Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar 2020

27

Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar tüm ülkeler için aşağı yukarı aynıdır. Malumunuz yurtdışında Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde çalışan ya da resmi olarak ikamet eden kişilerin bu süreleri yurtdisi borclanma yolu ile borçlanarak Türkiye’de SGK hizmetinden saydırma ve emekli olma hakkı bulunmakta. Yurt disi borclanma başvurusu ve diğer işlemler inanın hiç de zor değil.

Yurtdisi borclanma işlemleri için tonlarca para ödemenize gerek yok. Biz takıldığınız hususlarda size ücretsiz olarak destek verebiliriz. Sadece yorum bölümünden sorununuzu iletmeniz yeterli olacaktır.. Bu yazımızda ise 2020 yurtdisi emeklilik başvurusunda istenen belgeler ve nereden, nasıl temin edebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Borçlanma hakkındaki tüm sorularınızı danışmanımıza ücretsiz sorabilirsiniz.

Türkiyeden emekli olmak icin gerekli belgeler

Yurtdışı emeklilik başvurusu için öncelikle yurtdışı borçlanma başvuru formu ile yurtdışı borçlanma beyan ve taahhüt belgesini doldurmanız gerekiyor. Bu formların haricinde istenen belgeler erkek ve bayanlar için farklılık göstermektedir. Başvuru formlarını aşağıdan indirebilirsiniz;

Yurtdışı emeklilik borclanma başvuru formu indir

Yurtdisi emeklilik borclanma beyan ve taahhüt belgesi indir

Yurtdisi emeklilik başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen diğer belgeler ise şunlardır;

 • Kimlik fotokopiniz,
 • Çalıştığınız ülkedeki sigorta kasanızdan alacağınız hizmet cetveli ya da sigorta kartları,
 • Eğer kendi adınıza çalışıyorsanız yani işyeriniz varsa bağlı bulunduğunuz sigorta kasası, vergi dairesi ya da ilgili meslek kuruluşundan hizmet belgesi,
 • Ev hanımlığı süresini borçlanacaklar için yurtdışında resmi olarak ikamet ettiğini belgeleyecek ikamet belgesi. Eğer bulunduğunuz ülkede Türkiye’nin Çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlik veya ataşeliği varsa bu belgeyi oradan da alabilirsiniz. Dilerseniz bu belgeyi ikamet ettiğiniz yerdeki Belediye ve ya benzeri bir kurumdan alarak Türkiye’de ya da yurtdışındaki yeminli tercümanlara tercüme ettirerek de SGK’ya ibraz edebilirsiniz. Eğer ev hanımlığı sürelerinizi bu şekilde tespit ettiremediyseniz Türkiye’de emniyetten alacağınız giriş-çıkış belgesi de borçlanma için yeterli olacaktır.

Önemli hatırlatma:

Yukarıdaki belgeler ile birlikte SGK tahsis talep yani emeklilik talep formunu verebilir ya da ödeme yaptıktan sonra da verebilirsiniz. Zaten maaş ödeme tarihini takip eden ay başından bağlanıyor. Bu belgeyi vermezseniz borçlanma ödemesini yapsanız bile maaşınız bağlanmayacaktır. Dolayısıyla bu belge büyük önem arz etmektedir. Belgenin doldurulmuş örneği, nasıl dolduracağınızı öğrenmek ve PDF formatında indirmek için https://sgkbilgisi.com/tahsis-talep-formu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 Yurt disi borclanma başvurusu

İsviçre dışındaki yurt disi emeklilik borçlanma başvurularınızı Türkiye’de bulunduğunuz ilin SGK Yurt dışı işlemleri servisine gönderebilirsiniz. Yurtdışı borclanma başvurunuzu dilerseniz yukarıda belirtilen formlarla posta yolu ile de yapabilirsiniz. Yurtdışı emeklilik başvurunuzu Türkiye’den yapabileceğiniz gibi yurtdışında bulunduğunuz ülkeden de posta yolu ile yapabilirsiniz. Güncel borçlanma tutarları ve ödeyeceğiniz en düşük ve en yüksek tutarları https://sgkbilgisi.com/sgk-yurtdisi-borclanma/ sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı ev hanımı emeklilik şartları 2020 ?

Yurtdışında Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı ülkelerde resmi olarak geçen ikamet sürelerini borçlanabilirsiniz. Bunun için Türk vatandaşı olmanız haricinde başka bir şart aranmaz. SGK anlaşmalı ülkeler tablosu yani hem ev hanımlığı sürelerinizi hem de çalışma sürelerinizi borçlanabileceğiniz ülkeler aşağıdaki gibidir;

yurt dışı borçlanma sözleşme imzalanmış ülkeler

Yurtdışı borçlanma hakkı kaldırılacak mı 2020 ?

Özellikle 2017 yılında basında çıkan haberlerde borçlanma hakkının kaldırılacağı bilgileri dolaşmaktaydı. Konu hakkında daha önce ayrıntılı bilgiyi https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-emeklilik-kalkiyor-mu/ sayfamızda vermiştik. Sayfamızı ziyaret ederek bu sorunun cevabını alabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yurtdışı borçlanma işlemleri konusundaki tüm sorularınızı çekinmeden bize sorabilirsiniz. Sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. 

 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

27 Yorum
 1. İrfan

  İyi günler, yurt dışı borçlanması 31 Temmuz 2019 da sona eriyormuş. 1 Ağustos itibari ile borçlanma bağkur üzerinden olacakmış, ne kadar doğru??
  SSK BAĞKUR arasında ne gibi farklar var, Türkiye’de sigorta baslangıcım hic yok. 36 yaşındayım bana faydası olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğru duymuşsunuz. Borçlanma tutarları değişiyor. Borçlanma sadece ssk kapsamında olacak. İsterseniz https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanma-torba-yasa-2019 yazımıza bir göz atın.

 2. Suzan

  Sgk yurt dışı borçlanma formundaki 11.madde kafamı karıştırdı.benim 96 da siğortam başladı 1979 doğumluyum.1997 almanyaya geldim 1999 .2002. 2011 doğumlu çocuklarım var 1.8.2002 almanyada işe başladım 2 yıl çalıştım ben şimdi 11.maddeye tarih olarak başlangıç ve bitiş tarihi ne yazicam ve ne kadar maaş alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş ne kadar olur hesaplama yapmak zor. 11.maddede tek bir seçeneği işaretlemek yanlış olacaktır. Buraya ek bir dilekçe eklemeniz daha mantıklı olacaktır.

 3. Mustafa K.

  Almanya dogumluyum 1976 . Vatandasliktan 2004 ciktim. Yanliz alman vatandasiyim, ancak mavi kartim mevcut. 1996-1999 yillarinda almanyada sigortali calistim. 1999 Sonra 6 sene universite.
  Türkiyede calismisligim yok ve skg dosyamda yok.
  Emekli olabilme sansim varmi Türkiyede?? Bunun icin 31.temmuza kadar ne yapmaliyim???

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Almanya da Türk vatandaşı olarak geçen süreleri borçlanma hakkınız var. Bu süre sanırım emekli olmanız için yeterli olmaz. Türkiye de sigorta da yok. Bu yüzden bana kalırsa birşey yapmanız gerekmez.

 4. N

  Isvicreden de emekli olmak istedigim icin burdaki calismami bildirmicem anladigim kadariyla o zaman basvuruyu Ankara Sihhiye adresine degilde Turkiyedi ikametgahima en yakin yeremi gondermeliyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsviçre için yurtdışı borçlanması başvurusu sadece Ankaraya yapılmakta.

 5. Ayhan

  Merhaba, Yurt dışı borçlanması için müracaat ettim ve bekliyorum, ödeme aşamasından sonra emekli olmak için müracaatta bulunacağım, öğrenmek istediğim ” 3201 sayılı kanuna Göre aylık talebinde bulunanlara mahsus beyan ve taahhüt belgesinin” nasıl doldurulacağı, Yurt dışından1997 den bu yana malulen emeklilik. Yaklaşık 10 yıldır hiç çalışmıyorum, sosyal sigorta ödeneği almıyorum, sosyal yardım ödeneği almıyorum. Bu belgenin arkasındaki “AÇIKLAMALAR” bölümünde 2 şıkta yurt dışındaki kurumlardan belge istenmektedir, Sosyal Yardım ödeneği alıyormusunuz şıkkında “Hayır” işaretlenmişse belge ibraz etmeniz gerekmez yazmaktadır. Sosyal Sigorta ödeneği alıyor musunuz şıkkında ve mevzuata tabi çalışıyormusunuz şıklarındada “Hayır” işaretli ise diğer şıkta olduğu gibi belge ibraz etmek gerekmez mi? Yukarıda yazmış olduğum mevcut durumumdan dolayı yurt dışından bu belge için herhangi bir evrak gerekli midir? “Yurt dışında bulunduğunuz ülke ve sicil/tahsis/kasa numarası ne demektir ve nasıl temin edebilirim? Saygılarımı sunuyorum… Acil cevaplarsanız çok sevinirim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emekli maaşı alıyorsanız bunu ibraz etmeniz gerekebilir. Varsa elinizde bu belgeyi de ekleyin. Bir zararı olmaz.

  2. Ayhan

   “3201 sayılı kanuna göre aylık talebinde bulunananlara mahsus beyan ve taahhüt belgesi” 2019 formunda 3 tane Evet Hayır olan şık var. Bu şıkların hepsi bizde Hayır şeklinde doldurulmuş durumda, Hayır cevabı olmasına rağmen yurt dışından evrak talep ediliyordu? Formun arka Açıklamalar kısmında bazı evraklarda bahsedilmekte,

 6. Ayhan

  İletişim numaranız varmı? Sizi aramak isterim. Saygılar…

  1. Ömer Meriç

   Ayhan BEY bunu dilerseniz başvuru yaptığınız SGK birimine sorun. Net bilgi sahibi değilim maalesef.

 7. Ertugrul

  Merhaba, Yurt dışı borçlanması için müracaat ettim fakat muracati mersin sosyal guvenlik kurumuna faxla ve pàstayla 29/7 2019 tarihinde yurt dişi porclanma dilekcesini imzali tahututlu hizli postayla paş vurdum. size sorum bir uzman olarak benim dilekcem yoladigim (29/7/2019) gunun den itibaren sayiliyormu bana gelen bilg SKG dani boyleydi son anda haberim olduydu. sizden ricam beni bilgilendirmenizi rica ediyorom saglicakla kalin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Postaya taahhütlü olarak verdiğiniz tarih olan 29 Temmuz 2019 tarihi başvuru tarihi olarak kabul edilir. Sorun olmaz.

 8. Ertugrul

  Ömer bey kafamdaki soru işareti sayenizde giti yardimlariniz icin cok teşekur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi bayramlar.

 9. Rahşan mercan

  Merhaba ben yurtdışı borçlanma ile SGK ya başvurdum. Başvurum kabul edildi . Benden çeşitli evraklar istenildi. İstenilen evrakların hepsi tamamdı . Yalnızca Almanya devletinin Rentenversicherung denilen evraklarım eksikti . Bunları tamamlamak için başvurdum . Sonunda tamamladım evraklarımı tam olarak gönderdim….. SGK dan mektup geldi . Gönderdiğim evrakların tarihleri geçmiş beyanını gönderdiler. Sorunum şu Alman devletinin bana geç gönderdiği evrakı nasıl gelmeden gönderebilirdim !!! İtiraz etme hakkım var mı?? Ne yapabilirim ? Sonuçta benden dolayı olan bi gecikme değil !!! Yardımcı olur musunuz???

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neyin tarihi geçiyor ki onu anlamıyorum. Eğer başvuru varsa eksik evrak tamamlandıktan sonra sosyal güvenlik kurumu tarafından işlem yapılması gerekir. Yazılı olarak gerekçeli itiraz edin. Eğer yine kabul edilmez ise dava açmanız gerekir.

   1. Rahşan mercan

    Merhaba. İstenilen evrakların SGK müdürlüğüne üç aylık süre dışında intikal edilmediği….diye ifade edilmiş..daha öncede belirttiğim gibi Alman devleti Rentenversicherung olarak nitelendirdiğim evrakları geç gönderdiği için ben de üç ayı geçen süreden sonra göndermiş bulundum…bu duruma itiraz edebilir miyim ??

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Geçerli biz mazeret var ama sgk da kanuna göre hareket ediyor. İtiraz edersiniz. Sgk reddeder büyük ihtimal. Sonrasında dava açmanız gerekir.

     1. Rahşan

      Merhaba. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Saygılar.

 10. Cengiz

  Merhaba eşim ev hanımı olarak yurtdışı borçlanması yaptı Evrakların hepsini verdi Dört ay sonra SGK dan cevap geldi Almanya’da İkamet ettiği Yerlerde Tarihi yazmıyormuş Kabul etmedi Tarih yazması mı gerekiyor acaba Cevaplarsanız sevinirim saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında net bilgi sahibi değilim. Ama mantıken borçlanma yapılabilmesi için tarihin yer alması gerekir.

 11. Pinar semercioğlu

  Iyi gunler
  Esim 99-2001 yillari arasinda kktc de calisti o gunleri turkiye ye tasimak icin ne yapmaliyim kktc sgk sitesinde hizmet dokumunu gorebiliyorum ama belge olarak nasil alabilirim yardimci olabilirmisiniz yurtdisi borclanmasindan faydalanmak istiyoruz bu islemler online olmuyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kıbrıstaki çalışmalarınızı gösterir hizmet cetveli ve sayfamızda örneği olan borçlanma başvuru formu ve taahhütnamesini doldurarak posta yolu ile evraklarınızı gönderebilirsiniz. Online başvuru yapılamıyor maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.