Ek 5 Tarım Sigortası Doğum Borçlanması Yapabilir mi ?

0

Ek 5 tarım sigortası doğum borçlanması hakkında tüm detaylar yazımızda. İsteğe bağlı sigorta ödemek isteyenler için tek sigorta kolu ek5 sigortadır. Bildiğiniz gibi kadınların SGK ilk tescil tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapma hakkı bulunmakta. Normalde 4a ssk, 4b bağkur, 4c emekli sandığı kapsamındaki kadınların çocuk borçlanması yapma hakları var.

Ek5 primi ödeyen kadınların da bize sordukları soruların başında çocuk borçlanması yapıp yapamayacakları sorusu geliyor. Bu yüzden ek 5 sigorta primi kolunda prim ödemesi yapan kadınların sgk doğum borçlanması yapıp yapamayacağı ve gerekli şartlar konusunda bu yazıyı yazma gereği duyduk. Yazımıza geçmeden evvel güncel ssk aylık ek 5 primlerine geçmeden önce ek 5 tarım sigortası primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması nedir ?

Doğum borçlanması kadın çalışanlara tanınan hizmet borçlanması hakkıdır. Borçlanma yapabilmeniz için doğum tarihinden önce sigorta, bağkur, emekli sandığı, staj ya da çıraklık v.s. kapsamında tescil kaydınızın olması gerekiyor. Eğer doğumdan önce tescil yoksa borçlanma hakkından yararlanamazsınız.

Kadınların sgk tescil tarihinden sonra doğan 3 çocuk için borçlanma hakkı var. Her çocuk için 720 gün toplamda da 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir. Yapılan borçlanma sgk prim gün sayısına eklenir. Emeklilik şartlarında bir değişiklik yaratmaz.  Borçlanma başvurusunda istenen evraklar, başvuruda izlenecek yol ve ödenecek güncel tutarlar ile daha fazlası için hemen doğum borçlanması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım ssk doğum borçlanması nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapan ve doğumdan önce herhangi bir kapsamda tescili olan kadınların borçlanma hakkı var. Yukarıdaki hükümler çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak borçlanma yapabilirsiniz. Ancak ek5 sigorta kapsamında borçlanma yapmak çok da avantajlı değil. Neden mi ?

Ek 5 tarım sigortası primi ödeyenler 2023 yılına kadar 30 günlük prime esas kazanç üzerinden prim ödemeyecekler. Tarım sigortası primi 2019 yılı itibariyle asgari ücretin 26 günlük brüt tutarı üzerinden ödenmektedir. Hal böyle olunca normal bir sigorta ile tarım sigortası arasında prime esas kazanç olarak ortalama %15-20 arasında bir fark oluşmaktadır. Bu da ek 5 tarım sigortası ödemesi yapan birisinin emekli maaşının normal sigortaya göre %15-20 arasında daha düşük olması anlamına geliyor.

Bu yüzden ek 5 ödemesi yapıyorsanız borçlanma başvurusu yapmadan önce sigortalı olarak bir işe girin ve ek beşi terk ettikten sonra borçlanma başvurusu yapın. Böylece emekli olduğunuzda alabileceğiniz aylığı kısmen de olsa arttırma imkanı yakalamış olacaksınız.

Tarım sigortası ek 5 kapsamında borçlanma başvurusu yapmak oldukça basit. SGK borçlanma başvuru formu ve kimlik fotokopisi ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvurularınızı elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Borçlanma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: doğum borçlanması başvuru formu indir.

Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları nasıldır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sgk ek 5 ödemesi yapanların hizmeti 4a ssk kapsamında sayılır. Dolayısıyla sgk ek 5 emeklilik şartları da ssk emeklilik tablosuna göre hesaplanmalıdır. İlk SGK tescilinize göre emeklilik hesaplamak ve ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için hemen ek 5 tarım sigortası emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası askerlik borçlanması yapabilir mi ?

Ek 5 sigortası kapsamında aktif prim ödeyenler ya da ek 5 sigortayı terk ettikten sonra son çalışması ek 5 tarım sigortası olanlar askerlik borçlanması yapabilirler.

EK 5 tarım ssk hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.