Bağkur Affı 2024 & İhya ve Silme Var mı?

Bağkur affı 2024 için yeni bir düzenleme milyonlarca bağkur borçlusu tarafından bekleniyor. En son 7440 Sayılı yasa ile borçlar yapılandırılmıştı. Şimdi ise torba yasada yeni bir bağkur affı beklentisi arttı. Bu içerikte yeni bağkur affının ne zaman çıkacağı, nasıl olacağı ve kimleri kapsayacağı hakkında bilgi verilecek. Olası bir af yasası çıkması durumunda;

 • Kanunla belirlen ay ve öncesi prim borçlarının yeniden yapılandırılacak,
 • Kanunla belirlen ay ve öncesi prim borçları yeniden yapılandırılarak 48 ay taksitle ödenebilecek.
 • Başvurular elden Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne ya da e-devletten online olarak yapılabilecek.

2024 bağkur yapılandırması nasıl olacak?

Çıkması beklenen yeni Bağkur affı 2024 yapılandırma yasası ile;

 • Bağkura af kapsamında 2024 yılında yapılandırma taksitleri ise 2 ayda bir ödenecek ve dileyen prim borçlarını 48 aya kadar taksitlendirebilecek.
 • Bağkurda daha önce çeşitli yasalar gereği dondurulan ve silinen dönemler ihya affı yasası bekleniyor ancak torba kanunda ihya sürelerinin yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin de yer alması bekleniyor.
 • Daha önce ilgili Kanunlarla prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma devam etse de bitmiş olsa da yeni yasa ile borçlarını yapılandırabilecek.
 • Bağkur 6183 48. madde taksitlendirmesi yapanlar taksitlendirme devam etse bile başvuru yaparak kalan borçları için yeniden yapılandırma yasasından yararlanabilecek.

Bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

Bağkur borç yapılandırma yasası düzenlemesinin çıkması ve resmi gazetede yayımlanmasının ardından;

 • 2024 Bağkur borç affı kapsamında yeniden yapılandırma için başvurular herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ya da e-devletten,
 • İhya borçlarının yeniden yapılandırılabilmesi için ise başvurular e-devlet üzerinden ya da  bağkur dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Elden ya da internetten yapılabilecek.

İnternetten bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

Bağkur affı 2024 düzenlemesinin çıkması halinde yapılandırma başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak.  2024 Bağkur yapılandırma başvuru ekranı açıldığında e-devlet şifresi ile giriş yaparak kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma başvuru formu ve gerekli evraklar

2024 bağkur yapılandırma düzenlemesinin çıkması ile birlikte Bağkur borcu yapılandırma yapılandırma başvurusu için ;

 • Sadece mevcut borcu yapılandırmak için yapılandırma başvuru formu yeterli olacaktır.
 • Eğer ihya yapılandırması yapılacaksa bu durumda tarım bağkuru için 2926 İB formu, esnaf ya da şirket ortaklarının da 1479 İB formlarını başvuru formu ile birlikte vermesi gerekmektedir.
 • Sigortalılık belgelerini buradan indirebilir ve nasıl doldurulacağı konusunda bilgi alabilirsiniz ⇒ Bağkur sigortalılık belgesi indir.

2024 bağkur borç sildirme nasıl olacak ?

Bağkur affı 2024 yeni yasasında bağkur borçlarının silinmesine ilişkin bir düzenleme şu an yer almıyor. Gelecek olan torba yasalara sildirme/dondurma düzenlemesi dahil edilirse önceki yasalarda olduğu gibi getirilecek borç sildirme düzenlemesi aşağıdaki gibi olması beklenmektedir;

 • Kanunla belirlenen dönem ve öncesinde ödenmemiş prim borcunuz varsa bu borçlarınızı yapılandırma son başvuru tarihine kadar ödememeniz ve ya yapılandırmamanız durumunda belirlenen tarih itibariyle borçlar silinecek.
 • Dilerseniz süreyi beklemeden dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak sildirebilirsiniz.
 • Aktif kayıtları devam edenlerin borçlar silinip hizmet dondurulduktan sonra tescilleri Kanunen belirlenen tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.

Bağkur borç sildirme başlıklı sayfamızdan sildirme başvurularınızı yapabilirsiniz.

2024 bağkur dondurma nasıl olacak ?

Aslında bağkur gün sildirme ve bağkur borcu dondurma aynı şeylerdir. Yani bağkur borç silme kapsamında borçlar silinir ve bu sürelere ait hizmetler dondurulur. Bağkur prim dondurma düzenlemesi yeni torba yasada yer almamaktadır.

Bağkur dondurma dilekçesi 2024

Bağkur prim borcu sildirme düzenlemesi ile ödeme vadesi geçmiş prim borçlarını sildirmek için aşağıda örneği verilen bağkur borç dondurma ve bağkur prim sildirme dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 • …………… tarihinde resmi gazetede yayımlanan ……….sayılı Kanun gereği prim borçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

2024 bağkur ihya affı nasıl olacak ?

TMalumunuz bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta. Mevcut durumda dondurulan hizmetlerin ihyası yani canlandırılması talep tarihinde geçerli primler üzerinden yapılabilmekte. Bağkur ihya başvurusu yapmak ve ödenecek tutarı hesaplamak için hemen silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2024 torba yasada geriye dönük bağkur affı var mı ?

Bağkur konusunda özellikle geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı v.s. gibi kaydı olup bu kayıtlara istinaden bağkur tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük bir beklenti içerisinde. 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda ve ya vergi kaydı olup bağkura hiç tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara göre tescil hakkı yok. Şu an için bir düzenleme yok ama torba yasada çıkarsa konu hakkında ayrıntılı bilgi verilebilecektir.

Torba yasada Bağ-Kur affı var mı?

Bağkur affının yer aldığı bir çalışma ya da torba yasa şu an yok. Bağkur Affı 2024 son dakika gelişmeleri için takipte kalmanızı öneririm. Çünkü güncel olarak Bağkur affı son dakika gelişmelerini doğru olarak bulabileceğiniz en iyi site biziz.

2024 Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek ?

Bağkur affını da içeren torba yasa konusunda bir gelişme olursa detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bağ-Kur’luya müjde 2024

Bağ-Kur’luya müjde ilk olarak EYT yasası ile verildi. 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olan bağkurlu erkekler 9000 gün ve kadınlar ise 7200 günü tamamladıklarında emekli olacaklar.

En son Bağ-Kur affı ne zaman çıktı?

En son bağkur affı 2022’de çıkmıştı.

4/5 - (40 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Affı 2024 & İhya ve Silme Var mı?” üzerine 433 yorum
 1. Merhaba ben 24,5 yıl memur olarak çalıştım. 2019 yılından itibaren de bağkurlu olarak çalışıyorum. Emekli sandığından emekli olabilmem için bağkurun 3 yıl 4 aydan sonraki kısmını yatırmadım. emekli sandığından nasıl emekli olabilirim.

  Yanıtla
 2. Merhaba 18 Şubat 2004 de vergi mükellefi oldum o ara askerdim kendimi bağkurlu zannediyordum tescil 1 Ekim 2008 de başlamış sgk vergi girişini kabul etmiyor askerlik süresinde Bağ-Kur lu olunabilir mi tescil affı çıksa askerlik engel teşkil eder mi askerlik borçlanması yapamıyorum şuan tescil affı torba yasada varmı teşekkürler

  Yanıtla
 3. 1988 ssk girişim var tıplam 751 yattı
  1993 yılı bagkur var 4570 gun sgk gittim birleştirdim 1261 şunakadar 550 yattı yeni bagkur müjdesinde yururluge girerse emeli olurmuyum yaşım 52 toplam gun sayım 5531

  Yanıtla
 4. merhaba hocam babam için soruyorum babam 12.12.1972 doğumlu 2005 4a girişli 2539 günü var 1995 4b girişli bağkurdan ne kadar pirim ödemesi gerekir ve sonuçta 4a dan mı emekli olmuş olur mu

  Yanıtla
 5. 2020 yilinda 8 aylik 240 gun bagkur borcum var, faizler silinip ana para odeniyormu diye sgk ya gittim ( ana parayı odeyip ‘pirim borç faiz ni af var diye sildirmek icin-) maalesef bana 2021 -2022 tarihinin arasi daki borç faizleri silindiğini söylediler , böyle adaletsizlik olurmu ,bu doğrumu ihya yapmıştım, 2022 Aralık ayında ,12 Nisan 3 aylık sürenin son günüydü, af gelecek diye ödeyemedim, bekledim ,ama 1 gun son gun ödemesini geciktirdigim için (17.800 tl), tekrar ,yapılandırmasında dedim bana 27 600 borç olduğunu söylediler, bu adaletmi, burada çok büyük haksızlık var niye böyle oluyor lütfen aydınlatırsanız çok memnun olurum, derhal bu haksızlık düzeltilmesini istiyoruz borç affı gelsin faizler silinsin .hükumetin bu hatadan dönmesini istiyoruz.

  Yanıtla
 6. Merhaba ömer bey 14 ay ihya başvurusu için dilekçemi elden verdim mektupla borç ödeme sonucu adresinize gelecek dendi acaba cevap ne zaman gelir
  Ayrıca ihya borcum çıkmadan şimdiden ben 9000 gün primi için hesabını yaptırdım ihya dahil 200 gün askerlik borçlanması gerekmiş şimdiden askerlik borç yapabilirmiyim

  Yanıtla
 7. Ömer Hocam merhaba,EYT başvurusu yaptım pirim günümde herhangi bir sorunum yok,fakat 7304 gün SSK primim mevcut,2012 yılında yabancı ortaklı bir şirket kurmuştuk iki yıl bu şirket devam etti ortaklık yurumesiginden dolayı ayrıldık ,yabancı ortaklar burda olmadığından şirketi kapatamasim,faal olduğu sürede ben müdür pozisyonunda sigorta pirimi ödedim,şirketi kapattığımizdan beri çalışmiyordum,şimdi EYT başvurusu yaptığımda yabancı ortaklık olan şirket resmi kapanmasından benim pirim borcum çıktı bunun ,bu pirim borcunu sildirebilirmiyim,benim emekli olmam için gune ihtiyacım yok çünkü ,borcu sildiremez ve ödersem son dönem bağkur gozuktugu için bagkurdanmi emekli olacağım,bagkurdan emekli olursa emekli maaşı dusukmu bağlanır,şuanda sistemde gözüken emekli agligim 16.460 TL gözükmekte,sorum biraz uzun oldu kusura bakmayın,yardım ve bilgilerinizi rica ederim,Saygilarimla

  Yanıtla
  • Merhaba. Size neden prim borcu çıktı ki ben anlamadım? Müdür olarak 4/1-a yani SSK kapsamında çalışmadınız mı siz? Şirkette ortaklığınız var mıydı?

   Yanıtla
 8. Kolay gelsin hocam ben ssk pirim ve gün olarak eyt şartlarını doldurdum.2022 yılında 10 aylik bir bagkur borcum çıktı ama hiç odeme yapmadım benim eyt için bagkurun gününe ve primini ihtiyacım yok .bagkuru dondurmus durumdayim.bagkurdan ssk ya gecis yapmistim.bagkur borcu yüzünden emeklilik dilekçesi veremiyorum.bagkur affi varmi ne yapmam lazım.

  Yanıtla
 9. Merhaba Ömer Bey, eskiden yapılandırılıp ödenmemiş bağkur borçlarna 2015 yılı öncesinde yapılandırıp ödemediğim ve de bu sebeple silinen bağkur borcum giriyor mu acaba?

  Yanıtla
 10. merhabalara 30-12-2022 tarihinde 4600 gün için ihya başvurum var ve bunu ödemek için 3 ay süre vermişlerdi. Şimdi ben bu yeni çıkan 7440 yasayla bunu tekrar yapılandırabiliyormuyum. ne kadar faiz silinir.

  Yanıtla
 11. İyi çalışmalar dilerim, hazirda
  2100 prim günüm var ayni zamanda silinmiş 1900 gün daha bağkurdan var. Geriye dönük borçlanma yaparsam 3600 gunden emekli olabiliyorum. (1987 sgk girişim, yaş 60) Bağkur ihya için yapılandırma gelirmi yoksa torba yasa artık bitti daha çıkmazmı acaba?

  Yanıtla
 12. Merhaba 1999 – 2000 yıllarında Yalova ve İstanbu’da tekstil dükkanımız vardı. Vergi numarası var fakat bağkur tescili yok. İlk sigorta girişi 2003 te yapıldı. 1996 – 1998 arası askerlik yaptım. Mahkeme yoluyla bağkur tescil olabilir mi? Sigortadan önce askerlik yaptığım için başlangıcı öne alınır deniyor yardımcı olurmusunuz?

  Yanıtla
  • Merhaba. O tarihlere bağkur tescil hakkınız yok ne yazık ki. Askerlik borçlanması ile de 2003’ten borçlanma yaptığınız gün kadar geri çekilir. Olmaz yani.

   Yanıtla
 13. merhaba benimde 23 aylık bağkur prim borcum var bunların son 3 tanesi 2023 ocak şubat mart,geri kalan 20 ay silinirse emekli olabiliyorum,çünkü silinirse son son 7 yılın 3,5 yıl bağkurlu olmamış oluyorum,sskdaki günlerim zaten yeterli,bağkura tabi olursam 9000 gün istiyor,ama ssk tabi olursam emekliyim,
  20 ayın borcunuda geçtim öderim silinmesede olur,günleri silseler yeter,bağkur dışı kalmak için

  Yanıtla
 14. Meehabalar,
  Öncesinde SSK ve son 12 yılı esnaf Bağkur’u olmak üzere toplam 8000 pirim günüm var. 50 yaşındayım ve Eyt kapsamında Bağ-Kur’dan emekli olabiliyorum.

  Bağ-Kur’a Mayıs 2021’ den itibaren 20 aylık borcum var ve iş yerimi 31.12.2022 tarihi itibariyle kapatmış bulunmaktayım.
  Yeni çıkan kanunda borç sildirme olmadığını görüyorum ve zaten yeterince pirim günüm olduğu için benim bu pirim günlerine ihtiyacım yok. Ancak iş yerimi kapattığım için sildirme durumum olabilir mi?

  Eğer silinmiyorsa; yapılandırmadan yararlandığımda borçlarımı ödemeye devam ederken hemen emekli olabilir miyim? Yoksa emekli olabilmek için tüm taksitlerin bitmesi mi gerekiyor?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
   • Merhaba Ahmet bey

    1995 yılından 2022 yılına kadar sgk primi ödendi.
    2011 yılında çalıştığım şirketin %25 hissedarı oldum ve bağkur ödemeyip sgk primi ödemeye devam ettim ve 01/01/2022 yılında hisse devri ve sgk çıkışım yapıldı.
    Eyt Li olduğum için sgk ya başvurduğumda
    Sgk dan emekli olamayacağımı soylediler.toplam 8400 günüm gorunuyordu şirket ortağı olduğum için Bağkur prim borcum olduğunu sgk işçi primlerimin aktarılması gerektiği ve ihya yapmam gerektiği aktarıldı.
    Sgk kalan günüm 4800 gun Bağkur 1725 gun olarak değişti.
    2021 Mayıs öncesi bağkur primlerimi sildirip sgk dan emekli olabilir miyim

    Yardımcı olmanızı rica ediyorum
    Saygılarımla

    Yanıtla
 15. Merhaba Bağkur tescilim 11.07.1997 ama 4 b hiç prim ödemem yok .ihyaya başvurdum ihya tutarını ödersem eyt kapsamına girer miyim ? Normalde 4 a başlangıcım 2006 . Yeni af kanunda ihya yapılandırma yok sanırım ama ihya tutarını ödersem eyt kapsamında değerlendirilir miyim?

  Yanıtla
 16. Merhaba , 4 b borç sorgulama da iki tane tescil görünüyor 1. Mecburi sigortalılık başlangıç tarihi 11.07.1997 Terk/ talep tarihi 11.07.1997 2. Yeniden mecburi sigortalılık başlangıç tarihi 01.05.2008 terk talep tarihi 01.05.2008 . İhya talebinde bulundum ve 4038 gün çıkarıldı. Son 10 yıldır da Sgk statüsündeyim. Emekli maaşım şu anda 10.000 civarı ihya tutarını yatırırsam maaşım çok düşer mi ? Bir de tescil tarihi olarak 11.07.1997 mi alınır yoksa 01.05.2008 mi alınır? Teşekkür ederim şimdiden …

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli maaşınızı ne yönde etkiler bu konuda bir hesaplama yapamam. Eğer 11.07.1997 tarihli tescil varsa başlangıç bu tarih olarak esas alınır.

   Yanıtla
 17. Merhaba ben 2021den beri bağkurluyum elimde 2007 yılından tütün koçanı var bağkurumu bu yıla götürsem tescil kaydım geriye çekilecek ama yapılandırmalarda silindiği için aynı gün 2007/01/01 giriş 2007/01/01 terk şeklinde arası boş olacak ve prim çıkmayacak ben 2012-2021 arası genel sağlık sigortasından yararlandım acaba siz bağkurdan yararlanmanız lazımdı denilerek silinir mi acaba o gss tescilim burda yararlandığım hastane ilaç ücretleri geri istenir mi yoksa prim çıkmadan tescil tarihi itibariyle silindiği için Bağkur ödeyince mi silinir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. GSS iptal edilir. GSS’ye ödediğiniz primler talebinize göre bağkura aktarılır. Hastane, ilaç ve muayene bedelleri geri istenmez. Çünkü aynı dönemde bağkur açılmış olacak size.

   Yanıtla
   • Yani bağkuru yatırmak zorunda mıyım hocam gss primi olan dönemi silinmiş olsa bile ihya edip ödemek zorunda mıyım yoksa ödemesek de bir ilaç hastane vs bedeli alınmaz mı

    Yanıtla
     • Hocam kusura bakmayın tekrar tekrar soruyorum çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız. 170 ile konuştum onlar da gss silinmez dedi Bağkur prim çıkmadan o süreler silindiği için gss silinmez dedi prim çıktığı ayların gss si silinir dedi. Benim için fark etmiyor benim korkum silinen günler de Bağkur primi yatırmadığım için gssden nasıl faydalanıyorum hocam ilaç hastane parası neden istenmiyor o ayların primini ödememişim prim çıkmadan durdurulmuş gss zorunlu olduğu için mi eğer ödemeniz lazım derse ihya da çıkmadı çok zor duruma düşücem bu yüzden tekrar soruyorum hocam anlayışınız yardımınız için çok sağ olun tekrardan

     • Hocam GSS ile bağkur çakışsa ve GSS iptal olsa bile o döneme bağkur tescil edileceği için yersiz ilaç, muayene borcu çıkartılmaz. Rahat olun.

 18. İŞE BAŞLAMA TARİHİ:17/05/1999
  İŞİ TERK TARİHİ:26/10/1999 BU DÖNEMDE VERGİ MÜKELLEFİYETİ VAR BAĞKUR KAYDI YOK
  20/07/2006 SİGORTA GİRİŞİ
  31/07/2006 SİGORTA ÇIKIŞI
  İŞE BAŞLAMA:17/04/2007
  İŞİ TERK TARİHİ:01/02/2008 BU DÖNEMDE VERGİ MÜKELLEFİYETİ VE BAĞKUR ÖDEME VAR BORÇ YOK
  03/03/2008 SİGORTALI İŞE GİRİŞ VAR 08/03/2023 E KADAR SİGORTALI ÇALIŞMA HALEN DEVAM EDİYOR
  ARTI % 40 SÜRESİZ ENGELLİ RAPORUYLA VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANIYORUM
  ŞUAN BENİM NE YAPMAM GEREKİYOR BANA BU KONUDA FİKİR VEREBİLİRMİSİNİZ
  EYT OLSUN ENGELLİLİK EMEKLİLİĞİ OLSUN

  Yanıtla
  • Merhaba. 17.05.1999 tarihinde başlayan vergi kaydı için tescil hakkınız yok ne yazık ki. 20.07.2006 giriş tarihi ve %40 vergi indirimi kapsamında 20 yıllık sigortalılık süresi ve 4400 günü tamamladığınızda engelli emeklilik kapsamında emekli olursunuz.

   Yanıtla
 19. Hocam 1988 girişliyim 8 sene sigortalının daha önce bagkur di 2150 SSK 4000 bağkur nasıl emekli olabilirim

  Yanıtla
   • Merhaba SGK da 8995 günüm var 2020 yılından SGK dan ayrıldım işyeri açtım 2021 yılından beri bağkurluyum bağkura borcun var deyip SGK dan eyt li olarak emekli olamadım borcunu öde öyle emekli olabilirsin dediler ben bağkur primlerimi sildirmek istiyorum bu mümkün mü

    Yanıtla
 20. Merhaba askerlikle beraber 04 10 2000 yılından bügüne kadar esnaf bagkurluyum ama ilk esnaf oldugumda babamın isyerine ortak oldugumda dolayı elimde 2002 yılında SSK dan 1982 ve 2000 arası borçlanma bilirsin yazısı var bunun faydası olurmu birde istediğim gün sayısı alabiliyormuyum 24 02 1999 askeregittimm 1979 dogumluyum birde şirket aynı ama babam emeklilikte dolayı 2006 ayrıldı teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Dosyanızdan bakılması lazım geriye dönük borçlanma yapıp yapamayacağınız ile alakalı. Dosya görmeden bir şey diyemem. Askerlik borçlanması ile birlikte giriş tarihi 08.09.1999 tarihi öncesine çekiliyorsa EYT kapsamına girersiniz.

   Yanıtla
   • Merhaba Ömer bey
    On ocakta bagkur 2489 günüm silinmisti buna ihya işlemi yaptık 287000
    Borç çıktı şimdi yapılandırma kapsamından yararlanma imkanım varmi benim.

    Yanıtla
   • 12 03 2023 ssky gittim mahsup dedi memur olmaz dedi ama bu belge niye gelmiş 21 yıl olmuş ne yapmam lazım avukata ı gidiyim yoksa dilekçemi yoksa watsaptan size atsam olurmu

    Yanıtla
    • Merhaba askerlikle beraber 04 10 2000 yılından bügüne kadar esnaf bagkurluyum ama ilk esnaf oldugumda babamın isyerine ortak oldugumda dolayı elimde 2002 yılında SSK dan 1982 ve 2000 arası borçlanma bilirsin yazısı var bunun faydası olurmu birde istediğim gün sayısı alabiliyormuyum 24 02 1999 askeregittimm 1979 dogumluyum birde şirket aynı ama babam emeklilikte dolayı 2006 ayrıldı teşekkürler

     Yanıtla
     • Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya gitmeniz gerek. Borçlanma yapıp yapamayacağınız dosyadaki inceleme sonrasında netleşir.

 21. Selamun aleyküm benim 22 aydır 4b sigortamı yatırmadım 40 bin borç ve 7 bin civarı borç gelmiş bunları sildirebilir miyim teşekkürler

  Yanıtla
 22. Merhaba. 16 haziran 1999 bağkur tescil kaydım var. 2300 günüm var. Bağkura hiç ödeme yapmadım,çıkacak olan ihya affından yararlanabilir miyim?

  Yanıtla
 23. selamlar , 1973 doğumluyum , 02.02.1998 ilk sigortalılık tarihim, toplam prim günüm 8000 , son 7 yıl (84 ay ) 31 ay banka sandığı , 29 ay bağ kur , 24 ay ssk , bu durumda , banka sandığından mı ? ssk dan mı ? bağ kur dan mı ? emekli olurum … şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
   • hocam siz bu işlerin içindesiniz malum , en azından arkadaşlarınızdan mevzuattan bir çıkarımınız olur sanırım ))) tahminen de soyleseniz olur mevzuatta sanki gün sınırı değil de en çok hangisi olur diyor , ayrıca yasa tanımlarında özel sandıkları da kurum diye saymış ama uygulamayı bilemedim bende o nedenle sordum . teşekkürler iyi çalışmalar

    Yanıtla
 24. Merhabalar 1996 da esnaf sanakarlarda kaydım var yani vergi mükellefiyim ancak bağkur girişim 2000 ekim 7200 günümü günümü doldurdum bağkurda primlerim tam şu anda bağkur tescil affı gibi bi haber ortalarda dolanıyor ondan yararlanma ihtimalim var mı veya eytden faydalanabilmek için önerebildiğiniz bir şey var m kimisi geçmişe dönük dava açabileceğimizi söylüyor emsal davalar varmış bir bilginiz var mı

  Yanıtla
   • Merhabalar benim durumum biraz karisik umarim sizden bi cevap alabilirim 11 ocak 1995 sgk girisim var daha sonra 2008 de isteğe bağlı ödedim bir sene kadr sonra ödemeyi bıraktim 2016 da tekrar isteğe bağlı ödemeye başladım fakat 3,5 yıl kadr ödeyip daha sonra işe girdim halen sgk li olarak çalismaktayim 2970 günüm var sgk da fakat ise girerken isteğe bağlı sigortamı dondurma falan gibi bir islem yapmadim simdi e devlete girince sadece 4-a 2970 günüm gözüküyor istege bagli olan 4,5 yıl ödediğim kisim bagkuru sorgularsam ancak gözüküyor yani bagkur günlerim silinmişmi oluyor ben bu günlerimi tekrar satın alabiliyormuyum acaba ihya dediginiz bu mu icinden cikamadim bir türlü

    Yanıtla
 25. 2002-2008 YILLARINDA BAĞKUR BORÇLARIMI SİLDİRDİM
  E-DEVLETTE BAĞKUR TESCİLİM 1.10.2008 GÖRÜNÜYOR
  2002-2008 YILLARINI YENİ ÇIKACAK AF İLE
  PİRİM GÜNLERİMİ İHYA EDEBİLİRMİYİM

  Yanıtla
 26. Merhaba
  1996 bağku girişliyim.
  11 yıl 9 ay ödemiş ve sonra 4710 gün silinmiş(dondurulmuş)tekrar tahakkuk eden 21 ay vardı onuda ödedim.silinmiş olan günleri 29 aralıkta ihya dilekçesi göndererek borç çıkartıldı ve 350 500 tl gibi bir rakam var Sanırım 2022 yılı prim esas alındı.2008 ile 2021 arası dondurulan günlerin o günkü primden faizi silinerek ödemek için ne yapmalıyım.
  Ve toplamda 9450 gün civarı yapıyor fazlalığı ödemek zorundamıyım.

  Yanıtla
  • Merhaba. Yapılandırma yasası çıktıktan sonra tekrar başvurun. O zaman yapılandırma kapsamında ödersiniz. Eğer silme gelirse 31.12.2022-01.05.2021 tarihleri arasındaki hizmeti borçtan dolayı sildirebilirsiniz.

   Yanıtla
 27. Sayın hocam 1977 doğumluyum
  Sgk girişim 1995 primim 5100 şimdi 4 yıldır yani 1400 gunluk bakkalım bağkur primi 1 yıl ödendi
  Bağkur da ödenmeyen günleri sildirip emekli olabilirmiyim
  Saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhaba. Silme düzenlemesi muhtemelen yer alacak yasada. Eğer silme düzenlemesi olursa bağkuru sildirirsiniz. Son 7 yıl içinde böylece 3,5 yıl ssk şartını sağlamış olursunuz. Ancak emeklilik için 5000 gün gerekiyor size.

   Yanıtla
 28. Merhabalar geriye dönük (2008 yılında 2017 yılına kadar bagkur borcum var).sigorta girişim 2001 2500 iş günüm var bu durumda bagkur borcumu odedigimde emekli olabilirmiyim teşekkür ediyorum kolay gelsin

  Yanıtla
 29. Merhabalar babamın emeklilik yaşı doldu ama bağkur günü tam değil toplu para yatırımayı düşünüyoruz 2005 girişli biz bu geçmiş borçları bugün ki pirim üzerinden mi ödeyeceğiz TEŞEKKÜR EDERİM

  Yanıtla
 30. Merhaba ömerbey1994.99 tütün verdim tekeleTevkifat kesinti makbuzu ile bağkura kayıt ettirip tescilim açtıktan sonra sigortalık süresi devam edermi herhan gibi kaydım yok kurumlara tapuda yok üzerime geriye dönük borçlanarak boşta olan günleri alabilinirmi alınırsa şartları nedir bilgilenirsen memnun olurum afta böyle yasa varmı teşekkürler

  Yanıtla
   • selam ben ise girisim ssk 1968 dogumluyum 1987 girisliyim ilk ise girisim burda 4 ay yatirmislar onda sonra 1994 te sirket ortak oldum daha sonra hic bakur odemedim 2015 cikan afta 4yil 5 ay odedim daha sonra sigortali calistim arada sirketin meger aktif imis bana yok dediler simdide 15 senem daha varmis ben borcumu yok diyip fazla parami verdiler simdi beni borclu cikariyor ben makemey versem kazana bilirmiyim saygilarimla

    Yanıtla
 31. 1998 yılının 2ayında sigorta girişim var.şuan 2471 SSK günüm mevcut
  Bagkur sildirdiğim 7 senem ihya yasasıyla geri almayı düşünüyorum.
  Emekli olabilirmiyim.

  Yanıtla
 32. Merhabalar,
  2000 Şubat -2007 arası vergi mükellefi idim ama Bağkur kaydım yok 2007 2023 arası SSK lıyım , Bağkur affında borçlanma yapabilecekmiyim ? 98 yılında askerdim artı askerliğin bir kısmında yatırıp Eyt ye hak kazanabilirmiyim. Şimdiden teşekkürler. Yaş 45

  Yanıtla
   • Sayın hocam Zorunlu tarım Bagkurlusuyum4B tescil tarihim 11.05 .1998 bagkurum 2012 kadar görünüyor
    Hocam 2023 yılına kadar olan 25 yılımı ihya yapabilir miyim
    Daha önce hiç prim odemedim
    Emekli olabilirimiyim
    Teşekkürler hocam

    Yanıtla
 33. merhaba sigortalı olarak çalışıyorum EYT icin 1200 güne ihtiyacım var, 2011-2015 yılları arasında da şirket ortaklığım vardı ve bagkurumu ödemedim toplamda orda da 41 ay (1250 gün) var onu ihya olarak ödesem toplam 140.000 TL tutuyor. bu borcu ödeyip 5000 güne tamamlayıp EYT den yararlanabilir miyim ?

  yeni çıkacak yasa ile 140.000 TL icin yapılandırmada ortalama ne kadar indirim sağlanır ?

  Teşekkür ederim

  Yanıtla
 34. MRB 2011-2018 şirket ortaklığım var bu sırada da sgk devam etti. Bu kısmı ihya etsem emekli maaşıma etkisi olurmu yoksa o kadar para boşa mı yatırırız.1997 girşim var 8900 sgk prim var 5500 maaş gözüküyor

  Yanıtla
 35. Sigortalı çalışıyorum 2017 beri 2000gunum var bağkur danda 2004gunum borcum var 3600den emekli olabilirim 1991 SSK acilisim var 70 gun

  Yanıtla
 36. Merhaba benim SSK girişim 199170gunum var sonra bağkur 2004gunum var ihya edeceğim 2017sigortali çalışıyorum 2000gunum var 1965dogumluyum kısmı emekli olmak için ne yapabilirim teşekkür ederim

  Yanıtla
Yorum yapın