Potansiyel Teşvik Sorgulama

6

Potansiyel teşvik sorgulama uygulaması 2018 yılında hizmete açılan ve işverenlerin işe aldıkları çalışanlar için hangi teşvikten yararlanabileceklerini sorgulama sonucunda kolayca tespit edebildikleri bir uygulamadır. İşverenlere  yeni ve avantajlı bir çok sigorta prim teşviki desteği verilmeye başlanmıştır. Teşviklerin sayısının fazla olması, işverenlerin her bir teşviğin şartları ve  hangi teşvikten yararlanabileceği konusunda bilgi sahibi olmaması teşvikten yararlanma durumunu zorlaştırmaktaydı.

Nihayet Sosyal Güvenlik Kurumu bu problemi çözecek çok güzel bir sistem geliştirdi. SGK potansiyel teşvik sorgulama adı verilen bu yeni uygulama ile işverenler işyeri ve sigortalı bazında sorgulama yaparak hangi çalışanın hangi teşvikten yararlanabileceğini kolayca öğrenebilecek. Peki potansiyel teşvik sorgulama nasıl yapılır, teşvikten yararlanma sorgulaması nereden yapılır ? İşte cevabı.

Teşvik sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi işveren sistemi üzerinden kolayca yapılabilmekte. Aşağıda SGK tarafından yapılan ve uygulamaya nasıl giriş yapabileceğinizi gösteren duyuru mevcut. Yazımızın devamında da adım adım potansiyel teşvik sorgulama ekranına nasıl giriş yapabileceğiniz anlatılmıştır.

Sgk teşvik sorgulama

Uygulamaya SGK işveren sistemi üzerinden giriş yapmanız gerekiyor. Tabi giriş için SGK E bildirge kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizin olması gerekir.  Şimdi sırasıyla sgk potansiyel teşvik sorgulama ekranına nasıl giriş yapacağınızı adım adım anlatalım.

teşvik sorgulama
 • Öncelikle SGK işveren sistemine giriş yapın. Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.E bildirge kullanıcı kodu, işyeri şifresi ve sistem şifresi bilgilerinizi yazarak aşağıda görmüş SGK işveren sistemine giriş yapın. İşveren sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >>>> sgk potansiyel teşvik sorgulama.

Teşvik sorgulama ekranı

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra “İşveren”, “Teşvikler ve Tanımlar”, “Potansiyel Teşvik Sorgulama” seçeneklerini takip ederek sgk teşvik sorgulama ekranına giriş sağlayabilirsiniz.
sgk teşvik sorgulama ekranı

Burada işe giriş bildirgesini vermiş olduğunuz sigortalının T.C. numarasını yazın, Eğitim Durumu bölümünde uygun seçeneği işaretledikten sonra ve Sorgula deyin. Sgk potansiyel sorgulama sonucu sigortalınız için yararlanma hakkınızın olduğu teşvikler potansiyel teşvik sorgulama ekranında aşağıda görüldüğü gibi yeşil renk ile görünür.

teşvik sorgulama sonuç ekranı

Sgk teşvik tanımlama nasıl yapılır ?

Teşvik tanımlaması için yararlanabileceğiniz ilgili teşviğin üzerine tıklayın. Tıklama yaptıktan sonra teşvikten ne kadar süre ile yararlanabileceğiniz, teşvik bilgileri ekranı gelecektir. Kaydet diyerek tanımlama işlemini bitirebilirsiniz.

Sgk işveren teşvik sorgulama sistemi ile sigortalının;

 • 2828 /SAYILI KANUN EK 1.MADDE (Haklarında korunma veya bakım, tedbir kararı alınanlar),
 • 6111 /4447 SAYILI KANUN GEÇİCİ 10.MADDE teşviği,
 • 17103 /4447 SAYILI KANUN GEÇİCİ 19.MADDE (İmalat veya bilişim sektörü) teşviği,
 • 27103 /4447 SAYILI KANUN GEÇİCİ 19.MADDE (Diğer sektör) teşviği,
 • 5510 SAYILI KANUN 81.MADDE 1.FIKRA (ı) BENDİ yani 5 puanlık indirim,

desteklerinden hangilerinden yararlanabileceğinizi sorgulamış olacaksınız. Evet sorgulama sonucu sistem şu teşvikten yararlanabilirsiniz der belki ama yine de sistem bu güven olmaz biliyorsunuz. Bunun için yukarıda belirtilen sigorta prim destek şartlarını bilmeniz yararınıza olacaktır. Şimdi kısaca teşviklerin şartlarına değinelim.

Yukarıda belirtilen her bir teşvikten yararlanma için ortak ve olmazsa olmaz şartlar şunlardır;

 • Son ödeme vadesi geçmiş sigorta primi, işsizlik primi, damga vergisi ve idari para cezası borçlarınızın olmaması, borç varsa bile yapılandırılmış/taksitlendirilmiş olması ve taksitlerin düzenli ödeniyor olması tabi yapılandırma ve ya taksitlendirme haricindeki cari dönem borçlarını da düzenli ödüyor olmanız gerekiyor.
 • Aylık prim ve hizmet belgelerini zamanında vermeniz,
 • Tahakkuk eden prim borçlarını da son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekiyor.

Yukarıda sayılan şartlar her bir sigorta prim teşviği için olmazsa olmaz şartlardır. Geçerli olan güncel teşvikleri öğrenmek, hangi teşvikten yararlanabilirim sorgulamak ve şartları konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

TC Kimlik no ile SGK teşvik sorgulama

İşveren potansiyel teşvik sorgulama ve tanımlama işlemleri e sgk işveren sisteminden yapılmakta. İşveren teşvik sorgulamanı işveren sistemi üzerinden sigortalınızın T.C numarası ile nasıl sorgulayabileceğiniz yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Yalnızca çalışan T.C. numarası ile ya da işe giriş bildirgesi verilmeden ve ya işveren teşvik sorgulama sistemine girmeden çalışanınız için teşvik sorgulaması ya da tanımlaması yapamazsınız.

27103 teşvik sorgulama

27103 teşviki işverenlere 2018 itibariyle verilen en önemli teşviklerin arasında yer almakta. Bu teşvikte gerekli şartları sağlayan işverenlerin en az 12 ay boyunca tüm sigorta primlerini devlet karşılamakta. Eğer yukarıdaki hükümler doğrultusunda sorgulama sonucu 27103 teşvikinden yararlanabileceğinizi görüyorsanız şartlara ve dikkat etmeniz gerekenlere https://sgkbilgisi.com/27103-tesvik-sartlari-nelerdir/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

4447 19.madde sorgulama

4447/19. madde teşviği 7103 sayılı kanun ile getirilmiştir. 27103 sayılı kanun teşviki de bu kapsamda yer alan teşvik türüdür. Tabi işyerinin faaliyette bulunduğu sektöre göre yararlanılacak prim oranları farklılık gösterebiliyor. Sorgulamayı yaptıysanız detaylı şartlar için https://sgkbilgisi.com/4447-19-uncu-madde-sigorta-prim-tesvik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama

İşveren sisteminde sorgulama yapıp gerekli şartlara göz attıktan ve yararlanabileceğiniz teşvik tutarlarını da öğrendikten sonra tanımlama yapabilirsiniz. Tanımlama işlemini yapmadan önce sigortalının işe giriş bildirgesini vermiş olmanız gerekiyor. İşe girişi yaptıktan sonra işveren sisteminde e-sgk/işveren/işveren sistemi/teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama menüsü aracılığı ile tanımlama yapıp son olarak aylık prim ve hizmet belgesini gönderebilirsiniz.

Teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama işlemini kullanınız

Teşvik tanımlaması yapmadan aylık prim ve hizmet belgesi göndermek istediğinizde yukarıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden yukarıdaki aşamaları takip ederek önce teşvik tanımlaması yapmanız gerek.

Sgk 6111 teşvik sorgulama

6111 teşviki diğer adı ile 4447/10. madde teşviki hem işverenler hem de ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıranlar açısından önemli teşvikler arasındadır. Bu teşvik için sorgulamayı sgk işveren sistemi girişi yaptıktan sonra teşvik sorgulama programından “İşveren”, “Teşvikler ve Tanımlar”, 4447 GEÇİCİ 10. MADDE LİSTELEME-SİLME sıralamasını takip ederek yapabilirsiniz.

Teşvik sorgulama işveren hususundaki tüm sorularınızı yazımızın altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

6 Yorum
 1. Damla

  Merhaba, Net’ten çalışan bir firmayız ve ASB bölgesinde olduğumuzdan damga vergisinden muafız. 7103 Geçici 19. madde teşviğinden yararlanmamızın bir avantajı var mıdır? (6111) 4447 geçici 10. maddeyi takip edip yararlanıyoruz. Bu iki teşvikten hangisine öncelik vermeliyiz? Sizin öneriniz ne olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki 4447/19 madde teşviği öncelik olsun sizin için. Zira bu teşvik kapsamında prim ve gelir vergisinin tamamı devlet tarafından karşılanmakta. Bu teşvik bitiminde eğer çalışan 6111 şartı sağlıyorsa ondan yararlanmaya devam edebilir.

 2. Emine

  devlet memuru anne babalarda bakıcı desteğinden faydalanabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki yararlanabilir.

 3. Yusuf

  Merhaba
  Evimizde daha önce çocuk bakımı için çalıştırdığımız ve 4447 sayılı kanunun 10 uncu maddesi teşviğinden yararlanmış olan ve 1 yıldır İŞKUR’a kayıtlı işsiz olan eski bir çalışanımızı, ev temizliği çalışma kolunda yeniden işe almak istesek, geçici 21 inci madde teşviğinden yararlandırabiliyor muyuz? Önceden bir teşvikten yararlanmış olması bu teşviği almamızı engeller mi?
  Çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önceden o teşvikten yararlanmış olması bu teşvikten yararlanmasına engel teşkil etmez. Güncel teşvik için şartları sağlıyorsanız yararlanırsınız. Ancak 4447-19. madde yani 27103 teşviğinde bir önceki yıl çalışan olmaması gerekiyor çalıştıracak kişinin üzerinde.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.