2019 Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

0

Malumunuz yurtdışında Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde çalışan ya da resmi olarak ikamet eden kişilerin bu süreleri yurtdisi borclanma yolu ile borçlanarak Türkiye’de SGK hizmetinden saydırma ve emekli olma hakkı bulunmakta. Yurt disi borclanma başvurusu ve diğer işlemler inanın hiç de zor değil. Yurtdisi borclanma işlemleri için tonlarca para ödemenize gerek yok. Biz takıldığınız hususlarda size ücretsiz olarak destek verebiliriz. Sadece yorum bölümünden sorununuzu iletmeniz yeterli olacaktır. Daha önce yurtdışı borçlanma şartları başlıklı yazımızda kimlerin borçlanma yapabileceği, ne kadar maaş alabileceği v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise 2019 yurtdisi emeklilik başvurusunda istenen belgeler ve nereden, nasıl temin edebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2019 yurtdışı borçlanma için gerekli belgeler nelerdir ?

Yurtdışı emeklilik başvurusu için öncelikle yurtdışı borçlanma başvuru formu ile yurtdışı borçlanma beyan ve taahhüt belgesini doldurmanız gerekiyor. Bu formların haricinde istenen belgeler erkek ve bayanlar için farklılık göstermektedir. Başvuru formlarını aşağıdan indirebilirsiniz;

Yurtdışı emeklilik borclanma başvuru formu indir

Yurtdisi emeklilik borclanma beyan ve taahhüt belgesi indir

Yurtdisi emeklilik başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen diğer belgeler ise şunlardır;

  • Kimlik fotokopiniz,
  • Çalıştığınız ülkedeki sigorta kasanızdan alacağınız hizmet cetveli ya da sigorta kartları,
  • Eğer kendi adınıza çalışıyorsanız yani işyeriniz varsa bağlı bulunduğunuz sigorta kasası, vergi dairesi ya da ilgili meslek kuruluşundan hizmet belgesi,
  • Ev hanımlığı süresini borçlanacaklar için yurtdışında resmi olarak ikamet ettiğini belgeleyecek ikamet belgesi. Eğer bulunduğunuz ülkede Türkiye’nin Çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlik veya ataşeliği varsa bu belgeyi oradan da alabilirsiniz. Dilerseniz bu belgeyi ikamet ettiğiniz yerdeki Belediye ve ya benzeri bir kurumdan alarak Türkiye’de ya da yurtdışındaki yeminli tercümanlara tercüme ettirerek de SGK’ya ibraz edebilirsiniz. Eğer ev hanımlığı sürelerinizi bu şekilde tespit ettiremediyseniz Türkiye’de emniyetten alacağınız giriş-çıkış belgesi de borçlanma için yeterli olacaktır.

Önemli hatırlatma:

Yukarıdaki belgeler ile birlikte SGK tahsis talep yani emeklilik talep formunu verebilir ya da ödeme yaptıktan sonra da verebilirsiniz. Zaten maaş ödeme tarihini takip eden ay başından bağlanıyor. Bu belgeyi vermezseniz borçlanma ödemesini yapsanız bile maaşınız bağlanmayacaktır. Dolayısıyla bu belge büyük önem arz etmektedir. Belgeyi buradan indirebilirsiniz : SGK emeklilik talep formu indir

2019 Yurt disi borclanma başvurusu nereye, nasıl yapılıyor ?

İsviçre dışındaki yurt disi emeklilik borçlanma başvurularınızı Türkiye’de bulunduğunuz ilin SGK Yurt dışı işlemleri servisine gönderebilirsiniz. Yurtdışı borclanma başvurunuzu dilerseniz yukarıda belirtilen formlarla posta yolu ile de yapabilirsiniz. Yurtdışı emeklilik başvurunuzu Türkiye’den yapabileceğiniz gibi yurtdışında bulunduğunuz ülkeden de posta yolu ile yapabilirsiniz.

Yurtdışı ev hanımı emeklilik şartları nelerdir 2019?

Yurtdışında Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı ülkelerde resmi olarak geçen ikamet sürelerini borçlanabilirsiniz. Bunun için Türk vatandaşı olmanız haricinde başka bir şart aranmaz. SGK anlaşmalı ülkeler tablosu yani hem ev hanımlığı sürelerinizi hem de çalışma sürelerinizi borçlanabileceğiniz ülkeler aşağıdaki gibidir;

yurt dışı borçlanma sözleşme imzalanmış ülkeler

Yurtdışı borçlanma hakkı kaldırılacak mı 2019?

Özellikle 2017 yılında basında çıkan haberlerde borçlanma hakkının kaldırılacağı bilgileri dolaşmaktaydı. Yurtdışı emeklilik borçlanması kalkıyor mu yazımızda da ayrıntılı olarak değinildiği üzere borçlanma hakkının kaldırılması gibi bir düzenleme şu anda görünmüyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yurtdışı borçlanma işlemleri konusundaki tüm sorularınızı çekinmeden bize sorabilirsiniz. Sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. 

 Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.