Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Nasıl Hesaplanır ?

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı nasıl hesaplanır? Bildiğiniz gibi sağlık çalışanlarına da 2018 yılından itibaren fiili hizmet zammı diğer adı ile yıpranma payından yararlanma hakkı verilmiştir. Sağlıkçılara yıpranma payı düzenlemesi kapsamında bu düzenlemeden yararlanma hakkı olan çalışanlar erken emeklilik hakkı elde edebilecek. Sağlık çalışanları yıpranma payının ne olduğu, sağlık personeli yıpranma payı hesaplamasının nasıl yapıldığı ve sağlıkta yıpranma payı son durum konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Yıpranma payı (fiili hizmet zammı) nedir?

Öncelikle sağlıkta yıpranma payı nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Fiili hizmet zammı diğer adı ile yıpranma payı düzenlemesi 5510 Sayılı Kanun’un 40’ıncı maddesinde yer almaktadır. Kanunun ilgili maddesinde yer alan sigortalıların her 360 günlük çalışma sürelerine yine aynı maddedeki tabloda yer alan gün sayıları kadar ilave olarak eklenen hizmet süresi fiili hizmet zammı diğer adı ile yıpranma payı olarak tanımlanmaktadır. Sağlık çalışanları dışındaki çalışanların filli hizmet zammından yararlanabilecekleri süreler, şartlar ve tüm detaylara ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sağlık personeline yıpranma payından yararlanma şartları nelerdir ?

Yıpranma payı sağlık çalışanlarının tamamını değil Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen listede yer alanları kapsamaktadır. Sağlık çalışanlarının fiili hizmet zammı kapsamında hak ettikleri ilave gün sayısının emeklilik yaş haddinden düşülebilmesi için en az 10 yıl yani 3600 gün süre ile bu kapsamda çalışmaları gerekmektedir. Sağlık çalışanlarında toplam yararlanılabilecek fiili hizmet süresi ise 3 yılı yani 1080 günü geçememektedir.

Sağlıkta yıpranma payı kimleri kapsıyor?

Sağlıkçı yıpranma payı düzenlemesi sağlık sektöründe çalışan herkesi kapsamıyor. Bu kapsamda yıpranma payı düzenlemesinden yararlanacak olan meslek grupları Sağlık Bakanlığı tarafından liste halinde paylaşılmıştır. Sağlık Bakanlığı resmi web sitesini ziyaret ederek kapsama dahil olan meslek grupları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sağlıkçılara yıpranma payı nasıl uygulanacak?

Bu kapsamda olan çalışanlar için işverenler belge kapsamını uygun kodla seçerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda gönderir. Sistem fiili hizmet süresinden yararlanılacak süreyi otomatik olarak yansıtır.

Sağlıkçılarda yıpranma payı nasıl hesaplanır?

Sağlıkçıya yıpranma payı;

 • Çalıştıkları her yıl için 60 gün ilave edilmek sureti ile hesaplanır.
 • Yani bir tam yıl çalışma karşılığında ilave 60 günlük hizmetle birlikte hizmetlerine 420 gün eklenmiş olacaktır.
 • Toplamda eklenecek ve emeklilik yaş haddinden indirilecek hizmet süresi 1080 günü geçemeyecektir.
 • Fiili hizmet zammı kapsamında sağlık çalışanları emeklilik yaşı indirimi alabilmeleri için bu işte en az 3600 gün çalışmış olmaları gerekmektedir.
 • Fiili hizmet zammından yararlandığınız gün sayısını e-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü‘ne giriş yaparak FHZ bölümünde görüntüleyebilirsiniz.

Sağlık personeli emeklilik yaşı hesaplama

Fiili hizmet zammı kapsamında olan bir çalışan için örnek emeklilik yaşı hesaplaması yapalım.

 • Örneğin ilk defa 01.05.2009 tarihinde göreve başlayan ve emekli sandığı kapsamındaki bir sağlık çalışanı bayanın emeklilik şartları 58 yaş ve 9000 gündür.
 • Kadın çalışanın 3600 gün şartını da sağlayarak fiili hizmet zammından yararlanma hakkı olan 1080 gün yararlandığını varsayarsak bu kadın 58 yaş yerine 55 yaşında erken emekli olabilecektir.

Giriş tarihinize göre fiili hizmet zamsız normal emeklilik şartları ile birlikte sağlıkçılara erken emeklilik hesaplamak için hemen SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıpranma payı emeklilik yaşını etkiler mi?

Yıpranma payı kapsamında olan tüm çalışanlar tabloda belirtilen gün sayısı kadar yaş indirimi alırlar. Sağlıkta yıpranma payı hesaplama tablosuna göre sağlıkçılarda yaştan indirilecek maksimum gün sayısı 1080 gün yani 3 yıldır.

Hemşire yıpranma payı hesaplama

Sağlıkta yıpranma payı ile emeklilik hesaplama hükümleri hemşireler için de aynen yukarıda anlatıldığı gibidir. Hemşireler de çalıştıkları her 360 gün için fiili hizmet zammından 60 gün olarak yararlanırlar. Sağlık çalışanlarına erken emeklilik hakkında toplamda yararlanma süresi en fazla 1080 gün olarak uygulanır.

Doktor yıpranma payı hesaplama

Sağlıkçılarda yıpranma payı hesaplama doktorlar için de içeriğimizde belirtildiği gibi yapılmaktadır. Yani doktorlar çalıştıkları her 360 güne 60 günlük yıpranma payı da kazanırlar. Sağlık çalışanı emeklilik hesaplamasında esas alınacak 1080 gün maksimum yıpranma payı doktorlar için de aynı şekilde olacaktır.

Yıpranma payı hesaplama robotu

sağlıkta erken emeklilik imkanı da sağlayan yıpranma payı hesaplamasını yukarıdaki bilgiler doğrultusunda kendiniz hesaplamalısınız. Şu an da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu konuda geliştirilmiş bir uygulama bulunmamaktadır.  Sağlıkçılara yıpranma payı son haberleri sayfamızı takipte kalarak öğrenebilirsiniz.

SGK yıpranma payı sorgulama

Yıpranma payı kapsamında yararlandığınız hizmet sürelerinizi SGK tescil ve Hizmet Dökümü aracılığı ile görüntüleyebilirsiniz. E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sorgulaması yapın. Uzun vade hizmet dökümünüzün en son hizmet kısmında “FHZ” olarak yararlandığınız hizmet sürelerine göz atabilir ve e-devlet yıpranma payı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı geriye dönük olacak mı?

Hayır, geriye dönük olarak uygulanmıyor. Yasal düzenleme 2018 yılında çıktı. 2018 ve sonrasında bu kapsamda beyannamesi gönderilenler yıpranma payı düzenlemesinden yararlanabilecekler.

2/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Nasıl Hesaplanır ?” üzerine 21 yorum
 1. İyi akşamlar 1996 ocak ayında ebe olarak işe başladım 19 temmuzda eyt den emekli oldum ama yıpranma payı ile ilgili bir bilgi verilmedi 2018 yılında verilen yıpranma payından yararlanabilirmiyim ve nasıl bir yol takip etmem gerekir teşekkür ederim

  Yanıtla
 2. merhaba temmuz 1997 de ebe olarak göreve başladım. şuan 25 yıl 7 ay hizmetim var ve eyt den emekli olabiliyorum. ancak sağlıkçılara verilen 1 yıla 2 ay yıpranma payı sistemde görünmüyor. ne sgk ne il müdürlüğü konuyu bilmiyor. hitap sistemine işlenmesi mi ne gerekiyormuş. ne yapmamız lazım.

  Yanıtla
 3. Hemsire olarak görev yapmaktayım.%90 engelli cocugum var emeklilikte cocugumdan dolayı indirim yapılıyor mesleğinden dolayı yıpranma da alacağım.iki indiriminde emeklilik yaşımı etkiler mi cevaplarsanız sevinirim.

  Yanıtla
 4. Merhaba benim sigorta 1999 temmuz ama sadece patron başlangıç yaptırmış hiç prim yatırmamış.sigorta kimlik kartı ve sağlık karnesi vardı.Sonra 2002 yılında başka firmadan sigortalı oldum ve şu an devlet memuruyum eyt den yararlanmak için ne yapabilirim.1999 ait prim ödeme şansım varmı.dava açabilirmiyim.bana sigorta yaptırmayan firma kapandı

  Yanıtla
 5. Ömer Bey ben 21.05.1971 doğumluyum. ankara üniversitesi sağlık bilimleri kolleji hemşirelik mezunuyum.89 yılında mezun oldum fakat staj bitiminden sonra çalışmadım. 8.10.99 yılında hemşire olarak çalışmaya başladım 7600 günüm var. maalesef staj bilgilerime tüm çabalama rağmen ulaşamadım. bu arada mezuniyet ve işe başlama arasında 90 ve 91 yıllarında iki çocuk doğurdum. Emekliliğim konusunda bana verebileceğiniz önerileriniz var mı? EYT ye dahil olabilirmiyim. teşekkür eder kolaylıklar dilerim

  Yanıtla
 6. Ömer bey merhaba ben saglik teknisyeni kadrosunda 657 memurum.hitapta toplam hizmetim 30 yıl beş ay olarak gözüküyor. Emekli kesenegi ise 30 yıl 1 ay. bir ay 23 gün ise emekliligim öne çekildi ben hangi hizmet yılına göre emekli olacağım. 31 yıl dolması için hangi tarihte emeklilik dilekçesi vermeliyim.ise giriş tarihi 12.10.1992

  Yanıtla
  • Merhaba. Memuriyet süreniz sanırım 30 yıl 1 ay. Memuriyetten önce çalışma var mı yoksa fiili hizmet zammı ile birlikte mi 30 yıl 5 ay görünüyor?

   Yanıtla
 7. Merhaba Ömer Bey. 14.10.1971 doğumluyum. 15.09.1994 tarihinden itibaren sağlık bakanlığından çalışan doktorum. Kalan emeklilik süremde yıpranma payından yaralanabilecekmiyim.Yıpranma payı düşünülerek ne zaman emekli olabilirim.Çok teşekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba Hocam. En az 3600 gün yani 10 yıl çalışmanız şartı ile 1080 güne kadar fiili hizmet zammı alabilirsiniz. Yani fiili olarak 10 yılı tamamlarsanız emeklilik yaşınızdan 1080 gün (3 yıl) düşürülebilecektir.

   Yanıtla
 8. Merhaba Ömer bey, Benim 26.09.1977 doğum tarihim. 01.09.2002 yılında özelde çalışmaya başladım, 2005 yılında 4 c kadrolu olarak sağlık bakanlığında 1 yıl , 2006 yılından 2011 yılına kadar 4B”li olarak çalıştım. 2011 yılından itibaren sağlık bakanlığında kadrolu olarak çalışmaktayım. Sağlık ta fiili hizmet zammı ve eğer varsa ve benzeri haklarımla emeklilik koşullarını tamamlayarak nasıl ne zaman ayrılabilirim. Emeklilik koşullarımı tamamlayıp yaşımı bekleme koşullarım nedir? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  Yanıtla
  • Merhaba Emine HANIM. 9000 gün ve 58 yaş şartları ile emekli sandığından emekli olabilirsiniz. Toplamda en az 3600 gün çalışmanız şartı ile emeklilik yaşınızdan 1080 gün yani 3 yaş indirilir. Bu durumda 55 yaş ve 9000 gün şartı ile emekli olma hakkı elde edersiniz. Hizmetlerinizi FHZ kapsamında bildirildiğinden emin olmalısınız.

   Yanıtla
Yorum yapın