Potansiyel Teşvik Sorgulama & En Uygun Teşviki Bul

Potansiyel teşvik sorgulama uygulaması işverenlerin işe aldıkları çalışanlar için hangi teşvikten yararlanabileceklerini sorgulama sonucunda kolayca tespit edebildikleri bir uygulamadır. İşverenlere  yeni ve avantajlı bir çok sigorta prim teşviki desteği verilmeye başlanmıştır. Teşviklerin sayısının fazla olması, işverenlerin her bir teşvikin şartları ve  hangi teşvikten yararlanabileceği konusunda bilgi sahibi olmaması teşvikten yararlanma durumunu zorlaştırmaktaydı.

Nihayet Sosyal Güvenlik Kurumu bu problemi çözecek çok güzel bir sistem geliştirdi. SGK personel teşvik sorgulama adı verilen bu yeni uygulama ile işverenler işyeri ve sigortalı bazında sorgulama yaparak hangi çalışanın hangi teşvikten yararlanabileceğini kolayca öğrenebilecek. Peki potansiyel teşvik sorgulama nasıl yapılır, teşvikten yararlanma sorgulaması nereden yapılır ? İşte cevabı.

SGK teşvik sorgulama nasıl gerçekleştirilir?

Sorgulama işlemi işveren sistemi üzerinden kolayca yapılabilmekte. Aşağıda SGK tarafından yapılan ve uygulamaya nasıl giriş yapabileceğinizi gösteren duyuru mevcut. Yazımızın devamında da adım adım potansiyel teşvik sorgulama ekranına nasıl giriş yapabileceğiniz anlatılmıştır.

SGK teşvik sorgulama ekranı

Uygulamaya SGK işveren sistemi üzerinden giriş yapmanız gerekiyor. Tabi giriş için SGK E bildirge kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizin olması gerekir.  Şimdi sırasıyla SGK potansiyel teşvik sorgulama ekranına nasıl giriş yapacağınızı adım adım anlatalım.

teşvik sorgulama
 • Öncelikle SGK işveren sistemine giriş yapın. Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. E bildirge kullanıcı kodu, işyeri şifresi ve sistem şifresi bilgilerinizi yazarak aşağıda görmüş SGK işveren sistemine giriş yapın. İşveren sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >>>> SGK potansiyel teşvik sorgulama.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra “İşveren”, “Teşvikler ve Tanımlar”, “Potansiyel Teşvik Sorgulama” seçeneklerini takip ederek SGK teşvik sorgulama ekranına giriş sağlayabilirsiniz.
SGK teşvik sorgulama ekranı

Burada işe giriş bildirgesini vermiş olduğunuz sigortalının T.C. numarasını yazın, Eğitim Durumu bölümünde uygun seçeneği işaretledikten sonra ve Sorgula deyin. SGK potansiyel sorgulama sonucu sigortalınız için yararlanma hakkınızın olduğu teşvikler potansiyel teşvik sorgulama ekranında aşağıda görüldüğü gibi yeşil renk ile görünür.

teşvik sorgulama sonuç ekranı

TC Kimlik no ile SGK teşvik sorgulaması yapılır mı ?

İşveren potansiyel teşvik sorgulama ve tanımlama işlemleri e sgk işveren sisteminden yapılmakta. İşveren teşvik sorgulamanı işveren sistemi üzerinden sigortalınızın T.C numarası ile nasıl sorgulayabileceğiniz yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Yalnızca çalışan T.C. numarası ile ya da işe giriş bildirgesi verilmeden ve ya işveren teşvik sorgulama sistemine girmeden çalışanınız için teşvik sorgulaması ya da tanımlaması yapamazsınız.

6661 teşvik sorgulama

İşçi teşvik sorgulama menüsünden 6661 sorgulaması yapılamamaktadır. Bunun için sorgulamayı yine SGK işveren sisteminden yapabiliyorsunuz ama farklı bir menüden yapılmakta. 6661 Sayılı yasa kapsamında sağlanan asgari ücret desteği sorgulaması için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • SGK işveren sistemine giriş yapın.
 • Sırasıyla İşveren-Müfredat Kartı-6661 Asgari Ücret Destek adımlarını takip ederek 6661 sayılı teşvik sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet SGK teşvik sorgulama

Sigorta teşvik sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. İşveren sistemi üzerinden gösterdiğim aşamaları takip ederek sorgulama yapabilirsiniz.

SGK teşvik sorgulama nedir?

SGK teşvik sorgulama işe yeni alınan ya da mevcutta devam eden çalışanların hangi sigorta prim teşviklerinden yararlanabilecekleri, teşvikten yararlanmak için kalan süre gibi bilgileri sorgulayabileceğiniz sistemdir.

Teşvik çıkıp çıkmadığını nasıl anlarız?

İşe aldığınız bir çalışanın sigorta prim teşviklerinden yararlanıp yararlanmadığını SGK işveren sisteminde teşvik sorgulama ekranından yapabilirsiniz. İçeriğimizde sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi verilmiştir.

Teşvik takibi nasıl yapılır?

Sigortalınızın bir teşvikten ne kadar yararlandığını, ortalama sayısını, teşvik kapsamında yararlanabileceği süreyi ve hangi teşviklerden yararlanabileceğiniz SGK İşveren Sistemi-Teşvikler ve Tanımlar bölümünden takip edebilirsiniz.

SGK teşvik kaç ay geçerli?

Teşvikten yararlanılacak süre sigortalının ve işverenin durumuna, yararlanılacak teşvike göre farklılık gösterir.

3.3/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Potansiyel Teşvik Sorgulama & En Uygun Teşviki Bul” üzerine 14 yorum
 1. sgk danışmanlığı yapan kişiler bana bu şekildi bir liste gönderiyorlar acaba kullandıkları bir program varmıdır varsa ve biliyorsanız yardımcı olabilirmisiniz ben gerekirse program alabilirim.

  Yanıtla
 2. işveren sisteminden personel tanımları yaptım ama teşvikten yaralanan persoenle listesinin tamamını nasıl görebiliriz yani bir liste almak istesek nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

  Yanıtla
   • peki Ömer bey sigorta danışmanların kullandığı bir program varmı yani bu konu ile alakalı alabileceğim danışmanlar bu şekilde bir liste gönderebiliyorlar, bana artık kendim yapmak istiyorum önerebileceğiniz bu şekilde alabileceğim program biliyorsanız yardımcı olabilirmisiniz.

    Yanıtla
 3. Merhaba Ömer Bey.ben bir ailenin yanında çocuk bakıcısı olarak çalışıyorum ancak işveren bey benim sigortamı şirketten temizlik görevlisi olarak gösterip teşvikten faydalanıp yaptırmış.bu suç mudur,bana zararı olur mu?
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigorta prim teşviki meslek koduna göre verilmiyor. Bu düzeltilebilir. Suç değil. İşveren SGK’ya dilekçe ile başvurarak meslek kodunuzu çocuk bakıcısı olarak güncelletebilir.

   Yanıtla
 4. Merhaba
  Evimizde daha önce çocuk bakımı için çalıştırdığımız ve 4447 sayılı kanunun 10 uncu maddesi teşviğinden yararlanmış olan ve 1 yıldır İŞKUR’a kayıtlı işsiz olan eski bir çalışanımızı, ev temizliği çalışma kolunda yeniden işe almak istesek, geçici 21 inci madde teşviğinden yararlandırabiliyor muyuz? Önceden bir teşvikten yararlanmış olması bu teşviği almamızı engeller mi?
  Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Önceden o teşvikten yararlanmış olması bu teşvikten yararlanmasına engel teşkil etmez. Güncel teşvik için şartları sağlıyorsanız yararlanırsınız. Ancak 4447-19. madde yani 27103 teşviğinde bir önceki yıl çalışan olmaması gerekiyor çalıştıracak kişinin üzerinde.

   Yanıtla
 5. Merhaba, Net’ten çalışan bir firmayız ve ASB bölgesinde olduğumuzdan damga vergisinden muafız. 7103 Geçici 19. madde teşviğinden yararlanmamızın bir avantajı var mıdır? (6111) 4447 geçici 10. maddeyi takip edip yararlanıyoruz. Bu iki teşvikten hangisine öncelik vermeliyiz? Sizin öneriniz ne olur?

  Yanıtla
  • Merhaba. Tabi ki 4447/19 madde teşviği öncelik olsun sizin için. Zira bu teşvik kapsamında prim ve gelir vergisinin tamamı devlet tarafından karşılanmakta. Bu teşvik bitiminde eğer çalışan 6111 şartı sağlıyorsa ondan yararlanmaya devam edebilir.

   Yanıtla
Yorum yapın