Emekli İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Emekli işsizlik maaşı alabilir mi? Ülkemizde emekli olduktan sonra sigortalı çalışmaya devam eden birçok kişi var. Bu kişilerden işten ayrılanların sık sorduğu soruların başında ise emekli işsizlik maaşı alır mı sorusu gelmektedir. Aşağıda yazımızın devamında işsizlik maaşına kimler başvurabilir anlatacağımız üzere işsizlik maaşı alabilmek için belirli şartların sağlanması ve kişi adına işsizlik primi ödenmesi gerekmektedir. Yazımızın devamında emekliler İşkura başvurabilir mi, işsizlik ödeneği alabilir mi gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşından kimler yararlanabilir ?

Öncelikle İşsizlik maaşı kimler alabilir sorusunun cevabı ile başlayalım. İşsizlik maaşından adına işsizlik sigortası primi kesilen kişiler yararlanabilmektedir. Buna ilave olarak;

  • Kişinin kendi isteği ve kusuru dışında işten ayrılması,
  • İşten ayrılış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Ayrıntılı bilgi için işsizlik maaşı alma şartları başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

2. kez işsizlik maaşı alma şartları nelerdir ?

İşsizlik maaşı birden fazla defa alınabilmektedir. Bunda kanuni bir engel yoktur. İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 sene içerisinde adına en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenen ve diğer gerekli şartları sağlayanlar ikinci, üçüncü ve ya daha birçok kere işsizlik ödeneği alabilir.

  • İşsizlik maaşı alırken işe giren ancak işten çıkanlar işsizlik maaşının devam süresi içerisinde başvurması halinde kalan kısım kadar işsizlik ödeneği almaya devam edebilirler.
  • Askerlik ya da zaruri bir nedenle işten çıkanlar askerlik ya da zaruri nedenin devamı halinde kalan süre kadar işsizlik ödeneği almaya devam edebilirler.

Emekli çalışan işsizlik parası alabilir mi?

Gelelim asıl konumuz olan emekli çalışan diğer adı ile SGDP’ye çalışanların işsizlik ödeneğinden yararlanıp yararlanamayacaklarına. Emekli çalışanlar işsizlik sigortası primine tabi değildir. Dolayısıyla işten çıktıklarında son 3 yıl içerisinde aranan 600 günlük işsizlik sigortası primi ödenme şartlarını sağlamayacaklarından emekli çalışanlara işsizlik primi ödenmez.

Malulen emekli işsizlik maaşı alabilir mi ?

Malulen emekliler zaten sigortalı çalışamazlar. Sigortalı çalıştıklarında emekli maaşları kesilir. Ayrıca malulen emekli olmak için işten ayrılanlar işsizlik ödeneği için gerekli şartları sağlasalar bile malulen emekli aylığı bağlanma tarihinden itibaren işsizlik ödeneği hakkı elde edemezler.

İşsizlik maaşı alırken sigorta yatıyor mu?

İşsizlik ödeneği yatan kişilerin genel sağlık sigortası primleri İşkur tarafından ödenir. Bu süre boyunca kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler İşsizlik ödeneği kapsamında sağlık provizyonu alabilir ve sağlıktan yararlanabilirler. İşsizlik ödeneği süresince uzun vade primleri olan ölüm, yaşlılık ve malulluk primleri yatmaz.

İşsizlik sigortası emekliliğe sayılır mı?

Bir üst başlıkta da belirttiğimiz gibi maaş süresince kişinin sadece genel sağlık sigortası primleri ödenir. İşsizlik ödeneği alınan süre boyunca kişi adına emeklilik primlerinden olan malulluk, yaşlılık ya da ölüm sigortası primleri yatmadığından kişiler adına işsizlik ödeneği süreleri emeklilikte sayılmamaktadır.

İşsizlik maaşı emekliliği etkiler mi?

İşsizlik maaşı alırken emekli olanların ya da emekliliğe başvuracakların sordukları soruların başında emeklilik dilekçesi veren işsizlik maaşı alabilir mi sorusu gelmektedir. Peki işsizlik maaşı almak emekli maaşını etkiler mi ? İşsizlik ödeneği alırken emekli aylığı talebinde bulunanların işsizlik ödenekleri emekli maaşının bağlanması ile birlikte kesilir. Kısaca işsizlik maaşı alırken emekli olmak mümkündür. İşsizlik ödeneği alınıyor olması emekli maaşı bağlanmasına engel değildir. Ayrıca tekrar belirtmek gerekirse işsizlik maaşı süresince emeklilik primleri yatmadığından bu sürelerin emekli maaşı üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

İşsizlik maaşı e-devletten nasıl sorgulanır?

İşsizlik ödeneği sorgulama ve başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. İşsizlik ödeneği sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. Eğer henüz işsizlik maaşı başvurusu yapmadıysanız e-devletten adım adım nasıl başvuru yapılır hakkında detaylar için işsizlik maaşı başvurusu e-devlet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi veren işsizlik maaşı alabilir mi?

Emekli dilekçesi verildikten sonra emekli maaşı takip eden ayın başından bağlanmaktadır. Maaş bağlandıktan sonra işsizlik maaşı da kesilmiş olacaktır. Dolayısıyla talep tarihi itibariyle şartları sağlayanlara diğer ayın başı itibariyle maaş bağlanacağı için diğer ayın 5’inde işsizlik maaşı alamayacaklardır.

Eyt’liler işsizlik maaşı alabilir mi?

EYT kapsamında emekli olanlar işten çıktıktan sonra işsizlik ödeneği alamazlar. İşten çıkar çıkmaz emekli maaşına başvuranlara takip eden ay başından aylık bağlanacağı için yine işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar.

Yeni emekli olan işsizlik maaşı alabilir mi?

Emekli aylığı bağlanma tarihi itibariyle işsizlik maaşı kesilir. Bu nedenle yeni emekli olanlara işsizlik ödeneği ödenmesi mümkün değildir.

Emekli olunca işsizlik maaşı kesilir mi?

Evet, işsizlik maaşının kesilme nedenlerinden birisi de emekli maaşı bağlanmasıdır. Emekli maaşı bağlanınca işsizlik maaşı kesilir.

Engelli emekli işsizlik maaşı alabilir mi?

Kapsamı ne olursa olsun emekliler işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar. Engelli emeklilik kapsamında maaş bağlananlar da işsizlik ödeneği alamazlar.

İşsizlik maaşı alırken emeklilik başvurusu

İşsizlik maaşı alırken emeklilik başvurusu yapılabilir. Bu durum emekli maaşı bağlanmasına engel değildir. Emekli maaşı bağlandığında alınan işsizlik maaşı kesilmiş olacaktır.

İşsizlik maaşı alan emekli maaşından kesilir mi?

Emekliler işsizlik maaşından yararlanamazlar.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli İşsizlik Maaşı Alabilir mi?” üzerine 2 yorum
  1. Merhaba 5400 den emekli olabilmem için 10 ayım var işten çıkışımı alıp dışarıdan bu ödemeleri yapabilir iyim teşekkürler

    Yanıtla
Yorum yapın