Yurtdışı Borçlanma 2019

47

Yurtdışı borçlanma için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek tutarlar brüt asgari ücrete göre hesaplanmakta. 2019 brüt asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenecek en düşük ssk yurtdisi borclanma gunluk tutarı ile yurt disi borclanma 2019 en yüksek tutarları da belli olmuştu. TBMM’de 17.07.2019 tarihi itibariyle kabul edilerek yasalaşan torba kanunla birlikte 01 Ağustos 2019 tarihinden itibaren borçlanma tutarları değişiyor. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yapanlar eski tutarlardan, 01 Ağustos 2019 tarihi ve sonrasında borçlanma başvurusu yapanlar ise yeni tutarlardan borçlanma yapacaklar. 31 Temmuz 2019 öncesi ve 01 Ağustos 2019 sonrası tutarlar yazımızın devamındadır.

Yazımızda 2019 ssk emeklilik yurtdisi borclanma hesaplama konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yurtdışı borçlanması emekli maaşı ne kadar konusuna da değineceğiz. Yurtdisi emeklilik konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz . Ayrıca yurtdisi emeklilik son durum gelişmelerini de sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik şartları 2019

Yurt disi emeklilik başvurusu yapabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. yurtdışı borçlanma şartları aşağıdaki gibidir;

 • Türk vatandaşı olmak. Türk vatandaşlığından çıktıysanız Türk vatandaşlığında geçen çalışma sürelerini ve ev hanımlığı sürelerini borçlanabilirsiniz. Mavi kartlılar için de aynı durum geçerli.
 • Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde ikamet ediyor ya da çalışıyor olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na yurtdışı emeklilik borçlanması başvurusu için istenen belgeler ve yurtdışı emeklilik başvuru formu ile başvurmanız gerekiyor.

Yurtdışı borçlanması ile emeklilik başvurusu

Yurtdışı sgk borçlanma başvurunuzu Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Ssk borclanmasi için başvurunuzu Türkiye’de kaydınız varsa kaydınızın bağlı olduğu SGK’ya, yoksa herhangi bir SGK’ya yapabilirsiniz.

Ssk yurtdisi emeklilik başvurusu için istenen başlıca belgeler ise şunlardır;

 • Yurtdisi emeklilik borclanmasi başvuru formu. ( indir) 
 • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi ( indir)
 • Ev hanımı sürelerini borçlanacaksanız belediye ya da benzeri resmi kurumdan aldığınız ikametgah belgesi,
 • Çalışma süreleri ve işsizlik maaşı süreleri için onaylı hizmet belgesi,
 • Kimlik fotokopiniz.

Başvuruda istenen tüm belgeler, gerekli evraklar için https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanmasi-icin-gerekli-evraklar-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru için avukatlara, danışmanlara para vermenize gerek yok. Başvuruyu nasıl yapacağınızı biz adım adım ve ücretsiz olarak anlattık. Başvuru işlemi için hemen https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanma-basvuru-formu-nasil-doldurulur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması zamlandı

Eğer yurtdışı borçlanma yapacaksanız elinizi çabuk tutmalısınız. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yapmayanlar yüksek tutarlardan ödeme yapacak. Zira Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yurtdışı borçlanma ile ilgili düzenlemeleri de içeren torba kanun 17 Temmuz 2019 taihi itibariyle kabul edildi.

Mevcut uygulamada en düşük borçlanma tutarı günlük brüt asgari ücretin %32’si üzerinden hesap edilmekte. Bu oran torba kanun ile %45’e çıkarıldı. Böylece günlük en düşük borçlanma tutarı 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra başvuranlar için 38,37 TL olacaktır. 01 Ağustos 2019 tarihinden önce başvuru yapacaklar ya da yapanlar için hesaplama ise aşağıdaki oranlarda olacaktır.

Yurtdışı borçlanma günlük ne kadar 2019

Eğer yurtdisi emeklilik borclanma talebinizi 31 Aralık 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderirseniz yurtdışı borçlanması 2018 tutarları üzerinden hesaplama yapılır. Ancak 01 Ocak 2019 tarihinden sonra göndermeniz halinde ise sgk yurtdışı borçlanma hesaplaması 2019 yılı sgk yurtdisi emeklilik borçlanma tutarları üzerinden yapılır. Yurtdisi borclanmasi 2018 günlük en düşük tutar 21,65 TL iken en yüksek ise 162,00 TL dir.

Yurtdışı emeklilik 2019 borçlanma tutarları ise günlük olarak  en düşük 27,28 TL, en yüksek ise 204,65 TL dir.

Yurtdışı borçlanma hesaplama programı 2019

Aşağıdaki program aracılığı ile yurtdışı borçlanması için ödeyebileceğiniz en düşük ve en yüksek borçlanma tutarlarını hesaplayabilirsiniz. Borçlanmak istediğiniz gün sayısını yazmanız yeterli.

Yurtdışı borçlanma ödeme süresi

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tebligat gönderilir. Gelen tebligatta borç döküm cetveli yer alır. Bu tebliğ alındıktan sonra çıkarılan borcun en geç 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanma taksitle ödenir mi ?

Borçlanma tutarının tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmediğinde işlem iptal edilmekte ve yeniden başvuru yapıldığında başvuru tarihindeki hükümler üzerinden hesaplama ve işlemler yapılmaktadır.

Yurtdışı borçlanmanın taksitle ödenmesi mümkün değildir. Borçlanma için kredi de verilmemektedir. Kendi imkanlarınız ile belirtilen tarihe kadar başvuruyu yapmanız gerekmektedir.

Yurtdışı borçlanma takip

Takip edebileceğiniz online bir uygulama bulunmuyor. Ancak e devlet sisteminden Aylık bilgisi seçeneğinden emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da borçlanma ile başvuru yaptığınız sürelerin ödeme sağladıktan sonra SGK hizmet cetvelinize aktarılıp aktarılmadığı konusunda sorgulama yapabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik maaşı 2019

Aslında herkes için tek bir emekli maaşı yoktur. Yurtdışı borçlanma ile alabileceğiniz emekli maaşı birçok kritere göre farklılık gösterebilir. Bunlar hizmet borçlanması yapacağınız süreler, Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların geçtiği süreler, borçlanma tutarının tabandan mı ya da yüksekten mi yapmanıza göre farklılık gösterebilmekte.  Taban tutarlardan borçlanma yapmanız ve Türkiye’de çalışma varsa bu çalışmaların da asgariden ödenmiş olması koşulu ile yurtdışı borçlanma yapmanız halinde alabileceğiniz ortalama 2019 emekli maaşları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Eğer hizmetlerinizin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından önce ise ortalama 1600-1800 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce bir kısmı da 2000-2008 arası ise ortalama 1400-1600 TL arasında,
 • Eğer hizmetin/borçlanma sürelerinin bir kısmı 2000 yılından önce, bir kısmı 2000-2008 arası ve bir kısmı da 2008 sonrası ise ortalama 1200-1400 TL arasında
 • Hizmetlerin/borçlanma sürelerinin tamamı 2000 yılından sonra ise ortalama 1000-1200 TL arasında emekli maaşı alırsınız.

Yurtdışı emeklilik için ücretsiz bir emeklilik danışmanına mı ihtiyacınız var. O zaman hemen https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanma-ucretsiz-emeklilik-danisma/ sayfamızı ziyaret edin ve sayfanın altından tüm sorularınızı sorun. Yurtdışı emeklilik uzmanımız tüm sorularınızı cevaplasın ve sorunuzun cevabını mail adresinize göndersin.

Yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler

Yurtdışı borçlanması konusunda Sgk anlaşmalı ülkeler tablosu aşağıdaki gibidir. Uzun vade-Evet olan ülkeler borçlanma hakkınızın olduğu ülkelerdir.

uzun-vade-sozlesmeli-ulkeler
yurtdisi-borclanma-sozlesme-imzalanmis-ulkeler

Bu aralar okuyucularımızdan yurtdışı emeklilik kalkıyor mu sorusu sıklıkla sorulmakta. Peki gerçekten kalkacak mı yani bu konuda elimizi çabuk tutmalı mıyız ? Öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-emeklilik-kalkiyor-mu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün 2019

Eğer Türkiye’de ya da Slovekya, Makedonya,Lüksemburg, KKTC, KEBEK, Kanada, İsviçre, Hollanda, Hırvatistan, Gürcistan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Belçika, Azerbaycan, Avusturya, Arnavutluk, Almanya ülkelerin birinde ilk çalışmaya başladığınız tarih 08.09.1999 tarihinden önce ise ve son çalışma kapsamınız Türkiye’de ssk ise 3600 gün borçlanarak ve gerekli olan yaş şartını da sağlamanız halinde 3600 gün üzerinden emekli olabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik borçlanması hesaplamasına değindikten sonra gelelim yurtdışı emeklilik maaşı ne kadar sorusunun cevabına.

Yurtdışı borçlanması için kredi veren bankalar 2019

Yurtdışı borçlanması banka kredisi ile de ödenebilmektedir. Yurt dışı hizmet borçlanması sebebi ile kredi tahsis eden yurtdışı borçlanma anlaşmalı bankalar dönem dönem farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda bağlanan emekli aylığının kredi borcuna bağlanması suretiyle bankalar kredi tahsis edebilmekte. Fakat anlaşmalı bankaları belirtmek zor. Çünkü bu sürekli değişmekte. Siz bunu kendiniz internetten araştırarak ya da bankalar ile görüşmek suretiyle konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı

Türkiye’de borçlanma yapıp emekli olduktan sonrta yurtdışında çalışma hakkınız bulunmuyor. Ancak bu durumun bazı istisnaları da var tabi. Bulunduğunuz ülkenin SGK ile sözleşme kapsamına göre ikamet ettiğiniz ülkede belirli saatlerde part time olarak çalışma hakkınız var. Bunu borçlanma talebinde bulunurken SGK’dan öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma başvuru işlemleri, emekli maaşı ve başvuru şekli konularında kafanıza takılan tüm sorularınızı yazının altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
47 Yorum
 1. Aydin

  Merhaba omer Bey iletisime gecebilecegim telf numarasi varmi?yurtdisi Emeklilik
  Ilgili yazmak baya uzun olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Aydın BEY.
   Telefon ile danışma hizmwetimiz yok maalesef. Buradan sorabilirsiniz.

   1. Aydın

    Merhaba Ömer bey. Sgk giriş trh. 1989. Çalışma gün sayısı 234. 2009 kadar askerlik Türkiye yaptım.2010 Hollanda ya yerleştim.burda çalışma süresi 5 yıl. Yüzde 80/100/ malülen emekli oldum. Türkiye’de nasıl emekli. Olabilirim.teşekürler iyi calışmalar.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. Ülkeniz ile TR arasındaki ikili sözleşmeye göre Hollanda’dan malulen emekli olanların 65 yaşını tamamlamadan Türkiye’den emekli olma hakları yok diye biliyorum. Yine de teyidi için SGK ile görüşmenizi öneririm.

 2. Sultan

  Merhaba ben 31aralik 2018yurzdisi evhanimi olarak emekli başvurusu yaptım bana 3200 günden hesaplama cıkatmışlar ben ise 5200günden istemişdim bunu düzeltme imkanımız varmı aceba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden böyle bir şey yapıldı ki? Tabi ki düzeltilebilir. Başvuru yaptığınız SGK ile iletişime geçmeniz gerekir.

 3. Ramazan

  Merhabalar ben Ramazan
  Öncelikle sizlere soru sorma imkani verdiginiz icin cok tesekürler.Yurtdisi borclanmaya 2018 yilinda basvurdum.Borclanma cetvelini 2018 icin aldim,yalniz daha sonra yeni Genelge cikti.Simdi ben eski genelgeye göre borclanmami yaptim.Bana verilen süre icinde 3ay yatirmam istendi.Yatirmadim daha yatiracagim, yurtdisinda calisiyorum daha. Sonra Talep dilekcesini vermeyi düsünüyorum.
  Sorum su ,acaba vazgecme durumum varmi eski genelgeye göre aylik gelince?Cünlü basvuru zamaninda eski genelge uygulanmakta idi.

  Birde meblayi yatirinca 2019 subat ayinda , ileride bir tarihte versem Emeklilik Talep dilekcesini hesaplanmada bir ayricalik olurmu ?Yani 2019 yilinda ayliga baglanmam veya ileri senelerde ayliga baglanmam hususunda.
  Tesekkür ederim iyi calismalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sorunuzu tam olarak anlayamadım? Borçlanma tutarını 3 ay içinde ödemeniz gerekir. Eğer ödeme yapmazsanız talep bozulur. Daha sonra borçlanmak için yeniden talepte bulunmanız gerekir. Yeniden talepte bulunduğunuzda ise hesaplama yeni tarife üzerinden yapılır. Emeklilik ile ilgili soruyu anlamadım ama

   1. Ramazan

    Ömer kardesim anlatamadim kendimi ödeme cetveli elimde odicem 3 ay gecmeden subat 2019 da son tarihi.
    2018 kasim da borclanma yaptim. Daha odemedim. Sonra uzerine genelge cikti.
    Sorum suydu eski genelgeye göre borclanmadan vazgecilebiliniyordu. Acaba bende bundan faydalabilirmiyim emekli ayligi az gelirse.
    Birde parayi odeyip ileri tarihte emekli olmak istiyorum. Cunku calismaktayim yurtdisinda daha. 01.03. 2019 da emekli olabiliyorum.
    Acaba emeklilik hesaplamasinda bi degisiklik olurmu dezavantaj gibi.
    Ileri tarihte emekli ayligi talep dilekcesini verince.

    1. Ömer Meriç

     Şimdi anladım :). Kusura bakmayın lütfen. Aylıktan vazgeçme hakkı var mı bilmiyorum gerçekten. Bunu sormam gerek. Borçlanma tutarlarını ödeyip ileri tarihte emekli olabilirsiniz. Hesaplamada bir değişiklik olmaz.

 4. Azem

  Merhaba Ömer Bey , benim sorum şu olucaktı.
  Ben Almanyada yaşiyorum ve halan çalişiyorum Tr. borçlanarak emekliliğimi yatırdim (2018)
  Şimdi birkaç duyum aldim , güya bir Avukat araciliğiyla Ssk yi mahkemeye verip Yurtdişinda çalıştığın zamanda Tr.de emeklilik maaşını başlatma şansımız varmış. Sebep olarakta Tr.deki emekliler hala çalışabiliyor olmasıymış.
  Bunların aslı olabilirmi ? Bilgilendirirseniz sevinirim , Teşekkürler
  Sagilarimla Azem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde çalışma hakkınız yok. Ancak mahkeme ne yönde karar verir bilemiyorum. Ben bu şekilde sonuçlanan bir dava ile karşılaşmadım hiç.

   1. Azem

    Teşekkür ederim

 5. Turan

  22.08.1962 dogumluyum.Almanyada yasiyorum
  01.01.1981 -22.09.1991 süresini 3600 günden borclanma yaptim.60 yasinda emekli olmak istiyorum .Aylik ne kadar alirim
  Saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bugünki şartlarda ortalama 1800 TL ye yakın emekli maaşı alırsınız.

 6. Sultan

  Merhaba ben İsviçre de yaşıyorum ve aralık 2018 yurtdışı emekli başvurumu yaptım size sorum şu yönde aralık 1993 işe başladım toplam 7500gün çalışma günüm var 6gün de Türkiyede sigortam var şu an ev hanımıyım yaş 44 01.01.1975 kaç yaşında emekli maaşı almaya başlarım bir duyum aldım İsviçre deki yaşıyan ev hanımları 65 yaşında emekli oluyormuş doğrumu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 5675 gün borçlanmanız halinde 50 yaşı tamamladığınızda TR’den emekli olursunuz. 65 yaş zorunluluğu yok. Ancak İsviçre’de resmi olarak çalışmıyor olmanız gerekir.

 7. Sultan

  Merhaba tkr
  benim sorum şu yönde idi ben 01.01.1975 doğumluyum aralık 2018 başıvuru yaptım 15 nisana kadar borçlanmya ödemem gerekiyor sorum şu şekilde kaç yaşında emekli olabilirim 50 yaş mı 65 yaşı beklemem mi gerekiyor şu an ev hanımıyım çalışmıyorum İsviçre de yaşıyorum gecen bi duyum aldım İsviçre de yaşıyanlar 65 beklemezi gerwkiyor siye doğrumu aceba

  1. Ömer Meriç

   50 yaşında olabilirsiniz çalışmıyorsanız. 65 yaş durumu İsviçre’de hali hazırda çalışanlar için geçerli.

 8. Sureyya

  Slmlar Ben 2018 . 8 .ayda yurtdisi borclanma yaptim .5100 is Günü.subat 2019 da odedim .130 gun ssk Ödemem vardi . 8. 8. 1969 dogumluyum isvicreden . Maas talebinde bulunmadim . Sorum. Yeniden bu sene dahili 1000 is gunü yurtdisi borclanma yaps bilirmiyim .yüksek Maas alabilmek icin . Cevap verirseniz cok minmettarim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Fazla gün borçlanmak yüksek maaş almanızı sağlamaz. Tam tersi maaşınızı düşürebilir. Çünkü ortalama önemlidir. Eğer borçlandığınız gün sayısı emeklilik için yeterli ise fazladan gün borçlanmanıza gerek yok.

 9. Mukkaddes

  Merhaba Ömer Bey, 1974 doğumluyum. Almanya’daki yaşıyorum ve Almanya’da 1997 yılında sigortalı işe girişim var. Türkiye’de de 2017 yılında birkaç günlük sigortalı girişim var. Ne kadar prim ödeyerek ne zaman emekli olabilirim ve ortalama ne kadar maaş alabilirim. Şmdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mukaddes HANIM. Almanya’da sigorta ilk giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz lütfen.

   1. Mukkaddes

    Tabiiki, Almanya’da ilk işe başlamam 03.09.1997 tarihidir.

    1. Ömer Meriç

     5975 gün borçlanmanız halinde 2028 yılında, 3600 gün borçlanmanız halinde ise 2032 yılında emekli olursunuz. Bugunki şartlarda ortalama 1400-1600 TL arasında maaş bağlanır.

 10. Mürvet

  Selam,
  23.11.1975 Almanya Dogumluyum.
  Aralik 2018 de yurtdisi borclanma dilekcesi verdim.
  Borc tahakkuk cetvelinde:
  2304 Gün Borclanan Toplam Gün cikiyor (16.04.2000 de alman vatandasligina na gectigim icin)
  Baslangic tarihi 23.11.1993
  Bitis Tarihi: 16.04.2000

  Sorum: Kac yasinda emekli olurum? Maas ne kadar olur?

  Simdiden tesekür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2304 gün ile emeklilik hakkınız yok. Borçlanmayı gözden geçirmeniz gerekir. Türkiye ya da Almanya da sigorta başlangıcı var mı? Varsa giriş tarihini yazar mısınız?

   1. Mürvet

    Türkiyede sigorta girişim var.
    Almanyada sigorta başlangıç 23.11.1993 bitiş 16.04.2000

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda Türkiyeden emeklilik hakkı elde edebilmeniz için en az 3600 prim gününü tamamlamanız lazım.

     1. Mürvet

      SGK dan talebim uygun görülerek borçlanma bildirisi geldi. Borçlanma tutarını 3 ay içinde ödemem gerekiyormuş.
      3600 günü tamamlamadan emekli olamam mümkün değilmi?
      Eksik olan günleri nasıl tamamlarım?
      Alman vatandaşıyım (türk vatandaşlıktan izin belgesinle ciktım) ve Halen yurtdışında yaşadıgım ve çalışmakta olduğum için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
      Selamlar

     2. Ömer Meriç

      Sgk borçlanabileceğiniz gün sayısı kadar talebinizi kabul eder. Onda sorun yok. Ama sorun sonrası. Eğer yeniden Türk vatandaşlığına geçiş yapmazsanız eksik günleri tamamlama şansınız olmaz.

 11. Ömer Meriç

  Bazı durumlarda 3600 günden emekli maaşı normal maaşa göre daha yüksek olmakta. Bunu burdan anlatmak zor ancak maaş hesabında prim ödemesi yapılan dönemler ve ortalama kazanç maaşa büyük oranda etki etmekte.

 12. Sultan

  İyi akşamlar
  Ben yurtdışı borçlanmayı ödemek istiyorum 9nisana kadar zamanım var ödemeyi yurtdışında yapabilirmiyim ve herhangi bir bankada ödeme yapabilirmiyim sunuluyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bulunduğunuz yerde Türk bankası varsa belki ödeme şansınız olabilir. Onun haricinde ödeyemezsiniz. E devlet şifreniz varsa SGK kart ile prim ödeme sisteminden ödeme yapabilirsiniz.

 13. hakan gür

  27.12.1969 dogumluyum.almanyada yasiyorum ve ilk ise giris tarihim 15.01.1995.

  türkiyeden sigortali 18 günüm var,(29.06.2016)

  askerlik prim Borcu 540 ve 3080 gün ödedim.

  3600 günden emekli olabilirmiyim

  ve kacyasinda olurum.?

  tsk.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3600 günle 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 14. Sema

  Merhaba Ömer Bey, 7.7.1962 dogumluyum, 1973 de isvicreye geldim 1.1.1980 isvicrede sigorta baslangicim. Ciftvatandas olarak 2018 de Yurtdisi borclanmasi 3600 günden yaptim ödedim. SSK 1980-1991 hesaplamis.Kac yasinda emekli olabilirim 3600 günden maasim nekadar olur. Cok kisi 3600 günden olursan maasin az olur diyor… Kismet olursa busene türkiyiye kesin dönüs yapiyorum.. cevabiniz icin simdiden tsklr

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Eğer borçlanma yaptığınız hizmetin tamamı 2000 öncesi ise maaşınız yüksek olur. 3600 gün ya da 5000 güne tamamlamak ile ilgisi yok. Bazı durumlarda 3600 gün maaşı normal maaşa göre yüksek olabilmekte.

 15. halil

  slm 10/07/1967 Dogumluyum 1992 de almanyaya gedim 24/04/1993 ise basladim türkiyede 10 günlük girisim var ben ne zaman emekli olurum ne kadar maas lirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 54 yaş 5675 günle Türkiye’de emekli olma hakkınız var. Ödenecek maaş borçlanacağınız hizmet sürelerinin geçtiği dönemlere göre farklılık gösterir.

 16. halil

  slm ömer bey sorumun cevapini epostami gondririrmisiniz tesekler

 17. halil

  slm ömer bey 01/12/1987 askere gittim 18 ay askerlik yaptim askerlik borclanmasi yapabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Evet askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

 18. Arzu

  Merhaba, 1982 doğumluyum toplam ssklı olarak 3531 günüm var. İlk işe giriş tarihim 01.08.1998 3600 günle emekli olabilmek için sadece 69 gün mü borçlanmam lazım ve Türkiyede Ssk primlerim hep en yüksekten yatırıldı. Şimdi 69 günü asgari ücret üzerinden yatırırsam emekli maaşımı etkiler mi? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgariden yatırmanız çok etkilemez maaşınızı. Ama imkan varsa onu da yüksekten borçlanın.

 19. fevzi fırat

  merhaba ben Fevzi fırat 1994 95 96 yıllarında kısmı çalışmam var rusyada ssk girişim 1997 rusyada calışdıgım 480 gunumu borçlanmak isdiyorum bu mevlayı bakur uzerindenmi yapmam gerek yoksa ssk uzerindenmi 1964 doumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla Rusya ile uzun vade Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yok. Bu yüzden o süreleri borçlanma hakkınız bulunmuyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.