Hiç Çalışmamış Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi Bekliyor

Hiç çalışmamış ev hanımlarına emeklilik müjdesi son dönemlerde en çok beklenen düzenlemeler arasında yer alıyor. Ak Parti’nin seçim beyannamesinde ev hanımlarına yönelik düzenleme yapılacağına dair hükümler de yer almıştı. Bu düzenlemeler birçok ev hanımının erken emeklilik hayali kurmasına neden oldu. Yeni dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin faaliyetlerine başlaması ile birlikte bu yönde bir adım atılması ve ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınmasına dair düzenleme Meclis’e gelecek. Haberin devamında bu düzenlemenin nasıl olacağı ve kimlerin yararlanabileceği hakkında bilgi verilecektir.

Hiç çalışmayan ev hanımları nasıl emekli olur?

Şunu özellikle belirtmem gerekiyor ki herkesin beklediği gibi hiç çalışmayan ya da prim ödemeyen ev hanımları emeklilik hakkı verilmeyecek. Ev kadınlarına emeklilik hakkı sadece yurt dışında anlaşmalı ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşı kadınlara veriliyor. Türkiye’de ikamet eden ve hiç prim ödemesi olmayan ev hanımlarına borçlanma ile emeklilik imkanı sağlanmasına yönelik bir düzenleme beklenmiyor.

Borçlanmadan/hizmet olmadan emeklilik mümkün değil

Ortak beklenti ve yıllardır da hep dile getirilen 25 yıl evli kalan kadınların borçlanma ile emekli edilmesi. Böyle bir düzenleme açıkçası beklenmiyor. Dediğim gibi emeklilik için gereken prim gün sayısı ve varsa yaş şartının sağlanması halinde emeklilik imkanı sağlanacak. Bunun dışında bir imkan sağlanmayacak.

Yeni emeklilik sistemi ev hanımlarına ne getirecek?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeni yasama döneminin başlaması ile birlikte Sosyal Güvenlik ile alakalı kapsamlı bir torba yasa çıkartılması bekleniyor. Bu yasada ev hanımlarını ilgilendiren önemli düzenlemelerin de yer alması bekleniyor. Yeni emeklilik sistemi kapsamında yapılacak torba yasa düzenlemesi ile;

 • Emekli maaşlarında iyileştirmeler yapılacak.
 • Emekli maaşları arasındaki adaletsizliklerin giderilmesi sağlanacak.
 • 09.09.1999 ve sonrasında girenler kademeli emeklilik bekliyor ancak bunun olacağını ve torba yasada yer alacağını sanmıyorum.
 • Ev hanımlarının ödedikleri isteğe bağlı sigorta primlerinin 1/3’ü devlet tarafından karşılanacak.
 • Çocuk sayısına göre kadınların emeklilik yaşında indirim yapılacak.

Hiç çalışmamış ev hanımlarına emeklilik müjdesi tüm kadınların ortak beklentisi. Ancak özetlemek gerekirse çalışması olmayan, hiç prim ödemeyen ya da primi yeterli olmayanların sadece prim borçlanması yolu ile emekli olabilmesine dair bir düzenleme yapılmayacak.

Ev hanımları kaç gün prim ödeyecek?

Borçlanma hakkı verilmeyecek ancak isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödeyerek emekli olmak isteyenlerin 9000 gün borçlanması gerekecek.

Yeni torba yasada ev hanımlarına emeklilik var mı?

Hayır, şu an yeni bir düzenleme beklentisi yok. Güncel gelişmeler için sayfamızı takip edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Hiç Çalışmamış Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi Bekliyor” üzerine 2 yorum
 1. Merhaba ben 1975 Almanya doğumluyum ve ev hanimiyim hiç calismisligim yok 2 çocuğum var 2002 ve 2006 dogumlu
  Ne zaman ve ne kadar pirim ödeyerek emekli olabilirim
  Cevap verirseniz çok memnun olurum
  Tesekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın