Asgari Ücret Desteği 2024 & 700 TL Her Bir Sigortalı İçin

Asgari ücret desteği 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle asgari ücretin artması ile birlikte işverenlere tekrar verilecek. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren asgari ücretteki artış nedeni ile işverenlere kısmen de faydası olması amacıyla asgari ücret desteğinin 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren verilmesi kararlaştırıldı. Yazımızın devamında asgari ücret desteğinden kimlerin yararlanabileceği, şartları ve hesaplamasının nasıl yapılacağı hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Asgari ücret desteğinden yararlanma şartları nelerdir?

6661 asgari ücret desteği şartları ve genel hükümler  şu şekilde olacaktır;

  • 2024’ten önce tescili olan ve sigortalı çalıştırmaya devam eden işverenler için prim borcunun düzenli ödenmesi şartı aranmayacaktır. Bu işyerlerinin 2023/Ocak ve 2023 Aralık dönemleri arasında en düşük sigortalı çalıştıran dönemdeki sigortalı sayısından daha az sigortalı çalıştırmaması gerekmektedir. 2023’ün herhangi bir dönemindeki en düşük çalışan sayısından daha az çalışılan dönem için asgari ücret desteği verilmeyecektir. Örneğin A Firmasının 2023’te en düşük çalışan sayısı 2023 Mart ayında olsun ve 5 kişi olsun. Bu durumda bu işverenin 2024/Temmuz ve Aralık dönemleri arasında 5 ya da daha fazla sigortalı bildirmesi halinde teşvikten yararlanma hakkı olacaktır.
  • İlk defa 01 Ocak 2024 tarihi ve sonrasında tescil edilen işyerlerinde çalışan sayısına bakılmayacaktır. Mevcut çalışan sayısı ve belirlenen asgari ücret tutarı kadar takip eden dönemde destek tutarları prim borçlarına mahsup edilecektir.  İlk olarak 01 Ocak 2024 tarihi ve sonrasında tescil dosyası açtıran ya da tescilli olduğu halde 2023’te sigortalı bildirimi olmayan işverenlerin destekten yararlanabilmeleri için ödeme vadesi geçen prim, idari para cezası ve işsizlik borçlarının olmaması ve tahakkuk eden borçlarını vadesinde ödemeleri gerekmektedir.

Asgari ücret desteği hesaplama 2024

Asgari ücret desteği kapsamında sigortalı başına her bir günlük çalışma için verilecek olan toplam asgari ücret desteği 23.33 TL olacaktır. Aylık 30 gün çalışan bir işçi için verilecek destek tutarı 700 TL olacaktır.

Günlük asgari ücret desteği tutarı23,33 TL
30 tam gün için asgari ücret desteği700 TL

Yeni asgari ücretin işveren olarak size maliyetini asgari ücretin işverene maliyeti hesaplaması başlıklı yazımızdan görebilirsiniz.

İşveren asgari ücret desteği başvurusu nereye yapılır?

Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız ayrıca 400 TL asgari ücret desteği için bir başvuru yapmanıza gerek yok. Şartlar sağlanıyorsa SGK işveren sistemi her bir ayın asgari ücret destek tutarlarını sonraki ayın prim borçlarına mahsup edecektir.

6661 asgari ücret desteği sorgulaması nasıl yapılır?

Yararlandığınız aylık destek tutarını SGK işveren sisteminden görüntüleyebilirsiniz. SGK işveren sistemine giriş yaptıktan sonra sırasıyla Müfredat Kartı-6661 Asgari Ücret Destek-Listele seçeneklerini kullanarak yararlandığınız asgari ücret destek tutarlarını görüntüleyebilirsiniz ve 6661 asgari ücret desteği sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

2024 asgari ücret desteği ne zaman verilecek?

Torba yasa ve SGK genelgesi ile düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu düzenlemenin ardından 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde asgari ücret desteği verilecektir.

2024 asgari ücret desteği kimlere verilecek?

Asgari ücret desteği özel sektörde 4/1-a kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlere gerekli şartlar sağlanması durumunda verilecek.

Asgari ücret desteği 2024 yılında devam edecek mi?

Evet. Yapılan son düzenleme ile asgari ücret desteğinin 2024 tamamında uygulanmasına karar verildi.

Asgari ücret desteği nereden bakılır?

SGK İşveren sisteminde Müfredat Kartı-6661 Asgari Ücret Destek-Listele menüsünden aylık olarak yararlandığınız destek tutarlarına göz atabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Asgari Ücret Desteği 2024 & 700 TL Her Bir Sigortalı İçin” üzerine 2 yorum
  1. İYİ ÇALIŞMALAR ÖMER BEY BİR FİRMAMIZ SADECE YILIN İLK 3 AYI (OCAK-ŞUBAT-MART /2023 )FAYDALANABİLMİŞ DAHA SONRA Kİ AYLARDA ASGARİ GEÇİM DESTEĞİNDEN FAYDALANAMIŞ SEBEBİ NE OLABİLİR ? 2022 ORTALAMASI 14 , 2023 YILINDADA HİÇ BU RAKAMIN ALTINA DÜŞMEDİ.

    Yanıtla
    • Merhaba. Dediğiniz gibi şartları sağlıyorsanız yararlanmanız gerekir. Bağlı olduğunuz SGK İle bir görüşün. Sistemden baksınlar nedenine. Ortalamaya göre değil en düşük işçi çalıştırılan döneme bakacaksınız. Onun üzerinde olması gerekir çalışan sayısının.

      Yanıtla
Yorum yapın