Cenaze İzni Kaç Gün 2024 & İşçiye Farklı Memura Farklı

Cenaze izni kaç gün? Ölüm diğer adı ile cenaze izni sigortalı çalışan işçiler, devlet memurları ya da diğer kapsamda hizmet akdine tabi olarak ücretli çalışanlara yakınlarının vefatı durumunda tabi oldukları kanun esas alınarak verilen mazeret izinleridir. Bu izinler ücretli izinlerdir ve bu izinler sonucunda çalışanın maaşından herhangi bir kesinti yapılamaz. Ölüm izni kaç gündür sorusunun cevabı tabi olunan kanunlara göre farklılık gösterir. Bu yazımızda memurlarda ölüm izni kaç gün ve özel sektörde ölüm izni kaç gün konularında ayrı başlıklarda ayrıntıları bulabileceksiniz.

Cenaze izni kimlere verilir ?

  • Devlet memurlarının vefat izni 657 Sayılı Kanunun 104’üncü maddesi kapsamında verilir. İlgili maddeye göre memurun eş ya da çocuklarının vefat etmesi, kendisi ya da eşinin anne ya da babası ve ya kardeşlerinin vefatı halinde memurların ölüm izni kullandırılır.
  • Sigortalı yani SSK kapsamında çalışanların özel sektör ölüm izni ise 4857 Sayılı Kanun esas alınarak belirlenir. İş kanunu ölüm izni maddesi kapsamında sigortalı çalışanlara eşinin, çocuklarının ya da anne ve ya babasının vefatı durumunda cenaze izinleri verilir.
  • Görüldüğü üzere devlet memurlarına ölüm izni eşin anne ya da babası ile kardeşlerinden birisinin vefatı halinde de verilebilirken 4857 Sayılı Kanuna tabi çalışan işçilerde eşin anne, baba ya da kardeşinin vefatı durumunda ölüm mazeret izni verilmemektedir.

Ölüm izni ne kadar ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi ölüm izni iş kanununa göre farklı düzenlenirken memur cenaze izni de farklı düzenlenmiştir. Bu nedenle memur ölüm izni kaç gün ve ölüm izni kaç gün özel sektör sorularının cevabı aşağıda ayrı başlıklar halinde verilmiştir.

İşçi ölüm izni kaç gün ?

Öncelikle işçinin vefat izni kaç gün sorusunun cevabı ile başlayalım. Cenaze izni iş kanununa göre 3 gündür. Bu izin işçinin eş, çocukları, anne ya da babasının vefatı durumunda verilir. İşçilerde ölüm izni sürecinde işveren işçinin maaşından herhangi bir kesinti yapamaz ve primini eksik ödeyemez.  Cenaze izni hariç yıllık izin sürelerinizi öğrenmek için yıllık izin kaç gün sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm izni memurlarda kaç gün ?

Gelelim bir diğer konumuz olan memurun ölüm izni kaç gün sorusunun cevabına. 657 Sayılı Kanun’a göre memur yakını ölüm izni 7 gündür. Bu izin;

  • Memurun eş ya da çocuklarından birisinin vefatı,
  • Anne ya da babası ve ya kardeşlerinden birisinin vefatı,
  • Eşinin anne ya da babası ya da kardeşlerinden birisinin vefatı durumunda verilir.

Kayınpeder ölüm izni kaç gün 2024

Cenaze izni kaç gündür konusunda en çok sorulan sorulardan birisi de kayınbaba cenaze izin hakkı konusu olmaktadır. İşçinin kayınbabasının vefatı durumunda cenaze izni özel sektörde yoktur çünkü 4857 Sayılı Kanun’da bu düzenleme yoktur. Memurun kayınbabasının vefatı durumunda ise memur vefat izni 7 gün olarak verilmektedir.

1.derece ölüm izni kaç gün 2024

Ölüm izni 1. derece kimlerdir sorusunun cevabı merak ediliyor. Gelelim bir diğer sık sorulan 1 derece ölüm izni kaç gün sorusunun cevabına. Yukarıda memurun cenaze izni kısmında da belirttiğimiz üzere memurun eşi, çocukları, kendisi ya da eşinin anne ve ya babası ile kardeşlerinden birisi vefat ederse izin verilebilmektedir. derece akraba ölüm izni kapsamında sayılanların haricindekilere izin verilmemektedir. SSK kapsamındakilerde ise sadece işçinin eşi, çocukları ya da anne ve ya babasının vefatı halinde izin verilebilmektedir.

2.derece ölüm izni kaç gün 2024

2 derece ölüm izni kaç gün sorusunun cevabı ile devam edelim. 2. derece akrabalar içerisinde kardeşler, dedelerimiz, ninelerimiz yer almaktadır. Ancak yukarıda da ayrıntılı olarak anlattığımız gibi işçiye ikinci derece akraba olarak adlandırılan bu kardeş, dede ya da kardeşlerin vefatı halinde izin verilememektedir. Memurlar ise ikinci derece akraba kategorisinde yer alan kardeş ya da eşin kardeşi halinde izin verilebilmektedir.

2. derece akraba ölüm izni memur için varken işçi için yoktur. Memurlarda ikinci derece akraba olarak tanımlanan kardeş ya da eşin kardeşinin ölümü halinde cenaze izni verilmektedir.

Kamu işçisi ölüm izni kaç gün ?

4/a yani SSK kapsamında hizmeti bildirilen kamu işçilerinin cenaze izni hakları 4857 Sayılı Kanun esas alınarak belirlenmektedir. Kamu işçisine eş, çocuk, anne ya da babasının vefatı halinde 3 güne kadar cenaze izni verilmektedir.

Anne ölüm izni kaç gün ?

Sigortalı çalışan işçinin annesinin vefatı halinde kendisine 3 gün izin verilmektedir. Eşinin annesi vefat ettiğinde bu izin verilememektedir. Memura cenaze izni annesinin ya da eşinin annesinin vefatı durumunda 7 gün olarak verilmektedir.

Anneanne ölüm izni kaç gündür?

Babaanne, anneanne ya da büyükbabalarımızın yani diğer bir ifade ile dedelerimizin vefatı halinde çalışanların cenaze izni hakkı yoktur. Yukarıda kimlerin vefatı durumunda işçilere izin verilebildiği özel sektör mazeret izni kaç gün alt başlığında, memurlarda ise ölüm izni kaç gün memur alt başlığında ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Teyze ölüm izni kaç gün?

Teyzenin vefatı durumunda memura ya da özel sektörde 4857 Sayılı Kanun kapsamında çalışanlara cenaze izin hakkı verilmemektedir.

Dede ölüm izni kaç gün?

Cenaze izni Kaç gün, özel sektör için dedenin vefatında izin veriliyor mu sorusu da bu alanda sık sorulmaktadır. Dedenin vefatı durumunda 657 Sayılı Kanuna tabi memur ya da 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamındaki işçilere ölüm izni verilmez.

Ölüm izni hafta sonuna denk gelirse ne olur ?

Ölüm izni iş günü olarak değil gün olarak kullandırılır. Dolayısıyla hafta sonuna ya da resmi tatile denk gelmesi durumunda izin süresi uzamaz.

Dedesi vefat eden kaç gün izin verilir?

Nene ya da dedenin vefatı durumunda işçi ya da memurun kanuni cenaze izin hakları yoktur. Karşılıklı anlaşma durumunda yıllık izin varsa yıllık izinle, yıllık izin hakkı yoksa ücretsiz izin ya da mazeret izni ile izin kullandırılabilir.

Ölüm izni kimler için kullanılır?

Özel sektörde çalışanlara ölüm izni anne, baba, eş ya da çocukların vefatı halinde verilir. Kamuda ise memurun anne, babası, eşi, çocukları ya da kardeşlerinden birisinin vefatı, aynı şekilde eşinin anne, babası, eşi, çocukları ya da kardeşlerinden birisinin vefatı halinde ölüm izni kullandırılır.

Yakın akraba ölüm izni kaç gün?

4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında çalışan işçilerde ölüm izni 3 gün, memurlarda ise 7 gün olarak kullandırılmaktadır.

Amcası ölen memura kaç gün izin verilir?

Memura amcasının ölüm durumunda cenaze izni verilmez.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın