Yurtdışı Emeklilik Şartları, Borçlanma Tutarı 2020

85

Yurtdışı borçlanma için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek tutarlar brüt asgari ücrete göre hesaplanmakta. Borçlanma için ödenecek tutar talep tarihinde geçerli olan borçlanma tutarları esas alınarak yapılmakta.

Bildiğiniz gibi 2019 yılında borçlanma ile emeklilik işlemlerinde çok önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklik ile borçlanma tutarları yükseltildi ve emeklilik biraz daha zorlaştırıldı diyebiliriz. Ama merak etmeyin biz size yazımızın devamında hem nasıl erken emekli olabileceğiniz hem de borçlanma yaparak nasıl yüksek emekli maaşı alabileceğiniz hakkında tüyolar vereceğiz. Kafanıza takılan tüm sorularınızı, emeklilik şartlarınızı ve borçlanma için ödemeniz gereken tutarı v.s. gibi yurtdışı borçlanma emeklilik hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik 2020

Bu kapsamda emeklilik başvurusu yapabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. yurtdışı borçlanma şartları aşağıdaki gibidir;

 • Türk vatandaşı olmak. Türk vatandaşlığından çıktıysanız Türk vatandaşlığında geçen çalışma sürelerini ve ev hanımlığı sürelerini borçlanabilirsiniz. Mavi kartlılar için de aynı durum geçerli.
 • Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde ikamet ediyor ya da çalışıyor olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na yurtdışı emeklilik borçlanması başvurusu için istenen belgeler ve yurtdışı emeklilik başvuru formu ile başvurmanız gerekiyor.
 • 2019 yılında yapılan son güncelleme ile artık Türkiye’de son çalışmaya bakılmadan sadece bağkur kapsamında borçlanma yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Öncesinde başvuru yapanlar ve ödeyenler için haklar saklı kalacaktır.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün 2020

Yurtdışı borçlanma yaparak Türkiye’de ssk kapsamında 3600 günden emekli olabilirsiniz. Böylece hem daha az prim ödemiş olursunuz hem de alınacak emekli maaşı yüksek olur. 3600 günden emeklilik için Türkiye’de 08.09.1999 tarihinden önce ssk kapsamında ya da başka bir sigorta kolu kapsamında giriş olması gerekiyor. Ayrıca yine 3600 günün ssk kapsamında tamamlanması gerekiyor. Bu kapsamda emekli olunacak yaş ise 3600 günün ve 15 yılın tamamlandığı tarihe göre farklılık göstermekte. 3600 günü ve 15 yılı tamamladığınız tarihe göre emeklilik tablosundan yaş şartınıza göz atmak ve alacağınız ortalama emekli maaşını hesaplamak için https://sgkbilgisi.com/3600-gunden-emeklilik-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk yurtdışı borçlanma başvurusu nasıl yapılır ?

Yurtdışı sgk borçlanma başvurunuzu Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Ssk borclanmasi için başvurunuzu Türkiye’de kaydınız varsa kaydınızın bağlı olduğu SGK’ya, yoksa herhangi bir SGK’ya yapabilirsiniz.

Ssk yurtdisi emeklilik başvurusu için istenen başlıca belgeler ise şunlardır;

 • Yurtdisi emeklilik borclanmasi başvuru formu. ( indir).
 • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi ( indir).
 • Ev hanımı sürelerini borçlanacaksanız belediye ya da benzeri resmi kurumdan aldığınız ikametgah belgesi,
 • Çalışma süreleri ve işsizlik maaşı süreleri için onaylı hizmet belgesi,
 • Kimlik fotokopiniz.

Başvuruda istenen tüm belgeler, gerekli evraklar için https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanmasi-icin-gerekli-evraklar-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru için avukatlara, danışmanlara para vermenize gerek yok. Başvuruyu nasıl yapacağınızı biz adım adım ve ücretsiz olarak anlattık. Başvuru işlemi için hemen https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanma-basvuru-formu-nasil-doldurulur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma tutarı 2020

Yurtdışı emeklilik 2019 borçlanma tutarı 31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yapanlar için günlük olarak  en düşük 27,28 TL, en yüksek ise 204,65 TL dir.01 Ağustos 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında borçlanma başvurusu yapacaklar için en düşük borçlanma tutarı 38,37 lira olacakken, en yüksek ise 287,82 lira olacaktır.01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuru yapanlar için günlük en düşük borçlanma tutarı 44,14 TL en yüksek ise 331,08 TL olacaktır.

Yurtdışı çalışma sgk borçlanması ödeme süresi

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tebligat gönderilir. Gelen tebligatta borç döküm cetveli yer alır. Bu tebliğ alındıktan sonra çıkarılan borcun en geç 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.

2020 yurtdışı borçlanma tutarı taksitle ödenir mi ?

Borçlanma tutarının tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmediğinde işlem iptal edilmekte ve yeniden başvuru yapıldığında başvuru tarihindeki hükümler üzerinden hesaplama ve işlemler yapılmaktadır.

Yurtdışı borçlanmanın taksitle ödenmesi mümkün değildir. Borçlanma için kredi de verilmemektedir. Kendi imkanlarınız ile belirtilen tarihe kadar başvuruyu yapmanız gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanma takip

Takip edebileceğiniz online bir uygulama bulunmuyor. Ancak e devlet sisteminden Aylık bilgisi seçeneğinden emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da borçlanma ile başvuru yaptığınız sürelerin ödeme sağladıktan sonra SGK hizmet cetvelinize aktarılıp aktarılmadığı konusunda sorgulama yapabilirsiniz. Evrak başvurunuzun son durumunu SGK evrak takip sisteminden izleyebilirsiniz. Evrak takip sisteminden online evrak takibi için https://sgkbilgisi.com/sgk-evrak-takibi-sgk-varide-no-ile-evrak-takip/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı emekli maaşı ne kadar 2020

Aslında herkes için tek bir emekli maaşı yoktur. Yurtdışı borçlanma ile alabileceğiniz emekli maaşı birçok kritere göre farklılık gösterebilir. Bunlar hizmet borçlanması yapacağınız süreler, Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların geçtiği süreler, borçlanma tutarının tabandan mı ya da yüksekten mi yapmanıza göre farklılık gösterebilmekte.  Taban tutarlardan borçlanma yapmanız ve Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların da asgariden ödenmiş olması koşulu ile yurtdışı borçlanma yapmanız halinde alabileceğiniz ortalama 2020 emekli maaşları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Eğer hizmetlerinizin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından önce ise ortalama 2000-2200 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce bir kısmı da 2000-2008 arası ise ortalama 1800-2000 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce, bir kısmı 2000-2008 arası ve bir kısmı da 2008 sonrası ise en düşük 1500 TL olacaktır. 
 • Hizmetlerin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından sonra ise yine son düzenleme ile en düşük 1500 lira olacaktır. 

Yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler

Yurtdışı borçlanması konusunda Sgk anlaşmalı ülkeler tablosu aşağıdaki gibidir. Uzun vade-Evet olan ülkeler borçlanma hakkınızın olduğu ülkelerdir.

uzun-vade-sozlesmeli-ulkeler
yurtdisi-borclanma-sozlesme-imzalanmis-ulkeler

Bu aralar okuyucularımızdan yurtdışı emeklilik kalkıyor mu sorusu sıklıkla sorulmakta. Peki gerçekten kalkacak mı yani bu konuda elimizi çabuk tutmalı mıyız ? Öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-emeklilik-kalkiyor-mu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması için kredi veren bankalar 2020

Yurtdışı borçlanması banka kredisi ile de ödenebilmektedir. Yurt dışı hizmet borçlanması sebebi ile kredi tahsis eden yurtdışı borçlanma anlaşmalı bankalar dönem dönem farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda bağlanan emekli aylığının kredi borcuna bağlanması suretiyle bankalar kredi tahsis edebilmekte. Fakat anlaşmalı bankaları belirtmek zor. Çünkü bu sürekli değişmekte. Siz bunu kendiniz internetten araştırarak ya da bankalar ile görüşmek suretiyle konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik minijob 2020

Türkiye’de borçlanma yapıp emekli olduktan sonrta yurtdışında çalışma hakkınız bulunmuyor. Ancak bu durumun bazı istisnaları da var tabi. Bulunduğunuz ülkenin SGK ile sözleşme kapsamına göre ikamet ettiğiniz ülkede belirli saatlerde part time olarak çalışma hakkınız var. Bunu borçlanma talebinde bulunurken SGK’dan öğrenebilirsiniz.Güncel olarak çalışma yasağının olduğu ülkelerle ilgili çalışma serbestesi getirilmesi düzenlemesi bulunmamakta.

Türkiye’de emeklilik kaç euro 2020

Gurbetçi vatandaşlarımızın bize en çok ilettikleri soruların başında bu gelmekte. Borçlanma tutarları euro üzerinden değil TL esas alınarak hesaplanmakta. Yukarıda en düşük ve en yüksek güncel borçlanma tutarları verilmiştir.

Yurtdışı emeklilik son haberler 2020

Güncel olarak emeklilik şartları, borçlanma tutarları ve alınacak ortalama emekli maaşı yukarıdaki gibidir. Borçlanma hakkındaki son dakika gelişmeleri ve haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma başvuru işlemleri, emekli maaşı ve başvuru şekli konularında kafanıza takılan tüm sorularınızı yazının altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

85 Yorum
 1. Aydin

  Merhaba omer Bey iletisime gecebilecegim telf numarasi varmi?yurtdisi Emeklilik
  Ilgili yazmak baya uzun olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Aydın BEY.
   Telefon ile danışma hizmwetimiz yok maalesef. Buradan sorabilirsiniz.

   1. Aydın

    Merhaba Ömer bey. Sgk giriş trh. 1989. Çalışma gün sayısı 234. 2009 kadar askerlik Türkiye yaptım.2010 Hollanda ya yerleştim.burda çalışma süresi 5 yıl. Yüzde 80/100/ malülen emekli oldum. Türkiye’de nasıl emekli. Olabilirim.teşekürler iyi calışmalar.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. Ülkeniz ile TR arasındaki ikili sözleşmeye göre Hollanda’dan malulen emekli olanların 65 yaşını tamamlamadan Türkiye’den emekli olma hakları yok diye biliyorum. Yine de teyidi için SGK ile görüşmenizi öneririm.

 2. Sultan

  Merhaba ben 31aralik 2018yurzdisi evhanimi olarak emekli başvurusu yaptım bana 3200 günden hesaplama cıkatmışlar ben ise 5200günden istemişdim bunu düzeltme imkanımız varmı aceba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden böyle bir şey yapıldı ki? Tabi ki düzeltilebilir. Başvuru yaptığınız SGK ile iletişime geçmeniz gerekir.

 3. Ramazan

  Merhabalar ben Ramazan
  Öncelikle sizlere soru sorma imkani verdiginiz icin cok tesekürler.Yurtdisi borclanmaya 2018 yilinda basvurdum.Borclanma cetvelini 2018 icin aldim,yalniz daha sonra yeni Genelge cikti.Simdi ben eski genelgeye göre borclanmami yaptim.Bana verilen süre icinde 3ay yatirmam istendi.Yatirmadim daha yatiracagim, yurtdisinda calisiyorum daha. Sonra Talep dilekcesini vermeyi düsünüyorum.
  Sorum su ,acaba vazgecme durumum varmi eski genelgeye göre aylik gelince?Cünlü basvuru zamaninda eski genelge uygulanmakta idi.

  Birde meblayi yatirinca 2019 subat ayinda , ileride bir tarihte versem Emeklilik Talep dilekcesini hesaplanmada bir ayricalik olurmu ?Yani 2019 yilinda ayliga baglanmam veya ileri senelerde ayliga baglanmam hususunda.
  Tesekkür ederim iyi calismalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sorunuzu tam olarak anlayamadım? Borçlanma tutarını 3 ay içinde ödemeniz gerekir. Eğer ödeme yapmazsanız talep bozulur. Daha sonra borçlanmak için yeniden talepte bulunmanız gerekir. Yeniden talepte bulunduğunuzda ise hesaplama yeni tarife üzerinden yapılır. Emeklilik ile ilgili soruyu anlamadım ama

   1. Ramazan

    Ömer kardesim anlatamadim kendimi ödeme cetveli elimde odicem 3 ay gecmeden subat 2019 da son tarihi.
    2018 kasim da borclanma yaptim. Daha odemedim. Sonra uzerine genelge cikti.
    Sorum suydu eski genelgeye göre borclanmadan vazgecilebiliniyordu. Acaba bende bundan faydalabilirmiyim emekli ayligi az gelirse.
    Birde parayi odeyip ileri tarihte emekli olmak istiyorum. Cunku calismaktayim yurtdisinda daha. 01.03. 2019 da emekli olabiliyorum.
    Acaba emeklilik hesaplamasinda bi degisiklik olurmu dezavantaj gibi.
    Ileri tarihte emekli ayligi talep dilekcesini verince.

    1. Ömer Meriç

     Şimdi anladım :). Kusura bakmayın lütfen. Aylıktan vazgeçme hakkı var mı bilmiyorum gerçekten. Bunu sormam gerek. Borçlanma tutarlarını ödeyip ileri tarihte emekli olabilirsiniz. Hesaplamada bir değişiklik olmaz.

 4. Azem

  Merhaba Ömer Bey , benim sorum şu olucaktı.
  Ben Almanyada yaşiyorum ve halan çalişiyorum Tr. borçlanarak emekliliğimi yatırdim (2018)
  Şimdi birkaç duyum aldim , güya bir Avukat araciliğiyla Ssk yi mahkemeye verip Yurtdişinda çalıştığın zamanda Tr.de emeklilik maaşını başlatma şansımız varmış. Sebep olarakta Tr.deki emekliler hala çalışabiliyor olmasıymış.
  Bunların aslı olabilirmi ? Bilgilendirirseniz sevinirim , Teşekkürler
  Sagilarimla Azem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde çalışma hakkınız yok. Ancak mahkeme ne yönde karar verir bilemiyorum. Ben bu şekilde sonuçlanan bir dava ile karşılaşmadım hiç.

   1. Azem

    Teşekkür ederim

 5. Turan

  22.08.1962 dogumluyum.Almanyada yasiyorum
  01.01.1981 -22.09.1991 süresini 3600 günden borclanma yaptim.60 yasinda emekli olmak istiyorum .Aylik ne kadar alirim
  Saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bugünki şartlarda ortalama 1800 TL ye yakın emekli maaşı alırsınız.

  2. Hüseyin Akkiraz

   Selam 2363 gün borçlanma miktarı geldi 3600 günü tamamlamam için eksik günüm var bunun için ne zaman borç lanma talebinde bulunabilirim mavi kart sahibiyim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 2363 günü ödeyin. Ancak geri kalanı nasıl tamamlayacaksınız ? Muhtemelen mavi kartlı olduğunuz tarihe kadar olan kısmı borçlanıyorsunuz ? Sonradan borçlanma hem bağkurdan olacak hem de hangi dönemi borçlanacaksınız o önemli. Bunları göz önünde bulundurarak hareket etmenizi öneririm.

 6. Sultan

  Merhaba ben İsviçre de yaşıyorum ve aralık 2018 yurtdışı emekli başvurumu yaptım size sorum şu yönde aralık 1993 işe başladım toplam 7500gün çalışma günüm var 6gün de Türkiyede sigortam var şu an ev hanımıyım yaş 44 01.01.1975 kaç yaşında emekli maaşı almaya başlarım bir duyum aldım İsviçre deki yaşıyan ev hanımları 65 yaşında emekli oluyormuş doğrumu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 5675 gün borçlanmanız halinde 50 yaşı tamamladığınızda TR’den emekli olursunuz. 65 yaş zorunluluğu yok. Ancak İsviçre’de resmi olarak çalışmıyor olmanız gerekir.

 7. Sultan

  Merhaba tkr
  benim sorum şu yönde idi ben 01.01.1975 doğumluyum aralık 2018 başıvuru yaptım 15 nisana kadar borçlanmya ödemem gerekiyor sorum şu şekilde kaç yaşında emekli olabilirim 50 yaş mı 65 yaşı beklemem mi gerekiyor şu an ev hanımıyım çalışmıyorum İsviçre de yaşıyorum gecen bi duyum aldım İsviçre de yaşıyanlar 65 beklemezi gerwkiyor siye doğrumu aceba

  1. Ömer Meriç

   50 yaşında olabilirsiniz çalışmıyorsanız. 65 yaş durumu İsviçre’de hali hazırda çalışanlar için geçerli.

 8. Sureyya

  Slmlar Ben 2018 . 8 .ayda yurtdisi borclanma yaptim .5100 is Günü.subat 2019 da odedim .130 gun ssk Ödemem vardi . 8. 8. 1969 dogumluyum isvicreden . Maas talebinde bulunmadim . Sorum. Yeniden bu sene dahili 1000 is gunü yurtdisi borclanma yaps bilirmiyim .yüksek Maas alabilmek icin . Cevap verirseniz cok minmettarim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fazla gün borçlanmak yüksek maaş almanızı sağlamaz. Tam tersi maaşınızı düşürebilir. Çünkü ortalama önemlidir. Eğer borçlandığınız gün sayısı emeklilik için yeterli ise fazladan gün borçlanmanıza gerek yok.

 9. Mukkaddes

  Merhaba Ömer Bey, 1974 doğumluyum. Almanya’daki yaşıyorum ve Almanya’da 1997 yılında sigortalı işe girişim var. Türkiye’de de 2017 yılında birkaç günlük sigortalı girişim var. Ne kadar prim ödeyerek ne zaman emekli olabilirim ve ortalama ne kadar maaş alabilirim. Şmdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mukaddes HANIM. Almanya’da sigorta ilk giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz lütfen.

   1. Mukkaddes

    Tabiiki, Almanya’da ilk işe başlamam 03.09.1997 tarihidir.

    1. Ömer Meriç

     5975 gün borçlanmanız halinde 2028 yılında, 3600 gün borçlanmanız halinde ise 2032 yılında emekli olursunuz. Bugunki şartlarda ortalama 1400-1600 TL arasında maaş bağlanır.

 10. Mürvet

  Selam,
  23.11.1975 Almanya Dogumluyum.
  Aralik 2018 de yurtdisi borclanma dilekcesi verdim.
  Borc tahakkuk cetvelinde:
  2304 Gün Borclanan Toplam Gün cikiyor (16.04.2000 de alman vatandasligina na gectigim icin)
  Baslangic tarihi 23.11.1993
  Bitis Tarihi: 16.04.2000

  Sorum: Kac yasinda emekli olurum? Maas ne kadar olur?

  Simdiden tesekür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2304 gün ile emeklilik hakkınız yok. Borçlanmayı gözden geçirmeniz gerekir. Türkiye ya da Almanya da sigorta başlangıcı var mı? Varsa giriş tarihini yazar mısınız?

   1. Mürvet

    Türkiyede sigorta girişim var.
    Almanyada sigorta başlangıç 23.11.1993 bitiş 16.04.2000

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda Türkiyeden emeklilik hakkı elde edebilmeniz için en az 3600 prim gününü tamamlamanız lazım.

     1. Mürvet

      SGK dan talebim uygun görülerek borçlanma bildirisi geldi. Borçlanma tutarını 3 ay içinde ödemem gerekiyormuş.
      3600 günü tamamlamadan emekli olamam mümkün değilmi?
      Eksik olan günleri nasıl tamamlarım?
      Alman vatandaşıyım (türk vatandaşlıktan izin belgesinle ciktım) ve Halen yurtdışında yaşadıgım ve çalışmakta olduğum için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
      Selamlar

     2. Ömer Meriç

      Sgk borçlanabileceğiniz gün sayısı kadar talebinizi kabul eder. Onda sorun yok. Ama sorun sonrası. Eğer yeniden Türk vatandaşlığına geçiş yapmazsanız eksik günleri tamamlama şansınız olmaz.

 11. Ömer Meriç

  Bazı durumlarda 3600 günden emekli maaşı normal maaşa göre daha yüksek olmakta. Bunu burdan anlatmak zor ancak maaş hesabında prim ödemesi yapılan dönemler ve ortalama kazanç maaşa büyük oranda etki etmekte.

 12. Sultan

  İyi akşamlar
  Ben yurtdışı borçlanmayı ödemek istiyorum 9nisana kadar zamanım var ödemeyi yurtdışında yapabilirmiyim ve herhangi bir bankada ödeme yapabilirmiyim sunuluyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bulunduğunuz yerde Türk bankası varsa belki ödeme şansınız olabilir. Onun haricinde ödeyemezsiniz. E devlet şifreniz varsa SGK kart ile prim ödeme sisteminden ödeme yapabilirsiniz.

 13. hakan gür

  27.12.1969 dogumluyum.almanyada yasiyorum ve ilk ise giris tarihim 15.01.1995.

  türkiyeden sigortali 18 günüm var,(29.06.2016)

  askerlik prim Borcu 540 ve 3080 gün ödedim.

  3600 günden emekli olabilirmiyim

  ve kacyasinda olurum.?

  tsk.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 günle 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 14. Sema

  Merhaba Ömer Bey, 7.7.1962 dogumluyum, 1973 de isvicreye geldim 1.1.1980 isvicrede sigorta baslangicim. Ciftvatandas olarak 2018 de Yurtdisi borclanmasi 3600 günden yaptim ödedim. SSK 1980-1991 hesaplamis.Kac yasinda emekli olabilirim 3600 günden maasim nekadar olur. Cok kisi 3600 günden olursan maasin az olur diyor… Kismet olursa busene türkiyiye kesin dönüs yapiyorum.. cevabiniz icin simdiden tsklr

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Eğer borçlanma yaptığınız hizmetin tamamı 2000 öncesi ise maaşınız yüksek olur. 3600 gün ya da 5000 güne tamamlamak ile ilgisi yok. Bazı durumlarda 3600 gün maaşı normal maaşa göre yüksek olabilmekte.

 15. halil

  slm 10/07/1967 Dogumluyum 1992 de almanyaya gedim 24/04/1993 ise basladim türkiyede 10 günlük girisim var ben ne zaman emekli olurum ne kadar maas lirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 54 yaş 5675 günle Türkiye’de emekli olma hakkınız var. Ödenecek maaş borçlanacağınız hizmet sürelerinin geçtiği dönemlere göre farklılık gösterir.

 16. halil

  slm ömer bey sorumun cevapini epostami gondririrmisiniz tesekler

 17. halil

  slm ömer bey 01/12/1987 askere gittim 18 ay askerlik yaptim askerlik borclanmasi yapabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Evet askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

 18. Arzu

  Merhaba, 1982 doğumluyum toplam ssklı olarak 3531 günüm var. İlk işe giriş tarihim 01.08.1998 3600 günle emekli olabilmek için sadece 69 gün mü borçlanmam lazım ve Türkiyede Ssk primlerim hep en yüksekten yatırıldı. Şimdi 69 günü asgari ücret üzerinden yatırırsam emekli maaşımı etkiler mi? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgariden yatırmanız çok etkilemez maaşınızı. Ama imkan varsa onu da yüksekten borçlanın.

 19. fevzi fırat

  merhaba ben Fevzi fırat 1994 95 96 yıllarında kısmı çalışmam var rusyada ssk girişim 1997 rusyada calışdıgım 480 gunumu borçlanmak isdiyorum bu mevlayı bakur uzerindenmi yapmam gerek yoksa ssk uzerindenmi 1964 doumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla Rusya ile uzun vade Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yok. Bu yüzden o süreleri borçlanma hakkınız bulunmuyor.

 20. ayhan

  Merhaba Ömer Bey.. Son kanun değişikliğinden önce bir çok yurt dışında yaşayan vatandaş 31 temmuz 2019 tarihine kadar yurtdışı borçlanma talebinde bulundu, ve şu günlerde belkide bir çoğumuz ödeme yapmak üzereyiz. Sorum şu: 31 temmuz 2019 tarihine kadar borçlanmada bulunan kişilere aylık bağlanma konusunda bir değişiklik olurmu? Borcu yatırdıktan sonra Yaşlılık aylığı talep dilekçesi mecburen 31 temmuz dan sonra verilecek olması bağlanacak olan emekli maaşına etki edermi? yeni kanun değişikliğinde bu konu çok açık değil. sadece belirtilen tarihe kadar borçlanacak kişiler eski borçlanma üzerinden ödeme yapacak. Emekli aylığı nasıl olacak? SGK bir kişi bu konuda kafa karıştıracak bir şeyler söyledi. Belki maaşlar yeni kanuna göre düzenlenebilirmiş!! Bu konuda bizlerin sizlerin bilgilerine çok ihtiyacımız var… bu konuda bizleri net bir şekilde aydınlatırsanız çok seviniriz… SAYGILAR…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaş talebinin ne zaman verildiğinin bir önemi yok. Önemli olan borçlanma süreleri ve borçlanmanın hangi kapsamda olduğu. İçiniz rahat olsun ve kafanız karışmasın.

 21. fevzi fırat

  sayın ömer bey 1964 doumluyum 05 08 1997 sikorta başlangıcım var rusyada 1994 yıllarında calısdım rusyayı borçlansam nezaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortadan 57 yaş ve 5900 gün ile emekli olma hakkınız var ya da 3600 gün 60 yaş ile. Rusya çalışmalarını SSK kapsamında borçlanamazsınız. Bağkurdan borçlanabilirsiniz. 01 Ağustos 2019 tarihi itibariyle değişti.

 22. fevzi fırat

  sayın omer bey oncelıkle selam 07 08 1964 doumluyum 1997 ssk girişim var askerlik borçlanmasını yapdım 18 ay olarak 6100 gun pırımım var bu sartlarda nezaman emekli olurum saygılar

  1. Ömer Meriç

   Normalde 57 yaş 5900 gün. Askerlik borçlanırsanız 56 yaş 5825 günle emekli olursunuz.

 23. Emel O

  Sayin Omer Bey,
  28/02/1972 dogumlu ve 3/15/1992 sigorta girisliyim. Mayis 1995 yilina kadar 1124 is gunum var. O tarihren itibaren yurt disindayim. 5525 is gununu tamamlamak icin 4401 gun yurt disi borclanmasi yaptim 3201 sayili kanuna gore. Borc tahakkuk cetvelime gore yurt disi borclanmam Mayis 1995-Mayis 2008 arasi 4401 gun hesaplanip 2013 yilinda odememi yaptim. Su an emekli olabilmek icin 48 yas 28 Subat 2020 yi bekliyorum. Su an cok bilgi kirliligi var ve bu yuzden direk bilir kisiden sorularima yanit almak istedim. 1 Agustos 2019 yasasi SSK’dan Bagkur’a dusme soz konusu mu benim icin ? Internetten emekli basvurusu yapabilir miyim? Maasim ortalama ne kadar olur? Simdiden cok tesekkur ederim.
  Saygilarimla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasal değişiklik sizi bağlamıyor. SSK’den belirttiğiniz şartlarda emekli olma hakkınız var. E devlet şifreniz varsa e devlet üzerinden emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz. Ne kadar aylık alabileceğiniz konusunda net hesap için borçlanma yaptığınız günlerin geçtiği dönemleri bilmem gerekir.

 24. Emel Yaman

  Iyi günler Ömer bey
  Benim sorum yurtdisi borclanma talebinde bulunan bir kisinin hizmet cetvelinde son 7 yilda bagkur istege bagli prim günleri fazlaysa yapilan yurtdisi borclanma da ona göre mi hesaplanacak?
  Geriye dönük ödeme yaptigim icin bagkura ödedigim prim günleri son 7 yilda daha fazla gözüküyor.
  Ssk asil girisim ise istege bagli ödedigim tarihten 6 yil sonra.
  Ssk li olabilmek icin Türkiyede ssk giris tarihi mi önemli?
  Ben hangi kurumdan emekli olacagim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 7 yıla ait toplam hizmet ya da borçlanma içerisinde hangisi 1260 günden fazla ise ona göre emeklilik hesaplamanız o sigorta kolunda yapılır. Siz hizmet bilgilerinizi detaylı yazarsanız hangi sigorta koluna göre emekli olabileceğiniz hakkında hesaplama yapabiliriz.

 25. Sela.

  Sayın Ömer bey,

  3201 sayılı kanunun 506 sayılı yasasına göre sosyal sigortalar kurumu Sıhhıye/Ankara 10.04.2006 tarihinde yurtdışı hizmet borçlanması yaparak 1 güne 3,5 dolar üzerinden 3.602 gün satın almış bulunuyorum.

  01.07.1973 yalında Almanyada işe başlamış olmama rağmen (halen çalışıyorum) Yurtdışı Borçlanmam işe giri tarihi 31.12.1988 ve çıkış tarihi 29.06.2000 olarak belirlenmiştir. İtirazlarıma rağmen borçlanma süresini düzelttiremedim!

  Çalışma süresinin 29.06.2000 yalına sarkıtılmasının emekli aylığıma olumsuz yansıyacağından dolayı 01.07.1973 iş başı tarihinden itibaren 6 ay veya bir yıl daha yurtdışı borçlanma süresi satın alabilirmiyim? Alabilirsem emekli aylığıma olumlu yansırmı? emekli aylığımı nasıl ve ne kadar yükseltebilirim.!??

  Vereceğiniz cevap İçin şimdiden teşekkür eder sayılarımı sunarım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2000 sonrası sadece 7 ay var. Bu çok etkilemez maaşınızı. Zaten borçlanma yapsanız bile artık 1973 e çekilmez. Son değişiklik ile birlikte artık işe girişler TR de sayılmıyor.

 26. Emel.Y

  Öncelikle kisa zamanda vermis oldugunuz cevap icin tesekkür ederim.
  Benim yurtdisi borclanma borclanma hizmet dökümüm 08..1991 de basliyor.Almanyaya gelis zamanim bu tarih.Ilk cocugumun dogumu 09.20.1992.
  1991 den 2005 in 8. ayina kadar 4a yurtdisi borclanma, 2005 in 8.ayindan 09.2008 e kadar 1122 gün istege bagli 4b prim günüm var.
  04.2009 dan 07.2010 a kadar da tekrar 4a kapsaminda gözüküyor.APHB Türkiyede sigorta girisim ise 01.03.2014.
  Son 7 yilda istege bagli primlerim 4a dan fazla.
  Son 7 yil kurali degisti diyenler var.Acikcasi tüm islemlerimi 4a yurtdisi borclanmaya göre yaptim.
  Bana 20 yil 49 yas emekli olursunuz denildi.
  Simdi yas haddini bekliyordum.Ne olacak bilmiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Son 7 yıl içerisindeki ssk ve bağkur hizmetlerinizi toplayın. Yani her ikisinin toplamı 2520 olana kadar toplayın. 7 yıl geriye gittiğinizde hangi hizmet 1260 günden fazla ise o sigorta kolundan emeklilik hesap edilir. Eğer bağkur fazla ise bu durumda TR de eksik olan gün kadar sigortalı çalışarak primi tamamlayabilirsiniz.

 27. hasan taşkıran

  1963 doğumluyum Türkiye ssk girişim 1 kasım 1989 1997 de yurt dışına gittim 3600 gunu yurt dışı borclanmasıyla 2004 yılında tamamlıyorum kac yasında emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 2004’de tamamladıysanız 56 yaş şartına tabisiniz. Yaş şartını sağlamış oluyorsunuz. Ödemeyi ne zaman yaptınız yani borçlanmayı ne zaman ödediniz ? Eğer farklı bir tarihse ödeme yaptığınız tarih itibariyle hesaplanması gerekiyor.

 28. Yasemin

  Merhaba Ömer Bey

  yurtdisi borclanmasiyla 2018 de Almanyadan emekli oldum. Halen Almanyada ikamet ediyorum.
  alternativ ttip uzmaniyim. yurt disinda freelancer olarak evden calisabilir miyim? yani alman sigorta sistemiyle hicbir bagim olmayacak.

  Sistemde part time olarak istisnalar var diye yazili. tam olarak ne kastedildigini aciklayabilir misiniz.

  Saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiyeden emekli iseniz Almanyada sigortalı olarak çalışamazsınız. Part time olması farketmiyor.

 29. isak

  merhaba omer bey 01011965 dogumluyum fransada yasiyorum 11 12 1981 turkiyede sigorta baslangicim var 570 gun calismisligim var geriye kalan gunumu borclanip emekli olmak istiyorum 20 08 1990 dan buyanada fransada calisiyorum 3600 gundende emekli ola bilirmiyim yoksa 5200 gunmu odemem lazim simdiki kurallara gore ne kadar odemem lazim detayli bir bilgi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anki durumda maalesef ssk kapsamında borçlanma hakkınız yok. Bağkurdan en az 5400 günle ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 30. Hasan

  Merhaba Ömer Bey,
  Benim Esim ve kendim hakkinda sorum olacakti.
  Esim Eylül 1972 dogumlu, Almanyaya gelmeden 01.01.1995 de 240 gün SSK calismasi var, 01.01.1999 Almanyaya geldi. Eski yasaya göre borclanma tahakkuk cetveli geldi. Baslangic tarihini 12.02.2000 olarak ve bitis tarihinide 31.12.2015 olarak 5530 gün cikmis. Ne Zaman emekli olur ve ne Kadar maas alabilir?
  Ben Kasim 1970 dogumluyum, 01.08.2019 dan önce basvuruda bulundum ve dün 3581 gün borc tahakkuk cetvelim geldi. Türkiyeden calismam yok. Mavi kartliyim ve herhalde vergiden olsa gerek bagkur nr. var. Benim Türkiyeden emekli olma durumum varmi. Varsa nasil olurum, ona göre ödeme yapicam. Bu günler alman vatantasligina gecmeden olan süreler.
  Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşiniz 51 yaşı tamamladığında yani 2023 Eylül ayından itibaren emekli olur. Bugün şartlarında ortalama 1600 TL gibi bir rakam bağlanır.
   Sizin borçlanma bağkur kapsamında yapılır. Kalan günleri tamamlama hakkınız sadece Türkiyede çalışarak olabilir. En az 5400 gün gerekir emekli olmanız için. Sizinki çok mantıklı durmuyor ama eşinizin borcunu kesinlikle ödeyin. Bu son fırsat.

   1. Hasan

    Tesekkürler.
    Ben ne zaman emekli olurum ve ne kadar maas alirim?

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Almanya da ilk başlangıç tarihiniz nedir?

 31. Hasan

  21.11.1988

  1. Ömer Meriç

   Toplamda 5400 günle ve 58 yaşla emekli olursunuz.

   1. Hasan

    Maas ne Kadar olur acaba?

    1. Ömer Meriç

     Bugünkü şartlarda en düşük 1500 lira olur.

 32. Metin

  Slm, ben almanyada 40% engelliyim. Türkiyeden engelli olarak ne Kadar borclanmam lazim, ne Zaman emekli olabilirim ve kac para maas alirim? Dogum 1971, Almanya baslangic 1989.

  saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiyede başlangıç var mı?

 33. Metin

  Yok.

  1. Ömer Meriç

   Türkiyede en az 4680 gün borçlanma yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise yeniden sevkiniz yapılır. Hastaneden gelen rapor sgk sağlık kurulu tarafından değerlendirilir. Eğer yüzde 40 üzeri ise emeklilik Hakkınız olur.

 34. Metin

  Peki, ne Zaman emekli olabilirim ve ne Kadar maas alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Şimdi şu zaman emekli olursunuz demek yanlış zira sağlık kurulu kararına bağlı. Maaş 1500 liradan az olamaz.

 35. hamide

  merhaba ömer bey
  ben 05/04/1971 doğumluyum
  05/04/1972 almayaya gittim
  01/06/2003 almanyadan sigorta girişim var
  01/01/2006 türkiyeye dönüş yatım
  21/02/2008 de türkiyede doğum yaptım
  01/12/2017 de 11 günlük sigorta girişim var
  Ev hanımlığı için nekadar boçlanma yapmam gerekiyor ve kaç yaşında emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 5400 gün 61 yaş ya da 7200 gün 58 yaş normal emeklilik şartlarınız. Borçlanma süreniz ile 01.12.2017 tarihinden 30.04.2008 tarihi öncesine giriş çekilirse 7000 gün 58 yaş ya da 4500 gün 58 yaşla emekli olursunuz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.