Emekli Keseneği Nedir, Kimlerden Kesilir?

Emekli keseneği son dönemde okurlarım tarafından sıklıkla sorulmaya başlandı. Bu nedenle ben de bu içeriği yazmaya karar verdim. İçeriğin devamında emekli keseneğinin ne olduğu, kimlerden neden ve hangi oranda kesinti yapıldığı hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Emekli keseneği nedir?

Emekli sandığı keseneği ilk defa 5510 Sayılı Kanun’un yürürlülük tarihi olan 01.10.2008 tarihinden önce memuriyete atananlardan yapılan bir kesintidir. Bu kesinti 5434 sayılı Kanun kapsamında yani 01.10.2008 tarihinden önce memuriyete atananlardan yapılan yasal bir kesintidir. Kesinti memurun brüt maaşı üzerinden yapılmaktadır.

Memurun çalıştığı Kurum her ay %16 oranındaki Emekli sandığı keseneğini memurun maaşından keserek Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırmak zorundadır. Kesenek tutarlarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na süresinde ödemeyen Kamu Kurumlarında SGK tarafından cezai yaptırım uygulanabilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse;

 • Emekli keseneği memur adına Kurumca maaştan %16 oranında kesilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi zorunlu olan kesintidir.
 • Kurum karşılığı ise Kurumların memurun adına SGK’ya yatırmak zorunda olduğu tutardır. Kurum karşılığı oranı ise %20’dir.

Emekli keseneği kişi nedir?

Bordroda emekli keseneği kişi ibaresi geçtiğinden bordroda emekli keseneği kişi ne demek sorusunun cevabı bu konuda arananlar arasında yer almaktadır. Emekli keseneği kapsamında olan kişi 01.10.2008 tarihinden önce memuriyete atanan, 5434 Sayılı Yasanın 14. maddesi kapsamında maaşlarından emekli keseneği adı altında kesinti yapılan memurları ifade etmektedir.

Emekli keseneği kişi iptal edilir mi?

Emekli keseneği, bu kapsamda olan memurlardan kanunen zorunlu olarak kesilmesi gereken bir kesinti türüdür. Bazı durumlarda Kurumlarca kesenekler hatalı olarak kesilebilmekte ve Sosyal Güvenlik Kurumu hesaplarına aktarılmaktadır. Hatalı olarak gönderilen keseneklerin iptali ve düzeltilmesi mümkündür.

İstifa, görevden atılma ya da çeşitli sebeplerden emekli sandığından ayrılma durumlarında sigortalılar talepleri halinde diğer şartların da sağlanması koşulu ile keseneklerin iadesini alabilmektedirler.

Emekli keseneği esas aylığı süresi ne demek?

Emekli keseneği esas aylığı süresi, memurun giriş tarihinden itibaren emeklilik dilekçesine ya da işten ayrılış tarihine kadar geçen süredir. Özetle emekli keseneği kapsamında maaşından yasal kesinti yapılan toplam süre olarak da tanımlanabilir.

5434 emekli keseneği hesaplama

5434 emekli keseneği oranları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Maaşlar üzerinden belirtilen oranlarda Kurumlar kesinti yaparak SGK hesabına ödemektedir.

Emekli keseneğiKesinti oranı %16
Kurum karşılığıKesinti oranı %20

5510 öncesi emekli keseneği hesaplama yukarıda belirtilen oranlarda yapılmaktadır. 5510 emekli keseneği hesaplama yapılmamaktadır. 5510 Sayılı Kanuna tabi olarak ilk defa memuriyete atananlardan %11 sigortalı hissesi ve %9 işveren hissesi olmak üzere toplamda %20 oranında yasal kesinti yapılmakta ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmektedir.

Açığa alınan memurun emekli keseneği

Görevden bir sebeple uzaklaştırılan memurlarında görevde olduğu süre boyunca emekli kesenekleri emekli keseneğine esas aylıklarının yarısı oranında kesilir.

Emekli keseneği ödenmemiş ne demek?

Yazımda da belirttiğim gibi emekli keseneği 2008/Ekim ayından önce memur olanların maaşından yapılması gereken bir kesintidir. Kurumlarınca kesinti yapılmış ve ödenmemiş ya da hiç kesinti yapılmamış olanlar emekli keseneği ödenmemiş olarak tanımlanabilir.

Emekli keseneği neden farklı?

Emekli keseneği 5434 Sayılı Kanun’un 14. maddesi kapsamında düzenlenmiştir. Bu nedenle %16 olarak belirlenmiş olup 5510 Sayılı Kanun kapsamında çalışanlara göre farklı oranlarda kesilmektedir.

Emekli kesenekleri geri alınır mı?

Evet, bazı şartların sağlanması halinde iadesi mümkündür.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Keseneği Nedir, Kimlerden Kesilir?” üzerine 2 yorum
 1. Merhaba.
  İlk işe giriş tarihim 01.10.1995 sigortalı olarak işe başladım daha sonra 2016 yılında 657 tabi devlet memuru olarak atandım ve göreve devam etmekteyim.
  Hitap bilgilerime baktığımda.
  Bİrleştirilen toplam hizmet :13 yıl 1 ay 2 gün
  kidem aylığı:17 yıl 0 ay 21 gün
  Kazanılmış hak aylığı süresi:17 yıl 0 ay 21 gün
  Emekli keseneği esas aylığı süresi:21 yıl 1 ay 1 gün
  olarak gözükmekte ve “7438 S.K. kapsamında 25 hizmet yılını tamamladığında emekli olabilir. 65 Yaş Sınırına Tabi Olup 01.11.2044 Tarihine Kadar Çalışabilir.”
  bu ibare yazmaktadır benim sorum emekli olacağım tarih nedir. teşekkür ederim Bu soruyu sorma fırsatı verdiğiniz için.

  Yanıtla
Yorum yapın