SGK Teşvik Tanımlama : 15510, Engelli Teşvik ve 6111 Nasıl Yapılır?

SGK teşvik tanımlama nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. İşverenlerin güncel olarak yararlanabilecekleri birçok sigorta prim teşviki bulunmaktadır. Her bir teşvikte sigortalı ve ya işveren için aranan şartlar ile ortalama ya da ilave sigortalı şartı farklılık göstermektedir. Teşvik çeşitliliği şartlara hakim olmayı zorlaştırmakta.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirmiş olduğu işveren teşvik sorgulama uygulaması ile işe yeni alınan bir çalışan için işverenler Sgk teşvik sorgulama ekranından sorgulama yapabiliyor, hangi teşviklerden yararlanabildiğini öğrendikten sonra Sgk işveren teşvik tanımlamasını gerçekleştirebiliyor. Bu yazımızda işveren teşvik sisteminde sorgulama ve tanımlama işlemlerini nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

SGK teşvik sorgulaması nasıl yapılır?

Teşvik sorgulama Sgk işveren sisteminden yapılabilmektedir. Sgk işveren teşvik sorgulaması için aşamalar adım adım şu şekildedir;

 • Öncelikle buradan e sgk işveren sistemine e bildirge kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapın ⇒ sgk işveren sistemi giriş.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sigorta teşvik sorgulaması için şu aşamaları takip etmeniz gerekmektedir ⇒ “İŞVEREN”- “TEŞVİKLER TANIMLAR”- ” POTANSİYEL TEŞVİK SORGULAMA“.,
 • Daha sonra açılan ekranda personel teşvik sorgulaması yapmak istediğiniz sigortalının T.C. numarası ve eğitim durumunu seçtikten sonra SORGULAMA yapın.
 • Sonuç sayfasında yararlanabileceğiniz tüm sigorta teşvikleri yeşil renk ile görülecektir. Eğer yapamadıysanız adım adım resimli ve videolu anlatımla e sgk teşvik sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi için sgk potansiyel teşvik sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Sgk potansiyel sorgulama işleminden sonra son aşama ise teşvik tanımlama Sgk ekranından tanımlama işlemini bitirmek.

6111 teşvik sorgulaması nasıl yapılır?

6111 diğer adı ile 4447/10. madde teşviği şartlarını sağlayan ve işe yeni başlayan sigortalı için e bildirge teşvik sorgulaması yaparak tanımlamayı gerçekleştirebilirsiniz. Mevcut işçiler için de potansiyel sgk teşvik sorgulaması yaparak teşvikten daha ne kadar süre ve ya kaç ay yararlanacağını öğrenebilirsiniz. Bunun için;

 • SGK işveren sistemi işveren teşvik sorgulama ekranına giriş yapınız.
 • Ardından “İŞVEREN”- “TEŞVİKLER TANIMLAR”-4447 GEÇİCİ 10. MADDE TANIMLI SİGORTALILAR LİSTESİ bölümünden hangi sigortalı için daha ne kadar süre ile teşvikten yararlanma hakkınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

İşveren teşvik tanımlaması nasıl yapılır?

Peki SGK teşvik tanımlama nasıl yapılır ? Sorgulamayı tamamladıktan sonra son aşamada sigortalı teşvik tanımlaması yapmamız gerekiyor. Sgk teşvik kontrol sisteminden sorgulama yaptıktan sonra yararlanmak istediğiniz teşviğe karar verdiyseniz sgk teşvik girişi ve tanımlaması yapmanız gerekmektedir.

 • Tanımlama işlemi için e bildirge işveren sistemine giriş yapınız.
 • Yine sırasıyla “İŞVEREN”- “TEŞVİKLER TANIMLAR”- ” TEŞVİKTEN YARARLANACAK SİGORTALI TANIMLAMA” menüsüne giriş yapın.
 • İşe Girişi Olan Sigortalı T.C. Kimlik No kısmında sigortalının T.C. numarasını yazın ve sorgulama yapın.
 • Sonrasında sgk teşvik sisteminde karşınıza SİGORTALI İÇİN KAYDEDİLECEK TEŞVİK bölümünde sigortalının yararlanabileceği teşvikler yeşil renk ile karşınıza gelecektir.
 • Yararlanmak istediğiniz teşviki seçtikten sonra devam ederek tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sonraki aşamada ilgili teşviğin Kanun numarası ile bildirge gönderebilirsiniz.

15510 teşvik tanımlama

15510 Sayılı yasa kapsamında teşvikten yararlanabilmek için;

 • Emekli olacak kişinin çıkışı verildikten sonra 1 ay içerisinde aynı işyerinde başlaması gerekiyor.
 • Bu şart sağlanıyorsa SGK işveren Sistemi-Teşvikten Yararlanacak Sigortalı tanımlama bölümüne şartları sağlayan sigortalılar otomatik olarak düşecektir.
 • Bu menüde sigortalıyı tanımladıktan sonra beyannameyi 15510 ile göndermeniz yeterli olacaktır.

Engelli teşvik tanımlama

Engelli teşvikinden yararlanabilmeniz için teşvik için istenen genel şartları sağlamanız gerekiyor. Şartları sağlıyorsanız SGK işveren sisteminde Teşvikler bölümünde tanımlamayı yaptıktan sonra beyannameyi göndermeniz yeterli olacaktır.

Teşviklerden nasıl yararlanılır ?

SGK teşviklerinden yararlanmak için genel olarak tüm teşviklerde aranan şart ödeme vadesi geçen prim borcu olmaması ve primlerin süresi içerisinde ödenmesi. Tabi bu genel ve olmazsa olmaz şart. Teşviklerde hem sigortalı hem de işveren açısından özel şartlar aranabilmektedir. İşveren olarak yararlanabileceğiniz tüm teşvikler, şartları, karşılanan prim tutarları ve yararlanma süreleri için SGK teşvikleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Teşvik Tanımlama : 15510, Engelli Teşvik ve 6111 Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum
 1. İyi günler. 6111 teşvikten 3 aydır yararlanıyoruz. İşe giriş bu teşvik ile başlatıldı. 27103 teşviğine geçmek istiyoruz, fakat sistem bu sigortalı daha önce tanımlanmıştır uyarısı veriyor. 27103 teşvik şartlarını işçi ve işveren sağlıyor. Nasıl geçiş yapabiliriz. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
Yorum yapın