Hiç Ödenmeyen Bağkur Borcu & Nasıl Silinir?

Hiç ödenmeyen bağkur borcu silinir mi sorusu son dönemlerde okurlarımın bana en çok sordukları soru oldu. Hiç ödenmemiş primlerin silinebilmesi mümkündür ancak bunun için yasal düzenleme çıkarılması gerekmektedir. Eğer siz de hiç bağkur primi ödemedim borcum ne olacak diyorsanız bu yazım sizin için rehber olacaktır. Hadi başlayalım.

Bağkur primi ödenmezse ne olur?

Bağkur primleri vadesinde ödenmediğinde;

 • Borçlara gecikme zammı ve faizi işler.
 • Ödeme süresi geçen borç 2 aydan fazla olduğunda sağlık hizmetleri kapanır.
 • Eğer isteğe bağlı bağkur kapsamındaysanız 12 aydan fazla ödeme yapmadığınızda 12 aylık kısma ait borçlar silinir ve hizmetler de iptal edilir. Bir daha 12 aylık kısım için hizmet alamazsınız.
 • Zorunlu bağkurda ise Bağkura hiç ödeme yapmayanlar için borçların silinebilmesi yasal düzenlemeye bağlıdır. Torba yasaya sildirme düzenlemesi eklendiğinde borçlar silinir.

Ödenmeyen bağkur primlerinin silinmesi

Bağkur prim borçlarının silinebilmesi için torba kanuna gerekli düzenleme eklenmesi gerekmektedir. En son bağkur prim borçlarının sildirme düzenlemesi 2021/05 dönemi ve öncesi prim borçları için 7326 Sayılı Kanun ile getirilmişti. 12 Mart 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanan ve SGK prim affı düzenlemesini de içeren 7440 Sayılı yasada bağkur borçlarının silinmesi düzenlemesi yer almadı. Bağkur prim borçları;

 • İsteğe bağlı bağkurluların borcu hariç torba yasa ile getirilecek düzenleme ile silinir.
 • Torba yasa ile düzenleme olmadan hiç prim ödememiş olsanız bile prim borçlarınızı sildiremezsiniz.
 • Borçlarınız varsa bunları yapılandırabilir ve ödedikten sonra emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.
 • Bağkur borcu sildirme başlıklı sayfamızdan daha fazla ayrıntıya erişebilirsiniz.

Bağkur borcu ödenmezse icra gelir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu şu an ödenmeyen ve ödeme süresi geçmiş, gecikme zammı ve faizi uygulanmış 4/b prim borçları için icra takibi uygulamıyor. İlerleyen süreçlerde uygulanır mı bilinmez ancak şu an borçların icra takibine alınması söz konusu değil.

Bağkur terk etmiş sigortalı nasıl emekli olur?

Ticari/Zirai faaliyetini sonlandırma, farklı bir zorunlu sigorta kolunda işe başlama ya da başka bir nedenle bağkura terk girilmiş sigortalılar prim gün sayısı ve emeklilik için gereken diğer şartları sağlamaları halinde emekli olabilirler. Bağkurun terkli olması emekli maaşı bağlanmasına engel değildir.

İsteğe bağlı bağkur ne kadar ödenmezse iptal olur?

İsteğe bağlı bağkur 12 aydan fazla ödenmediğinde otomatik olarak iptal olur. 12 aydan fazla ödeme yapmama nedeni ile iptal edilen isteğe bağlı sigortalılık süreleri daha sonradan ihya edilemez yani hizmet olarak canlandırılıp satın alınamaz.

5 yıllık bağ-kur borcu ne kadardır?

Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet süreleriniz varsa bunları talep tarihinde geçerli olan aylık bağkur primlerinin günlük tutarı ile çarparak ihya edebilirsiniz. Silinen bağkur günlerinin geri alınması başlıklı içeriğimizde hesaplama konusunda ayrıntılı olarak bilgi bulabilirsiniz.

4b sicil numarası için borcu var hizmet bilgileri verilemez

4/b yani bağkur ya da başka bir kapsamda emekli olacaksanız eğer varsa 4/b prim borçlarınızı ödemeniz gerekir. Bunları ödemediğinizde SGK ilgili hizmet bildirme servisi 4/b hizmetlerinizi bildiremez. Aynı zamanda borçlu iken e-devlette hizmetlerinizi de görüntüleyemezsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Hiç Ödenmeyen Bağkur Borcu & Nasıl Silinir?” üzerine 2 yorum
 1. Merhaba Ömer bey
  7440 nolu yapilandirma için SGK kurumlari veya e devletten ne zaman başvuru ekranı açılır?
  Teşekkürler

  Cevapla
Yorum yapın