Sgk İşyeri Sicil No Sorgulama

0

Sgk işyeri sicil no sorgulamasının nasıl ve nereden yapılabileceği hakkındaki tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. İşçi çalıştıracak işverenlerin işçileri Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirebilmeleri için öncelikle dosya tescil ettirmeleri gerekmektedir.  Tescil ettirilen her bir dosya için de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işyeri sicil numarası verilmektedir.

İşverenler özellikle ssk prim borçlarını ödemek ya da başka bir işlem için SSK işyeri sicil numaralarına ihtiyaç duyabilmekte. Bu yazımızda online olarak ssk işyeri sicil numaranızı nasıl görüntüleyebileceğiniz hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

İşyeri sicil no örneği

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işverenlere vermiş olduğu işyeri sicil numaraları 26 haneden oluşmaktadır. SSK işyeri numarasının bir örneği şu şekildedir: 2 4941 01 01 9999999 034 05 61 000. Bu rakamların her birinin bir anlamı bulunmaktadır. Buna göre bu örnekteki numaralar ve anlamları aşağıdaki gibidir;

  • “2” İşyerinin devamlı mahiyette ve özel sektöre ait olduğunu gösterir koddur. Eğer özel sektöre ait geçici ihaleli bir iş ya da bina inşaatı ise “4” ile başlar. Resmi mahiyetteki devamlı işyerlerinin sicil numarası “1” ile, geçici mahiyetteki resmi işyerlerinin sicil numarası ise “3” ile başlar.
  • “4941” işyerinin faaliyet kodu diğer adı ile nace kodudur. Vergi dairesindeki ya da ticaret sicildeki faaliyet koduna uygun olması gerekmektedir.
  • 01 ve 01 rakamları eski ve yeni şube kodlarıdır.
  • “9999999” 7 haneden oluşan SGK işyeri sicil numarasıdır.
  • 034- İl kodudur. İllerin plaka koduna göre belirlenir. Bizdeki örnek İstanbul ili içindir.
  • 05- İlçe kodudur. İşveren dosyasının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi kodudur.
  • 61– Kontrol numarası diye geçer.
  • 000- Taşeron numarasıdır. Ana dosya için 000’dır. Eğer alt taşeron varsa tescil sırasına göre 001, 002 gibi devam eder.

İşyeri sicil no kaç haneli

Yukarıdaki örnek numaradan da görüldüğü üzere işyeri numarası 26 haneden oluşmaktadır. Online ssk prim ödemesi yaparken bu işyeri sicil numarasını aralarında boşluk olmadan ve sondaki 000 rakamını da girerek borç sorgulaması yapmanız gerekmektedir.

İşyeri sicil no nerde yazar

Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil belgesinde, tahakkuk fişlerinde, hizmet listelerinde kısaca işyeri ile ilgili yapılan tüm online işlemlerde yukarıdaki örnekte verildiği gibi yer alır.

Ssk işyeri no sorgulama — işyeri numarasından işyeri adresi nasıl bulunur ?

Bunun online olarak sorgulanabilmesi mümkün değildir. Bu bilgi genelde çalışanların ihtiyaç duyduğu bir bilgidir ancak online olarak ssk sicil numarası ile adres sorgulaması maalesef mümkün bulunmamaktadır.

Sgk aracı kodu nedir ?

Aracı kodu ana dosyaya bağlı alt taşeron varsa bunların numarasını gösteren koddur. Yukarıdaki örnek sicil numarasında “000” kodu ana işverene aittir. Bu işverenin 1 tane alt taşeronu olsaydı aynı işyeri sicil numarası üzerinden ekleme yapılır ve tek fark sonraki kod “001” olur.

İşyeri no sorgulama

Eğer işyerinin e bildirge kullanıcısı sizin adınıza ise adınıza olan tüm işyerlerinin sicil numarasını e devlet üzerinden kolayca görüntüleyebilirsiniz. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu- E-SGK Şifre bölümünden giriş sağlayarak adınıza kayıtlı tüm sicil numaralarınızı görüntüleyebilirsiniz. Sorgulama yapmak için hemen https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre sayfasına e devlet bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda adınıza kayıtlı tüm işyerleri ve sicil numaraları dökülecektir.

Eğer bildirge kullanıcısı sizin adınıza değilse herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da elinizde tahakkuk fişi ya da hizmet listesi varsa buradan bakabilirsiniz. Tabi ki SGK işveren sistemi üzerinden de görüntüleme sağlayabilirsiniz.

İşyeri kodu sorgulama

SGK işyeri kodu yukarıdaki gibidir. Eğer faaliyet kodunuzu kontrol edecekseniz işyeri sicil numarasındaki 4 haneyi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından size verilen vergi levhanızdaki kodla karşılaştırabilir ya da güncel nace kodları listesinden karşılaştırma yapabilirsiniz.

SGK işyeri sicil numaraları hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.