Ek 5 Tarım Sigortası Doğum Borçlanması Şartları

0

İsteğe bağlı sigorta ödemek isteyenler için tek sigorta kolu ek5 sigortadır. Daha önce ek 5 tarım sigortası başlıklı yazımızda ek-5 sigortalısı olma şartları, ek 5 borç sorgulamasının nasıl yapıldığı, sgk ek 5 formu v.s. gibi ek 5 sigorta konusunda merak edilen tüm soruların cevabını vermiştik.

Bildiğiniz gibi kadınların SGK ilk tescil tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapma hakkı bulunmakta. Normalde 4a ssk, 4b bağkur, 4c emekli sandığı kapsamındaki kadınların çocuk borçlanması yapma hakları var. Ek5 primi ödeyen kadınların da bize sordukları soruların başında çocuk borçlanması yapıp yapamayacakları sorusu geliyor. Bu yüzden ek 5 sigorta primi kolunda prim ödemesi yapan kadınların sgk doğum borçlanması yapıp yapamayacağı ve gerekli şartlar konusunda bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Doğum borçlanması nedir ?

Doğum borçlanması kadın çalışanlara tanınan hizmet borçlanması hakkıdır. Borçlanma yapabilmeniz için doğum tarihinden önce sigorta, bağkur, emekli sandığı, staj ya da çıraklık v.s. kapsamında tescil kaydınızın olması gerekiyor. Eğer doğumdan önce tescil yoksa borçlanma hakkından yararlanamazsınız.

Kadınların sgk tescil tarihinden sonra doğan 3 çocuk için borçlanma hakkı var. Her çocuk için 720 gün toplamda da 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir. Yapılan borçlanma sgk prim gün sayısına eklenir. Emeklilik şartlarında bir değişiklik yaratmaz. Ayrıntılı bilgi için doğum borçlanması şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası doğum borçlanması yapabilir mi ?

Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapan ve doğumdan önce herhangi bir kapsamda tescili olan kadınların borçlanma hakkı var. Yukarıdaki hükümler çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak borçlanma yapabilirsiniz. Ancak ek5 sigorta kapsamında borçlanma yapmak çok da avantajlı değil. Neden mi ?

Ek 5 tarım sigortası primi ödeyenler 2023 yılına kadar 30 günlük prime esas kazanç üzerinden prim ödemeyecekler. Tarım sigortası primi 2019 yılı itibariyle asgari ücretin 26 günlük brüt tutarı üzerinden ödenmektedir. Hal böyle olunca normal bir sigorta ile tarım sigortası arasında prime esas kazanç olarak ortalama %15-20 arasında bir fark oluşmaktadır. Bu da ek 5 tarım sigortası ödemesi yapan birisinin emekli maaşının normal sigortaya göre %15-20 arasında daha düşük olması anlamına geliyor.

Bu yüzden ek 5 ödemesi yapıyorsanız borçlanma başvurusu yapmadan önce sigortalı olarak bir işe girin ve ek beşi terk ettikten sonra borçlanma başvurusu yapın. Böylece emekli olduğunuzda alabileceğiniz aylığı kısmen de olsa arttırma imkanı yakalamış olacaksınız.

Tarım ssk doğum borçlanması nasıl yapılır ?

Tarım sigortası ek 5 kapsamında borçlanma başvurusu yapmak oldukça basit. SGK borçlanma başvuru formu ve kimlik fotokopisi ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvurularınızı elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Borçlanma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: doğum borçlanması başvuru formu indir.

Ek 5 ödemesi yapanların emeklilik şartları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sgk ek 5 ödemesi yapanların hizmeti 4a ssk kapsamında sayılır. Dolayısıyla sgk ek 5 emeklilik şartları da ssk emeklilik tablosuna göre hesaplanmalıdır. İlk SGK tescilinize göre emeklilik şartlarınıza ek5 tarım sigortası emeklilik şartları başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz.

EK 5 tarım ssk hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.