Yurtdışı Emeklilik Şartları, Borçlanma Tutarı 2021

168

Yurtdışı emeklilik şartları ve yurtdışı borçlanma için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek tutarlar brüt asgari ücrete göre hesaplanmakta. Borçlanma için ödenecek tutar talep tarihinde geçerli olan borçlanma tutarları esas alınarak yapılmakta. Bildiğiniz gibi 2019 yılında borçlanma ile emeklilik işlemlerinde çok önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklik ile borçlanma tutarları yükseltildi ve emeklilik biraz daha zorlaştırıldı diyebiliriz.

Ama merak etmeyin biz size yazımızın devamında hem nasıl erken emekli olabileceğiniz hem de borçlanma yaparak nasıl yüksek emekli maaşı alabileceğiniz hakkında tüyolar vereceğiz. Kafanıza takılan tüm sorularınızı, emeklilik şartlarınızı ve borçlanma için ödemeniz gereken tutarı v.s. gibi yurtdışı borçlanma emeklilik hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Yazımızın devamında şartlar, başvuruda izlenecek yol, emeklilik günlük kaç lira, yurtdışı borçlanması yapanlar ne kadar maaş alır gibi sorularınızın da cevabını bulabilirsiniz.

2021 Yurtdışı emeklilik şartları nelerdir ?

Bu kapsamda yurtdışında çalışanların Türkiye’de emekli olması, emeklilik başvurusu yapabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Yurtdışı borçlanma şartları aşağıdaki gibidir;

 • Türk vatandaşı olmak. Türk vatandaşlığından çıktıysanız Türk vatandaşlığında geçen çalışma sürelerini ve ev hanımlığı sürelerini borçlanabilirsiniz. Mavi kartlılar için de aynı durum geçerli.
 • Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde ikamet ediyor ya da çalışıyor olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na yurtdışı emeklilik borçlanması başvurusu için istenen belgeler ve yurtdışı emeklilik başvuru formu ile başvurmanız gerekiyor.
 • 2019 yılında yapılan son güncelleme ile artık Türkiye’de son çalışmaya bakılmadan sadece bağkur kapsamında borçlanma yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Öncesinde başvuru yapanlar ve ödeyenler için haklar saklı kalacaktır.

Yurtdışı ev hanımı emeklilik şartları 2021

Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış anlaşmalı ülkelerde resmi olarak ikamet eden ya da çalışan kadınlar ikamet ya da çalışma sürelerini Türkiye’de borçlanarak emeklilik hakkı elde edebilmekte. Emeklilik şartları Türkiye ya da yabancı ülkedeki ilk prim ödeme tarihine göre ve yurtdışı emeklilik hesaplama tablosuna göre hesap edilir ve farklılık gösterir. Eğer borçlanma yapmayı düşünüyorsanız yurtdışından emeklilik şartlarınızı öğrenmek için bize hem Türkiye’de hem de bulunduğunuz ülkede ilk prim ödeme tarihlerinizi, toplam hizmet sürenizi ve doğum tarihinizi yorum kısmından yazın sizin için hesaplama yapalım.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün 2021

Yurtdışı borçlanma yaparak Türkiye’de ssk kapsamında 3600 günden emekli olabilirsiniz.  Yurtdışı borçlanma 3600 gün emeklilik hakkı kapsamında hem daha az prim ödemiş olursunuz hem de alınacak emekli maaşı yüksek olur. 3600 günden emeklilik için Türkiye’de 08.09.1999 tarihinden önce ssk kapsamında ya da başka bir sigorta kolu kapsamında giriş olması gerekiyor. Ayrıca yine 3600 günün ssk kapsamında tamamlanması gerekiyor.

Bu kapsamda emekli olunacak yaş ise 3600 günün ve 15 yılın tamamlandığı tarihe göre farklılık göstermekte. 3600 günü ve 15 yılı tamamladığınız tarihe göre emeklilik tablosundan yaş şartınıza göz atmak ve alacağınız ortalama emekli maaşını hesaplamak için 3600 günden emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk yurtdışı borçlanma başvurusu nasıl yapılır ?

Yurtdışı sgk borçlanma başvurunuzu Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Ssk borclanmasi için başvurunuzu Türkiye’de kaydınız varsa kaydınızın bağlı olduğu SGK’ya, yoksa herhangi bir SGK’ya yapabilirsiniz.

Ssk yurtdisi emeklilik başvurusu için istenen başlıca belgeler ise şunlardır;

 • Yurtdisi emeklilik borclanmasi başvuru formu. ( indir).
 • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi ( indir).
 • Ev hanımı sürelerini borçlanacaksanız belediye ya da benzeri resmi kurumdan aldığınız ikametgah belgesi,
 • Çalışma süreleri ve işsizlik maaşı süreleri için onaylı hizmet belgesi,
 • Kimlik fotokopiniz.
 • Başvuruda istenen tüm belgeler, gerekli evraklar için  yurtdışı borçlanma gerekli evraklar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Başvuru için avukatlara, danışmanlara para vermenize gerek yok. Başvuruyu nasıl yapacağınızı biz adım adım ve ücretsiz olarak anlattık. Başvuru işlemi için hemen  yurtdışı borçlanma başvuru formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 Yurtdışı borçlanma tutarı günlük ne kadar

Gelelim sgk yurtdışı borçlanması günlük ne kadar sorusunun cevabına.  Yurtdışı emeklilik günlük borçlanma miktarı asgari ücrete göre hesaplandığından her yıl 01 Ocak’tan itibaren artar ve 31 Aralık tarihine kadar geçerli tutarlar üzerinden borçlanma yapılır.  Brüt asgari ücret üzerinden yapılan yurtdışı emeklilik hesaplamasına göre ;

 • 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuru yapanlar için Sgk yurtdışı borçlanma günlük ücreti 53,66 TL;
 • En yüksek yurtdışı borçlanma bedeli ise 402,47 TL olacaktır.

Yurtdışı çalışma sgk borçlanması ödeme süresi nedir ?

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tebligat gönderilir. Gelen tebligatta borç döküm cetveli yer alır. Bu tebliğ alındıktan sonra çıkarılan borcun en geç 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.

2021 yurtdışı borçlanma tutarı taksitle ödenir mi ?

Borçlanma tutarının tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmediğinde işlem iptal edilmekte ve yeniden başvuru yapıldığında başvuru tarihindeki hükümler üzerinden hesaplama ve işlemler yapılmaktadır.

Yurtdışı borçlanmanın taksitle ödenmesi mümkün değildir. Borçlanma için kredi de verilmemektedir. Kendi imkanlarınız ile belirtilen tarihe kadar başvuruyu yapmanız gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanma takip nasıl yapılır ?

Takip edebileceğiniz online bir uygulama bulunmuyor. Ancak e devlet sisteminden Aylık bilgisi seçeneğinden emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da borçlanma ile başvuru yaptığınız sürelerin ödeme sağladıktan sonra SGK hizmet cetvelinize aktarılıp aktarılmadığı konusunda sorgulama yapabilirsiniz. Evrak başvurunuzun son durumunu SGK evrak takip sisteminden izleyebilirsiniz. SGK evrak sorgulamasını T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan yapabilirsiniz ⇒ yurtdışı borçlanma SGK evrak takibi.

Yurtdışı emekli maaşı ne kadar 2021

Aslında yurtdışı borçlanma emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabı herkes için aynı değildir ve herkes için tek bir emekli maaşı yoktur. Yurtdışı borçlanma ile alabileceğiniz emekli maaşı birçok kritere göre farklılık gösterebilir. Bunlar hizmet borçlanması yapacağınız süreler, Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların geçtiği süreler, borçlanma tutarının tabandan mı ya da yüksekten mi yapmanıza göre farklılık gösterebilmekte.  Taban tutarlardan borçlanma yapmanız ve Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların da asgariden ödenmiş olması koşulu ile yurtdışı borçlanma yapmanız halinde alabileceğiniz ortalama 2021 emekli maaşları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Eğer hizmetlerinizin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından önce ise ortalama 2000-2200 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce bir kısmı da 2000-2008 arası ise ortalama 1800-2000 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce, bir kısmı 2000-2008 arası ve bir kısmı da 2008 sonrası ise en düşük 1500 TL olacaktır. 
 • Hizmetlerin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından sonra ise yine son düzenleme ile en düşük 1500 lira olacaktır. 

Yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler

Yurtdışı borçlanması konusunda Sgk anlaşmalı ülkeler tablosu aşağıdaki gibidir. Uzun vade-Evet olan ülkeler borçlanma hakkınızın olduğu ülkelerdir.

yurtdışı borçlanma anlaşmalı ülkeler

Yurtdışı borçlanması için kredi veren bankalar 2021

Yurtdışı borçlanması banka kredisi ile de ödenebilmektedir. Yurt dışı hizmet borçlanması sebebi ile kredi tahsis eden yurtdışı borçlanma anlaşmalı bankalar dönem dönem farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda bağlanan emekli aylığının kredi borcuna bağlanması suretiyle bankalar kredi tahsis edebilmekte. Fakat anlaşmalı bankaları belirtmek zor. Çünkü bu sürekli değişmekte. Siz bunu kendiniz internetten araştırarak ya da bankalar ile görüşmek suretiyle konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik minijob 2021

Son yapılan düzenlemelerle yurtdışı borçlanması ile Türkiye’de emekli olanlar artık yurtdışında anlaşmalı ülkelerde minnijob yani kısa süreli işlerde çalışabilmekte.

Türkiye’de emeklilik kaç euro ödeniyor 2021

Gurbetçi vatandaşlarımızın bize en çok ilettikleri soruların başında bu gelmekte. Borçlanma tutarları euro üzerinden değil TL esas alınarak hesaplanmakta. Yukarıda en düşük ve en yüksek güncel borçlanma tutarları verilmiştir.

Yurtdışı emeklilik son haberler 2021

Güncel olarak emeklilik şartları, borçlanma tutarları ve alınacak ortalama emekli maaşı yukarıdaki gibidir. Borçlanma hakkındaki son dakika gelişmeleri ve haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik yeni genelge 2021

Bildiğiniz gibi yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye’de emekli olanların bulundukları ülkede sigortalı çalışmaları yasak. Çalışmaları ve bunun tespiti durumunda Türkiye’de bağlanan emekli maaşları kesilmekte. Ancak yurtdışı emeklilik çalışma izni ile ilgili Kanuni düzenleme yapıldı ve emekliye yurtdışı çalışma izni çıktı .

Artık anlaşmalı ülkelerde minijob yani küçük iş olarak nitelendirilen kısa süreli işlerde çalışanların Türkiye’deki aylıkları kesilmeyecek. Kanun resmi gazetede yayımlandı. Sgk minijob genelgesinden sonra uygulama hükümleri netleşmiş olacak.  Sayfamızdan yurtdışı emeklilik minijob 2021 son durum ve gelişmelerden haberdar olmak için sayfamızı takip edebilirsiniz.

Hem yurtdışı hem Türkiye’de emeklilik aynı anda mümkün mü ?

Sosyal Güvenlik sözleşmeli ülkeler ile ikili anlaşmalar gereği bu mümkün. Bulunduğu ülke mevzuatına göre yaşlılık aylığı için gerekli şartları sağlayarak kendilerine aylık bağlanan kişiler Türkiye’den de emekli olabilir. Ancak malulen ya da erken emekli olanlar için durum farklıdır. Bunlar bazı istisnalar dışında normal aylığa dönene kadar Türkiye’den emekli olma hakkına sahip değillerdir.

2022’de SGK yurtdışı borçlanma günlük ücreti ne kadar olacak ?

Yurtdışı borçlanma günlük tutarları 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren zamlanacak. 2022 asgari ücret belli olduğunda güncel tutarları bu yazımızda bulabilirsiniz.


168 Yorum
 1. Murat Ateş

  Merhabalar, ben Murat, Eylül 1974 Almanya doğumluyum 1991 de Almanya’da sigorta girişim var velakin orada çalışma sürem çok kısa 2 senedir, sonra Avustralya’ya taşındım ve 14 senelik sigortalı çalışmam da orada var, son 4 senedir, (1045) prim günü Türkiye’de 4a SSK kapsamında çalışıyorum, ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabilirim ? Şimdiden emeğiniz için teşekkürler, saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Almanya’da sigorta giriş tarihiniz tam olarak ne zaman ?

 2. Kadriye

  Merhaba, 1981 yılı doğumluyum. Şuan yurtdışında çalışıyorum. 18.04.2008 yılı sgk girişli olarak toplamda 4500 civarı prim ödemem var. Yurtdışı borçlanma için haklarım nasıl olacaktır acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kadriye hanım yurtdışı borçlanma şartları, usüller ve detaylar yazımızda verilmiştir. Dilerseniz okuyun kafanıza takılanları ben cevaplandırayım.

 3. Hüseyin Ersoy

  Selam,1976,1977,1978,1980 ,yıllarında Sosyal sigortalı olarak çalıştım.15 ,08,1976 sigorta girişim var. Toplam 228 gün. 01.07.2021 den itibaren Almanyadan emekli oldum. Türkiye,den 3600 gün üzerinden SGK emeklisi olabilirmiyim? Ne kadar emekli maaşı alabilirim. 04,06,1958 doğumluyum Mavikart nüfus kartım var. Beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum, Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye’de maalesef mevcut durumda SSK kapsamında borçlanma yapma hakkınız bulunmamakta. Bağkurdan borçlanabilirsiniz. Bağkurdan emeklilik için de en az 5400 gün borçlanma yapmanız gerekmektedir.

   1. Hüseyin Ersoy

    Teşekkür ederim,fakat bu sayfada okuduğuma göre yurtdişi emeklilik 1999 dan önce sigortali olanlarin 3600 gün üzerinden emekli oluna bildiğini yaziyor.

    1. Ömer Meriç

     3600 günden emeklilik SSK kapsamında mümkün ancak kalan hizmet süresini SSK kapsamında tamamlamanız kaydı ile. Borçlanmayı yapamıyorsunuz Hüseyin bey maalesef.

   2. Hüseyin Ersoy

    Ömer Bey,fakat sayfanizda yurt dişa borçlanmaniz için 1999 dan önce sigortali olduğunuz da 3600 günden emekli olabilirsiniz yaziyor SSK dan.Bana zaten çaliştigim günler üzerinden bir emekli maaşi bağlanacak ben Almanya dan tam emekli oldum 1 ,07 ,2021 den itibaren,ayrica benim evraklarimi Almanya SGK yolladi .SGK Genel müdürlüğü bana 3600 gün üzerinden emekli olabilirsiniz dedi telefon ile görüştüģümde ,11,10,2021 Pazartesi telefon ile görüştüm SGK ile ve benim böyle bir hakkim oldugunu söylediler saygilar selamlar Ömer Bey.

 4. zafer

  1982 yılı Bulgaristan’da sigortalıdım.
  1989 yılı TC de.
  1964 Ağustos doğumluyum.
  1999 öncesi Bulgaristan’da 2600 gün sigortam var.
  TC de 496 gün.
  2008 sonrası Bulgaristan’da 4000 günün üzerinde sigortam var.
  3600 günden emekli olabilir miyim.
  Olabilirsem nekadar emekli maaşı alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bulgaristan çalışma sürelerini Türkiye de borçlandınız mı ? Eğer cevap evet ise ne zaman borçlanıp ödediniz ?

 5. esmani yesilyurt

  merhaba ömer bey 01,07,1981 almanyada ise basladim ve borclanarak emekli olmak istiyoru asgari ne kadar borclanmam gerekiyor gün olarak ve hangi tarihleri tafsiye edersiniz ve evraklari nereye göndermem gerekiyor türkiye adresim kocaeli gebze simdiden tesekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye’de prim ödeme var mı ? Varsa hangi kapsamda ? Giriş tarihi ne zaman ve kaç gün ?

 6. Atakan Simsek

  Merhaba Ömer bey.
  18 ay askerlik so rası 1997 -2002 yılları arası toplam 1375 gün SSK primim ödendi 2002 yılından bugüne Almanya’da çalışıyorum 3600 gün SSK emeklisi olabilirmiyim ? Atakan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan süreyi Türkiye’de ssk kapsamında çalışarak tamamlamanız şartıyla ve 58 yaşı da tamamlamak koşulu ile evet 3600 günden emekli olabilirsiniz.

  2. Atakan Simsek

   Sağolun teşekkürler Ömer bey

 7. Turan Toprak

  Ömer Bey merhaba,

  25.12.1968 dogumluyum. 02.10.1988-10.05.1990 Askerlik hizmeti. sigortali ilk ise giris 01.11.1991 Sigorta kaydi ile Türkiyede 65 gün A4 Sigortam yatirildi akabinde suudi arabistana gittim ve calistim daha sonra 04 .03. 1994 Tarihinde Almanyaya geldim ve calismaya basladim. 31.07.2019 tarihinden önce borclanmaya basvurdum. SGK dan Borclanma gelmedi elime ulasmadi. elimde olmayan nedenler ile bende arkasini arayamadim. Bu sartlarda kac gün prim ile ve hangi yasta emekli olabilirim? Yada Türkiye,de SSK li bir ise girsem aradaki boslugu SSK dan borclanip SSK emeklisi olabilirmiyim?

  Saygilar
  Turan Toprak.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Turan BEY. Öncelikle 2019/08 öncesi ve sonrası başvuru ve borçlanma işlemleri arasında çok fark var. Önceki başvurunuzun akibetini araştırıp eğer hala saklı hakkınız varsa o kapsamda borçlanma yapmamanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

   1. Turan Toprak

    Ömer Bey cok tesekkür ederim. Peki neye göre borclanma yapmami önerirsiniz?

    Saygilar
    Turan Toprak.

    1. Ömer Meriç

     Dediğim gibi önce SGK ile görüşmeniz gerekiyor. Önceki başvurunuza göre işlem yapabilirlerse tabi ki SSK kapsamında işlem yapmak mantıklı olacaktır.

 8. Serdar

  Merhabalar Ömer Bey,
  2017 de Yurtdisi Borçlanması yaptım ama borcun tamamini ödeyemedim maalesef.Bir miktar ödedim o tarihte su anda 450 günüm var o borçlanmadan dolayı.Birde 2017 de SSK dan 20 günlük bir çalısmam var sigortalı olarak Türkiyeden.

  Simdi bu durumda benim emekli olmam imkan var mi varsa nasıl yaparım ne ödemem gerekir.

  Cok teşekkür ederim.
  Saygilar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan süreyi SSK kapsamında borçlanamazsınız. Çalışarak kalan hizmet sürersini tamamlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise bağkur kapsamında 5400 güne tamamlamak.

 9. Özlem

  Merhaba Ömer Bey,

  Benim Türkiye’de hiç çalışmışlığım yok. Bana dediler bu yıl sonuna kadar başvurursan 47.000 euro yatırıp hemen bağ-kur’dan emekli olursun 1700 -1900 gibi bir şey alırsın 1971 doğumluyum almanya’da ilk i̇şe giriş tarihim 08.01.1990 gerçekten söylendiği gibi mi 47.000 Euro mu yatırılacak?

  Cevap için şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba ÖZLEM HANIM. Yani maksimum 9000 gün borçlandırılsa 396.000 TL ediyor. 47.000 euro neye göre hesaplandı bilmiyorum. Bence değmez. Sizce değer mi ?

  2. Tülay

   Merhaba 1978 dogumluyum 20 yıldır almanya dayım ev hanıyım, 7200 günden borclanma yapıp 25 yılımı
   tamamlayınca emekli olabil em söylendi(386bin TL) 2.olarakta iık etapta 6500euro ödemem gerektiği daha kalan kısmın ödenmesi önce 1260 gün sonra 3600 ödenmesi gerekiyor us sizce hangisi uygun

   1. Ömer Meriç

    Merhaba Tülay HANIM. Türkiye’de sigorta başlangıcınız var mı ?

 10. celal

  slm ben 1976 dogumluyum 1990 dan sgorta girisim var 2017 den 4 gun odemisligim var kacyasinda emekli olabilirim ne kadar odemem lazim kac TL aylik alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye’de SSK kapsamında borçlanma yapamıyorsunuz. Bağkurdan borçlanmanız ve en az 5400 gün borçlanmanız lazım. Yurtdışında hangi ülkede çalışma var ve ilk işe giriş tarihiniz ne zaman ?

   1. Yusuf ince

    Harika bir yazi tesekkürler. Bir sorum var: Türkiye’de kisa bir süre ögretmenlik yaptiktan sonra evlilik yoluyla 1996’da Almanya’ya geldim. Toplam memur olarak 390 günüm emeklilikte kayitli. (4c). Bu gün dövizle ödemek yoluyla Almanya’ dan islem baslatirsam kac gün icin ne kadar ödemem gerekli?
    Tesekkürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Yusuf Bey. Türkiye’de emeklilik için kalan süreyi ancak bağkur kapsamında tamamlayabilirsiniz. Bağkur kapsamında emeklilik için en az 5400 gün borçlanmanız lazım.

     1. Yusuf

      Tesekkür ederim Ömer Bey. Saglikli günler dilerim.

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. İyi günler iyi bayramlar.

     3. Soner sivaci

      Merhabalar benim bir sorum olacaktı. Adım Soner 16.02.1966 dogumluyum. Turkiyede SSK başlangicim 23.10.1989 bitiş ise 31.03.1994 toplam 754 günüm var. 1994 eylülün de Almanya ya geldim. .09.1996 da sigortali çalışmaya başladım ve hala çalışıyorum. Yurtdışı borçlanmayi düşünüyorum. Acaba 3600 günden emekli olabilirmiyim ve nekadar bir maliyet çıkar. bilgi verirseniz sevinirim. Saygilar

     4. Ömer Meriç

      Merhaba. SSK kapsamında borçlanma yapamazsınız. Bağkurdan en az 4700 gün daha borçlanarak 4400 güne tamamlayabilirsiniz. Bu durumda bağkurda 5400 gün ve 58 yaşla emekli olabilirsiniz.

 11. Bekir

  Merhaba,
  Ben 10.03.1970 dogumluyum ( 51 Yas )
  02.02.1987 den beri Yurtdisinda Calisiyorum.
  Türkiyede Sigortam yok. Yurtdisi Borclanma yapmak istiyorum.
  Kac yasimda ve SSK dan veya Bagkur dan emekli olabilirim. Emekli Aylik kac TL dir.
  Tsk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Bekir Bey. Türkiye’de SSK kapsamında borçlanma yapılmıyor artık. Bağ-Kur kapsamında borçlanma yapabilirsiniz. En az 5400 gün borçlanmanız gerekiyor. 5400 günle 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. 5400 gün için 2021 yılında ödeyeceğiniz en düşük borçlanma tutarı 237.600 TL. Alacağınız emekli maaşı ise 1500 TL civarı olur.

 12. Aynur

  Merhaba,
  Ben 27.10.1974 dogumluyum
  1989 ilk sigorta giris kaydim var
  3 yil kadar calistim
  2 yil kadarda disaridan ödedim
  1996 evlendim 3 cocugum var
  ve almanyada neredeyse 4 yildir calisiyorum
  Kac yasimda emekli ilma sansim var ve yaklasik nekadar miktat ödeme yapmaliyim.
  Tsk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında yaştan emeklilik için 3600 günü ve 58 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Tam giriş tarihini yazarsanız normal emeklilik şartlarınızı da hesaplayabilirim.

  2. Serkan

   S a.babam 1984 girişli 1200 günü 55yasinda şuan s.arabistanda nasıl emekli olabilir

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. babanızın emekli olabilmesi için SSK kapsamında en az 3600, bağkur kapsamında ise en az 5400 günü tamamlaması gerekiyor.

 13. Sibel

  Merhaba ben sibel 22.02.1977 dogumluyum
  2 cocugum var
  Ise ilk baslana tarihim 10 ay 1996
  Kac yasinda emwkli olurum
  Ne kadar pirim ödemeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sibel hanım. Bu giriş Türkiye’de mi Almanya’da mı ? Türkiye’de prim günü varsa toplam gün sayınızı yazabilir misiniz ?

 14. Lokman

  Merhaba ömer bey ben 68 doğumluyum 79 ilk ssk girişim var toplam 3170 çalışma günün hepsi ssk da benim 3600 günden emekli olma şansım ne 2008 den bu yana italiya da ikamet etmekteyi bu yaralı bilgilerinizden müteşekkirim saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 güne tamamlamanız halinde 60 yaşında emekli olursunuz.

 15. Turgay

  Ömer Bey merhaba,

  1991 yilindan 23 günlük calismam sonucu Türkiyeden SSK sigortam var 1992 yilindan beri almanyada calismaktayim 2014 yilinda mavi karta gectim . 1968 dogumluyum. emekli olmak icin ne kadar borclanmam, emeklilik yasim ve olabilirsem emeklilik maasim ne kadar olur ?

  saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında borçlanma hakkınız yok. Bağkurda borçlanma yapabilirsiniz. 5400 güne tamamlamanız gerekiyor en az. Bu durumda Türkiye de 58 yaşında emekli olursunuz. Maaş da ortalama 1600-1800 TL olur bugün şartlarında.

 16. Cüneyt

  1978 doğumluyum,01:06:1994 sigorta başlangıç ,10yil yabancı bayraklı gemide yurtdışında çalıştım.toplam SSK isgunum 1998 gün,3600 günden nasıl emekli olabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 gün ve 60 yaşla sskdan emekli olursunuz. Yurtdışı borçlanma artık SSK kapsamında olmuyor. Bağkurdan borçlanma yapılabilmekte.

  2. Sibel

   Almanya

   1. Ömer Meriç

    Sibel Hanım,
    Maalesef artık Türkiye’de SSK kapsamında borçlanma yapılmıyor. Bağkur kapsamında ve en az 5400 gün borçlanma ile emeklilik hakkınız olur. Onda da çok fazla borç çıkıyor ve açıkçası alacağınız maaşa değmiyor.

 17. Recep

  Merhaba Ömer bey

  Ben 1978 doğumluyum 1998 ile 2004 arasi Türk vatandaşı idim sonra Alman vatandaşlığına geçtim, kaç gün borçlanma hakım var? Nezaman Emekli olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türk vatandaşlığında geçen çalışma ve 1 yıla kadar olan işsizlik sürelerini borçlanma hakkınız var.

 18. Göksal

  Slm Ömer bey
  1962 dogumluyum 1980 de almanyada işe başladım 2017 de SSK dan 1000 iş günü başvuru yaptım onaylandı ve ödedim yeniden 1000 iş günü daha borçlanma talebinde bulundum geçen hafta onaylandı nasipse bu ay ödiyecem sorum emeklilik için 3600 iş günü yeterlimi duyumlara göre yeni yasa bağkurdan ve 5600 günü ne yükseltildi deniliyor ne kadar doğru bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Göksal BEY. Yeni yasaya göre sadece bağkurdan yurtdışı borçlanması yapılabilmekte. Siz bağkurdan gereken gün sayısını borçlanın. Sonra TR’de SSK’dan ve 3600 günle emeklilik için sigortalı çalışmanız gerekmekte bir süre.

   1. Göksal

    Cevap İçin teşekkür ederim ama Çok özür dilerim ne demek istediğinizi anlamadım son cümle SSK dan 3600 gün sigortalı calışmayı ben zaten almanyada halen çalışıyorum tekrar bilgilendirirseniz çok sevinirim

    1. Göksal

     Birde Türkiye de 2017 de 1 hafta calışmışlığım ve sigorta girişim var

     1. Ömer Meriç

      Son düzenlemeler ile Türkiye’de artık SSK kapsamında borçlanma yapamıyorsunuz. SSK kapsamında emeklilik için kalan günlerin 1260 günden azını bağkur kapsamında borçlanarak tamamlayabilirsiniz. Ancak kalan kısmı Türkiye’de sskda çalışarak tamamlamanız gerekiyor ki SSK’dan emekli olabilesiniz. Yoksa olmaz. Bu da zor görünüyor anladığım kadarıyla sizin için.

 19. Mustafa

  Merhaba,
  5678 gunluk Yurtdisi odemesi yaptim . Emekli olma yasim 54 olarak SGK tarafindan onaylandi. 5678 gun 4a ve 4b olarak paylasilmis. 1443 gun 4a ,kalani 4b olarak kaydedilmis. Hata yapilma olasiligi varmi bu durum maasimi etkilermi ve herkes ayni sekilde 4a ve 4b olarak mi hesaplaniyor. Tesekkurler.iyi gunler dilerim

  Ömer Meriç
  Merhaba. Ne zaman yapmıştınız borçlanma ve ödeme işlemini.

  borclanma ve odememi 2013 yilinda yaptim

  1. Ömer Meriç

   Neden bağkur olarak kaydedildiğini anlamadım. O dönem için borçlanma başvuru tarihi itibariyle en son hangi kapsamda prim ödemesi olduysa o kapsamda borçlanma yapılır. Yani son çalışma ssk ise ssk, bağkur ise bağkurdan yapılır. Neden öyle yapıldığını bakmadan bilemem maalesef.

 20. Mustafa

  Merhaba,
  5678 gunluk Yurtdisi odemesi yaptim . Emekli olma yasim 54 olarak SGK tarafindan onaylandi. 5678 gun 4a ve 4b olarak paylasilmis. 1443 gun 4a ,kalani 4b olarak kaydedilmis. Hata yapilma olasiligi varmi bu durum maasimi etkilermi ve herkes ayni sekilde 4a ve 4b olarak mi hesaplaniyor. Tesekkurler.iyi gunler dilerim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne zaman yapmıştınız borçlanma ve ödeme işlemini.

 21. cemil

  Merhabalar,
  Ben 22 05 1983 dogumluyum,sigorta baslangicim 2003 yili ve su an da yurt disinda Kazakistanda ozel bir sirkette calismaktayim .Turkiyeye dondugumde ne yapmaliyim emeklilik ile ilgili ?kac yasinda emekli olurum ve gunlerimi doldurmam icin ne kadar odemeliyim.tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kazakistan Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmeli ülkelerden birisi değil. Buradaki çalışmaları Türkiye’de borçlanma hakkınız yok. Türkiye’de ssk kapsamında 7000 günle, bağkur kapsamında ise 9000 günle ve her ikisinde de 60 yaş şartı ile emekli olabilirsiniz. Buna göre kendinize bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

 22. Davut

  Mrb 1969 doğumluyum 1988 eylül sigorta başlangıcım var 6 ay calistim daha sinra 1990 belcika ya geldim ssk borçlanması yaparak odedim 51 yaşında emekli maaşımı vermeye başladılar ilk maaş 1830 tl idi şimdi 2021 ocak maaşı 1980 tl bu maaş düşük deyilmi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler ömer meriç bey

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşlarına yüzde 8.35 zam geldi. 152 TL gibi bir zam almış olmanız gerekiyor. Belirttiğiniz tutarlara göre maaşınız doğru.

 23. Ramazan

  Merhaba Ömer bey,sadece sunu sormak istiyorum bütün yorumlari okudum,yani sigorta baslangicimiz ne olursa olsun,yurddisi borclanma yapicamiz zaman 2020 yada 2021 4b oluyoruz yeni kanuna göre degii efendim?birde bu Sigorta kurumu acaba biz yur disindakilere haksizlik yapmiyormu?2019 dan önce basvuranlar iyi para alicak Ssk ve bizler 2020 sonralari Bagkurlu olucaz ve yaklasik 380000 tl.ödiycez alicamiz maasta 1200 lira ? Adalet bunun neresinde?Sorum su acaba biz yurddisi magdurlari ve ilk ise girisi 2000 den önce olan gurbetciler bu SSK yi mahkemeye versek bir sonuc cikarmi?inanin Tek hayalimiz memleketimize kesin dönmek emekli olmak ve güzel yasamak ama malesef bu hayalimizi mahvettiler?,cogumuz bu gurbeti birakmak istiyor ve bu kölelik hayatina son verip sadece Türkiyemizde emekli olup yasamak istiyor,Am malesef bu Ssk yeni kanun bizleri burada köle olmaya mahkum etti ve burada kalip emekli olmamiz icin yönlendirdi,yani mezarda emeklilik? neyse simdiden biz gurbetcileri Allah Rahmet Eylesin ?Saygilar Ramazan

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Evet doğru anlamışsınız sadece bağkurdan borçlanma yapılabilecek. Düzenlemeyi SGK değil Hükümet yapıyor. SGK uyguluyor. Kanunda açık ve net maalesef mahkemeye verseniz bir sonuç alamazsınız. Kanun değişikliği yapılması gerekli bunun için. :). Saygılar RAMAZAN BEY.

 24. Erhan

  Merhaba Ömer bey,

  2007 de 2 ay lik prim ödemesiyle Türkiye’ de SSK girisim var.
  2008 de Almanya’ya geldim.
  2011 e kadar süreksiz kücük islerde calistim. Almanya da emeklilik girisim var.
  2011 den bu yana sözlesmeli calisiyorum. Alman vatandasligina gecmeyi düsünüyorum. Alman vatandasligina gecmeden önce disaridan prim yatirarak emekli olabilir miyim? Eger olursam daha sonrasinda almanya da sadece minijob mu yapabilirim mavi kartli olarak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiyede bağkur kapsamında hizmet borçlanması yapabilirsiniz. Giriş tarihinize göre 60 yaş ve 9000 günü tamamlamanız gerekiyor. Ya da 5400 gün 62 yaş. Mavi kartlı olduktan sonra da borçlanma hakkınız var. Ancak sadece Türk vatandaşlığında geçen süreleri borçlanabilirsiniz.

 25. Bilal Y

  ceplariniz ve ayirdiginiz zaman için Tesekkür ederim Ömer bey.

 26. Bilal Y

  Ömer bey, 5450 prim günü için, 857 eksi 4597 günü borçlanicam. fakat son 1260 prim gününü ssk`li çalisacagim için. bu 1260 günlük bagkur borçlanmasini açik birakip, çalisarak ssk primlerim ile doldurabilirmiyim?
  4597 prim borçlanmasi toplam kaç para yapar?
  Tesekkürler

  1. Ömer Meriç

   Evet olur. Bu durumda 3337 gün bağkurdan borçlanın kalan 1260 günü ssk kapsamında çalışarak tamamlayın. 146 bin TL civarı tutuyor 3337 gün.

 27. Bilal Y

  Merhaba Ömer bey.
  Ben 1974 dogumlu, 25.09.1989 Türkiye`de SSK`li çalismaya baslamis, 857 gün SSK primi olan, 1996`da isviçrede 2020 yilina kadar calisan birey olarak. Türkiye`de emeklilik sartlarim nasil dir?
  son 4 yilini Türkiye`de SSK li calisip primlerimi ödesem, hangi kurumdan emekli olurum? SKK`mi? Bagkur`mu?
  Kaç Prim günü ödemem gerekiyor? günlügü kaç Dolar? Bagkur ise ne kadar? SKK ise ne kadar?
  Yurt disdan Türkiye`ye SGK`ya transfer olacak sigorta kesintilerimi bana ödeniyor mu?

  Tesekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunları uzun uzun yazsam 1 sayfa dolar :). Ama kısaca yanıtlamaya çalışayım. Türkiye’de ssk kapsamında emekli olabilmeniz için 3600 gün 60 yaşı ya da 51 yaş 5450 günü tamamlamanız gerekiyor. Artık son düzenleme ile sadece bağkur kapsamında borçlanma yapılabilmekte. Dolayısıyla ssk kapsamında yurtdışı borçlanması yapamazsınız. Bu durumda SSK’dan emekli olmak istiyorsanız kalan hizmet sürelerini sigortada çalışarak tamamlamanız gerekir. Ya da şöyle yaparsınız bağkurdan borçlanır 3,5 yıl daha ssk kapsamında çalışır sskdan emekli olursunuz. Prim transferi durumunda emekliliğe yetecek kadar gün düşüldükten sonra kalan kısım iade edilmekte.

 28. Metin Özvan

  Degerli Ömer Bey,
  Almanya`da ikamet ediyorum. Yurt disindan borclanarak Sosyal Sigortalar Kurumu´ndan emekli oldum. Almanya´dan normal olarak henüz emekli olmadim. Burada calismiyorum. Gecim güclügü sebebiyle Almanya´da ARGE´ye müracaat ederek HARZ IV ayligi talep ettim. Bana Türkiye´de Sosyal Sigortalar Kurumu´ndan gelen ve bankanizda biriken para 1000 Euro`nun altinda ise, burada HARZ IV ayligi alabilirsiniz, eger 1000 Euro`nu üzerinde ise,Türkiye´de Sosyal Sigortalar ayliginizi keser. Ya da HARZ IV ayligi almaga basladiginiz tarihten sonraki, size ödedigi parayi faizleriyle berabar geri alir, dediler.
  Bu dogru mudur?
  Beni aydinlatirsaniz minnettar olurum.
  saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Almanya’daki uygulama konusunda net bilgi sahibi değilim maalesef. Kusura bakmayın.

 29. Ümit Cimen

  Ömer bey
  dogum tarihi 14.02.1970 dir.

  Saygilarimla

 30. Ümit Cimen

  Ömer bey merhaba,

  1.11.1985 sigorta baslangici ödenmis gün sayisi 2310 gün.
  3.10.1995 senesinden beri Almanyada bulunmaktayim 2001 senesi itibari ile Mavi kartli Alman vatandasligim bulunmakta ,askerlik hizmetini Türkiyede 18 ay olarak yaptim,Almaya ilk sigorta baslangici 17.03.1997 dir.

  Bu sartlar altinda 3600 günden emekli olma sansimiz varmidir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiyede ne yazıkki artık ssk kapsamında borçlanma yapılamıyor. Bağkur kapsamında yapma hakkınız var. Dolayısıyla Türkiyede yurtdışı borçlanma ile 3600 günle emekli olma hakkınız yok.

 31. hamide

  merhaba ömer bey
  ben 05/04/1971 doğumluyum
  05/04/1972 almayaya gittim
  01/06/2003 almanyadan sigorta girişim var
  01/01/2006 türkiyeye dönüş yatım
  21/02/2008 de türkiyede doğum yaptım
  01/12/2017 de 11 günlük sigorta girişim var
  Ev hanımlığı için nekadar boçlanma yapmam gerekiyor ve kaç yaşında emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 5400 gün 61 yaş ya da 7200 gün 58 yaş normal emeklilik şartlarınız. Borçlanma süreniz ile 01.12.2017 tarihinden 30.04.2008 tarihi öncesine giriş çekilirse 7000 gün 58 yaş ya da 4500 gün 58 yaşla emekli olursunuz.

 32. Metin

  Peki, ne Zaman emekli olabilirim ve ne Kadar maas alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Şimdi şu zaman emekli olursunuz demek yanlış zira sağlık kurulu kararına bağlı. Maaş 1500 liradan az olamaz.

 33. Metin

  Yok.

  1. Ömer Meriç

   Türkiyede en az 4680 gün borçlanma yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise yeniden sevkiniz yapılır. Hastaneden gelen rapor sgk sağlık kurulu tarafından değerlendirilir. Eğer yüzde 40 üzeri ise emeklilik Hakkınız olur.

 34. Metin

  Slm, ben almanyada 40% engelliyim. Türkiyeden engelli olarak ne Kadar borclanmam lazim, ne Zaman emekli olabilirim ve kac para maas alirim? Dogum 1971, Almanya baslangic 1989.

  saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiyede başlangıç var mı?

 35. Hasan

  21.11.1988

  1. Ömer Meriç

   Toplamda 5400 günle ve 58 yaşla emekli olursunuz.

   1. Hasan

    Maas ne Kadar olur acaba?

    1. Ömer Meriç

     Bugünkü şartlarda en düşük 1500 lira olur.

 36. Hasan

  Merhaba Ömer Bey,
  Benim Esim ve kendim hakkinda sorum olacakti.
  Esim Eylül 1972 dogumlu, Almanyaya gelmeden 01.01.1995 de 240 gün SSK calismasi var, 01.01.1999 Almanyaya geldi. Eski yasaya göre borclanma tahakkuk cetveli geldi. Baslangic tarihini 12.02.2000 olarak ve bitis tarihinide 31.12.2015 olarak 5530 gün cikmis. Ne Zaman emekli olur ve ne Kadar maas alabilir?
  Ben Kasim 1970 dogumluyum, 01.08.2019 dan önce basvuruda bulundum ve dün 3581 gün borc tahakkuk cetvelim geldi. Türkiyeden calismam yok. Mavi kartliyim ve herhalde vergiden olsa gerek bagkur nr. var. Benim Türkiyeden emekli olma durumum varmi. Varsa nasil olurum, ona göre ödeme yapicam. Bu günler alman vatantasligina gecmeden olan süreler.
  Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşiniz 51 yaşı tamamladığında yani 2023 Eylül ayından itibaren emekli olur. Bugün şartlarında ortalama 1600 TL gibi bir rakam bağlanır.
   Sizin borçlanma bağkur kapsamında yapılır. Kalan günleri tamamlama hakkınız sadece Türkiyede çalışarak olabilir. En az 5400 gün gerekir emekli olmanız için. Sizinki çok mantıklı durmuyor ama eşinizin borcunu kesinlikle ödeyin. Bu son fırsat.

   1. Hasan

    Tesekkürler.
    Ben ne zaman emekli olurum ve ne kadar maas alirim?

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Almanya da ilk başlangıç tarihiniz nedir?

 37. isak

  merhaba omer bey 01011965 dogumluyum fransada yasiyorum 11 12 1981 turkiyede sigorta baslangicim var 570 gun calismisligim var geriye kalan gunumu borclanip emekli olmak istiyorum 20 08 1990 dan buyanada fransada calisiyorum 3600 gundende emekli ola bilirmiyim yoksa 5200 gunmu odemem lazim simdiki kurallara gore ne kadar odemem lazim detayli bir bilgi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anki durumda maalesef ssk kapsamında borçlanma hakkınız yok. Bağkurdan en az 5400 günle ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 38. Yasemin

  Merhaba Ömer Bey

  yurtdisi borclanmasiyla 2018 de Almanyadan emekli oldum. Halen Almanyada ikamet ediyorum.
  alternativ ttip uzmaniyim. yurt disinda freelancer olarak evden calisabilir miyim? yani alman sigorta sistemiyle hicbir bagim olmayacak.

  Sistemde part time olarak istisnalar var diye yazili. tam olarak ne kastedildigini aciklayabilir misiniz.

  Saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiyeden emekli iseniz Almanyada sigortalı olarak çalışamazsınız. Part time olması farketmiyor.

 39. hasan taşkıran

  1963 doğumluyum Türkiye ssk girişim 1 kasım 1989 1997 de yurt dışına gittim 3600 gunu yurt dışı borclanmasıyla 2004 yılında tamamlıyorum kac yasında emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 2004’de tamamladıysanız 56 yaş şartına tabisiniz. Yaş şartını sağlamış oluyorsunuz. Ödemeyi ne zaman yaptınız yani borçlanmayı ne zaman ödediniz ? Eğer farklı bir tarihse ödeme yaptığınız tarih itibariyle hesaplanması gerekiyor.

 40. Emel.Y

  Öncelikle kisa zamanda vermis oldugunuz cevap icin tesekkür ederim.
  Benim yurtdisi borclanma borclanma hizmet dökümüm 08..1991 de basliyor.Almanyaya gelis zamanim bu tarih.Ilk cocugumun dogumu 09.20.1992.
  1991 den 2005 in 8. ayina kadar 4a yurtdisi borclanma, 2005 in 8.ayindan 09.2008 e kadar 1122 gün istege bagli 4b prim günüm var.
  04.2009 dan 07.2010 a kadar da tekrar 4a kapsaminda gözüküyor.APHB Türkiyede sigorta girisim ise 01.03.2014.
  Son 7 yilda istege bagli primlerim 4a dan fazla.
  Son 7 yil kurali degisti diyenler var.Acikcasi tüm islemlerimi 4a yurtdisi borclanmaya göre yaptim.
  Bana 20 yil 49 yas emekli olursunuz denildi.
  Simdi yas haddini bekliyordum.Ne olacak bilmiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Son 7 yıl içerisindeki ssk ve bağkur hizmetlerinizi toplayın. Yani her ikisinin toplamı 2520 olana kadar toplayın. 7 yıl geriye gittiğinizde hangi hizmet 1260 günden fazla ise o sigorta kolundan emeklilik hesap edilir. Eğer bağkur fazla ise bu durumda TR de eksik olan gün kadar sigortalı çalışarak primi tamamlayabilirsiniz.

 41. Sela.

  Sayın Ömer bey,

  3201 sayılı kanunun 506 sayılı yasasına göre sosyal sigortalar kurumu Sıhhıye/Ankara 10.04.2006 tarihinde yurtdışı hizmet borçlanması yaparak 1 güne 3,5 dolar üzerinden 3.602 gün satın almış bulunuyorum.

  01.07.1973 yalında Almanyada işe başlamış olmama rağmen (halen çalışıyorum) Yurtdışı Borçlanmam işe giri tarihi 31.12.1988 ve çıkış tarihi 29.06.2000 olarak belirlenmiştir. İtirazlarıma rağmen borçlanma süresini düzelttiremedim!

  Çalışma süresinin 29.06.2000 yalına sarkıtılmasının emekli aylığıma olumsuz yansıyacağından dolayı 01.07.1973 iş başı tarihinden itibaren 6 ay veya bir yıl daha yurtdışı borçlanma süresi satın alabilirmiyim? Alabilirsem emekli aylığıma olumlu yansırmı? emekli aylığımı nasıl ve ne kadar yükseltebilirim.!??

  Vereceğiniz cevap İçin şimdiden teşekkür eder sayılarımı sunarım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2000 sonrası sadece 7 ay var. Bu çok etkilemez maaşınızı. Zaten borçlanma yapsanız bile artık 1973 e çekilmez. Son değişiklik ile birlikte artık işe girişler TR de sayılmıyor.

 42. Emel Yaman

  Iyi günler Ömer bey
  Benim sorum yurtdisi borclanma talebinde bulunan bir kisinin hizmet cetvelinde son 7 yilda bagkur istege bagli prim günleri fazlaysa yapilan yurtdisi borclanma da ona göre mi hesaplanacak?
  Geriye dönük ödeme yaptigim icin bagkura ödedigim prim günleri son 7 yilda daha fazla gözüküyor.
  Ssk asil girisim ise istege bagli ödedigim tarihten 6 yil sonra.
  Ssk li olabilmek icin Türkiyede ssk giris tarihi mi önemli?
  Ben hangi kurumdan emekli olacagim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 7 yıla ait toplam hizmet ya da borçlanma içerisinde hangisi 1260 günden fazla ise ona göre emeklilik hesaplamanız o sigorta kolunda yapılır. Siz hizmet bilgilerinizi detaylı yazarsanız hangi sigorta koluna göre emekli olabileceğiniz hakkında hesaplama yapabiliriz.

 43. Emel O

  Sayin Omer Bey,
  28/02/1972 dogumlu ve 3/15/1992 sigorta girisliyim. Mayis 1995 yilina kadar 1124 is gunum var. O tarihren itibaren yurt disindayim. 5525 is gununu tamamlamak icin 4401 gun yurt disi borclanmasi yaptim 3201 sayili kanuna gore. Borc tahakkuk cetvelime gore yurt disi borclanmam Mayis 1995-Mayis 2008 arasi 4401 gun hesaplanip 2013 yilinda odememi yaptim. Su an emekli olabilmek icin 48 yas 28 Subat 2020 yi bekliyorum. Su an cok bilgi kirliligi var ve bu yuzden direk bilir kisiden sorularima yanit almak istedim. 1 Agustos 2019 yasasi SSK’dan Bagkur’a dusme soz konusu mu benim icin ? Internetten emekli basvurusu yapabilir miyim? Maasim ortalama ne kadar olur? Simdiden cok tesekkur ederim.
  Saygilarimla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasal değişiklik sizi bağlamıyor. SSK’den belirttiğiniz şartlarda emekli olma hakkınız var. E devlet şifreniz varsa e devlet üzerinden emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz. Ne kadar aylık alabileceğiniz konusunda net hesap için borçlanma yaptığınız günlerin geçtiği dönemleri bilmem gerekir.

 44. fevzi fırat

  sayın omer bey oncelıkle selam 07 08 1964 doumluyum 1997 ssk girişim var askerlik borçlanmasını yapdım 18 ay olarak 6100 gun pırımım var bu sartlarda nezaman emekli olurum saygılar

  1. Ömer Meriç

   Normalde 57 yaş 5900 gün. Askerlik borçlanırsanız 56 yaş 5825 günle emekli olursunuz.

 45. fevzi fırat

  sayın ömer bey 1964 doumluyum 05 08 1997 sikorta başlangıcım var rusyada 1994 yıllarında calısdım rusyayı borçlansam nezaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortadan 57 yaş ve 5900 gün ile emekli olma hakkınız var ya da 3600 gün 60 yaş ile. Rusya çalışmalarını SSK kapsamında borçlanamazsınız. Bağkurdan borçlanabilirsiniz. 01 Ağustos 2019 tarihi itibariyle değişti.

 46. ayhan

  Merhaba Ömer Bey.. Son kanun değişikliğinden önce bir çok yurt dışında yaşayan vatandaş 31 temmuz 2019 tarihine kadar yurtdışı borçlanma talebinde bulundu, ve şu günlerde belkide bir çoğumuz ödeme yapmak üzereyiz. Sorum şu: 31 temmuz 2019 tarihine kadar borçlanmada bulunan kişilere aylık bağlanma konusunda bir değişiklik olurmu? Borcu yatırdıktan sonra Yaşlılık aylığı talep dilekçesi mecburen 31 temmuz dan sonra verilecek olması bağlanacak olan emekli maaşına etki edermi? yeni kanun değişikliğinde bu konu çok açık değil. sadece belirtilen tarihe kadar borçlanacak kişiler eski borçlanma üzerinden ödeme yapacak. Emekli aylığı nasıl olacak? SGK bir kişi bu konuda kafa karıştıracak bir şeyler söyledi. Belki maaşlar yeni kanuna göre düzenlenebilirmiş!! Bu konuda bizlerin sizlerin bilgilerine çok ihtiyacımız var… bu konuda bizleri net bir şekilde aydınlatırsanız çok seviniriz… SAYGILAR…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaş talebinin ne zaman verildiğinin bir önemi yok. Önemli olan borçlanma süreleri ve borçlanmanın hangi kapsamda olduğu. İçiniz rahat olsun ve kafanız karışmasın.

 47. fevzi fırat

  merhaba ben Fevzi fırat 1994 95 96 yıllarında kısmı çalışmam var rusyada ssk girişim 1997 rusyada calışdıgım 480 gunumu borçlanmak isdiyorum bu mevlayı bakur uzerindenmi yapmam gerek yoksa ssk uzerindenmi 1964 doumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla Rusya ile uzun vade Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yok. Bu yüzden o süreleri borçlanma hakkınız bulunmuyor.

 48. Arzu

  Merhaba, 1982 doğumluyum toplam ssklı olarak 3531 günüm var. İlk işe giriş tarihim 01.08.1998 3600 günle emekli olabilmek için sadece 69 gün mü borçlanmam lazım ve Türkiyede Ssk primlerim hep en yüksekten yatırıldı. Şimdi 69 günü asgari ücret üzerinden yatırırsam emekli maaşımı etkiler mi? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgariden yatırmanız çok etkilemez maaşınızı. Ama imkan varsa onu da yüksekten borçlanın.

 49. halil

  slm ömer bey 01/12/1987 askere gittim 18 ay askerlik yaptim askerlik borclanmasi yapabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Evet askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

 50. halil

  slm ömer bey sorumun cevapini epostami gondririrmisiniz tesekler

 51. halil

  slm 10/07/1967 Dogumluyum 1992 de almanyaya gedim 24/04/1993 ise basladim türkiyede 10 günlük girisim var ben ne zaman emekli olurum ne kadar maas lirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 54 yaş 5675 günle Türkiye’de emekli olma hakkınız var. Ödenecek maaş borçlanacağınız hizmet sürelerinin geçtiği dönemlere göre farklılık gösterir.

 52. Sema

  Merhaba Ömer Bey, 7.7.1962 dogumluyum, 1973 de isvicreye geldim 1.1.1980 isvicrede sigorta baslangicim. Ciftvatandas olarak 2018 de Yurtdisi borclanmasi 3600 günden yaptim ödedim. SSK 1980-1991 hesaplamis.Kac yasinda emekli olabilirim 3600 günden maasim nekadar olur. Cok kisi 3600 günden olursan maasin az olur diyor… Kismet olursa busene türkiyiye kesin dönüs yapiyorum.. cevabiniz icin simdiden tsklr

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Eğer borçlanma yaptığınız hizmetin tamamı 2000 öncesi ise maaşınız yüksek olur. 3600 gün ya da 5000 güne tamamlamak ile ilgisi yok. Bazı durumlarda 3600 gün maaşı normal maaşa göre yüksek olabilmekte.

 53. hakan gür

  27.12.1969 dogumluyum.almanyada yasiyorum ve ilk ise giris tarihim 15.01.1995.

  türkiyeden sigortali 18 günüm var,(29.06.2016)

  askerlik prim Borcu 540 ve 3080 gün ödedim.

  3600 günden emekli olabilirmiyim

  ve kacyasinda olurum.?

  tsk.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 günle 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

  2. Serap

   Serap. 31.10.1967 Doğumluyum yurt dışında yaşamaktayım benim Türkiyede işe giriş tarihim 24.12.2011 16 gün çalışma günüm var ben kaç para ödemem lazım ve kaç yaşında emekli olurum şimdiden teşekkürler vereceğiniz bilgiler için

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. SSK kapsamında borçlanma yapamazsınız. Bağkur kapsamında en az 5400 gün borçlanma ile emekli olursunuz. Almanya’da çalışma varsa başlangıç tarihini yazar mısınız ?

 54. Sultan

  İyi akşamlar
  Ben yurtdışı borçlanmayı ödemek istiyorum 9nisana kadar zamanım var ödemeyi yurtdışında yapabilirmiyim ve herhangi bir bankada ödeme yapabilirmiyim sunuluyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bulunduğunuz yerde Türk bankası varsa belki ödeme şansınız olabilir. Onun haricinde ödeyemezsiniz. E devlet şifreniz varsa SGK kart ile prim ödeme sisteminden ödeme yapabilirsiniz.

 55. Ömer Meriç

  Bazı durumlarda 3600 günden emekli maaşı normal maaşa göre daha yüksek olmakta. Bunu burdan anlatmak zor ancak maaş hesabında prim ödemesi yapılan dönemler ve ortalama kazanç maaşa büyük oranda etki etmekte.

 56. Mürvet

  Selam,
  23.11.1975 Almanya Dogumluyum.
  Aralik 2018 de yurtdisi borclanma dilekcesi verdim.
  Borc tahakkuk cetvelinde:
  2304 Gün Borclanan Toplam Gün cikiyor (16.04.2000 de alman vatandasligina na gectigim icin)
  Baslangic tarihi 23.11.1993
  Bitis Tarihi: 16.04.2000

  Sorum: Kac yasinda emekli olurum? Maas ne kadar olur?

  Simdiden tesekür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2304 gün ile emeklilik hakkınız yok. Borçlanmayı gözden geçirmeniz gerekir. Türkiye ya da Almanya da sigorta başlangıcı var mı? Varsa giriş tarihini yazar mısınız?

   1. Mürvet

    Türkiyede sigorta girişim var.
    Almanyada sigorta başlangıç 23.11.1993 bitiş 16.04.2000

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda Türkiyeden emeklilik hakkı elde edebilmeniz için en az 3600 prim gününü tamamlamanız lazım.

     1. Mürvet

      SGK dan talebim uygun görülerek borçlanma bildirisi geldi. Borçlanma tutarını 3 ay içinde ödemem gerekiyormuş.
      3600 günü tamamlamadan emekli olamam mümkün değilmi?
      Eksik olan günleri nasıl tamamlarım?
      Alman vatandaşıyım (türk vatandaşlıktan izin belgesinle ciktım) ve Halen yurtdışında yaşadıgım ve çalışmakta olduğum için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
      Selamlar

     2. Ömer Meriç

      Sgk borçlanabileceğiniz gün sayısı kadar talebinizi kabul eder. Onda sorun yok. Ama sorun sonrası. Eğer yeniden Türk vatandaşlığına geçiş yapmazsanız eksik günleri tamamlama şansınız olmaz.

 57. Mukkaddes

  Merhaba Ömer Bey, 1974 doğumluyum. Almanya’daki yaşıyorum ve Almanya’da 1997 yılında sigortalı işe girişim var. Türkiye’de de 2017 yılında birkaç günlük sigortalı girişim var. Ne kadar prim ödeyerek ne zaman emekli olabilirim ve ortalama ne kadar maaş alabilirim. Şmdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mukaddes HANIM. Almanya’da sigorta ilk giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz lütfen.

   1. Mukkaddes

    Tabiiki, Almanya’da ilk işe başlamam 03.09.1997 tarihidir.

    1. Ömer Meriç

     5975 gün borçlanmanız halinde 2028 yılında, 3600 gün borçlanmanız halinde ise 2032 yılında emekli olursunuz. Bugunki şartlarda ortalama 1400-1600 TL arasında maaş bağlanır.

 58. Sureyya

  Slmlar Ben 2018 . 8 .ayda yurtdisi borclanma yaptim .5100 is Günü.subat 2019 da odedim .130 gun ssk Ödemem vardi . 8. 8. 1969 dogumluyum isvicreden . Maas talebinde bulunmadim . Sorum. Yeniden bu sene dahili 1000 is gunü yurtdisi borclanma yaps bilirmiyim .yüksek Maas alabilmek icin . Cevap verirseniz cok minmettarim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fazla gün borçlanmak yüksek maaş almanızı sağlamaz. Tam tersi maaşınızı düşürebilir. Çünkü ortalama önemlidir. Eğer borçlandığınız gün sayısı emeklilik için yeterli ise fazladan gün borçlanmanıza gerek yok.

 59. Sultan

  Merhaba tkr
  benim sorum şu yönde idi ben 01.01.1975 doğumluyum aralık 2018 başıvuru yaptım 15 nisana kadar borçlanmya ödemem gerekiyor sorum şu şekilde kaç yaşında emekli olabilirim 50 yaş mı 65 yaşı beklemem mi gerekiyor şu an ev hanımıyım çalışmıyorum İsviçre de yaşıyorum gecen bi duyum aldım İsviçre de yaşıyanlar 65 beklemezi gerwkiyor siye doğrumu aceba

  1. Ömer Meriç

   50 yaşında olabilirsiniz çalışmıyorsanız. 65 yaş durumu İsviçre’de hali hazırda çalışanlar için geçerli.

 60. Sultan

  Merhaba ben İsviçre de yaşıyorum ve aralık 2018 yurtdışı emekli başvurumu yaptım size sorum şu yönde aralık 1993 işe başladım toplam 7500gün çalışma günüm var 6gün de Türkiyede sigortam var şu an ev hanımıyım yaş 44 01.01.1975 kaç yaşında emekli maaşı almaya başlarım bir duyum aldım İsviçre deki yaşıyan ev hanımları 65 yaşında emekli oluyormuş doğrumu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 5675 gün borçlanmanız halinde 50 yaşı tamamladığınızda TR’den emekli olursunuz. 65 yaş zorunluluğu yok. Ancak İsviçre’de resmi olarak çalışmıyor olmanız gerekir.

 61. Turan

  22.08.1962 dogumluyum.Almanyada yasiyorum
  01.01.1981 -22.09.1991 süresini 3600 günden borclanma yaptim.60 yasinda emekli olmak istiyorum .Aylik ne kadar alirim
  Saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bugünki şartlarda ortalama 1800 TL ye yakın emekli maaşı alırsınız.

  2. Hüseyin Akkiraz

   Selam 2363 gün borçlanma miktarı geldi 3600 günü tamamlamam için eksik günüm var bunun için ne zaman borç lanma talebinde bulunabilirim mavi kart sahibiyim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 2363 günü ödeyin. Ancak geri kalanı nasıl tamamlayacaksınız ? Muhtemelen mavi kartlı olduğunuz tarihe kadar olan kısmı borçlanıyorsunuz ? Sonradan borçlanma hem bağkurdan olacak hem de hangi dönemi borçlanacaksınız o önemli. Bunları göz önünde bulundurarak hareket etmenizi öneririm.

 62. Azem

  Merhaba Ömer Bey , benim sorum şu olucaktı.
  Ben Almanyada yaşiyorum ve halan çalişiyorum Tr. borçlanarak emekliliğimi yatırdim (2018)
  Şimdi birkaç duyum aldim , güya bir Avukat araciliğiyla Ssk yi mahkemeye verip Yurtdişinda çalıştığın zamanda Tr.de emeklilik maaşını başlatma şansımız varmış. Sebep olarakta Tr.deki emekliler hala çalışabiliyor olmasıymış.
  Bunların aslı olabilirmi ? Bilgilendirirseniz sevinirim , Teşekkürler
  Sagilarimla Azem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde çalışma hakkınız yok. Ancak mahkeme ne yönde karar verir bilemiyorum. Ben bu şekilde sonuçlanan bir dava ile karşılaşmadım hiç.

   1. Azem

    Teşekkür ederim

 63. Ramazan

  Merhabalar ben Ramazan
  Öncelikle sizlere soru sorma imkani verdiginiz icin cok tesekürler.Yurtdisi borclanmaya 2018 yilinda basvurdum.Borclanma cetvelini 2018 icin aldim,yalniz daha sonra yeni Genelge cikti.Simdi ben eski genelgeye göre borclanmami yaptim.Bana verilen süre icinde 3ay yatirmam istendi.Yatirmadim daha yatiracagim, yurtdisinda calisiyorum daha. Sonra Talep dilekcesini vermeyi düsünüyorum.
  Sorum su ,acaba vazgecme durumum varmi eski genelgeye göre aylik gelince?Cünlü basvuru zamaninda eski genelge uygulanmakta idi.

  Birde meblayi yatirinca 2019 subat ayinda , ileride bir tarihte versem Emeklilik Talep dilekcesini hesaplanmada bir ayricalik olurmu ?Yani 2019 yilinda ayliga baglanmam veya ileri senelerde ayliga baglanmam hususunda.
  Tesekkür ederim iyi calismalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sorunuzu tam olarak anlayamadım? Borçlanma tutarını 3 ay içinde ödemeniz gerekir. Eğer ödeme yapmazsanız talep bozulur. Daha sonra borçlanmak için yeniden talepte bulunmanız gerekir. Yeniden talepte bulunduğunuzda ise hesaplama yeni tarife üzerinden yapılır. Emeklilik ile ilgili soruyu anlamadım ama

   1. Ramazan

    Ömer kardesim anlatamadim kendimi ödeme cetveli elimde odicem 3 ay gecmeden subat 2019 da son tarihi.
    2018 kasim da borclanma yaptim. Daha odemedim. Sonra uzerine genelge cikti.
    Sorum suydu eski genelgeye göre borclanmadan vazgecilebiliniyordu. Acaba bende bundan faydalabilirmiyim emekli ayligi az gelirse.
    Birde parayi odeyip ileri tarihte emekli olmak istiyorum. Cunku calismaktayim yurtdisinda daha. 01.03. 2019 da emekli olabiliyorum.
    Acaba emeklilik hesaplamasinda bi degisiklik olurmu dezavantaj gibi.
    Ileri tarihte emekli ayligi talep dilekcesini verince.

    1. Ömer Meriç

     Şimdi anladım :). Kusura bakmayın lütfen. Aylıktan vazgeçme hakkı var mı bilmiyorum gerçekten. Bunu sormam gerek. Borçlanma tutarlarını ödeyip ileri tarihte emekli olabilirsiniz. Hesaplamada bir değişiklik olmaz.

     1. Ferit

      Yurt disinda yasi dolmus fakat adina isyeri kayitli olan biri emekli olabilirmi.

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Adına yurtdışında uzun vade yani emeklilik primi yatıyorsa kanunen olamaz.

 64. Sultan

  Merhaba ben 31aralik 2018yurzdisi evhanimi olarak emekli başvurusu yaptım bana 3200 günden hesaplama cıkatmışlar ben ise 5200günden istemişdim bunu düzeltme imkanımız varmı aceba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden böyle bir şey yapıldı ki? Tabi ki düzeltilebilir. Başvuru yaptığınız SGK ile iletişime geçmeniz gerekir.

 65. Aydin

  Merhaba omer Bey iletisime gecebilecegim telf numarasi varmi?yurtdisi Emeklilik
  Ilgili yazmak baya uzun olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Aydın BEY.
   Telefon ile danışma hizmwetimiz yok maalesef. Buradan sorabilirsiniz.

   1. Aydın

    Merhaba Ömer bey. Sgk giriş trh. 1989. Çalışma gün sayısı 234. 2009 kadar askerlik Türkiye yaptım.2010 Hollanda ya yerleştim.burda çalışma süresi 5 yıl. Yüzde 80/100/ malülen emekli oldum. Türkiye’de nasıl emekli. Olabilirim.teşekürler iyi calışmalar.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. Ülkeniz ile TR arasındaki ikili sözleşmeye göre Hollanda’dan malulen emekli olanların 65 yaşını tamamlamadan Türkiye’den emekli olma hakları yok diye biliyorum. Yine de teyidi için SGK ile görüşmenizi öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.