum, şuan çıkacak yasa ile mevcutta bulanan borcu tekrar sildirebilir miyim? Bağkur sildirme/dondurma yasası sizce kesin çıkar mı yoksa sadece faizler için mi bir af gelir?ilgi ve alakniz için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Büyük ihtimal silme ve dondurma hakkı da verilecek. Ama tabi tasarıyı beklemek lazım. Tasarıyı görmeden birşey demek zor. Tasarı geldiğinde meclise tekrar görüşelim. Ayrıca ayrıntılı yazacağım tasarı gelince. Takipte kalın 🙂

 87. ahmet

  kıymetli zamanınızi değerli görüşlerinizi aktardiginiz için teşekkürler

 88. ahmet

  evet berber dükkanı ile bagkur açılışı aynı tarihte 1985 ama Yeşilkart için bagkuruzun hiç onemsemedim ama şuan bin pişmanım inşallah dediğiniz gibi tescil edilmiştir ve bende sizin buaksam ki bana verdiğiniz umut ile yarınlara daha güvenle bakarım sizi yordum hakkınızı helal edin hayırlı geceler Rabbim ne muradıniz varsa gönlünüze göre versin

  1. Ömer Meriç

   Sağolun Ahmet Bey. Yapılandırma çıkınca görüşelim tekrar.

 89. ahmet

  son bir ricam olacak hakkınızi helal edin kusura bakmayın bagkur tescil ne anlama geldiğini bilmiyorum ama sizden son kez beni. kısa bir şekilde aydınlatırsanız minnettarim çok teşekkür ederim hayırlı geceler

  1. Ömer Meriç

   🙂 ne demek Ahmet bey. Ben şunu anlamadım. Berberlik kaydı var dediniz. Buna göre bağkur açıldı mı açılmadı mı onu sordum.

 90. ahmet

  Ömer bey merhaba ben Şanlıurfadan Ahmet Bulut bagkur giriş 1985 berber dükkanı üzerinden SSK ilk giriş 1986 toplam SSK prim 1800 askerlik hariç bagkurda ise şuan geriye dönük olarak isim çıkmıyor şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Anladım Ahmet bey. Eğer Bağkurda tescil varsa çıkacak yasa ile yapılandırma kapsamında borçlarınızı yapılandırma hakkından yararlanırsınız ve böylece emekli olursunuz. Ancak tescil yoksa beklediğiniz geriye dönük tescil hakkı ise bu çıkmayabilir.

 91. ahmet

  Ömer bey merhaba ben Şanlıurfadan ahmet bulut 1.1.1963 dogumluyum yazıyorum benim 1985 yılında berber olarak bagkur girişim vardı eşimin ameliyatı için yeşil kart başvurusu yaptım ve kartı aldım şimdi 1800 SSK primim var emekli olmak için geriye dönük bagkurdan ismim çıkmıyor son çıkacakolan yapılandırma dan yararlanma imkanım olsa emekli olmam için ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet Bey. Toplam bağkur ve ssk hizmeti ile ilk defa giriş tarihlerinizi yazar mısınız?

 92. abdurrhaim aras

  *merhaba ömer bey 4 yadır sgk dan emekli hak kazandım 3 senedir işletmecilik yapiyordum geçen hafta kapanışımı verdim 30 bin bağkur borç cundan dolayı emekli olamiyom taksit yaptığım gibi emekli ederler mi yoksa taksit bitene kadar emekli etmezler mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcun tamamı bitmeden emekli olamazsınız. Büyük bir ihtimal yeni yapılandırma yasasında emeklilik kredisi de verilir. Bunu kullanarak emekli olursunuz.

 93. Selçuk özkabalcı

  İyi güzel de yapılan dır ma karar ları ne zaman geliyor bilgi si olan varmı????

  1. Ömer Meriç

   TBMM alt komisyonda diye duyumlar aldık. Yakın zamanda gelme ihtimali yüksek.

 94. Burak

  Mrb,2020 3.aydan 2020 9.aya kadar olan 6 aylık bağkur prim borcum var.Suan SSK li çalışıyorum.6 aylık 3300 TL civarında bir borcum var,Borç silme için beklemelimiyim ne yapmalıyım.Bilgi rica.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bu aralar yeniden yapılandırma düzenlemesi ile ilgili çalışma var. silmeyi de kapsayacağını düşünüyoruz. Biraz beklemenizi öneririz.

 95. Özkan

  Merhaba hocam.
  Önceden silinmiş bağkur borcum var. 4 yıldır 4a lıyım. Ssk primim ödeniyor. Yani bağkurlu değilim. Emekli olabilmek için silinen borçları ihya edebilirmiyim. Bazı sitelerde ihya için bağkurlu olma şartı var deniyor.
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya yapabilirsiniz. Bağkurlu olma şartı aranmıyor.

 96. Hülya

  Merhaba, eşim SSK’dan emekli olma hakkını kazandığı halde, bağkur borcu yüzünden 8 aydır emekli olamıyor. 22.000 ₺ bağkur borcu var. Emekli olamadığı için her ay üzerine ekleniyor. Bunun için ne yapabiliriz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemekten başka çare yok emekli olmasını istiyorsanız. Ya da silinme düzenlemesini beklemeniz gerekir. Bağkur borç dondurma düzenlemesi belki yakın zamanda çıkabilir.

 97. Adem

  Merhaba hocam Devletin genç yatırımcılara 1 sene Bağkur desteğini muhasebecininde işgüzarlığı sonucunda 9 gün ile kaçırmış oldum Vergi girişi yapmadan öncede koskep kursunda hocanın vergi girişi yapılıp bundan faydalanabiliceğimiz söylenmişti Bunun sonucunda 15 küsür bin tl borcum gözüküyor hal böyle olunca vergiyi işi gücü bırakmak zorunda kaldım bunun bi hal çaresi varmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genç girişimci desteğinden geriye dönük yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken vergi dairesinden yazı alarak Sgkya vermek.

 98. Sinan

  Babaannemin af sayesinde borcu 40bin oluyordu yine ayni şekilde bir af gelirmi normal borcu heralde 80 bin di

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer af ihya borçlarını kapsarsa evet düşebilir.

 99. Marilena

  Mrb benim bakur borcum var silinir mi aceba ya da nasıl bir aff gelecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçların silinmesi için kanuni düzenleme çıkması gerek. Şu an yok düzenleme.

 100. Hamit

  Mrb 2002 senesinde iş yerim vardı çalışkanlarım da vardı iflas nedeniyile sgk yatıramadım borçlar silinir mi aceba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır borçların silinmesi gündemde değil.

 101. ismet odabaşı

  merhaba 4 yıl önce oğlumun ssk sağlık güvençesinden yararlanabilmek için esnaf bağkur kaydımı tamamen sildirdim çok pişmanın geri alma şansın var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Terk ettiğiniz tarihe kadar olan hizmetleri satın alabilirsiniz. Vergi terk tarihinden sonraki süreleri satın alamazsınız.

 102. Neslihan

  Merhaba 2 yıldır faaliyette olan iş yerim var Bağkur borcum Faziyle birlikte 21.000 suan ödenmezse hapislige kadar gidilecek diyor .naısl taksitlendirebiilirm yardımcı olurmusunuz haciz gelsin istemiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgkya başvuru yaparak 36 aya kadar taksitlendirme yapabilirsiniz. Senelik faizi ortalama yüzde 15 civarı.

 103. Fethi demir

  Merhaba, 2008 yilinda 8 yıllık Bağkur borcunu aildirdim. Ve sonrasında yaklaşık 21 aylık birikim yine oluştu. Yaklaşık 20 bintl. SGK icra için tebliğat gonderdi. İs yerini kapattım ve işsizim. Taksitlendirme yapsam dahi odeyemicem. Kaldı ki faydalanamadigim birseyin parası isteniyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Adıma ev bir taşınmaz mevcut. İcra ile satışı mi çıkarılır. Oluruna bırakıp yasayı mi beklemeliyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece banka hesaplarınıza, taşınır ve taşınmazlarınıza bloke konulur. SGK şu an satış yapmıyor. Ancak en azından icrayı kesmek adına taksitlendirip bir kaç taksit ödemeye çalışın. 36 aya kadar bölebiliyorsunuz borcu.

 104. Sultan

  1988den uzerimde bakkal dukanim vardi bagkurum odendi saniyodum muhasebicim bir gun bile odeme yapmamis ama esnaf odasinfa kaydim bulunuyor bu arda 1959 dogumluyum enekli sansim yokmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer tescil açıldı ise borçlanma yaparak emekli olma hakkınız olacaktır. Tescil yoksa maalesef olmaz.

 105. budak derinkök

  selamlar 2005 den beri bağkur borcum var .2007 de şirket kapanışı istedim şirketi maliye 2011 de kapattı.devlet borcu işletti şu tarih itibariyle 100000 (yüzbin) TL BORCUM VAR 10 YIL HİZMETİM SİLİNDİ EMEKLİLİK KAZANMAMA RAĞMEN emekli OLAMIYORUM.bu borcu nasıl ödeyebilirim,bir yöntemi var mı iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgkya talepte bulunarak ödeyebilirsiniz. Başka bir yolu yok.

 106. Sefa

  Babam 01.05.1995 tarihinde tütün ekimi yapmış
  4079 günü bulunuyor. 01.03. 2011 tarihine esnaf Bağ-Kur geçiyor ve 2310 günü var. Babam 1969 doğumlu. Babam ne zaman emekli olabilir. Hizmet birleştirme de yaptırdık. Askerlik saydırma dik. 1997-98-99 yıllarına ait tütün kocanlari mevcut. Fakat SGK vermedim af için bekletiyoruz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle geriye çekilmesi gerek tescilin. Çekildiği tarihe göre net bir emeklilik yaşı hesaplaması yapılır.

 107. HALİL ARSLAN

  Ömer bey merhaba 2017’nin 10.ayında açmış olduğum işletmemi 2018’in 10.ayında kapattım.2018 hazirandan önceki borçları çıkan yasa ile sildirdim. Yalnız 2018 hazirandan , işletmemi kapatmış olduğum tarihe kadar yani 2018’in 10.ayına kadar 5 aylık borcum bulunmakta ve faiz işlemekte acaba taksitlendirme hakkım bulunmakta mı? 6183 yasasında taksitlendirme için başvuru yapılan günden 1 sene öncesini kapsar diyor bu yüzden taksitlendiremiyor muyum ? Taksitlendirmeyip yeni yasayı beklediğimde bir icra işlemi vs olur mu ?
  ilginiz için teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksitlendirme hakkınız var hocam. Son 1 yıl diye birşey yok diye biliyorum yanlış bilmiyorsam. Ama aciliyet yoksa yapılandırma beklemenizi öneririm.

   1. HALİL ARSLAN

    teşekkür ederim sadece faiz işleniyor değil mi herhangi bir icra haciz işlemi olmuyor değil mi bir bilginiz var mı acaba ?
    teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Bağkur prim borçları için şu an icra uygulanmıyor. Sadece faiz işlemeye devam eder sıkıntı olmaz.

 108. mehmet

  ömer bey merhabalar esnafım ve bağkur borcum var taksitlendirebilirmiyim veya borç ve gün sildirebilirmiyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sildirme hakkınız yok. Taksitlendirme hakkınız var. Ancak faiz uygulanır mevcut borca taksit halinde. Yapılandırmayı beklemeniz yararınıza olur.

 109. Ali

  Bağkur tescil tarım da var esnaf bağkurunda geriye dönme yok kaydın varsa var nasıl adalet hak hukuk bu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için kanun çıkarılması ve varsa kayıtlı verginize istinaden geriye dönük tescil hakkı verilmesi gerekiyor. Aksi halde esnaf bağkurunda geriye dönük borçlanma hakkınız olmaz.

 110. Sevil

  26 aralik 2019 da bagkur yaptirdim bagkuru kapatabilirmiyim dondurmak veyatta sildirebilirmiyim fakat suan 940 lira borcum var sonrabesimden yararlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı bağkursa dilekçe ile durdurabilirsiniz. Esnaf ya da tarım bağkuru ise kaydınızı sonlandırmak şartıyla kapatabilirsiniz. Borç silinmez.

 111. Cihan

  Slm hocam 9 aylık bagkur borcum var bunun ana parasını ödemek istiyorum af ne zaman gelir yada yapılandırsam mi daha ıyi olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Af ve yapılandırma aynı şey. Şu an çıkmadı ama yakın bir zamanda çıkmasını bekliyoruz.

 112. bülent çelebi

  2018 haziran ayından 2019 senesi aralık sonuna kadar 19 aylık borç çıkardılar.
  1985 yılından beri SGK ( GSk) lı olarak pirimlerimi ödedim. 2019 eylül ayında yaşım doldu emeklilik için müracaat ettim ve emekli olmam gerekirken bağkur borcum nedeniyle durdurdular.
  Bu sorunu nasıl çözebilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden böyle bir şey yapıldı ki ? Onu anlayamadım ?

 113. Ercan

  Ömer bey 1990 bağkur girişim var 2006 affına kadar açık kaldı bende başvuru yaptım borç odeyemecek kadar çok çıkınca.vegi kaydı üzerinde ödeme yaptırdılar.oda 12 ay gibi bir süre yatırdım bankaya şimdi bunu ihya yada bugünleri geri alma veya hizmete kazandırma olanağım var mı terk edinmiş sigortalı yazıyor.basvuru yapsam geri alabilirmiyim teşekürler. 1972 doğumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreniz varsa bunları canlandırabilirsiniz.

 114. Duygu

  Merhaba kizimin 01/01/2019 baslangic tarihli şirket ortakligi var fakat bugune kadar hic prim odenmedi biz bu borcu dondurabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borcunu dondurabilmeniz için yeni yasa çıkması gerekiyor. Maalesef şu an dondurma hakkınız yok.

 115. Davut

  Merhaba eşimin babadan dolayı baba şirketine ortak olduğu için bağkur çapılmış ama ödenmemiş bize 14 bin kadar bi borç geldi altında icra falan yazıyor biz bunu ödemek istemiyoruz ne olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borçlarına şu an icra takibi yapılmıyor. Faiz işlemeye devam eder.

  2. Duygu

   Bir kisi bagkurlu iken ssk li olarak baska bir iste calisabilir mi.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evet çalışabilir ancak SGK denetimine takılabilir. İşyeriniz aktifse ve çalışan varsa kesinlikle onun sigortalılığını sağlayın.

    1. Duygu

     Su anda yukumlu oldugumuz calisan yok sadece şirket açik kapatmadik

     1. Ömer Meriç

      Sıkıntı olmaz o halde çalışabilir.

 116. hanefi özgür

  2019 bağkur ihya affı nezaman cıkar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için bir çalışma yok.

 117. Ekrem

  Geriye dönük Bağkur affı çıktı ameliyat olduğum içinde faydalanamadım tekrar çıkmasını istiyoruz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an bu yönde bir çalışma yok. Ancak ilerleyen zamanlarda çıkması olası.

 118. Ercan

  Hocam 1990 2007 bagkur borcum 2007 af tan yaranlanmak icin basvuru yaptim fazla gelince bana vergi kayitta gore ode dediler.bende 2 yil odedim .terk edilmis sigortali yaziyor ben nasil bir yol izlemeliyim bugunlerimi geri alabilirmiyim bu arada 1972 dogumluyum tesekurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemiş olduğunuz kısım kadar hizmet satın almışsınızdır. Eğer onun haricinde varsa hizmet dilerseniz onu da satın alabilirsiniz.

 119. Cengiz kaplan

  Çok teşekkür ederim alakanız icin kolay gelsin

 120. Cengiz

  Merhaba Emekli olmam için ihya yapılandırmasi yapmam gerekiyor ancak şu anda böyle bir şey mümkün gözükmüyor. Sizden öğrenmek istediğim şey 2019 da bununla ilgili torba yasa cikarmi. İkincisi ise eğer çıkarsa 180.000 binlerce olarak çıkarılan borç ihya yapılandırmasinda ne kadara düşer. Tşk.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için gündemde yok. Ama belli olmaz tabi ki. Büyük oranda düşüyor. Hangi dönemler arası tescil ve hangi kapsamda bağkur?

  2. Cengiz kaplan

   1997/98 yılları.

   1. Ömer Meriç

    1997 ve 1998 arası ise nasıl 180 bin lira çıkıyor onu anlayamadım. Dondurulan hizmet süresi 2 yıl ise borç çok az çıkar.

  3. Cengiz kaplan

   Pardon.. 1997/2006

   1. Ömer Meriç

    9 yıl için önceki Yapılandırmada ortalama 25-30 arası çıkmıştı. Olası bir af kanunu ile yine aşağı yukarı bu oranda borç çıkar.

 121. Wahyettin

  Benim ssk dan 77 78 yilarinda girişim var yaklaşık olarak 1000 1.200 gunim var emekli olmasi icin nasil yapabilirim ve ya Yeni yasa çıkarmı bilgilendirir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bununla ilgili bir yasa beklemeyin. Emekli olabilmeniz için en az 3600 günü tamamlamanız gerekli.

 122. Sadık

  Askerden yeni geldim. 1 yıllık bağkur prim borcum birikmiş nasıl sildirebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarım bağkuru mu esnaf mı?

 123. Rasim

  Merhaba Hocam 1969 doğumluyum, ssk girişim 04,05,1986 3625 günüm var , birde bagkura odeyemedigim 721 günüm var 2019 da tekrar af çıkarmı ben ne zaman emekli olabilirim?Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda ssk kapsamında 5300 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Bağkura yeniden af çıkar tabi ki ama ne zaman çıkacağı belli değil. Af çıktığında 721 günü borçlanın. Askerlik yaptıysanız askerlik sürelerini de borçlanın.

 124. ömer

  Merhaba babamın daha önceden yapılandırılmış borcu var onu şimdi odeyebilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi kanun kapsamında yapılandırma yaptınız?

 125. Tolga çelik

  Ömer bey şimdi annem ve babam benim sigortadan yararlanıyordu babam ziyat odalarına beyan verdiği zaman ziyat odası babamı otamatik olarak bagkurlu yapıyor ama bundan bizim haberimiz yoktu en son annem ve babam hastanede muanne olana kadar bilgimiz yoktu eczaneden ilaç alırken aczaneci sigortaniz yok diyor ve ben sigortaya girdim ve sordum düzgün bilgi alamadım şimdi 6.115 lira bağkur borcumuz var şimdi biz bunu yatırsak devamlı bagkurlu olmadı için aylık 830 küsur ödememiz gerekiyormus nasıl yapabiliriz odemekmi ıyi yoksa affı beklwmwklmi

  1. Ömer Meriç

   Babanız kaç doğumlu Tolga BEY ?

 126. Tolga çelik

  Iyi günler babamin bağkur borcu var af çıkabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için bir çalışma yok. İlerleyen zamanlarda olur mu bekleyip görmek lazım. Bizi takipte kalın.

 127. Oğuz

  Merhaba babamın 2004 te esnaf odasında kaydı bulunuyor fakat hiç bağkur ödemesi yapmamış durumda yapılandırmadan faydalanabilir mi ? Ve ne hangi yıldaki prim ödemesi üzerinden borç değerlendirilir bilginize ihtiyacım yardımcı olursanız çok iyi olur teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bağkur tescili var mı peki bu kayıttan dolayı?

 128. Şengül

  Merhabalar 2005 2007 arası bağkur borcum vardı ve silinmiş görünüyor ozaman 2 kademe ve 130 TL civarında bağkur ödüyormuşum bunu yapılandırabilirmiyim ve ödeme tutarım ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma yok. Ancak dondurulan süreleri bugünkü bağkur prim tutarları üzerinden borçlanabilir ve o süreleri hizmetten saydırabilirsiniz.

 129. Hikmet

  Babam vefat ettı annemı emeklı yapmak ıstıyorum ama babam bogkur borcunu yapılandırmamıs yuklu bır para cıkıyo bagkur affı veya baska bor yoku varmı bunun icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yeni bir yapılandırma düzenlemesi görünmüyor hocam.

 130. Tuncay

  2013 – 2014 bağkur borcum var 620 gün bu borcumu yapılandıra bilir miyim ? Yapılandırırsam yapmam gerenler neler ve ne kadar borcum çıkar 620 gün için ne isterler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam.
   Şu an geçerli bir yapılandırma yasası yok maalesef. Eğer yeni bir yasa çıkarsa borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.