Ek 5 Tarım Sigortası Doğum Borçlanması, Geriye Dönük Borçlanma

Ek 5 tarım sigortası doğum borçlanması hakkında tüm detaylar yazımızda. İsteğe bağlı sigorta ödemek isteyenler için tek sigorta kolu ek5 sigortadır. Bildiğiniz gibi kadınların SGK ilk tescil tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapma hakkı bulunmakta. Normalde 4a ssk, 4b bağkur, 4c emekli sandığı kapsamındaki kadınların çocuk borçlanması yapma hakları var.

Ek5 primi ödeyen kadınların da bize sordukları soruların başında çocuk borçlanması yapıp yapamayacakları sorusu geliyor. Bu yüzden ek 5 sigorta primi kolunda prim ödemesi yapan kadınların sgk doğum borçlanması yapıp yapamayacağı ve gerekli şartlar konusunda bu yazıyı yazma gereği duyduk. Yazımıza geçmeden evvel güncel ssk aylık ek 5 primlerine geçmeden önce ek 5 tarım sigortası primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 doğum borçlanması nedir?

Doğum borçlanması kadın çalışanlara tanınan hizmet borçlanması hakkıdır. Borçlanma yapabilmeniz için doğum tarihinden önce sigorta, bağkur, emekli sandığı, staj ya da çıraklık v.s. kapsamında tescil kaydınızın olması gerekiyor. Eğer doğumdan önce tescil yoksa borçlanma hakkından yararlanamazsınız.

Kadınların Sgk tescil tarihinden sonra doğan 3 çocuk için borçlanma hakkı var. Her çocuk için 720 gün toplamda da 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir. Yapılan borçlanma Sgk prim gün sayısına eklenir. Emeklilik şartlarında bir değişiklik yaratmaz.  Borçlanma başvurusunda istenen evraklar, başvuruda izlenecek yol ve ödenecek güncel tutarlar, doğum borçlanması tavanı ile daha fazlası için hemen doğum borçlanması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım ssk doğum borçlanması nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapan ve doğumdan önce herhangi bir kapsamda tescili olan kadınların borçlanma hakkı var. Yukarıdaki hükümler çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak borçlanma yapabilirsiniz.

  • Tarım sigortası ek 5 kapsamında borçlanma başvurusu yapmak oldukça basit.
  • SGK borçlanma başvuru formu ve kimlik fotokopisi ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
  • Başvurularınızı elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz.
  • SGK doğum borçlanması dilekçesini buradan indirebilirsiniz: doğum borçlanması başvuru formu indir.
  • Ek 5 kapsamında borçlanma 4/a doğum Borçlanması olarak yapılmaktadır yani SSK hizmeti olarak sayılmaktadır.

Ek-5 tarım sigortası e devletten doğum borçlanması nasıl doldurulur ?

Doğum borçlanması başvurunuzu e-devlet üzerinden de kolayca yapabilirsiniz. SSK doğum borçlanması başvurusu için;

  • E-devlette 4a doğum borçlanması menüsüne giriş yapın.
  • Yeni Başvuru diyerek ve ekran talimatlarını takip ederek borçlanma başvurunuzu e-devletten tamamlayabilirsiniz.
  • E-devletten borçlanma başvurusu yaptıktan sonra ayrıca SGK’ya dilekçe/form göndermenize gerek yoktur.

Ek-5 doğum borçlanması kaç günde sonuçlanır ?

Doğum borçlanması başvurusu sonucunda SGK borçlanma cetvelini hazırlayarak tarafınıza tebligat gönderir. Tebliğ aldıktan sonra en geç 1 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekmektedir. SGK tarafından size yazının tebliğ süresi başvurulan SGK’nın iş ve işlem yoğunluğuna göre değişebilmektedir ve ortalama olarak 1-1,5 ay arasında sürmektedir.

Ek 5 tarım sigortası geriye dönük borçlanma yapılabilir mi ?

Ek 5 tarım sigortasında geriye dönük borçlanma için bu yazımızda anlattığımız gibi kadınlar doğum borçlanması yapabilirken erkekler ise askerlik borçlanması yapabilirler. Bunun dışında geriye dönük ödeme için bir seçenek bulunmamaktadır.

Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları nasıldır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Sgk ek 5 ödemesi yapanların hizmeti 4a ssk kapsamında sayılır. Dolayısıyla Sgk ek 5 emeklilik şartları da ssk emeklilik tablosuna göre hesaplanmalıdır. İlk SGK tescilinize göre emeklilik hesaplamak ve ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için hemen ek 5 tarım sigortası emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası askerlik borçlanması yapabilir mi ?

Ek 5 sigortası kapsamında aktif prim ödeyenler ya da ek 5 sigortayı terk ettikten sonra son çalışması ek 5 tarım sigortası olanlar askerlik borçlanması yapabilirler. Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak askerlik borçlanması yapabilir. Ayrıca isterseniz e-devletten de askerlik borçlanması başvurusu yapabilirsiniz.

SGK doğum borçlanması sorgulaması nasıl yapılır ?

Borçlanmayı yapıp ödedikten sonra SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde hizmet olarak görebilirsiniz. Henüz ödeme yapmadıysanız borçlanma talebinde bulunmuş olmanız hizmetin SGK tescil ve Hizmet Dökümünde görünmesini sağlamaz.

  • Doğum borçlanmasına ait hizmet sorgulamasını e-devlet şifreniz ve T.C. numaranız ile buradan girerek yapabilirsiniz ⇒ SGK tescil ve Hizmet dökümü sorgulama.
  • Eğer doğum borçlanması talebine istinaden çıkartılan borcun ne kadar olduğunu sorgulamak istiyorsanız bankalar ya da diğer sorgulama kanallarından SGK Ödemeleri-SGK borçlanma menüsünden ne kadar borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz.
Tarım sigortalı doğum borçlanması yapabilir mi?

Evet. Çocuğun doğum tarihinden önce sigorta başlangıcı varsa ve çocuğun doğumundan sonraki 24 aylık sürede prim ödenmediyse yapabilir.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın