2019 SGK Teşvikleri

5

SGK teşviklerini sizin için tek başlıkta topladık. Sigorta prim teşvikleri önceki yıllarda olduğu gibi işverenlerin artan sigorta prim maliyetlerine ilaç olmaya devam ediyor.Hükümet tarafından işverenlere ilave istihdam sağlanması halinde sağlanan sigorta prim indirimleri sigorta teşviği olarak tanımlanır.  İşverenlerin yararlanabilecekleri önemli sigorta teşvikleri bulunmaktadır.

2019 yılında yararlanabileceğiniz tüm bu teşvikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Malumunuz 2015 yılından bu yana işverenlere 6661 Sayılı Kanun’la verilen asgari ücret desteği uygulaması devam etmektedir. 6661 sayılı kanun 2018 teşviği en son 2018 Eylül ayında uygulanmıştı. 2019 yılında asgari ücret teşviki devam ediyor mu ? 2019 sgk teşvikleri neler v.s. gibi konularda bu yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sgk teşvikleri 2019

İşverenlerin yararlanabilecekleri birçok sigorta prim teşviği bulunmaktadır. Tüm teşviklerden yararlanabilmek için aranan ortak şart geçmiş dönem prim borcunun olmaması varsa bile yapılandırılmış/taksitlendirilmiş olması ve ödeme yükümlülüklerinin düzenli olarak yerine getiriliyor olması, ayrıca aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin süresinde gönderilmesi şartları aranır. Teşvik için genel ve olmazsa olmaz şartlar bunlardır.

Aşağıda her bir sigorta teşviğinden yararlanmada aranan özel şartları da bulabilirsiniz.  Tabi teşvik çok ama biz sizin için önemli olan 4 tanesinden bahsedeceğiz.

Teşvikten yararlanma sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu 2018 yılı itibariyle bu konuda önemli bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama ile işe aldığınız çalışanın hangi teşvikten yararlanabileceğini kolayca sorgulayabilirsiniz. Tek tek şartları incelemektense bu uygulama aracılığı ile tek seferde hangi şartlara uygun olduğunu öğrenebilirsiniz.

Teşviklerin detaylı şartlarına geçmeden önce hangi teşvikten yararlanma hakkınız olduğunu öğrenmek istermisiniz. O halde https://sgkbilgisi.com/sgk-potansiyel-tesvik-sorgulama-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

5510/ 5 puanlık prim indirimi 2019

Bu destekten yararlanabilmeniz için yukarıda belirtilen genel şartları sağlamanız yeterli haricinde bir şart aranmaz. Bu kapsamda işveren brüt kazanç üzerinden %37,5 yerine 5 puanlık indirimle birlikte %32,5 oranında prim ödemesi yapar.

Bu teşvikten yararlanmak için borcun olmaması, süresinde ödenmesi gerekiyor. İndirimden yararlanmak için başvuruya gerek bulunmuyor. İşçi bildirgesinin 05510 Kanun numarası seçilerek gönderilmesi yeterli olacaktır.

6111 sayılı kanun teşviki 2019

6111 Sayılı Kanun teşviği diğer adı ile 4447/10. madde teşviği için yukarıda aranan genel şart haricinde aşağıdaki özel şartların da işveren ve sigortalı açısından sağlanması gerekiyor. Şartlar aşağıdaki gibidir;

 • İşe alınan çalışanın daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmaması ve işe alındığı tarihten öncesi son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmasının olmaması, 18-29 yaş arasında olması gerekiyor. Eğer kadın ise yaş şartı aranmaz. İşkur’a kayıtlı işsiz ise erkek olması halinde yine yaş şartı aranmaz ancak bu durumda sadece 6 ay teşvikten yararlanırsınız.
 • İşe alınan kişinin işyerindeki son 6 aylık toplam işçi sayısının ortalamasına ilave olarak işe alınmış olması ve çalıştığı süre boyunca da bu ortalama sayısının sağlanması gerekir. Yeni tescil edilen işyerlerlerinde ve ya son 6 aylık dönemde çalışanı olmayan işyerlerinde ortalama “0” olarak esas alınır.
 • Yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa işçi 24 ay süre ile teşvikten yararlanır. Ödenecek prim tutarı brüt kazancın %17’sidir. Yani %20,5’lik işveren payı hazine tarafından karşılanır. Eğer işçi İŞKUR’a kayıtlı ise Ek 6 ay, mesleki yeterlilik belgesi, diploma varsa ve bu belgeye uygun bir işte istihtam ediliyorsa ek 24 ay daha teşvik alabilirsiniz.

27103 sayılı kanun teşviki 2019

Bu teşvik ilk defa 7103 sayılı Kanun ile birlikte 2018 yılında uygulanmaya başlangı. Çok önemli bir teşvik uygulaması olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Zira bunda primlerin tamamını devlet ödüyor. Teşvikten yararlanabilmek için aranan genel şartların haricinde aşağıdaki özel şartları da sağlamanız gerekiyor. Şartlar şu şekildedir;

 • Özel sektörde faaliyet gösteren işyeri olmanız,
 • İşe alınan çalışanın işe aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla ssk, bağkur v.s. hizmetinin olmaması gerekiyor. İsteğe bağlı sigortalılar hariç.
 • İşe alınan çalışanın bir önceki takvim yılındaki toplam çalışan sayısı ortalamasına ilave olması ve teşvikten yararlanma süresi boyunca da bu şartın sağlanması gerekiyor. İlk defa tescil edilen işyerleri ve Ek9 10 günden fazla işyerlerinde ya da bir önceki takvim yılında çalışanı olmayan işyerlerinde ortalama “0” olarak esas alınır ve bu işyerlerindeki çalışanlar da işe giriş tarihinden sonraki üçüncü aydan itibaren bu destekten yararlanabilir.
 • Teşvik süresi normalde 12 aydır ancak işe alınan kişi 18-29 yaş arasında ise ya da bayan ise ya da engelli ise 18 ay süre ile yararlanabilirsiniz.
 • Bu kapsamda primlerin tamamını devlet ödüyor.

6661 asgari ücret desteği 2019

Asgari ücret desteği 2019 yılında 12 ay süre ile verilecek. Destek tutarı 500’den fazla işçi çalıştıran işyerlerinde işçi başına aylık 101,00 TL olacakken 500 kişiden az çalışanı olan işverenler için ise aylık 150 TL olacak.

Destekten yararlanabilmek için prim borcu olmaması ve primlerin süresinde ödenmesi şartı dışında bu yıl istisnai bir durum daha var. Bu da ortalama şartı. 2018 senesinde çalışanı olan işyerlerinin ilgili dönemde asgari ücret teşvikinden yararlanabilmesi için 2019 senesinde aynı dönemdeki çalışan sayısının 2018 senesindeki aynı döneme eşit olması ya da çalışan sayısının üzerinde olması gerekir. Çalışan sayısı bir önceki yılın aynı dönemindeki çalışan sayısından az ise teşvik oluşmayacak.

6661 asgari ücret hesaplaması otomatik yapılıyor ve işverenlerin yararlandıkları tutarlar otomatik olarak borçlara mahsup ediliyor. Dolayısı ile bir başvuru şartı aranmıyor. Yararlanma hakkı olanlara teşvik alacakları borçlara otomatik olarak mahsup ediliyor.

SGK teşvikleri hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
5 Yorum
 1. aynur kaya

  Buna göre belediye personel anonim şirketleri asgari ücret desteğinden faydalanabilecek mi?teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yararlanabiliyorsunuz diye biliyorum ama Genelgeyi beklemek lazım net bilgi için.

   1. aynur kaya

    Normalde 2018 yılı için sistemde indirim var.Öderken de bankadan eksik ödendi destek tutarı kadarı.Belediye olarak hakedişten mahsup edeceğiz. Fakat SGK dan daha sonra bu tutarlar sizden geri alınabilir diye söylenmiş şirkete.O nedenle sordum.Çıkmış olan destek geri alınamaz sanırım .Yararlanamıyorsa sistemden destek çıkmaması lazımdı diye düşünüyorum.Genelgeyi incelediğimizde yararlanması lazım.

    1. Ömer Meriç

     Ben de yararlanması gerek diye düşünüyorum. Siz yararlandırın. SGK’ya da teminat iadesi yazısı gönderirken yararlandığını belirtirsiniz sorun olmaz.

 2. aynur kaya

  Teşekkür ederim.iyi çalışmalar diliyorum.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.