Yurtdışı Emeklilik Hesaplama Tablosu**Güncel** 2022

Yurtdışı emeklilik hesaplama tablosu. Yurtdışı emeklilik şartları ve yurtdışı borçlanma için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek tutarlar brüt asgari ücrete göre hesaplanmakta. Borçlanma için ödenecek tutar talep tarihinde geçerli olan borçlanma tutarları esas alınarak yapılmakta. Bildiğiniz gibi 2019 yılında borçlanma ile emeklilik işlemlerinde çok önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklik ile yurtdışı borçlanma tutarları yükseltildi ve emeklilik biraz daha zorlaştırıldı diyebiliriz.

Yurtdışı emeklilik hesaplama tablosu. Yurtdışı emeklilik şartları ve yurtdışı borçlanma için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek tutarlar brüt asgari ücrete göre hesaplanmakta. Borçlanma için ödenecek tutar talep tarihinde geçerli olan borçlanma tutarları esas alınarak yapılmakta. Bildiğiniz gibi 2019 yılında borçlanma ile emeklilik işlemlerinde çok önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklik ile yurtdışı borçlanma tutarları yükseltildi ve emeklilik biraz daha zorlaştırıldı diyebiliriz.

Ama merak etmeyin biz size yazımızın devamında hem nasıl erken emekli olabileceğiniz hem de borçlanma yaparak nasıl yüksek emekli maaşı alabileceğiniz hakkında tüyolar vereceğiz. Kafanıza takılan tüm sorularınızı, emeklilik şartlarınızı ve yurt dışı emeklilik günlük kaç para gibi yurtdışı borçlanma emeklilik hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Yazımızın devamında şartlar, başvuruda izlenecek yol, emeklilik günlük kaç lira, yurtdışı borçlanması yapanlar ne kadar maaş alır gibi sorularınızın da cevabını bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik şartları nelerdir?

Bu kapsamda yurtdışında çalışanların Türkiye’de emekli olması, emeklilik başvurusu yapabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Yurtdışı borçlanma şartları aşağıdaki gibidir;

 • Türk vatandaşı olmak. Türk vatandaşlığından çıktıysanız Türk vatandaşlığında geçen çalışma sürelerini ve ev hanımlığı sürelerini borçlanabilirsiniz. Mavi kartlılar için de aynı durum geçerli.
 • Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde ikamet ediyor ya da çalışıyor olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na yurtdışı emeklilik borçlanması başvurusu için istenen belgeler ve yurtdışı emeklilik başvuru formu ile başvurmanız gerekiyor.
 • 2019 yılında yapılan son güncelleme ile artık Türkiye’de son çalışmaya bakılmadan sadece bağkur kapsamında borçlanma yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Öncesinde başvuru yapanlar ve ödeyenler için haklar saklı kalacaktır.

Türkiye’de ya da bulunduğunuz ülkedeki sigorta başlangıç tarihinize göre Türkiye’de Sgk yurtdışı emeklilikte size gerekli olan prim gün sayısı ve yaş şartını hesaplamak ve için hemen yurtdışı emeklilik yaş tablosu başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı ev hanımı emeklilik şartları 2022

Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış anlaşmalı ülkelerde resmi olarak ikamet eden ya da çalışan kadınlar ikamet ya da çalışma sürelerini Türkiye’de borçlanarak emeklilik hakkı elde edebilmekte. Emeklilik şartları Türkiye ya da yabancı ülkedeki ilk prim ödeme tarihine göre ve yurtdışı emeklilik hesaplama tablosuna göre hesap edilir ve farklılık gösterir. Eğer borçlanma yapmayı düşünüyorsanız yurtdışından emeklilik şartlarınızı öğrenmek için bize hem Türkiye’de hem de bulunduğunuz ülkede ilk prim ödeme tarihlerinizi, toplam hizmet sürenizi ve doğum tarihinizi yorum kısmından yazın sizin için hesaplama yapalım.

Yurtdışı emeklilik tablosu erkek

Eğer Türkiye’de hiç çalışmanız yoksa;

 • Borçlanma ile başlangıç tarihiniz 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasına çekilirse bağkurdan 5400 gün 62 yaş ile ya da 9000 gün 60 yaş ile emekli olabilirsiniz.
 • Borçlanma yaptığınızda başlangıç tarihiniz 01.05.2008 tarihi ve ya sonrası olursa 60 yaş 9000 gün ya da 63 yaş 5400 günle emekli olabilirsiniz.
 • Borçlanma ile birlikte giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önceye çekilirse bu durumda giriş ne kadar eskiye giderse o kadar erken emekli olabilirsiniz. Bu kapsamda yaşı ve şartları hesaplamak zordur. Bilgilerinizi yorum bölümünden iletebilirseniz sizin için hesaplama yapabilirim.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün 2022

Sgk emeklilik yurtdışı borçlanma yaparak Türkiye’de ssk kapsamında 3600 günden emekli olabilirsiniz.  Yurtdışı borçlanma 3600 gün emeklilik hakkı kapsamında hem daha az prim ödemiş olursunuz hem de alınacak emekli maaşı yüksek olur. 3600 günden emeklilik için Türkiye’de 08.09.1999 tarihinden önce ssk kapsamında ya da başka bir sigorta kolu kapsamında giriş olması gerekiyor. Ayrıca yine 3600 günün ssk kapsamında tamamlanması gerekiyor.

Bu kapsamda emekli olunacak yaş ise 3600 günün ve 15 yılın tamamlandığı tarihe göre farklılık göstermekte. 3600 günü ve 15 yılı tamamladığınız tarihe göre emeklilik tablosundan yaş şartınıza göz atmak ve alacağınız ortalama emekli maaşını hesaplamak için 3600 günden emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk yurtdışı borçlanma başvurusu nasıl yapılır ?

Yurtdışı sgk borçlanma başvurunuzu Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Ssk borçlanması için başvurunuzu Türkiye’de kaydınız varsa kaydınızın bağlı olduğu SGK’ya, yoksa herhangi bir SGK’ya yapabilirsiniz.

Ssk yurtdışı emeklilik başvurusu için istenen başlıca belgeler ise şunlardır;

 • Yurtdışı emeklilik borçlanması başvuru formu. ( indir).
 • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi ( indir).
 • Ev hanımı sürelerini borçlanacaksanız belediye ya da benzeri resmi kurumdan aldığınız ikametgah belgesi,
 • Çalışma süreleri ve işsizlik maaşı süreleri için onaylı hizmet belgesi,
 • Kimlik fotokopiniz.
 • Başvuru için avukatlara, danışmanlara para vermenize gerek yok. Başvuruyu nasıl yapacağınızı biz adım adım ve ücretsiz olarak anlattık. Başvuru işlemi ve Başvuruda istenen tüm belgeler, gerekli evraklar için hemen  yurtdışı borçlanma başvuru formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma günlük ne kadar 2022

Gelelim Sgk yurtdışı borçlanması günlük ne kadar sorusunun cevabına.  Yurtdışı emeklilik günlük borçlanma miktarı asgari ücrete göre hesaplandığından her yıl 01 Ocak’tan itibaren artar ve 31 Aralık tarihine kadar geçerli tutarlar üzerinden borçlanma yapılır.  Brüt asgari ücret üzerinden yapılan yurtdışı emeklilik hesaplamasına göre tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır.

 • 01 Ocak 2022-30.06.2022 tarihleri arasında en düşük borçlanma tutarları ise 75,06 TL olacaktır.
 • 01.07.2022-31.12.2022 tarihleri arasında talepte bulunanlar için ise yeni asgari ücrete göre borçlanma tutarı günlük en düşük 97,07 TL olmuştur.

Yurtdışı çalışma sgk borçlanması ödeme süresi nedir?

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tebligat gönderilir. Gelen tebligatta borç döküm cetveli yer alır. Bu tebliğ alındıktan sonra çıkarılan borcun en geç 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanma tutarı taksitle ödenir mi?

Borçlanma tutarının tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmediğinde işlem iptal edilmekte ve yeniden başvuru yapıldığında başvuru tarihindeki hükümler üzerinden hesaplama ve işlemler yapılmaktadır. Yurtdışı borçlanmanın taksitle ödenmesi mümkün değildir. Borçlanma için kredi de verilmemektedir. Kendi imkanlarınız ile belirtilen tarihe kadar başvuruyu yapmanız gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanma takip nasıl yapılır?

Takip edebileceğiniz online bir uygulama bulunmuyor. Ancak e devlet sisteminden Aylık bilgisi seçeneğinden emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da borçlanma ile başvuru yaptığınız sürelerin ödeme sağladıktan sonra SGK hizmet cetvelinize aktarılıp aktarılmadığı konusunda sorgulama yapabilirsiniz. Evrak başvurunuzun son durumunu SGK evrak takip sisteminden izleyebilirsiniz. SGK evrak sorgulamasını T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan yapabilirsiniz ⇒ yurtdışı borçlanma SGK evrak takibi.

Sgk emeklilik sorgulama yurtdışı nasıl yapılır ?

Eğer evrak takibi yapmak istiyorsanız yukarıda verilen bağlantıdan evrağınızı takip edebilirsiniz. Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek, ne kadar ve ne zaman alabileceğiniz hakkında bilgi edinmek için ise E-devletten sorgulama yapabilirsiniz. E devlette Sosyal Güvenlik Kurumu kısmında;

 • 4b aylık bilgisi bölümünden bağkur emekli maaşı sorgulaması,
 • 4a aylık bilgisi kısmında ise SSK emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.

Yurtdışı emekli maaşı ne kadar 2022

Aslında yurtdışı borçlanma emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabı herkes için aynı değildir ve herkes için tek bir emekli maaşı yoktur. Yurtdışı borçlanma ile alabileceğiniz emekli maaşı birçok kritere göre farklılık gösterebilir. Bunlar hizmet borçlanması yapacağınız süreler, Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların geçtiği süreler, borçlanma tutarının tabandan mı ya da yüksekten mi yapmanıza göre farklılık gösterebilmekte.  Taban tutarlardan borçlanma yapmanız ve Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların da asgariden ödenmiş olması koşulu ile yurtdışı borçlanma yapmanız halinde alabileceğiniz ortalama 2022 emekli maaşları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Eğer hizmetlerinizin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından önce ise ortalama 3500-4000 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce bir kısmı da 2000-2008 arası ise ortalama 3500 TL
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce, bir kısmı 2000-2008 arası ve bir kısmı da 2008 sonrası ise en düşük 3500 TL olacaktır. 
 • Hizmetlerin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından sonra ise yine son düzenleme ile en düşük 2500 lira olacaktır. 

5400 günden emeklilik maaşı yurtdışı 2022

Bildiğiniz üzere artık Türkiye’de çalışma olsa da olmasa da son ödenen sigorta koluna bakılmadan borçlanma işlemi artık bağkur yani 4/b kapsamında yapılmaktadır. 2019 Ağustos ayından önce borçlanma başvurusu yaparak ödeyenler için bu geçerli değildir. Ancak sonrasında başvurduysanız ve toplam hizmet içerisinde bağkur fazla olacaksa bağkurdan 5400 günden kısmi aylık, 9000 günden ise normal emeklilik hakkı elde edersiniz.

 • Bağkur yurtdışı emeklilik hesaplamasına göre 5400 gün borçlanma yaparak emekli olacaklara 2022 yılında bağlanacak en düşük maaş 3500 TL,
 • Yurtdışı emeklilik tablosuna göre 9000 gün borçlanma yapacaklara ise yine en düşük 3500 TL maaş bağlanacaktır.
 • Belirtilen bu bağkur emeklilik yurtdışı maaşları borçlanma işlemlerini asgariden yani tabandan yapanlar için geçerlidir.

Yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler hangileridir ?

Yurtdışı borçlanması konusunda Sgk anlaşmalı ülkeler tablosu aşağıdaki gibidir. Uzun vade-Evet olan ülkeler borçlanma hakkınızın olduğu ülkelerdir.

yurtdışı borçlanma anlaşmalı ülkeler

Yurtdışı borçlanması için kredi veren bankalar 2022

Yurtdışı borçlanması banka kredisi ile de ödenebilmektedir. Yurt dışı hizmet borçlanması sebebi ile kredi tahsis eden yurtdışı borçlanma anlaşmalı bankalar dönem dönem farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda bağlanan emekli aylığının kredi borcuna bağlanması suretiyle bankalar kredi tahsis edebilmekte. Fakat anlaşmalı bankaları belirtmek zor. Çünkü bu sürekli değişmekte. Siz bunu kendiniz internetten araştırarak ya da bankalar ile görüşmek suretiyle konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik son haberler 2022

Güncel olarak emeklilik şartları, borçlanma tutarları ve alınacak ortalama emekli maaşı yukarıdaki gibidir. Borçlanma hakkındaki son dakika gelişmeleri ve haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik yeni genelge 2022

Bildiğiniz gibi yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye’de emekli olanların bulundukları ülkede sigortalı çalışmaları yasak. Çalışmaları ve bunun tespiti durumunda Türkiye’de bağlanan emekli maaşları kesilmekte. Ancak yurtdışı emeklilik çalışma izni ile ilgili Kanuni düzenleme yapıldı ve emekliye yurtdışı çalışma izni çıktı .

Artık anlaşmalı ülkelerde minijob yani küçük iş olarak nitelendirilen kısa süreli işlerde çalışanların Türkiye’deki aylıkları kesilmeyecek. Kanun resmi gazetede yayımlandı. Sgk minijob genelgesinden sonra uygulama hükümleri de netleşti olacak.  Sayfamızdan yurtdışı emeklilik minijob 2022 son durum ve gelişmelerden haberdar olmak için sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik minijob 2022

Son yapılan düzenlemelerle yurtdışı borçlanması ile Türkiye’de emekli olanlar artık yurtdışında anlaşmalı ülkelerde minnijob yani kısa süreli işlerde çalışabilmekte. Özellikle Almanya ve diğer ülkeleri de kapsayan bu yeni düzenleme ile birlikte Türkiye’de borçlanma ile aylık bağlanmış olanlar artık bulundukları ülkede minijob yapsalar bile maaşları kesilmeyecek.

Hem yurtdışı hem Türkiye’de emeklilik aynı anda mümkün mü?

Sosyal Güvenlik sözleşmeli ülkeler ile ikili anlaşmalar gereği bu mümkün. Bulunduğu ülke mevzuatına göre yaşlılık aylığı için gerekli şartları sağlayarak kendilerine aylık bağlanan kişiler Türkiye’den de emekli olabilir. Ancak malulen ya da erken emekli olanlar için durum farklıdır. Bunlar bazı istisnalar dışında normal aylığa dönene kadar Türkiye’den emekli olma hakkına sahip değillerdir.

3.5/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Yurtdışı Emeklilik Hesaplama Tablosu**Güncel** 2022” üzerine 374 yorum
 1. Merhabalar Ömer bey
  Ben 1976 doğumluyum, almanyada 23.09.1991 sigorta girişliyim
  Türkiyeye döndüm ama oradaki haklarımı öldürmedim senede bir gidiyorum 2016 itibarıyla SSK girişim mevcut 2 senedir de bağkurluyum emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Türkiye’de sskdan devam ederseniz 53 yaş 5600 günle emekli olursunuz. Bağkurdan devam ederseniz 9000 gün ( yaş şartı net hesaplanmalı ya da 5400 gün 58 yaşla emekli olursunuz. Almanya’daki çalışma sürelerinizi Türkiye’de borçlanabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Merhaba Ömer bey

  20.06.1964 doğumluyum.
  Türkiye’den 01.02.1984 -30.11.1984 tarihine kadar toplam 181 işgünü sosyal sigortalar kurumunda çalışmışlığım var.
  1987 yılın,dan bu güne kadar,da Almanya’da çalışmaktay,dım.
  2019 da Almanya sigorta kurumuna malulen emeklilik için başvuruda bulundum. Uzun uğraşlar sonucu malulen emekli olmaya hak kazandım. Henüz kağıtlarım gelmedi ve maaşım bağlanmadı.
  Bu bilgiler doğrultusunda Siz,den öğrenmek istediğim.

  – 3600 gün üzerinden emekli olabilirmiyim. Şayet olabilirsem 181 gün eksikmi borçlanacağım.
  – Diger şartlara göre 5225-181= 5044 (SGK bilgilerine göre) günü borçlanarak mı emekli olabilirim.
  Sizin tavsiyeniz nedir. ?

  Almanya’da ki malulen emeklilik icin başvuru neticesi:
  Psikolojik,İsitme kaybı Vs. vs
  Ayrıca Süresiz % 50 sakatlık kartım mevcut.

  Cevaplarsaniz cok memnun olurum.
  Göstermiş olduğunuz özveriden dolayı Size çok çok teşekkür eder;
  başarılarınızın devamını dilerim.
  Saygılarımla

  Ercan Özkan

  Cevapla
  • Merhaba.
   Türkiye’de 3600 günden emekli olamazsınız. Çünkü borçlanmayı SSK’dan yapamazsınız. Bağkurdan toplamda en az 5400 güne tamamlamanız gerekir. Ülkeler arası sözleşme gereği malulen emekli maaşı bağlanma durumlarında Türkiye’de belli şartlarda aylık bağlanıyor. Bunları ben tam olarak bilmiyorum. Türkiye’de bağlı olduğunuz SGK yurtdışı servisinden bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 3. iyi çalışmalar kolay gelsin 2019 nisan ayından günümüze birleşik arap emirliklerinde çalışıyorum yurtdışı borçlanması 2 seneye yakın yapmak istiyorum amacım yurtdışında çalıştıgımı kanıtlamak aşçı olarak eğer ödeme yaptiktan sonra sgk hizmet dökümünde gözüküyormu bu yada ne olarak gözüküyor meslek kodu olarak ne oluyor bilgi alabilirmiyim teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Yurtdışı SGK hizmet borçlanması olarak borçlandığınız günler hizmet dökümünüzde yer alır. Meslek kodu falan görünmez borçlanmalarda.

   Cevapla
 4. Merhabalar, ben Alper 07.06.1970 doğumluyum, SSK başlangıç tarihim 1988,Türkiyede SSK da kayıtlı olan gün sayım e devlette görünen 3506 gün, 1995 ten beri yurt dışında Rusya da ikamet etmekteyim, yurt dışı borçlanması yaparak emekli olmak istiyorum. Müracatımı yaptım, fakat bana gelen tebligatta beni 5087 işgünü borçlandırıyorlar. Konsolosluk’tan almış olduğum evrağı yurt dışı borçlanması yapabilmek için bu evrağıda içeriğe verdikten sonra benden pasaportları alıp yurt dışı giriş çıkışların sadece bir bölümünü 2007 sonrasını hesaplatıp beni borçlandırmışlar, 97 TL’den. Bu borçlandırmayı yaparken yurt içindeki günler nasıl hesaplanıyor. Bu 5087 günü nasıl hesaplıyorlar. Bilgi verebilirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba Alper BEY. Normal şartlarda sadece 94 gün daha borçlanmanız durumunda SSK’dan 3600 gün ve 60 yaşla emekli olursunuz. Ancak 1260 günden fazla borçlanmanız durumunda emeklilik şartlarınız bağkura geçer. Bu durumda bağkurda en az 5400 gün tamamlama şartı ile 58 yaşında emekli olursunuz. Borçlanmayı neye göre hesapladılar bilmiyorum ama şartlarınız bu şekilde.

   Cevapla
 5. Merhaba. İsviçrede yaşamaktayım. 1976 dogumluyum 1999 yılında Türkiye de sigorta girişim var 3700 gün primim mevcut . Merak ettiğim konu 10 yıl sonrasi Türkiye ye kesin dönüş yapmak istiyorum. Buradaki primlerimi Türkiye ye transfer etmek istiyorum . Primler Türkiye de asgari ücret üzerinden mi yoksa buradaki kazancım üzerinden mi hesap ediliyor. Maaş ödenen prime göremi hesap ediliyor. En az ve en çok ne kadar alabilirim. Ayrıca buradaki aktarılan primlerden kalan para bana iade ediliyormu. Şimdiden teşekkür ediyorum

  Cevapla
  • Merhaba. Türkiye’de emekli olduktan sonra prim transferi yaparsanız Türkiye primlerde bir kesinti yapmaz. Emekli olmadan önce yaparsanız normal emeklilik için gereken gün kadar borçlanma yaparlar. Şu anda günlük 97 TL. Bu nedenle Türkiye’den emekli olduktan sonra prim transferi yapmanızı öneririm.

   Cevapla
 6. Ömer bey selamlar, ben Oktay, halen yurt dışında yaşayan bir bay olarak 01.05.1973 doğumlu, 06.06.1990 sigorta başlangıcı, 1993-1994 askerlik, 1994 yurt dışına çıkış, 1995 sonrası yurt dışında sigortalı çalışanım.
  Bundan beş, altı sene önce uzun vade borçlanması 5540 gün borçlanmamı yatırıp beklemeye geçtim.
  E devlet sorgulamada 4A, Yurtdışı hizmet borçlanması 5011 gün, uzun vadede gün sayısı 5540 gün yazıyor.
  5540(5525) prim gün sayısı tam ödendi, borç sıfır yazıyor.
  Emeklilik yaşı 52 yazıyor. Yani 5540 günü ödemiş biri olarak emekliliğimi bekliyorum.

  Ödenen primlerin dağılımı
  2010 = 199 gün
  2000 -2009 kadar her sene = 360 gün

  1997 – 1999 her sene = 360 gün

  1996 = 132 gün

  1992 = 271 gün

  1991 = 190 gün

  1990 = 68 gün prim günleri ödenmiş olarak beklemekteyim.

  52 yaşında emekli 5540 günden emekli olacağıma göre bugün ki hesap ile ne kadar maaş alabilirim ?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 7. Merhaba Ömer bey,1966 dogumluyum,1980“den beri Almanyada yasiyorum.Suan malulen emekliyim.Verdiginiz cevaplarda bir sey dikkatimi cekti,malulen emekli birisi yurtdisi borclanmayla emekli olursa Türkiyede emekli ayligi belli sartlarda emekli ayligi alabilir benim sorum bu sartlar nelerdir.2 sorum esim 1965 dogumlu 1979 dan beri Almanyada ve 3 cocugumuz var.Esim (hanimim) hangi sartlarda yurtdisi borclanmayla emekli olabilir.
  Simdiden cevabiniz icin tesekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Bu şartlar giriş tarihinize, sigorta kapsamınıza ve yaşınıza göre farklılık gösterir. Bunu Türkiye’ye geldiğinizde SGK’dan net olarak öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 8. İyi günler Ömer bey
  1977 doğum tarihi sigorta başlangıç tarihi 1990 yaklaşık 650 gün ödenmiş prim var 93 yurt dışına çıktım halen daha yurtdisindayim emeklilik için ne yapmalıyım iyi çalışmalar dilerim

  Cevapla
  • Merhaba. Yurtdışı borçlanma ile Türkiye’den emeklilik için toplam gün sayınızın en az 5400 gün olması gerekiyor. Kalan eksik günleri bağkurdan boçrlanabilirsiniz. 5400 gün ve 58 yaşla emekli olursunuz.

   Cevapla
 9. İyi günler Ömer bey,
  1974 almanya doğumluyum.
  1990 sigorta başlangıç (16 yaş)
  2005 Mavikart aldım
  2016 türkiyeye taşındım ve işe başladım (4A) ve halen çalışmaktayım.
  Nasıl ve nezaman emekli olabilirim?
  Teşekkür ederim.
  İyi günler.

  Cevapla
    • 25.04.1992 tarihi Türkiye’de ilk sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilir. Bunun için borçlanma yapmanız gerekiyor. Türk vatandaşlığından çıktığınız tarihe kadar olan kısmı borçlanabilirsiniz.

     Cevapla
     • Hızlı cevaplarınız için ayrı teşekkür etmek istiyorum.
      12/2016 tarihinden itibaren türkiyede çalışmaktayım ve 4a kapsamında sigortalıyım.
      2000 gün ödenmiş primim var.
      Kaç gün prim borçlanmam gerekiyor ve kaç yaşında emekli olurum?

     • Rica ederim. 53 yaş ve 5600 gün ile SSK’dan emekli olursunuz. 3600 güne daha ihtiyacınız olacak.

 10. Merhaba. 03.12.1983 doğumluyum. 4A sigortalılık başlangıç tarihim 07.06.2005. Bitiş tarihi 03.07.2018 (evlilik sebebi ile). Toplam çalışılan gün sayısı ; 4.237 Ben 10.08.2018 tarihinden beri fransada yaşıyorum. Henüz çalışmaya başlamadım. 2020 yılında doğum yaptım. Ve henüz 720 gün doğum borçlanması yapmadım. Doğum borçlanması ödedikten sonra yurt dışı borclanmasi yaparsam eğer bağkurdan kaç gün prim ve toplam ne kadar öderim ? Verdiğim bilgilere göre emeklilik sartlarim nelerdir ? Ssk dan emekli olma şansım hiç mi yok ? Sizin bir oneriniz var mi ? Benim kafam çok karıştı. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Ve son bir soru ; doğum borçlanmasını asgari linkten mi yoksa yüksek limitten mi ödemeli ? Yüksek odenmesi bagkur emeklilik maasina bir etkisi var mi ?

   Cevapla
   • 200 küsür gün borçlanacaksınız zaten. Son çalışma SSK olduğu için borçlanma ssk kapsamında olacak. Taban ya da tavan için bir şey pek değişmez. Ben olsam tabandan yatırırım.

    Cevapla
  • Merhaba Gülşah HANIM. Size tek bir tavsiyem olacak. Hiç diğer seçeneklere girmeyin. 4500 güne tamamlayın doğum borçlanması ile. 58 yaşında SSK’dan emekli olursunuz.

   Cevapla
   • Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Bu şartlarda kendimi emekli etmek imkansız gibi. 2.735 euro doğum +21.591 euro isteğe bağlı gün toplamda 24.326 Euro ya emekli olacağımı görünce şok oldum. Hemde bagkurdan sadece 3.500 TL maaş için. Umarım dediğiniz gibi 4.500 gün den emekli olma şansını yakalarım. Maaşı hakkında bilgim yok ama bunada şükür diyorum. Çok sağolun. İyi çalışmalar dilerim.

    Cevapla
   • 4.500 gün ile Ssk’dan emekliligin şartı 25 yıl sigortalılık yazıyor internette. Ben 25 yıl çalışmadım ama ömer bey. Bu benim için de gercerli midir ? Bu şekilde emekli olabilir miyim ?

    Cevapla
 11. Merhaba Meriç bey ben Hüseyin
  Sigorta başlangıç 1992 Türkiye
  94-96 arası iki yıl memurluk yaptim
  1997 Almanya’da ise basladim
  2005 yılından beri Almanya vatandaşıyım
  Güncel olarak Almanya’da çalışıyorum
  Nasıl borclanabilirim?
  Alman vatandaşlığı süresini de borçlanabilir mıyım
  Almanya’da tam işçi çalışarak Türkiye’den emekli olabilir miyim, emekli maaşı alabilir miyim?
  Nen yüksek maaş ne olur
  Selamlar

  Cevapla
  • Merhaba. Türk vatandaşlığından çıktıysanız Türk vatandaşlığından çıktığınız tarihe kadar olan çalışma sürelerini borçlanabilirsiniz. Türkiye’de 5400 gün ve 58 yaş şartı ile emekli olursunuz.

   Cevapla
 12. Merhabalar,
  Ben 24-07-65 dogumluyum. Ilk ise Istanbulda SGK sigortalı olarak başladım. 1982 Temmuzdan 1985 Eylule kadar. 1987 de ingliz esimle evlendim. Ingilterede 1987 den şimdiye kadar hala full time calisiyorum. Eğer borcumu edersem Ingilterede minijob dedikleri bir iste calisabilirmisim,. Bunun ne kadar olduğu bellimi? Benim borcum ne kadar olabilir?
  Çok teskkurler ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Minijob genelgesi İngiltere’yi de kapsıyor mu bundan emin değilim açıkçası. Türkiye’de emekli olabilmeniz için toplamda 5400 prim gün şartını sağlamanız gerekmektedir. Şu anda günlük borçlanma tutarı 97 TL.

   Cevapla
  • Merhaba Meriç bey ben Hüseyin
   Sigorta başlangıç 1992 Türkiye
   94-96 arası iki yıl memurluk yaptim
   1997 Almanya’da ise basladim
   2005 yılından beri Almanya vatandaşıyım
   Güncel olarak Almanya’da çalışıyorum
   Nasıl borclanabilirim?
   Alman vatandaşlığı süresini de borçlanabilir mıyım
   Almanya’da tam işçi çalışarak Türkiye’den emekli olabilir miyim, emekli maaşı alabilir miyim?
   Nen yüksek maaş ne olur
   Selamlar

   Cevapla
 13. ÖMER bey merhaba
  Ben 1974 den beri Fransa ikamet ediyorum.
  İlk sigortalı başlama tarihi 01/07/1989 dogum tarihim 25/05/1972 fakat 1989 da 17 yaşındaydım, yurtdışı çalışanı olarak emeklilik primini borçlanarak
  17 yaşında mı yoksa 18 yaşından itibaren mi sayılıyor ?
  EYT den faydalanabilirmiyim ?
  Eşim 27/09/1971 doğumlu Fransa’ya 06/ 1991 de yerleşti ev hanımı olarak daha sonra 2 yıl kendi iş sahibi olarak çalıştı EYT faydalabilirmi ?

  Biliyorsunuzdur 31/07/2019 SGK nın getirmiş oldugu kanun değişikliğinden artık maalesef yararlanamıyor peki EYT SGK nın eski 4/A emekliligi gibi mi yürürlüğü tekrar girecek yoksa farklı bir emeklilik sistemi mi ?

  Ikimizde TÜRKIYE’de EYT’den emekli olabilmemiz için yaş şartı var mıdır.

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  Cevapla
  • Merhaba.
   1- 18 yaşından sonraki sigortalılık sürelerinizi borçlanabilirsiniz. Öncesini borçlanamazsınız. Borçlanma bağkurdan yapılır ve en az 5400 gün borçlanmanız gerekir. EYT konusunda bir netlik yok.
   2-Eşiniz için de EYT hakkında bir yorum yapamam. EYT için normalde TR’de 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde giriş gerekir. Yurtdışında çalışanlar bundan yararlanabilir mi bilmiyorum açıkçası.

   Bu sorularınızın cevabını EYT çıkınca net olarak verebilirim.

   Cevapla
 14. Ömer bey merhabalar size bir sorum olacak 10 yaşlarından 55 yaşına kadar Almanya’da bekar olarak yaşamış olan abim 2016 da emekli olamadan vefat etti ve bu zamana kadar ödemiş olduğu primleri aile bireyleri olarak almak istiyoruz böyle bir ihtimal varmı varsa direk net nereye başvurmamız gerekiyor bulunduğum bölgedeki ssk müdürlüğüne gidip sorduğumuzda bilgi sahibi değiller bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var. Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Bunu Almanya emekli kasasına sormanız gerekir. Ama Kanuni varisi yoksa sanmıyorum ödenen primlerim iade olacağını. Kendiniz Almanya konsolosluğundan bir mektup ile bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

   Cevapla
 15. Iyi günler

  1999-2009 yili arasi 4/a üzerinden 3600 gün ( günlük asgari borclanma ) yurtdisi borclanmam var.
  Buna göre 60 yasinda ne kadar emekli alabilirim?

  Cevapla
 16. Selamlar, Ben 22.06.1956 doğumluyum.Türkiye’de ilk olarak ssk da 1976 yılında işe başladım.700gün SSK lı olarak çalıştım.Daha sonra öğretmen olarak emekli sandığında 533 gün çalışmışlığım var.1981 yılı Nisan ayında Almanya’da öğretmen olarak 2019 yılına kadar çalıştım.Almanya’da emekli oldum.Türkiye’de emekli 2019 ağustos sonrası emekli olmak istedim,ama çok para istendi.O yüzden Türkiye’de çalıştığım 1235 gün karşılığı kısmi emeklilik alıyorum. Hala tam emekli olabilir miyim?Kaç gün için ödeme yapmalıyım? Tam maaşım ne kadar olabilir?Bilgilendirirseniz sevinirim.Selamlar.

  Cevapla
 17. Merhaba omer bey ben yort dişı borçlanma yapmak istiyorum 1991 den bu yana yaparsam. Ssk dan. Kaç para òdemem gerek ve kaç para maaş alirim .teşekùr ederim…bu arada 1970 doģumluyum

  Cevapla
 18. Ömer bey değerli yorumlarınız için teşekkürler,
  1989 sigorta girişim var ama üniversite geç bitti. Türkiye içinde, 2000 öncesi 123 günüm; 2000-2008 ekim arası 573 günüm ve 2008 sonrası 2.447 günüm var. toplamda 3.143 gün yapıyor. Bunun yanında, bugün itibariyle, 2000-2008 arası 450 yurtdışı çalışmam ve 2008 sonrası 1977 günüm var ve şu anda devam ediyor, bunlarda 2.427 gün yapıyor. 51 yaş ve 5.450 günü bu şekilde yakalıyorum. borçlanmalarımı 75 tl üzerinden değil de, yaklaşık 10 usd=170 tl olarak yapsam, emekli maaşım nasıl olurdu? Borçlanmanın çoğunun 2008 sonrası olduğunu düşünerek, 75 TL ile 170 TL arasındaki ilişkiyi yakalamaya çalışıyorum.
  uzun bir soru oldu kusura bakmayın ama internette örnek yada yorum bulamıyorum.
  iyi çalışmalar,

  Cevapla
  • Merhabalar. Teşekkür ederim, iyi bayramlar:).
   Borçlanmayı yüksekten yapmak tabi ki yüksek ortalama kazanç ve beraberinde yüksek emekli maaşı getirir. Ancak şu an güncel borçlanma tutarı zaten 97 TL oldu. Bunu bilmenizi isterim. Borçlanmayı bağkurdan yapabiliyorsunuz artık SSK’dan yapma hakkınız bulunmuyor. Bundan haberiniz olsun.

   Cevapla
   • Hızlı cevabınız için teşekkürler Ömer bey. Bayramda bile ilgileniyorsunuz. Size de iyi bayramlar bu arada. 1 soru daha sorsam.
    bu borçlanmaları yapsam, ödesem ve 2-3 yıl daha yurt dışında çalıştıktan sonra, Türkiye’ye gelince firmamın Türkiye merkezinde sigortalı olarak çalışmaya devam etsem ve devamında emeklilik işlemlerini yapsam, SSK dan mı yoksa Bağkurdan mı emekli oluyorum? ya da şu kadar ay Türkiye’de çalışma zorunluluğu var mı? şimdiden teşekkürler

    Cevapla
 19. Mrb .30 9 1992. Almanya ya geldim.12.06 1994 ve 14 12 1999 tarihli iki cocugum var.2006 yilinda 3.5 dolar dan ev kadinligi surelerimi bagkur dan borclandim.2014 te turkiyede 9 gunluk calisma yaptim.ben ne zaman emekli olabilirim.

  Cevapla
  • Merhaba. Bu sorunun net cevabını borçlanma yaptığınız SGK’dan alabilirsiniz. Borçlanma ile tam olarak hangi tarihe çekildiği ve net emeklilik yaşı hesaplamasını onlar yapabilir sizin için.

   Cevapla
 20. Merhaba benim eşim 6 aydi vefat edib ve ben emeklilik maasini alamiyorum lutfen bana yardim edin.esim belçika vatandasidir

  Cevapla
 21. Ben 1994 de ögretmen olarak Turkiye de göreve basladim. Emekli sandiginda 750 gunum var .8aylik askerlik yaptim ve istifa ederek Almanya geldim. Türkiyeden nereden ve nasil emekli olurum. Ne kadar Para yatirmam gerekiyor.Tesekkurler

  Cevapla
 22. Ben 2003 yılında Almanyaya geldim ve almanyada 2006 yılında işe başladım ve 16 yıldır araliksız çalışıyorum.Türkiyede ise 1994 yılının temmuz ayında ilk ssk girişim ve sonrasında parça parça toplam 152 gün yatırılmış ssk primin var.Yurtdışı hizmetlerimi borçlanarak emeklilik başvurusu yaptığımda başvuru tarihinden geriye doğrumu hesaplama olacak yoksa ilk başlangıcımın üzerine konularak mı hesaplama yapılacak?
  Başlangıç tarihim dikkate alıniyorsa hesabıma göre yaklaşık 5600 gün yatırarak 55-56 yaşında bağkurdan emekli olabiliyormuyum?

  Cevapla
  • Merhaba. Toplamda 5400 güne tamamlamanız halinde 58 yaş şartı ile emekli olursunuz bağkurdan. Borçlanma yeni sisteme göre en yeniden en eskiye doğru yapılıyor. Siz tercih iletemiyorsunuz.

   Cevapla
 23. Iyi gunler
  29 ocak 1962 dogumlu bayanim
  4a sigorta baslangicim 1 temmuz 1984
  Turkiyede toplam 1049 gunluk hizmetim var
  Yurtdisi ikamet baslangici 12 Kasim 1989 , Avustralya
  Bir dogum var 22 Eylul 1995 . Dogum borclanmasi icin islemi baslattim

  Kac gunluk yurtdisi borclanmasi gerekiyor.
  3600 gun uzerinden ssk’dan emekli olabilmem icin bir oneriniz var mi?

  Cevapla
  • Merhaba. Kalan hizmet sürelerini ne yazık ki SSK’dan borçlanma hakkınız yok. Son çalışma SSK olsa bile. Bu 2019 yılında değişti. Toplamda 5400 güne tamamlayarak bağkurdan emekli olabilirsiniz. Bunun için de yaklaşık olarak 326 bin TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

   Cevapla
   • Hizli geri donum icin cok tesekkkurler.
    Dun bilgi veren bey, dogum borclanmasi uzerine yaklasik 1250 gunluk dis borclanma yaparsam (Talep dilekcesi 7. Soru – xxx gun opsiyonu) ondan sonra da burada 581 gun ssk’li calisirsam ssk’dan emekli olabilirsin gibi bir opsiyondan soz etti.
    Dis borclanma ile belirli bir gun odeme yaparsam sonra Turkiye’de bir sure calisirsam SSK uzerinden emekli olma diye bir opsiyon var mi?
    Oyle bir sey olursa , yurdisi borclanmasinin bir yuzdesi mi var?
    Bana neden 1250 gibi bir rakam verdi onu merak ettim

    Cevapla
    • Emeklilik için size SSK kapsamında en az 3600 gün gerekiyor. 1049 günüm var dediniz. Hadi şartlar bağkura geçmesin diye 1250 gün borçlanın. Geriye 1305 gün kalıyor ve bunu çalışarak tamamlamanız gerekiyor.

     Cevapla
     • Tesekkurler.

      Benim merak ettigim borclanmayi 1250 gun yerine mesela 2450 yapip geriye kalan 105 gunu calisip ssk’dan emekli olabilir miyim? Bana neden 1250 gun dediler, onu merak ettim.

      Bir de once odeme yapip sonra mi calismaya girmem lazim? Yoksa her ikisini birlikte yapabilir miyim? Su an bir sureligine Turkiye’deyim

     • Son 7 yıllık hizmetin 3,5 yılının yani 1260 gününün bağkurdan fazla olmaması gerekir. Bu nedenle en fazla 1250 gün dedim. Eğer son 7 yıla ait hizmetlerden bağkur 3,5 yılı aşarsa emeklilik şartlarınız bağkura geçer. Bu durumda da bağkurdan 5400 gün şartına tabi olursunuz.

     • Son bir sorum daha olacak . Ben dogum borclanmasi icin yeni basvurdum. Dogum tarih : 22/09/1995 .

      Eger o islem tamamlanirsa o gunler son 7 sene icinde mi sayilir, ssk olarak mi sayilir? Yoksa benim her halikarda 3.5 sene daha SSK li mi calismamm lazim ssk’dan emekli olabilmem icin?

      O zaman 1049 (onceki hizmet ) + 720 (dogum borclanma) 1250 (yurtdisi bagkur borclanma) + 1260 (son 3 sene ssk calisma) > 3600 gun oluyor…

     • Türkiye’de son çalışma SSK iken doğum borçlanması yaparsanız SSK kapsamında sayılır. Önemli olan şu aslında. Bunu anladığınızda diğer kısmı çözmüş olacaksınız. Geriye dönük son 2520 günlük hizmetin en az 1261 gününün SSK olması gerekiyor. Biraz karışık gelebilir aslında ama basit hesap.

     • Tesekkurler… Yok aslinda cok iyi acikladiniz. Ben geriye donuk son 2720 nin icine daha yeni yapacagim dogum borclanmasi eklenir mi diye merak ettim. Yani o skk’dan gereken 1261 gune dogum odemesi saydirilabilir mi… zamaniniz icin cok sagolun..

     • Yardım için her zaman buradayım. Yakınlarınıza bizi anlatın yeter :). Doğum borçlanması çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık süre için hizmet sayılır. Buna göre son 7 yıl hesabı yapmanız gerekir. 7 yıl hizmet olarak geriye gittiğinizde doğum borçlanması içine giriyorsa evet 3.5 yıl hesabında dikkate alınır.

     • Tamamdir. Tum detaylar kafamda oturdu artik… dis borclanma tutarlari artik cok yukselmis , hele bu 5400 gun olayi isi iyice pahali bir duruma sokmus..
      Bundan sonra kac arkadas dusunur bilmiyorum ama ilgilenentum arkadaslari sitenize yonlendirecegim.
      Iyi gunler…

     • Bu aciklamalariniz sistemi ogrenmemde cok yardimci oldu.
      Tabii ki butun yurtdisi borclanmasi dusunen arkadaslara sitenizin linkin verecegim.

      Iyi gunler

 24. Merhaba,
  Ben bayan Temmuz 3, 1975 dogumluyum.
  30 Agustos 1996 yurtdisi Isvec ikamet baslangic tarihim.
  Iki dogum var 10 Agustos 1998 ve 16 Mayiz 2007.
  4A sigorta baslangic tarihim 24.07.2019 ve 7 gun calismisligim var.
  Sizce en uygun kac gun borclanmam gerekiyor ve en erken hangi yasta emekli olabilirim.
  Tesekkurler.

  Cevapla
    • Iyi gunler,, almanyada calisiyorum
     EYT den yurtdisinda yasayanlar faydalanabiliyormu?
     73 dogumluyum 1.2.93 sigorta baslangic. 2008 yilinda 5000 hin dolardan borclandim
     Esim 77 dogumlu sigorta baslangic 1.8.95
     2008 dolardan 3950 zum borclandi.
     BIZ EYT den nasil muraacat etmemiz gerekli
     Saygilarimla

     Cevapla
     • Merhaba. İkinizin de giriş tarihi 08.09.1999 tarihi öncesi olduğu ve emeklilik için gereken prim gün şartını sağladığınız için EYT kapsamındasınız. EYT yasası netleştiğinde tekrar görüşelim.

Yorum yapın